Crediet beschikbaar gesteld voor geven van spraakonderwijs JURKEN en PAKJES 20% Zandvoort AFROFDINGSPIA/J HAARLEM Beter ten halve gekeerd. Nederlanders ontvoerd in Makassar Wielrennen Tour de France heden ochtend begonnen VRIJDAG 3 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 RAAD HAARLEMMERMEER Fractieleiders verrast door accoord wethouders verkiezing Strandschap vergaderde „Oldenbarnevelt" keerde terug naar IJmuiden ZATERDAG a.s. 9 uur Burgerlijke Stand van Haarlem JPOXTUIOZP n annsiaa POPDll l/£G CT Pl//P£RJi O TVZ6 r Cl CZL-t/Cj7£KjrejJT3 HOOBDLP JPOXTPMK JPULPHOl- VEEKLAB/NG rUTBOl/V 5 IP 4 POOO OPDIK - IP 10 PIPPOP/POIP. UP 6IZ/PJU0P/P6IP. U/PPILJ. BIDKWIF. 4UTOPOBUL BID/OS PIP. BIJT44PDI BL60VP/PÖ. JCPOOL. PIKP. TOKIPrUTBIBOt/P. VVP 01BO IA P B/OJCOOP. OIZOPDPUDJPUAJ. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor de restauratie van de toren der Nederlands Hervormde kerk te Zandvoort rijkssubsidie toegezegd. Dit subsidie zal bedragen 40 pet. van de restauratiekosten, ad f 81717.Burge meester en Wethouders hebben voor dit werk ook subsidie aangevraagd van de provincie Noordholland. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia, d. van J. Bos en M. Meerding; Willem Wieger, z. van W. van Lier en H. H. Roorda; Christiaan Willem Johan, z. van J. Dalmeijer en M. J. Heek; René, z. van J. C. Sprenkeling en W. den Hartog; Joyce, d. van V. R. van Haasen en J. A. Beijer; Dirk Jan, z. van D. J. Visser en R. Kuipers. GEHUWD: D. Douwstra en P. G. ter Wol beek. OVERLEDEN: E. J. Jurrjens, 78 j., wed. van J. H. Herpel; A. H. J. Holsheimer, 72 j., wedn. van K. van Pelt. Bij het vertrek uit IJmuiden van de „Johan van Oldenbarnevelt" van de Mij. Nederland die gisteravond met emigran ten koers zette naar Nieuw Zeeland en vanmorgen terugkeerde wegens een de fect aan de koelinstallatie, is de 25-jarige lasser A. J. Hofman uit Utrecht in de Noordersluis van boord gestapt. Hij zei zich te elfder ure te hebben gedacht. Nadat een agent hem had aangehouden voor hei vervullen van enige douane formaliteiten is de man gaan liften naar Utrecht. Hij had geen cent Hollands geld meer op zak. CXX5000OOO00O0000O000CO000GOO000O000O000O0O0000000000000O MAKASSAR (PI-Aneta). Gisteren zijn in Makassar drie personen, waaronder twee Nederlanders, door een bende ont voerd. De ontvoering had plaats, toen de slachtoffers, die van het kantoor van de Javasche Bank kwamen, de beruchte stads- kampong Beroanging passeerden. De slachtoffers van de ontvoering, die om half elf 's morgens geschiedde, zijn de di recteur van de constructiewerkplaats „Tel- lo", de heer Muller, de bedrijfsleider de heer van Aalst en de kassier, de heer Thio. Hun auto werd later teruggevonden. Het lag voor de hand, dat het gezelschap, dat op de laatste dag van de maand van de bank terug kwam, geld bij zich zou heb ben voor uitbetaling van lonen. Vrijdagmorgen om kwart over elf werd te Straatsburg door de oud Tour de France renner de Fransman Joseph Muller het startsein gegeven voor de veertigste Tonde van Frankrijk. De eerste étappe voerde over 195 km. naar Metz. Totaal 119 renners verschenen aan de start. Marree van de Franse West-ploeg werd op het laatste moment vervangen door Buitel. De karavaan was opgesteld op het plein voor en in de straten naast de universiteit. Vandaar vertrok men naar Königshofen, aan de rand van de stad, waar het officiële ver treksein werd gegeven. Het weer was goed. Rijkssubsidie voor restauratie toren Hervormde kerk Hierboven ziet men de geprojecteerde afronding van Haarlem-Noord ten Westen van de Rijksstraatweg en de Planetenlaan en ten Oosten van de Delftlaan in kaart gebracht, respectievelijk de wijken „Delftwijk" en „Zinnevelt'' Behalve deze nieuwe stadsdelen, waarvan wij in ons blad van gisteren reeds een uitvoerige beschrijving gaven, kan men tevens enige markante punten van de aangrenzende reeds bestaande wijken opmerken. Wij doelen in het bijzonder op het geprojecteerde gezond heidshuis en de bioscoop aan de Planetenlaan bij het Haarlem-veld en op het Rooms-Katholiek parochie centrum, dat aan de Muiderslotweg verrijst. Zeer duidelijk is ook te zien, dat buitenste straten en lanen van ieder kwartier een bebouwing van drie of vier woonlagen krijgen (de zwarte blokken), die naar het groene hart van iedere blok overgaat in beneden en bovenhuizen en tenslotte in éénsgezinswoningen. De „Hoogbouw" overweegt, 20 daarvan is gepro jecteerd in vier woonlagen, voornamelijk langs de grote verbindingen, zoals de Delftlaan. In het plan „Delftwijk" is duidelijk de scholenstrook tussen Rijksstraatweg en Delftlaan te zien en tevens dat in ruime mate grond voor het toekomstige wijkge- bouw wordt gereserveerd. Tevens werd reeds gerekend op de aanleg van vier drieduizend vierkante meter grote speeltuinen. De ruimten tussen de huizenblokken worden alle ge bruikt voor gemeenschappelijke tuinen. Voorts is aan gegeven, dat alle straten op royale wijze met bomen zullen worden beplant. De belangrijke functie van de Noorderhout voor de twee nieuwe wijken en trouwens voor geheel Haar lem-Noord komt duidelijk tot uitdrukking. De kaart zal wel door de vele gegadigden voor een woning in Haarlem-Noord ter dege bestudeerd wor den, maar wij geloven dat het hen moeilijk zal vallen een uitgesproken voorkeur voor een bepaald punt aan te geven, want het is een der niet geringe verdiensten van dit plan, dat er alle onderdelen zo nauwkeurig tegen elkaar zijn afgewogen, dat er geen al te grote ongelijk heid tussen de straten onderling zal ontstaan. Ir. A. van der Steld, hoofd van de afdeling stadsont wikkeling van Openbare Werken, heeft ook in dat op zicht geprofiteerd van de waardevolle adviezen van ir. J. Kuiper uit Rotterdam, die de gemeente Haarlem voor de samenstelling van haar uitbreidingsplannen altijd raadpleegt. Naar aanleiding van de overeenstem ming, die in de vergadering van Woens dagavond jl. tussen de fracties van de Partij van de Arbeid, de Protestants- Christelijke groep en Plaatselijk Belang, (lijst-Slagveld) werd bereikt over de ver kiezing van de beide wethouders in de nieuwe gemeenteraad, waarbij naast de huidige wethouder A. Kërkman de heer W. v. d. Werff (C.-H.) op 8 van de 15 stemmen zal kunnen rekenen, hebben wij ons gewend tot de fractieleiders der ove rige in de raad vertegenwoordigde groepen om zo mogelijk iets over hun standpunt in deze te kunnen vernemen. De heer M. Weber (Algemeen Zand- voorts Belang) was echter juist voor 14 dagen naar het buitenland vertrokken. De heer G .T a t e s (V.V.D.) deelde ons mede, dat deze gang van zaken voor hem een volkomen verrassing was. Gelet echter op de uiterst conservatieve houding, die de heer Van der Werff volgens hem altijd als raadslid ten toon spreidde, kon hij niet bijzonder enthousiast zijn, terwijl hij bovendien meende, dat het representa tieve karakter van het college, dat voor een gemeente van uitzonderlijk groot be lang is, er niet bepaald beter op was ge worden. Wonderlijk noemde de heer T a- t e s het ook, dat de heer Van der Werff, die meermalen blijk gaf, geen bewonde raar te zijn van de Socialistische politiek, nu opeens mogelijkheden van samengaan met deze partij meende te zien. De heer C. Siegers (K.V.P.) was al evenzeer verrast als de heer Tates. Dat de Partij van de Arbeid geen aansluiting wenste met de K.V.P., (de op één na.groot ste partij) waardoor eveneens een meer derheid van acht stemmen zou zijn ont staan, was reeds lang een bekend feit, hoewel door de K.V.P., vertegenwoordigd door de heer Lindeman, hierover informa tieve besprekingen zijn gevoerd. Ook de heer Siegers meende te moe ten betwijfelen, gelet op het conservatisme van de heer Van der Werff als raadslid, of hij wel de juiste man op de juiste plaats zou blijken te zijn, terwijl ook deze het representatieve karakter van het nieuwe college meende te moeten aanvallen. Ove rigens liet de heer Siegers zich veelbete kenend uit, toen hij er op wees, dat het voeren van oppositie bij een dergelijk uiterst wankele meerderheid véél makke lijker is als regeren, terwijl hij de onbe grijpelijke houding van de heer Gosen, die als principieel A.-R.-man toch zeker niet tot de vrienden van de Partij van de Ar beid mag gerekend worden, niet verder wenste aan te roeren. De heer Siegers voorzag dan ook vele moeilijkheden in de komende zittingsperiode. Tenslotte spraken wij ook nog met Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, die ons als zijn mening te ken nen gaf, de nieuwe situatie met voorzich tig optimisme te beoordelen. Spreekuur burgemeester De burgemeester der gemeente Zand voort zal op 8 Juli a.s. geen spreekuur houden. Het bestuur van het Strandschap Zand voort kwam Donderdag in vergadering bij een. Een aanvang werd gemaakt met de bestudering van het voor-ontwerp van het streekplan voor Kennemerland-Zuid; in het bijzonder van de facetten-„verkeer" en „recreatieruimten". Het bestuur bezichtig de vervolgens het herstel van de te Zand voort aangerichte stormschade. BINNENLAND De bouwkosten van zeeschepen zijn volgens het jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Rotterdam in de loop van 1952 met meer dan 10 verder gestegen. De prijzen van tweedehands scheepn zijn be langrijk lager geworden onder de invloed van de sterke daling der vrachten. Aan het einde van het jaar lag de marktwaarde van nieuwe vrachtschepen zelfs iets beneden de door scheepsbouwers genoteerde prijzen voor pas over enige jaren te leveren schepen. Wegens bedreiging van een meteropne- mer met een broodmes heeft het Amsterdams Gerechtshof een 43-jarige huisvrouw uit Zeist veroordeeld tot veertien dagen voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en een geldboete van f 20, subsidiair tien dagen. In eerste instantie was haar hiervoor door de politierechter te Utrecht drie weken on voorwaardelijk opgelegd. Aan prof. dr. II. Freudenthal te Utrecht is de tweede prijs toegekend in een „essay wedstrijd" door het „Institute for the unity of science" van de „American Academy of Arts and Sciences", voor zijn verhandeling „logique mathématique appliquée". Donderdagavond is in de Linnaeus- straat te Amsterdam een 83-jarige vrouw, die onverwachts van de vluchtheuvel afstapte, onder een tramwagen van lijn 9 geraakt. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen naar het Binnengasthuis vervoerd en is al daar opgenomen. Het dijkvak WillemstadDintelsas is thans zo goed als hersteld. Alleen rest nog het bekleden van de dijk met graszoden en op twee plaatsen met klei. De herstelwerk zaamheden ^;ijn uitgevoerd door drie aan nemingsfirma's. Vierhonderd arbeiders wa ren de laatste maanden bij dit herstel van de zeekering ingeschakeld. Men heeft hier 1000 meter zeedijk en enkele kilometers bin nendijk moeten herstellen. De gemeenteraad van Utrecht zal een renteloos voorschot van honderdduizend gulden verstrekken aan de stichting „Het Utrechts Landschap" voor aankoop van het landgoed „Houdringe" in De Bilt, waar men een belangrijk recreatiegebied zal scheppen. De stichting moest voor een bedrag van f300.000 een beroen doen op de provincie, de gemeenten De Bilt en Utrecht. De pro vincie en de Bilt hebben reeds eerder be dragen voor deze aankoop gevoteerd. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is bevorderd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „De toe passing van acth en cortisone bij kinderen met rheumatoïde arthritis" de heer E. Kui pers. geboren te Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Architect D. Dondorp te Heemstede heeft vanmorgen voor rekening van zijn op drachtgever aanbesteed het bouwen van een enkele villa aan de Anna van Burenlaan te Haarlem. Ingekomen waren negentien in schrijvingen. Laagste inschrijfster was de firma R. de Boer te IJmuiden voor f29.850 en de hoogste de firma Spijker te Heems kerk voor f42.250. Het wijkcomité „Oud-Schoten" houdt vanavond weer spreekuur in de kleuter school aan de Tesselschadestraat, deze keer echter van 9 tot 10 uur. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van onderwijs en personeelszaken der gemeente Bloemendaal, is verhinderd op Maandag 6 Juli zijn spreekuur te houden. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen na tuurkundig ingenieur de heer B. Erdtsieck te Haarlem. Voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur slaagden de heren P. R. Bom te Santpoort; G. Brands te Haar lem; A. J. Ingen Housz te Beverwijk; A. J. van Leunen te Heemstede. Voor het propae deutisch examen scheepsbouwkundig in genieur slaagde de heer W. C. Thijssen te Overveen. in termijnen betaald worden. Wat het be zoeken van de scholen betreft, inderdaad zijn er nog vele moeilijkheden te over winnen, maar indien men even geduld heeft zullen ook deze worden opgelost. Tenslotte werd het voorstel om de heer J. J. M. Keyser uit Sassenheim en me vrouw Aarsen-De Graaff uit Haarlem tot Logopaedisten te benoemen in tijdelijke dienst van de gemeente Haarlemmermeer met algemene stemmen aanvaard. Wethouder B e e m diende een voorstel in om een crediet van f 16.000 beschikbaar te stellen, voor herbouw van de door brand verloren gegane schuur bij de boerderij van de heer C. Eyken. De verzekering keerde f 10.000 schadevergoeding uit, ter wijl over de resterende f 6000 de heer Eyken jaarlijks 4 rente wil betalen. De heer Bogaard (K.V.P.), Joore (P.v.d.A.), v. d. H e u v e 1 (A.R.) en A v i s (V.V.D.) waren over dit onverwachte voorstel zeer verrast. Zonder overleg met de commissie wordt dit voorstel in ge diend, terwijl als het niet wordt aangeno men de landbouwer is gedupeerd. B. en W. zetten de raad voor een voldongen feit. Wethouder Bos erkende dat een verzuim is gepleegd. Tenslotte werd het voorstel aanvaard, nadat de heer v. d. Heuvel nog de opmerking had gemaakt dat de verzekeringen, door de gemeente gesloten, moesten worden herzien, daar het bedrag door de verzekering uitgekeerd, veel te laag was. De „Johan van Oldenbarnevelt", die Donderdagavond met emigranten op weg naar Nieuw Zeeland de Noordzee opvoer, is vanochtend om elf uur in IJmuiden teruggekeerd wegens een defecte koelin stallatie. Over de oorzaak van de terugkeer van de „Johan van Oldenbarnevelt" vernemen wij dat op een afstand van 20 mijl een van de koelers in het vriesruim is gesprongen. Dit is volgens deskundigen te wijten aan ouderdom van het materiaal. Bij de ont ploffing die werd veroorzaakt door over druk, hebben zich geen ongelukken voor gedaan. Kapitein H. A. Zeilmaker had het be sluit om terug te keren genomen, omdat het geruime tijd duurt voor het schip de eerst volgende haven Port Said aandoet. De reparatie en het installeren van een nieuwe buis zal ongeveer 10 uur duren, zodat de „Oldenbarnevelt" waarschijnlijk vanavond vertrekt. De „Machinefabriek IJmuiden" heeft op dracht gekregen het inmiddels van boord gehaalde defecte materiaal te herstellen. ADVERTENTIE Als le keus voor U verkopen wij vanaf alle Zomer. met een korting van BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Antoinette, d. van J. de Vries en M. C. R. van Nieuwkoop; Dirk Jan, z. van C. E. Booij en N. de Haas; Marinus, z. van J. van 't Land en J. Polhoud; Antonius Johannes, z. van A. W. J. Schrama en J. A. Hartveld; Roeland, z. van G. J. de Jong en C. Hoogendijk; Peter Johannes, z. van L. Sloof en J. T. Hessels; Jan Hendrik, z. van W. F..Café en W. Spaargaren; Jannetje Jan tje, d. van J. Winter en G. de Wit; Jean Baptist Michel, z. van D. Braije en G. Sluijs; Maria Jacoba, d. van G. Haakmeester en T. C. A. Jansen; Arie, z. van P. Joren en M. G. van Stam; Christiaan, z. van F. Kamp en C. H. Kloosterman; Theresia Geertruida, d. van W. Oostwouder en E. D. Dessing; Adria- nus, z. van L. P. Bokhorst en H. A. de Rid der; Ingrid Johanna Hendrika,, d. van M. L. Thijssen en B. M. Beukeboom; Anna, d. van J. D. Bulk en G. M. den Hartog; Teunis, z. van A. van der Marei en J. A. Reijn. ONDERTROUWD: T. E. J. Schaper en J. A. M. Meiman; W. Eveleens en M. Café; A. van de Koppel en J. J. Gepken; P. Smit en A. 't Lam. GETROUWD: J. L. Stoutjesdijk en I. M. Endlich; A. N. J. van Stijn en K. E. M. Grooteman; J. H. Sparnaaij en D. van der Galiën; H. Potman en A. Imanse; J. Monster en C. J. van Oeveren; K. Roos en M. van Vuuren. OVERLEDEN: Antje van Gerven, 81 j., wed. van A. Dekker; Arie van Haeringen, 59 j., echtg. van M. E. Benard. Jurken vanaf maat 40 tot 95 ANEGANG 19, TEL 21411 HAARLEM, 2 Juli 1953 GEHUWD: 2 Juli, A. J. Habers en A. M. Moens; J. C. Boelsma en A. J. Holtrop; F. J. Mulder en S. H. H. Borst; A. van Schraven- dijk en A. Oostmeijer; P. Baardman en M. Admiraal; W. Chr. Beeremans en A. van der Laan. BEVALLEN van een zoon: 1 Juli, G. H. Oostrom—Thomassen; 2 Juli, M. Knollaert— Pang. OVERLEDEN: 30 Juni, O. F. Lok, 28 j, Kruisweg; 1. Juli, A. Hille, 79 j., Leidsevaart; P. E. C. Odé, 73 j., Kloppersingel; C. de Jong—Hagebout, 69 j., Frans Halsstraat, 'OPIHBJtl Vit PIP VJJtllM JPDJT4DS0PrP/PPMP6» Onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. T. Jansonius kwam de gemeente raad van Haarlemmermeer gisteravond bijeen. De heer Joore (P.v.d.A.) wenste bij het voorstel tot vaststelling der no tulen een beschuldiging door hem geuit, dat de leerlingen van de Ambachtsschool en Landbouwwinterschool de vernielingen in het Bosplan aanbrachten te herroepen. Na onderzoek is hem gebleken dat het niet het geval was. De heer H. Wepster, onderwijzer aan de B.L.O. school te Hoofddorp werd op verzoek eervol ontslag verleend. Het voorstel tot het beschikbaarstellen van een crediet voor het spraakonderwijs in de gemeente, ontlokte enige discussie. Ingekomen was een brief van mej. A. Dether, hoofd van de B.L.O. school, waar in zij opmerkte, dat zij het niet eens was met de gang van zaken; zij was van me ning dat de vereniging van Logopaedisten in de benoemingen geraadpleegd dienden te worden. Een aantal klachten tegen de in het voorstel genoemde personen werd genoemd. Wethouder Oudheusden antwoordde dat er overeenstemming was met de schoolarts en de geneeskundig inspecteur voor de Volksgezondheid in Noordholland en Utrecht. Overe de beide sollicitanten wa ren gunstige informaties binnen gekomen. De brief van mej. Dether werd voor kennisgeving aangenomen. En ander ge luid liet de heer Avis (V.V.D.) horen. Spreker vroeg of te voren overleg ge pleegd is met de hoofden van scholen. Deze moeten toch in de eerste plaats hun medewerking verlenen. Waarom hebben B. en W. zich niet in verbinding gesteld met de vereniging van Logopaedisten Waarom is geen oproep in de vakbladen geplaatst? Spreker verklaarde zich ove rigens voor het voorstel. De voorzitter was van mening dat het een medische kwestie betrof; natuur lijk zal overleg worden gepleegd met de schoolhoofden. Het voorstel is echter van technische aard. Overleg met de vereni gingen was niet noodzakelijk. Op grond van de informaties hebben B. en W. het volste vertrouwen in de beide sollicitanten. De heer Avis bleef van mening dat vooraf overleg met de schoolhoofden plaats had moeten vinden. Indien men volle medewerking verlangd, dan dient men niemand te passeren. De heer Visser (K.V.P.) wenst een halfjaarlijks rapport. De heer L a n s e r (C.P.N.) juichte het voorstel toe, maar de extra betaling echter vond spreker te hoog. De heer Van den Heuvel (A.R.) vroeg zich af of twee personen op 30 scho len les kunnen geven. Wethouder Oudheusden was van mening dat de geringe betaling geen be zwaar behoeft te zijn; desgewenst kan ook

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10