Half Juli voor-conferentie van drie ministers te Washington OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ander eiland En Bermuda wordt een andere plaats, dichter bij Engeland Doodvonnissen van jonge rebellen veranderd in gevangenisstraffen Nieuwe voorstellen aan de West tot voortzetting der RTC Financieel saneringsplan van de Franse regering Weerbericht IN AFWACHTING VAN „BERMUDA Prins in Augustus naar de Antillen Car el Br iels aan de dood ontsnapt Eindhovense accountant gearresteerd Syngman Rhee vervangt minister Het woord is aan De zaak-Rohling Rassenterreur in Zuid-Afrika Morgengroet jarige Luchtmacht ff „Onbrandbaar" rietdak brandde als een fakkel Talrijke boeren opgelicht? RUST IN OOST-DUITS LAND WEERGEKEERD Maar kampterroriste Erna Dom heeft haar leven verspeeld Overleg tussen Robertson en Rhee nog steeds gaande Principe van zelfbeschikkingsrecht wordt opgenomen in préambule van statuut Op 1 Juli vervaldag van Amerikaans-Canadese oorlogslening van 67 millioen dollar Gerechtshof deed uitspraak in hoger beroep F aillissementsaanvrage „Ommelanden" afgewezen Antillen richten „Prins Bernhardfonds" op 67e JAARGANG No 297 DINSDAG 30 JUNI 1953 297e JAARGANG No 144 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor m Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PRECIES EEN WEEK GELEDEN schreef ik nog over de komende bijeenkomst dei- Grote Drie op de Bermuda's: Misschien is de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer wel een ogenblik door schrik bevangen bij de gedachte, dat de conferentie misschien niet zou doorgaan, of naar een concur rerende eilandengroep worden overgehe veld. Maar die vrees is nu weggenomen, want er is eindelijk een definitieve datum vastgesteld en de Fransen hebben beloofd dat zij in elk geval een premier zullen sturen. Helaas, dit woord is te haastig geweest. Men kan zich, als het de diplomatie be treft, nooit genoeg slagen om de arm hou den. Dat blijkt maar weer. De conferentie is opnieuw uitgesteld, ditmaal niet door toedoen van de Fransen, die eindelijk een nieuwe regering hebben (al voorspelt nie mand haar een lang leven) maar door Churchill's oververmoeidheid. Zij is dit maal een maand uitgesteld en laat ons maar meteen voorzichtigheidshalve opmer ken, dat het ook wel langer uitstel kan worden. Nu komt ten overvloede de mede deling uit Londen, dat de Bermuda's als plaats van samenkomst zijn afgedankt. Zij is nog wel met enige reserve gesteld: „Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de Grote Drie mogelijk dichter bij Enge land bijeen zullen komen. Dit zou premier Churchill te grote vermoeienissen bespa ren." Maar de reserve die in dat woord „mogelijk" ligt is slechts uiting van di plomatieke gewoonte. Er zou wel eens een opstand onder de hotelhouders kun nen uitbreken; men moet in deze wereld met alle mogelijkheden rekening houden. Dus worden zij zachtjes neergelaten. Ter wijl zij triest afzeggingen noteren van Amerikaanse toeristen, die zich op het aanschouwen der Grote Drie als bijzondere vacantiegeneugte hadden toegespitst zo zijn sommige mensen, al begrijpt u dat niet kunnen zij zich troosten met de gedach te. dat hun eilanden toch maandenlange gratis-publiciteit in de wereldpers en de wereldradio hebben gehad. Concurrerende eilanden en eilandengroe pen verkeren nu natuurlijk in spanning. Als men nabij Engeland ligt heeft men een kans. Daar zijn de Scilly Islands, die kort geleden nog zo sterk de aandacht hebben getrokken omdat hun bewoners nog nooit inkomstenbelasting aan de Britse fiscus hadden betaald, een prestatie die zelfs in Frankrijk naijver gewekt moet hebben. Zij zijn nu aangeslagen, ondanks hun veront waardiging en protest. Zou het niet aardig zijn als de Grote Drie blijk gaven van in zicht in het gebrek aan logica der mense lijke natuur, door deze zo zwaar getroffen- eilanders nu een vergoeding te schenken door hun doorluchtig bezoek? De stroom toeristen zou prompt volgen en bereidwil lig de belasting voor hen opbrengen, ten minste voor dit jaar. Een andere mogelijke keus is het eiland Man (the Isle of Man) dat evenwel alleen de aandacht pleegt te trekken door hals brekende motorrenners.Halsbrekende haast is niet iets dat kanselarijen bekoort. Beter kans maakt misschien the Isle of Wight, een vermaard en (ten dele) schoon en aantrekkelijk oord. En dan zijn er nog die vermaarde Kanaaleilanden: Jersey, Guern sey en Sark, waarvan een onzer onlangs een zo boeiende en aantrekkelijke karak teristiek in dit blad heeft gegeven. Men is er Engels en spreekt er Frans; zal dit niet reeds een gelukkige toets verlenen aan een Brits-Amerikaans-Franse conferentie? Het eiland Sark lijkt wat te klein en te weinig geoutilleerd om de Drie Groten te ontvangen, maar Jersey en Guernsey zijn er ongetwijfeld toe in staat. En zouden de grote mannen mogen nalaten, een hoffe- lijkheidsbezoek te brengen aan the Lady of Sark, in heur Seigneurie, die hen onge twijfeld statig en welwillend, zij het dan wellicht een tikje hautain, op het bordes van haar statige huizinge ontvangen zou met de vermaarde enige vrouwtjeshond van het eiland aan haar zijde? Het is jammer dat blijkbaar alleen En gelse eilanden in aanmerking komen, an ders zouden wij gaarne een pleidooi voor Texel houden, zonder daarmee onvriende lijk te willen zijn jegens Terschelling. Maar welk eiland ook gekozen moge wor den: laat ons de hoop uitspreken dat de Franse regering-Laniel het huidige uitstel moge overleven, en dus nog juist aanwezig zal zijn als de conferentie der Grote Drie waarlijk moet aanvangen. Ik zou het ook mooi vinden als de staatslieden dan eens niet aan boord van dreigende slagkruisers ter beraadslaging togen. Tenslotte beoogt deze conferentie de vrede: zij is beraamd ter inleiding van een volgende, waarin men een betere verstandhouding met de Russen hoopt te bereiken en een eind aan de koude oorlog te maken om de hete oor log te voorkomen. Dreigende vuurmonden vormen voor zulk beraad geen gelukkig symbool. De Engelsen waren niettemin alweer voornemens het toe te passen, want als Churchill vanavond naar de Bermuda's vertrokken was zou hij per slagkruiser Vanguard zijn gegaan, en de Amerikanen en Fransen zouden daar zeker niet bij zijn achtergebleven en ook hunnerzijds een zwaarbewapend schip hebben doen varen. Het is blijkbaar een beetje ongewoon, zich hieraan te stoten, maar ik blijf hardnekkig bij mijn mening dat als men vrede bereiken wil, men deze gedachte niet in bewape- nlngs-demonstraties tot uiting moet bren gen. Zelfs hebben vroegere ervaringen op dit punt wel eens de weinig-opwekkende gedachte doen ontstaan, of men zich eigen lijk innerlijk wel rekenschap gaf van het geen men nastreefde. Maar mag men zich vermeten, zoiets van Grote Drie of Grote Vier te denken? Als het toch weer gebeurt zal ik het tragi-komisch noemen. R. P. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Koninklijke Luchtmacht zul len straaljagers morgen boven alle grote steden van ons land een „groet" brengen. In totaal nemen hieraan 60 Thunderjets en 60 Meteors deel. Haarlem krijgt zijn „morgengroet" om vijf voor half tien. Nu de Bermuda-conferentie door de ziekte van Churchill niet kan doorgaan, zullen de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken half Juli te Washington alvast een voorconferentie houden om de dringendste problemen van gemeenschappelijk belang te bespreken, in afwachting van het tijdstip waarop de eigenlijke grote con ferentie zal kunnen doorgaan. Deze conferentie zal echter niet op de Bermuda- eilanden worden gehouden, doch op een plaats dichter bij Engeland, om Churchill de vermoeienissen van een lange reis te besparen. Intussen heeft Churchill tot waar nemend minister van Buitenlandse Zaken benoemd Lord Salisbury, voorzitter van de Britse Kroonraad en lid van het Britse kernkabinet. Deze zal dus naar Washington gaan en daar met Bidault en Dulles over dringende aangelegenheden overleggen. Lord Salisbury zal dit ambt waarschijn lijk tot de komende herfst wanneer, naar verwachting, Anthony Eden de porte feuille van Buitenlandse Zaken weer on der zijn beheer zal nemen vervullen. De benoeming werd door Churchill ver richt, nadat de premier telefonisch op de hoogte was gebracht van de commentaar, welke de leider der socialistische oppo sitie in het Lagerhuis, Clement Attlee, had gegeven op de ziekte van minister Eden en Sir Winston zelf. Attlee had er op aangedrongen dat er een plaatsvervanger zou worden benoemd voor de tijd, dat minister Eden zijn werk zaamheden niet zou kunnen verrichten. Hij was van mening dat het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken te allen tijde onder leiding van een der meest er varen ministers behoort te staan en hij achtte dat vooral thans van groot belang. De benoeming van Lord Salisbury wordt als een duidelijke aanwijzing opgevat dat Churchill vertrouwt dat Eden in staat zal zijn in de komende herfst zijn ambt van minister van Buitenlandse Zaken weer te vervullen. Anthony Eden heeft Maandag het hospi taal te Boston verlaten. Hij is daar drie weken verpleegd, nadat hij, zoals gemeld, aan een galaandoening was geopereerd. In een door het ziekenhuis uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat Eden, na een verdere rustkuur, volledig zal zijn hersteld. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft verklaard, dat de bijeenkomst in Washington informeel zal zijn. Hij deelde mede dat Engeland, toen het Washington van de ziekte van Churchill op de hoogte stelde, tevens te kennen gaf dat Lord Sa lisbury gaarne binnen de eerstvolgende twee weken naar Washington zou komen om gemeenschappelijke problemen te be spreken. In Franse officiële kringen te Parijs werd Maandagavond verklaard, dat de Franse regering dergelijke besprekingen zeer toejuicht. Te Washington wordt vernomen, dat de conferentie op 16 of 17 Juli zal beginnen. Maandagavond is in Willemstad officieel bekend gemaakt, dat Prins Bernhard in de periode van 3 tot 8 Augustus een kort be zoek aan de Nederlandse Antillen zal bren gen. De Prins zal dan onder andere het beeld onthullen dat aan de Antillen is ge schonken als dank voor de hulp die tijdens de oorlog door de Antillen aan Nederland is verleend. Twee boerderijen bij gelegd Eist tn as Maandagavond omstreeks zeven uur zijn te Lent bij Nijmegen de boerderijen van twee tuinders volkomen afgebrand. De brand is door hooibroei ontstaan. Het dak van een der boerderijen was met zgn. onbrandbaar riet gedekt, maar brandde weldra als een lier. De Elster brandweer kon betrekkelijk weinig tegen de vlammen zee uitrichten, daar zij slechts over een brandkraan kon beschikken. Een groep militairen die onder sergeant Van Lochem op weg naar Nijmegen waren, heeft uit de brandende boerderijen nog gered wat moge lijk was. De schade wordt geschat op on geveer 70.000, Zijn auto na botsing met hooiwagen in brand gevlogen Maandagavond omstreeks tien uur heeft Carel Briels onder Culem'oorg een auto- ongeluk gehad. Hij kwam uit Den Bosch en reed in de richting Utrecht. Nabij Culem- borg stak een landbouwer met een hooi wagen, bespannen met een paard, de weg over zonder op het vei-keer te letten. De auto van de heer Briels reed op de hooi wagen, sloeg tweemaal over de kop en raakte in brand. Carel Briels was vrijwel ongedeerd, doch de landbouwer werd ern stig gewond. Hij is naar een ziekenhuis in Culemborg overgebracht. In Eindhoven is gearresteerd een 50- jarige accountant, die kans zou hebben ge zien, een groot aantal landbouwers in Ber- geijk, Valkenswaard en Luyksgestel dui zenden guldens afhandig te maken. Onder andere zou hij valse verklaringen opge maakt hebben, waarin hij gemachtigd werd tot het in ontvangst nemen van belasting gelden, welke gerestitueerd zouden wor den. Voorts zou hij geknoeid hebben met girostrookjes, door middel waarvan hij de betrokkenen suggereerde, dat deze aan hun belastingplicht hadden voldaan. Hij is reeds meermalen voor soortgelijke feiten met de rechter in aanraking geweest en is ter be schikking van de justitie gesteld. SEOEL. (Reuter). President Rhee van Zuid-Korea heeft zijn minister van Defensie, generaal-majoor Sjin Tai Joeng, van zijn functie ontheven en vervangen door vice-generaal Sohn Won II, van wie men weet, dat hii gematigder is dan zijn voorganger op het punt van een wapen stilstand. Een speciale correspondent van het com munistische persbureau „Nieuw China", heeft bericht, dat president Syngman Rhee „hand in hand samenwerkt met de Chinese nationalisten kliek" om te trach ten Chinese communistische gevangenen met geweld naar Formosa te zenden. „Het antwoord van generaal Clark ont hult het gemis aan oprechtheid van de V.S. met betrekking tot de wapenstilstand", aldus heeft radio-Pjongjang Dinsdagoch- Lavater: Vereer al wat eer waard is, hoe zeer de geest van de tijd het ook veracht. Veracht al wat verachte lijk is, hoezeer de geest van de tijd het ook vereert. tend verklaard naar aanleiding van het schrijven, dat het opperbevel der UNO dezer dagen aan de Noordelijken heeft gezonden. De Noord-Koreaanse radio eiste terug keer van de ontsnapte krijgsgevangenen. President Eisenhowers afgezant Walter Robertson heeft vandaag weer een onder houd met president Syngman Rhee van Zuid-Korea gehad. Morgen zal hij nog maals met Rhee confereren. Robertson verklaarde, dat er klaarblijkelijk enkele punten zijn, die opheldering behoeven. „President Rhee en ik trachten oplossin gen uit te werken, die aanvaardbaar zijn voor de twee betrokken regeringen en de beginselen van geen van beide opofferen". Officieel wordt medegedeeld: „Nadat duidelijk was geworden, dat tegen de door Suriname gehuldigde opvatting omtrent de interpretatie van het New- Yorkse memorandum bij de landsregering van de Nederlandse Antillen ernstige be zwaren bestonden, en deze opvatting ook in de Kamers der Staten-Generaal onvoldoen de instemming vond, heeft het kabinet de ministers Beel, Donker en Kernkamp opge dragen, een voor alle drie rijksdelen aan vaardbare oplossing voor de moeilijkheden te ontwerpen. Aan de landsregeringen van Suriname en van de Antillen heeft de Nederlandse rege ring nu deze oplossing aan de hand gedaan: Het principe van het zelfbeschikkings recht wordt opgenomen in de preambule van het statuut dat de staatkundige ver houding zal regelen tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen. Hier mede is voldaan aan het ter conferentie zo wel door de Surinaamse als door de Antil- BERLIJN, (Reuter) De Oost-Duitse autoriteiten hebben Maandag Allerlei nieuwe maatregelen bekend gemaakt, waardoor de levensstandaard van de Oost- Duitsers zal kunnen worden verhoogd. Inmiddels wordt van vluchtelingen in Wesl-Berlijn vernomen, dat in de grote steden in Oost-Duitsland de rust is weer gekeerd. De Sovjet-Russische tanks en troepen worden naar kampen buiten de steden teruggetrokken. Men hoopt, dat de nu reeds dertien dagen durende uitzonde ringstoestand spoedig zal worden opge heven. De fabrieken werken weer, maar de productie ligt nog ver beneden normaal. Het Oost-Duitse persbureau ADN meldt, dat het Oost-Duitse hooggerechtshof Maandag het beroep van de 42-jarige Erna Dorn heeft verworpen. Het dood vonnis zal spoedig worden voltrokken. Erna Dorn was door de demonstranten bevrijd uit de gevangenis te Halle, waar zij haar gevangenisstraf van 15 jaar moest uitzitten. Zij was daartoe veroordeeld we gens de misdaden, die zij als hoofd van het vrouwenconcentratiekamp te Ravens- brück had bedreven. Het districtshof te Halle heeft haar vorige week ter dood ver oordeeld wegens haar aandeel in de op stand van de 17de Juni. Twee andere doodvonnissen zijn echter door het hooggerechtshof veranderd in ge vangenisstraffen van 15 jaar. Het betreft hier twee jongelui van 18 jaar, Reinit en Sieberling, die bij de ongeregeldheden de chef van de veiligheidsdienst, Wilhelm Hagedorn, zodanig hadden mishandeld, dat hij enkele dagen later in een zieken huis overleed. Het Oost-Duitse persbureau ADN ver klaarde verder dat de meeste Oost-Duit sers, die na de „Juni-revolutie" waren gearresteerd, weer in vrijheid zijn gesteld. PARIJS (A.F.P.) De nieuwe Franse regering zal voorrang geven aan de te nemen financiële maatregelen. Op 1 Juli zal Frankrijk 67 millioen dollar aan de Ver enigde Staten en Canada moeten aflossen voor de na de tweede wereldoorlog ge maakte schulden. Edgar Faure, die belast is met de minis teries van Financiën en van Economische Zaken, heeft aan minister-president Laniel een financieel plan voorgelegd, dat door deze zou zijn goedgekeurd. Volgens inlichtingen uit goede bron zijn de grote trekken van dit plan, dat natuur lijk nog wijzigingen kan ondergaan tijdens de definitieve vaststelling in de komende bijeenkomsten der regering, als volgt: Ter voorkoming van iedere nieuwe moei lijkheid voor de schatkist zou de regering niet alleen aan de bank van Frankrijk vra gen de voorlopige voorschotten van 130 milliard te consolideren, maar bovendien nog 100 milliard meer te verstrekken. Daar het maximum van de normale voorschotten op het ogenblik 200 milliard bedraagt, zou de emissiebank dus in totaal 430 milliard aan voorschotten aan de schatkist verlenen. Er zullen dan bijzondere maatregelen ge troffen worden ter voorkoming van de ge varen, welke aan deze maatregel met een inflatoir karakter verbonden zijn. Aflos sing zou in 4 jaar geschieden, dus met 60 milliard per jaar. De keuze uit de middelen, welke onmiddellijk effect kunnen hebben voor het vinden van dit bedrag, is beperkt. Zij zou slechts betrekking kunnen hebben op verhoging van de benzinebelasting of van de prijs van tabak en cigaretten. Deze verhogingen, zo verzekert men, zouden on middellijk ongedaan moeten wox'den, zodra het parlement andere maatregelen zou hebben genomen' om de aflossing aan de bank van Frankrijk te verzekeren. Het tweede deel van het programma van Edgar Faure heeft betrekking op herstel van het evenwicht van de begroting, welke op het ogenblik een nadelig saldo laat van 728 milliard francs. Van dit bedrag zullen 120 milliard worden gedekt door leningen van genationaliseerde ondernemingen, wel ke voor een deel reeds verwezenlijkt zijn. Het restant zal gevonden moeten worden door uitgifte van schatkistbiljetten of door leningen. In afwachting van een eventuele verla ging van de militaire uitgaven (bewapening en Indochina), welke in elk geval niet op de begroting van 1953 merkbaar zal zijn, meent men, dat de regering voornemens is in de herfst een lening uit te geven. Ten- .slotte zouden nog een aantal bezuinigings maatregelen bij decreet genomen worden. Een uit Oost-Duitsland gesmokkelde foto herinnert nog eens aan de onlusten. Het is een plaatje uit Jena, .waar een gevangenis door de demonstranten werd bestormd. Talrijke gevangenen werden bevrijd. Men ziet de gevangenishekken openstaan. De gezichten zijn onherkenbaar gemaakt om représailles te voorkomen. Radio-Riga meldt, dat vier Russen en vier Letten zijn ontslagen uit het bestuur van de communistische partij van Letland. Zij zijn vervangen door zeven Letten. Volgens Radio-Belgrado hebben vluch telingen uit Bulgarije verklaard, dat de politie in een district van Bulgarije 120 personen, voor het merendeel jongeren, heeft gearresteerd wegens het ongeoor loofd dragen van wapens. De vluchtelingen deelden voorts mee, dat de politie in enige delen van Bulgarije wapens heeft afgenomen van leden der communistische partij, die niet langer be trouwbaar geacht werden. Van welingelichte zijde vernemen wij dat het Gerechtshof te Amsterdam onlangs in hoger beroep uitspraak heeft gedaan in de beide zaken tegen mr. F. P. Th. Rohling, oud raadsheer in het. Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam. In het hoger beroep van de Officier van Justitie tegen de be schikking van de arrondissementsrecht bank te Amsterdam, waarbij mr. Rohling ter zake van het plegen van valsheid in authentieke acten buiten vervolging werd gesteld, heeft het Gerechtshof bij een uit voerig gemotiveerde beschikking dit hoger beroep afgewezen, zodat mr. Rohling, nu deze beschikking van het Hof onherroepe lijk is geworden, ter zake definitief buiten vervolging is gesteld. Men zal zich herin neren dat het deze beschuldiging was waarover het onderzoek tot dusver vrijwel uitsluitend heeft gelopen. In de andere zaak, waarin mr. Rohling in hoger beroep was gekomen tegen de be schikking van de rechtbank waarbij hij ter zake van hem bij dagvaarding ten iaste gelegde meineed naar de terechtzitting was verwezen, heeft het Gerechtshof alvorens verder te beslissen aan de rechtercommis saris belast met het onderzoek in straf zaken te Amsterdam, opdracht gegeven ten aanzien van enige voor de zaak van belang zijnde punten een nader onderzoek in te stellen, daar het Hof van mening was dat omtrent deze punten geen of althans geen voldoende vooronderzoek heeft plaats ge had. Naar men verwacht overweegt de rege ring van de Unie van Zuid-Afrika om bin nenkort een wetsontwerp in te dienen, houdende het instellen van een speciale commissie, voorzien van de noodzakelijke volmachten voor het uitwijzen van de na turellen in Johannesburg en het onder brengen van dezen in nieuwe gemeenschap pen op enige afstand van de stad. Naar schatting zouden ongeveer 60.000 naturel len door een dergelijke wet worden ge troffen. Te Sophiatown is bij een demonstratie tegen dit voorstel een brief voorgelezen van Patrick Duncan, een zoon van een vroegere gouverneur-generaal van de Unie van Zuid-Afrika, die de uitwijzing „wreed en zonder precedent in de geschiedenis" van de naturellen in Johannesburg noemt. Dun can beschuldigt de minister van naturellen- zaken er van „de 90.000 naturellen uit Johannesburg te willen wijzen op grond van rasoverwegingen, om ze het veld in te jagen, waar zij zelf nieuwe onderkomens zullen moeten bouwen". De arrondissementsrechtbank te Gronin gen heeft de aanvraag om de coöperatieve fabriek voor melk- en zuivelproducten „De Ommelanden", failliet te verklaren, afge wezen. De aanvraag was destijds ingediend door de Semarangse Administratiemaat schappij te Amsterdam op grond van een vermeende vordering voor het niet na komen van een order gecondenseerde melk. De heer J. Th. Wierenga heeft het.bestuur van „De Ommelanden" doen weten, dat hij wenst af te treden als waarnemend beheer der van de fabriek. Als reden voert de heer Wierenga aan dat het nieuwe bestuur van „De Ommelanden" de oude directeur, de heer F. de Boer, terug wenst in een positie, die hem dezelfde bevoegdheden zal geven als op het moment, dat hij ontslag nam. Hiermee kan de heer Wierenga zich niet verenigen. Het bestuur van „De Ommelan den" is voornemens de heer Wierenga het gevraagde ontslag te verlenen. laanse delegatie krachtig voorgestane Sesi- deratum. Het recht van secessie is volgens het voorstel in het begrip zelfbeschikkings recht inbegrepen. Een voorstel tot wijziging van het statuut komt tot stand bij rijkswet, welke door de Koning niet wordt goedgekeurd alvorens het voorstel door Suriname en de Antillen bij landsregering is aanvaard. De beslissing over de rijkswet en de landsverordeningen geschiedt met gewone meerderheid van stemmen, als zij geen afwijking van de Grondwet inhoudt. Indien het voorstel tot wijziging van het statuut afwijkt van de Grondwet, is in Ne derland het volgen van de procedure voor Grondwetswijziging vereist, met dien ver stande, dat in tweede lezing niet twee der de, maar gewone meerderheid van stemmen wordt voorgeschreven. Om de kans op afwijking van de Grond wet te verminderen, zegt de regering toe, bij de eerstvolgende voorstellen tot wijzi ging van de Grondwet na tot standkoming van het statuut, te zullen opnemen een voorstel om de artikelen 6264, welke neg altijd aan de staatkundige verhouding ten grondslag liggen en het XlVde hoofdstuk van de Grondwet (betreffende de overgang naar de nieuwe verhoudingen) voor wat betreft Suriname en de Antillen te doen vervallen. Indien Suriname en de Antillen met deze uitwerking van de punten 35 van het memorandum kunnen instemmen, kan het overleg, naar de Nederlandse rege ring zich voorstelt, omstreeks October wor den hervat in de „kleine commissie." De regering neemt aan, dat daarbij zal worden uitgegaan van het ontwerp-statuut van 13 Mei 1952, waaromtrent ter conferentie reeds een grote mate van overeenstemming was verkregen. Tot goed begrip van het bovenstaande volgen hieronder nogmaals de punten 3, 4 en 5 van het memorandum van New York: 3. In aansluiting op het reeds gepleegd overleg heeft het statuut hoofdstuk XIV van de Grondwet in acht te nemen. Het moet dus uitgaan van de verbonden heid der drie rijksdelen. Daarmede is even wel niet gezegd, dat dit statuut het eind punt van de ontwikkeling der verhouding tussen de drie rijksdelen behoeft te zijn; 4. Wanneer het statuut tot stand is ge komen, is daarmede het bestaande hoofd stuk XIV van de Grondwet uitgewerkt. Wijzigingen in de verhouding tussen de drie rijksdelen kunnen daarna worden aange bracht door herziening van het statuut, welke in onderling overleg op niet te moei lijke wijze zal moeten kunnen tot stand- komen; 5. In de preambule van het statuut zal het zelfbeschikkingsrecht tot uitdrukking komen." Bij de vele telegrammen voor de Prins, die Maandag op Paleis Soestdijk zijn ont vangen, bevindt zich ook een gelukwens van mr. A. A. M. Struycken, gouveneur der Nederlandse Antillen. Een passage uit dit telegram luidt: He den besloten tot oprichting Prins Bern hard Fonds Nederlandse Antillen, zulks als huldeblijk aan uwe Koninklijke Hoog heid, ter gelegenheid van uw verjaardag. De doelstelling van dit fonds is het sti muleren van de zelfwerkzaamheid van de bevolking der Antillen op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur, op gelijke wijze als het Prins Bemhard-fonds zulks doet in Nederland. Aan Prins Bernhard is verzocht, het regentschap te willen aanvaarden over de Curagaose afdeling van het fonds. ONWEERSACHTIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanhoudend warm met veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 1 Juli Zon op 4.24 uur, onder 21-03 uur. Maan op 23.14 uur. onder 9.51 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Dinsdag 30 Juni Hoog water: 5.42 en 18.11 uur. Laag water: 1.28 en 13.49 uur. Woensdag 1 Juli Hoog water: 6.29 en 18.56 uur. Laag water: 2.11 en 14.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1