Het Huis de nationale film Tinholthuis wordt niet afgebroken .Clowntje Rick MULDER Heemstede Nadere regeling van bromfietsprobleem op til Gita - Haarlem - ploeg tweede in Krommenie van haar Dromen HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bloemendaalse gemeenteraad komt terug op besluit van 18 Juni Volleyballdemonstraties in Heemstede Schoolzwemfeest Installatie ir. J. Pool als districtscommissaris Bijeenkomst bouwkas- spaarders Voor de kinderen Nieuw Zeeland's premier in Nederland Amendement op ontwerp immunisatie militairen Cricket HCB-programma Proces tegen de staat over ondergedoken bankbiljetten Gymnastiek Openluchtuitvoering vereniging V.O.L.O. FEUILLETON door Dorothy Quentin VRIJDAG 3 JULI 1953 De gemeenteraad van Bloemendaal is Don derdagmiddag teruggekomen op een besluit van 18 Juni j.l. Dit betekent dat de nieuwe openbare kleuterschool te Overveen niet gebouwd zal worden op de plaats, waar thans het zogenaamde Tinholthuis staat (veertien dagen geleden was besloten de voormalige bollenschuur af te breken en no te gaan de collectie elders onder te brengen), maar op het terrein van de Vrij burglaan, grenzende aan het sportveld waarop zich tans een zandbak bevindt. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. cl e n T e x deelde mee, dat de vergadering was uitgeschreven op verzoek van zes raads leden. B. en W. hadden geen voorstel en daarom gaf hij het woord aan de heer Van Holten (VVD). Deze merkte op, dat de collectie-Tinholt voor de onderwijsverfris- sing en vernieuwing zeer aantrekkelijk is. Zij is te belangrijk om haar zonder meer op te bergen en bovendien zou het onhof felijk zijn tegenover de heer Tinholt. Op bergen vraagt ook geld en dan dient men aandacht te besteden aan het onderhoud. De schuur, waarin de collectie zich be vindt, is in de loop der jaren door Publieke Werken hersteld: zij kan nog enige tijd mee. Spreker verklaarde zich daarom tegen het afbreken van de schuur. Mejuffrouw d r. Nol te (KVP) zeide veertien dagen geleden niet enthousiast ge weest te zijn over het voorstel de bollen schuur af te breken, doch zij wilde mee werken de kool en de geit te sparen. Zij beval aan de school te bouwen op het smalle gedeelte bij het sportveld; dan zijn omwonenden tevreden en het Tinholthuis blijft behouden. Mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) herinnerde er aan dat het plan om ADVERTENTIE DRINKT ECHTE WIJN DRINKT IMPORTWUN DRINKT ALCIERA Door de afdeling Volleyball van H.B.C. is voor de maand Juli een serie demonstra tie-wedstrijden vastgesteld, waarbij het volgende programma zal worden afge werkt: Donderdag 9 Juli, 19.30 uur, terrein Molenwerfslaan; HBCRapiditas (Heren). Donderdag 16 Juli, 19.30 uur, terrein Von delkade; HBCPSCB (Heren). Zaterdag 19 Juli, 15.30 uur, wandelbos Groenendaal; HBCOVRA (Dames). Zaterdag 19 Juli, 16.30 uur, wandelbos Groenendaal: HBC VCR (Heren). Zaterdag 26 Juli, 16.30 uur, wandelbos Groenendaal; H.B.C. 2Rapidi tas 2 (Dames). Zaterdag 26 Juli, 17.30 uur, wandelbos Groenendaal: HBCHVS 2 (Heren). Tenslotte wordt er door dezelfde ver eniging nog een groot Volleyballtournooi voorbereid, te spelen op het terrein achter het R.K. Verenigingsgebouw aan de Heren weg. De hiervoor vastgestelde datum is Zondag 23 Augustus, terwijl het program ma nog nader bekend zal worden gemaakt. Zaterdagmiddag aanstaande zullen in de gemeentelijke zwemvijvers in Heemstede de jaarlijkse sehoolwedstrijden worden ge houden. Voor deze wedstrijden, die sinds vele jaren door H.P.C. worden georgani seerd, bestaat ditmaal wel een bijzonder grote belangstelling. Niet minder dan tien scholen, w.o. twee Uloscholen, zullen aan dit feest hun medewerking verlenen. Be halve Heemsteedse scholen hebben ook in geschreven scholen uit Bennebroek en Haarlemmermeer. Meer dan tweehonderd kinderen zullen aan de wedstrijden deelnemen. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: L. den Breejen en W. Meijers; G. W. Flipsen en J. N. L. van Hens- bergen; M. W. Blom en A. M. Bothellho; J. M. van Dijk en W. J. E. Driessen; J. D. van Schoonhoven en A. H. Veldhuis; A. E. F. H. Meijer en A. J. Mantz; H. Kniese en D. Lo- sada Garcia. GEBOREN: Johannes Frederik, z. van J. F. Verheijden en J. Th. Pijpers; Yvonne Chris tine Constance Maria, d. van Ph. W. van Aacken en H. M. C. Breed; Jan Egbert, z. van P. A. J. Baalbergen en J. R. Nieuwenhuis; Sylvia, d. van H. B. Bunck en S. J. Ch. v. d. Kreft; Hetty, d. van H. v. d. Wilk en G. Bol; Nicolaas Johannes Jacobus, z. van J. F. Tu- renhout en E. H. H. v. Rooijen; Anna Elisa beth, d. van J. Sandtke en J. E. Willemse; Frederik Albert, z. van L. Loos en W. H. Venema; Augustina Hendrika, d. van A. Leu ven en W. J. G. Dinderdis. OVERLEDEN: I. van der Wel, 7 weken; M. van Waarde. 45 j.; A. Huijboom, 51 j.; Wed. M. C. AbeelenHandgraaf, 87 j.; J. WolffAppelboom, 61 j.; W. Verweij. 74 j.; Wed. J. M. van der EemClaassen, 86 j.; A. P. Lanting. 87 j.; H.'M. SchutterMaurer. 71 j.; N. Duivenvoorden, 80 j.; W. Berre- voets, 54 j. het Tinholthuis af te breken ontstaan was door een adres van omwonenden, die be zwaren hadden tegen de door B. en W. voorgestelde plaats. Na een bezoek ter plaatse is spreker tot de conclusie gekomen, dat het voorstel van B. en W. het juiste was. Mr. Vliegen (Arbeid) verbaasde zich er over, dat er thans een voorstel aan de de orde is om een besluit, dat met 15 tegen 3 stemmen is genomen, van de baan te werken. Het nieuwe voorstel is gebaseerd op een verkeerd uitgangspunt. Er moest een noodsprong gemaakt worden en daar om verdiende het aanbeveling het Tinholt huis naar een andere plaats over te bren gen. Gebleken is, dat de beste plaats voor de nieuwe school is de plek, waar nu het Tinholthuis staat. De plaats door B. en W. voorgesteld was minder gelukkkig, omdat daar weinig zon zal komen. Spreker meen de, dat er in de gemeente een gebouw is, waarin de collectie opgeborgen kan wor den. Tenslotte verklaarde spreker een grote bewonderaar voor de Tinholtcollectie te zijn en hij noemde haar een nuttig element voor het onderwijs. Als er thans gekozen moet worden dan dient het belang van de kleuters de voorrang te hebben. Nadat mr. Wildt Meyboom (WD) gepleit had voor behoud van het Tinholt huis merkte wethouder R o h 1 ing (KVP) op, dat B. en W. het belang van de verza meling van de heer Tinholt niet onder schatten. De gemeente heeft gezorgd, dat zij ondergebracht werd. Ideaal is de ge legenheid evenwel niet. Wat de bezwaren van de bewoners van de Vrijburglaan be- ADVERTENT1E Verkrijgbaar bij elke^fotohandelaar verlaagd in prijs Formaat 6x9 Mezzochrome 1.30 Mezzopan I 1.45 Spectropan 11.70 duurder hoeft niel beter bestaat niet ook formaat 4 x 6 5 en 6.5 x 11 treft tegen het oorspronkelijke plan van B. en W. merkte spreker op, dat het bou wen van de school op het Noordelijk deel van het grote sportterrein niet aan te be velen is. Toen er voorgesteld werd de school te bouwen aan de Prins Hendriklaan had de raad bezwaren, omdat het terrein be stemd moest blijven voor de jeugd. De lig ging van het terrein ten Zuiden van de nieuwe Christelijke school is ongunstig en de terreinen aan de Dompvloedslaan be horen niet aan de gemeente. Spreker meende, dat de enige mogelijkheid is het besluit van 18 Juni te handhaven. De voorzitter gaf in overweging niet in te gaan op plannen, waar de school ge bouwd kan worden. Er is een voorstel van zes raadsleden. Anders moet de zaak ver wezen worden naar B. en W. om met nieuwe voorstellen te komen. Het voorstel van de heer Van Holten e.d. werd hierna aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. Tegen het voorstel waren mej. dr. Nolte en de heren Fijen, Schulz, ir. De Vassy, mr. Vliegen, mevrouw Dalmeyer en wethouder mr. Rohling. In het „Santhuis", het troephuis van de Kon Tiki zeeverkennersgroep aan de Spaarndammerweg in Haarlem-Noord, heeft Donderdagavond in het bijzijn van de groepsleiders van bijna alle groepen in het district, de installatie plaats gehad van ir. J. Pool te Bloemendaal als dis trictscommissaris van het district Haar lem van de Nederlandse Padvinders. De in stallatie werd verricht door de hoofd kwartiercommissaris voor verkenners, hopman P. J. Middelhoven uit Zaandam, die gedurende de afgelopen tien maanden het districts-eommissariaat in Haarlem reeds had waargenomen. Hopman Middelhoven nam de nieuwe D.C. de belofte af en overhandigde hem zijn volmacht. Bij deze plechtigheid was de echtgenote van de nieuwe D.C. en zijn drie kinderen, padvindsters en padvinder, eveneens aanwezig. De padvindersbewe ging, aldus hopman Middelhoven, rust op de vier zuilen: patrouillestelsel, buiten leven, wet en belofte, en het feit dat de leider een oudere broer voor de jongens wil zijn. Die leider zal zich zowel door de gemakkelijke als door de moeilijke ogen blikken moeten heenwerken. Hopman Middelhoven voegde hier te vens een persoonlijk afscheidswoord aan toe. nu zijn waarneming in het district is béëindicd. In schipper Bonhof dankte hij alle leiders voor de in deze maanden ondervonden steun. Namens de leiders bood schinper ir. D. A. Bonhof aan hopman Middelhoven het boek ,.De Haarleme St. Bavo" van dr. A. Melchior aan. Hopman Pool richtte zich daarna met c een dankwoord tot de aanwezige leiders. Met het werk dat zijn kinderen in de pad vindersbeweging verrichtten had hij steeds meegeleefd en zodoende had hij van dit werk al enigszins kennis genomen. De padvindersbeweging achtte hopman Pool een buitengewoon goede gelegenheid om het innerlijk van de kinderen te richten, opdat zij iater als goede mensen in het leven zouden kunnen staan. Zijn eerste officiële daad was daarna het uitreiken van de volmachten aan de leiders, die hem als assistent ter zijde zullen staan. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft onlangs besloten toe te treden als aan deelhoudster van de N.V. Bouwkal Noord- Nederlandse gemeenten. Het bouwsparen is niet uitsluitend aantrekkelijk voor de genen, die een woning zoeken en wellicht over voldoende kapitaal beschikken om direct een bouwkaslening te ontvangen en te gaan bouwen, doch voor een ieder, die het belang van het eigen woningbezit in ziet en bereid is door sparen zichzelf en zijn gezin een eigen huis te verschaffen. Op welke wijze de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse gemeenten de eigen woning binnen het bei-eik van iedereen brengt, wordt duidelijk gemaakt op een eerste in de gemeente te houden openbare bijeen komst. Omdat te verwachten valt, dat de gemeente binnen afzienbare tijd de be schikking zal hebben over een aantrek kelijk bouwterrein in Vogelenzang wordt deze eerste bijeenkomst in dat deel van de gemeente gehouden op Woensdag 8 Juli om acht uur in het R.K. Bondsgebouw. Gistermiddag is de minister-president van Nieuw Zeeland, de heer S. G. Holland met zijn echtgenote voor een vierdaags be zoek aan ons land op Schiphol aangekomen. Gisteren bezichtigde de premier Amster dam, dat hij een onofficieel bezoek brengt. Vandaag zal hij een bezoek brengen aan de ministers Drees en Beyen, de lunch nuttigen op paleis Soestdijik en des middags besprekingen voeren met minister Suur- hoff o.a. over emigratie-vraagstukken. De Tweede Kamerleden Fens, Romme, Van Rijckevorsel, Van den Heuvel, Tila- nus, Korthals en Vermeer hebben een amendement ingediend op de wet immuni satie militairen. Zij stellen voor, artikel 3 te lezen als volgt: „Onze minister is bevoegd, op eenstem mig advies van een door of namens hem ingestelde commissie van geneeskundigen, militairen de verplichting op te leggen zich aan revaccinatie tegen pokken en aan iedere door hem nodig geoordeelde inen ting en herinenting tegen andere ziekten te onderwerpen". De ondertekenaars zijn van mening, dat in de oorspronkelijke tekst van dit artikel aan de minister een te wijde bevoegdheid wordt gegeven. Zij achten het juister, dat de beslissing van de minister gebonden zal zijn aan een eenstemmig advies van een door of namens hem aan te wijzen commissie van geneeskundigen, welke naar gelang van de aard der ziekte telkens anders zou kunnen zijn samengesteld. Slechts twee dagen voordat zij haar 101ste verjaardag zou vieren, is Donderdag te Schoonhoven overleden de weduwe Teun- tje van der Hek, geboren van Buren. Het programma van de Haarlemse Cricket bond voor Zaterdag 4 Juli luidt als volgt: HCB Jun. XI—ACB Jun. XI (terrein BMHC); ACCRood en Wit 5 C; Rood en Wit 5 BCVHW 3; Haarlem 5—Haarlem 4. Uitgerust met geweldige cowboyhoeden, geweren en knalrode shawls, oefenen deze vier leden van de Amerikaanse Senaat zich in het schieten van antilopen als repetitie van de grote antilopen jacht, die zal plaats hebben op 5 September. Van links naar rechts: Sen. Edwin C. Johnson (Colorado); Dwight Grisioold (Nebraska); John Bricker (Ohio) en Senator Lester Hunt (Wyoming). ft0?# - - --S&-SÜ Nou, dat was 'n schooida/j geweest, om nooit meer te vergeten. Toen de bel geluid had en ze de school verlieten, stonden Rick en Bunkie nog even na te lachen, en ze konden bijna niet tot bedaren komen. Het was ook zoiets koddigs geweest, dat feestje van de rare hoofden! Toen gingen ze naar huis en daar hadden ze heel wat te vertellen. Oom Tripje schudde lachend zijn hoofd, toen ze aan tafel zaten en de jongens zo druk aan 't praten waren over de afgelopen dag. „Ja, ja", zei hij. „Jullie meester moest eigenlijk maar iedere dag zoiets verzinnen, dan was je niet van de school weg te slaan!" „Maar ik ben bang, dat ze dan niet erg veel zouden uitvoeren en dat er van het leren niet veel terecht zou komen", meende tante Liezebertha. „Nee, dat denk ik ook niet", lachte oom Tripje. „Maar meester zal heus wel wijzer zijn!" „Ik zou het best leuk vinden!", zei Bunkie. „We hebben wat 'n pret gehad!" „We zullen je aan zien komen", antwoordde oom Tripje. „Nee, hoor, het is maar goed. dat jullie morgen weer gewoon naar school gaat en gewoon gaat leren". Toch hadden de jongens die avond nog heel wat plezier, toen ze in bed lagen en Bunkie opeens dat gekke mombakkes opzette.... Het Haagse gerechtshof heeft arrest ge.- wezen in de zaak van de „ondergedoken bankbiljetten" van D. de L. en bepaald dat het onderzoek in deze kwestie hervat moet worden tot het nader horen van getuigen. Toen 13 Maart 1943 een verordening van de „rijkscommissaris" afkwam dat bank biljetten van 500 en 1000 ingeleverd moesten worden, gaven vele landgenoten daaraan geen gevolg. Onder hen bevond zich de Joodse Nederlander D. dé L., die zijn bankbiljetten van 500 en 1000 in het bijzijn van meerdere getuigen begroef. Na de bevrijding verscheen een beschik king, krachtens welke aan eigenaars, die een desbetreffend verzoek deden, onder nader te omschrijven voorwaarden, de tegenwaarde van niet-ingeleverde bankbil jetten kon worden vergoed. De eigenaar moest daarbij kunnen bewijzen dat hij 13 Maart 1943 de bewuste bankbiljetten in eigendom had. De L. richtte toen een verzoek aan het ministerie van Financiën om de tegen waarde vergoed te krijgen van de bank biljetten, die hij indertijd had laten onder duiken, waarbij hij aanbood om door ge tuigenverklaringen het bewijs te leveren dat de bedoelde bankbiljetten inderdaad op 13 Maart 1943 zijn eigendom waren. Finan ciën liet hem weten dat zijn verzoek was afgewezen. Een motivering werd niet ge geven. De L. liet toen door zijn raadslieden de staat dagvaarden om deze te doen ver oordelen het desbetreffende bedrag uit te betalen, subsidiair te laten verklaren dat eiser voldaan had aan de gestelde voor waarden. De rechtbank beschikte evenwel afwij zend op dit verzoek. Tegen deze uitspraak tekende De L. op advies van zijn raadslieden hoger beroep aan. Het gerechtshof heeft nu beslist dat de beëindiging van het onderzoek en de af wijzing van het verzoek tot inwisseling der oude bankbiljetten niet overeenkomstig de redelijkheid is geschied en dat zulks mee brengt dat het onderzoek hervat moet wor den tot het nader horen van getuigen. Tijdens de jaarlijkse persconferentie van de ANWB werd de verwachting uitgespro ken, dat een nadere verkeersregeling voor de bromfiets op betrekkelijk korte termijn te verwachten is. Dit zal bij ministeriële beschikking geschieden. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de bromfiets naar de verplichte rij wielpaden zal worden verwezen, paden dus voorzien van een blauw-wit dwangbord. Behoudens ontheffingen zal de brom fiets dan van landelijke rijwielpaden (met het zwarte bordje) worden geweerd, zolang de motor de fiets aandrijft. Hieruit zal volgen, dat de bromfiets zich aan het rij wiel verkeer zal moeten aanpas sen. Er zijn op het ogenblik naar schatting 300.000 brommers op vier millioen fietsen. Deze aanpassing zou, gezien de vrij hoge snelheden, die vele soorten bromfietsen kunnen halen, nogal wat moeilijkheden gaan opleveren. Als de bromfiets zich aan het rijwielver- keer zal moeten aanpassen, betekent dit echter nog niet, dat een maximum snelheid zal worden ingesteld. De bepalingen omtrent het in gevaar brengen van de vrijheid en veiligheid van het verkeer, zullen de bromfietser echter tot een matig gangetje op de verplichte rijwielpaden nopen. De bromfiets zal, blijkens bovenvermelde verwachtingen, dus de fiets met hulpver mogen blijven. Voor „ultra-lichte" motor fietsen met een cylinderinhoud van meer dan 50 cc zullen volgens deze verwachtin gen de gestelde regelen voor motorrijwielen gaan gelden. Onder voor een openlucht-uitvoering zeer gunstige weersomstandigheden, die er mede oorzaak van waren dat een zeer grote schare belangstellenden aanwezig was, gaf de gymnastiekvereniging V.O.L.O. op het schoolplein van de J. P. Coenschool aan de Gijsbrecht van Aemstel- stragt in Haarlem een uitvoering, die, mede dank zij een ijverige toestelcommis sie. een vlot verloop had. Verschillende nummers hadden wij reeds gezien tijdens feestelijkheden van het comité „Oud Schoten" op 30 April j.l., doch thans was de uitvoering dezer num mers veel beter. Het programma ving aan met een zeer gevarieerde lenitrheidsoefe- ning door dames. Voor sommige dames was dit geen gelukkig begin: er werden nogal wat foutjes gemaakt. Haar tweede vrije oefening, de oefening van de Sport week, voldeed uitstekend. Ook de vrije oefening van de dames senioren, in keu rige witte kleding, verkreeg een verdiend applaus. De dames demonstreerden verder nog aan 2 lage bruggen en aan ringen met goed-afgewerkte oefeningen van behoor lijk gehalte en besloten het programma met een sierlijk nummer vendelzwaaien, Ook het optreden van de heren mocht gezien worden, t.w. tremplin paardspringen en hoogbrug. De overige nummers waren voor de jeugd. Zo zagen wij van de jongens verschiliende vormen van voortbewegen over 2 in elkander verlengd geplaatste bruggen, hindernis-wedlonen onder en over verschillende toestellen, waarbij de deelnemers door het publiek luide werden aangemoedigd, oefeningen aan klimpalen en klassikaalbrug en springkast-soringen, waarbij het ons opviel, dat er serieus ge oefend was. De kleuter-meisjes lieten zien hoe men moet oefenen om later tot prestaties te kunnen komen; eerst met vrije bewe gingen, daarna over lange banken. Hun oudere clubgenoten demonstreerden de volgende phasen van de gymnastenop leiding door middel van een vrije oefe ning op enige bekende kinderliedjes, van een oefening met verplaatsingen en van bokspringen. Vooral bij dit laatste nummer was aan de afwerking goede aandacht geschonken. V.O.L.O. kan op een goede uitvoering te rugzien. Ter gelegenheid van de Kunst- en Sport week werden gisteravond in Krommenie op een zware grasbaan atletiekwedstrij den gehouden, waaraan o.a. werd deelge nomen door een gecombineerde Gita/ Haarlem-ploeg. Tot het laatste nummer, de Olympische estafette, hadden de Haar lemmers in deze wedstrijd, die in de vorm van een clubontmoeting werd verwerkt, de leiding. Tijdens deze estafette moesten onze stadgenoten het echter zonder hun 800 m.-loper Meyboom stellen, die we gens militaire dienst plotseling was ver hinderd. Lycurgus had nu geen moeite deze estafette te winnen en daarmede de overwinning veilig te stellen met 74 pun ten. Gita/Haarlem kwam tot 68 punten, Suomi tot 60 punten. De 100 m. voor dames werd een onbe dreigde zege voor de zusjes De Vries (Gita), die met resp. 12.8 en 12.9 haar te genstandsters ver achter zich lieten. Fok- kelman en Wullems (Haarlem) herhaal den dit kunstje op de 100 m. heren met enigszins geflatteerde tijden van 11.2 en 11.3. Op de 800 m. liep Halderman (Haar lem), die Meyboom verving, een moedige race die resulteerde in een derde plaats in 2 min. 9 sec., terwijl Van Gog van „Haar lem" op de 1500 m. bewees altijd nog be hoorlijk mee te kunnen doen door op dit sterk bezette nummer de vierde plaats te bemachtigen in 4 min. 22 sec. Het mooiste nummer van de avond was echter ongetwijfeld de 3000 m. Jansen en Warmerdam (Haarlem) waren tezamen met Oosterbaan (Suomi) en v. d. Kley (Lycurgus) ver van de rest weggelopen. In de voorlaatste bocht werd de „Haar lem" favoriet Jansen volkomen ingesloten en v. d. Kley profiteerde hiervan door on middellijk fel weg te sprinten. Geheel buitenom kwam Jansen echter in een heel sterke eindsprint terug en reeds 60 m. voor de eindstreep werd de Lycurgus-loper ge passeerd en het werd toch nog een over winning van Jansen in 9 min. 28.2 sec. Warmerdam, die in het geweld van deze eindsprint even was achter geraakt, her stelde zich in de laatste 80 m. dusdanig, dat Oosterbaan, die overigens eveneens een beste race liep, voor hem toch nog het hoofd moest buigen, terwijl hij v. d. Kley zelfs tot op een meter wist te benaderen. ADVERTENTIE .O vertaald uit het Engels 17) „Goed, lieveling. Inderdaad is het van het grootste belang, dat ze je bij je boek kan helpen. Misschien ben ik wel zo ge- irriteerd, omdat je geweigerd hebt mij nu op dit moment te trouwen, terwijl dat kind zes maanden met je mee gaat en je mag verzorgen. Dat ik een bèètje jaloers ben, is eigenlijk volkomen natuurlijk". Mark lachte. „Je kunt beter medelijden met haar hebben, dan jaloers op haar zijn", merkte hij op. „Ik zal iedere dag moei lijker worden, ik zal afschuwelijke drift buien hebbenneen, het zal geen pretje voor Elsie zijn. Bovendien kun jij me op elk moment dat je er zin in hebt, komen opzoeken. Je behoeft maar even op te bel len. De weekends reken ik absluut op je". Ze waren intussen aangekomen bij het Tehuis en Yvonne liet de auto stilhouden. voorstellen, dat na dit, zelfs Willows een paradijs moet lijken. Wat de weekends be treft, je weet dat ik een hardwerkende vrouw ben en niet elke week uit Londen weg kan, maar ik beloof je, dat ik zoveel mogelijk zal komen. Laat me alsjeblieft met de auto halen, want die lange trein reizen haat ik". Elsie kan je komen halen, dan kun je terug zelf chaufferen, als je wilt", ant woordde hij toegeeflijk. „Het zal voor haar ook een prettige afwisseling zijn, zo nu en dan eens even van Willows weg te komen". Opnieuw dacht hij aan Elsie. Het zou nog een obsessie voor haar worden, peins de Yvonne. Maar iemand zou toch de wagen naar Londen moeten rij den! En zo zou ze dus iedere keer, dat ze naar Willows ging, opgescheept zitten met dat kind! O, 't was allemaal heel verve lend. Waarom had Mark niet een man aan gesteld als secretaris-chauffeur? „Ik zal voor je bellen", zei ze, „en daarna zal ik een taxi zien te vinden, hoe wel ik het betwijfel of er in deze armzalige buurt taxi's te krijgen zijn". HOOFDSTUK 10 „Is juffrouw Gordon aanwezig?" vroeg Yvonne aan het daghitje, dat de deur opendeed. „Ja, ik heb haar zo juist de trap op zien gaan". Het meisje keek met grote, ver baasde ogen naar de kostbaar geklede jonge vrouw, die voor haar stond. Yvonne droeg haar koninklijke bontmantel met opvallende nonchalance. Ze zag er uit als „O, Mark, wat een somber huis. Ik kan me een filmster en het dagmeisje vond het een sensatie zo'n soort vrouw van dichtbij te bekijken. Ze vroeg zich verwonderd af, wat deze mooie vrouw te maken had met Elsie Gordon, die ze zo juist met roodbe- huilde ogen de tran had zien oplopen. Voor de deur stond ook een mooie auto, die niet bepaald in deze omgeving paste. „Prachtig", zei Yvonne. „Waar is hier de ontvangkamer? Wil je juffrouw Gordon zeggen, dat meneer Hilary daar op haar wacht?" Het meisje wees haar de zitkamer en voegde er aan toe: „Juffrouw Brown, het hoofd van het Tehuis, vindt het niet goed, dat de dames hier mannen ontvangen". En toen ze Yvonne ongelovig zag glim lachen, legde ze haastig uit: „De juffrouw is erg streng op dit punt. Ik zou mijn baan tje verliezen als ik een man binnenliet". „Allemensen! Waar ontmoeten de meis jes hier hun vrienden dan? Op de hoek van de straat? Kar, ik even met juffrouw Brown spreken?" „Juffrouw Brown is uit", antwoordde het hitje. Yvonne werd ongeduldig. Ze wist, dat Mark er zich niet van af zou laten brengen om op dit moment met Eisie te spreken. Ze haalde haar portemonnaie te voorschijn en gaf het meisje een biljet van 10 shilling. „Luister eens, meneer Hilary, die juffrouw Gordon wil spreken, is blind. Hij heeft haar als zijn secretaresse aangenomen en moet nog over een en ander met haar pra ten. Ga juffrouw Gordon dus even waar schuwen". Het hitje voelde, hoe deze jonge vrouw gewend was te bevelen. Bovendien was dit geen geringe fooi! En juffrouw Brown zou moeilijk bezwaren kunnen maken tegen een blinde bezoeker „O, als hij blind is, dat verandert de zaak natuurlijk. Brengt u hem maar bin nen, juffrouw. Maar vraagt u hem wel niet al te lang te blijven. Juffrouw Brown is om ongeveer vier uur terug". Er was een uitdrukking van ongeduld op Mark's gezicht, toen Yvonne bij de auto terugkwam, maar na haar uitleg glim lachte hij. „Arme kinderen! Waarschijnlijk denken hun ouders, dat ze in zo'n Tehuis veilig zijn". En toen Yvonne hem de voor deur binnenleidde, fluisterde hij: „Bah, het ruikt hier afschuwelijk. Etenslucht, ver mengd met stof. Er staat hier waarschijn lijk nooit een raam open". ,,'t Ruikt hier naar eerbaarheid", spotte Yvonne. Ze deed hem plaats nemen in een uitgezakte diepe stoel in de zitkamer. „Ze hebben hier zelfs nog planten", voegde ze er aan toe. „Aspedistra's?" „Nee, een soort palmen, maar erg ver pieterd en uitgedroogd. Ik ga er nu van door, om het arme kind niet wéér in ver legenheid te brengen. Zie ik je vanavond nog?" „Natuurlijk. Je komt toch bij me dine ren?" „Afgesproken". Ze boog zich voorover en gaf hem spontaan een kus. „Zorg goed voor jezelf en verwen dat kind niet te veel. Tot vanavond!" Mark hoorde de deur sluiten en haar hoge hakken over het linoleum van de hal trippelen. Daarna werd het doodstil. Hij rook de onaangename lucht, die overal in het Tehuis hing, en vaag vroeg hij zich af, hoe de jonge meisjes, die hier woonden, het uithielden Elsie lag cp haar bed, met haar gezicht in het kussen, te huilen, toen het daghitje op haar kamerdeur klopte. „Er is een meneer voor u beneden, juffrouw. Meneer Hilary, en 't is belangrijk. Maar blijft u niet al te lang met hem in de zitkamer, an ders krijg ik moeilijkheden met juffrouw Brown". „Goed, ik kom", riep Elsie terug. „Zeg maar aan meneer Hilary, dat ik in een mi nuut bij hem ben". Haar eerste impuls was geweest om te doen, alsof ze niet op haar kamer was. Maar de gedachte, dat Mark Hilary bene den op haar zat te wachten, dwong haar tot antwoorden. Mark daar beneden in die afschuwelijke zitkamer, wachtend om met haér te spreken....! Haastig waste ze haar gezicht en poederde haar neus. Ze zag er verfomfaaid uit. maar Mark kon haar niet zien.... Ze voelde zich opeens erg beschaamd over haar gedrag bij Vé- ronique" en haastte zich de trappen af. Toen ze de zitkamer binnenkwam, zat Mark met Orlando, de kat van het Tehuis, op zijn knieën. Het dier spon luid hoor baar. Mark streelde het met een noncha lant gebaar. Het deed hem prettig aan, in deze kille sfeer iets warm-levends te voe len. „O, meneer Hilary", begon Elsie adem loos. „Het spijt me, dat u al deze moeite hebt genomen. Hoe bent u hierheen geko men?" „Yvonne neeft me gebracht", antwoord de hij, terwijl hij zijn hoofd oprichtte. Hij stak een hand in haar richting uit. „Het spijt me, dat ik niet op kan staan", veront schuldigde hij- zich lachend. „Maar deze poes heeft het zich zó comfortabel ge maakt op mijn kniecn Elsie voelde zich steeds meer be schaamd over haar gedrag en haar hals- over-kop weglopen. Ze had er op dat moment helemaal geen rekening mee ge houden, dat hij tenslotte blind wasZe moest een heel slechte indruk gemaakt hebben. Angstig keek ze even het vertrek rond, of Yvonne niet ergens in een hoekje zat. Dan legde ze haar hand in zijn uitge stoken hand en zei warm en oprecht: „Het spijt me zo heel erg, meneer Hilary, dat ik me zo kinderachtig heb gedragen. Ik weet niet, hoe 't kwam. Juffrouw Clair en u waren juist zo aardig tegen me. Het was waarschijnlijk een plotseling opkomende stemming. Sir Leo noemt zo iets altijd mijn donderbuien". Mark lachte. „Om eerlijk te zijn, kwam ik eigenlijk juist hierheen, om jóu mijn verontschuldigingen aan te bieden", zei hij. „Het was weinig tactvol van me, om je aan te bieden kleren voor je te kopen. Als welopgevoed jong meisje kon je daar na tuurlijk niet op ingaan. Maar geloof me, dat ik er geen bij-bedoelingen mee had. Ik was werkelijk van plan de kosten met je salaris te verrekenen". (Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6