Gillette apparaat Sedert 1947 in Velsen 3700 woningen gebouwd „Toestand op Texel wordt veiliger dan de op 31 Januari bestaande" Kort en bondig IJMUIDEN, „STAD AAN DE ZEE" Aantal inwoners gestegen tot 53.000 WOENSDAG 1 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ir. J. Pool benoemd tot districtscommissaris Burgerlijke Stand Reeks uitvoeringen van Haarlems Muziekinstituut in Tuinzaal voortgezet Openlucht-uitvoering Bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden Ouden van dagen een dagje uit Constateer het self! Faillissementen Mooi succes van twee Kweekschoolleerlingen Examens Geslaagd uitstapje van Heemsteedse bejaarden Drie Haarlemmers naar Jehovah's congres j wr~- Haarlemse fabrikaten op schooltentoonstelling „Met krachtige voortvarendheid heeft ele hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat van Noordholland met zijn staf het herstel van de dijken op Texel, hetwelk in het algemeen onder zijn leiding geschiedt, ter hand genomen. Het dichten van de in de vorige berich ten genoemde 116 gaten in het beloop en de kruin van de zeedijk van de polder de Eendracht is in de loop van deze maand gereed gekomen", aldus delen Gedepu teerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten mee. „De doorbraak in de zeedijk, die de inundatie van de polder tot gevolg gehad heeft, is gedicht. Daarbij is een ongeveer 0.50 m grotere kruinshoogte aangehouden dan de dijk vroeger had. De kaden langs de buiten wateromloop van het gemaal van de Eendracht, die bij de inundatie ernstig waren beschadigd, worden thans her steld". Gedeputeerde Staten vervolgen, dat de kosten van alle uitgevoerde en nog uit te voeren werken op Texel naar zeer ruwe schatting ruim f 125.000 zullen bedragen. Op het ogenblik werken 100 arbeiders san de zeeweringen op Texel. Wegens landbouwwerkzaamheden is er weliswaar enig verloop, doch tot nu toe is het mo gelijk gebleken de werken in een redelijk tempo voort te zetten door ook arbeiders van het vaste land aan te nemen. Indien de werken op normale wijze worden voortgezet zal naar de mening van Gedeputeerde Staten op Texel in de herfst een toestand zijn verkregen, die veiliger genoemd mag worden dan de op 31 Januari j.l. bestaande. Iïondsbosse zeewering De stormvloed heeft ook de Hondsbosse Zeewering meer beschadigd dan bij vroe gere stormen het geval was. Met de werkzaamheden is door het hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwar tier een aanvang gemaakt. Het is de be doeling deze gedurende de zomermaan den te voltooien, zodat de Hondsbosse Zeewering in het najaar wederom tegen zeer zware stormen bestand zal zijn. Tenslotte delen Gedeputeerde Staten mee, dat het in hun voornemen ligt de Provinciale Staten voor te stellen om in het volgend voorjaar tussen hoofd 30 van de Hondsbosse Zeewering en hoofd 1 van de provincie een hoofd te bouwen. De kosten worden op f 700.000 geschat. Het college vertrouwt, dat cle Provinciale Sta- De Nederlandse Padvinders Het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" zal na bijna twee jaar nu dan een nieuwe districtscom missaris krijgen als Donderdagavond in het troephuis van een der padvindersgroe- pen de instaïlatie plaats heeft van de heer ir. J. Pool als padvinder en als districts commissaris. De installatie zal geschieden door de hoofdkwartierscommissaris voor verkenners, hopman P. J. Middelhoven uit Zaandam. Ir. J. Pool Ir. Jacques Pool werd te Rotterdam ge boren; na zijn studie in Delft vestigde hij zich in 1930 in Amsterdam toen hij in dienst trad bij electro-technisch bedrijf Groeneveid en Van der Poll te Amsterdam waar de nieuwe districtscommissaris nu een leidende functie bekleedt. Hij is boven dien actief lid van de Soefi-beweging, cen trum Bloemendaal. Sinds 1938 woont ir. Pool in Bloemendaal. Hij is 52 jaar oud. Drie van zijn vijf kinderen zijn verkenner bij de N.P.V. of padvindster bij het N.P.G. Ir. Pool is de opvolger van de heer M. C. de Jong, die in September 1951 het districtscommissariaat, dat hij toen vele jaren had vervuld, neerlegde. Daar na is het district Haarlem eerst een tijd werkzaam geweest zonder districtscom missaris en later heeft hopman Middel hoven deze functie waargenomen. Er zijn toen tevens enige nieuwe assistenten- districtscommissaris gekomen, die ook ir. Pool in zijn werk ter zijde zullen staan. Het zijn schipper ir. D. A. Bonhof en hopman D. Renzenbrink voor algemene zaken, schipper R. Vroom en de hoplieden E. Lans, J. de Jonge en P. Vos voor verken ners. de akela's Van Huis, Ten Have en Wevburg voor welpen en oubaas L. Smit voor voortrekkers. Dit college van A.D.C.'s zal waarschijnlijk nog worden uitgebreid met een A.D.C. voor training. Haarlem, 30 Juni '53 ONDERTROUWD: 30 Juni: P. de Moor en C. 't Hoen. F. J. Schaper en G. Dijkstra. R- F. Stuifzand en R. Lolkus. J. Weesing en H. J. Schornagel. 29 Juni: T. van Tiggelen en G. Voorting. GEHUWD: 30 Juni: H. Paulsen en N. van Pelt. F. J. de Reus en C. C. Engel. BEVALLEN van een zoon: 27 Juni: F. H- KuiperHoekstra. 29 Juni: M. S. de Wilde Perret. S. J. J. C. Aardewijn—De Koning. C. H. MittendorffVan Waarde. 30 Juni; E- J. van het Nederend—Buurman. BEVALLEN van een dochter: 29 Juni: J. P. de Wolf—Bijster. M. A. SteenJonker. OVERLEDEN: 26 Juni: M. A. Alders—Snee- boer, 46 j., Kamperlaan. 27 Juni: E. F. Dürr, 61 j., Maerten van Heemskerkstraat. J. I. R. de KoninkTeeven, 52 j., Nicolaas van der Laanstraat. 28 Juni: .1. van Cittert, 81 jaar, Schotersingel. 29 Juni: J. C. Chabot, 28 jaar, Oost Indiëstraat. A. J. Voorbij, 48 jaar, Kam perlaan. ten met de maatregelen zullen instemmen en met Gedeputeerde Staten, van oordeel zal zijn, dat het al het mogelijke heeft verricht om de door de stormvloed aan de waterkeringen aangerichte schade te her stellen en een grotere beveiliging tegen eventuele nieuwe aanvallen van de zee te verkrijgen. Het behoeft geen vertoog, aldus besluiten Gedeputeerde Staten, dat zij in deze diligent zullen blijven. De leerlingen van Haarlems Muziek instituut, die gisteravond aan de 110de schooluitvoering moesten meewerken, warén niet te benijden. In de tropische at mosfeer, die in de tuinzaal van het ge meentelijk Concertgebouw heerste, moesten zij piano, viool of violoncelspelen. Ook kwamen deze keer zangleerlingen aan de beurt, die het gehele tweede deel van het programma voor hun rekening namen. Alle optredende leerlingen hebben echter de tegenwerkende temperatuursomstandig- heden manmoedig het hoofd geboden, zodat men weer goede indrukken kon krijgen van het piano-onderwijs, dat door de beide Nico's Hoogerwerf, door Frieda Hooger- werf, Mairtijn Bruvel en Berta Bonset ge geven wordt. Hetzelfde geldt voor het vioolonderncht in vioolspel door de heer Joh. Vierveyzei*, in cellospel door de heer Jan Plas en in zang door Olga Ongena en Wim van Santé. Bij de pianoleerlinigen waren er nu ook weer uitblinkertjes, die met hun spel blijk gaven van een natuurlijke muzikale be gaafdheid. Zo was er een veelbelovende uitvoering te horen van de Fantasie in d van Mozart, van het Scherzo in Bes van Schubert en van een Sonate van Handel. De vioolleerling van de heer Jan Hoeben leverde bij de uitvoering van de Sonatine van Sohufoert verdienstelijk werk. En van een violoncelleerling van Jan Plas hoorde men een verrassend goede vertolking van het Allegro apassionato van Saint-Saëns. Van de piano-uitvoeringen moeten nog even genoemd worden, zonder aan andere te kort te doen, de vertolking van Beetho- vens Thema met Variaties op het liedje „Nel cor piu" en de Variaties in C van Haydn. Zoals wij reeds opmerkten, kwamen alle zangleerlingen na de pauze. En ook zij on dervonden de nadelige invloed van de hoge temperatuur, in het bijzonder het dames- kwartet, dat twee vierstemmige werkjes van da Palestrina zong.Prettige herinnerin gen bewaren wij aan de tenor, die drie lie deren van Bach met goede klank en uit drukking vertolkte. Een sonore bas bracht drie „Michel Angelo"-liederen van Hugo Wolf ten gehore. Mooi van uitdrukking warer. „Der Wanderer" en „Seligkeit" van Schubert, hetgeen ook het geval was met een bas-aria uit Handels „Josua". Verdienstelijk was ook de voordracht van twee liederen van Mendelssohn en goede kwaliteiten waren er in de vertolking van een aria van Henri Purcell. Met bijzonder veel genoegen hebben we geluisterd naar een leerlinge die een aria uit de opera „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van Niedai zong. Eer. welluiden de toonvormir.g met expansive mogelijk heden en van een goede hoogte maakte deze zang zeer aantrekkelijk. Ook de dictie viel te loven, evenals de uitvoering van een paar coioratuurpassages. De optre dende jeugdige vocalisten, leerlingen van Olga Ongena of van Willem van Santé, werden door Anton de Beer heel muzi kaal begeleid. P. ZWAANSWIJK Donderdag om zeven uur zal de gym nastiekvereniging V.O.L.O. haar jaarlijkse openluchtuitvoering geven op het school plein van de J. P. Coenschool aan de Gijs- brecht van Aemstelstraat te Haarlem- Noord. Door de ieiders van deze vereniging, de heren H. Bruris en P. van Veen, is een af wisselend programma samengesteld dat be gint rnet een lenigheidsoefening van de da mes. Gedurende dit optreden worden de adspiranten opgesteld voor de volgende nummers, t.w. oefeningen aan banken en een vrije les van de kleuters, hindernistur- nen en oefeningen aan klimpalen van de jongens 78 en 911 jaar; een vrije oefe ning van de meisjes van 78 jaar- en een huppeloefening van de meisjes van 12-15 jaar en klassikaal brug van de grote jon gens. Daarna is het weer de beurt aa.n de dames en heren. De damessenioren treden dian op met een vrije oefening evenals de dames junioren. Van de dames zullen wij verder nog ringen en brug en van de heren brug zien, terwijl alle leef tij ds- en sekse- groepen zullen deelnemen aan een alge meen springnummer. Het zeer geslaagde nummer van de meis jes-gymnasten tijdens de Sportweek op het bekende wijsje „Als ik 's avonds slapen ga" wordt door de meisjes vdh V.O.L.O. her haald. Het programma wordt besloten met vendelzwaaien van de dames. Het bureau voor levens- en gezinsmoei lijkheden op humanistische grondslag te Haarlem, dat op 8 Januari j.l. opgericht is, zal Vrijdag 3 Juli officieel geopend worden op een bijeenkomst in „Brinkmann". De taak van 't bureau is het geven van raad en hulp bij levens- en gezinsmoeilijkheden aan ieder die zich daartoe tot het bureau wendt. Door het contact tussen het bureau en andere instanties, kan ook advies wor den gegeven over de vraag tot welke in stantie men zich het beste kan wenden, in dien men moeilijkheden heeft. Aan het bureau zijn verbonden dr. J. Spanjaard, psychiater; mevrouw A. Bijl-Beket, maat schappelijk werkster; mejuffrouw K. d'Ar- denne Ankringa en de heer Ehrbecker, geestelijk raadsman. Het bureau is geves tigd Kruisweg 74. Gisteren hebben ouden van dagen uit Haarlem-Noord met 29 personenauto's een dagtocht ondernomen, die hen werd aange boden door de winkeliersverenigingen Ge neraal Cronjéstraat en Julianapark. De tocht ging door Haarlem en omstreken via Duin- en Kruidberg naar Hilversum en Amersfoort, alwaar het dierenpark bezocht werd. Om elf uur 's avonds was het gezel schap in Haarlem terug. ADVERTENTIE Blauwe Gillette mesjes geven hun hoogste rende ment in een Gillette scheerapparaat. Koop een Gillette apparaat no. 32 voor F. 1,10 (ine!. 2 mesjes ter waarde van 30 et). Dan constateert IJ al na de eerste keer scheren dat dit mesje en apparaat de ideale combinatie vormen, waarmede IJ zich per fect en snel scheert! BLAUWE GILLETTE MESJES EN EEN VORMEN EEN IDEAAL PAAR Een „goeie morgen''' begint met Gillette Voor de derde maal na de bevrijding hebben journalisten op uitnodiging van het gemeentebestuur van Velsen een bezoek gebracht aan deze gemeente. In 1945 kregen zij een indruk hoe Velsen getroffen was door het optreden van de bezetters. De woningvoorraad van 1940 van ongeveer 12.600 was verminderd tot 9.137. Bij het tweede bezoek in 1947 deelde het Velser gemeentebestuur mee welke plannen er bestonden om IJmuiden en andere delen van de gemeente weder op te bouwen en dezer dagen kwamen de journalisten tot de conclusie, dat het niet bij plannen ge bleven is, want tot en met het tweede kwartaal van dit jaar zijn er 3702 woningen gereed gekomen en de verwachting in 1947 uitgesproken, dat IJmuiden een stad aan de zee zal worden, wordt werkelijkheid. Bij een tocht door de gemeente kwam tot uiting, dat speciaal Nieuw IJmuiden zich bijzonder snel ontwikkeld heeft. Er zijn op het ogenblik nog achthonderdzevenenzeventig woningen in aanbouw en het aantal inwoners is inmiddels gestegen tot ruim drieënvijftigduizend. De gemeente Velsen was in de oorlog wel bijzonder getroffen. Het aantal ver-1 woeste huizen bedroeg 3400, hetgeen neer komt op ongeveer 27% van de voorraad van 1940. Van andere zwaar getroffen ge meenten waren de percentages Den Haag 6%, Nijmegen 6%, Middelburg 10%, Arn hem 10% en Rotterdam 20%. In verge lijking met andere gemeenten valt het per centage van Velsen wel op. Na de bevrijding werd van rijkswege begonnen met de bouw van noodwoningen en in 1946 en 1947 kwamen er 158 gereed; verder zijn er 37 noodboerderijen door par ticulieren gebouwd. Bescheiden begin Met de bouw van permanente woningen werd in 1947 een begin gemaakt en dat be gin was bescheiden, want het aantal be droeg 3. Er bestonden toen al vele plannen, want in 1948 kwamen er 586 gereed, in 1949 633, in 1950 706, in 1951 901, in 1952 523 en in de eerste zes maanden van dit jaar 350. In de loop der jaren zijn er'3702 woningen gebouwd, hetgeen neerkomt op 40% van de woningvoorraad in 1945. Nieuw IJmuiden heeft zich het meest ontwikkeld, want daar kwamen 2097 wo ningen tot stand; dan volgden het indus triegebied Velsen-Noord met 1021, Sant poort-Noord met 345, Velsen-Zuid met 91, Santpoort-Zuid met 89, Driehuis met 53 en Velserbroekpolder 6. Van de 3702 woningen waren er 911 étagewoningen, 1440 arbeiderswoningen, 674 duplexwoningen, 50 voor bejaarden, 323 middenstandswoningen, 213 woningen voor welgestelden en 81 bedrijfswoningen. 463 Woningen hebben drie vertrekken, 759 vier, 1726 vijf, 560 zes, 132 zeven, 41 acht, 19 negen en 2 tien of meer. Bij het grootste deel was de gemeente de opdrachtgeefster, namelijk bij 1730 wonin gen; dan volgden particulieren met 950, groot-induslrie 421 en woningbouwvereni gingen 601. Er werden 2331 woningen ge bouwd volgens de Woningwet, 1223 vol gens de Herbouwplicht, 69 met financiële regeling van het Rijk en 69 zonder bij drage. De bouw van de huizen had natuurlijk een aanwas van de bevolking tot gevolg. Op 31 December 1940 telde de gemeente 48 967 inwoners, welk aantal op 5 Mei 1945 was verminderd tot ongeveer 17.000. Aan het einde van dat jaar was het aantal weer gestegen tot 36.108. In de afgelopen zes maanden is het aantal inwoners gegroeid van 52.108 tot 53.012, waarvan 26.372 man nen en 26.640 vrouwen. Het uitvoeren van de herbouwplannen en van de uitbreidingsplannen betekende dat de dienst van Openbare Werken zich moest bezig houden met aanleg van straten en riolering, waarvoor een bedrag van 3.600.000,nodig was. Ongeveer 34.000 meter riolering is aan gelegd en 350.000 m2 klinker en tegelbe strating, hetgeen betekent over ongeveer 35 kilometer weglengte met trottoirs. Om de woningen te kunnen bouwen moesten de bouwers beschikken over bouwrijp gemaakt terrein; 125 ha bruto terrein is voor woningbebouwing bouwrijp gemaakt en ongeveer 10 ha voor industrie. In het duinterrein te IJmuiden en te Vel sen-Noord (Rooswijk) is ongeveer 40 ha terrein afgegraven en voorbereid voor ves tiging van industrieën en woonbebouwing. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: P. J. Koene, handelende onder de naam Technisch Bureau „Roll Truck", Markt straat 61, Wormerveer. Rechter-Commis- saris: Mr. C. E. Muller; Curator: Mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: J. H. A. Meekel, tunider, wonende te Haarlemmermeer, Lijnderdijk 178. Rech- ter-Commissaris: Mr. N. Reeling Brouwer; Curator: Mr. K. Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. H. Sminia, expediteur, gewoond heb bende te Bloemendaal, Borskilaan 6, thans wonende te IJmuiden, IJmuiderstraatweg no. 14. R::chter-Commissaris: Mr. H. J. Ferwerda; Curator: Mr. J. G. Bettink, ad vocaat en procureur te Haarlem. Volgens de thans vastgestelde uitbreidir.gs- en basisplannen moeten nog 150 ha bruto terrein voor woonbebouwing bouwrijp ge maakt worden. Hieruit blijkt wel, dat het gemeentebe- sluur van Velsen nog lang niet aan het einde is met de plannen. Er moeten in de komende jaren voor werken van stadsaan- leg, zoals hoofdwegen, rioolwaterzuivering, haven enzovoort aanzienlijke kapitalen ge- investeerd worden. Voor Velsen ten Zuiden van het Noordzeekanaal wordt geschat, dat nog ongeveer in totaal een bedrag van 6.000.000,nodig zal zijn voor uitvoering van deze werken. Voor Velsen-Noord is nog geen raming te maken, omdat de plan nen voor dit deel van de gemeente (uitbrei ding van industrie) nog niet definitief zijn. De lezer, die deze cijfers onder ogen krijgt, zal met belangstelling vernomen hebben hoe IJmuiden zich ontwikkeld heeft. Velen zullen tijdens bezoeken aan delen van de gemeente Velsen en indruk gekregen hebben van de enorme uitbrei ding, doch als men geruime tijd besteedt aan een tocht door een groot aantal nieuwe wij ken zal men er zich verbazen over het grote aantal woningen. En nog werkt het gemeentebestuur van Velsen verder om voor de velen, die in de visserij of in de vele industrieën in Velsen werken een woning te laten bouwen. Twee leerlingen van de Rijkskweek school te Haarlem, de dames R. Meijer en R. Dumont uit Heemstede, maakten tij dens het eindexamen zo'n goede indruk op een uit Gouda afkomstige gecommit teerde, dat deze onmiddellijk alles in het werk stelde om hen in die plaats benoemd te krijgen. Zijn pogingen hadden succes: gisteravond' besloot de Goudse raad de beide Heerristeedse dames bij het lager onderwijs in de kaarsenstad te benoemen. Rijkskweekschool Voor het eindexamen zijn aan de Rijks kweekschool te Haarlem geslaagd de heren: J. Monteiro te Amsterdam; G. Sipkes. R. Vercruijsse, J. van Wees te Haarlem en C. Weij te IJmuiden. Voor het examen nuttige handwerken zijn geslaagd de dames: J. de Boer te IJmui den; I. Boon te Wieringen; Tr. Driesen te Haarlem; R. Dumont te Heemstede; J. van Gils te Heemstede; M. Kettmann te Drie huis; R. Meijer te Heemstede; A. Reinalda te Aerdenhout. H.B.S. VOOR MEISJES Geslaagd zijn voor het eindexamen aan de H.B.S. voor meisjes te Haarlem, afdeling Middelbare School voor meisjes, de dames: B. van Andel. L. Burghout. C. van Dant- zich, C. Ann Dod, A. van Dijk, A. Hooft, I. Klaje, M. Kropholler. I. Laguna. E. Mande- makers, L. van der Meulen, E. Romunde, J. Verduyn Lunel, G. Vincent, E. Vinger- houts, M. Wagenfeld, E. Weber, I. Zuuren- donk. Afgewezen: 2. Het Heemsteeds Comité, dat zich jaar lijks met de organisatie en uitvoering van het uitstapje voor ouden van dagen belast, heeft haar vele voorbereidende werkzaam heden ook ditmaal weer met een succes rijke dag bekroond gezien. Vele vriende lijke dames hadden zich Dinsdagochtend reeds om zeven uur gemeld, ten einde met rappe handen de voor dit uitstapje beno digde fourage in orde te brengen. Een gedeelte van de tweeduizend brood jes was door verscheidene Heemsteedse middenstanders spontaan ter beschikking gesteld, evenals de boter, broodbelegging, rookgerei, eau de cologne en versnape ringen, waarnaast een aantal groentehan delaren nog enige manden met kersen had toegezonden. Vandaar dat de lange stoet van tien autobussen, waarin 450 deelne mers boven de 67 jaar hadden plaats ge nomen, zich omstreeks half tien in bewe ging kon zetten; nagewuifd door vele fa milieleden en voorafgegaan door de Heem steedse politie-motorbrigade, die zich ge durende de gehele reis voortreffelijke be geleiders toonde. Ter wille van het verrassende element was het reisdoel geheim gehouden, zodat men de bestemming slechts uit de richting kon gissen. De route ging via Velsen, waar dank zij de medewerking van het pont- personeel de gehele stoet binnen het kwar tier het Noordzeekanaal was overgestoken over Castrieum en Egmond naar Bergen, waar de uitspanning „Duinvermaak" tot tijdelijke verblijfplaats bleek te zijn be stemd. De rest van de middag konden zij naar eigen verkiezing doorbrengen. Het uur van vertrek was op half vier bepaald: waarbij de terugreis langs al het natuur schoon leidde, dat de route over Santpoort, Bloemendaal, de Zeeweg en Zandvoort te bieden heeft. Tegen zes uur werd het Verversingshuis in Groenendaal bereikt, waar de deelne mers een voortreffelijk diner te wachten stond. Als extra attractie verscheen de R.K. Harmonie „St. Michaël", die de ge animeerde stemming met een aantal vro lijke marsen nog wist te verhogen. Ten slotte boden de exploitanten van het Ver versingshuis allen nog een kop koffie aan. Haarlem zal op het internationale con gres van Jehovah's getuigen in het Yankee Stadium, New York city, U.S.A., door een delegatie van drie personen worden verte genwoordigd. Uit alle delen van de U.S.A. en uit bijna honderd andere landen zullen de Jehovah's getuigen deelnemen aan het grootste religieuze congres, dat ooit in Amerika is gehouden en dat van 19-26 Juli zal plaats vinden. Gecharterde vliegtuigen, die delegaties uit Afrika, Europa en Latijns Amerika ver voeren, zullen spoedig in New York samen komen en grote delegaties uit Australië, Nieuw Zeeland. Zuid-Afrika en het verre Oosten zijn reeds op weg naar de U.S.A.. Er worden onder meer 18.000 Canadezen verwacht. Een van de vertegenwoordigers van de Haarlemse delegatie is Jan van Breemen uit Heemstede, een scholier van zeventien jaar, die met een vliegtuig waarvan zijn vader piloot is, naar New York reist. In de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. uitgeversmaatschappij Elsevier is ir. W. J. Burgersdijk afgetreden als voorzitter. Het dividend werd vastgesteld op 9 pet., zodat een slotdividend van 4 pet. zal worden uitgekeerd. HÏ m De poolberen in de dierentuin te Kopenhagen moeten gedacht hebbendat zij plotse ling werden overgeplaatst in het „IJsberen-paradijs", toen een ijsfirma hun grote slaven ijs bracht, die werden gedeponeerd in hun bassin. De chauffeur van de ijsfirma, die het vriendelijke idee had, brengt de ijsblokken naar het bassin. De beren zien belangstellend toe. BINNENLAND B. en V.'. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een voorstel doen toekomen aan de Nederlandse Opera voor het seizoen 1953—1954 een subsidie te verlenen van ten hoogste 630.000.onder nader te bepalen voorwaarden. Het m.s. „Waterman" zal op 24 Juli a.s. oen extra reis met emigranten naar Canada maken. Deze reis is noodzakelijk door de omstandigheid dat een bepaalde categorie emigranten eind Juli in Canada dient aan te komen met het oog op de seizoenswerkzaam heden. Als gevolg hiervan is de reis, die de „Waterman" op 28 Juli naar Nieuw-Zeeland zou beginnen, uitgesteld tot 25 Augustus. Emi-rranten die voor deze reis naar Nieuw- Zeeland geboekt staan, zullen dus een maand langer in Nederland moeten blijven. Op de Prinsengracht te Amsterdam is een 24-jarige gehuwde vrouw uit het raam v n de eerste verdieping van haar woning gevallen. Zij overleed enige tijd later aan de bekomen verwondingen. De minister-president van Nieuw Zee land. dc heer S. G. Holland, zal van 2 tot en met 5 Juli Nederland bezoeken. Morgen om 13,50 uur komt hij op Schiphol aan. De vol gende dag zal hij de ministers Drees en Beijen bezoeken en ten paleize Soestdijk met het Koninlijk paar lunchen. In de na middag spreekt de heer Holland nog met minister Suurhoff. Zondagmiddag vertrekt de bezoeker naar Keulen. Gisteren vond de Rotterdamse politie langs de Delfshavense Schie een bundeltje kleren, dat vermoedelijk aan een vermiste elfjarige jongen uit De Genestetstraat toe behoorde. Tot laat in de avond heeft de politie gedregd, doch zonder resultaat. Dinsdag heeft mr. Joh. M. Jolles, oud- president van het Amsterdams gerechtshof, de zestigste verjaardag van zijn promotie tot doctor in de rechtswetenschappen gevierd. In 1893 promoveerde hij op 22-jai-ige leeftijd cum laude aan de Amsterdamse Universiteit. De directeur-generaal van de industria lisatie. dr. A. Winsemius, heeft Dinsdag van het ministerie van Economische Zaken af scheid genomen. Hij gaat een functie ver vullen in het bedrijfsleven. Het personeel van de Stichting Land verhuizing Nederland heeft afscheid geno men van de directeur, de heer J, A. A. Hart- land die deze functie sedert 1931 heeft ver vuld. Met ingang van 1 Juli 1953 treedt de stichting in liquidatie. Haar werkzaamheden worden voortgezet door de Nederlandse Emigratiedienst. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft in het artillerieschietkamp Oldebroek het artillerie-monument onthuld, dat be doeld is als nagedachtenis aan de tijdens de tweede wereldoorlog door oorlogs- of ver- zetshandelingen in Nederland, Nederlands- Indië, Indonesië en Korea gevallen artille risten. Het monument bestaat uit twee ge bronsde kanonnen, die geplaatst zijn op een stenen plateau, waarop zijn aangebracht de woorden „Voor onze gevallen wapen broeders". Het Japanse Lagerhuis heeft Dinsdag de nieuwe luchtvaartovereenkomst met Nederland, Zweden, Noorwegen, Denemar ken en Thailand goedgekeurd. Aan vice-admiraal L. J. Quant, is met ingang van 1 Juli 1953, eervol ontslag ver leend als waterschout te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten als zodanig bewezen. In de telefooncentrale Oost te Amster dam is Dinsdag een nieuwe eenheid in ge bruik genomen, de nummercapaciteit is hierdoor uitgebreid met 2800 nummers. Deze nummers alle 6 cijfers beginnen met 74. Twaalfhonderd abonnés, bij wie de toestellen reeds waren geplaatst, zijn terstond aangesloten. Alle nog wachtende in dit ge bied kunnen nu worden geholpen. In aanwezigheid van Prins Bernhard heeft de minister van Landbouw, Voedsel voorziening en Visserij, Dinsdag in de Sche- veningse kurzaal het wereldcongres van het Internationale Verbond van Oliefabrikanten geopend. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag 2 Juli van 34 uur, door George Robert luidt: 1. Psalm, B. Marcello; 2. Capriccio Pastorale, G. Frescobaldi; 3. Canzone, J. S. Bacn; 4. Con cert F gr. t. Allegro moderato, Andante maestoso, Adagio, Allegro, G. F. Handel; 5. Soeur Monique, C. Couperin; 6. Mater Dolo- i-osa, M. Dupré; 7. Pièce Heroïque, C. Franck. Als makelaar in onroerende goederen heeft de Haarlemse rechtbank beëdigd P. Korstenbroek, wonende te Zandvoort, Zand- voortselaan 339. De Haarlemse toonkunstenaar Piet Halsema is met ingang van 1 September benoemd tot dirigent van de Chr. Oratorium vereniging „Stem en snaren" te Enkhuizen. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht zijn geslaagd voor het semi-arts examen J. Th. M. Dewez, Bennekom. Cand. examen tand heelkunde J. J. Glas. Heemstede. Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het propaedeutisch exa men voor bouwkundig ingenieur, de heren J. J. de Haan uit Velsen, E. J. Jelles uit Overveen en M. J. Slikker uit Haarlem. Ge slaagd voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur, de heren R. J. Roest en M Veth beide uit Haarlem. Het programma van het Donderdagavond van acht tot negen uur te geven beiaardbe speling door de stadsbeiaardier Arie Peters luidt: la. Thema met variaties (W. Créman) en b. Andante (Fiocco). 2. Oud-Nederlandse liederen; 3a. Dansje (Jos. de Klerk) en b. Kwarten en kwintenspel (F. Hasselaar), c. Rondius (H. P. Steenhuis); 4. Van 't maseur ken (E. Hullebroek), Ik ken een lied (De Mol), Gute Abend (Joh. Brahms); 5a. Ron deau (Boutmijb. La Badine (Lablau) en c. Le Bavolet flottant (F. Couperin); 6. Varia ties op het Hernhutters Avondlied (Jac. Bon set; 7. Improvisatie. De leerlingen van de vierde klas van de Christiaan Huijgensschool in Haarlem we ten van aanpakken. Zij hebben dit op nieuw bewezen door onder leiding van de onderwijzeressen en onderwijzers eei\ ten toonstelling in te richten van producten, die in de fabrieken in de omgeving van de Spaarnestad worden vervaardigd. Elk meisje en iedere jongen kreeg een bepaald bedrijf toegewezen en moest dan schriftelijk de directie van dit bedrijf om tentoonstellingsmateriaal vragen. Het resultaat van deze correspondentie overtrof alle verwachtigingen en thans is op de tentoonstelling in de gangen van de school een groot aantal bedrijven in en vlak bij Haarlem vertegenwoordigd. En het hoofd van de Christiaan Huijgensschool, de heer Kuipers, is terecht van mening, dat het mes bij deze actie aan twee kanten snijdt. Immers, door deze briefwisseling krijgen de kinderen enige ervaring in het corresponderen en daarbij leren zij, welke producten er nu eigenlijk in de omgeving van hun woonplaats worden gefabriceerd. Ook de ouders van de kinderen worden in staat gesteld deze expositie te bezich tigen, want juist gedurende deze eerste weken van Juli worden er in deze school de ouderdagen gehouden, waarbij de ou ders 's avonds met de leerkrachten om beurten de vorderingen van hun kinderen komen bepraten en op deze manier kunnen de ouders dus op een leerzame manier het wachten enigszins bekorten.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7