Voor strop van drie mille door plastic-drama nog geen oplossing Kans op behoud van collectie van de heer Tinholt is weer gestegen Problemen rond net parlementaire goedkeuringsrecht van verdragen Kort en bondig Ballet Recital in Bloemendaal De lekkerste ijssoorten Bakker's Cafetaria Amsterdamse Beurs 5 Milde stemming bij Grote Houtstraat-vereniging „Sprookjesachtig" weer Verraderlijke stroming langs Bloemendaalse strand Aardige voorstelling van meisjes-scholieren Jubilarissen bij het Haarlemse onderwijs Expositie in Vleeshal: „Des duivels prentenboek" Burgerlijke Stand van Haarlem Raad van Bloemendaal Donderdag bijeen Examens Afscheid bij Openbare Werken Betrokken Grondwetsartikel oogst geen onverdeelde bewondering RIJKSSTRAATWEG 238 t Winkelsluiting te Heemstede DINSDAG 30 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De discussies op de jaarvergadering: van de Grote Iloutstraatvcreniging, die gister avond in „De Leeuwerik" werd gehouden, gingen uiteraard in hoofdzaak over de deelneming aan Haarlem-Lichtstad en in het bijzonder over het drama van de on deugdelijk gebleken en daarom reeds voor de feestwekcn verwijderde plastic-versie ring. Een extra-voorziening, die de Grote Houtstraat intussen drieduizend gulden zal gaan kosten,indien door Haarlem-Lichtstad geen redelijk aanbod ter tegemoetkoming wordt gedaan. Het bestuur was van oordeel en de leden met hem dat er alle reden is voor Haarlem-Lichtstad om althans een deel van de schade te dragen, want het was tenslotte het hardnekkig advies en vol komen instaan voor de kwaliteit van het plastic door de aesthetisch adviseur van Haarlem-Lichtstad, die ertoe hadden doen besluiten het met het plastic te wagen, tegen de zeer pertinente bedenkingen van de meeste leden der Grote Houtstraatvcr- eniging in. „Moreel voelen we ons voor de strop in het geheel niet verantwoordelijk", zo zei de voorzitter, de heer J. Voogd, en daar mee was de vergadering het volkomen eens. De heer Voogd deelde nog mee, dat er reeds overleg was geweest met de heren D. J. A. Geluk en jhr. dr. J. C. Mollerus van het uitvoerend comité van „Haarlem- Lichtstad", maar to't nu toe waren nog geen resultaten bereikt. In afwachting van een definitieve rege ling had de voorzichtige penningmeester, de heer G. M. Oord, die ook nu weer een compliment kreeg voor zijn keurige boek houding, nog maar niet de ruim tweedui zend gulden overgemaakt, die de Grote Houtstraatvereniging is verschuldigd als bijdrage in de algemene propagandakosten van „Haarlem-Lichtstad". Zonder de schadepost van de drie mille voor het plastic en na inning van de ach terstallige bijdrage der leden, is de Grote Houtstraatvereniging er net „uitgespron gen" wat de kosten voor Lichtstad betreft. Reeds betaalden de leden achttienduizend gulden, een respectabel bedrag, doch helaas zijn er nog enkelen, die weigeren hun toe zeggingen gestand te doen. Afgezien nu van de ongelukkige gang van zaken met de plastic-versiering, was men over het geheel tevreden met de re sultaten van Haarlem-Lichtstad als geheel. Bovendien heeft men van dit evenement Naar schatting zeshonderd belangstellen den hebben Zondagavond bij een heerlijke temperatuur in Bloemendaals Openlucht theater een door Ballet Recital onder lei ding van Sonia Gaskell met medewerking van de door Anton Kersjes gedirigeerde H.O.V. bijgewoond. Een woord van harte lijke waardering voor het bestuur van deze pastorale schouwburg, dat het optreden van dit voortreffelijk geschoolde en artistieke aspiraties van zuiver gehalte koesterende gezelschap met een volledig orkest heeft mogelijk gemaakt, mag stellig niet ontbre ken. Andere openluchttheaters in den lande kunnen aan het Bloemendaalse een voor beeld nemen wat de kunstzinnige samen stelling van het programma betreft. De op stelling van het orkest, terzijde van het plankier achter een haag van een weelderig groen, voldeed nu veel beter dan enkele jaren geleden, toen het links op de voor grond geplaatste U.S.O. de sfeer van het optreden van het ballet van de Markies de Cuevas danig verstoorde. Ook de klank was zeer bevredigend, al kwam de pianopartij in „Ragtime" van Strawinsky niet al te goed tot haar recht. Het vertoonde programma heb ik reeds besproken, nadat op de eerste Juni de pre mière ter opening van de Amsterdamse Kunstmaand was gegeven. Ik kan daar ge lukkig enkele opmerkingen aan toevoegen, in de eerste plaats naar aanleiding van „I.uctor et Emergo" op de speciaal hier voor geschreven muziek van Géza Frid, die op het terras de uitvoering bijwoonde. Al moet ik mijn bezwaren tegen de opzet van deze gedeeltelijk symbolische verbeelding van de watersnood onverminderd hand haven, men kon zich thans een tot grote waardering dwingende indruk van de in derdaad bijzondere knappe bewegingscom positie vormen. De volledig gedanste pan tomimes in het eerste en het derde deel sorteerden een deugdelijk effect, mede dank zij de kleurige werking van de cos- tuums tegen de natuurlijke achtergrond. Bijzonder suggestief werkte het hachelijke spel der losgeslagen elementen, waarbij de over het terrein strijkende flarden licht treffend de onheilstemming illustreerden. Bevrijd van de strenge begrenzingen van een gewoon toneel werkte het gehele werk minder pretentieus. Het was alsof de dis tantie, die voor de behandeling van dit nog geenszins uit de actualiteit losgemaakte gegeven, hier door het zich veel minder tot werkelijkheidsprojectie lenende décor van nature geschapen werd. Ook „Het feest maal van de spin" van Roussel op een uiterst zwak libretto van Gilbert de Voissin kwam zij het om gehele andere redenen relatief voordeliger uit. Het sprookjes achtige element was duidelijker aanwezig, al werd daardoor de wat kinderachtige in houd niet goedgemaakt en bleef een tekort aan dramatische motieven evident. Marian, no Hilarjdes ontplooide als de dansende libelle haar fenomenaal talent, maar helaas is door het ontbreken van een organische functie in het verhaal deze rol op geen enkele wijze interessant, zodat haar solo ondanks de brillantè virtuositeit veel te lang duurt om wezenlijk te boeien. Weder om onderscheidde Louki van Oven zich als de spin door haar sublieme arm voering. Tevoren werden „Ragtime" van Stra winsky en de Balletsuite van Gluck ver toond, waarover reeds bij herhaling is ge schreven. Dat ik desondanks de namen der voornaamste verdere medewerkenden noem: Maria Huisman, Willy de la Bye, Jaap Flier en Conrad van de Weetering, ge schiedt vooral om deze élite van de Neder landse dansers sterker in het geheugen van het publiek te griffen. Het is te hopen, dat Ballet Recital niet voor het laatst in Bloe mendaal verscheen en dat er middelen ge vonden zullen worden om ook eens een andere choreograaf uit te nodigen met dit prachtig getrainde materiaal te werken. DAVID KONING wat geleerd: onder meer dat het mogelijk is in Haarlem iets bijzonders te presteren en vervolgens heeft men nu door, zij het soms pijnlijke, ervaring de mogelijkheden van de Grote Houtstraat beproefd. In het algemeen was men ook van oordeel, dat gebleken is, dat men nooit meer een ver siering met palen in de straat moet aan brengen. De plaatsing van de palen die al op zichzelf lelijk waren heeft op de smalle trottoirs heel wat haken en ogen gegeven moeilijkheden welke dan maar weer door het bestuur van de straatver eniging moesten worden opgelost. Ook in de kwestie van de mislukte ver siering heeft het bestuur nog ter elfder ure moeten tussenbeide komen. In dat verband werd trouwens ook de activiteit van wet houder Geluk genoemd, die op een Zater dagavond naar het T.N.O. in Delft was ge reisd om het materiaal te laten beproeven. Ook het T.N.O. bleek bij die gelegenheid van mening te zijn dat het plastic het wel zou houden. In het algemeen kon men zeggen, dat er een zeer wilde wind woei ten aanzien van het bestuursbeleid. Voorzitter Voogd had een applausje voor zijn zeer vele bemoeiin gen in ontvangst te nemen. Secretaris C. D. H. Vogelzang had weer voor een uitermate levendig jaarverslag gezorgd en maakte tevens de verstandige opmerking, dat, wat het plastic betreft, Haarlem proefkonijn was geweest voor een nieuw materiaal. In zoverre valt daarvan niemand een verwijt te maken. Zij het dan dat men voor de toekomst heeft geleerd, dat naast een aesthetisch adviseur een technische raadgever ten minste even no dig is. Vermèlden wij nog, dat de heren Borgelt en Spaargaren als bestuursleden werden herkozen, dat de vereniging thans 103 leden en donateurs telt en dat voorzitter Voogd aankondigde, dat er voor het 45- jarig bestaan van de organisatie, dat het volgend jaar wordt gevierd, weer iets bij zonder uit de bus zal komen. Kamp „De Zeemeeuwen" geopend Ook het tweede weekeinde van deze zo mer heeft zich gekenmerkt door mooi, warm en zonnig weer en zeer velen wer den hierdoor aangelokt stranawaarts te gaan. De drukte van de vorige week en van de beide Pinksterdagen werd nage noeg geëvenaard, hetgeen tot gevolg had, dat politie en reddingsbrigade het weer druk hadden om tientallen weggelopen kleine meisjes en jongens met hun ouders te verenigen. Er was Zondag bovendien een zeer sterke stroom, die voor baders en zwemmers verraderlijk was. Omstreeks half vier werd de reddingsploeg van de B.R.B. dan ook gealarmeerd om in actie te komen voor twee kinderen die in nood zouden verkeren. Op het aangegeven punt gekomen, bleken de kinderen evenwel reeds in veiligheid te zijn. Voor de strand - bezoekers moge dit weer een waarschuwing zijn goed op de kinderen te letten en tc zorgen, dat zij toch vooral niet te ver in zee gaan. De Bloemendaalse Reddingsbri gade had bovendien nog enkele tientallen malen de eerste hulp te verlenen, waarbij de meeste hulp geboden moest worden aan een strandbezoeker, wiens arm uit de kom was geschoten. Hij werd naar het Marine- hospitaai in Overveen vervoerd. Medische hulp werd aan het eind van de middag in geroepen van de Bloemendaalse arts. S. B. Drijber voor iemand, die bij een kort ver blijf in zee aan de gevolgen daarvan onwel was geworden. De rijwielstalling aan „de Kop" kon de tegen de tienduizend fietsen lang niet bevatten, zodat de eigenaars er van deze langs de duinreep zetten, waar tegen de politie in actie kwam. Zaterdagmiddag hebben wethouder A. van Geluk en de inspecteur van politie, de heer J. J. van Sonsbeek, een bezoek ge bracht aan het tentenkamp van „De Zee meeuwen", dat ten Noorden van de kop Zeeweg en de hulppost van de Bloemen daalse Reddingsbrigade is gelegen. Dit be- bezoek was bij gelegenheid van de opening zij het dan niet officieel van het ten tenkamp. De grote zaal van hotel „De Leeuwerik" bood Zaterdag een ongewoon feestelijke aanblik, doordat het overwegend jeugdige publiek ter gelegenheid van de jaarlijkse toneelvoorstelling van de middelbare meis jesschool ,,'t Kopje" te Bloemendaal in avondtoilet was gekleed. De meisjes hadden onder regie van Ferd. Koolbergen een thriller: „De Bruidsmeis jes" van Cyril Campion ingestudeerd en brachten dit spel op onderhoudende wijze voor het voetlicht. De keuze is gemakkelijk te verklaren en kan zelfs gelukkig worden genoemd. In de eerste plaats wist de auteur de karaktertekening voor ingewikkelde complicaties te behoeden, zodat de verschil lende figuren in de dialogen reeds vol doende aanwijzingen vonden de onderlinge verhoudingen met een behoorlijk contrast te kunnen aangeven. Voorts bevat de in trige een amusante mélange van humor en spanning bestaande uit raadselachtige ge beurtenissen rond het huwelijk van Una Verity, die zoals dat bij een goede thril ler past op een volkomen verrassende ontknoping uitlopen. Hoewel de critiek zich bij dergelijke voorstellingen een speciale welwillendheid tot traditie heeft gemaakt, kon de opvoering van Zaterdag rustig een strengere beoor deling doorstaan. Over het algemeen werd er door de jongedames met een verblijdende onbevangenheid geacteerd, waardoor zij in bepaalde taferelen de vereiste sfeer zeer verdienstelijk wisten te benaderen. Ook in dividueel werden dikwijls alleszins bevredi gende prestaties geleverd. Wij denken hier bijvoorbeeld aan de komisch geagiteerde Lady Speet, de argeloze Una Verity, de kordate detective, en niet te vergeten de fatale Janet Garner, met haar mysterieuze gestalte. Ook de bezetting van de kleinere rollen droeg veel bij tot een alleszins ver diend succes. Woensdag 1 Juli vieren twee onderwijs krachten bij het Haarlemse onderwijs een jubileum in dienst der gemeente Haarlem. Veertig jaar geleden werd de heer W. Koutstaal, hoofd van de Beatrixschool aan de Gilles Schoolmeesterlaan. benoemd tot onderwijzer in de voormalige gemeente Schoten. In 1938 werd hij benoemd tot hoofd van de school in het Ramplaankwar- tier. De heer W. P. J. Ente, onderwijzer aan de Centrale school in de Linschotenstraat, viert ziin zilveren jubileum. Deze heeft ook bekendheid verworven door zijn arbeid voor het schoolvoetbal, uitgaande van de Haarlemse Voetbalbond. In de Vleeshal te Haarlem zal van eind Juli tot begin September een tentoonstel ling worden gehouden van speelkaarten uit vijf eeuwen onder de naam van „Des dui vels prentenboek". Deze expositie staat op internationale basis en vertegenwoor digt een grote aesthetische kunstwaarde. Zij zal plaats hebben onder auspiciën van de Stichting „Haarlems Bloei". HAARLEM, 29 Juni 1953 ONDERTROUWD: 9 Juni, J. P. H. Kluft en E. M. van 't Hooft. GEHUWD: 29 Juni, P. Zwart en A. Schab- bing; M. Luikinga en W. van Pellecom; W. J. Murenbeeld en A. G. Hooning BEVALLEN van een zoon: 26 Juni, J. van BeestMeijer; 27 Juni, M. C. Th. Brouwer van Stijn; S. WeberHekkelman; G. G. T. SchutteEhrhardt; M. C. Bijman—Lucas; 28 Juni, J. PiesVeenstra; H. A. G. W. de Groot—Bos. BEVALLEN van een dochter: 27 Juni, T. Feringa—Broekhuis; 28 Juni, E. Kroeze— Hofstede; H. VisserDekker; A. Romeijn Schultheiss; B. Teskevan der Heide; 29 Juni, J. C. Groenenbergvan Eis. OVERLEDEN: 25 Juni, W. Klomp, 27 j., Hazepaterslaan; 26 Juni, P. C. Schonhage— Molenaar, 60 j„ Allard Piersonstraat; 27 Juni, A. J. G. Jansen—Lund, 73 j., Paul Kruger- straat; H. van der Kaa—van der Rest, 86 j., Wolstraat; L. Staal, 55 j., Parklaan; 28 Juni, B. C. Picavet—Lansue, 53 j„ Taanplaats; G. Kortekaas—Loos, 80 j.. Zuidpolderstraat. Nadat de gemeenteraad van Bloemendaal in de vergadering van 18 Juni besloten had om een nieuwe openbare kleuterschool te bouwen op de plaats, waar nu de schuur staat, waarin de Tinholtcollectie bijeen gebracht is, hebben raadsleden van Bloemen daal zich nader beraden; zij betreuren het, dat de collectie voorlopig opgeborgen zal worden en daarom hebben zij de Bloemendaalse burgemeester verzocht een raadsvergadering uit te schrijven. De burgemeester heeft aan het verzoek voldaan en de leden uitgenodigd voor een vergadering op Donderdagmiddag kwart over vijf. Aan de orde zal komen, een voorstel van raadsleden, om het besluit van 18 Juni in te trekken en te besluiten de school te doen bouwen op het terrein aan de Vrijburglaan, waar thans een zandbak is. De heren J. van Holten, H. Schmidt van Gelder, mr. J. M. de Jong Schouwenburg, mr. H. Wildt Meijboom, mevrouw M. C. FahrenfortMeuffels en de heer J. Pinxter hebben de brief ondertekend, die zij aan de burgemeester hebben gezonden. Zij herin neren er aan, dat de raadsvergadering van 18 Juni een voorstel van mr. Vliegen heeft aangenomen, inhoudende het gebouw, waarin de Tinholtcollectie zich thans be vindt af te breken en op die plaats te doen verrijzen een gebouw voor de openbare kleuterschool. Hevig geschokt De adviescommissie van de Tinholtcol lectie door dit raadsbesluit hevig geschokt, heeft onder andere tot de leden van de raad het verzoek gericht om Zaterdag j.l. aan wezig te willen zijn in het gebouw, ter be zichtiging van de Tinholtverzameling, als mede het „huis", waarin een en ander zich bevindt," aldus de brief van de raadsleden. Na bezichtiging is bij verscheidene raads leden de vraag gerezen of met het besluit van 18 Juni wel voldoende rekening is ge houden met de funeste gevolgen welke het slopen van de zogenaamde bollenschuur zal hebben voor de Tinholtcollectie, afgezien van het feit dat aan dit gebouw in de loop van de jaren zeer grote bedragen zijn ten EERSTE CHRISTELIJK LYCEUM Geslaagd voor de eerste klasse van het Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem: Ellen Abeling, Woutrieneke van Andel, Jorgen An- dré de la Porte, Gras van Apeldoorn, Wim Arnaud de Callavon, Nico Bakker, Tet te Beest, Gert v. d. Beid, Joop Boelhouwer, Nelse Bocgaard, Dries Bootsma, Henk Boots- ma, Jeanne Brantz, Marti Brauckmann, Rob Bromelow, Greetje van Bruggen, Wim de Bruyne, Jan-Willem Buré, Lydia Bijkerk, Max Collet, Henk Deen, Bert Deetman, Inedt Degenaars, Jettie Dekens, Jan Derks, Job Dhont, Paulus Dondorp. Hans van Duin, Willy Duymaer van Twist, Richard van Dijk, Rob van Dijk, Greetje Engel, Carel van Eijk, Ma- rius v. d. Flier, Ankie Ganzevoort, Wilma Hage, Marinus ten Hagen, Peter Hanskamp, Herbert Henkels, Ries den Hertog, Frans v.d. Heijden. Flip Hoedemaeker, Hans v. d. Hoe ven. Martin van Holten, Heinz van Hoof, Gozien v. d- Horst, Henk v. d. Horst, Hellen Huisman, Hans Ingwersen, Robert Jansen, Barend Klaassen. Ans Kleiboer, Floortje van Kooten, Wilco Kornmann, Harry Kruiderink, Annelies Krijger, Joosje Krijger. André Lam- pe, Hans van Leeuwen, Mary Meschendorp, Wout Meijer, Allard Meiierink, Robbie v. d. Mije, Bennie Niemeijer, Gerard Nieuwendijk, Klaas van Nieuwenhuyzen, Henk Nuis, Wiep- ke Passchier, Hans Ponsen, Wim Put. Henk Ree, Ton van Rhee, Jaap Roelofs, Ingeborg Scheffer, Max Schoenmaker, Rob Schreuder, Guus Schulze, Kees Sikking, Kick Sindram, Jan Auke Smaal, Peter Smith. Lensie Sninpc. Kees Spierenburg. Ed Splinter, Titus Stof- felsma, Loeke Stoffelsma. Lvdia Struvk, Kees Teeuw, Ernst Thoeng, Atti Veenstra, Mar griet Veldhuyzen van Zanten, Jan Verheul, Louis Verhoog, Rini Verkouw, Dirk Vonk, Auke de Vries, Johan de Vries, Jacqueline van Waarde, Jet v. Wamel, Paul v. d. Werff, Rob Wieske, Tonny Wilders, Simon v. Wijk en Emma Verschoor. LORENTZLYCEUM Aan het Lorentzlyceum, Santpoorterplein 28 te Haarlem, zijn geslaagd voor het eind examen Gymnasium a: J. S. J. van Dijk, Sj. de Vries. Voor het eindexamen Gymnasium b: D. C. Smit. Met één candida'at wordt het examen voortgezet. Huishoudschool Aan de Haarlemse Huishoud- en Industrie school zijn geslaagd voor de akte Na (Cos- tuum- en Linnennaaien) de dames: C. Ham, P. Paulusse, H. M. M. C. Witmer. Geslaagd voor de akte Ns (Kunstnaald werk) de dames: M. A. Th. van Buuren. W. H. Groeneweg, L. C. de Haas van Dorsser, R. G. G. M. Huysser. M. M. Kramer, C. v. Leeuwen, E. Melchior. M. C. J. I. Peutz, E. M. Stumpel, A. Th. Tollenaar, M. J. v. Veelen laste gelegd en het zich thans in zodanige staat bevindt dat de collectie daarin nog talrijke jaren kan blijven gehuisvest. Ver wijdering van het gebouw zou ten gevolge hebben dat de collectie moet worden inge pakt en opgeslagen, met alle nadelige ge volgen voor de voorwerpen, terwijl daar door tevens aan het publiek de mogelijk heid wordt ontnomen een en ander te be zichtigen. De raadsleden hebben tevens bezichtigd het terrein aan de Vrijburglaan, waarop B. en W. bij hun voorstel van 11 Juni de kleu terschool gaarne zagen gebouwd, een ter rein dat voor het beoogde doel alleszins ge schikt is. Zij stellen de gemeenteraad voor het raadsbesluit van 18 Juni in te trekken, in houdende de bouw van een openbare kleu terschool op de plaats waar thans het ge bouw van de Tinholtcollectie zich bevindt met afbreking van het z.g. Tinholthuis en te besluiten de openbare kleuterschool te doen bouwen op het terrein aan de Vrij burglaan, grenzende aan het sportveld, waarop zich thans een zandbak bevindt en de daarvoor nodige maatregelen te nemen. Reeds enige maanden aan de orde Van het begin van dit jaar af wordt iedere maand in de vergadering van de ge meenteraad van Bloemendaal gesproken over de bouw van een kleuterschool in Overveen, omdat het bestaande gebouw met ingang van 1 September niet meer be schikbaar is. Aanvankelijk hadden B. en W. voorgesteld de nieuwe school te bouwen aan de Prins Hendriklaan. De raad voelde hier niet voor en B. en W. kwamen met plannen de school te bouwen in het Bra- ziliëkwartler. Ook hiertegen kwam verzet, doch in Mei keurde de raad een plan goed om de school te bouwen aan de. Vrijburg laan op de plaats, waar nu de zandbak was. Toen op 18 Juni besloten moest wor den een uitbreidingsplan in te trekken om het mogelijk te maken de plannen uit te voeren, gingen er stemmen op om te gaan bouwen op de plaats, waar nu het Tinholt huis staat. De raad besloot met drie stem men tegen hiertoe over te gaan. Zoals uit het bovenstaande blijkt is de kans groot, dat het besluit ingetrokken wordt. De nieuwe openbare kleuterschool zal op 1 September niet gereed zijn. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de heer B. Mense, voorman bij Openbare Werken te Heem stede, de gemeentedienst verlaten, na 34 jaar bij de dienst werkzaam te zijn ge weest. Tijdens een bijeenkomst in het Verversingshuis „Groenendaal" heeft de heer Mense in aanwezigheid van het vol tallige personeel van O. W. afscheid ge nomen. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard betuigde hem namens het gemeentebestuur zijn dank voor de lang durige trouwe dienst. Spreker had ver nomen, dat de scheidende voorman steeds een goed collega en een prettige kameraad is geweest, die zich alleen maar vrienden heeft verworven. De waarnemend directeur van O. W., ir. E. A. Bierdrager, was eveneens vol lof over de wijze, waarop de heer Mense met het personeel heeft omgegaan. Deze waar dering had de directie ook in het verleden reeds doen blijken, door zijn bevordering tot voorman. Omdat de scheidende functio naris nog te vitaal is om od zijn lauweren te rusten, had het personeel van O. W. een bedrag verzameld bestemd voor de attri buten in zijn tuin. Namens de jubileumcommissie sprak de voorzitter, de heer J. Bloemendaal, de heer en mevrouw Mense toe. Bij de zeggenschap van de volksvertegen woordiging ten aanzien van het buiten lands beleid en vooral ten aanzien van internationale overeenkomsten is een zeer groot volksbelang in het geding. Nu er van enige verwikkelingen blijkt in ver band met het desbetreffende nieuwe Grondwetsartikel, heeft het zeker zin dien- omtrent nadere voorlichting te geven. Op de voorgrond sta, dat een der hoofd bedoelingen van de jongste Grondwets herziening op het stuk van de buitenlandse betrekkingen was, de samenwerking tus sen regering en Staten-Generaal op dat gebied beter te regelen. De opzet daarbij was waarlijk niet verzwakking, doch veel eer versteviging van de parlementaire zeg genschap te bevorderen. Vandaar, dat voortaan voor alle overeenkomsten, onver schillig in welke vorm zij gesloten zijn, de regel geldt, dat zij pas na parlementaire goedkeuring rechtskracht zullen hebben. Aldus het beginsel, dat het geheel van de desbetreffende bepalingen beheerst. Aan gezien echter de praktijk heeft aangetoond, dat in tal van gevallen de rompslomp van steeds veel extra-tijd vergende parlemen taire behandeling (afdelingsonderzoek, V. V., M. v. A. om mij te bepalen tot hetgeen aan de openbare beraadslagingen vooraf gaat) achterwege kan blijven, werden re gering en parlement het roerend eens over invoering van het stelsel van stilzwijgende goedkeuring. Dit maakt deze mogelijk zon der nadere parlementaire behandeling. Doch juist omdat er anderzijds van inper king van de parlementaire zeggenschap geen sprake moest zijn, stelde de commis sie-Van Eysinga voor, dat de (stilzwijgen de) goedkeuring geacht zou worden ver leend te zijn, indien niet binnen 30 dagen na de overlegging van een overeenkomst aan de Staten-Generaal 1/10 van de leden van een der Kamers de wens zou hebben kenbaar gemaakt om het parlement wèl over dè overeenkomst uitspraak te laten doen. Maar de regering stond een andere rege ling voor. Zij keek namelijk vooral naar een geheel andere kant van de zaak, toen zij er op wees, dat menigmaal in 's lands belang spoedige verkrijging van rechts kracht voor een verdrag gewenst kan zijn. Daarom wilde zij niet, dat op verzoek van zulk een kleine minderheid de verplichting tot parlementaire behandeling van het verdrag zou intreden. Hieraan voegde zij dan nog een bepaling toe, waardoor de goedkeuring weer wel geacht zou worden verleend te zijn, zodra de beide Kamers uitdrukkelijk zouden hebben verklaard, geen behandeling der overeenkomst te ver langen. In de Tweede Kamer openbaarde zich echter een stroming in de richting van het stelsel der commissie-Van Eysinga. Zo ont stond tenslotte het amendement-Bruins Slot, dat op wens van 1/5 van hetzij de Tweede- hetzij de Eerste Kamerleden tot parlementaire behandeling zou worden overgegaan. Dr. Bruins Slot en de regering praatten hier een beetje langs elkaar heen, met als resultaat een Grondwetsartikel, dat enigermate mank schijnt te gaan aan innerlijke tegenstrijdigheid. Hierom reeds behoeft het bij de eerstkomende algemene Grondwetsherziening verbetering. Strijdig met reglement van orde? Dit is bovendien nog gewenst omdat het artikel in kwestie niet zelf nadere regelen bevat, die voor de toepassing onontbeerlijk zijn, maar dit overlaat aan de reglementen van orde van de beide Kamers. Deze zijn ten aanzien van hun reglementen souve- rein. Wanneer die dus in deze aangelegen heid tegenstrijdige voorschriften zouden bevatten, zou niemand daartegen verder iets kunnen doen. De Grondwet hoort die mogelijkheid uit te sluiten door zelf het nodige vast te stellen. Intussen, dit is toe komstmuziek. Maar afgezien hiervan leert het heden al, dat het nieuwe Grondwets artikel een minder geslaagde inhoud heeft. Immers, nog vóór het ging werken, leverde het reeds verwikkelingen op. Met name toch kwam, toen men zich in de Tweede Kamer zette aan het ontwerpen van de nu nodig geworden aanvulling van het regle ment van orde, een meningsverschil tot uiting omtrent de aan het Grondwetsarti kel te geven uitleg. Uit het stuk, dat het pas door de seniores Romme, Oud en Tila- nus ingediende voorstel tot aanvulling van het reglement van orde van de Tweede Kamer bevat, blijkt dat naar hun ziens wijze de aan 1/5 van de leden van een der Kamers en insgelijks aan elk der Kamer voorzitters toegekende bevoegdheid om parlementaire behandeling van een over eenkomst te verlangen, slechts beperkte draagwijdte bezit. Volgens hen zou een be sluit van de beide Kamers om geen uit spraak te verlangen, een vóór dien geuite wens van 1/5, van elk rechtsgevolg bero ven. Door zulk een besluit zou n.l. het verdrag geacht moeten worden, te zijn goedgekeurd en meteen rechtskracht be zitten. Lezing van de Grondwetstekst stelt het drietal „seniores" volkomen in het ge lijk, roept trouwens met betrekking tot het in dit artikel aan een bepaald aantal afge vaardigden toegekend recht, de herinne ring aan een ander artikel op (art. 194). Daarin is eveneens het stelsel belichaamd, dat individuele Kamerleden 1/10 van de aanwezigen in een vergadering eeri bevoegdheid toekent, de deuren te sluiten. Maar tevens geeft het aan de Kamer in haar geheel het recht (dan in de besloten bijeenkomst) de beslissing krachteloos te maken en de beraadslagingen toch in het openbaar te houden. Tegenover de stelling van de drie ge noemde „seniores" beweren echter twee andere leden (mr. Burger en dr. Schou ten), dat de voorstellers van het amende ment-Bruins Slot bepaald bedoeld hadden, aan een minderheid (1/5) „onder alle om standigheden" het recht te geven, behan deling van een overeenkomst in de vorm van een wetsontwerp tot goedkeuring daarvan af te dwingen. Die bedoeling zou destijds duidelijk uitgesproken en door niemand betwist zijn. Nimmer was be oog, zo heet het nog, in de Grondwet te brengen en het was er dan ook niet in gebracht— het van de meerderheidswil af hankelijk te stellen of het parlement zijn „normale" recht tot behandeling van een overeenkomst al dan niet zou uitoefenen. Nu dient erkend, dat de door dr. Bruins Slotjüj de beraadslagingen over zijn amen dement gesprokén woorden, inderdaad die geest ademden. Maar jammer genoeg voor hem waren zijn daden daarmee helemaal niet in overeenstemming. Hij verzuimde name lijk schrapping uit te lokken of tenminste beperking van de in het regeringsvoorstel aangetroffen zinsnede, die precies het tegenovergestelde mogelijk maakte en maakt van wat hij betoogde. Doordat hij zelfs naliet het recht van beide Kamers in zoverre aan banden te leggen, dat een be sluit om van parlementaire behandeling af te zien als verworpen zou gelden, in geval van 20 stemmen tegen in de Tweede, of 10 tegen in de Eerste Kamer, gaat het ons te ver, nu wel opneming van zulk een bepaling in het reglement van orde toe laatbaar te achten. Dit zou immers be tekenen, dat dit reglement een door de Grondwet aan de Kamers toegekend recht zou aantasten. Gelijk al eerder in herinnering gebracht, houdt het Grondwetsartikel twee voor schriften in: een, voortgekomen uit de bedoeling van de regering, een ander uit die van dr. Bruins Slot c.s. De aanhangers van diens voorstel hebben zich daarop blind gestaard. Zozeer zelfs, dat zij het geen het voorgestelde Grondwetsartikel verder bevatte de bepaling, waarmee zij nu in hun maag zitten volkomen uit het oog verloren. Overigens is een troost dat de Grondwet in het desbetreffende artikel allerminst het „normale" recht van het parlement op behandeling van een overeenkomst aantast. Immers alleen als het parlement zelf zulks in een bepaald geval verkiest, besluit het. van gebruik making van dat recht af te zien. In het licht van dit alles meen ik, dat aanneming van het voorstel-Romme c.s. juist geacht moet worden. Dit opmerkende, wil ik allerminst beweren, dat het hier besproken Grondwetsartikel onverdeelde bewondering verdient. Veeleer diende het, zodra zich daartoe de gelegenheid voor doet, ter verbetering en verfraaiing op de helling te komen. Dr. E. v. RAALTE. BINNENLAND De Haagse rechtbank heeft de 34-jarige hoofdcommies van het ministerie van Econo mische Zaken, mr. M. F. H. veroordeeld tot 4 maanden met aftrek. Hij zou o.m. van een importeur van schrijfmachines f 1000 hebben aangenomen, daarbij suggererende dat hij invloed te diens gunste zou uitoefenen bij het opstellen van het verdeelschema van de import van deze machines. De officier had een jaar geëist. De feesten ter gelegenheid van het 21ste lustrum van het Delftsch Studenten Corps zijn gisteren geopend met de eerste van een reeks sportdagen voor de Delftse scholen. In de vooravond werd een rondgang door de stad gemaakt door de verklede deelne mers aan het spektakel „Tizzeniggi", en in aansluiting daarop werd aan de Jaffalaan het feestterrein geopend. Maandag arriveerde in Rotterdam het ss.. „Waterman" met aan boord 800 Ameri kaanse en Canadese jongens- en meisjes-stu denten, die deze zomer Europa gaan bezoe ken. Met de „Groote Beer" en de „Zuider kruis" zullen nogmaals twee groepen, van 800 en 350 studenten naar ons land scheep gaan. Maandagmiddag is te Bussum een een jarig meisje in de kinderwagen, waarin het te slapen was gelegd gestikt. De baby had zich even opgericht en was teruggevallen op een band, waarmede het lag vastgebonden. Het kwam met neus en mondje op de band terecht, waardoor het stikte. De rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek heeft Maandag een begin gemaakt met de opgravingen in het koor van de Martinikerk in Bolsward. Reeds heeft men de gedeeltelijke fundamenten bloot kunnen leggen van een Romaanse kerk. Morgen zal de kapitein-ter-zee A. M. Valkenburg zijn taak als chef van de Marine Vrouwen Afdeling overdragen aan de offi cier Marva eerste klasse van de K.M.R. mr. E. G. van DiemenMekking. De vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschap pij heeft de jaarcijfers over 1952 goedge keurd. Het dividend werd bepaald op 10 procent. In Amerongen heeft mevrouw Den Hol lander. echtgenote van de president der Nederlandse Spoorwegen een buitenverblijf voor schipperskinderen van het internaat te Vreeswijk geopend. Maandag is in hótel Noord-Brabant te Utrecht de lederwarenbeurs „Interleder" ge opend De deelneming is aanmerkelijk groter dan verleden jaar, toen deze beurs voor het eerst gehouden werd. Tot lid van het college van curatoren van het Koninklijke Nederlands Meteorolo gisch Instituut is benoemd prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, directeur van de sterrenwacht aldaar. HAARLEM EN OMGEVING De heer P. E. O. F. Loeb van Zuilenburg uit Heemstede slaagde aan de Ecole normale de musique te Parijs voor het eindexamen pianospel. De eindexamencommissie, waar van Alfred Cortot voorzitter was, kende hem 27 van de 30 punten toe. In Den Haag is een bedrüfswedstrijd gehouden voor schoenherstellers. De heer T. J. M. Bakker uit Haarlem behaalde in klasse B de eerste prijs. De heer en mevrouw P. TroostBoon, wonende Teding van Berkhoutstraat 33 te Haarlem, hopen Donderdag de dag te vieren waarop zij veertig jaar getrouwd zijn. Op proefschrift „Bestrijding van koel huisgebreken van boter met behulp van antioxydanten, in het bijzonder met tetra- alkylthiuramdisulfiden" promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, de heer F. D. Tollenaar, sefheikundig ingenieur, geboren te Haarlem. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA van geheel Haarlem en omstreken met zuivere vruchtensappen, worden in verkocht (Bereid in onze hypermoderne Amerik. vriesmachine). Extra voordelig is onze IA L. verpakking v. slechts 80 ct. Wat Bakker bakt, bakt Bakker best t.o. Haarlem-terrein M WIJ HEBBEN GEEN FILIALEN TTfTTT?TTTTfTTTTTT?7TTTTTTTT' Voor diverse branches zvordt ontheffing overwogen De laatste tijd hebben B. en W. van Heemstede van verscheidene winkeliers het verzoek ontvangen, te willen bevorde ren dat de verplichte Dinsdagmiddagslui ting te Heemstede zal worden opgeheven. Dit betrof de branches in radio, electro- techniek en sanitair; parfumerieën en cos metische artikelen en chocolaterieën. Na een uitvoerig onderzoek is het B. en W. in middels gebleken, dat de aangevoerde be zwaren zeker niet ongegrond genoemd mo gen worden, zodat er alle aanleiding be staat dit verzoek in te willigen. Alvorens deze wijziging in de winkelsluitingswet evewel aan de gemeenteraad ter behande ling voor te leggen, hebben B. en W. zich nog met het bestuur van de Heemsteedse Winkeliers Vereniging in verbinding ge steld, ten einde ook van deze zijde advies te kunnen inwinnen. Wij vernamen, dat het bestuur zich achter het ingediende verzoek heeft geplaatst. 3-3''$ Nederl/47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 97% g.l. 166g.b. 189 g.l. 164% g.l. 317% 90% g.l. 134% 134% g.l. 111 g.l. 99% 170% 165 g.L 168% 166 bieden 35% 50% g.b. 47% g.b. 70 22% 39% g.b. Openings koersen e.d. 97% 158% 189 164% 316% 92% 134% 125% e.d. 111% 100 170% 165 168% 168 35% 50 49% 69% 22% 38

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7