ZE VEN DA GEN HAARLEM Honderd jaar „Huize Sint Bavo" Heftige strijd in Tweede Kamer over Utrechtse uitbreidingsplan Grieks Nationaal Danstheater RUDGE Van mensen en dingen onder de Damiaatjes HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE-*HAARLEMSCHE COURANT Reprise „De laatste étappe" Minister Mansholt deelt de ergernis over Belgische „tomatenstop Openluchtuitvoering Examens H. v. d. Weijer overleden „Met de AVRO naar Tirol" VRIJDAG 3 JULI 195 3 Onder de titel „Honderd jaar Sint Bavo" heeft Herman Divendal een klein gedenk boekje geschreven, gewijd aan het eeuw feest van de Zusters Franciscanessen van Charitas, die zich honderd jaar geleden in Huize „Sint Bavo" aan de Kerklaan te Heemstede gevestigd hebben. Hoewel de schrijver het ergens in zijn boekje betreurt dat tijdens de laatste oorlog een gedeelte van het archief in vlammen is opgegaan, heeft dit hiaat in het beschikbare mate riaal hem toch niet kunnen verhinderen een prettig leesbaar gedenkschrift samen te stellen, waarin de historie van dit huis op een onderhoudende wijze behandeld wordt. Wij vernemen hieruit, dat op 6 Juli 1853 de 29-jarige Zuster Stanislaus en de 40- jarige Zuster Antonia naar Heemstede werden gezonden met de opdracht, hier op uiteraard bescheiden wijze, een bewaar-, brei- en naaischooltje in te richten. Het ligt voor de hand, dat een dergelijk begin voor onze hedendaagse begrippen op de rand van het primitieve is geweest; temeer omdat de toenmalige pastoor van Berken rode, Adrianus van der Weijden, in 1854 aan de bisschop van Haarlem schreef: „Mijne parochie bestaat voor verre het grootste deel uit dienstboden en behoeftige arbeiders". Maar daardoor werd tevens het onberekenbare nut van deze kleine in stelling overtuigend bewezen, want in die dagen werd in de vele blekerijen langs de Blekersvaart het werk ook door talloze gehuwde vrouwen verricht. Vandaar dat een groot gedeelte der jeugd uit deze pa rochie dikwijls volkomen aan haar lot was overgelaten, hetgeen voor de opvoeding der kleuters weinig bevorderlijk was. Doch niet minder voor de oudere meisjes, die meestal direct van de bollenschuur of kwekerij in het huwelijk traden, waarna hun in de middaguren enig onderricht in naaien en breien uitstekend te stade kwam. Het schooltje, gelegen op de plaats waar zich nu de keuken van het gesticht bevindt, was dan ook na twintig jaar volstrekt te klein geworden en bovendien werd het zo bomvvallig, dat men bij een 'eventuele winterstorm voor instorten vreesde. Daar om werd in 1873 een ernstig beroep op de parochianen gedaan, met het gevolg dat er voldoende geld bijeen kwam om de eerste noodzakelijke reparaties te doen verrich ten, waarbij het gebouw tevens kon wor den vergroot. Weer twintig jaar later ont ving het parochiaal armbestuur een legaat van niet minder dan vijfentwintigduizend gulden van de heer Leonardus Peeperkorn, onder voorwaarde dat het geld zou worden aangewend voor de stichting van een ge bouw voor de verpleging van wezen en ouden van dagen. Aldus kon in Februari 1900 het nieuwe gesticht door deken Dan- kelman van Haarlem worden ingewijd, waarna in April 1908 ook de rechtervleugel werd voltooid en het gebouw in de huidige vorm was ontstaan. Het wordt thans be woond door twintig zusters, onder leiding van de Eerwaarde Moeder Longina, 96' in woners en tien dienstboden. Inderdaad een hele verandering sinds de tijd, dat onder een lekkend dak op een snorrende kolom kachel de flessen met spenen werden ge warmd voor de allerkleinsten, waarvan de moeders op de blekerijen werkzaam waren. Huize „Sint Bavo" wordt thans beheerd door een college van regenten, bestaande uit de heren J. H. M. Peeperkorn, voorzit ter; M. J. Meijer, secretaris; H. H. Rücker, penningmeester en M. E. A. van Oppén, commissaris, terwijl pastoor Ch. W. van Mierlo als bisschoppelijk commissaris fun geert Ter gelegenheid van dit eeuwfeest werd verder een speciale feest-commissie gevormd, welke het volgende programma bekend heeft gemaakt: Zondag 5 Juli wordt de herdenking be gonnen met een plechtige Hoogmis, om 9 uur op te dragen door Deken J. J. A. Kuil man. Daarna om 11 uur een receptie van de inwoners, gevolgd door een diner. De receptie voor genodigden vindt 's middags om half drie plaats; die voor belangstel lenden om half vier. Om half zes wordt het Lof gezongen door de St. Bavoknapen on der leiding van Gerard de Barbanson, waarna men de eerste herdenkingsdag om half acht besluit met een concert, te geven door de St. Bavoknapen en het R.K. Kin derkoor „Klein Cecilia"; met pianobege leiding van Bert van Poelgeest en het ge heel weer onder leiding van Gerard de Barbanson. Dinsdag 7 Juli wordt om half acht een concert verzorgd door de R.K. Harmonie „St. Michaël", dirigent de heer S. Noom. Woensdag 8 Juli is er om 9 uur een plechtige Requiem voor de overleden Zus ters van Huize „St. Bavo", opgedragen door pastoor Ch. W. van Mierlo. Gezongen wordt de Requiemmis van Don Lorenzo Perosi, onder leiding van Gerard de Barbanson, met orgelbegeleiding van Jos. Schneiders. Dit Requiem zal worden voorafgegaan door vier stille missen voor de overleden Zus ters, weldoeners en bewoners van het huis. Donderdag 9 Juli volgt dan weer een concert om 19.30 uur, door het R.K. dames koor „Viva Maria" en het zangkoor „Lau- date Dominum". Zondag 12 Juli wordt het feest dan om 17.30 besloten door een plechtig lof met Te Deum, te celebreren door pastoor Ch. W. van Mierlo. Om lialf acht gevolgd door een opvoering voor inwoners en genodigden van „Maricken van Nimwegen" door het marionettentheater van Henk Zoutendijk uit Den Haag. Nachtvoorstelling in Lido De Bond van oud-illegale werkers te Haarlem geeft morgen. Zaterdag 4 Juli, een nachtvoorstelling in het Lido-theater van de Poolse film „De laatste étappe", in het bijzonder voor zijn leden en andere verzetsvrienden. De vertoning geschiedt onder auspiciën van de Federatieve Raad van het Voorma lig Verzet Nederland. De opbrengst komt ten goede aan het Sociale Fonds van het V.V.N. Dit is mogelijk door verleend vrijdom van vermakelijkheidsbelasting, belangloze medewerking van het personeel en het gra tis ter beschikking stellen van het Lido- theater door de directie. 's Nachts extra vervoer met bussen van de Noord-Zuidhollandse Vervoer Maat schappij. Wij schreven indertijd onder de titel „Monument voor de martelaren van Auschwitz" onder meer: „De laatste étappe", neemt in de reeks films over de oorlog een bijzondere plaats in, omdat het hier een speelfilm betreft, waarin het „ver haal" een zo bescheiden plaats inneemt en de feiten overheersen, dat hier van een gespeelde documentaire kan worden ge sproken. De film werd vervaardigd door twee Poolse vrouwen, die het concentratie kamp Auschwitz overleefden. Door alle romantiserende elementen als overbodig en schadelijk voor de authenticiteit van het werk te vermijden en te voorkomen dat de aandacht var. de toeschouwer versnipperd werd over de ontelbare schrijnende détails, die het leven in de concentratiekampen rijk is, werd een film verkregen, die niet alleen als getuigenis van een tijdperk van verwording en verschrikking, maar ook cinematografisch als een meesterwerk kan worden beschouwd. Na lange besprekingen tussen de Russische minister van Buitenlandse Zaken en de ambassadeur der V. S. in Moskou is vastgesteld, dat Russische vrouwen, gehuwd met Amerikaanse onderdanen met hun kinderen vrij de Sovjet-Unie zullen mogen ver laten. De Amerikaanse journalist te Moskou, Eddie Gilmore, ondernam na de afkon diging van dit. besluit met zijn vrouw Tamara en zijn twee dochtertjes, Susanna (3V2) en Victoria (9), de reis naar de V.S. De familie bij aankomst te Stockholm. (Van onze parlementaire redacteur) Mondelinge vragen van de heer Den Har. togh (WD) over de stopzetting door de Belgische regering van de Nederlandse in voer van tomaten noopten minister Mans- helt gisteren tot tweemaal toe vast te stel len dat België in gebreke is. De bewinds man noemde deze invoerstop wel in over eenstemming met de formele bevoegdheid van de regering te Brussel, maar anderzijds was de nu getroffen maatregel strijdig te achten met de Beneluxgedachte. Bovendien is zij nog steeds in gebreke gebleven om de in October 1950 ter confe rentie in Luxemburg gemaakte regeling voor dergelijke verwikkelingen (die uit eindelijk door middel van arbitrage uit de weg geruimd zouden kunnen worden) tot leven te brengen. Nederland heeft deze aangelegenheid al op de jongste besprekin gen in Den Haag aangesneden en zal er op de komende bijeenkomsten mee voortgaan. Ons land is niet bereid blijvend niet-nako- ming van de Belgische beloften inzake de arbitrage bepaling te aanvaarden. Op een aanvullende vraag van de heer Den Har- togh antwoordde de minister nog, dat de Nederlandse regering zal overwegen wat haar te doen staat om cle moeilijkheden op te lossen als de komende besprekingen ter zake niets opleveren. Hij was niet bereid, onmiddellijk toe te zeggen dat wij dan tot représailles zouden overgaan. Herziening van het B.W. De Kamer is gisteren uiteindelijk door de behandeling van de tweede reeks conclu sies op vraagpunten inzake herziening van het Burgerlijk Wetboek heengekomen. Op nieuw heeft zij prof. Meyers, die als raads adviseur het leeuwenaandeel in de uiteen zetting van de regeringstafel had, kunnen bewonderen als scherpzinnig jurist en glashelder geestig docent. Mej. mr. Tendeloo (Arb.) bijvoorbeeld Haarlem mag toch wel bijzonder dank baar zijn voor het prachtige, men kan ge rust zeggen unieke openluchttheater in de onmiddellijke omgeving. Dit voorrecht be sefte ik gisteravond dubbel, toen ik in het Zuiderpark te Den Haag de West-Europese première (op een niet al te best belicht toneeltje van vijf bij negen meter) bij woonde van het programma, waarmee het Nationaal Danstheater van Griekenland in de komende maanden naar Frankrijk, En geland en de Verenigde Staten gaat. De spectaculaire kwaliteiten daarvan zijn namelijk niet zo bijzonder groot, doch waarschijnlijk zullen de bezonken kleuren der costuums zich tegen Bloemendaals na tuurlijke décor voldoende schilderachtig aflekenen om het oog te boeien. Volkomen ongemotiveerd verwacht men eigenlijk iets heel anders dan men thans met veel goede smaak doch weinig gevoel voor het theater krijgt voorgezet. Men had gemeend, dat op de bodem van onze Wes terse beschaving dansen met veel meer variatie zouden zijn opgebloeid. Deze folklore vertoont echter bij een tamelijk voorname elegantie een uiterlijke eenvor migheid, die iedere vergelijking met bij voorbeeld de zo afwisselende en tempera- mentrijke Joegoslavische dansen uitsluit. Griekenland heeft ondanks perioden van vreemde overheersing weinig invloeden ondergaan. Men wordt dan ook in de eer ste plaats getroffen door Turkse kenmer ken, die men overal in de Europese dan sen van de late middeleeuwen aantreft. Alleen op de eilanden drong de Venetiaan- se sfeer door, vandaar dat de dansen van Kreta en Cyprus zoveel fleuriger en meer op behaagzucht ingesteld zijn dan die van het vasteland. Ze zijn pittiger, vragen kracht en lenigheid van de springers, maar het blijven uitingen van puriteins plezier. Op een persconferentie heeft de artistieke leidster van het gezelschap, de zangeres Dora Slratou, verklaard hoe moeilijk het was de oorspronkelijke kringdansen voor het theater te bewerken zonder de authen ticiteit te verspelen. Naar mijn mening had zij wel iets meer concessies mogen doen, omdat de oorspronkelijkheid zoals uit het bovenstaande blijkt maar zeer be trekkelijk is. Van Nederlandse zijde wordt er echter op aangedrongen enige wijzigingen in het thans uitgevoerde repertoire te bren gen, zodat men mag aannemen dat de vol gende week het keurig verzorgde program ma niet op de voet gevolgd zal worden. ADVERTENTIE Grootste keuze bij: NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstraat 40-42 - Tel. 17768 Men vindt daarin allerlei bijzonderheden over de verschillen tussen de twee voor naamste typen: syrtos en pidiktos, zodat ik daarop deze plaats niet verder behoef in te gaan. Ook treft men er wetenswaardig heden in aan over de muzikale rhythmen en de eigenaardige instrumenten. De knie vedel wordt bespeeld door een kostelijke figuur, die sterk aan de thans niet meer levende, vooral van het witte doek bekende Franse acteur Raimu doet denken. Er wordt zeer veel en doorgaans heel goed ge zongen. Na de voorstellingen in Bloemendaal, die een onderdeel van het Holland Festival vormen, kom ik nader op het optreden van dit onder bescherming van Koningin Fre- derika staande gezelschap terug. DAVID KONING Zaterdagavond geeft de turnvereniging „Santpoort" in het Burgemeester Rijkens- park in Santpoort weer haar jaarlijkse openluchtuitvoering, waarvoor de leider, de heer H. Bruns een uit 14 nummers be staand programma heeft samengesteld. Na een korte optocht door het dorp, ach ter het trommelcorps van de Haarlemse gymnastiekvereniging „BATO" en de op mars op het terrein, zullen de kleuters, meisjes, jongens, dames en heren in een af wisselend programma een overzicht geven van de verschillende vormen van gym nastiek, die bij T.V.S. beoefend worden. Zo zullen de meisjes een vrije oefening, een huppeloefening en oefeningen met banken laten zien, de jongens oefeningen op en over springkasten en behendigheids oefeningen aan de brug. Brugturnen is er ook te zien van de dames en van de heren. De dames senioren treden op met een vrije oefening, de dames junioren met een bal oefening en met vendelzwaaien (16 ven dels). Verder nog een gedeelte van een les door heren en een algemeen springnummer. Onder de benaming „Hansje Stoffel" zullen de kleuters een sprookje laten zien, terwijl het programma tenslotte nog een nummer bevat dat wordt aangekondigd als Souvenir du cirque Renz. RIJKSKWEEKSCHOOL Aan de Rijkskweekschool zijn geslaagd voor het examen handwerken, de dames R. Scheffer te Halfweg; A. Tinkelenberg, A. Zeugner, M. Bronkhorst en H. Fijlstra te Haarlem; W. Vooren te Overveen en voor handenarbeid: de heren K. Heymans, H. Ho- vius, J. Prosée, W. Mauzrel en R. Reinalda te Haarlem; P. Eriks te Velsen. MULO-DIPLOMA Te Haarlem zijn geslaagd voor het Mulo- examen, diploma A: H. A. Koese, G. van Oei. C. C. Vollrath, H. Zuilhof, P. Roos, J. R. Schipper, N. Kraak, J. G. Antonius, J. P. Vis ser, P. M. de Hart, .1. C. Sparreboom. R. van Wechem, A. L. Klein, A. J. Hart, S Brink, J. Martins, W. F. Dekker, N. Leonhardt, F. Siekman en L. Smit- Voor het diploma B slaagden: J. Ooster- hoff, J. C. de Wit, P. J. Booy, J. W. van Til burg. B. Mastenbroek, P. J. v. d. Voet, .1. van Maart, C. Pierik, D. W. Groeneveldt en P- M. de Hart. MTS TE AMSTERDAM Geslaagd zijn voor het overgangsexamen naar het tweede studiejaar van de Middel bare Technische School, Dongestraat, Am sterdam: H. J. van der Louw (bouwkunde), R. F. de Lossantos Parola, R. Bax en J. P. M. Eerdenburg (werktuigbouwkunde) allen te Haarlem; Th. J. Verheiden en C. A. A. van Diepen (werktuigbowkunde), beiden te Sant poort en C. T. van der Weele (werktuigbouw kunde) te Velsen. Voor het overgangsexamen naar het practische jaar zijn geslaagd I- Konings (weg- en waterbouwkunde) te Haar lem en C. Naaktgeboren (werktuigbouwkun de te Velsen. Plannenmaker U heeft gisteren in ons blad kunnen lezen hoe er met de stadsuitbreiding in deze stad geen halve maatregelen wor den genomen. Een hele wijk die in vier jaar uit de grond wordt gestampt en een andere waarmee het wel wat kalmer aan gebeurt, maar daartegen over weer haar eigen proble men stelt. Wij weten niet of het u gaat als ons, maar als wij iets te weten komen over belangrijke werken die binnenkort wor den uitgevoerd, dan willen we graag eens kennismaken met de mensen die als de scheppers van zo'n project kunnen wor den beschouwd. In dit geval behoefden we niet lang te zoeken, want wet houder Angenent en ir. De Lange, de waarnemend direc teur van Openbare Werken, hebben bij de toelichting van de plannen voor „Delftwijk" en „Zinnevelt" de ontwerper aan het woord gelaten: ir. A. van der Steld, die nu drie jaar in Haarlemse gemeentedienst is als opvolger van ir. F. Otte- vangers, de vorige chef van de afdeling Stadsontwikkeling en gemeentelijk grondbedrijf, de man aan wiens werkzaamheid wij de nog steeds belangrijke studie „De sociaal-economische structuur van Haarlem" dan ken. Ir. Van der Steld is nog jong, maar hij heeft al heel wat ge daan en beleefd. Na zijn studie in Delft kwam hij bij een par ticuliere architect in het Bra bantse Ulvenhout, die niet al leen een bouwkundige praktijk had, maar ook nogal wat uit breidingsplannen ontwierp voor kleinere gemeenten. De ervaring die ir. Van der Steld daar opdeed kwam hem uitste kend van pas toen deze gebo ren Rotterdammer na de be vrijding in het Wederopbouw- werk voor rijk en provincie terecht kwam, waarvoor hij in Westelijk Brabant opereerde. Die periode werd afgesloten doordat hij in militaire dienst moest komen en als reserve luitenant aan het hoofd werd geplaatst van een compagnie genietroepen die in Midden- Java al dadelijk voor de won derlijkste opgaven werd ge plaatst. Maar de heer Van der Steld, pardon: luit Van der Steld, was nu eenmaal inge nieur en dus werd hij geacht van alle zaken die ook maar iets met techniek te maken hadden, verstand te hebben, of het nu het aanleggen van bruggen, het herstellen van electrische centrales of het zui veren van water betrof. In die drie jaar heeft ir. Van der Steld met zijn mannen 250 bruggen gebouwd of hersteld of bijna twee per week. Na de jaren waarin hij leer de improviseren en ook wel confereren,bleek Haarlem wel licht minder spectaculair, maar in ieder geval niet minder druk en urgent werk te bieden. Want al mogen de plannen voor Haarlem-Oost en Haar lem-Noord nu „de deur uit zijn": in 1957 zal toch een be gin gemaakt moeten worden met de ophoging van de ter reinen van „Parkwijk", het woonkwartier dat zal verrij zen tussen Amsterdamse vaart en Burgemeester Reinaldapark tussen Prins Bernhardlaan en nieuwe Rijksweg Ook het voorbereiden en op stellen van het zo vurig dooi de raad verbeide „structuur plan" (waarover de -vroeden overigens de meest uiteen lopende denkbeelden hebben) is een onderdeel van zijn taak. Daarnevens heeft ir. Van der Steld nog een kleine hob by: hij bedenkt graag namen voor de stratenplannen die hij ontwerpt en de namen voor de thans bekend gemaakte uit breidingsplannen zijn, in over leg met de commissie voor de straatnamen, door hem ge kozen. Moge onze stedebouwkun- dige nog vele namen beden ken: het zal een teken zijn, dat het met onze stad en haar woongelegenheid goed gaat. Help! Tegenover ons zat een diep bedroefde ds. Bronsgeest. Zijn troetelkind, het Christelijk Militair Tehuis aan de Jans- weg, houdt morgen, Zaterdag, een collecte en het staat nog niet zo hest met de aanmelding van collectanten en collectri- ces. Nu herinneren wij ons de spontane reactie van zovelen toen kort geleden het kleuter huis „Margriet" dergelijke moeilijkheden beleefde. Zaterdag gaat het niet om het onderdak en het tehuis voor jonge kinderen,maar voor jonge mannen of kerels, zoals dat vroeger in het militaire jargon heette. Maar kleuters of kerels: het tehuis is in bei de gevallen even nodig en even veel waard. En omdat u dat ook wel be grijpt, weten we zeker, dat er vanavond en Zaterdag zich nog heel wat helpende handen zul len aanbieden bij het Christ. Militair Tehuis, Jansweg 4. Men kan zich opgeven voor ochtend- of middagcollecte. Argentijns bezoek Vandaag" gaan we u iemand voorstellen, waarvan u nog nooit hebt gehoord, daar dur ven we ons hoofd onder te verwedden. Het is de heer Pierre A. Risso, die al maan den geleden helemaal van zijn atelier op nummer 32 aan de Avenue Callao in Buenos Ayres in Argentinië naar Europa is getrokken om aldus in contact te komen met de hedendaagse schilderkunst in ons werelddeel. Want Pierre A. Risso is schilder, zoals u wel al be grepen zult hebben, en één die ernst maakt met zijn kunst. Zo reisde hij eerst naar Italië, waar hij kennis maakte met zeer belangrijke expo sities in Florence, Venetië, Toskane, maar vooral in Mi- gobelin „De verovering van Damiate" hun aandacht trok ken. Vervolgens hebben we ons in een bijna Zuidelijk zonlicht op een geliefd terras aan de Grote Markt geïnstalleerd, waar de heer Risso ons iets van zichzelf en vooral van de schilderijen die hij zo graag zou willen maken, heeft ver teld. Want al van voor de tweede wereldoorlog is deze Argentijn bezeten van een idéé: de dan sen van de Braziliaanse ne gers vast te leggen, beter nog: het rhythme van de frêvo, van de samba, van de macoumba en hoe al die in beweging ge brachte levensvreugde nog meer mag heten tot klinken te brengen op het linnen. De volksdansen der Afri kaans-Braziliaanse negers bieden voor de hedendaagse schilder een geheel nieuw ter rein: moeilijk maar dankbaar wegens de kleurigheid en de dynamiek van het gegeven. Risso heeft in België een zekere verwantschap in on derwerp ontdekt bij Daxhelet, een schilder uit het Luikse, die zich bij voorkeur aan het leven der Congalezen wijdt. En -verder herinnerde de Ar gentijn, die evenals vele artis- ten ter wereld ontdekingsrei- laan, waar Risso zich geest driftig toonde over wat een kunsthandelaar als Ghering- helli voor begaafde jongeren als Rosai, Gironi en Piscis en Carra doet en vandaar naar Frankrijk, Zwitserland en Bel gië en enkele dagen geleden in Haarlem, Nederland en zo doende in dit rubriekje te be landen. We troffen hem terwijl hij met zijn Brusselse vriend Karl Automme het stadhuis ver kende. Ze kwamen net van het Frans Hals-museum en hadden de mond nog vol van de daar opgetaste schoonhe den, maar toonden zicb on middellijk bereid om zich in even geestdriftige termen uit te laten over de Ridderzaal en alles wat daarin in de Sche penkamer en de Oude Raad zaal, waar inzonderheid de tegels van de schouw en het zen kan doen dank zij een reisbeurs van zijn Minister van O. K. en W., zich in grote eerbied aan het werk van een Ensor, van een Tytgat, een Permeke. Zo zaten we dan gedrieën op het geliefde terras aan de Grote Markt, de man uit Bue nos, de Brusselaar en de dood gewone Haarlemmer. En toen zei die Argentijn ineens: „Ik heb me nergens nog zo op mijn gemak gevoeld als hier". Kijk, dat vonden we nu het mooiste compliment dat hij onze stad kon maken. Straks is hij weer terug in zijn land. In October expo seert hij bij Van Riel, de grootste kunstzaal van Buenos Ayres, welke de naam van een Nederlander voert. En wanneer Risso dan weer op gaat in de uitbundigheid van zijn negers, zal hij zich wel licht nog eens dat genoeglijke terrasje herinneren in die schone stad die Haarlem heet. Samenwerking Verenigingen voor vreemde lingenverkeer stellen het na tuurlijk op prijs als toeristen naar de plaats komen, waar hun leden «wonen, doch de be sturen van deze verenigingen uit Zuid-Kennemerland heb ben begrepen, dat het nuttiger is propaganda te maken voor de gehele streek dan voor een bepaalde gemeente. Zij hebben zich verenigd in de Bond van Verenigingen voor Vreemde lingenverkeer in Zuid-Kenne merland en werken reeds ge ruime tijd samen. Een vacan- tieganger, die logeert in Haar lem of in een der omliggende gemeenten, beperkt zich niet tot het afleggen van bezoeken aan zijn tijdelijke verblijf plaats, doch trekt er op uit. De gelegenheid daartoe in Zuid- Kennemerland is bijzonder gunstig. Dat hebben wij dezer dagen ondervonden toen wij met col lega's uit andere delen van het land deelnamen aan een ex cursie door een gedeelte van Zuid-Kennemerland onder lei ding van het bestuur van de bond en met medewerking van de gemeentebesturen van Vel sen en Aalsmeer. Die tocht wasinteressant, want men kreeg een indruk hoe hard er in Nieuw IJmuiden gewerkt wordt om inwoners of toekom stige inwoners een woning te verschaffen en welk groot werk er uitgevoerd wordt bij de pont te Velsen, waar in de toekomst een tunnel onder het Noordzeekanaal zal komen. In Velserbeek en in de omgeving van Velserend is het prettig toeven en het maken van een boottocht door de havens en het brengen van een bezoek aan het IJmuider strand vor men bijzondere attracties. De gastheren hebben hun gasten ook laten zien, dat het aanbeveling verdient te ver pozen in het Bloemendaalse openluchttheater, in Kraan tjelek en in Zandvoort, ook als men de badplaats van de wa tertoren kan zien. De leden van het bestuur van de Bond van verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Zuid-Kennemerland traden als voortreffelijke gastheren op en daarvoor brengen wij hun op deze plaats hulde. voegde hij toe: „Een wetboek is niet een litteraire bijdrage voor een of andere kro niek. Daar moet men naar synoniemen zoeken om herhaling van hetzelfde woord te vermijden, maar in een wetboek moet dat nu juist niet, behalve.als er kleine nuances zijn, want dan is niets gevaarlijker dan star vast te houden aan hetzelfde woord." Dit lesje diende ter parering van mej. Tendeloo's opmerkingen, naar aanleiding van conclusie 21, over de goede trouw. Deze luidt: „De wet bepaalt, dat de goede trouw de uit overeenkomst en wet voortvloeiende verbintenissen kan aanvullen, kan doen vervallen of buiten toepassing doen stellen. Vervallen of buiten toepassing doen stellen dient echter alleen te kunnen geschieden, wanneer een beroep op 't overeengekomene oi op 't door de wet bepaalde onder de ge geven omstandigheden onbetamelijk is." Met een voorbeeld legde prof. Meijers uit, waarom het juist aankomt op de uitdruk king: „onder de gegeven omstandigheden." De nieuwe redactie van de conclusie inzake uilsluiting van werkgevers aansprakelijk heid voor tekortkomingen van diens arbei ders ging er nu zonder debat en stemming door. De Utrechtse kwestie De rest van de middag was gewijd aan de vrij heftige strijd tussen de stad Utrecht en „Het Slicht". Hierbij zij onmiddellijk opgemerkt dat deze parlementaire strijd tot dusver een „stichtelijk" karakter had, en dat alleen al omdat de heer Scheps (Arb.) zijn rede weer royaal met Bijbelse termen doorspekte. In het algemeen geno men stond hij achter de regering ten aan zien van het voorstel om met behulp van grenswijzigingen de stad Utrecht aan on geveer 3000 hectaren meer grond te helpen ten koste van een reeks omliggende ge meenten. Daarvan zal Zuilen geheel ver dwijnen; grotendeels komt zijn gebied aan Utrecht en de rest aan Maarsen. Minister Beel werd door de heer Scheps geprezen, wijl deze bewindsman voor het geval-Zui- len een eerste proef met een gemeen schapsraad in de desbetreffende wet wil neerleggen. Die gemeenschapsraad zou in de ogen van genoemde spreker de nodige waarborgen voor handhaving van het Zui- lense *eigene" belichamen. Spreker was dus „voor", doch had wel critiek over het feit dat de Kamer niet is ingelicht over wat er met de gemeenten rondom het uit gebreide Utrecht zal gaan gebeuren. Spoe dige oplossing daarvan, „spoediger dan de regering de Friese kwestie kan of wil op lossen", achtte hij ten zeerste gewenst. De heer Van Koevorden (K.V.P.) voerde een pleidooi voor de „aan te tasten" gemeen ten. Volgens hem zouden 1000 hectaren voor enige tientallen jaren op zijn minst voldoende zijn om Utrecht uit de nood te helpen. In het bijzonder lag hem het geval- Zuilen zwaar op de maag en zo was het ook met enige zijner fractiegenoten. Bo vendien willen zeer velen van hen van an nexatie van alles wat „landelijk" is, niet weten. Ook mr. Verkerk (A.R.) moest van de regeling-Zuilen niets hebben en bleek verder ontsticht over het feit dat de mi nister blijkens de stukken de uitdrukking „onaanvaardbaar" had gebruikt met be trekking tot een eventuele poging om de artikelen inzake de gemeenschapsraad met behulp van een amendement om hals te brengen. Vandaag wordt het algemeen debat over dit meer dan 40 jaar oude drama" (aldus een der kwalificaties uit de Kamer) voortgezet. In de ouderdom van 73 jaar is te Haar lem overleden de heer H. van de Weijer, oud-inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem. Na op 30 April 1898 de acte van onder wijzer behaald te hebben, was hij achter eenvolgens te Zevenaar en te Arnhem werkzaam. In 1906 volgde zijn benoeming tot hoofd ener school te Winterswijk. Na een viertal jaren als leraar te Schevenin- gen werkzaam te zijn geweest, werd hij hoofd ener school voor Mulo te Dordrecht. In 1923 kwam de heer Van de Weijer bij het Rijksschooltoezicht, eerst als School opziener te Amsterdam, daarna als inspec teur in de inspectie Terneuzen, welke func tie hij in 1932 verwisselde voor die van inspecteur in de inspectie Haarlem. Na veertien jaar inspecteur te Haarlem te zijn geweest legde hij deze functie op 1 April 1946 neer wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij heeft zich o.m. beijverd voor het verkeersonderwijs en was voorzitter van de onderwijsver- keerscom missie van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Veilig Verkeer. Tot zijn dood was hij voorzitter en was hij de centrale figuur bij de verkeersexamens. De heer Van de Weijer was onderschei den met het erekruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. Zaterdagmorgen zal zijn stoffelijk over schot op het R.K. kerkhof Sint Barbara worden ter aarde besteld, nadat in de pa rochiekerk aan het Spaarne de uitvaart diensten zijn gehouden. Om het contact met de leden ook in de zomermaanden te bevorderen heeft de Al gemene Vereniging Radio Omroep besloten in verschillende delen van ons land voor stellingen te geven in openluchttheaters. In Bioemendaal is Donderdagavond de pre mière gegeven van „Met de Avro naar Ti- rol", waaraan een groot aantal dames en heren in Tiroler costuum medewerking verleende. Op de weide hadden de leden van „Die Tiroler Holzhacker Bub'n" plaats genomen die tot taak hadden met enkele solisten de zeshonderd bezoekers in de sfeer van het Alpenland te brengen. Met een aantal vro lijke nummers zorgden de musici voor een gezellige stemming en Truce Speyck, Corry Vroons, Gerda Ziller, Rob Milton, Dolf Driessen en Hans Wiljon stonden de kapel op goede wijze ter zijde. Af en toe werd een uitstapje naar ons land gemaakt. De Wama's traden in enkele nummers op en lieten de toehoorders har telijk lachen. Zij boekten groot succes, evenals Frans du Mee, die voor een vlotte conférence zorgde. SLIJKHUIS NIET NAAR ANTWERPEN. De nationale technische commissie van de KNAU heeft besloten Wim Slijkhuis Zater dag 4 en Zondag 5 Juli aanstaande niet te laten deelnemen aan de internationale atle tiekwedstrijden in Antwerpen, aangezien zijn blessure nog niet voldoende genezen is om met succes te kunnen uitkomen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7