Onrust achter IJzeren Gordijn veroorzaakt door voedseltekort Verkeersveiligheid lijkt iets te verbeteren Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Betogingen in Polen; berichten over revolutie overdreven Geen Noordelijken in Rhee's leger Het woord is aan „Generale staf" voor liet verkeer gevraagd Voorlopig koel en onbestendig weer Prawda over Westelijke meningsverschillen Superforten op zoek naar radio-activiteit Tragedie in Weesper- karspel Financiële maatregelen in Frankrijk Malteser demonstratie bij planting kroningseiken Taxi van in Haarlemmer meer overvallen chauffeur gevonden Utrechtse Sterrenwacht honderd jaar Cambodja sceptisch over Franse nota Met zeilboot over de Atlantische Oceaan Waar blijft de IJ-tunnel?" 67e JAARGANG No 302 MAANDAG 6 JULI 1953 297e JAARGANG No 149 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, TeL 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (Reuter) Uit Hongarije, Polen, Tsjechoslowakije en Roemenië zijn in het afgelopen weekeinde gebeurtenissen ge meld, die als gemeenschappelijke achter grond moeilijkheden bij de levensmiddelen voorziening hebben. In Hongarije is de regering gewijzigd en zijn een aantal minis teries samengevoegd. De nieuwe premier, Nagy, die Rakosi opvolgde, verklaarde vol gens radio-Boedapest, dat het economische vijfjarenplan aanzienlijk moet worden ge wijzigd, omdat veel van de daarin gestelde doelen de krachten van Hongarije te boven gaan. Hij beloofde vermindering van de staatscontrole, opheffing van concentratie kampen en grotere religieuze verdraag zaamheid. Behalve de premier zijn in Hon garije de ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie en Landbouw vervangen. Volgens berichten uit Stockholmse krin gen, die in verbinding staan met Warschau, is het in een aantal Poolse steden tot bot singen gekomen tussen betogers tegen de regering en politie en heeft de regering de veiligheidsmaatregelen versterkt. Men acht in deze kringen de toestand gespannen, hoewel berichten van Berlijnse bladen waarin werd gesproken over onlusten op grote schaal in Silezië overdreven wor den genoemd. Radio-Warschau noemde Zondagavond berichten over ongeregeldheden en afkon diging van de staat van beleg in Poolse steden „leugens" van Westelijke „neonazis- tische kranten". Weense waarnemers achten de moeilijk heden in Polen eveneens te wijten aan schaarste van levensmiddelen en verbruiks. goederen. Het officiële Roemeense persbureau meldde dit weekeinde, dat de regering heeft besloten de bevoorrading met brood, groente, suiker en eetbare olieën te ver groten. Uit gezaghebbende bron is vernomen, dat zelfs boeren naar Boekarest, de Roemeense hoofdstad trekken, om brood te kunnen kopen, waarvoor zij in de rij moeten staan. Ook uit Tsjechoslowakije wordt brood- schaarste gemeld. Het officiële blad „Rude Pravo" meldde, dat ondanks de recente geldhervorming brood schaars blijft en werklieden in het mijngebied rond Most en de synthetische benzinefabriek te Horni Jiretin dikwijls zonder brood naar hun werk moeten. Huisvrouwen lopen tien kilo meter naar de naastbijgelegen steden om daar brood te kopen. Radio-Moskou verklaarde Zondag in een commentaar over de toestand in de Oost- Europese landen, dat de regeringen daar zich wijden aan verbetering van de levens standaard. „Steunend op de onbaatzuchtige hulp van de Sovjet-Unie en de nauwe samenwer king met alle landen van het vredeskamp en het socialisme, hebben de Europese volksdemocratieën grote successen behaald op alle gebieden van het politieke, econo mische en culturele leven." De bevolking in deze landen is in staat meer goederen en voedsel voor zijn geld te kopen, aldus radio-Moskou. Onlusten in Polen In berichten, die Zaterdag uit het Oosten in West-Berlijn zijn ontvangen, wordt ge zegd, dat Poolse verzetsstrijders spoorweg verbindingen tussen Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie hebben verbroken. Treinen, op weg naar Brest-Litowsk met herstelbe talingsgoederen, zouden dagen zijn opge houden. Omgekeerd zouden Sovjet-tanks en kanonnen niet naar de grote oefenter reinen in Oost-Duitsland kunnen worden overgebracht, aldus mededelingen van „ondergrondse" koeriers. Volgens de Noord-West-Duitse radio heeft de opperbevelhebber der Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland, generaal Gretsjko, de order, dat Russische militairen geen verlof krijgen, voor onbepaalde tijd verlengd. Het genoemde radiostation deelde voorts mee, dat de herstelbetalingsgoederen naar Stettin zullen gaan en vandaar per schip naar Leningrad zullen worden over gebracht. MOSKOU (Reuter-AFP). Het orgaan van de Russische communistische partij, Prawda, schrijft in een hoofdartikel, ge titeld „Internationale avonturen en de verdediging van de vrede", dat „de me ningsverschillen tussen de V.S., Groot-Brit- tannië en Frankrijk zo groot zijn geworden, dat zij niet op een periodieke bijeenkomst van regeringsleiders uit de weg kunnen worden geruimd". Het blad trekt het overi gens in twijfel, of de Bermuda-conferentie nog wel ooit zal worden gehouden. De V. S. wordt verweten, dat zij een „politiek van geweld" nastreven en pogen, „onder het mom van het vormen van een verenigd front tegen de Sovjet-Unie, zich te bemoeien met de buitenlandse politiek van de West-Europese staten". De betrok ken landen verzetten zich echter hiertegen, aldus het blad. „Amerikaanse diplomaten trachten hun West-Europese bondgenoten er van.te overtuigen, dat het organiseren van sabo tage en ondermijnende acties een doeltref fender manier is om met de Sovjet-Unie om te springen dan het voeren van vreed zame onderhandelingen". Het West-Berlijnse blad „Telegraf," dat verklaarde berichten over de onlusten in Polen van vluchtelingen te hebben ontvan gen, zei dat studenten en eenheden van het Poolse leger sedert 29 Juni een openlijke revolutie wai-en begonnen, naar het voor beeld van de Oost-Duitse arbeiders op 17 Juni. Op 29 Juni zouden 30.000 arbeiders te Krakow hebben gedemonstreerd tegen de regering. De volgende dag zouden zij bet raadhuis en de gevangenis hebben be stormd. Verscheidene raadsleden zouden door hen zijn opgehangen. Te Köningshütte zouden arbeiders 17 Sovjet-Russische tanks hebben vernield en een kleine eenheid van de infanterie hebben verslagen. Een voor lopig gerechtshof, dat door de anti-ccmmu- nisten was ingesteld, zou reeds 180 rege- rings- en partijfunctionarissen hebben ver oordeeld tot gevangenisstraffen. Waarnemers in Berlijn zeiden echter, dat niéts in de geruchten over onrust in Polen duidt op een revolutie. Zij noemden het bericht in de „Telegraf' onwaarschijnlijk, daar een eventuele afkondiging van de staat van beleg wel door officiële Poolse kringen zou zijn bekendgemaakt. Ook ge allieerde diplomatieke kringen in Berlijn zeiden dat zij geen inlichtingen hadden ontvangen, die de berichten in het West- Berlijnse blad ondersteunden. De re tienen Volgens bronnen te Stockholm hebben zich de laatste dagen ongeregeldheden voorgedaan in verscheidene steden in Polen, in Warschau, Gdansk en Gdynia. In deze kringen is men echter van mening, dat de berichten in de West-Duitse pers, als zou het Poolse volk in opstand zijn, overdreven zijn. Wel zijn er maatregelen genomen dooi de Poolse autoriteiten. Zo zijn nieuwe ge bieden langs de Oostzeekust afgezet met prikkeldraad, en geldt voor de streek langs de grens met Duitsland van 21.00 .uur af de avondklok. In de Poolse pers wordt toegegeven dat er ontevredenheid heerst onder de bevol king. Als voornaamste punten hiervoor worden genoemd de algemene gedachte dat er geen voedsel genoeg is in Polen, de Rus sische infiltratie in de gelederen der politie, bij het leger en in de grote fabrieken, en de angst dat Rusland op zekere dag zou besluiten de goede gezindheid van de Duit sers te kopen door de vroegere Duitse ge bieden, die na de oorlog aan Polen werden toegewezen weer aan Duitsland terug te geven. De „Sydney Herald" schrijft, dat de V.S. speciaal uitgeruste superforten van bases in de Stille Oceaan gebruiken om op grote hoogte over zeer grote gebieden waarne mingen te verrichten ten einde vast te stellen of zich in de atmospheer radio actieve deeltjes bevinden, afkomstig van een atoom-ontploffing. Volgens het blad zijn deze waarnemingen een onderdeel van een' waarnemingsdienst over de gehele wereld, die de V. S. zouden hebben inge steld toen zij ontdekten, dat de Sovjet- Unie het geheim van de atoombom kende. Ook Russische vliegtuigen zouden waar nemingen kunnen hebben verricht, aldus het blad. Bij de Rijkspolitie van Weesperkarspel heeft een man aangifte gedaan van het feit, dat zijn 36-jarige vrouw tijdens zijn afwezigheid een 61-jarige buurman met een rooster van een petroleumkachel heeft doodgeslagen. Het lijk had zij in huis. ver borgen. De poltiie vond inderdaad de dode in het huis en heeft de vrouw, die bekende, in arrest gesteld. Volgens de verklaringen van de vrouw was de buurman, zoals hij wel meer deed, koffie komen drinken. Over een nog niet opgehelderd feit kreeg de vrouw ruzie met de man, welke twist zo hoog liep, dat zij het roostertje van een petroleumstel nam en de man hiermee op het hoofd sloeg. De slag kwam zo hard aan, dat de man aan de gevolgen is overleden. De vrouw verstopte het lijk in haar huis, doch toen 's avonds haar echtgenoot thuis kwam, vertelde zij hem wat zij gedaan had. De vrouw is moeder van vier kin deren. De nieuwe Hongaarse regering ziet er na de jongste wijzigingen als volgt uit: Premier: Imre Nagy (tot dusverre Ma- thyas Rakosi); Buitenlandse Zaken: Janos Baldocky (Erik Molnar); Defensie: gene raal Istvan Bata (Mohaly Farkas); Binnen landse Zaken: Ernoe Geroe (onveranderd); Landbouw: Andreas Hegedus (Josef Tisza); Justitie: Ferencz Erdei (Bela Kovacs); Zware industrie: Istvan Hidas (tot dusverre viel deze industrie onder het ministerie voor gieterijen en metaalconstructie onder Mihaly Zsofinecz); Woningbouw: Lajos Szijarto (Antal Apro); Hoger ondei-wijs: Tihor Erdei-Gross (Gergely Szabo). Nagy werd in 1895 geboren. Hij stamt uit een familie van arme boeren. Hij werd leerling-slotenmaker en trad toe tot de arbeidersbeweging. Bij de October-revo- lutie streed hij in Rusland tegen de Witten. Toen hij in 1921 in Hongarije terugkeerde, begon hij de boeren te organiseren. Na uit de sociaal-democratische partij te zijn ge stoten, werd hij lid van de verboden com munistische partij. In de tweede wereldoorlog bevond Nagy zich te Moskou, waar hij sprak in voor Hongarije bestemde uitzendingen. Hij keer de met het rode leger naar zijn land terug. PARIJS (AFP). De Franse minister raad heeft gisteravond de financiële voor stellen goedgekeurd, welke onder meer POESAN (Reuter) Sohn Won, de Zuid-Koreaanse minister van Defensie, inhouden nieuwe belastingen, welke per heeft Zondag verklaard, dat zijn ministe- jaar een bedrag van 60 milliard francs moeten opleveren, voorts het toekennen van speciale volmachten aan de regering, de oprichting van een fonds ten behoeve van verbeteringen in de landbouw en voor eco nomische uitbreiding en tenslotte verho ging met 110 milliard francs van het be drag der voorschotten van de Banque de France aan de staat. In de toelichting op deze voorstellen is er van officiële zijde op gewezen, dat pas nadat het parlement deze voorstellen zal hebben goedgekeurd, de regering aan de Banque de France nieuwe voorschotten zal kunnen vragen. Het maximumbedrag aan voorschotten der Banque de France aan de staat zal door de bovengenoemde 110 milliard francs wor den gebracht op 240 milliard francs. De aflossing hiervan zal moeten geschieden in ongeveer 3V2 jaar. Tenslotte is ër van officiële zijde nog op gewezen, dat al deze maatregelen een on afscheidelijk geheel vormen en dat de mi nister-president gemachtigd is bij het in dienen van deze plannen in het parlement de vertrouwenskwestie te stellen. Het par lement kan eventueel de voorgestelde be lastingen wijzigen, mits het totale bedrag aan nieuwe ontvangsten ongewijzigd blijft. Van Stipriaan Luïscius: Door goede vormen vindt de goede wil zijn weg. In Maartensdijk zijn Zondag grasbaanraces voor oude auto's gehoudenivaarbij alles geoorloofd was. Met sport had dit alles niets meer van doen, maar spectaculair was deze auto-rodeo" wel en het publiek heeft dan ook kunnen griezelen van sensationele botsingen zoals de hierboven afgebeelde. De bestuurder van no. 2, die zojuist wagen 1 gescheptheeft, ligt ineengedoken op zijn voorbank; van chauffeur no. 1 is alleen nog een arm te zien. rie anti-communistische vrijgelaten of ont snapte gevangenen, die dienst genomen mochten hebben in het Zuid-Koreaanse leger, uit de dienst wil ontslaan. De minis ter zeide, geen mededeling ontvangen te hebben, dat voormalige Noord-Koreaanse krijgsgevangenen tot het Zuid-Koreaanse leger waren toegetreden. Op een perscon ferentie verklaarde Sohn, Vrijdag opdracht gekregen te hebben om geen vrijgelaten krijgsgevangenen tot het Zuid-Koreaanse leger toe te laten. Toen een journalist opmerkte, dat het een „vastgesteld feit" was, dat voormalige krijgsgevangenen waren gerecruteerd, ant woordde de minister, dat het ministerie van Binnenlandse Zaken hiervoor verant woordelijk was. Het ministerie van Binnen landse Zaken was met de recrutering be last. Een officiële woordvoerder heeft Zon dag medegedeeld, dat alle Noord-Koreaanse krijgsgevangenen thans zijn ondergebracht in acht kampen. Twee dezer kampen, te Poesan en Nonsan, bevinden zich op het vasteland van Korea. Zij staan onder Ame rikaanse bewaking. De andere kampen zijn gevestigd op eilandjes langs de Ko reaanse kust. Deze worden door Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troepen be waakt. In totaal zijn ongeveer 81.500 krijgsge vangenen in de acht kampen onderge bracht. De speciale afgezant van president Eisenhower, Walter Robertson, heeft Za terdag verklaard, dat zijn besprekingen met president Syngman Rhee nog niet ge ëindigd zijn. Hij deelde dit mee na een onderhoud van vijf kwartier met Rhee, dat hij „nuttig en bevredigend" noemde. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft Zondag verklaard, dat elke Amerikaanse belofte van militaire steun aan Zuid-Korea, zoals een „verdrag van wederzijdse verdediging", ondersteuning van president Rhee's plannen voor voort zetting van de oorlog zou betekenen. De Noordelijken zien nauwlettend toe, of de V.S. doelmatige maatregelen nemen ter voorkoming van uitvoering van de plan nen van president Rhee, aldus „Nieuw China". Van gezaghebbende Zuid-Koreaanse zijde is vandaag vernomen, dat de Zuid-Ko reaanse minister van Buitenlandse Zaken bezig is geweest met het opstellen van een stuk, c'at hedenochtend aan .Robertson, tijdens zijn onderhoud met Rhee, zou wor den aangeboden. Het document zou een compromisvoorstel bevatten, waartoe pre sident Rhee het initiatief genomen zou hebben. LONDEN (Reuter). Ter herdenking aan de kroning van Koningin Elizabeth van Engeland zijn Zaterdag 62 eiken ge plant in de tuin van „Windsor Castle", de Middeleeuwse Koninklijke residentie nabij Londen. De eerste boom, die „Koninginneboom" is genoemd, werd door de Engelse vorstin zelve geplant. De Hertog van Edinburgh plantte het boompje, dat zijn naam zal dragen. Voorts werden door vertegenwoor digers van de landen van het gemenebest en van de Britse koloniën 59 boompjes ge plant op afstanden van de „Koninginne boom", die verhoudingsgewijze overeen komen met de afstand tussen hun land en Engeland. Bij deze plechtigheid deed zich een in cident voor, toen de afgevaardigde van Malta, Alfred Salamone, zich op het laat ste ogenblik terugtrok, zonder zijn boompje te hebben geplant. Salamone verklaarde later van mening te zijn, dat Malta werd veronachtzaamd, daar hij niet tezamen met de vertegen woordigers van de andere Dominions aan de Koningin was voorgesteld. Malta heeft inmiddels in een memoran dum aan de Britse regering gevraagd om verlening van de status van lid van het Gemenebest. Malta ressorteert nog onder het Britse ministerie van Koloniën. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Juli 1953 1.791.970 tegen 1.784.166 op 1 Juni 1953. Op 1 Juni 1953 waren er 483.551 aangeslote nen op het rijks-radiodistributienet tegen 483.824 op 1 Mei 1953. Het jaarverslag van de A.N.W.B. over 1952 vermeldt tal van activiteiten en een gestadige groei. Het ledental passeerde het kwart millioen; dat van de Wegenwacht bereikte bijna de 120.000. Het wegverkeer in Nederland bracht van 1946 tot en met 1951 een half milliard gul- Zaterdag zijn op het Pikmeer te Grouw gehouden. Een moment uit de befaamde „Admiraal"-zeilwedstrijden deze spectaculaire wedstrijd. De wagen van de 64-jarige Amsterdam se taxichauffeur H. Olij die Vrijdagavond op de Hoofdweg in de Haarlemmermeer door drie mannen werd overvallen, is ge vonden. Zaterdagmorgen hebben enkele voorbijgangers de blokbandtaxi licht be schadigd aangetroffen aan de Schipholdijk bij de Fokkerfabriek, verborgen in een bosje. De overvallers zijn nog spoorloos. Drie mannen waren op het Rokin te Amsterdam in de taxi gestapt en hadden bevel gegeven naar Schiphol te rijden. Zij spraken Engels en waren in militaire uni formen gekleed. Het bleek, dat zij in de Haarlemmermeer zeer goed bekend waren. Daarom vermoedt da politie, dat hier pseudo-militairen aan het werk zijn ge weest. Toen de chauffeur de Schipholweg in de richting van de luchthaven wilde in slaan, verzocht een van hen rechts af te slaan. Bij de Hoofdvaart gaven zij de taxi chauffeur opdracht de Noordelijke zijde van de Hoofdweg in te rijden, omdat zij daar een meisje wilden bezoeken. Vlak voor een boerderij gaf een van de passa giers Olij plotseling opdracht te stoppen. Twee mannen stapten uit en vielen daarna onmiddellijk de chauffeur aan. De drie mannen sloegen hem op hoofd en lichaam, zodat Olij op straat viel, haalden zijn portemonnaie met vijf gulden uit zijn col bertjasje en zetten daarna met de wagen koers in de richting Hoofddorp. Olij bleef alleen op het weggedeelte tus sen Schipholweg en Vijfhuizerweg achter. Hij kon moeilijk lopen en vroeg hulp bij een caféhouder. Deze hechtte weinig waar de aan het verhaal van de taxichauffeur en weigerde de deur voor hem te openen. Later bedacht hij zich, ging naar buiten en ontdekte toen op een stoel op het terras van zijn café de ernstig gewonde man. De politie werd toen direct gewaarschuwd. De chauffeur heeft, naar hij later ver klaarde, geen argwaan gekoesterd tijdens deze vreemde rit. Hij kon de politie geen signalement van zijn passagiers verstrek ken. De portefeuille, die in de zak van Olij zat werd door de overvallers onaan geroerd gelaten. De politie stelt een on derzoek naar de daders in. den meer op dan aan aanleg, onderhoud en vernieuwing van wegen en bruggen bouw werd besteed. Wederom wordt be toogd, dat door het wegverkeer opgebrach te belastingen ook besteed dienen te worden voor de kosten van de weg. Hoewel door dreigende werkloosheid het programma voor wegenaanleg in 1953 werd uitgebreid, acht de A.N.W.B. de situatie toch onbevre digend. Een wegenfonds met een urgentie plan voor wegenaanleg over meer jaren zou een bevredigende oplossing kunnen geven. De verkeersveiligheid lijkt blijkens sta tistische cijfers iets te verbeteren. Ondanks het toenemende verkeer en de stijging van het aantal bromfietsen is een kleine rela tieve daling in het aantal verkeersslacht offers waarneembaar. Het jaarverslag dringt aan op het vor men van een „generale staf" voor het ver keersbeheer. Te veel instanties hebben, goeddeels onafhankelijk van elkaar, met één of enkele facetten van het verkeer te maken. Coördinatie der activiteiten is nood zakelijk. Het aantal wegbebakeningsborden werd in 1952"'uitgebreid met 206 wegwijzers, 226 richtings- en voorrichtingsborden en 186 paddestoelen. Waar nodig werden de weg wijzers en borden zoveel mogelijk van ver lichting of reflecterénde verf voorzien. De Wegenwacht groeide in 1952 gesta dig. Hulp aan Nederlandse niet-leden wordt niet meer verleend. De 104 wegenwachten verleenden in 1952 91.836 keer hulp. De motorcombinaties zijn thans tevens mobiele Rode Kruisposten. Een beroemd instituut van wetenschap in ons land viert deze zomer zijn honderd jarig bestaan: de Utrechtse Sterrenwacht. En ter gelegenheid van dit jubileum wordt op „Sonnenborgh", zoals de toepasselijke naam ervan luidt de directeur, prof. Minnaert, is specialist in het zonne-onder- zoek een vacantiecursus voor leraren georganiseerd die de astronomie tot onder werp zal hebben. De cursussen worden gehouden op 26 en 27 Augustus. Deelnemers zullen zijn de docenten die aan gymnasia, H.B.S.'en en lycea les geven in de exacte weten schappen als wiskunde, natuur- en schei kunde en cosmografic. Verscheidene prominente Nederlandse geleerden, o.a. prof. Minnaert, prof. Zan- stra, prof. Oort en prof. van de Hulst, zul len deze leraren „bijwerken" in de weten schap der sterrenkunde. De leerboeken die men op de scholen gebruikt zijn namelijk doorgaans ver achter bij de werkelijke stand van de wetenschap. Met name in de sterrenkunde zijn de laatste jaren opzien barende ontdekkingen gedaan. Vandaar dat men het jubileum van de Utrechtse Sterrenwacht heeft aangegrepen als aan leiding voor een cursus in deze weten schap. PARIJS (Reuter-AFP). De Cam bodjaanse staatssecretaris Sam Sary heeft Zondag te Parijs verklaard, dat de Franse nota, waarin grotere onafhankelijkheid aan Indo-China wordt beloofd, meer effect zou hebben gehad, indien deze overhan digd zou zijn voor de recente gebeurtenis sen in Cambodja. Hij wees er op, dat de Fransen voorgesteld hebben besprekingen te beginnen op basis van bestaande over eenkomsten, terwijl Cambodja als basis van de besprekingen het principe van vol ledige onafhankelijkheid wil zien. Sam Sary zeide, dat de Franse nota op een mil de houding wees, maar dat het zenden van versterkingen naar Cambodja twijfel werpt op de goede bedoelingen van Frankrijk. OCEAN CITY (Reuter). De 32-jarige Brit Colin Fox, die in zijn jacht van zeven meter alleen de Atlantische Oceaan is over gestoken, heeft Zondag zijn vaartuig bij Ocean City in de Amerikaanse staat Mary land op het strand moeten zetten, toen het tengevolge van een windstilte op de kust dreef. Fox vertrok twee jaar geleden met een vriend, Clifford Broom, uit Zuid-Engeland voor de tocht van 7000 mijl naar New York. Hij had toen in het geheel geen ervaring in zeilen en navigatie. Toen de mannen, via Frankrijk, Spanje en Portugal, te Tanger waren aangekomen, had Broom er genoeg van, omdat hij vrij wel de gehele reis zeeziek was geweest. Fox besloot hierop alleen de tocht voort te zetten. Nadat hij een jaar in Casablanca had ge werkt om het geld voor de overtocht te verdienen, koos hij met twee goedkope navigatieboeken, een chronometer en enige kaarten weer zee en bereikte via de Cana- rische eilanden de Bahama's. Vandaar ver trok hij na een verblijf van twee maanden eind Juni voor de laatste étappe. Fox hoopt over twee dagen zijn reis naar New York te vervolgen, waar hij het jacht wil ruilen voor een auto, waarmee hij een tocht door de V. S. wil maken. Vele automobilisten, fietsers, bromfiet sers en passagiers van touringcars zuilen Zondagavond de verzuchting hebben ge slaakt: „Waar blijft de IJ-tunnel?". Toen de duizenden, die Noordholland benoorden het IJ hadden bezocht, tegen 5 uur huiswaarts keerden, ontstond vooral bij het veer aan de Valkenweg een enorme opstopping. Honderden auto's en tientallen autobussen vormden een file, die zich op stelde langs de Valkenweg en de Meeu wenlaan tot voorbij de Zamenhofstraat over een lengte van meer dan anderhalve kilometer. Een dertigtal autobussen uit Dordrecht stond op de Meeuwenlaan keurig rechts van de weg opgesteld. Zo keurig, dat er geen ruimte meer overbleef voor de fiet sers. die nu gedwongen waren midden op de Meeuwenlaan te. gaan rijden, waardoor •Ie chaos nog groter werd. De politie in Amsterdam-Noord, die alle beschikbare manschappen aan het werk zette om de orde en regelmaat te herstel len, stond voor een hopeloze taak. Wel probeerde men een deel van de wachten den af te voeren via de Havikslaan en de Van der Pekstraat naar de Tolhuispont, maar daar was de situatie al niet veel beter. Pas tegen half tien 's avonds nam het vervoer met de ponten weer normale af metingen aan. Naar een voorzichtige schat ting van de politie hebben vele automobi listen minstens een uur, maar misschien wel twee uur moeten wachten alvorens zij de stadszijde van het IJ bereikten. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelo pen dagen zijn belangrijke wijzigingen in do algemene luchtdrukverdeling gekomen. Een rug van hoge druk, die zich van een hogedrukgebied bij de Azoren naar de Britse eilanden uitstrekte, is verdwenen. Tengevolge hiervan kunnen depressies van de Oceaan via de Noordzee naar het Oos ten trekken. Ons land bevindt zich bij deze situatie in Zuid-Westelijke winden, die koele lucht van de Oceaan aanvoeren. De fronten van de depressies brengen periodiek regen. Vandaag bereikte het eerste van deze fronten ons land. De periode met koel en onbestendig weer, die daarmede begonnen is, zal verscheidene dagen aanhouden. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaarbewolkt met'plaatselijk enige regen, maar lijdelijk ook enkele op klaringen. Matige en morgen in de kustprovincies af en toe vrij krachtige wind. in hoofdzaak tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in tem peratuur. 7 Juli Zon op 4.29 uur. onder 21.00 uur. Maan op 0.50 uur. onder 18.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 Juli Hoog water: 11.13 en 23.48 uur. Laag water: 6.33 en 19.14 uur. Dinsdag 7 Juli Hoog water: 12.31 en uur. Laag water: 7.46 en 20.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1