Karl Elmendorff leidde het Residentie-Orkest Armoede en verbittering onder de gepensionneerden nemen steeds toe Zes landen doen mee aan het formatie-stuntvliegen in Soesterberg PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Holland Festival JAPONNEN v.a. 9.85 STRANDJAPONNEN met bolero v.a. 14.85 Hen riëtte Bosnians op ochtendconcert herdacht Ontwerp-kampeerwet bijna „rijp" De radio geeft Zaterdag Boerderij afgebrand, drie gezinnen dakloos Toch ió het zo r VRIJDAG 3 JULI 1953 ?rAen arssrasss Twee nieuwe acties van de ANWB Voorzitter Militaire Pensioenbond: „Tastbare" compensatie voor huurverhoging geëist Oost-Berlijners in slachthuis geïnterneerd Het komende NAVO-vliegfeest: GAAT U MET VACANTIE? Zaak van Berkelse arts in raadkamer Kerkelijk Nieuws De oplossing V. De Duitse dirigent Karl Elmendorff leid de Donderdagavond in de Kurzaal te Sche- veningen het Residentie-Orkest. En zoals het logisch is dat een Hongaarse dirigent met muziek van zijn land komt, een Frans man idem, zo stond het ook vast dat El mendorff een Duits-Oostenrijks program ma zou laten uitvoeren. Het werd de Tweede Symphonic van Karl Amadeus Hartmann, de „Lieder eines fahrenden Ge sellen" van Mahler met de bariton Dietrich Fischer-Dieskau als solist, het voorspel en de slotscène van „Tristan und Isolde" van Wagner en de Tweede Symphonie van Brahms. De symphonie van Hartmann vertegen woordigde de moderne richting in de Ger maanse landen; deze componist is name lijk een discipel van Schönberg en tot op zekere hoogte aanhanger van diens twaalf- ton en-systeem. Na dit werk, dat niet lan ger dan een kwartier duurt, kwam de rest van het programma als een gemoedelijke terugblik op de gemoedelijke vooroorlogse jaren toen Wagner, Brahms en Mahler het orkestleven beheersten. Ik wil er geen kwaad van zeggen, maar constateer alleen het feit dat er iets gaapt tussen het ver leden en het heden. De onderdrukking van de levende kunst, die in het Derde Rijk de beste krachten tot zwijgen bracht of ze als ontwortelden onder vreemde, vrije luchten een nieuw bestaan deed zoeken, is in zijn gevolgen merkbaar. En Hartmann dan, wiens tweede Symphonie (hij schreef er tot nog toe zes) deze avond gespeeld werd? Ook deze vernieuwer werd van 1933 tot 1945 in zijn vaderland het zwijgen opge legd. Men vraagt zich af bij het beluiste ren van deze muziek of zij nog iets van het onverbasterde Duitse gemoed in zich bergt, ofwel dat zij niet veeleer in cerebrale bedenksels de tragiek van de ontworteling markeert. Met dat al kan men voor dit expressio nisme niet onverschillig blijven, al zou het slechts zijn door de tragische aanleiding, die haar soms edele gedachten tot kramp achtige kreten misvormt. Er zijn momen ten in deze ééndelige symphonie (door de componist als .Adagio" betitelt, hoewel zij evengoed haar Allegro-passages heeft) die meeslepend zijn van rhythmische tekening en felle vaart. Soms wordt men ook ver rast door ongekende klankcombinaties,ont staan door subtiele Wrijvingen der samen klanken. Andermaal wordt men overdon derd door een krijsend geraas en een ru moer van allerhande slagwerk, waarin vi brafoon en xylofoon de hoofdrol spelen. Maar herhaaldelijk neemt hij, alsof de componist de harmonische combinaties van zijn systeem niet vertrouwt, zijn toevlucht tot een kwasi-eenstemmigheid, waarmee hij dan bewijst dat hem de gave der melo die niet ontzegd is. Elmendorff dirigeerde het werk strak en correct, zonder uiterlijk gebaar. Zijn ro mantisch gemoed kon hij daarna vrijuit luchten met de rest van het programma. Dietrich Fischer-Dieskau verklankte met Zijn omvangrijk en nobel geluid de vier liederen van Mahler op een dusdanige wijze, dat het publiek er opgetogen op reageerde. Het Residentie-orkest had aan de sym phonie een bijzonder zware kluif. Wat er na een korte voorbereiding te bereiken was, werd echter bereikt. Men kon er res pect voor hebben. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE Precies een jaar na het overlijden van Kenriëtte Bosnians werd deze belangrijke Nederlandse componiste stijlvol herdacht met een ochtendconcert in de kleine zaal van het Amsterdams Concertgebouw. Deze daad van piëteit tegenover een afge broken kunstenaarsleven is in deze razend voorthollende tijd wel zeer opvallend. De geste kreeg bovendien een innig karakter door de necrologie, die Bertus van Lier aan deze gestorven kunstzuster wijdde in het programmaboek. Uit haar vrij omvangrijk oeuvre was een selectie gemaakt van composities voor klavier, cello en zang, die enigszins de curve van haar artistieke rijpingsproces tekende. Als inleiding diende de treurzang Vielle Chanson, geschreven in memoriam Willem Pijper, ontroerend mooi gespeeld door George van Renesse. Verder vertolk te deze begaafde pianist vier nummers uit Zes Préludes, die het intensieve groeipro ces in de jeugdperiode (19171918) van de componiste markeren. Het is zelfs ver bazend hoe Henriëtte Bosmans met ver jongde harmonietechniek van een snelle rijping blijk gaf in een Sostenuto-Prélude, die door de uiterst verfijnde klankwerking de aandacht trekt. Men weet hoe zij, als dochter van een vermaarde cellist, zich vaak aangetrokken gevoeld heeft om voor cello te compone ren. Haar zin voor de brede melodie zou uit dat soort „atavisme" af te leiden zijn. Carel van Leeuwen Boomkamp en George van Renesse vertolkten heel mooi de „Im pressions" voor cello en piano, een drie luik, waai-van het middendeel invloeden van Chausson verraadt; dit wil zeggen dat daar een mengsel van Franse en Ger maanse geest haar werk kenmerkt. Maar ADVERTENTIE garantie. Extra o door ..fluormagic Geef vader *n UNION 1 dit is niet enkel daar alleen het geval. Het lijkt wel alsof uit dit proces de voor name stijl van haar liederen, de rijpe vruchten van haar laatste levensjaren, zich moest kristalliseren. De jeugdige sopraan Elisabeth Lugt vertolkte een zestal Franse en Duitse lie deren en gaf voorts van de in 1950 in re geringsopdracht gecomponeerde ballade op fragmenten uit „Maria Lecina" van J. W. F. Werumeus Buning de eerste open bare uitvoering. Men kon dit laatste waar deren op deze haast intieme herdenkings ochtend, maar overigens blijft dit posthu- me werk in de schaduw van de vroegere liedex-en, waarin de componiste zich wel licht het sterkst en het oorspronkelijkst heeft uitgesproken. Elisabeth Lugt is een veelbelovende zangeres, maar zij zingt slecht Nederlands en onbehoorlijk Duits. Onberispelijk daarentegen is haar Franse uitspraak en manier van interpreteren. In de wandelgang van het Concertge bouw was een portret van Henriëtte Bos mans opgehangen, omringd door i-ose an jelieren. JOS. DE KLERK De thans 70-jarige ANWB zal een nieuwe actie tegen het verontreinigen van de na tuur ondernemen. Er is een affiche ge maakt die onder het motto: „Een slox-dig gezicht, waar het ook ligt", de mens tot het te juister plaatse deponeren van schillen, dozen en wat dies meer zij, zal aanspox-en. Gepoogd zal worden ondenvijs, jeugdbe weging en publiciteitsmedia te bewegen, aan deze actie mede te werken. De ANWE zal voorts op vele punten in het land borden met namen van rivieren en stromen aan brengen ter voorlichting van de reiziger. Men hoopt daardoor de Gisteren is in Amsterdam de algemene vergadering van de Algemene Militaire Pensioenbond (AMP) begonnen In zijn openingswoord zeide de president de heer W. Stuut dat de verwachtingen dat de gx-oep militaire gepensioxxneerden wat meer geluk eix levensvreugde deelachtig zouden worden niet in vervulling is gegaan. „De armoede en verbittering in onze kringen", zo zeide de voorzitter, nemen voortdurend toe. Weerloos is de groep ge pensionneerden, want zij bezitten niet het machtsmiddel van staken, waai-voor alles zwicht. De volle last van de prijsstijging valt op hun schouders. Hiertegen doen wij een krachtig protest horen". „Hoe kan de komende huurverhoging door de niets-hebbers worden opgebx-acht, indien naast de opheffing van de reeds be- In toeristische kringen wordt verwacht, dat een ontwerp voor een kampêerwet over enige maanden aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Het ontwerp schijnt thans vrijwel „rijp" voor deze pro- van iuasa. -- cedure. Men heeft er hoge verwachtingen oriëntatie nog meer te vergemakkelijken. I van. staande achterstand, geen volledige com pensatie wordt verleend?", zo vroeg spre ker zich af. „Men verlangt geen verlaging van de weeldebelasting en dergelijke, die geen in vloed uitoefenen op de huishoudelijke uit gaven van een gepensionneerde, doch „een daadwerkelijke, tastbare compensatie", al dus de heer Stuut. BERLIJN (DPA). In Oost-Berlijn zijn 1.300 personen, waaronder 300 West-Ber- lijners, geïnterneerd. Zij zijn, blijkens mededelingen van een ontvluchte, samen gebracht in een slachthuis, waarin normaal niet meer dan 500 personen kunnen worden ondergebracht. De ontvluchte geïnterneerde deelde mede, dat zijn voormalige lotgenoten de gehele dag, bij de thans heersende warmte, in hun zaal moeten blijven, waar zij op dunne stromatrassexx liggen, die zij niet mogen verlaten. De verhox-en worden uitsluitend 's nachts afgenomen. De bewaking geschiedt door leden van de Volkspoltie, die bij het minste of ge ringste, dat zij in strijd met de voorschrif ten achten, met scherp over de hoofden der geïnterneerden vuren. Twee Oost-Berlij- nex-s zijn door verdwaalde kogels getroffen en zwaar gewond. Twee andere geïnter neerden zijn krankzinnig geworden. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorzang. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Mannenkoor en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Ge varieerde muziek. 15.00 Kroniek van Lette ren en kunsten. 15.40 Gevarieerde muziek. 16.05 Sopr. en orgel. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Hammond orgel. 18.45 Buitenlandse correspondentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Internationale tennis kampioenschappen in Wimbledon. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Pla ten. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.35 Actua liteiten. 21.45 Metx-opole-orkest, koor en solist. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws is Esperanto. 23.22— 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Pianoconcert. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeono-kest. 13.50 Weekjournaal. 14.20 Lichte muziek. 14.45 Muziekcauserie. 15.05 Streekuitzending. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Kamer orkest en soliste. 16.30 Sportpraatje. 16.45 Jazzmuziek. 17.15 Coöperatiedag. 17.40 Pla ten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Man doline-orkest. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Nederlanders in den vreemde, klankbeeld. 19.55 Deze Week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De Hoop moet varen, de Hoop zal varen! 20.20 Amor ver dwaalt, hoorspel met muziek. 21.15 Socialis tisch commentaar. 21.30 Promenadeorkest en klein koor. 21.55 Ronde van Frankrijk. 22.05 Dodenhuis, hoorspel. 22.35 Weense muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Verzoekprogramma. 14.14 Vlaamse muziek. Ethnische muziek. 16.00 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon muziek. 17.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Gevarieerd programma. 21.00 Lichte muziek. 2.00 Nieuws. 22.15 Solistenconcert (23.0023.05 Nieuws). 23.40—24.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 42, 31 en 25 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). Het grote N.A.V.O.-vliegfeest, dat op 18 Juli als onderdeel van de herdenking van het veertigjarig bestaan van de Ko ninklijke Luchtmacht in Soesterberg zal worden gehouden, omvat een programma van meer dan 40 nummers dat het publiek ruim vier uren geboeid zal houden. Een en ander eist een uitgebreide voorbereiding en vele repetities. Voox-al is dit het geval met die nummers, waarbij in massa wordt opgetreden als de luchtparades, de groeps gewijze parachutesprongen, het „forma tiestunten" en wat dies meer zij. Voor het formatie-kunstvliegen hebben stuntteams ingeschreven van Engeland, Frankrijk, Italië, België, de V.S. en Ne derland. De allerbeste vliegers uit die landen zijn aangewezen. De meeste dezer teams komen uit met drie of vier toestellen, meestal straaljagers. De Gloster-„Meteors" en „Thunderjets" zijn in ons land reeds bekende verschij ningen, maar de Britten komen ook met de Vickers supermarine „Attacker", die als voorganger van de nieuwe „Swift" is te beschouwen. Volgens de laatste berichten zouden wellicht ook twee „Swift"-straal- jagers op Soesterberg gedemonstreerd worden, wat een attractie temeer in dit programma zou zijn. Voorts komt een Frans stuntteam met „Ouragan"-straal- jagers. Deze „Ouragan", een ontwerp van Marcel Dasault, is weer een voorganger van de nieuwe „Mystère"-straaljager, die eveneens straks te Soesterberg zijn op wachting zal komen maken. De Franse re gering bestelde kortelings nog een grote serie van dit type. In tegenstelling tot de „Ouragan" heeft de „Mystère" een pijl vleugel. Het Nederlandse Gloster-Meteor stunt team staat onder leiding van de majoor vlieger J. B. J. Wansink. Men koestert grote verwachtingen van dit team, dat zich de laatste maanden terdege heeft ge traind. Maar ook het Belgische Meteor- team kan laten zien wat het vermag. De vier toestellen van dit team worden ge vlogen door de kapiteins Bladt en Dewulf en de luitenants Onega en De Prins. De „British Royal Navy" komt met Westland Sikorsky S 51 en S 55 hefschroef- vliegtuigen en met trainingshelicoptères onder commando van dezelfde vlieger die onlangs bij de watersnood in Zeeland zo prachtig hulp heeft verleend. In het nummer I-Ielicoptère-circus zal men onder meer nog te zien krijgen hoe men met hefschroefvliegtuigen mensen kan arresteren. ADVERTENTIE Wij verzoeken onze weekabonnés, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Gisterochtend hebben de verdedigers van de arts J. O. uit Berkel, die er van wordt verdacht in September 1952 zijn vrouw te hebben vergiftigd, bij de rechtbank in de raadkamer gepleit. Zij betoogden dat er in deze zaak geen sprake was van voorbe dachte rade, zodat men zich zou moeten be palen tot doodslag, hetgeen volgens pleiters onaannemelijk moet worden geacht, aange zien er geen plotselinge ontstaan motief voor doodslag is te vinden. De verdedigers verzochten de rechtbank, de arts buiten vervolging te stellen terzake van het ten laste gelegde: het toedienen van schadelijke middelen zonder daarbij de dood te willen. Dit verzoek werd gedaan, zo verklaarde de verdediging, naar aanleiding van een uitgebreid wetenschappelijk rapport van prof. dr. A. Grevenstuk, hoogleraar in de vergiftenkunde. Door onbekende oorzaak is Donderdag in VVeerselo een boerderij afgebrand, waar door drie gezinnen dakloos werden. Door gebrek aan water kon de brandweer van Hengelo weinig uitrichten. Een der gezin nen, dat het achterste gedeelte van het verbrande pand bewoonde, verloor vrijwel al zijn bezittingen. De beide andere gezin nen konden een deel van hun inventaris redden. De boerderij was niet verzekerd. De regering bood Woensdagavond Clarence Hunter, hoofd van de MSA-missie in Nederland, te Oegstgeest een afscheidsdiner aan waaraan vele ministers en andere autoriteiten aanzaten. Minister-president Drees overhandigde de heer C. Hunter het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau als blijk van erkentelijkheid voor alles wat hij voor Nederland in de afgelopen jaren heeft gedaan. 24. De reusachtige kip scheen plotseling erge haast te hebben om weer in haar hok terug te keren en zij snelde voort als een gevederde diesel. Panda en Jolliepop moesten de jeep te baat nemen, om het dier bij te houden. „Ik ben benieuwd, of die kip ons werkelijk naar de dief van de groei-straler zal brengen", merkte Panda op, vol gas gevend. „We zullen dat weldra weten, mijnheer, gezien de snelheid waar mede het dier zich naar zijn doel spoedt", antwoordde Jolliepop, „en indien wij in derdaad de schuilplaats van dat misdadig individu mochten ontdekken, zal het raad zaam zijn, ons schielijk terug te trekken en de politie te waarschuwen. De stuitende ervaringen, die ik persoonlijk met de ver foeilijke groeistralen heb gehad, maken mij er afkerig van, om mij er wederom aan bloot te stellen. Desalniettemin „Pas op!", gilde Panda plotseling. Nauwe lijks had hij deze waarschuwing geuit, of een groot wit voorwerp botste tegen de motorkap en explodeerde in een zee van lillend struif. „Blob.... blobde kip heeftblobeen ei gelegd!", borrel de Panda's stem uit de reuze omelette. Ned. Herv. Kerk Drietal te Scheveningen (vac. L. Boer): A. de Bruyn te Werkendam; H. C. Touw, stud. pred. te Utrecht en A. ter Steege te Burum. Beroepen te Scheveningen (vac. L. Boer): J. J. Poldervaart te Nijverdal. (De kerkeraad week bij het uitbrengen van het beroep van het aangeboden drietal af). Beroepen te Wijchen-Leur (toez.): P. D. de Bruyn, vicaris te IJselmonde. Aangenomen naar Hilversum (vac. J. v. d. Velden): A. Klein Kranenburg te Koot wijk; naar Nieuwleusen: E. Kempenaar te Nieuw-Stadskanaal. Beroepbaarstelling: Ds. W. Th. Hoek, dir. van de Doetinehemsche inrichtingen te Doetinchem, stelt zich beroepbaar.' Geref. Kerken Beroepen te Westeremden: W. H. Melles, candidaat te Maarssen. Aangenomen naar Wifmarsum: S. S. v. Dijk, cand. te Baambrugge die bedankte voor Borger, Lekkerkerk, Woubrugge en voor Zuidbroek-Harkstede. Examens. De classis Amersfoort heeft praep. ge-examineerd en beroepbaar ver klaard de heer mr. C. Brouwer te Soest. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het cand. examen de heren H. Bade te Sneek; B. G. Valk te Nunspeet; K. Voogd te Wilsum (Did.) en J. A. Wapenaar te Zwolle en voor het prop. examen de heren H. L. Hoving te Groningen, E. C. Kim te Groningen, J. v. d. Neut te Alphen a/d. Rijn en W. Schenk te Rotterdam. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Ulrum: N. Bruin te Santpoort-Beverwgk. Geref. Gemeenten Beroepen te Oudemixdum: A. F. Hon- koop, cand. te 's-Gravenhage. j Kosten. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Donderdag het toewij zen van gelden tot een bedrag van 34.000.000.000 dollar voor de landsver dediging goedgekeurd. Hiermede hand haafde het de besnoeiing van 5 milliard dollar, die president Eisenhower had aangebracht op de gelden voor de lucht macht. De stemvei-houding was 386 te gen 0. Onweer. Voor de derde achtereenvolgende dag weX'den gisteren verscheidene ge bieden in Frankrijk door stormen en onweders geteisterd. Donderdag zijn vier personen dodelijk getx-offen door de bliksem. In het plaatsje Bailleul, nabij Lille, wei-den 2500 eenden en 1500 jonge ganzen door de bliksem geroos terd. Op vele plaatsen is het land over stroomd en schade toegebracht aan te lefoonverbindingen, electrische installa ties en gasbedrijven. De schade woi-dt op millioenen francs geschat. Over de kop. Ex-Koning Talal van Jorda nië heef: Dondc-x-dag een auto-ongeluk gehad op de weg van Alexandrië naar Caïro. De ex-Koning wex-d slechts licht gewond. De ex-Koning Talal reed met grote snelheid toen zijn wagen over de kop sloev en in een sloot terecht kwam. De adjudant van de ex-Koning, de lui tenant Ibx-ahim Asfour, kwam bij het ongeluk om. Twee andere inzittenden werden zwaar gewond. Koning Talal werd indertijd afgezet wegens een geestesziekte. Ramp. De liga van Rode-Kruisvereni gingen heeft bekend gemaakt, dat zij alle nationale Rode-Kruisorganisaties verzoekt hulp te bieden aan de slacht offers van de overstromingen op het Japanse eiland Kioesjoe. Volgens de liga heeft een millioen personen van de ramp te lijden. Volgens het Japanse Rode Kruis zijn er op Kioesjoe 1.202 doden en 1.104 ge wonden. 1.868 woningen volkomen ver woest, 6.688 ernstig beschadigd en 2.332 door het water meegevoerd. Warmte. In een politiepost te Stockholm wex-d Donderdag een vat asfalt binnen gedragen, waaraan een man zat vastge kleefd. Het was een 25-jarige zeeman, die op het vat was gaan zitten, waarna hij in slaap was gevallen. Door de hoge temperatuur was het asfalt gesmolten en aan zijn broek vastgekleefd. Twee politiemannen hebben de zeeman, na een poging om hem te bevrijden, in een jeep naar een politiepost vervoerd, waar zijn kleren werden losgesneden. Resolutie. De Amerikaanse Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen heeft een x-esolutie aangenomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de „vaste overtuiging" van het Amerikaan se volk „dat het volk van Duitsland, dat thans nog vex-deeld is, het recht heeft verenigd te worden en een rege ring te krijgen, die de in vrije verkie zingen tot uitdrukking gebrachte volks wil weerspiegelt". De voorzitter der commissie, senator Wiley, deelde mede, dat een dergelijke resolutie bij het Huis van Afgevaardigden is ingediend. Spre kend over de bedoeling der resolutie vex-klaarde Wiley, dat „de Oost-Duitsers moeten weten, dat wij hen niet verge ten". Gift. Aan de Nedex-landse ambassade te Bonn is een bedrag van 45.000 Duitse mark aangeboden als gift voor de wa tersnoodslachtoffers. Het is bijeenge bracht door de Franse bezettingstroe pen in Duitsland. Verspilling. Als op een schip van de Ame rikaanse vloot de scheepshond of -kat overlijdt, moet de gezagvoerder dit on middellijk telegrafisch melden aan het hoofdkwartier van de marine. De hond of de kat moet verpakt in een koel ruimte worden bewaard tot een haven wordt aangedaan en een commissie van drie officiex-en moet een onderzoek in stellen naar de omstandigheden, waar onder het beestje is omgekomen, en hiex-over vex-slag uitbrengen. De Ameri kaanse republikeinse afgevaardigde Gx-oss heeft dit meegedeeld in een redevoering in het Huis van Afgevaar digden, waarin hij voorbeelden aanhaal de van vermeende verspilling van be lastinggelden. Stervende. Volgens het te Düsseldorf ver schijnende onafhankelijke blad „Der Mittag" is de voormalige Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken baron Von Neurath, die thans in de interna tionale gevangenis van Spandau (Ber lijn) zit, stervende. Het blad zegt van Westelijk geallieerde zijde te Berlijn vernomen te hebben, dat de 80-jarige Von Neurath, die in 1946 te Neurenberg wegens oorlogsmisdaden tot 15 jaar ge vangenisstraf wex-d veroox-deeld, bijna blind is en „in ernstige mate aan rheu- matiek lijdt. DE vorige maal hielden we ons bezig met een tuinder die een spoorlijntje van 100 meter lengte had laten aanleggen langs één ha. tuingrond, waarop meloenen werden gekweekt. Hierbij spraken we ge makshalve de veronderstelling uit dat de meloenplanten één meter van elkaar ston den, in rijen die eveneens één meter tus senruimte hadden. De opbrengst van elke plant, zo fantaseerden we verder, kon juist door de tuinder gedragen worden, waar door het spoorlijntje van 100 meter hem alleen al bij het oogsten van de meloenen een wandeling van 500 km. be spaarde. Laten we de tuinder bij zijn werkzaamheden maar een handje helpen, dan kunnen we zien dat er in deze voorstelling geen letter overdrijving schuilt. Wanneer u zich de ha. voorstelt als een dambord dat vlak vóór u ligt, vergemakkelijkt dit de arbeid aanzienlijk. Welnu, we denken ons dan in dat de tuinder niet in het bezit van een rijdende lorrie is, maar van een onverplaatsbare bak, waarin telkens de oogst van één meloenplant moet worden gedeponeerd. Deze bak staat opgesteld aan het einde van de meest linkse rij velden van uw dambord. Gaat de tuinder oogsten, dan dient hij de meloenen van de eerste linkerrij naar de bak te dragen. Hoeveel werk en tijd dat kost, interesseert ons op dit moment geen steek. Waar het op aan komt is, dat hij geen nodeloze arbeid ver richt. Als rif> eerste rij is afgewerkt, komt de twe* rij aan de beurt. Om de meloenen in de bak te krijgen moet de tuinder aan het einde van deze rij één meter links af slaan om de bak te bereiken. Er staan 100 planten op die rij, dus deze tweede rij kost hem 100 maal één meter heen en 100 maal één meter terug. Een nodeloze wandeling van 200 meter voor die ene rij, welke ar beid bespaard had kunnen worden, indien aan het einde van de rij een lorrie gestaan had, inplaats van een bak op een afstand van één meter. De derde rij noopt de tuinder tot een wandeling van tweemaal 100 x 2 meter; de vierde: tweemaal 100 x 3 meter, enz., enz. Tot hij ten slotte bij de laatste rij twee maal 100 x 99 meter extra moet lopen. U ziet dat dit een rekenkun dige reeks is, waarvan de som. van alle nodeloze wandelingen een getal van bijna 1.000.000 meter, of om precies te zijn: 990 km. vormt, welke arbeidsverspilling voorkomen had kunnen worden door na het afwerken van iedere rij planten de lorrie telkens één meter op te duwen, waardoor zij recht vóór de onderhanden te nemen rij zou zijn komen te staan. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat in een dergelijk geval de kosten van het spoorlijntje ruimschoots opwegen tegen de geweldige arbeidsbesparing welke hierdoor jaarlijks wordt bereikt. En nu een andere vreemde vraag: hoe hoog ziet u de lucht? Ja, denkt u daar maar eens over na, evenals over de vorm die de hemelkoepel in uw ogen heeft. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2