Bermuda-conferentie uitgesteld Generaal Clark verzoekt hervatting bestandsbespreking Particulier caravanterrein in Zandvoort ontruimd Voor het eerst Gaullisten in de Franse regering Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weer uitstel Atoomlaboratorium zal in Genève komen Churchill zal tenminste een maand rust moeten houden Boogschutter gedood door verdwaalde pjjl Steeds meer instortingen in de St. Pietersberg Hillegomse jongen bij Noordwijk verdronken Het woord is aan Overeenstemming Waslxington-Rhee? Na uitspraak van Hoge Raad Een kabinet uit zeven partijen Thans 457 doden op eiland Kioesjioe Finse regering treedt af Referendum besliste Zuidelijke hellingen moeten afgesloten worden „Trekkende" zee eist doden Géén verdrag met Australië over Nieuw- Guinea Telegram van vijf raadsleden mocht niet baten Japanse overstromingsramp Massaal nachtgevecht op Amsterdams Nieuwendijk Brits sportvlieger maakte noodlanding bij Groede 67e JAARGANG No 296 MAANDAG 29 JUNI 1953 297e JAARGANG No 143 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WINSTON CHURCHILL is overwerkt en daarom is de veelbesproken conferentie op de Bermuda Islands opnieuw uitgesteld. Ditmaal: een maand. Churchill zou mor genavond de reis naar de Bermuda's aan vaard hebben, om daar tijdig aan te komen .om er de Amerikanen en de Fransen wel kom te heten de eilandengroep is Brits en hij zou dus de gastheer zijn maar de dokters hebben dat door hun waarschu wend advies belet. Die dokters zijn Lord Moran, door onze Londense correspondent als zijn „lijfarts" en door de Engelse bla den als zijn „personal physician" aange duid en de neuroloog Sir Russell Brain. Hij moet rust houden op Chartwell in het schone landschap van Kent. Hij is achten zeventig en heeft de laatste tijd teveel ge daan, want behalve het premierschap heeft hij, wegens minister Anthony Eden's lang durige ziekte, het ministerschap van Bui tenlandse Zaken al geruime tijd waarge nomen. Dat heeft hem veel werk óok in het Lagerhuis bezorgd. En de vermoeienis sen van de Coronation zijn nog bij dit alles gekomen. Nu treedt de minister van Finan ciën Butler, die al meermalen genoemd is als Churchill's mogelijke opvolger, als waarnemend premier op. Zich volkomen aan zijn taak onttrekken zal Churchill niet; hij zal de belangrijkste stukken blijven ontvangen en grote beslis singen blijft men aan hem overlaten. Dit heeft er toe bijgedragen dat twijfel aan de echtheid van zijn ziekte is gekoesterd. Het hoofdmotief van die twijfel ligt in de voor Bermuda minder gunstig geworden om standigheden. De knoop waarin men ten aanzien van Korea is geraakt en de niet minder ingewikkelde situatie, door de Oost- Duitse opstandigheid met betrekking tot het Duitse vraagstuk ontstaan, hebben on zekerheid geschapen. Sommigen willen de verdere ontwikkeling van zaken liever nog maar eens afwachten. Conservatieve bladen zoals de Times en de Daily Mail op verschillend peil van belangrijkheid en ernst doen hun lezers dan ook duidelijk weten dat zij het uitstel van Bermuda niet betreuren. Toch lijkt het wel wat erg mak kelijk hieruit maar af te leiden, dat Chur chill's ongesteldheid slechts van diploma tieke aard is. Sinds onheugelijke tijden is het gewoonte dit te veronderstellen, als een staatsman op een belangrijk moment ziek wordt. Maar juist die gewoonte heeft de veronderstelling erg goedkoop doen worden. Staatslieden worden trouwens af en toe echt ziek, evenals de meeste andere mensen. Als zij zo oud zijn als Churchill is de kans des te groter. En hun leven is nu eenmaal rijk aan belangrijke momenten, al leveren die lang niet altijd belangrijke besluiten op. Dat de Manchester Guardian in het uit stel van de conferentie helemaal geen voordeel maar zelfs een gevaarlijk risico ziet is begrijpelijk. Die bespreking is be doeld ter Westelijke inleiding als Wes telijk voor-overleg voor de Viermogend- heden-conferentie met de Russen. Mis schien wordt die er wel maandenlang door uitgesteld, zegt de Guardian, zich bewust van het feit dat men het ijzer moet sme den als het heet is en dat er nu wellicht zaken met de Russen zijn te doen en later niet meer. De Daily Mirror (hier daalt weer, nu in vergelijking met de Manches ter Guardian, het niveau) zegt dat Chur chill maar liever af moet treden, ofschoon Engeland en de wereld zijn moed en er varing nog steeds nodig hebben. Het land kan niet vertegenwoordigd worden door een zieke premier, die een zieke minister vervangt; krachtig leiderschap aan Bui tenlandse Zaken is in deze tijd gebiedende noodzaak. Al is deze commentaar niet bij zonder vriendelijk jegens een zo groot man als Churchill, toch is het verklaarbaar dat een Engels blad haar maakt. Het is zeker verwonderlijk, zelfs sinds levensduur en energie zulk een verlenging bij zovelen hebben gevonden, dat een man van achten zeventig jaar een dergelijke last kan blij ven dragen als Churchill de laatste tijd getorst heeft: een last die de meeste jon geren te zwaar zou zijn. Dat ook Bermuda weer uitgesteld is zal het publiek nauwelijks verbazen. Als men denkt aan de moeizame, trage behande ling van zoveel problemen, die aanvanke lijk gesteld zijn met de verzekering daar haar oplossing spoed vereiste, kan men zich moeilijk meer verdonderen over uitstel. Men is veeleer verrast als buiten nationale grenzen eens een beslissing valt, zoals in het geval van de schepping der Kolen- en Staalgemeenschap geschiedde, die zowaar nog in werking is getreden ook. En met alle eerbied voor Churchill, aan wie men gaax-ne een spoedig en volledig herstel zal toewensen, beseft men toch op ons vaste land heel goed dat hij de ontwikkeling der Europese eenheid heeft geremd instede van bevorderd. En zou men, als hij tot af treden zou komen, allicht enige nieuwe hoop ten aanzien van zijn opvolger gaan koesteren, die men met betrekking tot hem heeft opgegeven. R. P. De burgers van Genève hebben zich Zon dag met 17.239 tegen 7.332 stemmen uit gesproken voor het toelaten van de bouw van een West-Europees laboratorium voor atoomonderzoek in het kanton Genève. Aan het referendum, dat de plaatselijke communistische partij had geëist, kwam 38.8 procent van de kiesgerechtigden (al leen mannen hebben stemrecht) op. De bouw was voorgesteld op een bij eenkomst, die in October te Amsterdam werd gehouden en bijgewoond werd door vertegenwoordigers van tien West-Euro- pese landan, waaronder Nederland en Zwitserland. De tegenstanders onder wie de commu nisten, zeiden, dat Zwitserlands traditio nele neutraliteitspolitiek door samenwer king op atoomgebied met uitsluitend Wes telijke mogendheden gevaar zou lopen en het centrum in een oorlog zou worden ge bombardeerd. In het laboratorium zal alleen werk voor vredesdoeleinden worden verricht. LONDEN, (Reuter) De conferentie van de „grote drie" die op de Bermuda eilanden zou worden gehouden, is uitgesteld, omdat de Britse eerste minister, Churchill, zich heeft overwerkt, aldus wordt officieel te Londen bekendgemaakt. Churchills artsen hebben de eerste minister tenminste een maand rust voorgeschreven. In een medisch bulletin werd gezegd, cat de eerste minister lange tijd geen vacantie had genomen en dat hij volledige rust nodig heeft. „Daarom hebben wij hem," al dus het door Churchills lijfarts, Lord Moran, en Brain,, een vooraanstaand neu roloog, uitgegeven bulletin, „aangeraden af te zien van zijn reis naar de Bermuda- eilanden en zijn werkzaamheden te ver lichten voor de tijd van tenminste een maand." De kabinetsvergaderingen zullen worden voorgezeten door Butler, de minister van Financiën. De minister van Buitenlandse Zaken, Eden, is de eerste plaatsvervanger, maar deze bevindt zich voor een medische behandeling in de Verenigde Staten. Het bericht van Churchills ziekte en het uitstel van de conferentie op de Bermuda eilanden kwam in Londen geheel onver wacht; 48 uur voor het uitgeven van de verklaring had Churchill zich naar Chart well begeven, waar hij, naar werd bekend gemaakt, voorbereidingen zou treffen voor de besprekingen. Churchill zou Dinsdag met het slagschip „Vanguard" vertrekken. De eerste minister houdt het bed niet en hij zal de belangrijkste staatsstukken blij ven ontvangen. Beslissingen betreffende vraagstukken van groot belang zullen naar Churchill worden verwezen. Minister van Staat Selwyn Lloyd zal de portefeuille van Buitenlandse Zaken be heren, maar Churchill zal, voor zover dat mogelijk is, de hoofdlijnen van de buiten landse politiek blijven bepalen. In kringen die nauwe betrekkingen met de eerste minister onderhouden, is Zater dag vernomen, dat in de afgelopen week artsen hebben gepoogd Churchill te be wegen om rust te nemen, echter tevergeefs. Tenslotte hebben de artsen hun gezag doen gelden. Churchill heeft het in de laatste tijd zeer druk gehad. Enige maanden geleden nam hi.i ook de werkzaamheden van minister Eden op zich, toen laatstgenoemde onder medische behandeling kwam. Smart President Eisenhower heeft in een bood schap aan Churchill uiting gegeven aan zijn smart over de gezondheidstoestand van de eerste minister. Eisenhower zeide in de boodschap, dat hij het uitstel van de Ber muda-conferentie als tijdelijk beschouwt. In beschouwingen naar aanleiding van de berichten over het uitstel der Bermuda- ccnferentie wordt er in de Britse pers op aangedrongen, dat de werkzaamheden van de eerste minister worden verlicht. Men heeft hierbij vooral het oog op de omstan digheid, dat Sir Winston reeds sinds enige maanden optreedt als plaatsvervanger van minister Eden. Geen enkel blad gaat hierbij echter zo ver als de „Daily Mirror", die in een artikel op de voorpagina zich uitspreekt voor een aftreden van de premier. In een tijd, dat een krachtig leiderschap op het gebied dei- Buitenlandse Zaken een gebiedende nood zaak is, wordt Engeland, zo zegt het blad, vertegenwoordigd door een zieke eerste minister, die optreedt als plaatsvervanger van een minister van Buitenlandse Zaken, die reeds sinds April ziek is. „Hoewel En geland en de wereld,' aldus de „Daily Mir ror", „nog steeds de geweldige ervaring en moed van Churchill nodig hebben, is hij het aan zichzelf, zijn gezin en aan het land verplicht het premierschap op te geven." Het blad is voorts evenals de liberale „Manchester Guardian", van mening, dat het uitstel van de conferentie van Bermuda een groot gevaar kan betekenen, omdat hierdoor eventuele viermogendhedenbe- sprekingen wellicht maanden zullen wor den vertraagd. Verscheidene andere bladen tonen zich echter ingenomen met het uitstel, omdat nu nog niet de betekenis en de gevolgen van gebeurtenissen, zoals de vrijlating van anti communistische Noord-Koreaanse krijgs gevangenen en het oproer in Oost-Duits- land, kunnen worden overzien. De Amerikaanse Senator T.aft, leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, heeft Zaterdag tegenover verslag gevers verklaard nooit gedacht te hebben, dat op de conferentie van Bermuda veel bereikt zou kunnen worden. „Het is waar schijnlijk beter, dat de bijeenkomst een poosje is uitgesteld," zo zei hij. Taft achtte het uitstel niet ongewenst met het oog op de toestand in Korea. Voorts geloofde hij niet, dat de tijd rijp was voor een vier-mogendhedenconferentie. Die zou volgens hem pas aan de beurt zijn na regeling der geschillen in Oostenrijk cn elders. Bij de Zondagmiddag door de handboog schutterij „Diana" te Venlo gehouden wed strijden is een der deelnemers de 43-jarige heer B. uit Vcndo door een verdwaalde pijl in het hoofd getroffen. In de loop van de avond is hij aan de bekomen verwondin gen overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. De laatste tijd hebben zich als gevolg van de afgravingen voor de cement-in- dustrie in het Zuidelijke gangenstelsel van de St. Pietersberg enige instortingen voor gedaan. Het Zuidelijke gebied zal, naar wordt vernomen, in Augustus geheel wor den afgesloten. De oogst zal dan van de velden moeten zijn. Door instortingen zijn gaten van 40 bij 45 meter en 60 bij 65 meter ontstaan. De roemruchte steen „Khaba", middelpunt van veel romantische smokkelverhalen, is daarbij verdwenen. De afgravingen ten behoeve van de ce- mentindustrie maken thans ook de Luiker- weg onveilig. Deze is reeds gedeeltelijk af gesloten. Het verkeer wordt via de grote en kleine Pruisweg en een noodverbinding naar de Belgische grens omgeleid. De inspecteur-generaal van het staats toezicht op de mijnen, heeft inmiddels B. en W. van Maastricht geadviseerd genoem de wegen geheel aan het verkeer te ont trekken. De graafmachines van de Enci hebben de Luikerweg reeds bex-eikt. Er wordt nu een onderzoek in het on deraardse gangenstelsel van de Zuidhelling ingesteld. Vermoedelijk is door de instor tingen ook een „kraamkamer" van vleer muizen verdwenen. Gistermiddag om half vier is in zee ver dronken voor het Noordwijkse strand de 18-jarige Hillegommer Thomas van der Mey. Hij was met een vriend en twee meis jes die geen van allen konden zwemmen, aan het baden voorbij de eerste bank, waar zij nog net grond onder de voeten hadden. Plotseling werd Van der Mey door de stroom meegezogen. Een van de meisjes probeerde hem nog te redden, maar moest zich losrukken om niet zelf door de stroom meegetrokken te worden. Ook zij kwam in moeilijkheden, maar zij kon door badgasten en leden van de reddingsbrigade in veilig heid gebracht worden. Bootjes van de red dingsbrigade cn Zeeverkenners waren spoe dig op de plaats van het ongeval doch men kon Van der Mey niet vinden. Pas van ochtend werd zijn stoffelijk overschot ge borgen door de Noordwijkse politie. Voor het Wassenaarse strand verdronk Zondagmiddag een 32-jarige instrument maker uit Rotterdam, die met zijn vrouw en twee kinderen naar het strand gekomen was. Hoewel hij niet goed kon zwemmen begaf hij zich tot borsthoogte in zee. Plot seling werd hij daar door een verraderlijke onderstroom meegevoerd. Om halfacht 's avonds spoelde zijn stoffelijk overschot honderd meter Zuidelijk van de plaats van het ongeval aan. DE GASPERI DIENT ZIJN ONTSLAG IN De Italiaanse premier Alcide de Gasperi heeft vandaag aan px-esident Einaudi het ontslag van zijn regering aangeboden inge volge de uitslag der jongste verkiezingen. Men verwacht, dat hij zal worden belast met de vorming van een nieuwe regering. Minister Luns: DARWIN (Reuter). „Ik heb de Indo nesische leiders verzekerd, dat ik in Australië niét zal ondex-handelen over een Nederlands-Australisch militair of politiek verdx-ag inzake Nieuw-Guinea", aldus ver klaarde de Nedex-landse minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, Zon dagavond bij aankomst in de Australische haven Darwin. Minister Luns brengt een officieel be zoek aan Australië. Hij zal aldaar acht dagen verblijven. Minister Luns verklaarde voorts voorne mens te zijn met de Australische regering aangelegenheden te bespreken, „welke voor beide landen van belang zijn". Eén dezer Benjamin Constant: Zn bewondering ligt iets edels dat zich bijna evenzeer hecht aan hem, die haar Kan ondervinden als aan hem, die er het voorwerp van is. onderwerpen was samenwerking op tech nisch gebied tussen Nederlands-Nieuw- Guinea en Papoea, zoals het Austalische gedeelte van het grootste eiland ter wereld heet. De minister zal ook spreken over de emigx-atie van Nederlanders naar Australië. Hij besloot met te zeggen dat géén be sprekingen op militair gebied zullen wor den gevoerd. Na zijn bezoek aan Australië zal minis ter Luns doox-rreizen naar Australisch- en Nederlands-Nieuw Guinea. vSEOEL (Reuter) Generaal Mark Clark, de geallieerde opperbevelhebber in Korea, heeft vandaag in een schrijven aan de Noordelijken voorgesteld de bestandsdele gaties onmiddellijk te laten bijeenkomen ter bepaling van een datum, waarop de neutrale bestandscommissie met haar werk zou kunnen beginnen en ter vaststelling van een datum voor een bestand. Van gezaghebbende zijde te Seoel is ver- klaai-d, dat Zuid-Korea en de Verenigde Staten „feitelijk tot overeenstemming zijn gekomen" over een plan, op grond waar van Zuid-Korea een wapenstilstand met de Noordelijken zal aanvaarden. Onder meer zou zijn overeengekomen, dat Zuid-Koi-ea geen krijgsgevangenen "Vanmorgen is tot ontruiming overgegaan van het caravankamp aan de Haltestraat van de heer M. te Zandvoort. Nadat de Hoge Raad de vorige week Dinsdag het vonnis vernietigde van de Haarlemse rechtbank, waarbij de heer M. ontslagen werd van alle rechtsvervolging inzake overtreding van de Zandvoortse politieverordening het plaatsen van caravans zonder toestemming van burgemeester en wethouders heeft de advocaat van de heer M„ mr. B. J. de Boer, Vrijdag nog getracht de drei gende ontruiming van het kamp ongedaan te maken door een onderhoud met de burgemeester en met de korpschef van politie aan te vragen. De beep van de Zandvoortse brandioeer sleept een der caravans van het terrein. PARIJS. Reuter/AFP). Zondagoch tend is de samenstelling van de nieuwe Franse regering van premier Joseph Laniel bekend gemaakt. Zij bestaat uit 21 mi nisters van zeven partijen. Het kabinet ziet er als volgt uit: Premier: Joseph Laniel (Onafh. Rep.). Vice-premiers: Paul Reynaud (Onafh. Rep.); Henri Queuille (Radicaal); Pierre- Henri Teitgen (MRP.). Buitenlandse Zaken: Georges Bidault (MRP.) onvei'anderd; Financiën: Edgar Faure (Radicaal)'; Landsvex-dediging: René Pleven (Udsr) on- vei-andei'd; Binnenlandse Zaken: Leon Martinaud- Deplat (Radicaal); Overzeese Gebiedsdelen: Louis Jacquinot (Onafh. Rep.) onveranderd; Arbeid: Paul Bacon (MRP.) onveran derd; Vervoer en Openb. Wei'ken: Jacques Chastellain (Onafh. Rep.); Landbouw: Roger Houdet (Onafh. Rep.); Wederopbouw: Maurice Lemaire (Uras); Onderwijs- André Marie (Radicaal) on veranderd; Volksgezondheid: Paul Coste-Floret (MRP.); Justitie: Paul Ribeyre (Onafh. en Boe ren) Oudstrijders: André Mutter (Onafh. en Boeren): PTT.: Pierre Ferri (URAS); Ministex-s van Staat: Edouard Cor- niglion-Milinier (URAS); Frangois Mitte- rand (UDSR); Edmond Barrachin (ARS). De partijen zijn dus als volgt vertegen- wooi-digd: Onafh. Rep.: de premier en 4 xninisters; MRP.: 5 ministers; Radicalen: 4 ministers; URAS (ex de Gaulle): 3 ministers; UDSR: (democratische en sociale verzets- unie, radicaal gezind): 2 ministers; Onafh. en Boeren: 2 ministers en ARS. (dissidente Gaullisten): 1 minister. Het is voor het eerst, dat Gaullisten aan een coalitieregering deelnemen. Het nieuwe kabinet wordt vandaag aan president Auriol voorgesteld en Dinsdag aan de Assemblée. Het is het negentiende sinds de bevrijding. Onze correspondent in Parijs meldt: Bij de samenstelling van zijn kabinet heeft Laniel de wind wel weer duidelijk in de zeilen gehad. Binnen een etmaal had hij zijn regering in elkaar ofschoon men hem tevoren heel wat moeilijkheden in het vooruitzicht had gesteld. Alleen de nauwkeux-ige omschrijving van de bevoegd heden, die de premier zijn vriend Reynaud had willen opdx-agen, heeft nog wel de no dige voeten in de aarde gehad. Zoals we al berichtten had Laniel Rey naud met de leiding van de Franse dele gatie op de intussen nogmaals uitge stelde Bermuda-confex-entie willen be lasten. Bidault, de minister van Buiten landse Zaken, en de overige Katholieken, gingen met dat plan echter niet accoord zodat tenslotte Reynaud tot vice-premier werd benoemd, in welke functie hij zijn ixxvloed op alle departementen Buiten landse Zaken inbegrepen zal kunnen uitoefenen. Het is meer dan waarschijnlijk dat Reynaud zo mettertijd toch ook van de Franse Bermuda-deputatie deel zal uitirxa- ken, al zal dat dan ook niet met de offi ciële titel van delegatieleider zijn. Politiek gesproken valt Laniel's kabinet nog moeilijk nauwkeurig te definiëren. Hoewel de signatuur in de persoon van de premier zeker vrij i-echts is. heeft Laniel er toch zorg voor gedragen ook de nodige, meer links gerichte figuren, als Faure, Mitterand, en de Katholieken Louvel, Ba con en Teitgen, in zijn regering op te ne men. Men zal dus moeten afwachten welke stroming op den duur zal overheersen. Een zeer eensgezinde, en daardoor daad krachtige, indruk maakt deze ploeg op het eerste gezicht zeker niet, maar dat was na een cirsis als deze ook nauwelijks te verwachten. Dit heeft echter niet mogen baten want de heer Molenaar kreeg Zondag bericht, dat tot ontruiming van het caravanterrein Maandagmorgen omstreeks 9 uur zou wor den overgegaan. De raadsleden Siegers, Gosen, Weber, Van der Werff en Tates hebben zich daarna met het volgende telegram tot de burge meester gewend: „De ondergetekenden, Siegers, Gosen, Weber, v. d. Werff en Tates, leden van de gemeenteraad, verzoeken u dringend te wachten met het nemen van maatregelen ten aanzien van caravancamp-Molenaar, tot nadere bespreking in openbare raads vergadering aanstaande Dinsdag." Ook dit telegram heeft niets mogen uit werken, want hedenmorgen om half tien verschenen voor het camp de korpschef van politie met de dienstdoende inspec teurs, de heren Huijsman en Douma, ver gezeld van vier agenten in een jeep en de grote deep van de brandweex-, waarna men onmiddellijk begon met het wegslepen van de caravans, hetgeen zonder strubbelingen geschiedde. In totaal waren aanwezig tien caravans, waarvan er twee achter het huis van de heer M. onzichtbaar staan opgesteld en twee onbewoond zijn. De heer M. hoopt daarom, dat de politie zich zal beperken tot het weghalen van de zes bewoonde caravans, die gebracht wox-den naar het grote caravanterrein aan de Van Lennep- weg, dat van gemeentewege aan de heer E. H. van Breemen wex-d verpacht. Het politiehoofdkwartier te Foekoeoka (Japan) heeft Maandag bekend gemaakt, dat door de overstromingen op Kioesjioe 457 pei-sonen om het leven zijn gekomen. 1.060 personen worden vermist en 934 liepen verwondingen op. 367.453 huizen staan onder water. Volgens ramingen van plaatselijke auto riteiten zijn ongeveer een millioen perso nen dakloos. De bevoorrading met levens middelen van de helft van hen zou critiek zijn. De Japanse regex-ing heeft verklaard, dat de overstx-omingen een nationale ramp zijn. Premier Josjida heeft de mi nister van Wedei'opbouw, Totsoeka, naar Kioesjioe gezonden om de hulpverlening te leiden. Het Amerikaanse, leger heeft bekend ge maakt, dat alle eenheden en installaties op het nu bijna geheel geïsoleerde eiland alle mogelijke hulp verlenen. Uitgestrekte rijke rijstgebieden staan onder water. De hevige regens, die de ramp veroor zaakten, zijn Maandag afgenomen, doch het eind van de ramp is nog niet in zicht. Veel dorpen zijn weggespoeld en ver scheidene grote steden staan onder water. Het treinverkeer is op vele plaatsen on mogelijk. Het aantal daklozen wordt op 800.000 geschat, de schade op meer dan 500 millioen gulden. meer vrijlaat, en dat de V.S. voor het slui ten van een bestand een voorlopig defensie verdrag garanderen, hetwelk later een per manent karakter zal krijgen. De speciale afgezant van Eisenhower, on dei-minister van Buitenlandse Zaken Robertson heeft in gezelschap van de poli tieke adviseur van generaal Clark, Robert Murphy, wederom een bespreking gevoerd met president Syngman Rhee. Een zegsman, die nauw contact met pre sident Rhee onderhoudt, vex-klaarde, dat Rhee de Zuid-Koreaanse afgevaardigde bij de bestandsbesprekingen, generaal Tsjoj, zou opdragen de besprekingen te Pan- moendjom weer bij te wonen, als het plan zcu worden aanvaard. Zondag hebben Rhee en generaal Tsjoj tweemaal bespre kingen gevoerd. YVaarnemers in Seoel vei-wachten binnen twee dagen een overeenkomst tussen Rhee en Robertson. Volgens waarnemers zouden de bepalin gen van de overeenkomst met Zuid-Korea inhouden, dat de geallieerden bereid zijn de vrijlating van de ontsnapte gevangenen te aanvaarden als een voldongen feit en dat zij niet hun gevangenneming zullen eisen. HELSINKI (Reuter). De Finse rege ring, een coalitie van agrariërs en socialis ten, heeft vandaag besloten om af te tre den. In een officieel communiqué wordt ver klaard, dat in de huidige coalitie geen over eenstemming kan worden bereikt over maatregelen om een economische ci-isis af te wenden. Ministers hebben te kennen gegeven, dat de coalitiegenoten het niet eens kunnen worden over de beste manier om de uitvoer te stimuleren zonder de munt te devalueren. De agrarische premier, Kekkonen, had een px-ogram voor verlaging van px-ijzen, lonen en belastingen. De socia listen weigerden evenwel zich hiermee te verenigen. Politie moest met sabel en gummistok orde scheppen De Amstei-damse Nieuwendijk is Zater dagnacht het toneel geweest van een mas sale vechtpartij. Omstreeks kwart over twee ontstond ruzie tussen enkele voox-bij- gangers, waarmee zich al spoedig meer late voetgangers bemoeiden. De onenigheid ontaardde in een massale vechtpartij en het kostte de politie heel wat moeite de ge moederen te kalmeren. Nauwelijks waren de wetsdienaren verdwenen of de herrie begon opnieuw. Toen er een vechtpartij v/as ontstaan, waarbij ruim vijftig personen betrokken waren, maakte de politie, de sabel en gummistok hanterend, spoedig een definitief eind aan dit nachtelijk rumoer. Zaterdagmiddag om vijf uur heeft de bestuurder van een Engels sportvliegtuig met zijn toestel een goed geslaagde nood landing gemaakt in een uienveld tussen Schoondijke en Groede. De bestuurder is de 46-jarige Vernon R. Gregg uit Notting ham. Het toestel een vierpersoons twee- motorig sportvliegtuig met de kenletters GAISM, was om twee uur uit Nottingham vertrokken met bestemming Ypenburg, waar de heer Gregg zijn zoon. die daar werkzaam is, wilde bezoeken. Alvorens de landing te maken heeft de heer Gregg 20 minuten rondgecirkeld. Hij was door een dikke mist de koers kwijt geraakt. Bij de noodlanding werd het toestel licht bescha digd. ZONNIG EN WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Warm en overwegend zonnig, maar met kans op onweer behalve in het Noord-Oosten van het land. Matige en af en toe vrij krachtige Noord-Ooste lijke wind. 30 Juni Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur. Maan op 22.58 uur. onder 8.24 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 Juni Hoog water: 4.58 en 17.27 uur. Laag water: 0.42 en 13.04 uur. Dinsdag 30 Juni Hoog water: 5.42 en 18.11 uur. Laag water: 1.28 en 13.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1