Het Huis Voetbal voor Puttershoek Rosewall en Hoad in het enkelspel verslagen door Nielsen en Seixas ..Clowntje Rick Courses te Duindigt Voor Engelsen weinig kans meer op winst Tour de France-film Lisser concours geen groot succes van haar Dromen DINSDAG 3 0 JUNI 195 3 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Resultaat: 2-0 voor militairen en ruim driehonderd gulden Jeugd-meerkampen aan Kleverlaan in Haarlem De tweede testmatch GEEF U NU OP: HUIDEKOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM HET TENNISTOURNOOI TE WIMBLEDON Voor de kinderen Motorsport MV niet meer in zware klassen voor wereld kampioenschap Wielrennen Nederlandse Tour-ploeg nam afscheid Waterpolouitslagen FEUILLETON jor Dorothy Quentinf Het Adoptie-Comité Heemstede-Putters- hoek is er in geslaagd bij ongeveer 1500 Heemstedenaren belangstelling op te wek ken voor de sportieve ontmoeting op het groene veld, die Maandagavond op het R.C.H.-terrein tussen de voetbalelftallen van de Heemsteedse politie en de militairen van de Koudenhornkazerne heeft plaats gevonden. Het resultaat was een twee nul overwinning voor de spelers van „Ypenburg" en een recette van ruim drie honderd gulden voor Puttershoek. Na de spectaculaire kampioenswedstrij den van R.C.H. tegen Sparta en Vitesse, moet het voor de toeschouwers een ver ademing zijn geweest ditmaal eens een ontmoeting zonder belang te kunnen bij wonen. De attractie van deze wedstrijd heeft verder ongetwijfeld voor een groot gedeel te bestaan uit de mogelijkheid tot het ob serveren van de mannen der wet, die mis schien onlangs nog op een overtreding moesten wijzen en thans in luchtige kle ding en met volle overgave achter de bal aanrenden. Overigens waren er nog meer attracties. Nadat de beide elftallen het veld betreden hadden, speelde de R.K. Harmonie „St. Michael" het oude „Wilhelmus", dat door de spelers in de houding staande werd aan gehoord. Daarna begaf Fanny Blankers Koen zich onder luid applaus naar het ADVERTENTIE De aftrap door mevrouw Blankers-Koen werd gadegeslagen door v.l.n.r. Kick Smit, een der spelers en de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard Het district Noordholland van de K.N.A.U- organiseert dit jaar voor de eerste maal z.g. jeugdmeerkampen, waarvan de eindstrijd op Zondag 19 Juli in Amsterdam gehouden zal worden. De voorwedstrijden voor het Zuidwestelijk gedeelte van het district von den gisteren op het terrein aan de Kleverlaan in Haarlem plaats, georganiseerd door de H.A.V. „Haarlem". Door een nogal eigenaar dige indeling van de diverse verenigingen hadden de jongens van de organiserende ver eniging zeer weinig tegenstand en het waren dan ook alleen maar H.A.V.'ers, die zich gis teren in de eindstrijd wisten te plaatsen. De B-junior Douwes verrichtte een uit stekende prestatie op de 600 m„ door deze afstand af te leggen in 1 min. 28-8 sec., waar mede hij de beste Nederlandse seizoenpres tatie tot nu toe leverde. In dezelfde categorie deed Doornbosch het uitstekend met kogel stoten door een afstand te halen van 13.30 m. Samen met hun clubgenoot v. d. Pol komen deze athleten op 19 Juli in de eindstrijd uit. Zonder tot opvallende verrichtingen te ko men plaatsten G. Halderman, Kabel en Vis ser zich bij de A-junioren in de eindstrijd, terwijl bij de jongste groep Steenbergen, Versnel en Joachim zich over drie weken in Amsterdam voor de eindstrijd mogen mel den. Zowel Joachim als Steenbergen kwamen verrassend voor de dag bij het vèrspringen. Joachim sprong 5.45 m. en Steenbergen 5.37 meter. Zoals „Haarlem" oppermachtig was bij de jongens, zo was GITA dat in feite bij de meisjes. Bij de A-meisjes plaatsten zich C. van Rooden, P. van Egmond en E. Gieske (allen GITA) in de eindstrijd. De meest opvallende prestaties kwamen hier voor rekening van P. van Egmond met 25.29 m- met discuswerpen en 4-36 m. bij het vèrspringen. Bü de B-meisjes was het G. Maat huis van het Beverwijkse D.E.M., die althans enigszins da hegemonie van de Haarlemse athletes wist te breken door de 2e plaats voor zich op te eisen. L. Koper en P. Peute (beiden GITA namen resp. de le en 3e plaats voor haar rekening. Een prima prestatie kwam hier op naam van G. Maathuis, die 1.40 m. haalde bij het hoogspringen, terwijl het niet- geplaatste meisje E. v. d. Ploeg (Suomi) toch van zich deed spreken door op de 60 m. een tijd te noteren van 8-6 sec. midden van het speelveld, waar de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. rid der van Rappard, haar een fraai bloem stuk overhandigde. Kick Smit, die deze wedstrijd zou leiden, werd eveneens door de burgemeester be groet. Als herinnering ontving hij een schaal uit Puttershoek. De beide aanvoer ders der elftallen werd ieder nog een tegel als herinnering aangeboden. Daarna gaf Kick Smit het beginsignaal en bracht Fan ny Blankers na een korte repetitie de bal in beweging. Reeds direct zou daarbij blijken, dat de Heemsteedse politie geen gemakkelijke tegenstanders had. Dat de militairen er niet in slaagden meer dan twee doelpunten te maken, kon voor een groot gedeelte worden toegeschre ven aan det. defensieve capaciteiten van Martin en na de rust aan de invaller-kee per Willemse. Het eerste doelpunt werd na een half uur spelen tijdens een doelworsteling ge maakt. Een achterstand, die de Heemsteed se politie ondanks haar dapper zwoegen niet meer kon teniet doen. Ongeveer twin tig minuten voor het einde werd het twee nul door een hard schot, waartegen zelfs Willemse machteloos bleek. Daarna brach ten de militairen hun geschut pas goed in stelling, maar de paal, de lat en Willemse verhinderden met grote vastberadenheid een hogere score. Ten slotte maakte Kick Smit, die zich als een rustig leidend scheids rechter had leren kennen, een einde aan de wedstrijd. Woensdagmiddag is op Duindigt een in teressant duel te verwachten tussen een 6-tal 4-jarige paarden, w.o. de na-candi- daten voor de matches tussen ons land en België. De drie gerenommeerde cracks Quick Hollandia G, Qui Hollandia en Queen Beso zijn present en ongetwijfeld zou de eindstrijd tussen dit trio zijn gegaan, in dien niet de nieuwe ster aan het draffirma ment, Quicksilver S, op het toneel was verschenen. De laatste courses van deze fraaie hengst zijn alle overwinningen en wel zo gemakkelijk, dat zelfs in dit gezel schap de voorkeur naar hem uitgaat. De keuze Geersen uit de beide Hollandia's is goed voor de plaats. Ook in het slotnummer kan Ten Hagen een overwinning boeken en wel met P Louis II, die onder dezelfde condities enige weken geleden zijn grootste rivalen Post duif je G en Pétulance K al eens sloeg. Een gevaarlijk outsider is de in vorm vooruit gaande Moquette de la Maire B. De Dopey-prijs (over 2500 m.) zal onge twijfeld Lex Axworthy als favoriet aan de start brengen, hoewel Oranje Nassau met zijn flitsende eindspurt nog wel eens roet in het eten zou kunnen doen. Zulk een hu zarenstuk als de vorige maal kost echter zoveel kracht, dat het nu zelfs de vraag is, of de vos wel aan de start verschijnt. Het vraagteken in dit nummer is Perfect Heny, die in zijn oude vorm zeer gevaarlijk zal kunnen zijn. De wijze, waarop Quadrupès de laatste maal van leer trok, doet thans de keuze op hem vallen, vóór Quena BH en Qui est ce qui. Het openingsnummer brengt de 3- jarige debutant Roek S in het front, doch over deze afstand kiezen wij toch Reine d'Aster, die met Quick Bond en Q Deter van Zora, de lakens wel zal uitdelen. Bij de 2-jarige volbloeds wordt een overwinning verwacht van de puike „Ma- haradja", die echtër door pech wordt ach tervolgd. Sunrise en Sans Valenr, beiden uit Stal Riem, zullen niet ver van onze tip eindigen. Daar met 2-jarigen alles mogelijk is geven wij nog in overweging ook Dream Star en Columbus te volgen. In de 2e ren is het Taxiol, die het zoet der overwinning zal kunnen proeven, vóór Riphales en Karioka. De wat wispelturige Stormalong is het verrassende element. Een kwartier voor lunch wees het sco- ringfbord op Lord's in Londen 106 runs aan voor het verlies van vier wickets op de laatste dag van de tweede testmatch tus sen Engeland en Australië. Dat beteken de dat de Engelsen nog 217 runs moesten maken vandaag om de wedstrijd te win nen. Een lang niet eenvoudige opgave te gen de accurate aanval van Australië. De laatste dag begon niet hoopvol voor de Engelsen. Want Compton de hoop van de Engelsen ging voor een goede 33 l.b.w. op het bowlen van Johnston. Watson echter wist daarna de score met enkele zeer harde vieren weer iets omhoog te brengen samen met Bailey, die aanvan kelijk zeer voorzichtig speelde. Om kwart over een stond Engeland op 106 voor 4 met Watson 50 not out (8 maal 4) en Bailey 6 not out. Perspectieven niet gunstig Wat zijn de kansen van Engeland om de tweede testmatch tegen Australië op Lord's in Londen te winnen? Aan het einde van de vierde dag wai-en de perspectieven niet zo gunstig. Dat lag niet in de eerste plaats aan het feit dat de Engelsen nadat de Australiërs in hun tweede innings 368 had den gemaakt dus nog 343 runs moesten scoren om de tweede testmatch te winnen, maar veel meer aan het feit dat Engeland aan het einde van de vierde dag de wickets verloor van Hutton, Kenyon en Graveney voor slechts 20 runs. Vandaag de vijfde en laatste dag zullen de Engelsen dus nog 323 runs moe ten maken met nog zeven wickets in han den voor de overwinning. Of dat lukken zal? Er is naar onze mening met drie van de beste batsmen uit heel weinig kans op. De scores tot en met gisteren, die wij hieronder laten volgen, spreken een zeer duidelijke taal. Vooral de bowlingcijfers van de Australische fastbowler Lindwall: 2 voor 7 in vijf overs. Australië eerste innings 346. Engeland eerste innings 372. Australië tweede innings: Hassett c. Evans b. Statham 3 Morris c. Statham b. Compton 89 Miller b. Wardle 109 Harvey b. Bedser 21 Hole l.b.w. b. Brown 47 Benaud c. Graveney b. Bedser 5 Davidson c. en b. Brown 15 Ring l.b.w. b. Brown 7 Lindwall b. Bedser 50 Langley b. Brown 9 Johnston not out 0 Extra's (8 byes en 5 legbyes) 13 Totaal 368 De wickets vielen op 3, 168, 227, 235, 248, 296. 305, 308 en 362. Bowlinganalyse: Bedser 31.5 8 77 3; Statham 15 3 40 1; Wardle 46 18 111 1; Brown 27 4 82 4; Bailey 10 4 24 0; Compton 3 0 21 1. Engeland tweede innings: Hutton c. Hole b. Lindwall 5 Kenyon c. Hassett b. Lindwall 2 Graveney c. Langley b. Johnston 2 Compton l.b.w. b. Johnston 33 Watson not out 50 Bailev not out 6 Extra's 8 Totaal 106 voor 4 GORDON RICHARDS BESTOLEN. Bij een inbraak in zijn woning in Marlborough is de Engelse kampioensjockey sir Gordon Richards van enkele van zijn waardevolle tropheeën beroofd. Tot de buit van de in brekers behoorde o.a. een paar gouden sporen. ADVERTENTIE Kurt Nielsen, de 22-jarige vertegenwoor diger van Denemarken, een land dat tot voor enkele jaren op tennisgebied niets betekende, heeft tijdens de kwart finales van het heren enkelspel te Wimbledon voor een grote verrassing gezorgd. Hij schakelde de favoriet Ken Rosewall in vjjf sets (75, 46, 68, 60, 62) uit. Zo verscheen de Deen na zijn verrassende zege van Zaterdag op Mulloy voor de tweede maal als „reuzendoder" op de baan. Voor Seixas, die in een vyf sets duel de andere 18-jarige Australiër Hoad uitschakelde (7—5, 4—6, 3—6. 6—1, 7—9), betekent de eliminatie van Rosewall een vergroting van zijn kans op een plaats in de finale en een succesvolle strijd daarin. Nielsen had zijn overwinning voornamelijk te danken aan zijn beter uithoudingsvermo gen. Het gevecht werd in hoofdzaak vanaf de baselines gevoerd, waarbij scherpe back- hand-passeerslagen een grote rol speelden. In de vierde set verloor de Deen geen enkele game en in de vijfde en laatste set slaagde hij er in het overdonderende wanhoops offensief van Rosewall, die alles uit zijn racket haalde wat er in zat, met vaak fan tastische reacties te weerstaan. Gevaarlijke service Maar het gevaarlijkste wapen van Nielsen was misschien wel zijn service. In de vitaalste momenten van dit 2uur durende duel sloeg hij zijn rivaal met knallende aces, die soms zo scherp en hard waren, dat de Australiër er maa.r niet eens zijn racket naar uitstak. Het resultaat van de partij tussen Seixas en Hoad bleef tot het laatst onzeker. Het einde kwam toen Hoad, na op zijn service drie wedstrijdpunten van Seixas te niet te hebben gedaan, een dubbele fout sloeg. Teleurgesteld, leeggespeeld en bijna ziek van de hitte verliet hij de baan. Binnen hing en stond die winkel vol mombakkesen, toeters en allerlei andere feest artikelen. Er was keus genoeg' „We willen een mombakkes hebben, meneer", zei Rick „Dat kan", zei de winkelier. „Hier, kijk eenszoek maar een aardige uit!" Hij legde verschillende van die dingen op de toonbank, en Rick en Bunkie konden uitzoeken. Ze moesten al lachen, toen ze al die rare gezichten van papier voor zich zagen, want wat zagen sommige er potsierlijk uit.' Ze pasten er enkele op om te zien, welke de leukste waren, en ze schaterden, toen ze elkaar bekeken. „Kijk maar op je gemak, hoor", zei de winkelier. „Neem er maar uit, die je het best bevalt". Eindelijk hadden ze hun keus gemaakt. „Wilt u deze voor ons inpakken, meneer?", zei Rick. De winkelier deed er een stuk papier omheen met 'n touwtje; ze betaalden en ver lieten de winkel. „Veel plezier, jongelui!", zei de winkelier. En toen gingen ze met het pakje gauw weer naar huis. Ze hadden nu al pret in de verwachting van morgen Het was een wedstrijd geweest tussen twee hardslaande aanvallers. De rallies wa ren kort. Na twee, drie slagen stond een van beiden aan het net voor de afmakende slag, maar zoals het altijd gaat wanneer twee spe lers zo ongeveer de cover van de bal slaan, de kans op fouten was groot en dien tengevolge het aantal mi ssers legio. Nielsen zal het in de halve eindstrijden op te nemen krijgen tegen Drobny, die on danks een bloeduitstorting in een dijbeen een erfenis van de enerverende strijd tegen Patty vrij gemakkelijk van de Zweed Davidson won. Tegen het einde van Wimbledon's eerste week leek Australië de leidende tennis- natie, maar nu de halve finales zijn bereikt, blijkt alleen Mervyn Rose het zover te heb ben gebracht. De partij tussen hem en de Amerikaan Larsen, beiden „lefthanders", eindigde met een onplezierig incident. De return van Rose op de laatste service van zijn tegenstander leek voor velen ruim over de baseline te komen, maar de lines man reageerde niet, terwijl Larsen, maar ook Rose op het „out" stonden te wachten. Het publiek loeide en hier en daar klonk „schandelijk", maar de umpire was onverbid delijk, Rose was winnaar. De uitslagen luidden: Damesdubbelspel, tweede ronde: Mej. A. Mortimer en mej. J. Shilcock (G. B.) sl. mevr. C. Mackay en mevr. H. Proudfoot (G. B.) 6—2, 6—2; mej. R. Bennett en mej. R. Petchell (G. B.) sl. mevr. P. Chatrier en mevr. B. „Lewis (Fr./Vi S.) 64, 63. Herendubbelspel, derde ronde: Kumar en Nath (India) si. Hackett en Jackson (Ierl.) 6—4, 6—1, 6—4; Skonecki en Stockenberg (Polen, Zweden) sl. Grinda en Hopman (Fr./ Austr.) 6-3. 6-4, 9-7; Stewart en Vieira (V.S./ Brazilië) sl. Knight en Wilson (G. B.) 6—4, 7—5, 9—7. Huber en Redl (Oostenr.) sl. Nielsen en Ulrich (Denem.) 3—6, 6—3, 6—4, 9—7. Gemengddubbelspel, tweede ronde: mevr. W. Brewer en Tsai (Bermuda/Hongkong) sl. mevr. Brighton en Cater (G. B.) 75, 46, 61: mej. P. Ward en Worthington (G. B N. Zeel.) sl. mevr. J. Collier en Shute (G. B.) 64, 64; Shirley Fry en Morea (V. S./Arg.) sl. mej. J. Shilcock en Han- nam (G. B.) 6—2, 6—2. Herenenkelspel, kwart finales: Rose (Austr). sl. Larsen (V. S.) 6—3, 6—3, 16—14. Gemengddubbelspel, derde ronde: Doris Hart en Seixas (V. S.) sl. het echtpaar Hop man (Austr.) 6—1, 6—2. In de halve finales van het heren enkel spel zullen Seixas en Rose en Nielsen en Drobny tegen elkaar uitkomen. Drobny sl. Davidson 7—5, 6—4, 60. Damescnkelsoel, vierde ronde: mej. A. Mortimer (G. B.) sl. mevr. M. Cheadle (G.B.) 6—2, 6—1. Damesdubbelspel, tweede ronde: mej. H. Fletcher en mevr. J. Rinkel (G. B.) sl. mej. M. Fisher en mej. Goldsworthy (Austr.) 6—2, 6—3. Derde ronde: Maureen Connolly en Julia Sampson (V. S.) sl. mevr. N. Blair (G. B.) en mevr. H. Hopman (Austr.) 6—1,'6—2. De technische directeuren van de fabrie ken van de MV-Augusta hebben medege deeld, dat zij hun merk tijdens wedstrijden, geldend voor het wereldkampioenschap, niet meer in de 350 cc.- en 500 cc.-klasse zullen laten vertegenwoordigen. De MV-fabriek heeft dit besluit genomen naar aanleiding van het dodelijke ongeluk met Leslie Graham tijdens de TT op het eiland Man. Er bestond van de zijde van het publiek weinig belangstelling voor de afscheids avond in het Olympisch Statdion van de Nederlandse wielerploeg voor de Ronde van Frankrijk. Nog geen tweeduizend toe schouwers woonden deze wedstrijden bij. De tourrenners in vacantiestemming reden tien kilometer zonder klassementen, waarin Suykerbuik zegevierde, en een klassementswedstrijd over 20 km. Adri Voorting won de eerste twee klas sementen met Wim van Est als voornaam ste concurrent. De rivaliteit tussen dit tweetal was echter zo groot, dat geen van beiden daarna het tempo wilde aangeven, waardoor zij achter raakten. Wagtmans, Van Breenen, Janssen en Suykerbuyk lie pen nu een halve ronde uit. Van Breenen won het derde en vierde klassement en werd in het laatste klassement tweede achter Wagtmans, waardoor de Amster dammer in het totaal de eerste plaats be zette. Van Breenen kreeg ook de prestatie- prijs. De 20 km werden afgelegd in 27 min. 28,6 seconden. Wagtmans ontpopte zich als een grapjas, wat voor het publiek wel, maar door de wedstrijdcommissarissen niet op prijs werd gesteld. Een koppel-omniumwedstrijd voor ama teurs werd gewonnen door Van Heusden en Schotman, vooi-al door het goede werk van de wereldkampioen der achtervolgers. Daan de Groot won de 25 km voor ama teurs. Hij was na 10 km met Vreeswijk en Zahradnik weggelopen en kreeg 5 km voor het einde aansluiting met het peloton. In verband met de grote belangstelling voor de Tour de France heeft de N.V. Haghefilm besloten een film te maken die meer zal bieden dan alleen maar een korte reportage van de Tour. De bedoeling is de sfeer van de Tour dui delijk te laten uitkomen en men zal dus niet slechts wedstrijdmomenten opnemen, maar ook de aandacht vestigen op de en tourage, de atmosfeer in de dorpjes en de touristische aspecten van de wedstrijd. De gehele film zal in het Nederlands gecom mentarieerd worden. Het camera-werk staat onder leiding van de heren Mullens en Hannes de Boer. De algehele leiding berust bij de heer Wiebe Mullens, direc teur van de N.V. Haghefilm. De opnamen zullen naar Den Haag wor den gezonden, waar zij ontwikkeld en ge monteerd worden, zodat zeer kort na de af loop van de Tour de ïilm in roulatie zal komen en wel op 31 Juli aanstaande. Het concours-hippique dat Zaterdag middag in Lisse werd gehouden, heeft niet het succes gehad dat het verdiende, want zowel deelneming als publiek waren ruim schoots onvoldoende. Alleen het springcon cours M.A. maakte hierop een uitzonde ring. Voor dit hoofdnummer waren 22 paarden opgekomen, net een mooi aantal, want anders duurt het te lang. Bij die 22 bevonden zich een aantal grote cracks waaronder die van stalPas man, van de Duinmanège en andere spring- slallen van naam. En waar het werd uitge vochten over een zeer fair parcours, dat slechts in een zware driesprong de bokken van de schapen scheidde, werd dit nu een werkelijk móói springconcours. Het was niet te zwaar en er bleef tenslotte een hele handvol ruiters over in de barrage over verhoogde hindernissen. Timmer (met Draufganger en Radja) en Uytendaal (met Ernica en Maiglocke) hebben elkaar voor al het leven zuur gemaakt. Het ging bij beiden zo hard, dat hele stukken van het parcours in steeple-tempo gereden werden. Timmer met Radja bleek tenslotte dé snel ste. Hij won vóór Ernica en Maiglocke en werd vierde met Draufganger. De tuigpaardennummers waren zo slecht bezet, dat vrijwel iedere deelnemer in ieder nummer in de prijzen kwam. Strijd was er niet. In de voornaamste nummers kwa men geen verrassingen. Zampa won uiteraard de open klasse éénspannen voor Yancko, maar Yancko en Artist kaapten de tweespannen weg, want Lomeira is nog geen waardig spangenoot voor Zampa. Men vraagt zich nu af wat de sportieve organisatoren die toch over een prima terrein beschikken volgende keer kunnen doen om het Lisser concours attractiever te maken, vooral nu de malaise in de con coursen steeds algemener wordt. Eén ding staat vast: andere muziek, want liedjes over „m'n vleespastei" en „m'n toesie- toets" passen slecht bij paarden Dames, tweede kl.: VZV \—2'NT 1 2—8; HVGB 1—VZV 1 6—0. Res. tweede kl.: HVGB 2—Haarlem 2 4—0; DWT 2—ADZ 2 6—1; DWT 3—DWR 2 3—3. Heren: Res. eerste kl.: HVGB 2—Rotter dam 2 3—2. Res. tweede kl. HVGB 3—LZC 2 5—0. Res. derde kl.: DWT 2—Haarlem 4 2—1; Nereus 4—DWT 2 3—3. Competitie kring Haarlem: afdeling meis jes: DWT—HVGB 3—3. Afdeling heren: HVGB 5—DWR 2—2. Af deling jongens: DWTHaarlem 43. vertaald uit het Engels 14) Zoals Elsie haar gisteravond had meege maakt, leek die rol uitgesloten. Ze was al leen maar koud en beeldschoon en bijna onmenselijk. Maar waarschijnlijk werd die indruk grotendeels veroorzaakt door het feit, dat zij nog nooit een vrouw als Yvon ne ontmoet had, bepeinsde Elsie. Als Mark Hilary van haar hield, moést er iets goeds aan haar zijn. Zorgvuldig volgde Elsie in tussen Marks aanwijzingen op en tenslotte liet ze de auto stilhouden voor een parti culiere woning, gelegen aan een groot plein. Ze fronste. „Maar dit is geen winkel, meneer Hilary, 't is een gesloten huis", zei ze verwonderd. „Alle mensen, lieve kind, weet je dan niet, dat de meeste exclusieve modezaken tege'nv/oordig gehuisvest zijn in grote par ticuliere woningen?" riep hij uit. „Dit huis is eigendom van de Hertogin van Daven port, die het niet meer kan bewonen. Ze woont nu zelf in een luxe flat en krijgt een enorme huur van de drie zaken, die in haar woning gevestigd zijn". „O, juist", zei Elsie, voor wie dit iets ge heel nieuws was. Ze had nooit iets te ma ken gehad met een wereld van hertogen en hertoginnen en wist niets van hen. Ze keek geïnteresseerd naar de imposante entree van het huis, waarvoor ze stilston den. „Het, moet heel aardig zijn geweest in vroeger tijden, toen er nog rijtuigen waren, en de luxe-dames over lopers het huis be traden, terwijl er licht uit elk venster straalde, geloof je ook niet, Elsie?" „Misschien wel....", antwoordde Elsie aarzelend. Ze bepeinsde, dat het in vroeger tijden misschien voor graven en hertogen heel aardig was geweest, maar voor an dere mensen heel wat minder dan tegen woordig.... „In die tijd zou ik waar schijnlijk een arm bedelaresje geweest zijn", voegde ze er, zonder eer. spoor van bitterheid, aan toe. „Misschien", zei hij, „maar het is ook mogelijk, dat je een jong meisje was, dat zich opmaakte voor haar eerste bal in de grote wereld". Reeds had bij Mark de mening post ge vat, dat Elsie géén gewoon weeskind was. Hij voélde haar beschaving en in zijn ver beelding speelde hij met 't probleem van haar afkomst. Hij kon haar nog geen vra- I gen stellen. Elsie zou hem t.z.t. zelf wel allerlei verteUen, als ze hem beter kende.. „Zal ik naar binnen gaan en juffrouw Clair melden dat -u er bent?", vroeg Elsie, tot de werkelijkheid terugkerend. „Graag, de zaak is op de eerste verdie ping", antwoordde hij, en haastig voegde hij er aan toe: „Je behoeft niet naar boven te gaan, je kunt het de portier zeggen". Ze betrad door de imposante voordeur een hal met witte panelen en wit-met- zwart marmer, en onmiddellijk waren haar gedachten weer terug bij het beeld uit vroeger tijden, dat Mark haar geschilderd had. Deze hal was bij uitstek geschikt voor bals en partijen. De portiersloge was in een kleine kamer, naast de voordeur, en Elsie draaide zich verschrikt om, toen ze een zware stem achter zich hoorde zeggen: „Zoekt u iemand of bewondert u alleen de mooie architectuur''" Een oudere man, met een aanmatigend air, keek haar laatdunkend aan. „Wilt u.... juffrouw Clair een bood schap overorengen?" vroeg Elsie enigs zins ademloos. „Wilt u haar zeggen, dat meneer Hilary op haar wacht in zijn auto?" „Zeker, juffrouw", antwoordde de man. Hij verdween in zijn kamertje en nam de huistelefoon op. Toen ze eenmaal veilig en wel weer naast Mark zat, moest ze even lachen. „De portier betrapte me er op dat ik naar al die pracht daarbinnen stond te staren", merkte ze op. „Het is werkelijk fantastisch mooi. Ik kon me al die graven en gravinnen voorstellen in avondkleding tijdens een bal „Ben je geschrokken van de portier?" Mark lachte. „Ik hoop, dat hij je niet on hebbelijk behandelde. Als dat het geval was, zou ik hem even de les lezen". „Onhebbelijk niet direct", antwoordde Elsie. „Maar een beetje geringschattend, net als het hotelpersoneel. Ik zie er nu eenmaal niet uit om in luxe hotels en der gelijke luxe zaken rond te wandelen Ik heb een oud tweed pak aan, waarin- ik me heel prettig voel, maar waarschijnlijk vinden andere mensen het veel te afge dragen. Wonderlijk eigenlijk, dat zulke mensen, die zelf toch ook niet meer dan gewone employé's zijn, je zo laatdunkend behandelen". „Knechten zijn vaak veel grotere snobs dan hun bazen", merkte Mark met een grimmig lachje op. Hij voelde zich ont stemd en hij was boos op zichzelf, dat hij Elsie al diverse malen aan een dergelijke behandeling had blootgesteld. „Daar is juffrouw Clair, meneer Hila ry.... zal ik nu naar huis gaan?" „Geen sprake van, je luncht met ons. Laat Yvonne maar chaufferen, we kun nen gemakkelijk met om drieën voorin zitten". Elsie vond het helemaal niet prettig en maakte zich zo klein mogelijk. Yvonne keek vei-wonderd. „Hallo, Mark", zei ze, Elsie negerend, „is de proef als chauffeuse met goed gevolg afgelegd?" „Elsie is een eerste klas chauffeuse en als beloning voor haar goed afgelegde examen gaat ze nu met ons lunchen. Gaan we naar „Holly Bush?" „Ja, ik heb daar een tafel voor twee la ten reserveren", antwoordde Yvonne, „maar misschien hebben ze wel een grotere tafel voor ons". „Natuurlijk", zei Mark rustig, ter wijl de wagen wegreed. Hij was er zich van bewust, dat Elsie zich, tussen hen in, weinig op haar gemak voelde. Hij wenste, dat Yvonne aardiger tegen dit jonge kind was, maar aan de andere kant besefte hij de kloof tussen deze twee jonge vrouwen. Yvonne, die altijd een goed milieu op de achtergrond had gehad, zou zich Elsie's situatie moeilijk kunnen indenken. Elsie had geen andere achtergrond dan een we zeninrichting.In de mondaine wereld, waarin Yvonne verkeerde, heerste een zekere hardheid en iedereen cultiveerde een masker, waarachter menselijke gevoe lens verborgen werden. Hij zou Elsie dol graag de betere kant van Yvonne doen kennen, haar moed en doorzettingsvermo gen, die hem zo tot steun waren. „In „Holly Bush" eet je uitstekend", zei Mark tot Elsie, „het is er prettig, rustig en beschaafd". „Onder prettig, rustig en beschaafd ver staat Mark een restaurant, waar nooit een gezellig mens komt, omdat het zó afge legen ligt, dat niemand het ooit, tenzij bij toeval, ontdekt", merkte Yvonne op, ter wijl ze gaapte. „Het is er saai als in een mannenclub". ,,'t Is in ieder geval precies de plaats waar een blinde man zich op dit moment thuis voelt", zei Mark met een lach. „Als ik met mijn soep knoei, zal niemand er daar op letten". „Je zult niet met je soep knoeien, lieve ling, en je moet over die bespottelijke nei ging om je zelf in uithoeken op te sluiten, heen komen", zei Yvonne enigszins scherp. Elsie zat doodstil tussen hen in en had maar één wens, dat ze terug kon gaan naar het Tehuis om alleen te lunchen. De prettige stemming van de afgelopen morgen scheen geheel verdwenen. Ze be greep, dat juffrouw Clair zich er over er gerde, dat Mark haar ook uitgenodigd had voor de lunch, en ze kon 't zich wel enigs zins indenken. Natuurlijk wilde Yvonne haar verloofde zoveel mogelijk voor zich zelf hebben in deze laatste dagen, voordat hij naar buiten trok. Mark zweeg verder. Toen ze bij het res taurant aangekomen waren, begeleidde Yvonne hem naar binnen. Elsie volgde als een verlegen schoolkind. En als een kind liet ze hem over haar menu beslissen. Het restaurant was inderdaad stil en enigszins somber, maar Elsie vond de sfeer niet on prettig. De enkele andere gisten waren mannen en er werd op gedempte toon ge sproken, terwijl sommige mannen 'n krant zaten te lezen. Er was geen helle vei-lich- ting, noch vrolijk vrouwengebabbel. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6