Hongaars kabinet afgetreden, Rakosi boet aan macht in Vinnige anti-Franse stemming in West-Duitse Bondsdag Weerbericht Taalbederf OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Na wijzigingen in Politbureau volgt reorganisatie regering Chileen maakte amok in Harlingen Ieren sloten stroom af in Belfast Weer hevig on weder boven Nijmegen Het woord is aan Fransen repatriëren Chinese nationalisten Redding bij overstroming in Japan Na motie „Saar is Duits" nu poging van schuld af te komen Gedeeltelijk accoord tussen Robertson en Rhee Tienduizendste woning in Tuinstad Slotermeer betrokken Nog meer zieken Brits kabinet in Koninklijk Paar was zoek Boerderij afgebrand, vele kelders onder water V.S. lopen minder warm voor UNESCO Winterswijker verdronken bij poging kind te redden Triest verhaal van een man die alles opgaf om zijn zieke kind te redden Fransen zenden troepen naar Cambodja Amsterdam bouwt Uitstel commerciële televisie in Engeland 67e JAARGANG No 300 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 3 JULI 1953 Haarlems Dagblad 297e J A.A:RGANG No 147 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman JAN GRESHOFF is in Het Vaderland weer eens te velde getrokken tegen taal verbastering. En hij heeft het opgenomen voor de puristen, voor hen dus die het ge bruik van zuiver Nederlands tot het uiter ste voorstaan. „De puristen", zegt hij. ,4gaan alleen maar te ver omdat de taalbedervers zo driest en eigenmachtig optreden. Purist is hij die iets eenvoudigs en natuurlijks wil: de voorkeur, bij gelijke betekenis, voor een Nederlands woord boven een barba risme. Wat is hier eigenlijk tegen? En wat is vóór het algemeen gebruik van vreemde woorden? De Pers behoeft zich echter niet te schamen. Want wat erkende en bevoeg de letterkundigen bijwijlen op dit gebied te berde brengen tart iedere beschrijving. Ik wil geen namen noemen. Maar een ieder kan het nagaan hoe schrijvers van naam, vooral in theoretische beschouwingen, het ene barbarisme op het andere stapelen. In zulk een mate, dat men de indruk krijgt dat zij er op uit zijn een critische dieven taal te vormen, welke voor eenvoudige Ne derlandse lezers onbegrijpelijk is. Ik heb niet éénmaal, doch herhaaldelijk de moeite genomen een stuk veeltalig proza in simpel en rechtschapen Nederlands over te bren gen en steeds kwam ik na langdurige ver gelijking tot de slotsom, dat het door de bewerking niet'alleen duidelijker," maar ook fraaier geworden was." Nergens dan ten onzent, zegt Greshoff later, heb ik deze moedwillige en stelsel matige verbastering in zulk een verbijste rende mate waargenomen. En om nog eens bijzonder duidelijk te maken wat hij be doelt geeft hij als slot zijn eenvoudige ver klaring van barbarismen: barbarismen zijn woorden, die door barbaren gebruikt wor den. Beschaafde Nederlanders spreken en schrijven beschaafd, dat is zuiver en nauw keurig Nederlands. Met de strekking van Greshoff's betoog ben ik het geheel eens, zoals op deze plaats bij meer dan één gelegenheid tot uiting is gekomen. We' ben ik mij ervan bewust dat de klacht oud is: Conrad Busken Huet, die zelf voortreffelijk Nederlands schreef, hief haar meer dan tachtig jaar geleden aan en hij was niet de eerste die het deed. Maar in deze tijd is er wellicht nog meer aanleiding voor dan in de zijne. Een goed en ook mij dierbaar argument, dat Greshoff doet gelden is zijn vergelijking van een in veeltalig proza geschreven stuk met de „vertaling" daarvan in zuiver Nederlands. Hij heeft zich de moeite van zulke bewer king herhaaldelijk getroost en is steeds na vergelijking tot de slotsom gekomen, dat het stuk niet alleen duidelijker maar ook fraaier geworden was. Die ervaring heb ik ook opgedaan: in het eerste geval, waarin de poging indertijd op aansporing van een vriend werd ondernomen: met een stuk van mijzelf. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat ik sindsdien geen inbreuken op de taal zuiverheid heb begaan, maar alleen dat de waarschuwing invloed heeft gehad en c}at het een goede ervaring was. De toestand in ons land is inderdaad zo, dat als men zui ver Nederlands wil schrijven met vermij ding van alle vreemde woorden, die hun volkomen gelijkwaardige tegenhanger in onze taal vinden, men voortdurend waak zaam moet zijn bijna had ik geschreven: op zijn qui vive moet zijn omdat men in de meeste gesprekken en in schier al wat men leest dagelijks door het taalbederf wordt' belaagd. Dat letterkundigen van naam zich bij de belagers scharen heeft mij vaak verwonderd. Zij toch plegen zich meer tijd te gunnen om hun werkstukken tot stand te brengen dan de dagbladschrij ver heeft. Als zij dichter zijn, of zich wagen aan het schrijven van een roman, komt hun waardering voor het zuivere, onbe smette 4aalbeeld dan ook meestal wel tot volle uiting. Merkwaardig genoeg geldt die waardering gewoonlijk niet meer als zij een essay of een critiek tot onderwerp kiezen. Naar de verklaring van dit raadsel zoek ik nog steeds vergeefs. Met Greshoff ben ik van mening dat „veeltalig proza" niet alleen onduidelijker is dan zuiver Neder lands, maar ook minder fraai. Als men een bladzijde uit zo'n stuk als taalbeeld beschouwt is zij rommelig, hortend, telkens gestoord. De lezing is onnodig inspannend, de voorlezing verwarrend van klank. Een heid en stijl lijden onder de veeltaligheid. Het is hier eerder betoogd dat wij als klein volk temidden van grote volken niet alleen de voordelen maar ook de nadelen van ons streven dat vaak hunkering lijkt naar vreemde talen-kennis hebben ondervonden. Maar er komt iets bij: een neiging tot nabootsing, soms tot naaper., die zich ook op ander gebied, met name het staatkundige, bij zoveel mensen doet gelden. Zij vereren Rusland of Duitsland of Engeland of Amerika en zien vaak de waarde van het eigene niet meer, of ten minste niet helder meer. Die invloed op het taalbederf is niet te miskennen. Wij willen onszelf zijn en blijven, heeft Ko ningin Wilhelmina eens in een rede gezegd. Wie dat wil is waakzaam ook tegen ver bastering van de eigen taal. Want ons gees telijk bezit heeft hoge waarde. R. P. LONDEN (Reuter) De Britse minister van Bevoorrading, Duncan Sandys, een schoonzoon van premier Churchill, is Don derdag in een ziekenhuis opgenomen voor een lichte operatie aan een hand. Hij hoopt Maandag zijn werkzaamheden te kunnen hervatten. Voorts zal minister MacMillan (Huisves ting) Maandag in een ziekenhuis worden opgenomen voor een onderzoek en mogelijk een operatie. Zoals men weet moet premier Churchill een maand rust nemen en ver toeft minister Eden voor een geneeskundige behandeling in de V.S. By'na 700 officieren en oud-officieren van de Koninklijke Luchtmacht waren Don derdagavond verenigd aan een corpsdiner in een van de hangars op het vliegveld Soesterberg. Ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van hun wapen. Tijdens de lv-Z~r*Jr- werd een telegram van aanhanke- lijkneSü verzonden aan Koningin Juliana. LONDEN Reuter) Het Hongaarse kabinet is afgetreden, 7.0 heeft Radio- Boedapest Donderdagavond bekendgemaakt. Het station meldde, dat de presidentiële taad het ontslag heeft aanvaard, doch de ministers verzocht heeft, de lopende zaken af te doen, totdat een nieuwe regering is gevormd. De Nationale Vergadering zou zich heden uitspreken over de samenstelling van een nieuw kabinet. I11 het omgeroepen bericht, dat afkomstig was van het Hongaarse persbureau M.T.I., werd gezegd, dat de regering van Matyas Rakosi is afgetreden overeenkomstig de bepalingen van de Grondwet. De bijeenkomst van de Nationale Ver gadering op heden is de eerste sinds zij op 17 Mei werd gekozen. Zoals gemeld, werden Dinsdag ingrijpen de wijzigingen in de samenstelling van het Hongaarse politieke bureau bekendgemaakt. Volgens reizigers, die Woensdag uit Boe dapest te Wenen aankwamen, hebben deze wijzigingen aanleiding gegeven tot vele geruchten omtrent verdere belangrijke ver_ anderingen in de Hongaarse regering zelf. Twee dagen geleden schafte het centrale comité van de Hongaarse (communistische) arbeiderspartij de post van secretaris generaal af, die door premier Rakosi werd bekleed. In de plaats hiervan werd een BELFAST (AFP). Een uur voor ko ningin Elizabeth gisteren bij het officiële bezoek aan Noord-Ierland bij de universi teit van Belfast moest aankomen, viel in de gehele stad de electrische stroom uit. Duizenden personen, die met trams en trol leybussen op weg waren om zich langs de route, die de Koninklijke stoet zou volgen, op te stellen, moesten hun weg te voet ver volgen. Er ontstonden grote verkeersop stoppingen en in de gehele stad heerste verwarring. In de voorafgaande nacht hebben Ierse nationalisten, die aansluiting van Noord- Ierland bij Eire wensen, een door veertien nationalistische parlementsleden onder tekende proclamatie verspreid en aange plakt, waarin Koningin Elizabeth het recht werd ontzegd over welk deel van Ierland dan ook te heersen. Gisteren heeft de poli tie de aanplakbiljetten verwijderd. Door het wegvallen van de stroom zijn Koningin Elizabeth en Prins Philip een kwartier „zoek" geweest. De radioverbin dingen van de politie waren gestoord met het gevolg, dat geen verbinding kon wor den gekregen met de politie-auto's, die de stoet begeleidden. Na een kwartier kon het contact worden hersteld. Donderdagavond tussen zeven uur en half negen heeft zich boven Nijmegen en omgeving weer een hevige onweersbui, gepaard gaande met zware regenval, ont last. In de benedenstad kon de riolering het water niet verwerken en liepen vele kelders onder water. In de Ooy bij Nij megen is de bliksem geslagen in de kapi tale boerderij van J. Reinen. De boerderij brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Meisje door bliksem gedood In Kaatsheuvel is gisteren een 15-jarig meisje uit Sprangkapelle door de bliksem getroffen en gedood. Zij fietste met haar 19-jarig zusje en een vriendinnetje toen het onweer losbrak. Het zusje liep lichte verwondingen op, het vriendinnetje bleef ongedeerd. secretariaat gevormd, bestaande uit drie leden, Rakosi, Lajos Acs en Bela Veg. Voorts werd het ledenaantal van het politieke bureau van 17 volwaardige leden en vier candidaat-leden tot negen volwaar dige leden en twee candidaat-leden ver minderd. Volgens kringen te Boedapest zou Rakosi voor deze wijziging opdracht heb ben gekregen, toen hij onlangs een bezoek aan Moskou bracht. Waarnemers te Wenen zien in de jongste maatregelen een ver zwakking van de positie van de eerste minister. Ook werd melding gemaakt van het ver wijderen van drie belangrijke figuren bij het leger en de geheime politie uit het poli tieke bureau. Volgens deze berichten zou het gaan om de minister van Defensie, generaal Mihaly Farkas, de secretaris van de presidentiële raad, Piroska Szabo, en het vrormalige hoofd van de geheime politie, Alslo Piros. PARIJS (Reuter). De Verenigde Sta ten stellen een onderzoek in naar de vraag, of er voor hen redenen zijn om steun te blijven verlenen aan de UNESCO, de orga nisatie der UNO voor onderwijs, weten schap en cultuur. Het onderzoek wordt geleid door kolonel Irving Salomon, het hoofd van de Amerikaanse delegatie ter huidige algemene vergadering van de UNESCO te Parijs. Formateur in Finland De leider van de Finse boerenpartij, dr. Urho Kekkonen, heeft Donderdagavond het verzoek van de Finse president, Paa- sikivi, om een nieuwe coalitieregering te vormen, aanvaard. Kekkonen, die leider was van het afgetreden kabinet is inmid dels besprekingen begonnen met de leiders van de andere partijen. NEW YORK, (AFP) De vertegen woordiger van nationalistisch China bij de UNO, dr. Tsjang, heeft Donderdag uit drukking gegeven aan zijn grote voldoe ning over de overeenkomst inzake de re patriëring naar Formosa van 30.000 Chi nese nationalisten, die sedert het einde van de Chinese burgeroorlog in Indo- China zijn geïnterneerd. Dr. Tsjang heeft zelf meegeholpen aan het tot stand komen van het accoord. De Chinese nationalisten, die sedert de nederlaag van Tsjiang Kai Sjek in Indo- China waren, bevonden zich ongeveer een jaar op het eiland Phoe Quoc in de golf van Siam, driehonderd km ten Oosten van Saigon. De Franse regering nam haar besluit om de Chinezen te repatriëren na de UNO- resoiutie aangaande repatriëring van Chi nese nationalistische troepen, die gedu rende drie jaar de Birmese strijdkrachten hebben bestreden. Ongeveer 12.000 van deze guerillastrijders zullen naar verwacht wordt eveneens de strijdkrachten van Tsjiang Kai Sjek gaan versterken. Volgens waarnemers zullen de 25.000 Chinezen, die tijdens hun verblijf op Phoe Quoc een intensieve lichamelijke training hebben ondergaan, onmiddellijk kunnen worden opgenomen in het leger van Tsjiang Kai Sjek. Ongeveer duizend Chi nezen hebben geweigerd naar Formosa terug te keren. Een 49-jarige fabrieksarbeider uit "Win terswijk is gisteravond verdronken, toen hi., trachtte een tienjarig jongetje te redden dat in de Slingerbeek bij Winterswijk aar. het baden was en plotseling in de diepte verdween. De arbeider, die gehuwd was en vader van twee kinderen, kon zelf niet zwemmen. Het jongetje zag kans de wal te bereiken. Het Japanse eiland Kioesjoe is door een ernstige overstroming geteisterd. Ruim duizend doden zijn te betreuren. Het Amerikaanse leger verleende uitgebreide hulp. Hier ziet men hoe een hefschroefvliegtuig een door het water ingesloten bewoner van een boerderij in veiligheid brengt. (Telefoto) BONN (A.N.P.) Kort voor hij uiteen zal gaan om de dertig millioen Duitse kie zers gelegenheid te geven over zijn beleid te oordelen, heeft de West-Duitse Bonds dag op zeer duidelijke wijze uiting gege ven aan het groeiende Duitse misnoegen jegens Frankrijk. Hij eiste, dat de feitelijke afscheiding van het Saargebied van Duits land ongedaan zal worden gemaakt en hij weigerde te erkennen, dat Frankrijk een vordering van bijna twaalf millioen dollar op de Duitsers zou hebben voor hulp, die het in de jaren tussen 1945 en 1948 aan de hongerende bevolking van de Franse zóne heeft geboden. Beide gestes werden te Bonn opgevat als een onverbloemde anti- Franse demonstratie, waaraan ook een groot gedeelte der afgevaardigden van de regeringspartijen heeft deelgenomen. De meeste opschudding werd in de Een der opvarenden van het Argentijnse s.s. „San Fernando" heeft gisteravond amok gemaakt op de kade van de Willems haven in Harlingen. I11 een vlaag van ra zernij smeet de man met zware basalt blokken en trok met zijn blote handen de staaldraadomrastering van het haven terrein stuk. De politie overmeesterde hem en nam hem mee naar het bureau, waar hij kalmeerde en zijn trieste verhaal deed. Hij is een 42-jarige bankbediende in Val paraiso (Chili) en heeft een dochtertje dat geopereerd moest worden en in Chili niet geholpen kon worden. Daarom verkocht hij zijn huis en bezittingen en ging met het kind per vliegtuig naar Hamburg waar zij geopereerd werd. Zijn vrouw bleef in be hoeftige omstandigheden in Chili achter. De operatie is gelukt en de man zou met de „San Fernando" de terugreis naar Zuid- Amerika maken, maar in Harlingen waren de doorstane emoties hem blijkbaar te zwaar geworden. 's Middags voor het vertrek van het schip was hij gaan zwerven door de velden in de omgeving van Harlingen. Een visser, die hem op zijn verzoek over de Bolswarder vaart roeide, waarschuwde de politie, die de man oppikte en weer aan boord bracht. Daar de kapitein van het schip weigerde naar be de man aan boord te nemen is hij Amsterdam gebracht en vandaar, na middeling van het Duitse consulaat via Ol- denzaal over de grens vervoerd. Hij wordt voorlopig in Hamburg ter verpleging opge nomen en zal dus nog een maand bij zijn dochtertje kunnen blijven. SAIGON (AFP). De legering van Franse strijdkrachten in Cambodja is zo goed als voltooid en de Franse bevelhebber beschikt nu over voldoende troepen om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden en Franse staatsburgers en eigen dommen afdoende te beschermen, aldus heeft een Franse woordvoerder Vrijdag ochtend te Saigon verklaard. De Franse bevelhebber in Cambodja, ge neraal Langlade, beschikt over 10.000 man, voor een derde bestaande uit Cambodjaanse eenheden met Frans kader en voor de rest deels uit Noord-Afrikaanse troepen, die reeds in Laos en de Tonkinese delta heb ben gevochten. Koning Norodom Sihanoek heeft onder zijn bevel 8000 man geregelde troepen en benden, die tezamen ongeveer 5000 man tellen, aldus voegde de woordvoerder hier aan toe. wandelgangen van de Bondsdag gewekt door de afwijzing van dat gedeelte der Londense schuldenovereenkomst, waarin de Franse naoorlogse vorderingen werden neergelegd. De ruim veertien milliard Mark, die de bondsrepubliek op grond van de overeenkomst van Londen aan 65 staten erkent schuldig te zijn, verkregen zonder moeilijheden het fiat van de bondsdag, met uitzondering van de 0,3 procent daar van, die Frankrijk op grond van zijn na oorlogse leveringen vordert. Deskundigen vi-ezen, dat, indien hierin niet tijdig een voorziening wordt getrof fen de schuldenaflossing moet 1 Augus tus beginnen de gehele schuldenover eenkomst op losse schroeven zou kunnen worden gezet. Weliswaar heeft Frankrijk de overeenkomst reeds geratificeerd, doch in de Verenigde Staten zou de bekrachti ging kunnen worden opgeschort, indien de Duitsers hun bezwaren niet intrekken. Inmiddels wordt er in Bonn niet aan getwijfeld, dat dit zal gebeuren. De rege ringspartijen wilden Vrijdag al een nieuwe stemming over de Franse rekening uit lokken en zij zijn er vrijwel zeker van, dat deze dan zal worden aanvaard. Voor tijdnood is daarbij, ook wanneer de tegenstander alle procedure belemme ringen willen gebruiken, geen vrees, daar de Bondsdag aan het einde dezer maand nog in extra-zitting bijeen moet komen. Uiteraard acht de bondsdag de vol tooiing van de schuldenovereenkomst van groot belang, om een vertraging te riske ren. Dat heeft hij Donderdag doen blijken door een besluit te nemen, waarin het heet, dat met de erkenning der schulden voor de bondsrepubliek de tijd gekomen is om „met andere staten vrije overeenkomsten te sluiten over het Duitse vermogen in het buitenland". De Bondsdag heeft de rege ring opgedragen de onderhandelingen daartoe voor te bereiden, Aan de afwijzing van de Franse vorde ring met 148 tegen 135 stemmen zal dan ook wel geen andere consequentie verbon den zijn, dan die van een vinnige demon stratie tegen Frankrijk. De meerderheid van het huis sloot zich aan bij de uitlating van de socialistische professor Guelich, als zouden de Fransen in de jaren 1945 tot 1948 meer uit hun zóne hebben gehaald, dan daarheen gebracht. Niet alleen hadden volgens de socialist, de Franse autoriteiten jaren lang niet slechts de leden van hun bezettingstroepen, doch ook de families daarvan op Duiste kosten onderhouden. Maar zij hadden ook grote winsten gemaakt uit geforceerde Duitse houtuitvoer. Volgens Guelich heeft het Franse exportbureau „Oficomex" voor de Duitse houtleveringen slechts 3 dollar per meter op de Duitse rekening geschre ven, ofschoon het hout tegen prijzen van 10 tot 12 dollar was verkocht. Nederland behoorde tot een van de voornaamste af nemers van het in deze jaren in het Zwarte Woud gekapte hout. Een formele grond voor hun afwijzing vonden de socialisten in het feit, dat de Amerikaanse accountants, die de boeken van „Oficomex" hadden onder zocht, verklaard hebben dat de boekhou ding ontoereikend was om een rapport over de stituatie op te stellen. Dat het socialistische voorstel, om de schuld aan Frankrijk niet te erkennen, werd aangenomen, was mogelijk door dat het gesteund werd door uit de Franse zóne komende afgevaardigden der regeringspar tijen. Dit werd hier opgevat als een teken van de ressentimenten, die tegen het Fran se bezettingsbeheer zijn blijven bestaan, ook al staat de Franse zóne nu reeds sedert 1948 economisch op dezelfde basis als de rest der bondsrepubliek. „Saar is Duits" Hieraan was een kort maar bijzonder fel debat vooraf gegaan, over de Franse houding tegenover het Saarland, niet al leen de socialisten, doch ook de woordvoer der van Adenauers partij, riepen daarbij uit, dat de Saar nog altijd tot Duitsland behoort. De socialisten eisten dat de Bondsrege ring haar streven naar Europese eenwor ding zou stop zetten, totdat de Fransen in de Saar hebben ingebonden. Zij wilden de Saarkwestie tot toetssteen maken voor de Europese gezindheid, die in Frankrijk be staat. Zover gingen de sprekers der rege ringspartijen natuurlijk niet. Doch het ge hele parlement, behalve de communisten, sloot zich toch aan bij de socialistische motie, die culmineerde in de eis, dat de „de facto" afscheiding van het Saargebied van Duitsland moet worden beëindigd. In beide debatten viel geen enkel woord van erkenning van de Franse argumenten. Dat de regeringspartijen aan deze door de socialisten uitgelokte demonstratie hebben medegewerkt, wordt hier gezien als een nieuw teken, dat bondskanselier Adenauer voor het ogenblik weinig mogelijkheid ziet voor toenadering tot Frankrijk. De bondskanselier zelf was bij de demon stratie niet aanwezig. De West-Duitse Bondsdag heeft heden inder daad in tweede lezing de schuldenovereen komst met Frankrijk die gisteren werd ver worpen, goedgekeurd met 190 tegen 147 stemmen en 11 onthoudingen. Op grond van tussen de partijen bereikte overeenstemming was bepaald, dat de tweede lezing tevens zou gelden als derde lezing. Aangezien de overige delen der schuldenovereenkomst van Londen gisteren reeds waren goedgekeurd, is de gehele schuldenregeling thans door de Bondsdag behandeld en deze gaat nu naar de Bonds raad ter verdere behandeling. Lincoln: Men kan zekere landgenoten voor altijd begoochelen; men kan alle landgenoten voor zekere tijd be goochelen; maar men kan niet een geheel volk voor altijd begooche len. SEOEL, (Reuter). De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, en president Eisenhowers speciale afgezant, Walter Robertson, hebben vandaag wederom een bespreking gehouden waarbij ook de poli tieke adviseur van de geallieerde opperbe- \elhebber, Robert Murphy, en de Ameri kaanse ambassadeur in Zuid-Korea tegen woordig zijn geweest. Het onderhoud heeft ongeveer een uur geduurd. Robertson wei gerde iets te zeggen over het besprokene. Zaterdagochtend zullen Robertson en Rhee ueer bijeenkomen. Volgens een hooggeplaatste Zuid-Ko reaanse functionaris, die zijn naam niet genoemd wil hebben, hebben Robertson en Rhee overeenstemming bereikt over twee van de drie doe. Rhee gestelde voor waarden. Deze twee voorwaarden zijn: het beginsel van een veiligheidsverdrag tussen de V. S. en Zuid-Korea en terugtrekking van alle buitenlandse troepen na onder tekening van een bestand. Over de derde voorwaarde, beperking van de politieke conferentie tot drie maanden na het be stand, zouden de besprekingen nog gaande zijn. De functionaris geloofde in de moge lijkheid dat Robertson als compromis had aangeboden de belofte dat de Verenigde Staten de conferentie zouden boycotten, als deze slepende gehouden zou worden. De Zuid-Koreaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Pjoeng Joeng Taj, ver klaarde, dat het enige obstakel bij de be sprekingen Robertsori-Rhee was de Ame rikaanse weigering om de eenheid van Korea te garanderen. Hij voegde hieraan toe, dat president Rhee uiteindelijk Ro bertsons tegenvaorstellen, bestaande uit zes punten, naar aanleiding van een ontwerp van negen artikelen voor een veiligheids verdrag had aanvaard. In de eerste van de vier nieuwe tuinste den in Amsterdam-West is gisteren het duizendste huis in gebruik genomen. De eerste woning is op 7 October 1952 door Koningin Juliana geopend. Binnen de vol gende twee maanden kan de toewijzing van de 2000ste en nog dit jaar het betrekken van de 3000ste woning in deze Tuinstad Slotermeer worden verwacht. De duizendste woning werd juist in ge bruik genomen, toen een grote zanggroep, „Freie Tvpographia" uit Wenen passeerde, die als gast van de Amsterdamse „Stem des Volks" op excursie was en terstond bereid werd gevonden, de gelukkige familie voor de zojuist betrokken woning een aubade te brengen. Duizend woningen zijn dus thans in ge bruik, 6500 nog in aanbouw en 1500 bij diverse architectenbureaux in- voorberei ding in deze „tuinstad". Tezamen vormen de verrijzende complexen in Slotermeer, Geuzenveld, Slotervaart, Osdorp en omge ving van Amstelveenseweg een uitbreiding van de hoofdstad met 50.000 woningen, waarvoor de kosten, afgerond, worden ge raamd op 1 milliard gulden en die over zeven jaar een zeer aanzienlijk deel van de uit de oorlog en bezetting resterende wo ningnood zullen hebben geliquideerd. LONDEN (AFP). De Britse regering heeft besloten, de eventuele invoering van commerciële televisie verscheidene maan den uit te stellen. De B.B.C., de nationale Britse omroepmaatschappij, heeft intussen order gekregen, de bouw van nieuwe tele visiezenders te bespoedigen, waardoor de uitzendingen in negentig procent van Groot Brittannië zullen kunnen worden opgevan gen. Men verwacht dit plan in anderhalf jaar te kunnen verwezenlijken. In politieke kringen beschouwt men het besluit der regering als een overwinning voor de tegenstanders van de commerciële televisie, bij wie zich de laatste tijd ook de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, heeft gevoegd. De regering heeft tevens bekendgemaakt, dat de programma's van commerciële tele visie-uitzendingen, wanneer hiermee zou worden begonnen, tevoren zullen moeten worden goedgekeurd door een raad van toezicht. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Noord-West. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 4 Juli Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur. Maan op 0.0 uur, onder 14.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 3 Juli Hoog water: 8.03 en 20.34 uur. Laag water: 3.42 en 16.03 uur. Zaterdag 4 Juli Hoog water: 9.02 en 21.31 uur. Laag water: 4.30 en 16.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1