Eerste Super Connieop Schiphol F? IEDERE DAG CASTELLA-DAG! PV«7RHEUMIN kipt!. Productie kwam vlot op gang; belangrijke exportorders geboekt PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws H Ammoniakleiding in bierbrouwerij ontploft De radio geeft Woensdag Thans keus uit drie soorten Herbouw rampgebied „Spook" in Enschedé In 1 dag retour Toch ió het zo r" Drie arbeiders gewond Vorige week 5,8 millioen meer in Rampenfonds Heerlijke toiletzeep in ieders bereik Brussel-Rotterdam per helicopter: 26.- Matroos van „Karei Doorman'' verongelukt i 20 tabl. BREEDBAND TEVREDEN OVER 1952 Onze melkproductie in 1952: 5,6 milliard kg. Namaak-„welf)" begon privé heitjes-actie Grenspassages Nederland-België v.v. Verjonging DINSDAG 30 JUNI 1953 Maandagmiddag is op Schiphol het eerste Super Constellation verkeersvliegtuig van de K.L.M. aangekomen. Het is de „Proton", die door de K.L.M. zal worden gebruikt op de lijnen naar Noord- en Midden-Ame rika en Zuid-Afrika, en in de toekomst naar het Verre Oosten. De Super Constellation op het platform van Schiphol. Maandagmiddag om half vijf is de eerste der dertien reusachtige Lockheed Super Constellations, die onze luchtvaartmaat schappij in Amerika heeft gekocht, de „Proton", op Schiphol neergestreken. Chuck Harman, de 35-jarige Canadese piloot, die in dienst is van de KLM, vloog de machine met 65 passagiers aan boord van New York naar ons land in 14% vlieg uren. „Het kan overigens veel sneller", zo vertelde hij na aankomst, doch de pantries zijn nog niet in orde, zodat we tot twee maal toe voor voedsel moesten landen. De aankomst van de eerste „Super Con nie" heeft lang op zich laten wachten, want de „Electron" bleek een mankement te vertonen, toen zij de vorige week in New York voor vertrek gereed stond. Nu is de „Proton" (PH-TFS) haar voor ge weest, doch vandaag wordt ook de „elec tron" verwacht. Iedere volgende week komt dan een nieuwe super constellation tot ze alle 13 zijn gearriveerd. De Super Connies zijn 7% meter hoog en hun lengte is ruim 34% meter (5% m langer dan de „gewone" constellations). De KLM is de eerste luchtvaartmaat schappij ter wereld die dit hypermoderne toestel voor de burgerluchtvaart gaat ge bruiken. De 4 motoren ontwikkelen samen 13.500 pk. Samen gebruiken zij per uur 1800 liter benzine met een kruissnelheid van 500 en een maximum snelheid van 600 km per uur. De benzinetank heeft dan ook een formidabele afmeting en kan 25.000 liter bevatten. Al met al kunnen deze toe stellen 82 passagiers en 2000 kg vracht zonder tussenlanding vervoeren over een afstand van 4000 km. Er zijn verschillende cabines, zodat in een toestel de mogelijkheid van drie-klas- senvervoer aanwezig is. De cabine wordt koel gehouden door een koelinstallatie met een capaciteit gelijk aan 340 normale koel kasten. Er bevindt zich voorts een in En geland gebouwde electrische oven in, waarin 60 maaltijden gelijktijdig kunnen worden bereid. Maandagmiddag is in de Amstelbrou- werij te Amsterdam een explosie ontstaan in een ammoniakleiding. Door de ontsnap pende ammoniak werden vier arbeiders getroffen. Zij werden naar een ziekenhuis vervoerd. Een van hen kon na behandeld te zijn, zijn werk hervatten. De drie anderen zijn ter observatie op genomen. In de loop van de vorige week is een be drag van 5.800.000 in het Nationaal Rampenfonds gestort, waardoor de totale som, waarover het fonds thans kan be schikken, is gestegen tot 122.6 millioen gulden. Kwart millioen bezoekers van Muziekstad Den Bosch De muziekfeesten in 's-Hertogenbosch zijn Zondag geëindigd. De drukte bereikte gisteravond een hoogtepunt. Omstreeks 11 uur passeerde de 250.000ste bezoeker de controle. ADVERTENTIE CfCl^£Z& RIJWIELEN J. DE GRAAF KUVERPARKWEG 2* HAARIEM Zie onze uitgebreide collectie SPORT- EN' TOURRIJWIELEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.15 Strijkkwartet. 10.30 Morgendienst. 11,00 Robert, hoorspel. 11.55 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Die Meistersinger von Nürnberg, opera (3e acte). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Platen. 18.10 Pianokwartet. 18.30 Spectrum van het Christelijk organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Pianoduo. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.10 Canada in de twintigste eeuw. 21.40 Hammondorgel. 22.00 Militair orkest. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellïngsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 De weg om hoog, causerie. 14.15 Platen. 15.00 Kinder koor. 15.25 Voor de jeugd. 16.00 Vierhandig pianospel. 16.30 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Metropole-orkest. 17.50 Rege ringsuitzending: De brievenbus gaat open. Correspondentieclub Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire reportage. 18.30 Ac tualiteiten. 18.35 Platen. 19.15 De volkstuin, recreatie-oord voor het gehele gezin, cau serie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmu ziek. 20.45 John Every, hoorspel. 21.35 Resi dentie-orkest, koor en solist. 22.20 Bacteriën, onze vrienden of vijanden?, causerie. 22 35 Strijksextet. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch Nieuws, in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.35 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.45 Zangrecital. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Italiaanse liederen. 20.00 Der tapfere Soldat, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Symphonie- orkest en solist. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en. 49 m.). ADVERTENTIE U kunt thans de heerlijke frisse Bloemenzeep met de volle garantie van de Castella kwali teitsproducten onverpakt in de winkel krijgen in vier zachte kleuren voor de zéér bescheiden prijs van 20 cent per stuk. IEDERE vrouw kan nu mooi zijn, want er is Castella voor iedere huid en voor iedere beurs. Geniet juist in de zomermaanden eens een keertje extra van de geurige Castella. Houdt U het meest van zeep, die Uw huid koestert met overvloedig schuim, neem dan Castella Spécial (32 cent). Houdt U zich liever aan de bekende klassieke Castella Schoon- tieidszeep (32 cent), laat Uw huid daar dan ook dagelijks de weldadige werking van onder gaan. Om de voortreffelijke kwaliteit van deze zeep nog méér ónder de aandacht te bren gen. levert Vw winkelier U tijdelijk twee stukken voor slechts 50 cent. Neem deze kans nog gauw waar! En wilt U voor een bescheiden prijs tóch een echte Castella-zeep kopen, profiteer dan van de heerlijke onverpakte Bloemenzeep (20 ct.) met de rijke geuren en kleuren. Hoewel de wet op de watersnoodschade nog niet tot stand gekomen is en dus nog niet definitief vaststaat hoe de schadever goedingsregelingen voor gebouwd onroe rend goed er uit zullen zien, behoeven zij, die met de voorbereidingen tot herbouw van hun verwoeste panden willen begin nen, daarmede niet op de wet te wachten. Ten aanzien van de schadevergoeding zal het rijk namelijk ook bij herbouw hande len, alsof de in het ontwerp van wet op de watersnoodschade 1953 voorgestelde regeling reeds bestaat, met dien verstande uiteraard, dat de toe te zeggen en later uit te keren schadevergoedingsbedragen het karakter van een voorschot zullen dragen. De te verlenen voorschotten zullen bij herbouw berekend worden op grond van de in het ontwerp van wet voorgestelde regeling. Voor woningen geldt in deze rege ling, dat bij herbouw een schadevergoeding zal worden uitgekeerd ten bedrage van de goedgekeurde bouwkosten van de nieuwe woning onder aftrek van 1 procent voor elk jaar, dat de verwoeste woning oud was, De maximum aftrek is 40 procent. Voor boerderijen zal de herbouwfinanciering analoog aan die van de wet op de materiële oorlogsschaden zijn. De voorschotten zullen, evenals de uitkeringen bij de herbouw- oorlogsschade, in termijnen afhankelijk van de vorderingen van de bouw wor den uitbetaald. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de directie van fe Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de desbetreffende provincies. (Van onze correspondent in Brussel Morgen arriveert de Belgische cargo „Bastogne" te Antwerpen met de eerste Sikorsky-helicopter voor de Sabena. Op 1 Augustus wordt de Helihaven van de Groendreef te Brussel in bedrijf geno men en op 5 Augustus begint vand'aar de helicopter-lijndienst op Brussel. Op 9 Augustus worden tegelijkertijd de lijn diensten Brussel-Luik-Keulen-Bonn en Brussel-Luik-Maastrioht geopend. Op alle lijnen zal gedurende de gehele maand Augustus post worden gevlogen. Pas op 1 September begint de passagiersdienst. Deze zal waarschijnlijk het drukst worden op Rotterdam en het laat zich aanzien dat er per dag twee tot drie diensten zullen zijn. De tarieven worden gelijk aan die van de gewone vliegtuigen. Zo zal Brussel-Rot terdam, enkele reis, 345 frs. of f 26 kosten. De passagiers die te Brussel op gewone lijnvliegtuigen overstappen, zullen een prioriteit en een gegarandeerde bespro ken plaats in de helicopter hebben. FRANSE TONEELPRIJS De grote Franse prijs voor dramatische kunst, ter waarde van een millioen francs, is toegekend aan Jules Roy voor zijn stuk ,.Les Cyclones". De tweede prijs was voor Albert Vidalie, schrijver van „Le Condot- tiere". Evenals in de vorige twee nachten had den zich Maandagavond honderden men sen verzameld bij een woning aan de Roomweg in Enschede, waar zich sedert enkele maanden 's nachts een geheimzin nig geklop laat horen. Dit werd zo erg, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. een bewoner van dit perceel, waarin twee gezinnen zijn gehuisvest, de politie waar schuwde. Deze houdt thans voor de derde achtereenvolgende nacht de wacht bij de woning. In de afgelopen dagen is de politie aan wezig geweest, doch opzienbarende ge beurtenissen deden zich niet voor. Nauwe lijks echter was de rust in en bij de wo ning teruggekeerd, of het geheimzinnige geklop diende zich weer aan. In de afge lopen nacht was het zo sterk, dat de be woners het huis verlieten. Een gezin is naar elders vertrokken. Het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met plagerij, maar zekerheid daaromtrent be staat niet. Een der opvarenden van het vliegdek- schip „Karei Doorman", dat te Rotterdam ligt, een matroos tweede klasse, uit Am sterdam, wilde Maandag gaan zwemmen. Hij klom via een stellingtrap op een boot, die langszij de „Karei Doorman" lag. Toen hij wilde duiken, brak een trede van de trap, de matroos viel naar beneden en kwam via het vaartuig in hot water. Na ongeveer tien minuten werd de man op gehaald. Hij bleek reeds te zijn overleden. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers. 12.50, 2 pers. 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 - Haarlem /I nVPPTFVTIf 55 cis Het boekjaar 1952 van Breedband N.V. te IJmuiden heeft nog hoofdzakelijk in het teken gestaan van de bouw der fabrieks hallen en de montage der installaties. Zo als bekend, is de nieuwe fabriek Don-der dag j.l. plechtig geopend. De warmband walserij is op 1 October 1952 met de pro ductie begonnen. In de loop van Februari en Maart 1953 kwamen achtereenvolgens in bedrijf: de beitserij, de koudbandwalse- rij, de gloei-ovens en de nawalsen. De aan loop van de walserijen, zegt het verslag, was tot dusver bevredigend dank zij de zorgvuldige voorbereiding. Ingenieurs en arbeiders zijn daartoe in Amerika opgeleid. In 1952 werden vijf groepen uitgezonden, die door de Amerikaanse zusterfabrieken op zeer gulle wijze ontvangen en geïn strueerd werden. De directie van de Breed band N.V. heeft „deze uitermate collegiale samenwerking" hoog gewaardeerd. Belangrijke orders De productie kwam vlot op gang, waar door behalve binnenlandse, ook belang rijke exportorders konden worden geboekt, o.a. een grote opdracht van de Fordfabrie ken in Detroit, later door een herhalings opdracht gevolgd. Ook de levering van warmgewalste rollen en platen naar Duits land heeft tot een goede bezetting van de warmbandwalserij bijgedragen. Met een Duitse fabriek werd overeengekomen om door haar toe te zenden staal in de warm bandwalserij van Breedband tot rollen te gaan uitwalsen. De hoofdproductie der walserij voor dunne platen van de Hoog ovens (Walserij Oost) kon reeds op 1 Mei 1953 worden beëindigd. Breedband heeft deze productie overgenomen en Walserij Oost zal nog slechts hulpdiensten voor Breedband verrichten. Over de invloed van de opening der ge meenschappelijke markt van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal kan de directie zich nog niet uitlaten, aangezien het beeld der" nieuwe verhoudingen zich nog niet voldoende heeft afgetekend. Voordelig saldo: een half millioen Doordat de warmbandwalserij in vlot tempo op gang kwam, laat de bedrijfsreke- ning over de periode van 1 October tot 31 December 1952 een overschot dat is aan gewend voor afschrijving. De directie hoopt ook het restant van de initiale kosten zo snel mogelijk uit de resultaten te kunnen afschrijven. Het voordelig saldo bedrijfs- rekening Warmbandwalserij na aftrek van normale afschrijvingen over deze periode van drie maanden bedroeg 516.786. Dit wordt als volgt aangewend: extra afschrij ving op fabrieksgebouwen en installaties in aanbouw 58.337, afschrijving op op richtingskosten en dienst der leningen, alsmede op diverse kosten tijdens de bouw 458.449. Het aandelenkapitaal werd ver- Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg de totale melkproductie van onze veestapel in 1952 5,6 milliard kg, hetgeen overeenkomt met 3775 kg per melkkoe. Hiervan verwerkten de zuivelfabrieken ruim 4,6 milliard kg tot consumptiemelk en tot producten als boter, kaas, melkpoe der en gecondenseerde melk. De waarde der productie bij het verlaten van de zui velfabrieken bedroeg ruim f 1,4 milliard. Aan melk- en zuivelproducten werd ge ëxporteerd 407 millioen kg (in 1951: 351 millioen kg) met een waarde van 831 (707) millioen gulden. 21. De hen, wier eetlust naar verhouding tot haar omvang bleek te zijn, slokte Pan da's ontbijt met servies en al naar binnen. Panda en Jolliepop keken verbluft toe. „Dat beest moet met de groei-straler be werkt zijn!", riep Panda. „Inderdaad", be aamde Jolliepop, „de afmetingen van het gedierte doen ook mij denken aan de wer king van die verderfelijke uitvinding". „Laten we die kip volgen", stelde Panda voor, „dan vinden we misschien de schuil plaats van die schurk, die de straler heeft gestolen". Plotseling klonk er een angst kreet. Een tuinman had zich, bij het zien van de reuzenkip, nieuwsgierig dichterbij gewaagd, toen het gevleugelde monster zich plotseling met een dreunend gekakel op hem stortte. Het scheen dat het dier thans een hartige afwisseling wenste op een vegetarisch dieet. En de arme tuin man, die liever niet als kippenvoer wilde dienen, liep, zoals hij nog nooit had gelo pen. „O, o!", riep Panda, „de kip eet de tuinman op!" „Ik geloof niet, dat het dier hem achtervolgt met carnivorische oog merken, indien ik zo vrij mag zijn, u tegen le spreken", antwoordde Jolliepop bedacht zaam, „het schijnt mij toe, dat zij het slechts op zijn hoofddeksel heeft voorzien". En werkelijk, voor de tuinman gillend in zijn huis verdween, kreeg de kip nog net zijn strooien hoed te pakken en werkte deze met zichtbaar welbehagen naar binnen. groot tot 125 millioen, waarna bij de staat 15 millioen en bij de Hoogovens 5 millioen a pari werd geplaatst. Van het gecontracteerde vreemde kapitaal werd 46 millioen in 1952 opgenomen. De resul taten in de aanloopperiode geven de direc tie aanleiding de eveneens op lange ter mijn gesloten credietovereenkomst met de Herstelbank, groot 5 millioen, per 1 Juni 1953 op te zeggen. Het succes van de Nederlandse pad vinders-actie „een heitje voor een kar weitje" heeft een knaapje van ongeveer tien jaar uit Den Haag geïnspireerd tot een kleine bijverdienste. Hij belde Za terdag in de hofstad aan een huis aan en vroeg, nadat hij was opengedaan, of hij misschien wat werkjes op kon knap pen, bewerend dat hij een welp was, die meedeed aan een nieuwe heitjumetie ten bate van zieke welpen. Zijn legitimatie bestond uit een padvin- dersriem en een uitgebreide collectie verhalen ov?r zijn welpengroep en zijn akela. Nadat hij een partijtje tuinbonen had gedopt, werd hem gevraagd of hij ook wat boodschappen wilde doen. Dit voorstel viel in goede aarde en de welp ging op pad, gewapend met een grote boodschappentas en een portemonnaie met tien gulden. Hij is het spoor toen blijkbaar bijster geraakt want hij was Zondagavond nog niet terug. Of zou-hij veertig heitjes een passende beloning voor de tot dusverre verrichte werkzaamheden vinden? Wegens het in omloop zijn van anders luidende berichten betreffende de docu menten, waarop overschrijdiing van de Nederlands-Belgische grens door Neder landers is toegestaan, deelt men ons van bevoegde zijde ter vermijding van misver stand, het volgende mee. Op grond van de door de Nederlandse en Belgische regerin gen gesloten overeenkomst van 26 Mei 1953 mogen Nederlanders, die houder zijn van een geldig Nederlands paspoort, dan wel van een Nederlands paspoort, waarvan de geldigheidsduur ten hoogste sedert vijf jaren is verstreken of van een geldig be wijs van Nederlanderschap (tevens geldig voor het reizen naar België en Luxem burg) de Nederlands-Belgische grens ook anders dan langs een doorlaatpost over schrijden, mits de grens-overschrijding plaats vindt op een tijdstip, gelegen tussen zonsopgang en zonsondergang. Gelijke faciliteit wordt krachtens de overeenkomst toegekend aan Belgische on derdanen, mits zij houder zijn van een Belgisch paspoort, dat nog geldig is of waarvan de geldigheidsduur ten hoogste sedert vijf jaren is verstreken, dan wel van een geldige Belgische „carte d'identité" (identiteitsbewijs, of zoals dit in België genoemd wordt: „eenzelvigheidskaart"). Epidemie. In verband met de reeds sinds zes dagen in Zweden heersende epide mie van Paratyphus zijn Zondag alle openbare bad- en zweminrichtingen van Stockholm gesloten. In totaal lij den thans een kleine vierduizend Zwe den aan paratyphus. Vrede. Men kan thans overal in Egypte een aanplakbiljet zien, waarop oen mos kee en een christelijke kerk naast elkaar zijn afgebeeld. Deze affiche is afkom stig van de overheid en draagt in grote letters het opschrift: „Wij zijn allen Egyptenaren", De moskee vertoont op haar koepel de Mohammedaanse halve maan-, terwijl de toren van de kerk een kruis draagt. Niet voor publicatie. Toen Harry Truman werd gevraagd wat hij had te zeggen omtrent het bericht, dat senator McCar thy voornemens zou zijn hem voor zijn commissie te dagen, antwoordde de oud president: „Wat ik er over zou willen zeggen, zoudt u niet in uw krant kun nen afdrukken. Ik zal mij daarom van elk commentaar onthouden". Inbraak. Het Israëlische ministerie van Onderwijs heeft bepaald dat het af nemen der toelatingsexamens voor de hogeschool in Israel zal worden opge schort, daar bevonden is dat is inge broken in de kluis, waarin de examen opgaven waren opgeborgen. De leerlin gen van Israëlische middelbare scholen hebben in de laatste tijd actie gevoerd tegen het bestuderen van Shakespeare en tegen de moeilijke examenopgaven voor het vak Engels. Zij zijn van me ning dat de in Israel voor de studie van de Engelse taal gestelde eisen zwaarder zijn dan in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Soepel. Dertigduizend Berlijners, onder wie ongeveer 14.000 uit Oost-Berlijn, hebben Maandag de slotbijeenkomst van het Berlijnse katholieke congres bijge woond. De Oost-Berlijnse autoriteiten hadden speciale passen laten uitreiken om de ingezetenen van haar sector in de gelegenheid te stellen het congres bij te wonen. Belangstelling. De Sovjet-Russische am bassadeur te Londen, Jacob Malik, heeft zich Maandag naar het Engelse ministe rie van Buitenlandse Zaken begeven, met het verzoek zijn beste wensen voor) een spoedig herstel aan premier Chur chill over te brengen. Malik had het bericht over Churchill's gedwongen rust uit de ochtendbladen vernomen, ver telde hij. Geknipt. De 23-jarige Maoeng Tin Maoeng uit Rangoon is driemaal door een kap per met een schaar in buik en arm ge stoken, nadat hij critick had geoefend op de manier, waarop zijn haar was geknipt. Hij ligt ernstig gewond in een ziekenhuis. De kapper zal voor het ge recht 'moeten verschijnen. Soepeler. Naar het Roemeense persbureau meedeelt, heeft de Roemeense regering in een nota aan de Joegoslavische re gering ingestemd met de instelling van een gemengde commissie ter regeling van het vraagstuk van de grensinciden ten tussen beide landen. Stemmen. Naar uit Helsinki -wordt gemeld, heeft president Paasikivi besloten, het parlement te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Bésprekin- gen met premier Kekkonen (agrarische partij) die Maandagochtend zijn ontslag indiende, de socialistische oud-premier Fagerholm, wie gevraagd was eeh nieu we regering te vormen, en met de lei ders van andere partijen overtuigden de president er van, dat onder de hui dige omstandigheden geen nieuw kabi net kan worden gevormd. Gratisverzoek. John Christie, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben ver moord, zal niet in hoger beroep gaan. Hij heeft een gratie-verzoek ingediend, bij inwilliging waarvan de doodstraf in levenslange gevangenisstraf zou worden veranderd. Voorschot. De V. S., Groot-Brittannië en Frankrijk hebben West-Duitsland Maandag toestemming gegeven zijn zaakgelastigden in Washington, Londen en Parijs tot ambassadeurs te benoemen. Deze maatregel loopt vooruit op een van kracht worden van de conventies van Bonn. Erkenning. President Eisenhower heeft aan dr. James Conant, de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, de titel van ambassadeur verleend. Hij deed dit „als erkenning van de groeien de betrekkingen tussen de V. S. en West-Duitsland en de terugkeer van dit laatste land in ht?t gezin van vrije en gelijke naties." In de practijk zal Conant voorlopig als Hoge Commissaris werkzaam blijven. Engeland en Frank rijk hebben dit voorbeeld gevolgd. ET is al weer ruim een eeuw geleden proeven nam die later leidden tot de ont dekking van verschillende hormonen en van klieren die hormonen afscheiden. Deze klieren geven aan het bloed bepaalde che mische stoffen mee, die op verschillende plaatsen hun specifieke prikkel uitoefenen. Zij werken dus in het lichaam als het ware als chemische koeriers en zetten andere delen van het lichaam tot hun normale functie aan. Vandaar de naam hormonen (aanzetters of aan drijvers). De bijzondere werking der hormonen hebben we destijds eens aangestipt, toen we de axolotl bespraken, een sala mander die na toediening van geringe hoeveelheden schild- klierextract zijn kieuwen verliest, normale poten krijgt en van waterdier tot landdier wordt. Een dergelijke gedaanteverandering heeft de zenuwarts Brown-Séquard op het einde van de vorige eeuw blijkbaar ook voor de geest gestaan, toen hij op 72-jarige leef tijd last van ouderdomsverschijnselen be gon te krijgen. Zijn leermeester Claude Bernard had in 1885 reeds de gedachte uit gesproken dat verschillende acties in ons lichaam het gevolg zijn van chemische stof fen, maar Brown-Séquard ging nog een stapje verder door te beweren dat al onze klieren nuttige stoffen aan het bloed af geven en dat het tekort aan deze stoffen oorzaak is van ziekte en ouderdomszwakte. Toen de ouderdom hem dus hinderde, be stoor hij kort en goed daaraan een einde te fmakenAan de ouderdom, wel te verstaan. Hij spoot zichzelf in met een hormonen preparaat, afkomstig van een hond en van marmotjes, en de uilwerking daarvan moet volgens ooggetuigen werkelijk verrassend zijn geweest. Ook bij andere personen werd een overeenkomstig effect bereikt. De pa tiënten gevoelden zich jonger, kregen jeug diger gelaatstrekkenkortom, gevoelden zich herboren. Uiteraard veroorzaakten deze proe ven grote opschudding onder het leken publiek, vooral bij hen die de oude dag voelden naderen. Door rijp en groen en w de vakwetenschap treft hier eveneens grote blaam! werd op de meest sensationele wijze reclame gemaakt voor verjongingskuren, waaraan de dood van Brown-Séquard op 77-jarige leeftijd overi- gens geen afbreuk deed. De ouderen onder ons zullen zich nog wel herinneren hoe deze veldtocht tegen de ouderdom resulteerde in de be handeling rnet „apenklier", waarvoor in de twintiger jaren met veel ophef, maar aanzienlijk minder overtuiging propaganda werd gemaakt. Ook deze mode is haar na tuurlijke dood gestorven omdat de verkre gen resultaten slechts van zeer tijdelijke aard bleken te zijn. En de eeuwig levende mens, die sommige geleerden ons voor ogen toverden, bleek een schimmig visioen te zijn dat bij de eerste de beste confron tatie met de werkelijkheid in het niet op loste. Maar er zijn toch een paar dingen, waar bij de wetenschap geen verstek heeft laten gaan. Wist u bijvoorbeeld dat men er in geslaagd is een soort staal te vervaardigen dat onder bepaalde omstandigheden vrij in de lucht kan zweven? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2