Franse automobilisten zijn wéér het kind van de rekening Broeken Venetië ontdekt in Lorenzo Lotto een evenknie van Titiaan SEIZOEN OPRUIMING SENSATIE PRIJZEN 5.90 9.75 14.75 D Benzine steeds duurder Verse tomaten bleven lange tijd houdbaar bij Heydt GROENTJE Zandvoort Amsterdamse Beurs 10 Nieuwe99 meester van de Renaissance Nieuw conserveringssysteem Behandeling luchtmacht affaire ging niet door Knoeiende PTT'ers voor Haarlemse politierechter Heydt's CULTURA Wenst U Plaats een Programma Stichting Touring Zandvoort Adverteert in dit blad Grote Houtstraat 50 - Haarlem In Haarlem-Noord- alléén Gen. Cronjéstraat 33 VRIJDAG 10 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD-— OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Rome) Venetië en Florence zijn in Italië de kunststeden bU uitstek. Ook andere steden hebben hun „scholen" gehad, maar aan de Florentijnse en de Venetiaanse komt in de kunstgeschiedenis een grotere betekenis toe dan aan een dier andere. Venetië is bovenal een stad van schilders: Giovanni Bellini, Giorgione, Titiaan, Veronese, Tin toretto, Tiepolo, stuk voor stuk klinkende namen. Onverwacht is aan die eerbied waardige lijst een zevende toegevoegd, die van een schilder, die tot nu toe als „tweede rangs" werd beschouwd, maar thans als de evenknie van Titiaan. Het gaat om Lorenzo Lotto. Om het andere jaar houdt Vene tië een tentoon stelling, die ons een der grote meesters zo vol ledig mogelijk leert kennen. Tot nu toe waren die tentoonstellingen belangrijk maar ze brachten geen verrassingen. Dit jaar, na de zes groten is Lotto aan de beurt. Welnu we kregen een tentoonstel ling, die alle voor afgaande in zeke re zin te ging. Van de 110 ten toongestelde wer ken zijn er slechts vijf uit Venetië zelf afkomstig. Al le andere zijn vrij wel onbekend. Zij komen uit kleine provinciestad j es, uit dorpskerken, uit particuliere verzamelingen in het buitenland: Frankrijk, Dene marken en Zwit serland, maar ook Cleveland en Ho- noloeloe. Lotto, een Ve- netiaan van ge boorte, was een zwerversnatuur. Hij heeft in kleine plaatsen, overal tussen Triest en Rome,- gewerkt en zijn schilderijen }jge verkondiging aan zijn verstrooid over de gehele wereld. Soms heeft hij zich, wat stijl en palet betreft, min of meer aangepast aan de heersende smaak. Maar waar hij ge heel zichzelf kon zijn, is hij anti-klassiek, veristisch, pathetisch, oneindig moderner dan Titiaan. De Venetianen begrepen deze zacht moedige rebel niet en Titiaan, die wel de gelijk moet hebben gevoeld dat deze Lotto, vijf jaren ouder dan hijzelf, een genie was, een vernieuwer der schilderkunst als de jonggestorven Giorgione, was naijverig en wist de schuwe, verlegen man belachelijk te laten maken. Deze zoeker naar nieuwe uitdrukkings mogelijkheden, vaak heftig in zijn kleuren en fel bewogen in de uitbeelding van zijn religieuze voorstellingen, die hij als vroom Christen innig doorleefde, viel niet in de smaak bij de rijke Venetiaanse opdracht gevers. Maar in kleine plaatsjes, waar men hem vrij liet te werken, zoals hij wilde, kon hij zich laten gaan. Daar schiep hij werken, die niet passen in het door de kunsthistorici opgestelde kader der re naissance. Nu hij eenmaal ontdekt is, kan men hem onmogelijk weer wegmoffelen en dit betekent, dat wij onze opvattingen over de Italiaanse renaissance moeten herzien. Berenson, de grote kenner der Italiaanse schildersscholen, had reeds in 1895 op de oorspronkelijkheid van Lotto gewezen, Maria" door Lorenzo Lotto, altaarstuk uit Recanati. maar zijn studie had geen verdere invloed, daar het nu eenmaal uiterst moeilijk is een schilder te bestuderen, wiens werk over de wereld verstrooid is in onbekende dorpjes en ontoegankelijk particuliere verzame lingen. Lotto doet, zoals wij reeds opmerkten, veel moderner aan dan Rafaël of Titiaan, zijn tijdgenoten. Hij maakte gebruik van het licht op een wijze, die wij ruim honderd jaar later bij Rembrandt „voor het eerst" zullen vinden. Hij bevrijdde zich van de traditionele kleuren en in zijn „Legende van de Heilige Lucia" (thans in het museum te Jesi) kleedde hij zijn heldin in een fel-geel kleed, ten teken van opstandig, heid bij haar weigering de Romeinse staats godsdienst te omhelzen. Pas in de achttiende eeuw zouden er, maar niet in Italië, schilders opstaan (als Goya) die de moed hadden zulke felle kleuren te gebruiken. Waarschijnlijk in hetzelfde jaar, waarin Giorgione zijn „Tempesta" schilderde, liet Lotto met zijn „Hieronymus in de wildernis" eveneens een landschap zien, dat niets anders zijn wilde dan een landschap. De kleine figuur van de heilige is geheel bijkomstig. De „Verkondiging" toont een engel met door de wind bewogen blonde haren, die in een ijzig blauw kleed neerstort in de stille ka mer van Maria en daar alle rust verstoort, zodat niet alleen de kat, wildblazend, het (Van onze correspondent in Parijs) Een van de middelen waarmee de rege- ling-Laniel het begrotingstekort wil in perken, bestaat uit een nieuwe extra hef fing op de benzine waarmee ze, nu de zumervacantie is aangebroken, in de ko mende maanden al een vijftien milliard francs hoopt binnen te halen. De Kamer commissie voor financiën had zich aan stonds weliswaar al tegen die opzet ge keerd, maar de schatkistbewaarder Edgar Faure wist het parlement niettemin mee te krijgen zodat deze buit hem niet zal ontgaan. Zolang het buitengemeen onrechtvaar dige en bovendien corrupte Franse belas tingstelsel niet op de helling is geplaatst (waartegen de meerderheid van het parle ment zich nog altijd verzet) is de regering wel verplicht de kas voornamelijk met in directe heffingen te spekken. Indirecte be lastingen bestaan in alle landen, maar het ligt voor de hand dat een schreeuwend sociaal onrecht wordt begaan wanneer een regering het leeuwenaandeel van haar in komsten uit belasting op dagelijkse ge bruiksvoorwerpen en levensmiddelen moet putten omdat dan uiteraard iedere recht vaardige verdeling der lasten naar draag kracht wel heel ver te zoeken is. En toch wordt dat systeem in Frankrijk nog steeds gevolgd. Uitgaande van dit foutieve standpunt is het op zichzelf wel begrijpelijk en verde digbaar dat de regering haar inkomsten bronnen heeft gezocht waar de kleine man dan nog het minst van te lijden zou heb ben. Sociaal gesproken valt het zo alleen maar toe te juichen dat de alcohol met 30 procent extra werd belast omdat hierbij zeker niet van een eerste levensbehoefte sprake was en voorts aangezien die hef fing er misschien toe zal kunnen bijdragen het alcoholmisbruik in Frankrijk wat in te tomen. Of de benzine ook onder de weelde artikelen valt te rekenen is een vraag die veel moeilijker te beantwoorden valt. Het percentage automobilisten dat uitsluitend voor eigen genoegen rijdt, is de laatste jaren ook in Frankrijk heel sterk, gedaald en als de minister het van hen moest heb ben dan zou hij zeker niet aan zijn trek zijn gekomen. De zwaarste last zal dus weer op het beroepsvervoer komen te rusten en daarmee is zijn positie tegen over het toch al zo geprotegeerde spoor wegbedrijf opnieuw verzwakt. Verder kan men zich eveneens afvragen of een verho ging van de benzineprijs niet een directe en nadelige uitwerking zal hebben op het vreemdelingenverkeer dat in Frankrijk toch al zo zwaar belast is. Al die verschil lende overwegingen hebben er in de Ka mercommissie toe geleid te trachten het regeringsvoorstel ter verhoging van de benzineprijs te torpederen. Intussen was de Franse benzine al de duurste van Europa, zo niet ter wereld. In vijf jaar tijd werd de prijs precies verdubbeld en in de 64 francs per liter, die er nu 69 gaan worden, zit niet minder dan 42 francs (dat is 65 pet.) indirecte belasting voor de staat. Het gevolg is dat de Fransman in zijn minuscule 4 pk.-Renaultje precies even duur rijdt als de Amerikaan in zijn majestueuse Cadillac of Buick. Nog een poging Reuter: De financiële commissie van de raad van de republiek heeft bijna alle be lastingverhogingen uit het financiële wets ontwerp van de regering-Laniel geschrapt, die als garantie en voor de aflossing van de nieuwe leningen moeten dienen. Daar entegen laste zij een clausule in, volgens welke de bezuinigingen, die als gevolg van de bijzondere bevoegdheden van de rege ring tot stand zullen komen, het volgend jaar de totale uitgaven van de staat 200 milliard francs kleiner moeten doen wor den dan dit jaar. Wanneer de raad van de republiek he den met de behandeling van het wetsont werp begint, kan deze het advies van zijn commissie negeren. Wanneer de raad ech ter het wetsontwerp in de lezing van de commissie mocht aannemen, dan bestaat toch nog' de mogelijkheid, dat het wetsont werp in zijn oorspronkelijke vorm wordt aangenomen, wanneer de Nationale Ver gadering het met een absolute meerder heid goedkeurt. De Nationale Vergadering heeft de door haar financiële commissie aanvaarde schrapping van tweederden der voorgestelde belastingverhogingen weer ongedaan gemaakt, nadat Laniel met af treden had gedreigd. op een lopen zet, maar Maria zelf verschrikt ineen krimpt. De dode dingen van de ka mer, de boeken en de zandloper ge ven de indruk zich tegen de indringer te weren. Het ge heel is 'n diepdoor- leefd mimisch ge beuren. Het is wer kelijkheid, mede door de heftige kleuren en het in tense licht. Geen navolgers Als portretschil der toont Lotto zich een groot kenner der mense lijke ziel. Zijn portretten doen ons niet alleen het uiterlijk van de uitgebeelde per soon kennen, maar veel meer nog diens karakter. In het portret van Laura van Pola, de beminnelijke maar bazige en ij dele provinciale schone, schilderde hij een veren waaier alleen met verftoetsen, zonder tekening, zoals later Hals dat placht te doen. Lorenzo Lotto, die in 1480 te Venetië v/erd geboren en zonder kind of kraai door de wereld heeft gezworven, vijftig jaar lang, kende niet alleen de techniek van zijn tijdgenoten in Venetië, Florence en Rome (Titiaan, Rafaël, Leonardo en Coreggio), maar ook die van Duitse en Vlaamse mees ters. Navolgers heeft hij niet gehad, omdat Het portret van Laura Pola. veel niet één belangrijk werk van hem zich be vond in een groot kunstcentrum. Had hij in Venetië kunnen werken, dan zou het verval, dat onmiddellijk na Titiaan begint, waarschijnlijk niet zijn ingetreden en zou Italië ook in de zeventiende eeuw schilders van wereldformaat hebben voortgebracht. Straatarm trok hij zich in 1552 terug in een klooster te Loreto, waar hij vier jaar later stierf. Twee proeven met het systeem-Dubbel- boer-Vos om verse tomaten voor lange tijd houdbaar te maken, zijn vruchtbaar geble ken. Zendingen behandelde tomaten per vliegtuig en schip van en naar de Verenig de Staten zijn in redelijke tot goede toe stand overgekomen. De eerste proef betrof een zending Ame rikaanse tomaten, die in verse toestand van Florida naar Nederland werd gestuurd. De uitvinders van het conserveringssysteem, de heren B. Dubbelboer uit Westerbork en E. J. Vos uit Exloërmond, behandelden deze zending, die bij aankomst in niet al te beste staat was. Na terugzending per vliegtuig naar Florida bleek, dat de kwaliteit van de tomaten niet verder achteruit gegaan was. De krachtproef kwam, toen op 11 Juni geplukte en behandelde tomaten met de „Veendam" naar New York werden gezon den. De tomaten maakten de terugreis met hetzelfde schip onder ongunstige weers omstandigheden als een hittegolf. Na aankomst is de verzegelde verzending in het Instituut voor Bewaring en Verwer king van Tuinbouwproducten te Wage- ningen door i de rijkstuinbouwconsulent ir. F. van Hiele geopend en beoordeeld. Hem bleek, dat de met het systeem Dubbel boer-Vos behandelde vruchten nog in goede staat waren. De gunstige uitslag van deze proef is in kringen van kwekers en handelaren met grote belangstelling en voldoening verno men. Het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen heeft er grote belangstelling voor, omdat het nu waarschijnlijk mogelijk zal zijn in de zomer overvloedig gekweekte tomaten van zeer goede kwaliteit na be werking op te slaan en te bewaren om ze in maanden van schaarste in verse toestand op de binnenlandse en wellicht ook buiten landse markten te plaatsen. Vandaag zou de rechtbank te Rotterdam de zaak behandelen tegen de 56-jarige E. G. ex-adjunct-directeur van een handels onderneming te Rotterdam, die er van be schuldigd wordt het rijk benadeeld te heb ben bij leveranties aan de luchtmacht, zulks met medewerking van de reeds voor deze feiten veroordeelde reserve-luitenant W. J. van B., die destijds inkoper bij de lucht strijdkrachten was, speciaal voor textiel. Van B. was ook directeur van een textiel handel. Er bestaat een verbod dat een legerinkoper niet tegelijkertijd verkoper mag zijn. Ondanks dit verbod heeft Van B. toch aan het rijk geleverd. Om betaling te krijgen van zijn levering kon hij echter zelf geen declaratie bij het rijk indienen. Hij zcu de ex-adjunct-directeur C. bereid heb ben gevonden de factuur voor die leveran tie in te leveren. In de factuur werd de voorstelling ge- gegeven alsof niet Van B. doch G. de goe deren had geleverd en verkocht, hetgeen in gefingeeerde facturen werd vermeld. Daar door zou die Staat bewogen zijn tot betaling van drie bedragen van respectievelijk 7875, 5075 en 7375 gulden. Bij het begin van de behandeling vroeg de officier van justitie aanvulling van de dagvaarding, opdat daarin kwam te staan dat G. had gehandeld met het oogmerk zich Van B. wederrechtelijk te bevoordelen. Na raadkamer verklaarde de rechtbank de dagvaarding nietig en wees verzoek tot aanvulling van de officier af. Deze deelde daarop mede hiertegen in beroep te zullen gaan bij het gerechtshof in Den Haag. Ruim twintig minuten heeft de Haarlem se politierechter mr. M. C. Muller zich vanmorgenbeziggehouden met het voor lezen van hét dossier bij de zaak tegen de 26-jarige P.T.T.-ambtenaar, tweede klasse, J. v. d. M. uit Zandvoort. Deze amb tenaar zou zich gedeeltelijk tezamen met een collega, de 30-jarige tweede klasse P.T.T.-ambtenaar P. W. v. d. G. uit Haar lem geruime tijd schuldig hebben gemaakt aan verduistering van luistervergunningen, spaarkaarten en ongefrankeerde paketpost- kaarten, tot een bedrag van honderdzeven tig gulden. Na enkele maanden vielen zij echter door de mand en vanmorgen moesten zij ver antwoording van hun daden afleggen. Hierbij bleek, dat J. v. d. M. de hoofd schuldige was en de officier van Justitie, mr. B. van den Burg eiste tegen hem dan ook een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van het voorarrest. De politie rechter wilde echter rekening houden met het feit, dat de verdachte nog nooit eerder met de strafrechter in aanraking was ge weest en veroordeelde hem tot een gevan genisstraf van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. P. W. v. d. G. werd door de politierechter conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest, dat op het ogenblik ruim tweeëneenhalve maand bedraagt. PARTIJ KHAKI BROEKEN zware kwaliteit PARTIJ TWEED BROEKEN mooie effen kleuren PARTIJ CHEVIOT BROEKEN kamgaren effect PARTIJ PALMBEACH BROEKEN div. kleuren 16-75, PARTIJ KAMGAREN BROEKEN div. mooie kleuren - PARTIJ GABARDINE BROEKEN zuiver wol kamgaren 14.75 19.75 26.75 SPORTCOLBERTS 1- en 2-rij model grote sortering K - 29.75, 24.75, 19./a ANEGANG Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wy geen verantwoorde- iykheid aanvaarden. De Administratie. GEBOUW JANSSTR. 83 Tel. 21108 VERHUUR v. ZALEN EEN 7INDELIJKE POES Stichting „Touring Zandvoort" bereidt de volgende evenementen voor 11 Juli: Concert Zandvoortse muziekkapel, Raadhuisplein; 16 Juli: Concert Tyroler kapel Raadhuisplein. 24 Juli: Concert Tyroler kapel, Raadhuisplein. 25 Juli: Concert St. Joris Pad vindersband, Raadhuisplein. 28 Juli: Zand- bouwwedstrijden op het Zuiderstrand. 4 Augustus: Kinderballonwedstrijd op de Ro tonde. 6 Augustus: Concert Tyroler kapel, Raadhuisplein. 8 Augustus: Concert Zandv. muziekkapel, Raadhuisplein. 9 Augustus: Wielrcnwedstrijden op het circuit. 14 Augus tus: Zandbouwwedstrijden op het Noorder- strand. 15 Augustus: Concert IJmuider Har monie, Raadhuisplein. 20 Augustus: Concert Tyroler kapel, Raadhuisplein. 22 Augustus: Concert Haarlemse Postharmonie, Raadhuis plein. 27 Augustus: Concert Zandv. muziek kapel. Raadhuisplein. 30 Augustus: Auto sprints en behendigheidsproeven op het cir cuit door de RAC West. Er zal nog een vuurwerk worden gegeven op een nader te bepalen datum. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Robbert, z. v. C. van Bruines sen en B. C. van Weele. Zeger Johannes, z. v. C. J. H. Leen en A. W. Martius. Sophia, d. v. M. Sebregts en A. Loos. GEUWD: C- Bekebrede en A. J. C. Kees man. B. J. A. Visser en A. W. D. C. Rüge- bregt. H. Wardenier en G. Flietstra. •j Slotkoers Openings. gisteren koersen 3-3J4 Nederl.'47 97is/i6 98 A.K.U 166% 166/ 192/4 191/ Philips Gloeil. 168/ 166 Kon. Petroleum 314/ 313/ A'dam Rubber 95/ 96 Holl. Amer. Lijn 135/ 135/ N. Scheepv. Unie 128/ 127/ H.V.A 108/ 106/ Deli Mij 100/ 100 Amsterd. Bank 172/ 172/ Ned. Handel Mij. 166/ 166/ Rotterd. Bank 167/ 167/ Twentsehe Bank 168 168 Anaconda Copper 34 O/,, 34/ Bethlehem Steel 5 P/.o 51 Republic Steel 48% 48/ Shell Union 71% 70/ Tidewater 22% 21% U. S. Steel 38% 38

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10