Festival van „Haarlems Zanggenot" Composities uit achttiende eeuw in de Stompetoren Maud Kool in Bloemendaal Kort en bondig 7 Luidbel voor kinderhuis van „Wees een Zegen MAANDAG 29 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Volleyballterrein achter Sionskerk geopend Examens Tuinbaas van „Het Man pad" werd tachtig jaar Bedrijfsleider bluste brandje in fabriek met schuimblusser „Vondelkwartier" vierde Vader Klarendag Ook op Botermarkt volop spanning „De Zondaar" Geschenk van werklieden Drukbezochte receptie van Haarlemse Reddings brigade Toestand slachtoffer van motorongeval bevredigend De verjaardag van Prins Bernhard Burgerlijke Stand van Haarlem Het zangfestival, dat de Liedertafel „Haarlems Zanggenot" ter gelegenheid van haar 85-jarig bestaan heeft georganiseerd, is Zondagmiddag in de gemeentelijke Con certzaal begonnen. Het stralende, warme zomerweer bleek van ongunstige invloed te zijn op de belangstelling van de toch zo talrijke liefhebbers van koorzang uit Haar lem en omgeving. Maar zij, die wel waren gekomen, hebben met veel interesse de prestaties der koren, die zeer uiteenliepen, gevolgd. Voorzitter P. Geerlings sprak een ope ningswoord. Met gevoelens van dankbaar heid herdacht spreker de overleden diri genten N. H. Andriessen en L. C. Keere- weer en verder vele andere personen, die door hun opofferende activiteit van grote betekenis zijn geweest voor de ontwikke ling van de liedertafel. Vervolgens riep dé heer Geerlings alle aanwezigen een harte lijk welkom toe, in het bijzonder de heer Willem Andriessen, die met zijn echtgenote op deze eerste festivalmiddag tegenwoordig was. Spreker was verheugd over de onder vonden steun van zusterverenigingen en dankbaar dat zovele verenigingen zich voor het festival hadden opgegeven. „Haarlems Zanggenot" begon daarop het festival met het zingen van het „Wil helmus" en „Nimmer Nacht" van N. H, Andriessen. Het stemmenmateriaal van het koor liet grote klank-expansies niet toe. De dirigent P. J. Potgieser wist echter de gewenste graad van nuancering te vinden, zodat er verdienstelijke prestaties geleverd konden worden. Het Beverwijks Gemengd Koor telt tal van goede stemmen, vrouwen als mannen. Bij de uitvoering van werken van Mendels sohn en Chapuis klonken die stemmen nog al eens onbeheerst, maar de eigen sfeer van de muziek wist de dirigent N. de Zwager (die het koor bij ontstentenis van Ernst van 't Kaar leidde) wel te bewaren. Goede, soms zelfs heel goede indrukken gaf het R.K. Kinderkoor St. Cecilia, dat onder lei ding van de dirigent G. de Barbarson lie deren van Van Ramshorst, Van Oort en Dina Appeldoorn liet horen. Het vrouwen koor Z.I.G.E.A. uit Haarlem begon heel goed met de uitvoering van „lm Frühling" van Bargiel. Met de inzet van „Driezang" van Den Hertog ging het eerst mis. Een nieuwe aanhef had een beter verloop. De stemmen klonken goed in tal van nuances, waarom ook „Vacantie" van N. Hooger- werf vroeg en inderdaad verkreeg. Verdienstelijke uitvoeringen kreeg men direct na de pauze te horen van het R.K. Gemengd Koor St. Cecilia uit Haarlem (dirigent G. de Barbanson). Het betrof hier een „O, Jesu Christi" van J. van Berchem en een Vastenavondlied in de bewerking van Albert de Klerk. Het vrij kleine Be- verwijkse koor „De Stem des Volks" zong vlot het Zigeunerkoor van G. Verdi. „Tol- lite Hostias" van Saint-Saëns was goed van klank maar werd wat te vlak vertolkt. De dirigent N. Grandick speelde zelf de piano begeleidingen. Tenslotte kwam het gemengde koor „Ons Genoegen" uit Haarlem onder leiding van de dirigent Jan Hensen werkjes uitvoeren van Arcadelt en van Hensen zelf, benevens „Avondlied" van Jos. de Klerk. De klank van het koor was goed. De expressieve schakeringen hadden eenvoudiger gekund. Het avondprogramma Des avonds verscheen Spaarndams Ge mengd Koor als eerste ensemble op het podium. De volksliedjes, die het onder lei ding van Henk Arisz zong, klonken goed, behoudens een soms te open klank. Het gemengde koor „De Nachtegaal" uit Am sterdam had een mooie keuze gedaan met Dominee gooide bol door deur Na er in zijn openingswoord op gewezen te hebben dat tegenwoordig ook de kerk de grote waarde van de sport ziet als op voedende kracht en dat haar verenigingen dus ook alles moeten doen, deze factor een belangrijke plaats in het jeugdwerk te doen innemen, wierp ds. G. H. van der Woord, een grote bal door een met papier gedichte deuropening in het wijkgebouw- tje en verklaarde hiermede het volleyball terrein achter de Sionskerk aan de Ek sterstraat voor geopend. Langs het veld, dat de jongens van de CJMV zelf hebben aangelegd, hadden zich talrijke toeschou wers verzameld, die met belangstelling de wedstrijden tussen Schoten en Spaarndam gadesloegen. De CJVF-stcrs uit Spaarn dam wonnen het eerste spel dat nog wel geen geoefend volleyball, doch zeker een genoeglijk partijtje te zien gaf. Voor het overige deel van de avond was het succes op de hand van Schoten dat dan ook met de eër ging strijken. Na een volksdansje van het publiek met meisjes van de Spaarndamse volksdans groep had de ontmoeting van de avond die tussen een team van de Haarlemss politie en de PTT, plaats; het laatste won met 21. De duidelijke toelichting van de heer De Groot verschafte het publiek een goede kijk op het spel. Om half tien reikte dr. W. Dorrestein de grote plak uit, die naar Schoten ging. De heer F. G. L. Botti, die het geschenk in ontvangst nam, herinnerde in zijn dank woord aan datgene wat de jeugdleiders hebben gedaan: het scheppen van een prettig recreatie-oord voor veel jongens en meisjes uit de buurt. „Wij moeten de jeugd winnen", zeide hij, „en die win je allereerst door de sport. Heb je ze een maal in een vrolijk, zorgeloos moment be grepen en aangevoeld, nu, dan krijg je ze ook wel voor de diepere dingen, waar het in dit leven toch om gaat". Hoogtepunt van het gezellig samenzijn vonden wij het vers dat twee allerminst verlegen jongedames voor het voetlicht brachten. Zij hadden daarin een verslag van de wedstrijden verwerkt en beslist niet slecht. Een van haar wekte het pu bliek op tot meezingen op een zo onbe vangen wijze, welke menig geroutineerd conférencier haar zou hebben benijd. Er was gezellige muziek van The Rhythm Stars en het meisjesgroepje van de CJVF. Kennemer Lyceum Geslaagd zijn voor het eindexamen HBS- A van het Kennemer Lyceum: de dames: I. v. d. Berge, A. C. Gerharts, D. J. de Groot, Th. F. C. Nanninga; de heren: R. Andriesse, J. N. Bastert, G. A. Blom, R. H. Bunge, M. L. Cieyndert, P. W. Goedkoop, H. A. L. Hartloper, J. B. Hofman, W. R. H. v. Huystee, J. Ph. Hijmans, G. v. d. Laan, G. H. Ledeboer, C. F. Th. J. Q. Lubbers, H. J. Posthuma, R. L. Sander. Afgewezen: 6 candidaten. Na verlengd examen is geslaagd voor Gymnasium A van het Kennemer Lyceum de heer E. W. v. Slooten en voor Gymnasium B' de heren: R. A. Poorter en D. H. Porrenga. twee werken van Praetorius en da Vittoria. Het eerste „Sie ist nur lieb" klonk even wel mat, het tweede „Ave Maria" werd zeer verdienstelijk gezongen. Nico de Zwa ger leidde „Zang Veredelt" uit Haarlem, dat terecht veel waardering verkreeg voor zijn uitvoering van werken van Gevaert, Chapuis en Ernst van 't Kaar. Het mannenkoor „Zanglust" uit Bever wijk, dirigent H. van Dijk, bleef ver onder het toch al doorgaans middelmatige niveau der tot nu toe gehoorde uitvoeringen. Het gemengd koor „Cecilia" (dirigent J. Th. Westendael) gaf een goede vertolking van een werkje van A. Fevin. „Dageraad" van Jac. Bonset stond niet op eenzelfde hoogte, maar men behoefde er niet ontevreden over te zijn. De beste uitvoeringen van deze avond, en eigenlijk van heel de dag, hoorden we van Doopsgezind Zangkoor uit Haarlem, dat onder leiding van Hans de Jong heel mooi het koraal „Jezus bron van ons verlangen" uit de Cantate 147 van J. S. Bach ver tolkte, alsmede een fragment uit „Ein deut- sches Requiem" van Joh. Brahms, waarbij vooral het vrouwenkoor door fraaie klank vorming zich onderscheidde. Het laatste kwam „Proza en Poëzie" aan de beurt. Dit mannenkoor zong wat onregelmatig van rhythme het Priesterkoor uit „De Tover fluit" van Mozart. In „Scheepspraat" van Jac. Bonset voelde het koor zich veel meer thuis, met als resultaat een goede indruk van het musiceren van de zangers. Zondag 5 Juli wordt het festival 's mid dags en 's avonds voortgezet. P. ZWAANSWIJK. In ons blad van Vrijdag hebben wij de verwachting uitgesproken, dat het de heer Jan van Donselaar, die reeds 69 jaar bij de familie Van Lennep op Huize „Het Manpad" te Heemstede in dienst is, op zijn tachtigste varjaardag niet aan belangstelling zou ont breken. Deze veronderstelling is in alle op zichten waarheid geworden, want de jarige heeft de gehele Zaterdag een stroom van ge lukwensen in ontvangst mogen nemen. In de loop van de dag kwam ook mr. G. van Len nep zijn gelukwensen aanbieden, later ge volgd door vele familieleden, vrienden en oud-collega's. De meesten daarvan lieten hun felicitaties door een geschenk vergezeld gaan, zodat de heer Van Donselaar op een buiten gewoon prettige dag mag terugzien. Zaterdagmiddag om kwart over twee is er brand uitgebroken op een bovenverdie ping van de metaalwarenfabriek van de N.V. Heybroek-Zélander in de Transvaal- straat. Op de bovenverdieping van het gebouw is namelijk een toilet, met wanden van karton. Waarschijnlijk is een vonk van een sigaret tussen het karton geraakt, waarop dit vlam vatte. Een gedeelte van de trap en van een kozijn brandde uit en toen wist de bedrijfs leider het brandje met een schuimblusser te bedwingen. De brandweer, die inmiddels was gearri veerd verrichtte de nablussing. Zaterdagavond was er in Bloemendaals Openluchttheater werkelijk geen plaats onbezet. Deze grote belangstelling gold de zo langzamerhand traditie geworden zo- meruityoering van de Balletschool van Maud Kool waaraan zoals gebruikelijk is de Kennemer Dansgroep medewer king verleende. De vele familieleden en kennissen, die de vakken van de tribune vulden, hebben kunnen genieten van de prestaties der kinderen onder welhaast ideale weersomstandigheden. Van het vertoonde programma hebben wij reeds eerder een bespreking geleverd. De eenvoudige bewegingsmotieven in com binatie met de kleurige costuums, begeleid door bekende gramofoonmuziek, maakten soms wel een aardige indruk. Alleen moet de leidster op het hart worden gedrukt meer aandacht aan een correcte afwerking te besteden, aan het behoorlijk strekken der benen vooral. Het valt moeilijk te be oordelen hoeveel echt talent er bij deze tientallen meisjes te vinden is. Een enkele keer aanschouwde men charmante, kokette of pittige prestaties, die iets goeds beloof den. Om die natuurlijke begaafdheid te ontwikkelen zal er hard en met toewijding gewerkt moeten worden, waarbij men veel sterker dan nu geschiedt dient te bedenken, dat het volkomen „uitgedraaid" zijn der benen de eerste en belangrijkste eis vormt van de klassieke techniek. Aan het laatste nummer van het pro gramma werkte Maud Kool zelf mee. Op de pointes. Zij had daartoe de zich zeer on bedreven tonende danser Bob Nijhuis uit genodigd een nieuwe choreografie bij de Ook de Oud-Schotense speeltuinvereni ging „Vondelkwartier" heeft dit jaar weer de Vader Klarendag gevierd. Zaterdag middag stonden de ongeveer duizend jeug dige leden in een lange rij voor de J. P. Coenstraat opgesteld, vanwaar zij na een korte rondgang door de buurt de tuin be reikten. Onder leiding van mejuffrouw Ans Delvers werd daar het eerste gedeelte van het feestprogram, een muziekdemon- stratie, afgewerkt. De parmantige verrich tingen van de allerkleinsten waren koste lijk om te zien, het ging allemaal vlot ach ter elkaar en dat betekent een compliment aan het adres van de leidster, want het is beslist niet gemakkelijk zoveel kleuters op een drukke demonstratiedag in het gareel te doen lopen. Bij de oudere meisjes waren de vrije oefeningen wel een tikje nonchalant, doch deze tekortkoming zal bij een volgende demonstratie wellicht verholpen kunnen zijn. In athletiek was het groepje vrij goed; met toewijding werkten de gymnastjes aan rekstok en springtafel. Het tweede deel van de middag kwam een cabaretprogram de aandacht van de jeugdkapel opeisen. De Boerenkapel van het Oosterkwartier" en een goochelaar werkten hieraan mee. Helaas bleken de orkestleden nogal eens moeite te hebben met het samenspel, maar de stemming was er en dat vergoedde veel. Het goochelprogram leek nogal slor dig afgewerkt, zodat de kinderen wellicht daardoor niet onder de ban van opgewon den twijfel „of ie nou smokkelde of niet" kwamen. De poppenkastvoorstelling werd afgelast wegens een snel opkomende onweersbui. In de avonduren bezorgden een voetbal wedstrijd VondelkwartierOosterkwartier met 7-Ó door de thuisspelers gewonnen, en een volksdansbal onder leiding van de heer H. Honhof ook de volwassenen enkele uren van ontspanning. Finale van de wals uit ,,Faust" van Gounod door leerlingen van Maud Kool in Bloemendaals Openluchttheater. „Uitnodiging tot de dans" van Carl Maria van Weber te maken. Het werd een zwak gebouwd, wezenloos balletje, waarin Maud Kool echter kon demonstreren nog steeds te beschikken over een zeldzaam pure lijn. D. K. Toen we Zondagavond ons op de Boter markt hadden gewrongen vertelde onze sportredacteur juist, dat er 36 minuten was gespeeld en dat de stand nog steeds 0-0 was. We behoefden dus maar zeven minuten te wachten om te kunnen jui chen over het eerste en enige Racing- doelpunt. Maar om een gunstig plaatsje onder een van de zes luidsprekers te kunnen be machtigen waren we toch een dik uur te laat en dat hebben we wel betreurd, want de mannen van de telfoon waren gisteravond minder op dreef dan tijdens het verslag uit Eindhoven. De menigte het was nog drukker dan tijdens de vorige uitzending kivam daaraan tegemoet door zich, voor zover dat bij zo'n massale opkomst mogelijk is, bijna muisstil te houden. Nou ja, muisstil. Nu moet direct gezegd wor den dat de aard van de match daartoe ook bijdroeg, want de spanning steeg, vooral tijdens het laatste kwartiertje voor de echte R.C.H.-fans tot het on dragelijke. Café's en ijstentjes op Haarlems popu lairste markt deden voor, tijdens en na de wedstrijd geen onprofijtelijke zaken, waarmee het grote sociale belang van de sport maar weer eens bewezen is. In vrij lange tijd zijn er in het kerkje „De Stompetoren" te Spaarnwoude geen concerten gegeven. Maar Zaterdag stond het oude gebouw weer in het middelpunt van de belangstelling van vele muziek minnaars, die gekomen waren om „Die Haerlemsche Musyckcamer" in deze ka rakteristieke sfeer te beluisteren. De be kende „Oude muziek"-kenner en clave- cinist Erwin Bodky behoorde met zijn echtgenote tot de aanwezigen. In overeenstemming met de opzet van de „Musyckcamer" was het programma gewijd aan achttiende eeuwse muziek, die het ensemble bij voorkeur uitvoert. De componist G. Ph. Telemann (16811767), in zijn tijd beroemder en gezoéhter dan Joh. Seb. Bach, was met de „Lustige Suite" voor strijkorkest en het Concert voor fluit en orkest in D vertegenwoordigd. Wij weten wel, dat het achteruitzetten van Bach ten gunste van Telemann misplaatst was, omdat wij de onovertroffen waarde van Bach's muziek hebben leren beseffen. De waarderingsschaal is naar Bach's zijde uitgeslagen. Dat er allerminst reden is om Telemann's muziek nu maar op te bergen in bibliotheken en te laten verstoffen, heeft men ook op dit concert wel leren inzien. Want zowel in de suite als in het fluitconcert komen kostelijke fragmenten voor van hoog muzikaal niveau. Het is muziek, waarop de aan opper vlakkigheid herinnerende toevoeging „lus tig" volstrekt niet past, omdat hier juist een verfijnde muzikale geest in rank en gracieus tonenspel tot uiting komt. Het strijkorkest van de Musyckcamer was met de uitvoering van de suite zeer gelukkig. De dirigent André Kaart wist de vereiste sfeer wel te bewaren. Maar toch zou ik hem de raad willen geven meer rust in zijn gebaren te brengen en het boven lichaam niet mee te laten takteren. De fluitist Frans Vester toonde bij de vertolking van het fluitconcert zijn mees terlijke technische beheersing en zijn hoogstaande muzikaliteit. De fraaie fluit toon was een verrukking voor het oor, ook bij de zo natuurlijke vermenging van de klanken van strijkers en clavecimbel. Op de suite van Telemann volgde het Concert voor cembalo en strijkorkest in c van Bach's lievelingszoon Wilhelm Friede- mann (17101784). Het werk staat dicht bij de muziek van Italiaanse meesters (Pergolesi!) uit de achttiende eeuw, maal laat toch ook een „modern" geluid horen, een stijlwending, die kenmerkend kon worden voor de zogenaamde Mannheimer A mateurtoneel Kwalijk in overeenstemming met de zo merse temperatuur en de luchtige ge- dachtensfeer, welk bij traditie het ver schijnen van dit derde der seizoenen ver gezelt is een stuk als „De Kennemer Kunst kring" haar toegewijden Zaterdagavond in de Stadsschouwburg voorschotelde. Het was Pennings „De Zondaar", een dier wei nige Nederlandse stukken, die répertoire hebben gehouden en als ik het mij wel herinner het laatst door Cor van der Lugt Melsert is opgevoerd. Een dramatisch sterk geconstrueerd spel, omdat het alle maal draait om één man, die na vier jaren te hebben „gezeten" terugkeert in zijn oude omgeving en moet ervaren, dat iedereen zich van hem heeft afgekeerd. Hij slaat er zich doorheen, niet desolaat, zelfs niet verbitterd. Hij wordt geen melodramatisch wezen. Zijn aanvaarding der realiteit is mogelijk gemaakt door het overwicht van de rede. Hij dwingt zijn gevoelens voort durend tot de terugtocht, ook al blijven zij dóór zijn woorden heenklinken, heen léven, daarmee een milde ontroering ver wekkend. Een spel als dit, waarin de protagonist het tegen zoveel antagonisten opneemt moge op het oog een gemakkelijke opgave zijn, het is zo genuanceerd, met zoveel ondertonen, dat men van goeden huize moet komen om er de verhoudingen in af te wegen en uit te spelen met hun verscheiden en wel be rekende graduaties. Voor dilettanten is dat al heel moeilijk. Ik schreef bij een vorige gelegenheid, dat het vooral de intonatie is, die hen parten speelt, de natuurlijkheid van toon. Men zal begrijpen hoezeer daarvan een voorstelling afhangt als deze. Ze muntte dan ook meer uit door haar zuiverheid van intentie en kennelijke eerbied voor het gegeven dan door een fijngeschakeerde expressie, maar men mag de voornaamste executanten toch niet het loon naar werken onthouden. Siep Sibrandi vooral spoelde gevoelig en be heerst, Piet van Zeist en Leny van Opzee- land vormden het echtpaar dat zich ver beten weert tegen de schim uit het ver leden. De overige figuren, van wie mij de jonge jurist van Jan van Leuven het meest beviel, kregen naar de maat der mogelijk heden een scherpe tekening, die de totaal indruk bevredigend maakte. P. W. FRANSE. school en die zelfs als uiterste consequen tie het clavecimbel zou losmaken van het orkest. Mevrouw Gertrude Maclaine be speelde als soliste het clavecimbel in het concert. Zij liet de 4-voets-snaren jubelen, zelfstandig of in combinatie met de „8- voeten" en wist ook het luitregister met smaak in toepassing te brengen. En voorts kenmerkte haar spel zich door gave tech niek en stevige rythmiek. Na de pauze liet Frans Vester zijn toe hoorders genieten van het Concert voor fluit en strijkorkest in D van Luigi Boccherini, dat zich al veel duidelijker van de oude barokstijl heeft losgemaakt. En tot slot dirigeerde André Kaart, die beide solisten met zorg had begeleid, de uit voering van zes Contradansen van Mozart, waarvoor behalve het strijkorkest nu ook hobo's en een hoorn medewerkten. De pretentieloze, eigenlijk oppervlakkige mu ziek vormde een gezellig slot van dit „Stompetoren"-concert. P. ZWAANSWIJK Gistermiddag omstreeks half zes wilde de bestuurder van een personenauto, die op de Kruisweg in de richting van het station reed, linksaf de Korte Herenstraat inslaan. Hij verleende daarbij geen voorrang aan het hem tegemoetkomend verkeer. Een autobus van de N.Z.H.V.M. kon niet tijdig meer remmen en reed op de personenauto in. De auto werd zwaar beschadigd en moest door een kraanwagen naar de politie- garage gesleept worden. Tevens werd het rijbewijs van de 24-jarige bestuurder J. d. B. uit Nederhorst. den Berg in beslag genomen. De politie vermoedde, dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De foto geeft een indruk van de ernst van de botsing. Op initiatief van de architect, de heer N. C. de Troye uit Amsterdam, had het bestuur van de stichting kindertehuizen „Wees een Zegen" het besluit genomen om de arbeiders, die werkzaam waren geweest bii de restauratie van het kindertehuis „Rachel Steyn" aan de Hoge Duin en Daal- seweg te Overveen, uit te nodigen voor een bijeenkomst in het geheel gerestaureerde tehuis. Tijdens deze bijeenkomst, die Za terdagmiddag plaats vond.hebben de werk lieden het tehuis een luidbel aangeboden. De werklieden, die, variërend van een maand tot anderhalf jaar, hadden meege werkt de verbouwing tot stand te doen komen, de schilders, loodgieters, verwar- mingsmonteurs, timmerlieden en welk vak zij ook uitoefenen, zij allen waren Zater dagmiddag met hun echtgenoten in de hal van het Rachel Steynhuis verzameld, toen deze ruim vijftig aanwezigen werden toe gesproken door mejuffrouw C. S. van Ouwenaller, voorzitster van het bestuur van de stichting kindertehuizen „Wees een Zegen". Zij bracht de werklieden dank voor hun prestaties, die vaak in moeilijke omstandigheden geleverd moesten worden, terwijl meisjes en jongens eveneens in het tehuis verbleven. Bij dit dankwoord sloot architect De Troye zich aan, waarna de heer Chr. Hekkenberg, voorman van het aannemersbedrijf Aulrik uit Amsterdam, namens de werklieden een koperen scheepsbel in een eikenhouten betimme ring aan een lederen riem aanbood. Dit geschenk werd met enthousiasme en veel dank door het bestuur van de stichting ontvangen. Voor de voorzitster en voor de directrice, zuster M. J. Buré. waren er nog bloemen; voor het personeel van het kin dertehuis een grote taart. Daarna hebben de bewoners van het te huis, meisjes en jongens van drie tot on geveer twaalf jaar, in een zeer geslaagde uitvoering de revue laten passeren, welke opmerkelijke voorvallen zich tijdens de verbouwingsperiode hadden voorgedaan. Nadat reeds eerder door de Haarlemse Reddingsbrigade de nationale kampioenschap pen van do K. N. B. R. D. en nationale E. H. B. O.-wedstrijden in het kader van de viering van het veertig jarig bestaan waren gehou den, vierde de brigade Zaterdag feest in „Dreefzicht". Des middags werd er een druk bezochte receptie gehouden en velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de H. R. B. hun waardering en erkentelijk heid te betuigen. Namens de Haarlemse Ongevallen Dienst kwamen dr. W. B. Smit en de heer Ligtvoet de jubilaresse complimenteren; de heer J. W. van Gemen. ere-voorzitter van de K.N.B.R.D. bracht in herinnering, dat de Haarlemse bri gade de moeder en de dochter van de K. N. B. R. D. was, daar de bakermat van de K. N. B. R. D. in Haarlem lag. De heer Gerrits, adjudant van de garni zoenscommandant memoreerde, dat het wer ken van de brigade de volle aandacht van de garnizoenscommandant had. De heer G. J. Timmermans en dr. v. d. Toorn boden namens de IJmuider Reddings brigade oefenmateriaal aan; dc heer Hesse'.s, voorzitter van de I-Ieemsteedse Reddingsbri gade bracht dank voor de prettige samen werking, die er altijd tussen zijn brigade en de H.R.B. is geweest en hij hoopte dat deze samenwerking zou blijven voortduren. Na mens het district Noordholland van de K. N. B. R. D. werd het woord gevoerd door de heer J. L. Kattestaart. Onder de vele anderen, die hun geluk wensen kwamen aanbieden merkten we op: de heer J. W. Gorter, commissaris van po litie: de heer J. H. W. Scholte, directeur van het Havenwezen; dr. Van Rensen en de heer De Vries van de Bloemendaalse Reddings brigade; afgevaardigden van de Politie Sport vereniging en de Delftse Reddingsbrigade. Tijdens de gemeenschappelijke maaltijd, die aan de feestavond voorafging en waarbij burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, de beschermheer van de Brigade aanwezig was, bracht de burgemeester namens het gemeen tebestuur dank aan de H. R. B. voor het vele goede werk in de afgelopen jaren in het be lang voor de gemeente verricht en merkte op, dat evenals de Vrijwillige Brandweer en de E.H.B.O.-verenigingen, de Haarlemse Red dingsbrigade door een drang van naasten liefde was opgericht. De heer Joh. M. Schmidt, voorzitter van de H.R.B., maakte hierna van de gelegenheid gebruik het gemeentebestuur dank te bren gen voor de financiële steun en medewerking die de Brigade in de afgelopen veertig jaar heeft mogen ondervinden. Met algemene instemming werd de heer Joh. G. van Gennip. als erkenning voor het vele werk door hem verzet, tot lid van verdienste enoemd. Dr. D. Heymans, sedert 1936 me- ■lisch leider van de H.R.B.werd het ere- idmaatschap aangeboden. Ook kwam later op de avond de E.H.B.O.- >loeg, die de Brigade op zo een voortreffe- •jke wijze bij de nationale E.H.B.O.-wedstrij- len had vertegenwoordigd voor het voet- Icht. Een alleszins goedgeslaagde feestavond, vaarvoor het programma verzorgd werd door 'iet cabaretgezelschap „Macotte" en een bal net medewerking van „The Juno's" moesten iet einde zijn van de feestelijkheden en de laarlemse Reddingsbrigade kan met vol- loening terug zien op de viering van het eertig-jarig jubileum. De toestand van de zesentwintigjarige opzichter G. N. A. M. E. uit Bloemendaal, die Vrijdagmiddag op de Brederodeweg in Bloemendaal een val met zijn motor maak te en met een schedelbasisfractuur in het Marinehospitaal moest worden opgenomen, j is bevredigend. BINNENLAND In de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen te Amsterdam is de gouden Lorentz-medaille der Akademie uitgereikt aan prof. Fritz London, een naar Amerika geëmigreerde en thans aldaar ge naturaliseerde Duitse geleerde van de Duke University te Durham in North Carolina. Het doel van het in 1925 gestichte Lorentz- fonds is de bevordering van het beoefenen der theoretische natuurkunde. Onder de aanwezigen bevonden zich diverse familie leden van wijlen prof. Hendrik Antoon Lo- rentz, alsook de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de Amerikaanse con sul te Amsterdam en Nederlandse natuur kundigen. Zaterdag is de eerste permanente R.K. jeugdherberg voor meisjes „De Hilver" te Hilvarenbeek geopend. De heer H. J. J. Conü". adiunct-direc- teur van de N.V. „De Maasbode" die op 1 Juni zijn 40-jarig jubileum aan de Maas bode heeft herdacht en op 25 Juni 60 jaar is geworden, is door Paus Pius XI benoemd tot ridder in de orde van St. Silvester. In Delfzijl in Zaterdag de huisvlijt- tentoonstelling „De Knutselaar 1953" ge opend. Het doel van deze expositie is het animeren van de vrije tijdsbesteding. Zij is onderverdeeld in de rubrieken: schilder werk, linoleumdruk, tekenwerk, motorvaar tuigen, foto's, zeilvaartuigen, houtwerk, me- taol-, been- en betonwerk, kralentouw- en knipwerk, alsmede handwerken. De tentoon stelling duurt tot en met 3 Juli. Het algemeen bestuur van de AVRO heeft Zaterdag in de studio te Hilversum vergaderd en in deze bijeenkomst tot leden van het dagelijks bestuur benoemd de heren mr. H .A. Wassenbergh te Amsterdam en jhr. Th. Roëll te Bilthoven. Hierdoor is voor zien in twee vacatures, waarvan er een ont staat door het aanstaande vertrek van de heer J. Corver als algemeen secretaris, die op 12 Juli a.s.. de dag waarop hij 75 jaar wordt, afscheid neemt. Op deze dag zal de viering van het dertigjarig bestaan van de AVRO worden besloten. Een 83-jarige bewoonster van een per ceel aan de Transvaalkade te Amsterdam is Zaterdag bij het vegen van de trap naar be neden gevallen. Zij kreeg een schedelbreuk en overleed vrijwel onmiddellijk. De opvarenden van het Vrijdag gezem- ken Nederlandse tankschip „Cornells B zullen door de Italiaanse tanker „Achille Lauro" naar Lissabon worden gebracht. Waarschijnlijk zullen zij daar vandaag aan komen. _t t In Den Haag is overleden kolonel H. J. Schmidt, gepensionneerd kolonel titulair KN.I.L. Hij bereikte de leeftijd van 74 jaar. Kolonel Schmidt was sedert 1931 adjudant in buitengewone dienst van de Koningin. Hij was ridder 3e klas Militaire Willemsorde, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, ridder in de orde van Oran.ie Nas sau met de zwaarden, officier in de Kroon orde van België en begiftigd met de ere- sabel. Kolonel Schmidt was oud-resident van Menado. Van de zijde van de stichting „Inter- Ieder", die in Utrecht de schoenenbeurs orga niseert, wordt met betrekking tot de aan gekondigde kopersstaking van schoenen winkeliers medegedeeld, dat deze achtie zou uitgaan van een kleine groep sehoemvm- keliers, die nog geen vijftien procent van de winkeliers omvat. Volgens „interleder" vol gen fabrikanten en winkeliers al sedert iaren de algemene schoenenconventie. Al leen een van de vier schoenenwinkeliers- organisaties, de R.K. Bond van Schoenen winkeliers, tracht reeds geruime tijd eigen koop- en verkoopvoorwaarden voor de schoe nenverkoop te verkrijgen, doch volgens "„In ter leder" zouden de schoenenfabrikanten zich aan de conventie houden. In Vlissingen is Zaterdag op de werven van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" de onderzeebootjager „Zeeland" te water gelaten door de echtgenote van de secretaris-generaal van het departement van Marine, mevrouw H. A. S. van Houten Hendrikse. De commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, is per vliegtuig naar Canada vertrokken voor een oriënteringsreis van drie weken. Hij gaat besprekingen voe ren met de Canadese regering en emigratie autoriteiten. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaats- examen sociale aardrijkskunde de heer K. W. v. d. Veen te Overveen. Het programma der Orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond van 8—9 uur. door George Robert, vermeldt de vol gende werken van J. S. Bach: 1. Preludium Es gr. t.; 2. a. Kyrie, Gott Vater in ewigkeit; b. Christie, aller Welt trost. c. Kyrie, Gott Heiliger Geist; 3. a. Allein Gott in der Höh sei Ehr. b. O, Heiliger Geist, du höchs- tes Gut; 4. Wir Glauben all'an einen Gott; 5. Vater unser im Himmelreich; 6. Christ unser Herr zum Jordan kam; 7. Tripelfuga Es gr. t. (uit het 3de deel van de „Clavierü- bung" 1739). De Amsterdamse Reddingsbrigade hield Zaterdagmiddag voor de vierde keer een zwemprestatietocht in het Bovendiep bij het Politiezwembad in AmsterdamOost. De Bloemendaalse Reddingsbrigade werd verte genwoordigd door de leden Th. Hollander en H. Tollenaar, die de vijftienhonderd me ter uitzwommen. Wegens de feestelijkheden bij het veertigjarig bestaan had de Haar lemse Reddingsbrigade geen afvaardiging naar Amsterdam gezonden. De Bloemendaalse Muziekschool van mejuffrouw A. Piersch geeft Dinsdagavond om half acht in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal een openbare muziekles. Ruim 25 van de beste leerlingen zullen hun prestaties tonen op de piano, blokfluit en andere muziekinstrumenten. Studentencabaret naar paleis Soest dijk Prins Bernhard ontvangt vanmiddag in paleis Soestdijk tweehonderd vrienden, voornamelijk uit de ruitersport en de lucht, vaart, die Zijne Koninklijke Hoogheid komen feliciteren ter gelegenheid van zijn 42ste verjaardag. Op het springterrein achter het paleis zal een klein onderling concours hippique gehouden worden, waar na het Utrechtse Studentencabaret voor het Koninklijk gezin en zijn gasten zullen op treden. Vanavond zullen zestig gasten aan wezig zijn op een intiem verjaardagsfeest. HAARLEM. 27 Juni 1953 GEHUWD: 27 Juni, N. ten Wolde en L. J. Boer; G. Smit en J. M. Huisman; A. A. B. Allebes en M. Timmer. BEVALLEN van een zoon: 26 Juni, H. M. Zwart—Duwel; H. P. J. Ruigrok—Vierveij- zer; C. G. Verhagen—Aalders; 27 Juni, C. J. KarsHouweling; M. A. Hunter—Heeres. BEVALLEN van een dochter: 26 Juni, H. GilhuijsMos; C. van Marsbergen-Klumper; M. van Rees—van Nimwegen; J. C Vos— Vrenegoor. 27 Juni, M. E. te Welscher— Joosten. OVERLEDEN: 25 Juni, H. R. Watzema, 83 j., Herensingel; 26 Juni, L. Brouwer, 64 i.. Frederik Hendriklaan.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3