Oostenrijkse gevangenen vrij, levensmiddelen naar Oost-Duitsland M. A. Reinalda blijft voorlopig nog Commissaris der Koningin in Utrecht 110e Muziekschool-uitvoering tuizka" BOEKHOUDEN Willem Andriessen nam afscheid Conservatorium Benelux-besprekingen te Brussel Volgende Flora wellicht reeds in 1960 Amsterdamse Beurs Amalia v. Solmslaan 2 Haarlem Haarlemmers! FRANS HALS MINERVA „Onvergetelijke melodie" „Het Balboekje" 6 Russische vriendelijkheden Kerkelijk Nieuws De tweede testmatch Nederlandse „portofoon" debuteerde bij de T.T. Meer dan vijfhonderd ongelukjes op de Flora 1953 Tollensprijs voor Aafjes Scheepvaart RECHTSZAAK zit-slaapkamer 1933 - 1953 Stalling „HEIVSA" Velleman koopt! E X AM E N O P LEIDING HUGAS,E LGERSMA.POTGIE S E R ZOMERSERIE MAANDAG 29 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WENEN, (Reuter/AFP). De Sovjet- Unie heeft amnestie verleend aan ruim 600 Oostenrijkers, deels wegens oorlogs misdaden veroordeelde krijgsgevangenen, deels burgerlijke gevangenen. Op 1 Juli zal de eerste groep gevangenen aan de Oosten rijkse autoriteiten worden uitgeleverd. De Sovjet-Unie heeft beloofd grote hoe veelheden levensmiddelen te zenden om de vermindering van de gedwongen leve ring van Oost-Duitse boeren te kunnen opvangen, aldus heeft de Oost-Duitse pre mier, Grotewohl, Zaterdag bekend ge maakt. Het telefoonverkeer tussen West- en Oost-Duitsland, dat sedert de onlusten van 17 Juni was verbroken, is weer hervat. De Oost-Duitse regering kan nu een vermindering van de politiemacht over wegen, vertrouwend in de sterkte van de vredeskrachten in de gehele wereld, aldus is dit weekeinde verklaart in een hoofd artikel van het orgaan van de (Oost- Duitse) socialistische eenheidspartij, ..Neues Deutschland". Het blad voegt hieraan toe, dat het door deze vermindering mogelijk zal zijn fond sen en goederen, die bestemd waren voor de politie, aan te wenden ten behoeve van de burgerbevolking. Ook in Albanië De onder Russische toezicht staande Oost-Berlijnse radio-omroep heeft Zondag medegedeeld dat de Albanese regering in een speciale kabinetszitting heeft besloten de boeren ontheffing te verlenen van hun plicht tot nalevering van landbouwpro ducten, welke zij vanaf 1949, volgens de voor dit en volgende jaren vastgestelde quota, te weinig hadden afgeleverd. Een overeenkomstige maatregel is kort geleden door de Oost-Duitse regering ge nomen. Volgens het West-Duitse blad ,,Neue Zeitung" (Amerikaanse zóne) zijn als ge volg van de jongste gebeurtenissen in Oost-Duitsland plaatselijke groepen in haar geheel uit de Oost-Duitse Socialisti sche Eenheidspartij (SED) getreden. Er zou een onderzoek door de leiding der partij zijn ingesteld in de districten, Vandaag vond in een der kamers van het Amsterdamse Conservatorium een in tieme bijeenkomst plaats, tijdens welke het lerarencorps en de leerlingen afscheid hebben genomen van hun directeur Wil lem Andriessen, die zijn functie bij het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd neerlegt. De heer Andriessen, wiens be schouwingen over muziek men regelmatig in ons blad aantreft, is een hartelijke hul diging bereid, een voorloper van de offi ciële afscheidsplechtigheid, die in Septem ber wordt gehouden. Leraren en leerlingen boden hem een geschenk onder couvert aan. De directeur van de muziekschool en onderdirecteur van het Conservatorium de heer Paul Frenkel sprak Willem Andries sen toe, mevrouw Stuier-Wagenaar roemde de natuurlijke hartelijkheid, humor en charme van de scheidende directeur en ook een lid van het personeel liet duidelijk blijken welke dankbare gevoelens men Willem Andriessen toedraagt. Het „slacht offer" zelf van zoveel huldeblijken sprak tenslotte een geestig dankwoord. Van onze parlementaire redacteur) De morgen, Dinsdag, te Brussel te voeren besprekingen tussen de eerste ministers en de ministers van Buitenlandse Zaken der drie Beneluxlanden kan in zeker opzicht als een voortzetting van de op 16 Juni in De Witte Brug te Scheveningen gehouden bijeenkomst. In zeker opzicht, want nog daargelaten dat nog dit keer minister Beyen een der Nederlandse deelnemers zijn zal, aangezien zijn portefeuilleloze ambt genoot Luns die Benelux onder zijn hoede pleegt te hebben, thans in het Verre Oos ten vertoeft, heeft de samenstelling van de Nederlandse delegatie waarin ook wederom de secretaris-generaal van Economische Zaken, prof. G. Brouwers, zit, toch een an der karakter, met name doordat nu ook niemand minder dan de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, daar van deel uit maakt. Terloops zij opgemerkt dat aan te nemen valt dat soortgelijke verschijnselen zich eveneens bij onze Be- nelux-vrienden zullen voordoen. Maar hieromtrent bleef tot dusver van die kant elke mededeling uit. Minister Zijlstra's lidmaatschap van de Nederlandse afvaardiging rechtvaardigt de verwachting dat men thans ook meer in staat zal zijn zich in het bijzonder met al lerlei economische vraagstukken bezig te houden. Intussen legde men van bevoegde zijde in Den Haag er opnieuw de nadruk op dat ook ditmaal niet te verwachten valt dat het tot bepaalde concrete besluiten zal komen. Want wederom zou de bedoeling zijn om aan de bijeenkomst een zogenaamd informeel karakter te geven en om zich daar te beperken tot het onderzoek om trent enkele punten waarover men in be ginsel overeenstemming zou kunnen be reiken. Daarnaast zouden dan de deskun digen op grond daarvan zich aan verdere uitwerking van een en ander kunnen gaan zetten en waarschijnlijk zal men, doordat er nog allerlei nader overleg en beraad nodig zal wezen, zeker niet voor het begin van de herfst een algemene Benelux-minis- ters-conferentie kunnen houden, die dan spijkers met koppen te slaan zou krijgen, dat wil zeggen bindende besluiten zouden hebben te nemen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Zundert, Th. v. Sprang, cand. te Nijmegen. Geref. kerken. De classis Alkmaar heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer D. Barten te Noord- Scharwoude. cand aan de V. U. Aan de V. U. zijn geslaagd voor het cand. examen theol. de heren A. J. de Graaf te Zeist en F. van Zuthem te Zwolle. Geref. kerken onderh. art. 31 K. O. Be dankt voor Pretoria, M. J. C. Blok te Utrecht-N.W. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen naar Ternaard, F. R. v. d. Meulen, prop. te Markelo. waar het uittreden het meest is voorge komen. De secretaris van de communistische partij in Joegoslavië, Edward Kardelj, heeft naar aanleiding van de jongste de monstraties in Oost-Duitsland en Tsjecho- slowakije gezegd, dat deze „het gehele stelsel van Russische overheersing" meer geschokt hebben dan welke andere ge beurtenis in het Sovjet-blok ook. De Sovjet-leiders konden nu twee din gen doen, „hetzij de geleidelijke ontbin ding van de bureaucratische kaste, gevolgd door democratisch-socialistische hervor mingen, hetzij bloedige onderdrukking van het verzet". Dit laatste zou „het proces van verwijdering tussen regering en arbei ders slechts kunnen versnellen". Bij de lunch bereikten de Australiërs vandaag de stand van 209 runs voor het verlies van 2 wickets. Morris werd voor 89 gevangen op het bowlen van Compton. Harvev en Miller zijn respectievelijk met 16 en 93 not out. „Een kleiner en draaibaar zusje van de mobilofoon' Bij de T.T. in Assen heeft een Neder landse uitvinding gedebuteerd, de „porto foon", dat is een kleiner en draagbaar zusje van de mobilofoon. De verbindings dienst van de politie, die bij begin en af loop van de races in Assen het verkeer moest regelen, gebruikte enkele porto foons, die hun waarde bewezen, toen op een groot parkeerterrein het verkeer in de knoop raakte. Enkele politiemannen die met een portofoon in doorlopende verbin ding met een boven het terrein cirkelend vliegtuig stonden, konden de kluwen snel ontwarren. De dienst Bescherming Burgerbevolking heeft reeds belangstelling voor dit appa raat laten blijken. Spoedig zal in het Hil- versumse telecommunicatiebedrijf van Philips een begin met de productie wor den gemaakt. Op een bijeenkomst van de E.H.B.O. te Heemstede heeft een der directeuren van de Flora, de heer H. C. Vermeulen, gezin speeld op de mogelijkheid dat de volgende Flora reeds in 1960 zal worden gehouden. Dit staat zeker nog niet A ast, maar de mo gelijkheid er op is aan de andere kant toch veer vrij groot omdat in 1960 de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur haar eeuwfeest hoopt te vieren. De Heemsteedse E.H.B.O. heeft de leden van het Nederlandse Rode Kruis, de R.-K. E.H.B.O., „Snelverband" en de E.H.B.O. uit Heemstede en omstreken, die tijdens de Flora op het tentoonstellingsterrein de Eerste Hulp-post hebben bezet, Zaterdag in hotel „Het Wapen van Heemstede" een feestavond aangeboden. De Heemsteedse arts A. Degenaar sprak een kort openingswoord, waarbij hij in de eerste plaats de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappai-d begroette, die door zijn echtgenote verge zeld, het grootste gedeelte van de avond heeft bijgewoond. Verder de heer H. C. Vermeulen, directeur van de Flora 1953 en de verscheidene vertegenwoordigers van het Ned. Rode Kruis, E. H. B. O. en R.-K. E. H. B. O. Daarnaast betuigde de heer Degenaar zijn dank aan de vele trouwe posters tijdens de Flora; de Haarlemse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis, die de benodigde materialen spontaan ter beschikking heeft gesteld en de directie van de Flora, die ondanks haar veelom vattende taak het verblijf van de E. H. B. O.'ers zo aangenaam mogelijk wist te maken. Hoewel gelukkig geen ernstige ongevallen hebben plaats gehad, heeft het Rode Kruis toch nog 130 maal hulp ver leend en de E. H. B. O. 376 maal. De le den toonden zich in deze prachtige omge ving evenwel volledig voor hun taak be rekend, zodat zij het predicaat „Konink lijke", hetwelk de landelijke E. H. B. O. onlangs bij haar zestigjarig bestaan werd verleend, voor een gedeelte ook als de kroon op hun werk mogen beschouwen. Ongetwijfeld zou dit een niet geringe sti mulans betekenen, .voor de blijvende voortzetting van hun menslievende taak. Vervolgens sprak de heer H. C. Ver meulen namens de directie van de Flora 1953, nadat hij de afwezigheid van jhr. Van Nispen tot Pannerden wegens ziekte verontschuldigd had. De Flora-directie was de leden van het Rode Kruis en de Gisteren is de heer M. A. Reinalda, Com missaris der Koningin van de provincie Utrecht 65 jaar geworden. Betekent het bereiken van deze leeftijd in de meeste ambtelijke functies het einde van een carrière het zal velen verheugen, dat voor de heer Reinalda een uitzondering is gemaakt en dat met hem is overeenge komen, dat hij voorlopig zijn ambt zal blij ven vervullen. In dat besluit mag men de erkenning zien van de vele kwaliteiten waarop de tegenwoordige Commissaris in Utrecht kan bogen, verdiensten die de Haarlemmers trouwens gedurende een lange reeks van jaren hebben kunnen waarnemen en waar deren. Want voor de inwoners van de Spaarne- stad zal de heer Reinalda wel altijd een stadgenoot blijven, zo is zijn figuur ver weven met het politieke en maatschappe lijke leven van Haarlem. Veertig jaar geleden was deze, uit arbei derskringen voortgekomen, geboren be stuurder al lid van de gemeenteraad, dertig jaar geleden nam hij voor het eerst plaats achter de tafel van B. en W., waar hij tot het eerste oorlogsjaar zou blijven zitten. Op 23 November 1945 werd hij geroepen tot het burgemeestersambt van de stad die hij zo lief heeft: een plaats welke hij, slechts node en alleen uit de overweging dat het ging om het dienen van hogere be langen, twee jaar later verwisselde voor die van Commissaris der Koningin in Utrecht. Toch is de heer Reinalda nog steeds met Haarlem verbonden, niet alleen door en kele beschermheerschappen bij culturele verenigingen, maar vooral ook doordat hij president-commissaris is van de Uitgeverij Het bestuur van het Tollensfonds heeft besloten de vijfjaarlijkse Tollensprijs toe te kennen aan de dichter Bertus Aafjes. De vorige winnaar in 1948 was mr. H. J. W. M. Keuls. ORGELBESPELINGEN TN DE BROFWERSKAPEL Op het Flentrop-orgel in de Brouwers kapel van de Grote Kerk te Haarlem, waar thans een aan de Nederlandse orgel cultuur gewijde tentoonstelling wordt ge houden, speelt morgenmiddag Jaap Dragt uit Amsterdam werken van Sweelinck, Frescobaldi, Couperin en Buxtehude. Kees Bornewasser uit Bloemendaal brengt Woensdag 1 Juli werken van Bach, Scheidt, Pachelbel en Albert de Klerk ten gehore. Deze bespelingen hebben plaats van 45 uur. Donderdag heeft in de kerk het wekelijks concert van George Robert oi het Muller-orgel plaats, maar Vrijdag wordt de reeks voortgezet. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 97 g.l. 97% A.K.U 166!/, 166% 'Jnilever 190 188 Philips Gloeil. 163J4 g.l. 164 Kon. Petroleum 318% 317% A'dam Rubber 90 89% Holl. Amer. Lijn 134% 134 N. Scheepv. Unie 132% g.l. 132% H.V.A 106% g.l. 109% Deli Mij 93 96% Amsterd. Bank 170 170 Ned. Handel Mij. 164% g.b. 164% Rotterd. Bank 167% 168 Twentsche Bank 166 166 Anaconda Copper 35% 35% Bethlehem Steel 50% 50 Republic Steel 48% 48 Shell Union 70 70 Tidewater 22% 22% U. S. Steel 38% 33 H. D. Tjeenk Willink, het bedrijf waar hij als jongmaatje is begonnen en waar hij het heeft gebracht tot de hoogste post. Tegenspraak Intussen heeft het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd door de heer Rei nalda en de omstandigheid dat de Commis saris in Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, op 30 April van het volgende jaar 65 wordt, „De Telegraaf" in zijn blad "Van hedenmorgen aanleiding gëgeVen tot enkele speculaties omtrent de vervulling van de vacatures die zullen ont staan. Eén daarvan was, dat baron De Vos van Steenwijk vervroegd ontslag uit zijn func tie zou vragen. De Commissaris der Koningin heeft ons evenwel gemachtigd mede te delen, dat dit bericht onjuist is. E. H. B. O. bijzonder erkentelijk voor de wijze, waarop zij tijdens dit internationale evenement hun zegenrijke arbeid hebben verricht. Bovendien bewezen de vele ge vallen waarbij hun hulp moest worden ingeroepen, dat deze permanente aanwe zigheid allerminst overbodig is geweest. De heer Vermeulen vertrouwde er dan ook op dat men bij de komende Flora, die wellicht reeds in 1960 gehouden zal wor den, eveneens op hun uiterst gewaardeer de medewerking zal mogen rekenen. Tenslotte sprak de heer A. Rühl, die als hoofdbestuurder van de Koninklijke Ver eniging voor E. H. B. O. de voortreffe lijke samenwerking releveerde, die tijdens de Flora 1953 tussen de E. H. B. O., het Nederlandse Rode Kruis en de R.-K. F:. H. B. O. te constateren viel. De verzorging van het eigenlijke feest programma was toevertrouwd aan de H. If. V. „De Spaarnespatlers", welke vereni ging zich voor deze prettige taak op een onderhoudende wijze berekend toonde. De toneelgroep nam hierbij de opvoering van enige amusante schetsjes voor haar reke ning, die alle het beoogde succes in vol ledig opzicht wisten te bereiken. Niet min der bijval verwierf het H. H. V.-Amuse mentsorkest, dat over een samenstelling beschikt die bijzonder prettig in het ge hoor ligt. Uiteraard bestaat het répertoire geheel uit internationaal bekende melo dieën, die het publiek met een kennelijk genoegen beluisterde. De ster van dit ge zelschap was Piet Souverein, „De zanger van Kennemerland", die vooral met enige negrospirituals een daverende bijval ver wierf en daardoor spoedig de favoriet van de avond werd. De H. H. V. zal zijn ge waardeerde medewerking evenwel binnen kort moeten ontberen, doordat hij het le gioen der amateurs vaarwel hoopt te zeg gen, om daarna zijn loopbaan als beroeps- zanger te vervolgen. Eén der E. H. B. O.-leden, die als „Ome Ko" werd aangesproken, gaf nog een proeve van zijn poëtische gaven door de oordracht van 'n gedicht met een respecta bele lengte, waarin alle postende E. H. E. O.-leden op een vrolijke manier in het zonnetje werden gezet. Aan het einde van deze geslaagde avond betrad de heer Degenaar nogmaals het podium, thans met een fleurige bloemen hulde voor de optredende dames, waarbij hij de dank van het bestuur voor dit amusante programma onder woorden bracht. Spreker verzekerde hierbij dat de H. H. V. haar naam in alle opzichten eer heeft aangedaan, doordat zij met haar op treden vonken van vrolijkheid liet rond- spatten. Abbekerk, 26 v. Cadiz n. Bilbao. Alcyone, 27 te St. Vincent. Alderamin, 26 v. Port Said n. Genua. Alphacca, 26 v. Bah ia. Amerskerk, 26 v. Aden n. Colombo. Arendsdijk, 27 v. New York te Buenos Aires. Armilla, 27 v. Singapore te Haiphong. Alphard. 24 v. Rio de Janeiro. Amor, 26 v. Rotterdam n. Lissabon. Argos. 26 v. Rotterdam n. Palermo. Averdijk, pass. 26 Miami 27 New Orleans verw. Amsteltoren, 27 v. Genua n. Port Said. Annenkerk, 26 v. Teneriffe n. Kaapstad. Alioth, 26 v. Rotterdam te Buenos Aires. Alphard. 26 v. Santo Rio Grande do Sul. Altair, 26 v. Santos te Rio de Janeiro. Aardijk, 28 v. Tampa te New Orleans. Ab'oekerk, 29 te Bilbao. Aibireo, 27 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alblasserdijk, 27 v. Lissabon n. Havana. Alderamin, pass. 28 Kreta n. Genua. Alkaid. 29 v. Rotterdam te Buenos Aires. Alphard, 29 v. Santos te Rio Grande do Sul. Ampenan. 28 v. Philadelphia te New York. Amstelland, 28 v. St. Vincent. Amstelveen, pass. 27 Kp. Race. Appingedijk, pass. 2f Scilly's n. Antwerpen. Arendskerk, 28 v. Nagoya te Kobe. Arkeldijk, 28 te Antwerpen. Averdijk, 23 v. Rotterdam te New Orleans. Aiamak, 28 v. Rotterdam n. Calcutta. Aidabi, 28 v. Buenos Aires te Rotterdam. Almdijk, pass. 28 Vlissingen n. New Orleans. Alnati, pass. 27 Kp. Verd. eil. n. Rio de Janeiro. Alpherat, pas. 29 Vlissingen. Alwaki, 27 v. Montevideo 28 dwars Rio Grande do Sul. Axeldijk. pass. 28 Vlissingen. Akkrumdijk, 27 te Adelaide. Bennekom. 27 v. Bahia de San Vincent te An- tofagasta. Bloemfontein, 27 v. Hamburg te Antwerpen. Bali, 27 v. Singapore n. Port Swettenham. Billiton, 27 te Penang. Bintang, 28 v. Colombo n. Straits. Borneo, 27 v. Tj. Priok n. Cheribon. Boschfontein, 28 v. Dar es Salaam te Zanzibar Blitar, 28 v. Rotterdam te Le Havre. Bonaire, 28 180 m. W. Fayal. Boskoop, 29 te Trinidad. Bacchus, 26 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Cliama, 26 Aden gepasseerd. Cistula, 25 v. Brisbane n. Balikpapan. Caltex Utrecht, pass. 27 Gibraltar. Caltex Delft, pass. 28 Kp. Bon. Callisto 27 v. Swansea pass. 28 Zuidp. Ierland. Castor, pass. 27 Lands End. n. Ciudad Trujillo. Ceronia, pass. 27 Ascension eil. Caltex Pernis, pas. 29 Pantellaria. Congostroom, 28 v. Hamburg te Amsterdam. Cronenbuigh, pass. 28 Ouessant. Danae, 26 v. Amsterdam n. Gothenburg. Dalerdijk, 28 te Balboa. Delft, 28 v. Salaverry te Callao. Dongedijk, 27 v. Rotterdam 28 te Hamburg. Drente, pass. 27 15 u. Guardafui o. Colombo. Duivendrecht, 27 v. Hamburg te Vlaardingen. Delftland, pass. 28 Finisterre 2 Juli IJmuiden verwacht. Duivcndijk, 27 v. Portland Oreg. Enggano, 26 te Marseille. Eos, 26 v. Amsterdam n. Aarhus. F.sso Rotterdam, 27 780 m. ZW. Lands End 30 ca. 15 u. Hoek v. Holland verw. Enggano, 28 te Genua. Eos, 28 v. Amsterdam te Aarhus. E trema, 28 v. Suez. Farmsum, 28 v. Calcutta n. Geelong. Felipes, 28 v. Pladju n. Tj. Priok. Friesland (KRL), pass. 28 Malta n. Port Said. Friesland (SSM), 28 v. Setubal n. Amsterdam. Garoet, 26 v. Tj. Priok n. Singapore. Groote Beer, 27 te Halifax. Gooiland, 26 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Graveland, 28 te Itajai. Groote Beer, 29 v. Rotterdam te New York. Groote Kerk, 29 te Port Elizabeth. Gouwe, 27 v. Holtenau 28 dwars Bomholm. Hecuba, 27 v. Balboa te Calao. Ilera, 27 v. Barranquilla te Baltimore. Hector, 27 v. Eleusis n. Malta. Heemskerk, 27 v. Aden. Hersilia, 30 v. Curagao te Pta Cardon verw. Hoogkerk, 28 v. Antw. te Rotterdam. Hilversum, 28 v. Port Said. Hathor, 27 v. Istanboel n. Sratoni. Helder, 29 v. Tampa n. Gent. Hydra, 29 v. Curacao n. Aruba. Indrapoera, 29 v. Rotterdam te Tj. Priok. Java, 27 v. Amsterdam te Tj. Priok. Jupiter, 26 v. Gibraltar n. Tunis. Jagersfontein, 27 v. Port Elizabeth te East London. Kedoe, 28 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Kota Agoeng, 28 v. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 27 te Karachi. Lemsterkerk, 27 v. Rotterdam te Antwerpen. Loenerkerk, 28 te Colombo. Lekhaven, 27 v. Adelaide n. Aden. Lissekerk, 28 v. Khorramshar n. Bahrein. Luna, 28 v. Algiers n. Oran. Leuvekerk, 27 v. Calcutta te Rotterdam. Limburg, pass. 28 Marianen eil. Laurenskeik, 29 Napels verwacht. Muiderkerk, 27 te Cochin. Mentor, 26 te Rotterdam. Merwede, pass. 26 Vlissingen. Maas, 29 te Kavalla. Maasland, 27 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Madoera, 28 v. Port Swettenham n. Penang. Malea, 29 v. Tripoli te Heyham. Manoeran, 29 v. Amsterdam te Southampton. Mapia, 27 v. Baltimore n. Houston. Marisa, 28 v. Yokohama n. Miri. Meliskerk, 28 te Penang. Molen-kerk, 29 te Colombo. Mtirena, 29 v. Miri te Singapore. Maasdam, 28 110 m. Z.ZO. Kp. Sable. Mataram, 4 Juli v. Indonesië te Rotterdam verwacht. Mnoeran, 29 te Southampton. Markelo, 28 v. Pernoiken n. Londen. Nigerstroom, 27 v. Pointte Noire te Duala. Nestor, 27 v. Amsterdam pass. 28 Dover. Notos. 28 v. Kopenhagen te Amsterdam. Noordam, pass. 28 Scilly's. Noord wijk, 29 v. Nassau n. Pastelillo. Ootmarsum, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranje, 29 te Belawan. Overijsel, 23 v. Halifax te Boston. Omala, 27 v. Piraeus n. Berr. Oranjestad. 28 60 m. ZW. Lands End. Oranjefontein, pass. 29 Dakar n. Teneriffe. Orion. 27 v. Oran n. Malta. Poseidon, 25 v. New York n. Curacao. Polydorus, 29 v. Amsterdam te Tj. Priok verw. Prins Maurits, 23 v. Rotterdam te Chicago. Papendrecht, 29 te Suez. Phrontis, 28 v. Swansea te Glasgow. Poelau Laut, pass. 28 Gibraltar. Polyphemus, 27 v. Aden n. Belawan. Prins Fred. Willem, pass. 27 Belle Isle n. Le Havre. Prins Philips Willem, 28 te Cherbourg. Prins Joh. W. Friso, pass. 28 Vlissingen. Prins Willem IV, pass. 28 Vlissingen. Rita. 27 v. Bangkok te Pladju. Rondo, 27 v. Marseille n. Genua. Rotti, 28 te Casablanca. Ruys. *28 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Rijndam, 29 v. Montreal te Rotterdam. Rijn-kerk, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Stad Dordrecht, 26 v. Setubal n. Rotterdam. Samarinda. 23 v. Portland Oreg te Coosbaai. Sarangan, 23 te Portland Oregon. Sirrah, 27 100 m. Z.ZW. Colombo. Stad Arnhem, 27 v. Threerivers te Amsterdam Stad Leiden, 4 Juli v. Yokohama te Vancouver verwacht. Stad Alkmaar, verm. 30 v. New Orleans naar Nederland. Salawati, 27 v. Monrovia n. Freeton. Salland, 29 te St. Vincent. Saroena, 28 v. Balikpapan n. Tarakan. Singkep, pass. 28 Gibraltar n. Genua. Stad Amsterdam, 28 v. Birkenhead te Wabana Straat Banka, 27 rede Bei-ra. Sumatra, pass. 28 Minicoy n. Singapore Schiedijk, 27 v. Port Said li. Halifax. Slamat, 29 v. Bremen te Rotterdam. Sloterdijk,, 30 v. Havana te Vera Cruz verw. Stad Maassluis, 28 v. MiddlesborO te Narvik. Stentor, 29 v. Paramaribo te Grenada. Sibajak, 30 v. Semarang te Tj. Priok verw. Tegelberg, 27 v. Montevideo te Santos. Themis to, 26 in Str. v. Belle Isle. Tabian, 28 te Suez. Tarakan, 28 v. Amsterdam te Antwerpen. Tosari, 28 v. Houston te New Orleans. Talisse, 29 te New Orlean-s. Tara, pass. 28 Fernando Noronha. Ternate, 29 v. Hamburg te Rotterdam. Tiba, 27 13 u. v. Pto A leg re n. Necochea. rjibantjet. 27 v. Singapore n. Kobe. Trompenberg, 28 v. Mobile n. Savannah. Tamo, pass. 29 1 u. Las Palmas n. Londen. Tarakan, 27 v. Amsterdam 28 te Antwerpen. Thalatta, 29 v. Singapore 7 Juli Mena el Ahma- di verwacht. Titus, 29 v. Curacao n. Barranquilla. Utrecht, 27 v. Los Angeles te Richmond. Van Spilbergen, 28 v. Duala te Lagos. Veendam, pass. 28 Scilly's n. Southampton. Waal, 27 v. Haiti te Amsterdam. Woensdrecht, 28 v. Liverpool n. Rotterdam. Wonosari, 29 v. Port Swettenham n. Penang. Waterman, 29 te Rotterdam. Westerdam, 27 v. New York 28 160 m. Z. Kp. Sable. Willem Ruys. pass. 27 23 u. Gibraltar. Willemstad, 29 v. Curacao n. Aruba. IJsel, 29 v. Piraeus te Alexandria. Zijpenberg, 27 te Gibraltar. Zonnewijk. 26 v. Baltimore te Amsterdam. Zeeland (SSM), 28 v. Rotterdam te Blyth. Zeeland (KRL), 29 te Khorramshar. Zuiderkruis, 28 300 m. ZO. Kp. Race. KLEINE VAART Al-garve, 28 v. Antwerpen te Berwick on Tweed erwacht. Al-bergen, 27 v. Bordeau n. Dordrecht. Anne b, 28 v. Genua te lie de Rouse verwacht. Batavier I, 26 v. Bordeaux. Beekbergen, 27 v. d. Tyne te Marin verw. Citadel, 27 v. Grangemouth op .de Tyne verw. Continental, pass. 27 Holtenau. Cornelia b II, 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Crescendo, 27 v. Palnackie n. Conna'hs Quay. Diligentia, 26 v. Dakar n. Lyndiane. Ellewoutsdijk, 26 v. Esbjerg te Porsgrunn. Elsenburgh, 26 v. Casablanca n. Rouaan. Emergo, 26 v. Vesteras n. Stocka. Fiducia, 27 v. Maassluis n. Boston. Follonica, verm. 27 v. Antwerpen n. Le Havre ciery, verm. 27 v. Cardiff n. Rotterdam. Harold, 26 v. Gdynia te Zwijr.drecht. Henrica, pass. 27 Holtenau. Hast III, pass. 26 Brunsbüttel. Helvetia. 27 v. Middlesboro n. Newburgh. Ingeborg, 26 v. Cuxhaven op de Vestman eil. Ibis, pass. 26 Antwerpen. Ida Pieter, 26 v. Civita Vecchia te Alicante. Import, 27 v. Oporto te Antwerpen verw. Ilias, 26 v. Limassol naar Izmir. Joost 26 v. Ostrand n. Rafso Kemphaan, 26 v. Gdynia n. Huil. Kenitra, 26 v. Sables ci'Olonne n. Bordeaux. Koningshaven, 27 v. Nemours te Sharpness. Lydia, 28 ca. 8 u. v. Amble te Rotterdam verw. May Mere, 26 v. Swansea n. Rotterdam. Monica, 27 v. Irvine te Belfast verw. Maasym, 26 v. Drogheda n. Barry. Menkar, 26 v. Casablanca te Port Lyautey Merwehaven, 27 v. Rotterdam n. Casablanca. Mirach, 26 v. Lissabon n. Safi. Mirfak, 26 v. Casablanca te Port Lyautey. Mirzam, 26 v. Safi n. Casablanca. Muphrid, 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Noord, 27 v. Kingslynn te Billingham verw. Neeltje b, 27 v. Londen te Par. Noorderhaven, verm. 27 v. Merikarvia n. Londen Olivier van Noort, 27 of 28 v. Archangel te Amsterdam verwacht. Ponza, 26 te Goole v. Kingslynn. Palma, 28 v. Vlaardingen te Drogheda verw. Pieter Hubert, 27 v. Mismar te Delfzijl. Poortvliet, pas. 27 Holtenau. Prior, 27 v. Teignmouth te Amsterdam. Rijnhaven, 27 v. Rouaan te Casablanca verw. Robert, 26 v. Middlesboro n. Tyne. Soemba, pass. 27 Ouessant. Spurt, 27 v. Antwerpen n. Avonmouth. Taormina, pass. 26 Holtenau. Ton, verm, 27 v. Swansea n. Rotterdam. Timor, pass. 27 Smalls. Tom van der Heide, 26 v. Rotterdam te Rouaan Urmajo, 27 v. Nantes te Vilvoorde verw. Vrouwepolder, 27 v. Oporto n. Antwerpen. Veenenburgh. 27 v. Middlesboro te Rotterdam Virgo, 26 v. Vesteras n. Rafso. Vrijburgh, pass. 26 Ouessant. Westerschelde, 27 v. Sunderland te Amsterdam Westlaan, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Westpolder, 28 v. Rotterdam te Oporto verw. SLEEPVAART Ebro, 26 te Honfleur. Hudson met caisson pass. 26 Noordhinder. Oceaan met caisson h. Zierikzee pass. 26 Noord- hinder. Poolzee, n. Santos 26 680 m. NO. St. Paulsrock. Witte Zee, 26 v. Nemours te Rotterdam. Met diep leedwezen geven wij kennis van het over lijden van onze collega LAMBERTUS STAAL Hij zal als een goéd kame raad in onze herinnering blijven voortleven. Het personeel van Haarlems Dagblad (Opr. Hrl. Crt.) Haarlem, 27 Juni 1953. Algemene Kennisgeving. Heden overleed na een langdurig maar geduldig gedragen lijden onze lieve vrouw, schoondochter en zuster JOHANNA ISABELLA ROSINA DE KONINK- TEEVEN in de leeftijd van 52 jaar. W. J. de Konink A. B. de Konink Amsterdam: M. E. Cortlever- Teeven Haarlem, 27 Juni 1953. Nic. v. d. Laanstraat 17 rd. Het stoffelijk overschot is opgebaard in een der Rouwkamers Zijlweg 63, bezoeken van 24 uur. De crematie zal plaats vinden op Woensdag 1 ïuli a.s. te Driehuis-Wes- terveld. na aankomst van trein 13.01 uur. Heden overleed onze zeer geliefde neef LOUIS BROUWER Namens de Familie Schönthaler: M. C. E. Schönthaler Haarlem, 26 Juni 1953. Dr B. Ch. Ledeboer Zenuwarts. NIET TE CONSULTEREN. Maandag 6 Juli tot en met Woensdag 22 Juli. J. H. C. Muller Arts. Dreef 1, Haarlem. HEEFT PRAKTIJK HERVAT Heer, zoekt vertegenwoordiger, A. Behrendt Arts PRAKTIJK HERVAT Dr. Ladenius WEDER TE CONSULTEREN Tandarts Vos Verspronckweg 99 PRAKTIJK HERVAT Tandarts A. Haije Leeuweriklaan 1, A'hout. AFWEZIG TOT 27 JULI. Bur. Kraneveld, Zijlweg 21 geeft rechtskundige adviezen en behandelt iedere voorko mende kant. 9-5; 's av. 7-8, tel. 20707 zonder pension in Haarlem of omgeving. Brieven J. C. v. d. Put, Plein '13 no. 12. Wormerveer. JA MIEN, nu hebben we wel een huis. maar nu nog meu beltjes. Joh. bij VAN VEEN, thans le Hasselaerstraat 5, (bij Zijlweg), Haarlem ko pen we voor f 7.50 per week zonder vooruitbetaling die mooie Eng. Huiskamer van f 499.—. 1 Juli a.s. hoopt J. DE MINK, rijwielbewaarder zijn 20 jarig jubileum te vie ren en bedankt klanten en begunstigers voor het geno ten vertrouwen. J. DE MINK. Tugelastraat 78. WOLLEN DEKENS Verkoop fabrieksrestanten (met kl. afwijkingen) van f 32.50 voor f 22.90, van f 27.50 voor f 18.90. Koopt nu voor de winter. TA- PIJTIIANDEL „MARO", Jansstraat 85, bij Grote Markt, Haarlem. Uw gebruikte meubelen voor hoge prijzen. ZIJLSTR. 62, HAARLEM Tel. 14637 Overal te ontbieden Met ingang van 1 Juli 1953 wordt ons nieuwe kantoor adres: Ons telefoonnummer 35209 blijft ongewijzigd. Aannemers Mij. „Noord Holland" N.V. Directie P. L. J. HENNEMAN. r' TJEBBO FRANKEN schreef de levensroman van Hij voert U met Hals en zijn tijdgenoten door het oude Haarlem van de 17c eeuw. Door Heiligland. Barrevoetesteeg langs Voldersgracht en door den Hout komen we in het Dronkemanshuisje, temid den van de jolijt en het amoureuse leven der kunstbroeders. U beleeft met Hals z'n huiselijke moeilijkheden, z'n liefdesavonturen en z'n successen. f Een boek sprankelend van actie en leven Met deze prachtige en aangrijpende levensroman zult U vele genotvolle uren doorleven Oorspronkelijke prijs 9.50. Thans in kloek formaat, met enkele zeer mooie illustraties en jm q/v gebonden in luxe, geheel linnen band slechts Tra BOEK- EN KUNSTHANDEL n KRUISWEG 13 HAARLEM TEL. 21677 Woendags 8 Juli vangen nieuwe cursussen aan voor het practijkdiploma opleidende voor het associatie-examen DEC. 1 953 Tol een dergelijke snelle opleiding is men slechts in staat bij een uiterste specialisatie en na jarenlange ervaring. Ons geslaagdenboekje 1952, waarvan elke cursist een exemplaar ontvangt, vermeldt 734 namen van geslaagden. In 1948-1952 slaagden totaal bij ons 3402 candidaten. ■k Inl. en inschr. dag. van 9 13 en van 19 21 u.; Zaterdag van 15 17 uur aan het lesgebouw: FRANS HALSPLEIN 9 - TEL. 16372 DEN HAAG - HAARLEM - AMSTERDAM ROTTERDAM - UTRECHT - GRONINGEN Concertgebouw - Vrijdag 3 Juli ZOMERSERIE 8-00 uur Dirigent, MARIN US ADAM S.H„e: PHILIA SENGERS viool Programma: Militaire Symphonie - Haydn; Vioolcon cert, idem: Poème Chausson; Le chasseur maudit - Franck; Ouverture „Le Carnaval Romain" Berlioz. Entrée: 0.90, bel. inbegr. Kaartverkoop en plaatsbespreken van heden af bij Con certbureau Alphenaar. Kruisweg 49, Tel. 11532. 7 Concerten op de Vrijdagen 3, 10, 24 Juli; 28 Augustus; 4, 11, 18 September Dirigent: MARINUS ADAM Solisten: de pianisten Toos Onderdenwqngaard, Henk v. Eeuwijk, en leerlingen van de Muziekschool Toon kunst, de violiste Philia Sengers, Duo Lorenzo Pappolo (viool), Jan Ay (altviool), Margit Opawsky (sopraan), Olga Ongena (alt). Tevens cindexaminandi v.h. Amster dams Conservatorium. Abonnement voor 7 concerten per persoon 4.50 (alles inbegrepen. Losse kaarten 0.90 (a.i.). Abonnementsverkoop en plaatsbespreken van heden af bij Concertbureau Alphenaar. Kruisweg 49, Tel. 11552 HEEMSTEDE TEL. 34345 DINSDAG 30 JUNI - 8.15 UUR: Slechts één voorstelling met de beroemde technicolor- film over het leven van CHOPIN met Paul Muni en Merle Oberon. A.L. DONDERDAG 2 JULI 8.15 UUR: Onherroepelijk allerlaatste voorstelling van Duvivier's Meesterwerk 18 j. o.a. Louis Jouvet, Fernandel, Harry Baur en Francoise Rosay. Voor beide films plaatsbespreken dagelijks 10—3 uur. HAARLEM S MUZIEKINSTITUUT Dir. NICO HOOGERWERF op Dinsdag 30 Juni 1953 in Concertgebouw (Tuinzaal) Toegangsprijs 0.70, incl. bel. en plaatsbespr. Aanvang HALF ACHT

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8