PANG j Wanneer gij het niet eens wordt, moet de regering ingrijpen Agenda voor Haarlem Prins Bernhard landde per helicopter op padvinders-„koempoelan" Vrees voor derde wereldoorlog opnieuw aanmerkelijk geslonken PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag Kind verbrand in schuur te Venlo MAANDAG 29 JUNI 1953 Minister Suurhoff tot de ziekenfondsen; Fondsen-federatie vraagt overheidssteun Heringa Wuthrich Processiegangster dodelijk verongelukt Met lucifers gespeeld? Student verdronken bij haven van Muiden *t)e vetsrtapeutig. van demsté tang. NIP O-enquête wijst uit: Nog slechts 3 van elke 10 Nederlanders beangst Wielrijder gedood bij botsing met auto Vijf kinderen met moeite gered uit brandende boerderij AUTO-FINANCIERING Verminkt lijkje van vermiste jongen opgehaald CocA ió het zo Genees middelen van vroeger en nu VJ Zaterdag is in Utrecht de jaarlijkse ver gadering gehouden van de landelijke raad der federatie van verenigde maatschappij- ziekenfondsen. De voorzitter, de heer A. J. van Leusen hield een betoog over „de nood van het ziekenfondswezen". Het ont werp ziekenfondswet, gepubliceerd in Sep tember 1951, droeg teveel het karakter van een compromis en dreigde de in de ziekenfondswereld bestaande verwarring te zullen bestendigen. Wil men tot een op lossing van de moeilijkheden komen dan zal men een keuze moeten doen uit som mige tegenstellingen die ook na jarenlange discussie onoverbrugbaar zijn gebleken. Een heel groot deel van de tekorten is ontstaan door de huidige geruisloze groei van de kosten der verstrekkingen uit hoof de van de vorderingen der medische weten schap en door economische oorzaken. De inkomsten aan premie-heffing hebben hier mede geen gelijke tred gehouden. Dekking van hogere uitgaven door inkrimping van de bestaande verstrekkingen legde de las ten echter daar, waar het ziekenfonds deze, krachtens het beginsel, juist niet wil zien. Het dynamische karakter van deze tijd maakt het voornemen van de ziekenfonds raad, voor de eerstvolgende vijf jaren een maximum bedrag aan uitgaven vast te stellen, tot een goed bedoelde dwaasheid. Uitgaande van het devies „de gezond heid gaat voor" eisen de ziekenfondsen hulp van overheidswege. Zij hebben het recht deze hulp te eisen omdat zij hun onmisbare taak beter en goedkoper kunnen vervullen, dan dat van overheidswege mogelijk zou zijn. Op staatsbegroting zal niet een afnemend, maar een jaarlijks toe nemend bedrag moeten worden gebracht voor de gezondheidsverzorging van ons volk. Controle op ziekenhuiswezen Er valt critiek te leveren op de weinig intensieve controle van overheidswege op het ziekenhuiswezen. Prijsbeheersing is hier niet voldoende. In de huidige situatie komt het erop neer aldus spreker dat de ziekenfondsen garant moeten zijn voor een sluitend budget van de ziekenhuis exploitatie, zonder dat de fondsen enige stem in de beleidsvoering van de zieken huizen hebben. Verpleeghuizen zouden op goedkope wijze een belangrijk aantal van de huidige ziekenhuispatiënten kunnen overnemen. Als we ervan uitgaan, dat in principe alles wat medisch nodig is onder de grond- verzekering moet worden gebracht; bieden aanvullingsfondsen zeker geen afdoende oplossing. Op het ogenblik wordt er in de federatie ernstige studie gemaakt van de kwestie of en in hoeverre de invloed van verzekerden in de besturen nog kan worden versterkt door nauwer contact met de vakorganisaties. Vooralsnog neigen wij wel naar de opvat ting, zo zeide de heer Van Leusen, dat de werkgever geen taak heeft in het zieken- fondsbestuur zelf. Echter ook de invloed van de medewerkers (artsen, apothekers en tandartsen) verdient onze volle aandacht. Het huidige honorarium van de huisarts noemde spr. beslist te laag en het streven is erop gericht aan gerechtvaardigde ver langens in dit opzicht te voldoen. De federatie is in het afgelopen jaar helaas genoodzaakt geweest een einde te maken aan de samenwerking met andere ziekenfonds-organisaties, zoals die sedert 1945 in het Centraal Overleg van Zieken fondsorganisaties (C.O.Z.) tot uitdrukking kwam. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON.INSTALLATIES HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Kinderkoor. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsmuziek. 14.00 Gevarieerde muziek. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Blazersensem ble. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Een bezoek aan Spanje. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: De philosophie van de cultuur. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Kamerkoor en instrumen taal ensemble. 21.00 De Radiodokter. 21.15 Holland Festival 1953: De Burcht van Her tog Blauwbaard, opera. 22.15 Platen. 22.25 Omroep-orkest. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Ervaringen met de microscoop. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Musette-orkest. 14.00 Ameri kaanse muziek-keleidoscoop. 14.30 II segreto di Susanna, opera. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte mu ziek. 17.50 Militair vraaggesprek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Internationale tenniskampioenschappen te Wimbledon. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Militair orkest. 19.30 Holland Festival 1953: Mannenkoor. 20.00 Nieuws. 20.05 Polenblut operette. 21.15 Mededelingen. 21.20 Weense muziek. 21.55 Platen. 22.05 Gevarieerde mu ziek. 22.35 Buitenlands overzicht. 22.50 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Spaasne muziek. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.00 Canada en de Canadezen, filmsflit- sen; 20.15—22.15 Studentencabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.30 Pianorecital. 21.00 Wat is dat? 21.30 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. - BBC 22.0022.30 Nieuws. Boeken en schrijvers. (Op 221 en 49 m.). Wij zijn echter bereid mede te werken zo zeide spreker aan een nieuwe vorm van samenwerking die de naam van ge meenschappelijk overleg verdient. De fe deratie is bereid te verdwijnen als hiervoor een grotere eenheid in de plaats komt. Maar de federatie zal harder dan in het verleden vechten voor haar plaats indien men de scheidslijnen, die ons volk verdeeld houden, ook in de ziekenfondswereld wil doortrekken en verscherpen of als men de hartelijke samenwerking tussen mede werkers en verzekerden, die wij nastreven, in de weg komt. Minister antwoordt Minister Suurhoff vertolkte daarna zijn waardering voor het ziekenfondswezen. Hij noemde het organisatieprobleem moeilijk en ingewikkeld, maar verzekerde, dat bij de werknemers de mening bestaat, dat er een wettelijke verzekeringsplicht moet zijn. Blijft intussen de vraag, wie de fondsen moeten beheren en administreren. Moet er een staatsverzekering komen of moeten wij de ziekenfondsen behouden? Welnu, er is gekozen dat de wettelijke verzekering moet worden overgelaten aan de ziekenfondsen. Deze particulieren zou den dat namelijk beter doen. Maar dat zullen ze dus waar moeten maken. Het zal uiteraard zeer moeilijk zijn hieruit bij de bestaande tegenstellingen een geheel te maken en toch zal dit moeten. Slaagt men niet, dan zal de regering haars ondanks moeten ingrijpen en de knoop doorhakken met alle gevolgen van dien. Daarom zullen de fondsen onderling het uiterste moeten doen om het eens te worden. De regering heeft geen neiging het Engelse voorbeeld te volgen, maar dan moeten de fondsen er ook het beste van maken. De minister noemde deze waarschuwing geen gebrek aan waardering. Het gaat alleen om een zo goed mogelijke zorg voor de volksgezond heid. Een 57-jarige dame uit Valkenswaard is Zaterdagmiddag onder de gemeente Gemert met een bromfiets tegen een personenauto gereden en om het leven gekomen. Zij had met de Valkenswaardse processie een bedevaart naar Handel gemaakt en is tegen een auto gebotst op het moment, dat zij op de weg van Gemert naar Beek en Donk een groepje processiegangers passeer de en daarbij vermoedelijk te veel naar links is uitgeweken. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. Toen de Venlose brandweer Zondag arri veerde om een brand in een tuinderskeet te blussen, deed de aanwezigheid van een autoped in de omgeving van het gebouwtje bij de brandweerlieden het vermoeden rijzen, dat zich iemand in de keet bevond. Enige spuitgasten drongen met rookmas- kers naar binnen en vonden er een jonge tje, dat reeds aan brandwonden overleden was. Het bleek het vierjarig zoontje van de .eigenaar van de schuur te zijn, dat ver moedelijk lucifers heeft afgestreken om een vogelnestje in de keet te bekijken, waar door het rondom staande brandbare mate riaal moet hebben vlamgevat. Een 26-jarige student uit Hengelo, die woonaehtig was te Amsterdam, is Zaterdag even buiten de haven van Muiden van een motorbotter, genaamd „Jonge Jaap" ge vallen en verdronken. Hij was met een medestudent onderweg van Kampen naar Muiden, toen bij het reven van het zeil het ongeluk gebeurde. De vriend, die de schip- perskunst niet geheel meester was, kon niet tijdig bijdraaien en verwachtte trouwens dat de student, die kon zwemmen zich zelf zou redden. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. MAANDAG 29 JUNI Waalse Kerk: Hermann Zaiss-comité, bij eenkomst, 8 uur. Rembrandt: „Lovely to look at", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Bureau zedenpolitie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het vierde masker", 18 jaai-, 7 en 9.15 uur. City: „Mon tana Belle", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De drie piraten", 14 jaar., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Operatie Cicero", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De luchtslag om Japan" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 30 Juni Grote Kerk, orgelconcert, 8 uur. Concert gebouw: Haarlems Muziek-instituut, leer lingenuitvoering, 7.30 uur. Rembrandt: „Lo- veld to look at", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bureau zedenpolitie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het vierde masker", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 11, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Montana Belle", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De drie piraten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onvergetelijke melodie", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „De luchtslag om Japan", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. ADVERTENTIE U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit Let op de naam RANG op het bescher mend omhulsel van leder „Rangetje" „Tref de roos" was het motto van de nationale „koempoelan", die de leidsters en leiders van de NPV Zaterdag en Zondag op de terreinen van de Goudsberg bij Lun- teren hielden. Prins Bernhard, die als Ko ninklijk commissaris der vereniging Zater dagavond de opening en een gedeelte van het programma bijwoonde, schoot stellig midden in de roos, want om zes uur daalde hij, komende van Nijmegen, met de mari ne-helicopter Jezebel op het Sint Jorisveld, waar de ongeveer 1300 Koempoelangangers hun enthousiasme nauwelijks meester, in carré opgesteld stonden. De Prins werd ADVERTENTIE Periodiek stelt het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen uit een representatieve steek proef van de Nederlandse bevolking de vraag: „Wat verwacht u, komt er nog een wereldoorlog of niet?". Uit de onlangs gehouden opiniepeiling is gebleken, dat 3 op de 10 Nederlanders een derde wereldoorlog vreest (31 pet.). Dit is het laagste percentage sinds de bevryding geconstateerd. In 1945 bedroeg dit percen tage 50, in 1948 zelfs 71 en in 1950 nog 60. Tegenover een gemiddelde van 31 pet. van alle ondervraagden, die een nieuwe wereldoorlog vrezen, vinden we deze vrees bij 38 pet. van de mannen en 23 pet. bij de vrouwen. De jongeren zijn pessimistischer gestemd dan de ouderen. Van de volwassenen tot 35 jaar verwacht 41 pet. een nieuwe we reldoorlog, tegenover 27 pet. van de leef tijdsgroep tussen 35 en 50 jaar. Zij die ouder zijn dan 50 jaar zeggen in 25 pet. van de gevallen, dat er „nog eens" een wereldoorlog zal uitbarsten. Het NIPO heeft aan hen, die verwach ten, dat er nog een nieuwe wereldoorlog zal komen, verder gevraagd: „Over hoeveel tijd denkt u, dat die vol gende wereldoorlog zal beginnen?" 2 pet. verwacht een nieuwe wereldoor log binnen het jaar; 1 pet. over 2 jaar; 1 pet. over 3 jaar, 6 pet. over 5 jaar, 1 pet. over 710 jaar, 5 pet. over 10 jaar, I pet. over 11 tot 15 jaar, 1 pet. over 15 tot 20 jaar, 2 pet. over 20 jaar en langer, II pet. geeft geen antwoord. Nu verwacht dus 11 pet. de oorlog bin nen 10 jaar. In vergelijking met de uit komsten van vroegere opiniepeilingen is men nu heel wat optimistischer gestemd. In 1945 was dit percentage nog 32, in 1Ö48 zelfs 52 en in 1950 verwachtte 41 pet. een nieuwe wereldoorlog binnen 10 jaar. Op de rijksstraatweg te Well in Zuid- Limburg is Zondag een man uit Helmond, die bij zijn dochter te Well op bezoek was, door een Belgische personenauto aangere den en gedood. De bestuurder van de auto poogde nog de man te ontwijken, doch zijn auto slipte tengevolge van het krachtige remmen en vloog, na tegen een boom te zijn gereden, in brand. Voorbijgangers wisten de be stuurder, die lichtgewond was, uit de auto te halen en het vuur te blussen. De Helmonder wilde per fiets de weg oversteken en liet eerst een motorrijder passeren. De auto, die van de andere kant naderde, schijnt hij echter niet te hebberi opgemerkt. Vanmorgen is een kapitale boerderij te Blauwhuis, gemeente Wymbritseradeel, uitgebrand. De boerderij werd bewoond door een zet- boer. Deze was omstreeks zes uur in het land bezig met het melken van de koeien. Zijn vrouw ontdekte toen brand in de bij de boerderij gelegen schuur. Het vuur werd aangewakkerd door de strakke Oosten wind, waardoor spoedig ook de boerderij een prooi der vlammen werd. Vijf kinde ren, die nog op bed lagen, konden ternau wernood door de moeder worden gered. Slechts weinig huisraad kon in veiligheid worden gebracht. Er bevond zich geen vee in de boerderij. De brandspuiten van Heeg en Sneek, die gelijktijdig om zeven uur arriveerden, konden weinig meer uitrich ten. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Deskundigen achten hooibroei uitgesloten. Boerderij en huisraad waren verzekerd. ADVERTENTIE FRANS VAN DAAIEN - ASSURANTIËN LODE WIJK VAN OEYSSELLAAM tfli/- HAARLEM - TEL 24414 Ir. J. C. Arkenbout Schokker, lector aan het laboratorium voor werktuig-, scheeps bouw en vliegtuigbouwkunde van de Tech nische hogeschool heeft Zaterdag onder grote belangstelling zijn afscheidscollege gegeven. Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling der scheepsbouwkunde en scheepswerven sinds de eeuwwisseling. toen hij uit het vliegtuig stapte, verwel komd met een daverende yell. Mr. J. M. Ravesloot, hoofdcommissaris der NPV, be groette daarna de hoge gast. Na het gebrui kelijke ceremonieel het saluut, het hijsen der vlag, waarbij de districtsband van Den Haag haar fanfares liet klinken en de voorlezing der padvinderswet, hield mr. Ravesloot zijn openings toespraak, waarin hij de betekenis schet ste der jaarlijkse leidersbijeenkomst: zij is een bezinning op de taak, die 9* padvin dersbeweging zich gesteld heeft ten aanzien van de Nederlandse jeugd. Er wordt bij voortduring gezocht naar nieuwe wegen, hierbij niet uit het oog ver liezend, dat het spel van verkennen een diepe achtergrond heeft, die wortelt in onze Christelijke beschaving. Daarom wordt de volle aandacht gericht op de karaktervor ming van de jongen en hierbij hebben leid sters en leiders nodig geloof, wijsheid en begrip, maar ook tact, zelfkennis en zin voor humor. De heer L. Neher, directeur-generaal van de PTT en lid van de raad der vereniging, sprak over de betekenis van het koempoe- lanmotto. Na diens rede stroomden de koempoelan- bezoekers naar het terrein, waar door ver schillende districten een oud-Hollandse kermis was gearrangeerd. Zondag werden de deelnemers na de godsdienstoefening, ingeschakeld bij ver schillende activiteiten. Zo werd er patrouil- legewijs een koempoelankrant, compleet met interviews en illustraties samengesteld. De „gilwellians" hielden een reünie en er werd een wedstrijd in koorzang gehouden. In de middaguren werd een „olympisch programma" op 't St. Jorisveld ten uitvoer gebracht. ADVERTENTIE Xjast van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Uit de Amstel nabij de Zuidergasfabriek is het deerlijk verminkte lijkje opgehaald van een zesjarig jongetje uit Amsterdam, dat sinds 25 Juni vermist werd. De politie vermoedt, dat het knaapje bij het spelen in de Amstel is geraakt en ver dronken. Daarna moet het lichaampje tegen de schroef van een passerend schip terecht zijn gekomen, aldus de politie. Modder. Een 200 meter lange en 100 meter brede modderstroom, die Zaterdag de hellingen van de Goldberg bij Bern af kwam, bedreigt het dorp Schmeriken in Oost-Zwitserland. Verscheidene hui zen nabij het dorpje zijn reeds door de modderstroom verzwolgen. Zaterdag avond had de stroom reeds de grens van Schmeriken bereikt. De hoeveel heid aarde die in beweging is, wordt geschat op 25.000 kubieke meter. Present. De Sovjet-Russische premier, Malenkof, heeft Zaterdagavond met an dere vooraanstaande Sovjet-leiders in 't grote theater van Moskou een opera voorstelling bijgewoond. Uit de aanwe zigheid van Malenkof bij deze voorstel ling blijkt de onjuistheid van geruchten die onlangs de ronde deden, dat Malen kof „verdwenen" zou zijn. Kanon. Door de ontploffing van een kanon bij Mahon op het Spaanse eiland Mi norca zijn 23 militairen om het leven gekomen. Vijf mannen werden op slag gedood. Van de 24 militairen die zwaar gewond werden, zijn er later in een zie kenhuis 18 overleden. Het kanon ont plofte tijdens het laden. Vrij. De geallieerde Hoge Commissie heeft beleend gemaakt, dat zij haar toezicht op de voormalige Reicihswerke te Wa- tenstedt-Salzgitter heeft opgeheven. De Reichswerke omvatten een aantal erts- mijnen, ijzer- en staalfabrieken en daarbij behorende bedrijven, die vroe ger deel uitmaakten van de Hermann Goering Staihlwerke. De maatschappij is eigendom van de West-Duitse staat en de Bondsregering heeft zich verbonden er op toe te zien in de eerstkomende vijf jaar, dat het bestuur volkomen on afhankelijk is van andere maatschap pijen, die opgericht zijn onder de reor ganisatie van de Duitse ijzer- en staal industrie. Bezinning. Het hoofd van het Amerikaanse bureau voor wederzijdse beveiliging (MSA), Harold Stassen, heeft Zater dag te Plymouth in de Amerikaanse staat Massachussets verklaard: „Wij kunnen geen schrede voorwaarts doen, indien wij, in naam van de verdediging van de vrijheid, onze eigen vrijheden één voor één gaan afschaffen". Wenk. Spaak, voorzitter van de buitenge wone Assemblée te Straatsburg, en Von Brentano, voorzitter van de commissie voor uitwerking van een Europese grondwet, hebben in een schrijven aan de voorzitter van de ministerraad der Europese kolen- en staalgemeenschap (KSG) de Italiaanse premier De Gas- peri, gewezen op de noodzaak van een snelle verwezenlijking der Europese politieke gemeenschap. Zij vragen in hun brief de leden van de commissie voor uitwerking van een grondwet te laten vergaderen met vertegenwoordigers van de zes leden der KSG. Productie. De samenstelling van de Oost- Duitse radio-programma's is aanzienlijk gewijzigd, sedert verleden week werd beloofd, dat meer rekening zou worden gehouden met de wensen van de luisteraars. Het aantal politieke praatjes is drastisch beperkt en walsen van Johann Strauss en Weense operette melodieën hebben platen van het koor van het Rode Leger en de „muziek uit de volksdemocratieën" verdrongen. Wel hoort men nog af en toe het propagan- da-liedje „niet kussen onder het werk dat is nadelig voor de productie", aldus melden de luisterposten van Reuter. Wolkbreuk. In de omgeving van 't Spaan se stadje Jean is Zaterdagavond een hevige wolkbreuk losgebarsten, waar door de zijrivieren van de Guadal quivir buiten haar oevers zijn getre den. Door de overstromingen is grote schade aangericht. In Jean is het water de electrische centrale binnengedron gen, waardoor de stroomlevering ge stagneerd is. Verscheidene huizen staan onder water. Voorts worden overstro mingen gemeld uit Saragossa, Valencia en Zamora. De schade in deze gebieden bedraagt 15 millioen pesetas. In de provincie Zamorra werden twee per sonen door de bliksem gedood. Operatie. De grootste militaire operatie te gen de Mau Mau in Kenya is Zaterdag ochtend begonnen. Deze militaire on derneming, die onder bevel staat van generaal Erskine, zal tien dagen duren en wordt uitgevoerd door een Britse in fanteriebrigade en een bataljon in heemse infanteristen. Deze strijdkrach ten worden ondersteund door vliegtui gen van de Britse luchtmacht en een heden van gezagsgetrouwe Kikoejoes. 20. „De dief van de groei-straler is nog steeds niet gevonden, Jolliepop", zei Pan da op een morgen, toen hij een licht ont bijt in de tuin gebruikte, „en er is nu al een week verstreken". „Inderdaad, mijn heer Panda", antwoordde Jolliepop, „en volgens een bericht in het ochtendblad, schijnt men alle hoop te hebben opgege ven, dat die gevaarlijke rover nog gevat zal worden. Het is een verontrustende ge dachte, dat zo'n misdadig individu een apparaat in handen heeft, waarmede hij al wat leeft in reuzen of dwergen kan veranderen. Zeer verontrustend, indien ik het zo mag uitdrukken. Nochtans is tot op heden geen wezen met afwijkende pro porties waargenomen". Had Jolliepop op dat ogenblik omgekeken, dan had hij al dadelijk een wezen van afwijkende pro porties kunnen waarnemen. De kipdie hen van achter het struikgewas begluurde voldeed tenminste volkomen aan deze om schrijving. Langzaam strekte het dier de hals uit en toen.... griste het met een vinnige pik de fles van het serveerblad en werkte deze met één slok naar binnen. „Grote goedheid!", kreet Jolliepop, zich verbijsterd omkerend, „wat is dat?!" „Een kkkip!", stamelde Panda, „maar WAT voor een!!" VOOR de moderne mens, die enigermate vertrouwd is met het begrip hygiëne, is het werkelijk een verschrikking te con stateren welk een belangrijke rol mense lijke en dierlijke uitwerpselen en urine in de geneeskunde van vroegere tijden heb ben gespeeld. In vele streken zijn ook thans nog dergelijke middelen in zwang en het is uiterst moeilijk na te gaan welk gedeel te van deze erfenis berust op bijgeloof en geestenbezwering en aan welk gedeelte inderdaad een ruwe emperie ten grond slag heeft gelegen. Maar goed, reeds in de Oud- heid zien we beroemde artsen die toch waarlijk geen kleine jongens waren, meststoffen voorschrijven van alle moge lijke huisdieren, roofdieren, vo gels en zelfs van krokodillen. En de artsenijen welke hieruit werden bereid, dienden niet alleen voor uitwendig gebruik, doch moes ten vaak zelfs worden ingenomen of in inwendige organen worden gebracht. Voorts werden voor dit doel ook genees middelen uit levers, nieren, hersenen, speeksel, e.d. van de meest uiteenlopende diersoorten gebruikt. Hoewel we dit alles bijzonder onsmake lijk en weerzinwekkend kunnen vinden in een tijd, waarin de geneesmiddelenleer streeft naar gezuiverde chemische verbin dingen, zo dienen we er toch voor te waken de aangehaalde stoffen letterlijk en figuur lijk naar de mestvaalt te verwijzen. Want verschillende korrels in de baaierd van kaf welke tot ons is gekomen, bevatten toch een diepzinniger wijsheid dan wij in onze afkeer meenden te mogen veronderstellen. Laten we één voorbeeld mogen geven. Als middel tegen aambeien, heeft de Griek se arts destijds aanbevolen urine in een koperen vaas te doen en dit in de zon te laten uitdrogenwaarna het afgeschrapte N restant uitwendig kon worden gebruikt. Men wist toen nog niet dat zich door deze handelwijze ammoniak ontwikkelt dat op het koper inwerkt, waardoor een verbin ding ontstaat die inderdaad geneeskrach tige werking blijkt te hebben. Maar des ondanks is het middel toch maar gevonden! (In sommige streken van ons land wordt thans na 2400 jaar! bij deze aandoe ning nog gewerkt met een koperen cent die in een azijnoplossing heeft gelegen). Wanneer de deskundigen zich de moeite geven de oude geneesmiddelen te ontleden, blijft het niet bij enkele voorbeelden van oude en on begrepen wijsheid, maar zelfs komt men tot de ontdek king dat de oude geneeskunde ons ook is voorgegaan in het gebruik van hormonen. Ver schillende dierlijke organen of afvalstoffen die voor de bereiding der oude geneesmiddelen heb ben gediend, hebben immers hormonen be vat. En ook in onze eeuw is men weer te ruggevallen op velerlei dierlijke organen en klieren, teneinde daaruit geconcentreer de en gezuiverde hormoonpreparaten te bereiden. Na een tijdlang verguisd te zijn door de officiële wetenschap zijn deze zgn. dierlijke afvalstoffen weer in aanzien her steld, zij het dan dat de daaruit bereide preparaten door deskundige handen in minder gevaarlijke vorm worden toege diend dan in de oude geneeskunde het ge val was. Over hormonen moeten we nog iets zeg gen, want die zouden naar men dacht ons het eeuwige leven schenken. Maar dat is anders uilgelopen dan in het eerste en thousiasme werd verondersteld. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2