Indo-China en Duitse kwestie morgen in Washington ter tafel Onduidelijke situatie in de Oostelijke zone van Duitsland OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tsaar Clark zet Rhee pen op neus: Bestand, desnoods zonder u Weerbericht Tito ziet kansen voor vergelijk V.S. zouden Rusland een garantie tegen Duitse aggressie willen geven West-Duitse regering stelt haar condities Haarlems atelier schenkt tapijt aan Nijmegen Het woord is aan „Geen stakingen", zegt Oost-Duitse regering, doch zij treft wel veiligheidsmaatregelen V.S. bieden Arabische landen wapens aan Frankrijk en de EVG Benelux-conferenties in Luxemburg Maar Westelijken moeten met eisen niet te ver gaan Engeland wil protesteren De reacties van het Westen ov Moskou's acties 67e JAARGANG No 305 DONDERDAG 9 JULI 1953 297e JAARGANG No 152 j lootdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 zes lijnen) Directie. Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOEN DE GROTE KEIZER Napoleon in de slag bij Waterloo ten val was gebracht, en gedurende zijn laatste zes levensjaren als gevangene der Engelsen op het eenzame eiland St. Helena verbleef, noteerde daar zijn secretaris, de historicus graaf Las Cases, zijn hier volgende verklaring: „Rus land kan maar gedurende drie of vier maanden van het jaar worden aangeval len, terwijl het ons in elke maand zou kun nen aanvallen. Behalve over natuurlijke voordelen beschikt het over een enorme mensenmassa. Die mensen zijn moedig, toegewijd en duldzaam. De Russische hor den aanvaarden beproevingen en lichame lijk lijden, door de oorlog veroorzaakt, als onvermijdelijke verschijnselen des levens. Wie huivert niet bij de gedachte aan zulk een geweldige massa, die noch in de flank noch in de achterhoede kan worden aan gevallen, die alles overweldigt wanneer zij aan de winnende hand is en die, als zij de nederlaag lijdt zich naar kille, afgezonder de oorden kan terugtrekken? Als er een Tsaar verrees met haar op zijn tanden zou hij Europa in bezit kunnen némen. Hij zou zijn operaties in Berlijn en Weenen kun nen beginnen, enige stokebranden naar Italië kunnen zenden en Parijs triomfan telijk kunnen binnentrekken om zich daar als een bevrijder uit te roepen. Met welk doel, vraagt gij? Om een nieuwe sociale orde te vestigen, een zegening waarop Europa wacht en waarnaar het haakt." Dat was de beschouwing van Rusland door de Grote Keizer. Hij sprak haar niet uit als een voorspelling op korte termijn. Hij koos niet de vorm van een profetie. Hij gaf slechts uitdrukking aan de moge lijkheden, die hij in Rusland zag. Zelf had hij gepoogd, door geweld Europa onder Frankrijks leiding te verenigen. Hij had daarin gefaald; hij had een golf van ellende over deze landen gebracht dis hij, met zijn alomvattende blik, als „provincies van Europa" zag. Hij was in zijn latere jaren ongetwijfeld door zijn eerzucht meege sleept en zichzelf niet meer meester. In zijn wonderlijke veelzijdigheid had deze geniale man niettemin in korte tijd blijvend werk van grote betekenis verricht: nieuwe nationale eenheden voorbei»eid, ge-' lijkheid van allen voor de wet en een grote mate van eenheid in rechtsopvattingen in vele landen geschapen, met zijn aanleg van grote wegen en havens een groeiend ver keerswezen ingeluid. Hij was, in zijn brede beschouwing van eenheid in Europa, zijn tijd ver vooruit. Als wij die verklaring over ^Rusland, opgetekend door Las Cases, he rzien beseffen wij, hoe ver vooruit hij dacht. De Tsaar met haar op zijn tanden, die Europa in bezit zou willen nemen. zijn bases in Berlijn en Weenen.zijn stoke branden in Italië en zijn streven om zich als bevrijder te doen uitroepen om een nieuwe sociale orde te vestigen,waar Euro pa op wacht en waarnaar het haakt.... neen, het werd niet als een voorspelling uitgesproken, maar hoeveel is er niettemin al van verwerkelijkt. Nu de Tsaar met haar op zijn tanden in de aanvang van dit jaar is gestorven schijnt de betovering op de massaas van Rusland, tijdelijk, te zijn geweken. De groep van zijn opvolgers is minder sterk dan de alleenheerser Stalin was. Dat is niet moei lijk te begrijpen, als men niet alleen in nuchter-verstandelijk machtsbegrip denkt. De groep beschikt nog over evenveel machtsmiddelen. Maar de beschikking moet minder zeker, minder betrouwbaar zijn geworden omdat de mystiek in de macht haar ontvallen is met het heengaan van de heerser. En de operatiebasis Ber lijn, waarvan Napoleon al sprak, is opstan dig geworden; andere bases zijn gevolgd. Er is neiging tot enig terugtrekken in Mos kou; als altijd heeft het de zekerheid van de kille, afgezonderde gebieden. Misschien is er toch niet zoveel veranderd, sinds de jaren van St. Helena, als het nu levende geslacht in zijn overschatting van techni sche wonderen en vervaarlijke snelheden pleegt aan te nemen. In de hoofdlijnen is er misschien niet zoveel veranderd. En Europa, dat zich noch door de geniale Na poleon, noch door de bezeten opportunist Hitler met geweld onder het gezag van één land heeft laten verenigen, poogt het nu tot dusver vergeefs, maar telkens weer de draad opvattend langs vrede lievende weg en op federale grondslag te bereiken. Het heeft na Stalin's dood nog maals een kans gekregen. Als het die niet te baat neemt, als het niet ver genoeg vooruit ziet en zich niet bevrijden kan van de ruzies, onmiddellijk opgelaaid toen het dreigende gevaar week, zal het spoedig ge noeg begeerlijke prooi kunnen worden voor een nieuwe Tsaar met haar op zijn tanden. Hetgeen het in de eerste plaats behoeft is organisatie van zijn geestelijke eenheid door versterking van zijn levensovertui ging en besef van zijn uitermate kwets bare positie. Want nog steeds leeft daar in het Oosten die enorme mensenmassa, moe dig en geduldig, toegewijd aan Rusland, welker horden'de beproevingen en het lichamelijk lijden van de oorlog als natuur lijke en onvermijdelijke verschijnselen van het menselijk bestaan beschouwen. En daartegenover leven de West-Europese volken in veel kwetsbaarder staat dan Napoleon reeds zag en erkende en waaruit men zich niet bevrijden kan door middel van plannen en nog eens plannen, Straats- burgse twistgesprekken, juridische vernuf tigheden en „provinciaalse" achterdocht.. R. P. PARIJS (Reuter) De Franse socialis tische leider Daniel Mayer, die een krachtig tegenstander is van het Europese legerver- drag, is Donderdag gekozen tot voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken in de Nationale Vergadering. Hij volgt Edgar Faure op, die minister van Financiën in de regering-Laniel is geworden. Mayer heeft zich uitgesproken voor een vier-mogendhedenconferentie met de Sov jet-Unie en hij is sterk gekant tegen enige vorm van Duitse herbewapening. Hij kreeg 27 stemmen, tegen zijn communistische tegenstander Marcel Cachin zeven. Politieke kringen zien in de verkiezing van Mayer een weerspiegeling van de ver langens van het Franse parlement naar be sprekingen met Rusland en van het verzet der volkvertegenwoordigers tegen het EVG-verdrag in zijn huidige vorm. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteravond is de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, per vliegtuig naar Washington vertrokken voor de zoge naamde „kleine Bermuda-conferentie" met zijn Amerikaanse en Britse collega's, die morgen zal beginnen. Bidault's vertrek is voorafgegaan door een speciale kabinets zitting onder leiding van president Auriol, waarbij ook de Franse opperbevelhebber in Indo-China, generaal Navarre, aan wezig was. Zoals men weet willen de Fransen het probleem-Indo China nu al, en dus vóór de eigenlijke conferentie der „Grote Drie", in het centrum der besprekingen plaatsen. Maar als onze informaties juist zijn, dan moet de regering-Laniel er nog niet hele maal in zijn geslaagd een eensgezind stand punt te formuleren. Waar Reynaud met premier Laniel in de eerste plaats aan wenst te sturen op over leg met Ho Chi Minh, de communistische rebellenleider, of liever nog met Mao Tse Toeng, die zij in ruil voor zijn neutraliteit in Indo-China een officiële erkenning door Frankrijk in het vooruitzicht zouden wil len stellen, voelt Bidault er veel meer voor om opnieuw bij de Amerikanen om mili taire steun aan te kloppen teneinde de oor log op de oude voet te kunnen voortzetten. Die steun zou in Bidault's ogen echter nooit meer dan vijftig procent der totale kosten mogen bedragen, zodat de Fransen politiek het laatste woord in hun voormalige kolo niën, die nu deel uitmaken van de Franse Unie, zouden kunnen houden. Volgens de Franse minister zouden de Amerikanen aan Frankrijk nooit toe willen staan, op hun eigen houtje een accoord met Peking te bewerkstelligen. Bidault zou inzien dat Frankrijk daarvoor al veel te ver door Washington op sleeptouw is genomen. Voorzichtigheid zal eveneens het motief zijn waardoor Bidault zich ten aanzien van de Russische voorstellen en de Westelijke houding jegens Duitsland zal laten leiden. In Parijs meent men, dat Foster Dulles al zijn invloed zal willen aanwenden om bij zijn Franse collega's meer begrip voor Adenauer op te wekken en hem, kort voor de Duitse verkiezingen, zelfs de officiële zegen van het Westen mee te geven. De sterke stromingen, zowel in West- als in Oost-Duitsland, die streven naar hereni ging van het oude Duitse rijk, ontmoeten bij de Fransen wel enig begrip, maar voor al ook vïees en daarom wenst men zich tegenover Bonn eerst op de vlakte te hou den, ook omdat het Westen zo de beste kansen voor een transactie met Moskou zou kunnen houden. Wat Rusland zelf aangaat, beroept men zich in Parijs vooral op een rapport dat de Franse ambassadeur in Moskou, Joxe, in het begin van deze week gezonden heeft. Volgens Joxe moeten in het huidige on overzichtelijke stadium van ontwikkeling achter het IJzeren Gordijn bij het overleg met het Kremlin de gebruikelijke diplo matieke kanalen verre de voorkeur hebben boven spectaculaire conferenties der Grote Vier op hoog niveau. Op dit kardinale punt van de besprekingen heeft Frankrijk dus een positie ingenomen, die zich veel dich ter bij het Amerikaanse dan bij het Engel se, of juister: bij Churchill's persoonlijke, standpunt bevindt. Mening van Bonn De ANP-correspondent in Bonn schrijft: Hier verwacht men, dat de hereniging van Duitsland het kernpunt van de Vrijdag in Washington beginnende conferentie zal vormen. Men spreekt de hoop uit, dat de Westelijke landen ertoe zullen kunnen be sluiten in deze kwestie het diplomatieke offensief zelf te openen. Er zijn in de laat ste dagen steeds meer stemmen opgegaan, die vrezen, dat de Westelijke politiek bezig is de kansen ongebruikt voorbij te laten gaan, die haar door de Russische moeilijk heden in Oost-Duitsland geboden schijnen te zijn. De overtuiging leeft hier, dat de Russen de draad van het gesprek over de Duitse eenheid weer zullen opnemen zo dra zij deze moeilijkheden te boven zijn gekomen.,Vele politici in Bonn hellen ech ter meer en meer over tot het standpunt, dat de Westelijke regeringen niet langer een afwachtende houding zouden mogen innemen en zelf het initiatief moeten nemen. Van officiële zijde in Bonn wordt de hoop geuit dat, welk initiatief de Weste lijke drie na de conferentie in Washington ook mogen nemen, in elk geval geen twij fel zal worden gelaten aan de vaste wil om Duitsland binnen de Westelijke inte gratie te houden. Zulk een integratie zou naar het hier in de bondskanselarij gehul digde inzicht voor de Sovjet-Unie de beste garantie bieden tegen een mogelijk herstel van de Duitse aanvalslust. Want een bin nen de Westelijke gemeenschap bewapend Duitsland, zo zegt men hier, zou automa tisch onder controle der partnerlanden staan zodat militaristische escapades niet meer ernstig gevreesd zouden kunnen worden. Overigens blijft men in de bondskanse larij van mening, dat het een beetje on werkelijk aan zou doen, wanneer een eer sterangs militaire mogendheid als de Sovjet Unie inderdaad vrees zou koesteren voor Duitsland. Deze mening wordt van officiële zijde uitgesproken naar aanleiding van in de Duitse pers verschenen berichten als zou de Amerikaanse regering thans willen gaan ijveren voor een niet-aanvals-garan- tie jegens Rusland. Ambassadeur Conant zou volgens deze berichten enkele dagen geleden Adenauer op de hoogte van dit plan hebben gebracht. Wat de Russen tot het toelaten van een op neming van geheel Duitsland in het Wes telijk blok zou moeten brengen, zou een garantieverklaring door Amerika, Enge land en Frankrijk zijn. Daarmee zou men dan kunnen voldoen aan de Russische eis van veiligheid tegen Duitse aggressie, ter wijl anderzijds de Westelijke integratie niet gestoord zou behoeven te worden. Eisenhower Eisenhower zeide gisteren op zijn weke lijkse conferentie, geen voorstellen te heb ben ontvangen om de conferentie van de „Grote Drie" te Londen in plaats van op de Bermuda-eilanden te houden. Hij had, naar hij zeide, er nog niet over nagedacht of hij naar Londen zou willen gaan. Hij voegde er aan toe, dat wat persoonlijke bezwaren aangaat, het met de huidige ver keersmiddelen niet veel verschil maakt waar de conferentie gehouden zal werden. De opmerking van de Britse waarnemen de eerst-minister Butler, dat het houden van de conferentie in Londen verstandig kon zijn, beschouwde Eisenhower als een opmerking die -terloops werd gemaakt en waaraan niet veel betekenis diende te worden gehecht. Eisenhower zeide er niet voor te voelen, dat het project van het Europese leger ter zijde wordt gelegd om tot de eenheid van Duitsland te komen. Hij zeide sterk in de Duitse eenheid te geloven. Duitsland is voorbestemd om een grote en belangrijke deelgenoot te worden in het Europese ge heel en de president geloofde, dat het een behoorlijke gelegenheid dient te worden gegeven om zelf tot eenheid te komen. Volgens Eisenhower kunnen de eenwor ding van Duitsland en de deelneming van West-Duitsland aan de beraamde Europese defensiegemeenschap wel samengaan. BONN (Reuter). De West-Duitse re gering heeft Engeland, Frankrijk en de V. S. verzocht, de Sovjet-Russische rege ring 'mededeling te doen van de voorwaar den, die zij noodzakelijk acht voor het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland.Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat een desbetreffende nota Woensdag aan de Westelijke mogend heden is verzonden. De nota verwijst naar de voorwaarden, die vervat zijn in een verklaring,die bonds kanselier Adenauer op 1 Juli in de Bonds dag heeft afgelegd. Zij behelzen o.m. open stelling van de grens tussen Oost- en West- Duitsland, opheffing van de „aodenzöne" aan de Oost-Duitse zijde van de grens, vol- I ledige vrijheid van beweging in geheel Duitsland, vrijheid van meningsuiting en j vergadering en bescherming van de enke- i ling tegen willekeurige arrestatie, vervol- 1 ging en terreur. BRUSSEL (A.N.P.) Gisteren verga derden te Luxemburg, aldus meldt Belga, de premiers en de ministers van Buiten landse en Economische Zakekn van de Beneluxlanden. In de besprekingen, die wederom een besloten karakter droegen, zou de agenda die onlangs te Brussel ter hand werd genomen, verder afgewerkt worden. Het volgende officiële communiqué werd na de vergadering uitgegeven: „De eerste ministers, de ministers van Buitenlandse Zaken, en de ministers van Economische Zaken van de Beneluxlanden, zijn te Luxemburg bijeen geweest. Zij zijn tot overeenstemming gekomen over een aantal beginselen, die zullen voorgelegd worden aan een voltallige regeringsconferentie, die 24 Juli aanstaande zal worden gehouden. Oscar Wilde: Iedereen kan geschiedenis maken, maar alleen een groot man kan geschiedenis schrijven. Volgens mededelingen van Wesi-Berlijn- se vakverenigingen breidt de nieuwe sta king zich ook over andere steden in Oost- Duitsland uit. De stakers eisen vrijlating van hun kameraden, die naar aanleiding van de ongeregeldheden in de vorige maand gevangen zijn gezet. Oost-Berlijners verklaarden in het Wes telijke deel van de stad dat de Oost-Duitse politie-autcriteiten Woensdag gepantserde BRNO (United Press). Maarschalk Tito, de president van Joegoslavië, heeft een U.F.-correspondent toevertrouwd dat naar hij-meent de Sovjet-Unie thans bezig is aan een politieke koerswijziging die het noodzakelijke gevolg is van in het verleden begane vergissingen en dat daarom de Westelijke mogendheden van die gelegen heid gebruik moeten maken om een realis tische internationale schikking te bereiken. Tito liet echter tevens de waarschuwing horen dat de Westelijke mogendheden met hun eisen niet te ver mogen gaan en ook niet mogen venvachten dat de Sovjet-Unie alle beginselen zal laten varen die dat land tot dusverre huldigde. Tito zei dat het de opzienbarende poli tieke veranderingen in Hongarije geweest zijn die hem uiteindelijk de overtuiging schonken dat er in de landen van het Sovjet-Russische blok ingrijpende poli tieke koerswijzigingen gaande zijn. „Ik geloof niet dat de Sovjet-Unie ooit zal afstappen van de eigen grondbeginse len", zei hij. „Maar ik geloof wel d^t dat land zich thans bevindt in een fase van uit alle richtingen uitgeoefende druk als gevolg van in het verleden begane zwak heden en vergissingen en dat de leiders van de Sovjet-Unie grote veranderingen moeten aanbrengen. Die veranderingen zijn zeker niet slechts tactische manoeuvres en zij zijn nog niet afgelopen ook. Maar de verdere ontwikkelingen hangen niet slechts af van de Sovjet-Unie, maar evenzeer van hetgeen de Westelijke mogendheden doen." „Ik zou die landen de raad willen geven gebruik te maken van de gelegenheid die deze fase biedt voor het uit de weg ruimen van belangrijke internationale vraagstuk ken zoals die van Duitsland en Oostenrijk. Zij mogen echter van de Sovjet-Unie geen wijziging voor honderd procent verlangen en evenmin eisen dat de Russen alle doelen opgeven die zij nastreven. Sommigen in het Westen hebben het onrealistische idee dat het nu de tijd is voor het bereiken van iets buitengewoons op dit gebied. Dit zou echter een zodanige reactie teweegbrengen dat de toestand erger dan ooit tevoren zou worden. De Sovjet-Unie zou erdoor verleid worden weer om te draaien en te trachten zich op te werpen als de kampioen van de verdrukte naties." auto's in Oost-Berlijn hebben gebracht. Speciale politiepatrouilles bewaken de re- geringsgebouwen bij de Leipzigerstrasse, waar op 17 Juli de ongeregeldheden begon- j nen. De gemeenteraad van Oost-Berlijn heeft Woensdag op een spoedzitting besloten het hoofd van de Oost-Berlijnse politie spe ciale volmachten te verlenen waardoor deze alle noodzakelijke maatregelen kan nemen om pogingen door „opstokers", de demonstraties en de onrust bij het volk te héï.oieuwen, te verijdelen. De raad gaf de politie opdracht onmiddellijk iedereen, die „fascistische of bandeloze verwarring" tracht te stichten, te arresteren. Zulke daden zullen met de volle kracht van de wet worden bestraft. Zöneverkeer hersteld Het vrije verkeer voor personen en voer tuigen tussen Oost- en West-Berlijn is Woensdagavond om 12 uur hersteld, na drie weken onderbroken te zijn geweest. In de bekendmaking wordt voorts ge zegd, dat er speciale veiligheidsmaatregelen zullen worden genomen door de Oost- Duitse volkspolitie, om de rust in de Oos telijke sector van Berlijn te verzekeren. „Alle noodzakelijke stappen om het bin nenkomen van fascistische agenten te voorkomen, zijn gedaan", aldus de bekend making, waarin een beroep op de bevol king wordt gedaan om het bestuur van Oost-Berlijn te helpen bij haar pogingen om de orde te handhaven. Volgens de „Tag" het blad van de West- Duitse minister voor zaken betreffende ge heel Duitsland, Kaiser, hebben ruim 300 personen het leven verloren bij de onge regeldheden in Oost-Berlijn en Oost-Duits land op 16 en 17 Juli. Het blad zegt dat deze gegevens afkomstig zijn van Oost- Duitsland. Volgens A.F.P. heeft de Oost-Duitse re gering in een communiqué de berichten in de West-Duitse pers, volgens welke nieuwe moeilijkheden in Oost-Duitsland te ver wachten waren, „leugens" genoemd. Deze berichten bewijzen, aldus de bekend making, dat Westelijke agenten nieuwe on geregeldheden willen organiseren, doch deze opzet zal niet slagen. „Het opheffen van de staat van beleg in Berlijn, de vrij lating van de meerderheid der na 17 Juni aangehouden personen en het herstel van het normale verkeer tussen Oost- en West- Berlijn tonen aan, dat al deze berichten ongegrond zijn", aldus deze officiële mede deling. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft ontkend, dat zich stakingen in Oost-Berlijn hebben voorgedaan. Volgens het persbureau hadden in de af gelopen dagen de West-Berlijnse pers en de Rias, de radio-omroep van de Ameri kaanse Hoge Commissie in Duitsland, ge tracht onrust onder de Oost-Duitse arbei ders te zaaien door te vertellen, dat hun collega's in vele fabrieken het werk had den neergelegd. De directie van de Berlijnse spoorwegen heeft Woensdag bekend gemaakt dat met ingang van heden de electrische stadsspoor wegen weer volgens het dienstrooster van voor 17 Juli zullen rijden. Volgens een bericht van het Oost-Duitse persbureau A.D.N. zal ook de Berlijnse ondergrondse zijn normale diensten tussen beide stadsdelen hervatten. De Haarlemse werkplaats voor herstel van antieke textiel aan het Leidse Plein heeft de gemeente Nijmegen, die samen met Maastricht de werkplaats exploiteert, ter gelegenheid van de voltooide restauratie van het in de oorlog verwoeste stadhuis een nieuw wandtapijt ten geschenke ge geven. Hei is in drie maanden vervaardigd naar een ontwerp van werkmeester Fred Visser en stelt de Godin der Vruchtbaar heid voor temidden van de symbolen der vier seizoenen: kastanje (lente), korenaren (zomer), druiven (herfst) en hulst (win ter). Klimop geeft de trouw weer De weder opbouw wordt voorgesteld door het wapen Nijmegen op een piëdestal en het jaartal 1953. CAÏRO (Reuter). Volgens diploma tieke kringen te Caïro hebben de Verenig de Staten de Arabische landen militaire hulp aangeboden voor de verdediging van het Midden-Oosten. De eerste reacties op dit aanbod kwamen van de zijde van Egypte en waren „zeer gunstig", aldus ge noemde kringen. De Amerikaanse militaire hulp, zo wordt gezegd, is slechts bedoeld als maatregel op korte termijn, hangende een regeling van het Brits-Egyptische ge schil over de bases in de Suez-kanaalzóne en in afwachting van de vorming van een regionale organisatie voor de verdediging van het Midden-Oosten, volgens de opzet van het Noord-Atlantische verdrag. Te Caïro wordt verder verklaard, dat de Amerikaanse regering om te beginnen 140 millioen dollar wil besteden voor hulp aan de landen in het Midden-Oosten, waaron der ook Israël en Perzië. Amerikaanse woordvoerders legden er de nadruk op dat de Arabische landen, die in aanmerking willen komen voor Ameri kaanse militaire bijstand op grond van het program voor wederzijdse beveiliging, de verzekering moeten geven, dat de Ameri kaanse wapens niet tegen Israel zullen worden gebruikt. Egypte zal bovendien moeten beloven, dat het materiaal niet tegen de Britse strijdkrachten in de Suez- kanaalzöne zal worden gebruikt. Naar de landen, die hulp willen ontvan gen, zullen Amerikaanse militaire missies worden gezonden om de legers aldaar te oefenen in het gebruik van moderne wa pens en te verzekeren, dat deze worden gebruikt voor het doel, waarvoor zij ge geven worden. Politieke commentators in de Egyptische hoofdstad zijn van oordeel, dat de V. S. hopen op deze wijze de bezwaren der Ara bische landen tegen een verdedigingsstel sel voor het Midden-Oosten onder Weste lijke leiding uit de weg te ruimen. Men verwacht, dat de Amerikaanse diploma tieke vertegenwoordigers in het Midden oosten officiële besprekingen zullen be ginnen, zodra het Congres de benodigde gelden heeft toegewezen. Protest Naar te Caïro gemeld wordt, heeft En geland te Washington geprotesteerd tegen het Amerikaanse voornemen om wapens aan Egypte te leveren. Engeland zou deze kwestie ter sprake willen brengen op de conferentie van drie te Washington, vol gende week. Oost-Duitse radio komt tot inkeer BERLIJN (Reuter). De Oost-Duitse radio heeft van zichzelf gezegd, dat zij vaak vervelend is en slechts nieuws brengt dat gunstig is voor de Oost-Duitse regering. Herbert Gessner, eerste commentator van de Oost-Duitse radio, zei: „Wij hebben ern stige fouten gemaakt. Wij hebben alles door een rose bril bekeken als het onze regering of onze partij betrof. Onze nieuwsvoorzie ning was langzaam". Al deze dingen zouden veranderd .wor den. Ook brieven van luisteraars waarin critiek op de regering werd geleverd, zou den voortaan vermeld worden. „Als vele luisteraars hun radio afzetten, is dat niet de schuld van de luisteraars, maar van de radio. Voortaan zullen wij de waarheid spreken", aldus Gessner. 99 9j SEOEL (AFP-Reuter). Generaal Mark Clark, UNO-opperbevelhebber in Korea, heeft Donderdag in Seoel een kort onder houd gehad met president Rhee. Bij dit onderhoud waren aanwezig Clark's poli tieke raadsman, Murphy, Eisenhower's spe ciale afgezant, Robertson, en de Ameri kaanse ambassadeur Briggs. Na afloop van het gesprek wilde Clark geen commentaar geven, doch men meent te weten, dat hij Rhee meedeelde, dat het UNO-opperbevel heeft besloten desnoods zonder Zuid-Korea een bestand te onder tekenen. Tevoren had Clark besprekingen gevoerd met Robertson. Ook voerde Robertson zijn elfde bespreking met president Rhee, die ruim een uur duurde. Na afloop werd geen verklaring uitgegeven. Generaal Clark verklaarde op vragen van journalisten, dat de bestandsbespre kingen binnenkort zullen worden hervat. Hij sprak berichten tegen, volgens welke hij uit Washington instructies had ont vangen in verband met het antwoord der Noordelijken van gisteren op zijn bood schap van 29 Juni. President Eisenhower heeft op een pers conferentie medegedeeld, dat de Verenigde Staten streven naar een hereniging van Korea door vreedzame middelen. Volgens Eisenhower had iedereen in de Verenigde Staten begrip voor de aspiraties van president Syngman Rhee. Hij zeide, HET WC-VTfciu Frankfurter Rundschau geeft of» deze geestig--ironische wijze uiting aan zijn mening over de gebeurtenissen op het wereldpolitieke toneel. dat niemand uit het oog diende te verlie zen, dat de Koreaanse oorlog zowel een incident in een ideologisch geschil als een strijd tussen legers is. President Eisenhower heeft gisteren een onderhoud van een uur gehad met zijn voornaamste militaire en politieke advi seurs over het Noordelijke voorstel om de bestandsbesprekingen in Korea te hervat ten. Misschien zullen de Verenigde Staten een beroep doen op Groot-Brittannië en Frank rijk om met de Verenigde Staten op de een of andere wijze een waarborg van vei ligheid aan Zuid-Korea te verschaffen, waarmede president Syngman' Rhee zou kunnen instemmen, aldus werd Woensdag te Washington vernomen. Een hoge regeringsambtenaar, die niet met name genoemd wilde worden, zeide dat er een wapenstilstand gesloten moet worden, maar dat er tot nu toe geen voor Syngman Rhee aanvaardbare formule is gevonden. De functionaris gaf klaarblijke lijk uiting aan de vaste wil van de rege ring om alles in het werk te stellen ten einde tot een bestand te komen. PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Koel weer en plaatselijk buien met een kans op onweer. Matige, af en toe krachtige wind. ruimend van Zuid- West naar West tot Noord-West. 10 Juli Zon op 4.32 uur, onder 20.58 uur. Maan op 3.24 uur. onder 20.52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 Juli Hoog water: 2.04 en 14-38 uur. Laag water- 9.59 en 22.37 uur. Vrijdag 10 Juli Hoog water: 2.55 en 15.26 uur. Laag water: 10 57 en 23.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1