Hernieuwde keuring van circuit van Zandvoort „Ontploffing" in GGD-gebouw bracht Haarlemse EHBO 'ers in actie Kort en bondig J In theorie is de baan stroef en veilig, volgens (race)-practijk is er twijfel MARIONETTENSPEL Australiërs van 48 voor 3 op 214 voor 3 Geen export - goedkope aardbeien Haarlemse kinderen naar Riviera 11 Marionettentheater tot September weer onder Stadhuis KNP-lid drs. M. Weyers in Heemstecdse raad Geslaagde oefening door leden van „Snelverband" Koordirigent Alphons Franken overleden Examens Wielrennen Tour-renners vertrokken van morgen vijf uur De derde testmatch Scheepvaart VRIJDAG 10 JULI 19 5 3 De Stichting Touring Zandvoort heeft vanochtend een persconferentie gehouden over 't afkeuren van het Zandvoortse circuit I door K.N.A.C. en K.N.M.V. Daarbij is tot uiting gekomen dat de sportwagen- en mo torraces op 26 Juli in geen geval zullen doorgaan. Overleg tussen de Stichting en K.N.A.C. en K.N.M.V. heeft er echter toe geleid, dat deze races mogelijk later in het seizoen zullen worden gehouden, wanneer practische proeven met auto's en motoren zullen hebben aangetoond, dat het circuit wederom veilig is. De nadruk mag hier in zo verre op het woord practisch vallen, omdat proeven met de meetwagen van het wegdek aangaven. Experts van K.N.A.C. en K.N.M.V. hebben bij een hernieuwde keu ring inmiddels bevonden, dat de toestand van het circuit al beter is geworden. Over de wegenbouwkundige aspecten van de affaire werd het woord gevoerd door ir. C. Krijn, adviseur van het circuit. Hij accentueerde nogmaals de risico's van het slijtlaag-procédé, dat echter gebruikt moest worden omdat een betonweg door de investeringsbeperking indertijd onmo gelijk was. Men heeft deze keer pech gehad met de aanleg, omdat de verhouding van teer en gruis minder goed voldaan heeft en omdat er te weinig verkeer op het circuit is om de slijtlaag na te walsen. Daartegen over staat echter dat de proeven met de meetwagen nog steeds een uitstekende wrijvingscoëfficiënt van het wegdek aan geven, die vrijwel overal even hoog is als bij de vorige laag en slechts op enkele punten onbeduidend geringer. Hij achtte de abrupte afkeuring van het „veiligste circuit van Europa" dan ook verbazing wekkend. Tegenover deze theoretische beschou wing, uiteraard ook steunend op een grote ervaring op het gebied van wegenaanleg voor normaal verkeer, stelde zich op de persconferentie de volkomen practische vi sie van de heer Nortier, zojuist terugge keerd van een keuringsreis langs vele Euro pese circuits. De heer Nortier zei dat de ervaring heeft geleerd, dat een circuit moet „besterven", en hij was er van overtuigd, dat het circuit volgend jaar weer prima in orde zal'zijn. Hij achtte de afkeuring echter volkomen gemotiveerd. Racen is nu eenmaal een gevaarlijke sport en daarom is het de plicht van de bonden om ieder ADVERTENTIE Don en Ly Vermeire's vanaf 11 Juli weer in Stadhuis met nieuwe opvoeringen „Capriolola" en „De Troostvogel" Iedere middag en avond om 2.30, 3.30, 4.30 en 7.30, 8.30 en 9.30 uur Toegangsprijzen voor volwassenen 's middags 0.50; 's avonds 0.60. Kinderen resp. 0.25 en 0.30. Henk Leffelaar schreef er een stuk voor Zoals men in de uitgaansagenda voor de volgende week kan zien, begint er Zater dagmiddag een nieuwe reeks voorstellingen van het marionettentheater van Don en Ly Vermeire in de heropende poesjesnellen- kelder onder Haarlems stadhuis, dat een van de drukst bezochte attracties van de Lichtstad tijdens de Flora is geweest. In ongeveer tien weken zijn er toen bijna 27.000 kijkers geweest. Haarlems Bloei heeft aangemoedigd door dit succes tot deze reprise besloten, omdat er verder des zomers in de stad niets speciaals te doen is. De voorstellingen zijn dan ook in het bijzonder bedoeld voor de vacantie hebbende jeugd en voor de bad gasten, die bij. slecht weer verpozing komen zoeken. En natuurlijk rekent men ook op een grote toeloop van de burgerij, nu ge bleken is in welke populariteit het poppen spel zich verheugen mag. Dat dit zeker niet alleen aantrekkelijk voor kinderen is, wordt wel het beste bewezen door de cij fers, die uitwezen dat 7080% van de be zoekers tijdens de vorige bespeling uit vol wasenen bestond. Don en Ly Vermeire, die tot 1 Septem ber hun oude plaats onder het stadhuis blijven innemen, komen met geheel nieuwe programma's. Gedurende de eerste twee weken wordt vertoond: Capriolola, een circus-variété ten paleize van koning Pou- sole, komisch spektakel voor alle leeftijden. Daarna volgt de première van „De Troost vogel" door de te Leiden studerende Haar lemmer Henk Leffelaar, die al eerder van zich deed spreken door een boekje naar aanleiding van de Hildcbrand-tentoonstel- ling en door zijn initiatief dat tot het jaar lijkse interscholaire jeugdtournooi heeft geleid. „De Troostvogel" is een soort commedia dell'arte, waarbij de guitarist Koos Tigges muziek zal leveren. Het is mogelijk dat er later nog een tweede stuk wordt vertoond van Henk Leffelaar, die in October met een studiebeurs naar Amerika vertrekt. De Vermeires zijn heel blij met de ontdekking van deze auteur, want het is bijzonder moeilijk om geschikte stukken voor ma rionetten te vinden. Het grootste deel van het répertoire dateert van tachtig jaar ge leden, toen er een nieuwe opleving van het genre was, die echter voornamelijk kluch tig smijtwerk opleverde. De moderne sce nario's zijn meestal onbruikbaar, omdat de schrijvers ten onrechte menen met een soort miniatuurtoneel te doen te hebben. Het merkwaardige is echter juist dat een marionet, die een mens gaat nabootsen, vol komen het karakter van een houten pop behoudt. Henk Leffelaar heeft gelukkig precies de speciale mogelijkheden aange voeld. Don en Ly Vermeire spelen thans nog in de Sprookjestuin in Den Haag, onder meer het sprookje van „De keizer en de nachte gaal" van Andersen, dat ook in Haarlem tot vertoning zal komen. Verder bestaan er plannen om een éénacter van Federico Garcia Lorca (Het meisje, de student en de matroos) en teksten van Jacques Prévert voor dit poppentheater te bewerken. risico dat menselijkerwijs vermeden kan worden, uit te schakelen. En die risico's waren volgens hem nog niet weg. Hij wilde graag geloven, dat het circuit als geheel een zeer hoge stroefheidsgraad heeft, maar zelfs een kleine plek met los gruis of half- gesmolten teer kan onder race-omstandig heden fataal zijn. En speciaal een niet- constante stroefheidsgraad waar geen cou reur een peil op kan trekken, is gevaarlijk, gevaarlijker zelfs dan een egaal glad circuit En deze gevaren zijn niet te meten. Vooral niet voor motorraces. Oog-blessures De heer Nortier keerde zich voorts tegen een uitlating van de heer Hugenholtz, di recteur van het circuit, als zouden de oog-blessures van enige coureurs niet door opspattend gruis met teer zijn veroorzaakt. Hij zei tenslotte, dat men de zaak niet te tragisch op moet vatten. De mensen van het circuit hebben inderdaad hun uiterste best gedaan om de zaak goed voor elkaar te krijgen. De K.N.A.C. en de K.N.M.V. zijn zich daarentegen van hun zeer hoge plicht jegens rijders en publiek bewust geweest. Het heeft dus geen zin van „schuld" te spreken. Wanneer men van beide kanten probeert tot een oplossing te geraken, zal dat zeker wel lukken, al zal het circuit dit seizoen mogelijk tóch van races gespeend blijven. Gedeputeerden beslisten: Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben beslist, dat de heer drs. M. Weyers, lijstaanvoerder van de Katholieke Natio nale Partij in Heemstede, toegelaten kan worden tot de Heemsteedse gemeenteraad. Bij het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden was namelijk verzet gerezen bij de fracties van de KVP en WD tegen de toelating van de heer Weyers, omdat deze les geeft aan een ge subsidieerde HBS-afdeling van een Rooms_ Katholiek meisjeslyceum te Haarlem. Volgens de gemeentewet is deze functie immers onverenigbaar met het raadslid maatschap. De andere fracties daarentegen stelden zich op het standpunt, dat het lyceum niet geregeld is in de middelbaar onderwijswet en dat de artikelen uit de ge meentewet, die daarop betrekking hebben, dan ook niet van toepassing zijn op leraren aan de lycea. Daar de stemmen staakten moesten Ge deputeerden over de toelating van het KNP-lid beslissen. De tegenstanders van de toelating kun nen nu nog in beroep gaan bij de Kroon. Dit is zeven jaren geleden, toen de heer Weyers nog candidaat was van de KVP ook gebeurd. De Kroon heeft toen de be schikking van Gedeputeerden, waarbij met de toelating accoord werd gegaan, vernie tigd. Hierdoor ontstond een rechtsongelijk heid, omdat elders in den lande lyceum leraren wel tot de raad werden toegelaten. In die gevallen werd geen beroep bij de Kroon ingesteld. „Met de ongevallendienst, er is een zware ontploffing geweest in het gebouw van de G.G.D. aan de Nieuwe Gracht. Waarschuwt de mede-E.H.B.O.'ersVijfen zestig maal hebben de telefonisten van de seinzaal in het gebouw van de Haarlemse brandweer aan de Gedempte Oude Gracht deze boodschap aan de leden van de E.H.B.O.-vereniging „Snelverband", die over een telefoon beschikken doorgebeld. Dit was namelijk het begin van een grootscheepse alarm-oefening van deze Haarlemse Eerste Hulp-vereniging, die gehouden werd om bij een eventuele echte ramp, wan neer er géén sprake meer is van een oefening, paraat te zijn. Op een enkel kleinig heidje na verliep het behandelen van de „slachtoffers" van de' „ontploffing" bij zonder vlot. Het alarmsysteem werkte voortreffelijk en de organisator van deze gefingeerde explosie, de heer B. de Vries, kon dan ook na afloop van de oefening terecht met trots zeggen; „De ramp is gelukkig goed geslaagd Om elf minuten over half zeven werd de eerste melding doorgebeld en om alle leden een gelijke kans te geven begon men deze maal met de leden, die het verst van de plaats des onheils af woonden. Bij een werkelijk ongeluk gaat men uiteraard anders te werk. Degenen, die de telefonische boodschap ontvingen waarschuwden vervolgens zo vlug mogelijk enkele in de buurt wonende leden. Wanneer er echter bij de oproep per telefoon geen gehoor werd gegeven dan sprong een der motcrordonnansen van de motorclub „Haarlem" op de binnenplaats van de brandweerkazerne op zijn motor en reed de niet-gewaarschuwde adressen langs. Ongeveer 225 leden van „Snelverband" werden op deze wijze opgeroepen en de eerste E.H.B.O.'er kwam dan ook reeds zestien minuten na de eerste melding op de Nieuwe Gracht voor het gebouw van de G.G.D. En wat hij daar te zien kreeg moet hem de stuipen op het lijf gejaagd hebben. Dertig soldaten, manschappen van de aan- en afvoertroepbn uit de Ripperda- kazerne lagen her en der verspreid op de straat en allen hadden een fraai kaartje op de borst waarop de meest mogelijke breu ken, kneuzingen en andere verwondingen stonden opgesomd. Spuitende slagader Iedere E.H.B.O.'er kreeg een bepaalde gewonde toegewezen, die hij moest ver binden en verzorgen en weldra waren de dertig slachtoffers door de inmiddels tot 56 personen aangegroeide „snelverband"- groep uitstekend gespalkt en in de watten gelegd. Vervolgens moesten de soldaten op een brancard via enkele hindernissen naar de achterzijde van het G.G.D.-gebouw ge dragen worden, waar zij eindelijk hun lichaamsbeweging weer terug kregen. Zoals men van leden van een goede E.H.B. O.-vereniging mag verwachten, werden, ook volgens de mening van enkele aanwe zige artsen, de patiënten volgens de regels der kunst behandeld en hoewel de deel nemers één gewonde, met een spuitende slagader notabene, volkomen hadden ver geten, meenden zowel de heer De Vries als de raadgevend arts van de vereniging, de heer J. M. Segaar, dat men, ondanks Hedenochtend is te 's-Gravenhage op 74- jarige leeftijd overleden de heer Alphons Franken, in leven dirigent van „Bel Canto" en van verscheidene Rooms-Katholieke kerkkoren. Hij verwierf voornamelijk be kendheid door het introduceren van koor werken van Alphons Diepenbrock, Pales- trina en van werken van Philip de Monte. Zijn eigen compositie „Haec dies" wordt nog veelvuldig gezongen. In April van dit jaar heeft de heer Franken te Amsterdam zijn gouden jubileum als toonkunstenaar gevierd. Rijkskweekschool Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het examen Handenarbeid de dames T. Bijleveld te 's-Gravenhage, M. Bronkhorst, H. Fijlstra, E. Goossens. A. Rij- kee, W. Schouten, M. Way. A. Weide, E. Winkler allen te Haarlem, A. Bolmeijer te Heemstede, H. Krauwel te Bennebroek en W. Vooren te Overveen. De examens zijn hiermede geëindigd. EXPOSITIE TER HERDENKING VAN REMBRANDTS GEBOORTEDAG Woensdagochtend 15 Juli zal in het Rem- brandthuis aan de Jodenbreestraat te Am sterdam, ter gelegenheid van de herden king van de geboortedag van Rembrandt, een tentoonstelling van grafisch werk van diens leerlingen geopend worden. het feit, dat er nog het een en ander aan de alarmeringsmethode verbeterd diende te worden, op een bijzonder goed geslaagde oefening terug kan zien. Men heeft dan ook het plan in de toekomst nog diverse keren een dergelijk „ongeluk" op touw te zetten. Koningin Salote van Tongga (een eilanden rijk in Polynesië), die een van de populair ste Kroningsgasten in de Britse hoofdstad was, heeft Londen verlaten. Zij begaf zich per vliegtuig naar Parijs, van waaruit zij een 'reis door Europa zal maken, voordat zij naar haar volk terugkeert. Zij zal in September op de „Vriendschapseilanden" terugkeren en dan zal zij beginnen met het treffen van maatregelen voor de ontvangst van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, die hebben toegezegd haar rijk in December te zullen bezoeken. De 1.90 meter lange Polynesische vorstin wuift haar vrienden in Londen vaarwel. Voor de langste étappe Vrijdagmorgen lang voor 5 uur was het cp de Place de la République in Nantes reeds een drukte van belang. De Tour karavaan maakte zich gereed voor de start van de langste étappe van de Ronde van Frankrijk, die van maar liefst 345 kilometer naar Bordeaux. Om 5 uur zette de stoet zich in beweging op weg naar de eerste plaats van door komst, Les Sorinières. Bij de eerste vlie gende controle, La Roche sur Yon, 62 km van de start, waren de gelederen geheel gesloten, hoewel het tempo voor het begin van zo'n wielermarathon vrij hoog lag. De gele trui-drager Hassenforder leidde de lange sliert renners en verder waren voor in de groep te vinden onze landgenoten Gerrit Voorting en Wout Wagtmans, voorts Bobet, Bartali, Robic, Esnault en Gemi- niani. Nolten volgde op 100 meter. Bij Rochelle, na 145 km, had de karavaan 7 minuten voorsprong op het tijdschema. Nog steeds lag alles bij elkaar. Ook bij Rochefort, halverwege de course, na 175 km, had nog niemand de moed gehad een serieuse aanval te ondernemen. Een zeer lang gerekt lint slingerde zich door het landschap waarbij alleen aan de kop af en toe van leiding werd gewisseld. Enige kleur had de strijd echter nog niet. Al weer door een paar regenbuien kon men op de tweede dag van de derde test- match tussen Engeland en Australië op Old Trafford in Manchester pas om twaalf uur beginnen. De stand was toen 151 voor drie, vijf kwartier later er moest één maal ge stopt worden voor een fikse regenbui was de stand 206 voor drie. Dat was tien minuten voor de lunch. Totaal bij de lunch 214 voor 3. Harvey en Hole zetten hun innings van de vorige dag vandaag rustig door en had den vrijwel geen last van de Engelse aan val. waarin eerst Bedser en Bailey bowl den. daarna de spinbowlers Wardle en Laker. Harvey was bij de lunch met 101 en Hole met 61 not out. De eerste dag Haast onnodig te zeggen dat de aanvoerder, die gisteren de toss zou winnen, een niet gering voordeel zou hebben op de eerste dag van de derde testmatch tussen Engeland en Australië. Vrijwel de gehele ochtend namelijk had het geregend op Old Trafford in Man chester en op het veld stonden dan ook vele plassen. Pas om kwart voor drie besloot men te gaan spelen. Voor de derde maal verloor de Engelse captain de toss, waarbij Lindsay Hassett uiteraard besloot eerst te gaan batten. Toch leek het alsof de Engelsen de over hand zouden krijgen. Binnen het uur ver dwenen drie van de sterkste Australische batsmen van de pitch, die dp gehele dag be dekt was geweest en dus geheel droog was. Eerst nam Alec Bedser het wicket van Mor ris (clean bowled) en even later verdween ook aanvoerder Hasset, die een bal van Bailey onnauwkeurig speelde en played on ging. Toen kwam Harvey in, doch toen viel het wicket van de inmiddels ook ingekomen Miller, die een bal van Bedser in zijn wicket speelde. Totaal 48 runs stonden er toen op het scoringbord voor het verlies van drie wickets. Harvey en Hole Geen slecht vooruitzicht voor het Engels testteam. Maar Harvey en Hole dachten er anders over en speelden de Engelse aanval, waarin Trueman op het laatste moment nog was vervangen, met veel vertrouwen. Aan het einde van de dag hadden deze beide batsmen het totaal opgevoerd tot 151 voor drie op het bowlen van Bedser, Bailey en Wardle. Harvey was toen met 60 en Hole met 41 not out. De bowlingcijfers waren: Bedser 2—44, Bailey 1—59 en Wardle 0—42. Donderdag bedroeg de aanvoer op Be- verwijks aardbeienveiling een 12000 man den. De prijzen waren lager dan Woensdag, d.tmaal is er niet voor de export gekocht. De vruchten met dop varieerden tussen de 200 en de 250 cent per mand; slechts- enkele partijtjes van extra-kwaliteit kwa men hierboven uit, lot ten hoogste 330 cent per slof. Zonder dop werd er van 220290 cent voor de slof betaald; doosjes brachten van 2982 cent per stuk op. Zaterdagmiddag wordt er geen veiling gehouden. Het laatste rijtuig van de D-trein naar Parijs, die om tegen halfelf vanmorgen op het Haarlemse station stopte, was bestemd voor vijftig Haarlemse kinderen die voor een vacantie van vijf weken naar de Mid dellandse zeekust vertrokken. Bewoners uit Zuid-Frankrijk hadden zich in het be gin van dit jaar bereid verklaard een aan tal Nederlandse kinderen uit het rampge bied een vacantie aan 4e bieden. Het aan tal gegadigden was minder dan het aantal adressen, waar onderdak verleend werd en het Genootschap Nederland-Frankrijk heeft zich in verschillende delen van het land tot instanties gewend met de vraag of er kinderen in de gelegenheid gesteld wilden worden de vacantie in Zuid-Frank rijk door te brengen. Hartelijk zwaaiden de kinderen naar hun ouders, toen de D-trein naar Parijs zich in beweging stelde. Een verre reis voor Haarlemse kinderen was begonnen. In Haarlem werd de Moderne Jeugdraad aangewezen voor de organisatie die vijftig meisjes en jongens van twaalf jaar uitge nodigd heeft. Vanmorgen stonden de kinderen met hun ouders op het Haarlemse station met on geduld op de D-trein te wachten. Tegen halfelf reed een lange trein binnen, de ouders namen afscheid en enkele minuten later ging de jeugd de reis naar Parijs tegemoet. Daar wordt de reis voortgezet tot Toulon en met autobussen reizen de kinderen naar de plaats van bestemming. Adind'a, 7 v. Pladju n. Soerabaja. Aldegonda, 8 v. Bangkok n. Pladju. Alkaid, 9 v. Buenos Aires te Santos verw. Argos, 8 v. Palermo te Eleusis. Albireo, 9 v. Parariagua te Rio Grande do Sul. Alphard, 9 v. Porto Alegre te Rio Grande do Sul. Alamak, 9 v. Genua n. Port Said. Amstelland, 9 v. Buenos Aires te Amsterdam. Aagtedijk, 8 110 m. Ztw Recife n. Rio de Janeiro Alderamin, pass. 8 Gibraltar naar Antw. Aletta, pass. 8 Pulu Tenggol n. Bangkok. Ampenan, 8 300 m. ZW. v. Flores n. Casablanca. Amsteldiep, 8 110 m. NW. v. Alexandrië. Amstelpark, 8 278 m. W.NW. v. Valentia. Arnedijk, 8 720 m. O. v. Kp. Race n. Antw. Alwaik. 9 v. Victoria te Ilheos. Amor, 10 v. Tunis te Alexandrië. Amsteltoren, 8 v. Aden n. Mombasa. Amstelvaart, 8 v. Rotterdam te Montreal. Arkeidijk, 9 v. Bremen n. Antwerpen. Abbekerk, 10 v. Hamburg te Rotterdam verw. Alchiba, 10 v. Rotterdam n. Bremen. Alcyone, 10 V.t Buenos Aires te Rotterdam. Alhena, 9 80 m. NO. v. Recife n. Las Palmas. Alnati, 9 v. Santos n. Montevideo. Alphacca 9 v. New York n. Boston. Aipherat. 9 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Appingedijk, 10 v. Rotterdam te Londen. Arendskerk. vertr. 10 v. Manilla n. Cebu. Baarn, 8 v. Rotterdam n. Delfzijl. Baremdrecht, 9 Gibraltar n. Staniow. Blijdendijk, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Breda, 9 v. Curasao n. Cristobal. Britsum, 8 t.h.v. Belawan n. Bombay. Blitar, 10 v. Genua n. Port Said. Caltex Nederland, pass. 8 Kp. Bon n. Rotterdam Clavella, 8 v. Kopenhagen n. Trinidad. Castor, 10 Ciudad Trujiilo verwacht. Ceronia 3 v. Trinidad n. Aruba. Caltex Delft, 8 155 m. N. Finisterre. Caltex The Hague. 8 60 m. ZW. v. Oporto. Camphuys, 8 v. Kwandang te Menado. Congostroom, 8 120 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Caltex Pernis. pass. 9 Finisterre n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 9 Gibraltar n. Rotterdam. Corilia 9 v. Port Said n. Spezia. Celebes, 8 v. Tegal te Tj. Priok. Delft. 8 v. Arica te Antofagasta. Duivendijk 8 v. Vancouver te Tacoma. Daler dijk, 8 200 m. N.NW. Corfo. Drente 10 v. Belawan te Singapore. Duivendrecht, pas. 9 Finisterre n. Dakar. Delft, 9 v. Antofagasta n. Talcahuano. Dongedijk. 10 v. Rotterdam n. Londen. Esso Amsterdam, 8 v. Rotterdam te Aru'oa. Eemland, 9 te Rotterdam. Eos, 9 v. Rotterdam te Amsterdam. Eemdijk. 8 Beachy'nead gepass. n. Vera Cruz. Esso Den Haag, 8 280 m- ZW. v. Lands End. Erinna, 9 v. Bergen te Rotterdam. Eendracht, pass. 10 6.05 u. Vlissingen n. Antw. Ena, pass. 9 Vlissingen n. Aruba. Etrema, 11 Port Okha te Bombay verw. Felipes, 8 v. Pladju n. Tjilatjap. Friesland (KRL) 8 450 m. Minikoy. Gaasterkerk, 7 v. Penang n. Port Swettenham. Garoet, 8 v. Tj. Priok n. Singapore. Gooiland, pass. 8 Fernando Noronha n. Recife. Gaasterland, pass. 9 Kaap Verdische eil n. Las Palmas. Groote Beer, 10 v. New York te Rotterdam Gooiland, 9 v. Amsterdam te Recife. Gordias, 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Grave land. 9 v. Paranagua te Santos. Hector, pass. 8 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Helena, 8 v. Amsterdam n. Barbados. Hattaor, 9 v. Piraeus n. Patras. Hermes. 10 v. Cuba te Amsterdam. Hersilia. 10 v. Puerto Cortes n. Pto Barrios. Hoogkerk, 10 v. Marseille te Genua. Japara (KPM). 9 v. Makassar te Soerabaja verw. Joh. v. Oldenibarnevelt, 9 v. Padang n. Djeddah. Jupiter, 9 v. Thessaloniki n. Istanboel. Kalabahi, 9 v. Batjan te Sanana verw. Kota Ba roe, pass. 9 Finisterre n. Rotterdam. Kota Gede. 9 v. Tj. Priok n. Cheribon. Kieldrecht, 10 v. Manilla te Keelung verw. Limburg. 10 v. Cebu te Balikpapan verw. Lissekerk pass. 8 Perim n. Suez. Langkoeas. pass. 8 Benkulen n Padang. Lekkerkerk, 9 v. Koewait te Khorramshar. Liseta, 10 v. Bangkok te Singapore. Loosdreeht, 9 v. Bremen te Antwerpen. Leersum, 10 v. Antwerpen te Bremen. Linge, 9 v. Kotka te Zaandam. Luna 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Laurenskerk, pass. 10 Ouessant n- Antwerpen. Madoera 9 v. Belawan te Colombo verw. Malvina, 8 v. Niigata n. Hongkong. Molenkelk. 8 te Calcutta. Murena, 8 v. Singapore te Madras. Maas, 8 v. Malaga n. Amsterdam. Modjokerto, 9 v. Bremen te Rotterdam. Manoeran. 8 v. Genua n. Port Said. Mitra. 9 v. Solsvaer te Rotterdam. Meliskerk, 8 240 m. ZW. v. Colombo n. Aden. Muiderkerk, 8 300 m. Z.ZO. Ceylon. Macuba, 9 v. Balikpapan n. Pladju. Mai iekerk, pass. 9 Vlissingen n. Amsterdam. Mentor, 9 v. Oran n. Tunis. Metula 9 v. Mill n. Singapore. Mirza, 11 v. Liverpool te Singapore verw. Maasland. 9 v. Santos. Mariekerk, 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Meerkerk, 7 v. Calcutta te Chalna. Maasdam. 10 v. Southampton n. Le Havre. Nieuw Amsterdam, 10 v. Southampton n. Le Haver. Oraala, 8 180 m. W.NW. Kreta n Fanara. Ondir.a, 8 t.h.v. Andaman eil. n. Pladju. Oranje. 9 v. Port Said n. Southampton. Oranjefontein. 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Oranjestad. 9 v. Amsterdam n. Cristobal. Orion. 10 v. Alexandrië te Beyrouth. Oberon 9 v. St. Kitts n. Willemstand. Ootmarsum, 9 v. La Paliice n. ^Jobile. Overijsel. 9 v. New York n. Baltimore. Parkhaven, 11 v. Rotterdam te Buenos Aires verwacht. Prins Philips Willem. 8 v. Bremen te Rotterdam Prins Alexander. 8 860 m. W.NW. Valentia. Papendrecht, pass. 9 Kp. Finisterre n. Isle af Grain. Polydorus, 9 v. Soerabaja n. Makassar. Polyphemus, 10 v. Penang te Singapore verw. Prins Willem III, 9 v. Montreal te Detroit verw. Prins Fred. Willem, 10 v. Rotterdam n. Antw. Prins Willem V, 10 v. Rotterdam te Chicago. Rita. 9 v. Bangkok te Singapore. Ruy». 8 v. Santos n. Montevideo. Rempang, 8 ten anker Mena el Ahmadi. Reyniersz. 9 v. Gorontala te Menado verw. Roebiah, 7 730 m. O.NO. Honoloeloe. Rondo 8 160 m. W. v. Guardafui n. Colombo. Rotula, 8 510 m. O.NO. Flores. Roepat, 9 v. Singapore n. Tj. Priok. Rotti, 9 v. Beirouth te Port Said. Riouw. 10 v. Koewait n. Bahrein. Rijndam, nacht 10-11 v. Rotterdam te Halifax verwacht. Rijnland. 9 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Stad Dordrecht, pass. 8 Finisterre n. Palermo. Straat Banka. 8 v. Mauritius n. Penang. Straat Makassar 9 v. Manilla te Hongkong. Sumatra. 8 v. Singapore n. La Buan. Stad Leiden, 4 v. Yokohama te Vancouver. Saparoea. pass. 8 Kp. Palmas n. Takoradi. Schie. 8 op de Elbe n. Hamburg. Schiedijk. 8 270 m. O.t.Z. Kp. Race. Siberoet, 9 v. Morotai te Makassar verw. SI ied recht, 8 600 m. Z.t.O. Kp. Palmas. Stanvac Pendopo, 8 op Palembang rivier-. Salawati. 9 v. Teneriffe te Le Havre verw. Stad Rotterdam, 9 v. Newport Mon n. Narvik. Salland, 10 v. Amsterdam tte Santos. Sehiedij'k, 10 v. Tj. Priok te Halifax. Sibajak, pass. 9 Guardafui rr. Aden. Slamat. 10 v. Rotterdam te Marseille. Soestd'ijk 9 v. Bremen n. Antwerpen. Stad Maastricht, 9 v. Lulea n. Vlaardingen. Salatiga, vertr. 10 v. Cebu n. Semarang. Tiba, 9 dwars v. de La Plata monding n. Rot terdam Tibia, 7 v. Wellington n. Miri. Tankhaven I, 8 v. Sungeigerong n. Port Swet tenham. Tanhaven kil 9 te Sungeigerong verw. Teresias. 8 v. Soerabaja n. Semarang. Tero, 8 320 m. ZW. Kp. St. Vincent. Tjisadane pass. 8 Foeiau Laut n. Soerabaja. Tjitjalengka, 8 310 m. W.NW. Cocos eil. Tomini. 8 nog te Hollandia. Tomori, 8 nog te Menado. Tabian. 9 v. Indonesië te Amsterdam. Tara, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Ternate, 10 v. Rotterdam te Antwerpen. Tjikampek. 8 te Port Swettenham. Van Linschoten, 8 v. Lagos te Luanda. Veendam, pass. 8 Lands End n. New York Van Riemsdijk. 9 v. Soerabaja te Makassar verw. Van Spilbergen. 9 v. Freetown n. Dakar. Waterland 9 op rede Ilheos. Waterman 9 v. Halifax n. New York. Willem Ruys. 10 210 m. O. Ceylon n. Belawan. Willemstad 10 v. La Guaira n. Grenada. Wonosari, 10 130 m. W. Colombo n. Aden. Zonnewijk. 8 St. Maria gepass. n. Mackenzie. Zaan, 10 v. Haparanda te Zaandam. Zuidei'ki-uis. 11 19.30 u. te Southampton verw. 12 21 u. Hoek v. Holland verwacht. KLEINE VAART Amasus Fluvius. 8 v. Londen te Delfzijl. Annie 9 v. Gent n. Londen. Arctic, 9 v. Kotka te Bridgewater. Atlas. 8 v. Tarragona n. Valencia. Arnoudspolder 10 Antwei-pe nverwacht. Audacia. 8 240 m. Z.t.W. Valentia. Att. 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Barracuda. 8 v. Maassluis n. Boston. Birmingham. 9 v. Harlingen te Goole. Batavier I 8 v. Port Lyautey te Bordeaux. Bernisse, verm. 9 v. Boness n. Blyth. Bree Helle, 8 v. Rotterdam te Londen. Brem, 7 v. Antwerpen te Oporto. Betty Anne, 10 v. Gent te Gothenburg verw. Contact, 7 v. Delfzijl n. Varberg. Cornelis Houtman. 8 v. Cardiff n. Plymouth. Cornelia b II, 9 naar Kotka. Da vier a Goekoop, 8 v. Kemi n. Southampton. Denl. 9 v. Kopenhagen n. Fredenksund. De Ruyter, 8 v. Abo n. Zaandam. BINNENLAND Een Haagse poelier heeft een Ameri kaanse plukmachine in gebruik genomen, waarmee men snel 200 kippen per uur kan plukken. Een zeer goede poelier leverde tot dusver een topprestatie van acht tot tien stuks per uur. Het vliegveld op Texel is thans open gesteld voor openbaar luchtverkeer met uit sluiting van het internationale luchtver keer. Voor de nazorg kinderverlamming wordt door de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind - Mytylstichting - ten bate van een op te richten revalidatie inter naat met school een loterij gehouden. Hoofdprijzen zijn vier auto's en acht brom fietsen. Het grote rioleringsplan der gemeente Delft, waaraan een kwart-eeuw is gewerkt, is voltooid. Met de werkzaamheden is in Mei 1928 begonnen. Delft is de eerste en enige grachtenstad in ons land. die geheel van een centraal rioleringsstelsel is voorzien met volledig behoud van de grachten. In Franeker is de vrouw van H. W. zeer ernstig gewond in haar woning aangetrof fen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Enige tijd later is uit een kanaal bij de woni-ng het stoffelijk overschot van de echtgenoot opgehaald. Tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Engelse letterkunde, is be noemd dr. A. G. H. Bachrach, thans hoofd assistent bij de gemeentelijke universiteit te Amsteidam. De synode der Ncd. Hervormde Kerk heeft besloten een brief te richten aan de minister van Justitie, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de ongerustheid, welke bij haar is ontstaan naar aanleiding van maatregelen, die in de laatste tijd door de regering ten aanzien van de opgesloten poli tieke delinquenten zijn genomen. De syno de acht het noodzakelijk, dat bij beslis singen omtrent gratie, inrichtingen waarin de straf wordt ondergaan, verlening en in trekking van voorrechten en dergelijke, in sterke mate rekening wordt gehouden met de persoon van de betrokkene. In samenwerking met de afdeling Vor ming buiten Schoolverband van het minis terie van Ondei-wijs. Kunsten en Weten schappen heeft de Nederlandse Jeugdge meenschap vacantiemogelijkheden georga niseerd voor jeugdigen uit de ï-ampgebie- den. Dank zij financiële steun van het Na tionale Rampenfonds kunnen 300(1 kinderen worden opgenomen in kampen die speciaal voor hen zijn opgezet. Bovendien zullen ver moedelijk 1000 jongens en meisjes kunnen deelnemen aan kampen van de verschillen de jeugdorganisaties. In de op 14 Juli te houden buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders der N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker komt de benoe ming van een raad van commissarissen ter sprake. Door preferente aandeelhouders wordt voorgesteld tot commissarissen te be noemen de heren C. J. baron Collot d'Escu- ry, H. W. A. van den Wall Bake. ir. S. van West, C. J. A. van Daalen en H. P. Jongsma. De heer E. van der Woude, directeur, heeft ontslag verzocht. In zijn plaats wordt voor gesteld tot directeur te benoemen prof. ir. van Emden. Het speciale toelatingsstempel dat toe risten nodig hebben om Oostenrijk te kun nen betreden en dat hun aan de Oostenrijk se grens werd verstrekt, is afgeschaft. Dit stempel had ten doel bij navraag te kunnen bewijzen dat men op legale wijze Oosten rijk was binnengekomen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen medi cijnen mej. E. J. Hijszeler te Bloemendaal. Aan de Technische Hogeschool zijn geslaagd: voor het candidaatsexamen elec- trotechnisch ingenieur IJ. F. van Popta, Bloemendaal. en C. T. Wester. Beverwijk; voor het ingenieurscxamen electrotechniek F. D. Huber, Heemstede. Bij de staatsexamens voor muziek is geslaagd voor het diploma piano de heer J. J. M. Krouwels. Haarlem; voor het diploma solozang-B: mej. L. H. G. van Ophuysen te Santpoort. De Haarlemse raad vergadert weer Woensdagmiddag 15 Juli. De agenda telt 31 punten. Dollard, 9 v. Sundby te Sunderiand verw. Duiveland, 8 v. Kiel te Newcastle. Deneb, vertr. 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Depa. 13 V. Haumo te Rotterdam verw. Domburg, 8 v. Bordeaux te Casablanca. Emergo, 8 v. Brunsbüttel n. Venlo. Frans, 10 v. Oxelosund te Amsterdam verw. Follonica. 9 v. Fowey te Amsterdam verw. Ferocia, 9 50 m. N. Lands End n. Warrington. Franka II, 8 v. Port Lyautey te Gibraltar. Gerry, vertr. 9 v. Immingham n Middiesbro. Gaasterland 8 v. Goole n. Harlingen. Glashaven, 8 v. Berkvana n. Rotterdam. Goote, 8 v. Rouaan n. Dakar. Hast I 9 v. Londen te Rotterdam verw. Hast III, 8 v. Rouaan. Hast IV, 8 v. Huil n. Parijs. Hast V, 9 te Dover. Heemskerk, 8 v. Gaston n. Dublin. Henriétte 8 v. Londen n. Rotterdam. Ha:oid, 0 v. Vlaai-dingen te Brake. Harte], pass. 9 Sanühammern n. Harlingen. Helvetia 8 v. Amsterdam n. Londen. Hennca b, pass. 9 Wight n. Helsinki. Ibis 8 v. Huil n. Faversham. Import. 8 v. Rotterdam te Lissabon. Jantina, 7 te Delfzijl Jo, 8 v. Boston n. Terneuzen. Josien, 9 v. Fowey te Amsterdam. Joost, 8 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Julia, li v. Gdynia te Newhaven verw. Kenitra, 8 te Port Lyautey. Koningshaven. 8 v. Rouen n. Casablanca. Leuvchaven, vertr. 9 v. Gotetoorg n. Aalborg. Leemans, 8 v. Kemi n. Ipswich Lydia, 8 v. Antwerpen te Gdynia. Midsland, 9 te Leith. Midas, 9 te Rotterdam n. Gibraltar. Menkar, 8 v. Mazagan n. Safi. Meres, vertr. 9 v. Calais n. Rotterdam. Merwehaven, 8 v. Casablanca n. Port Lyautey. Me use, 8 te Amsterdam. Miraoh, 8 te Rouen. Mirfak 8 te Bordeaux. Muphrid, 9 v. Kingslynn n. Antwerpen. May Mere, vertr. 9 Manchester n. Swansea. May star, 9 v. Manchester te Fowey verw Mercurius, verm. 9 v. Vlaardingen n. Leixoes. Marcella, 8 v. Gonfeville n. Birkenhead. Marietje Boehmer, 9 no m. N. Kp. Blanco. Momca, 9 v. Irvine te Belfast. Myson, 8 v. Rouaan n. Parijs. Noord, 9 v. Biliingham te Shellhaven. Nassauhaven. 8 v. Malmö n. Solvaesborg. Nieuwehaven, vertr. 9 v. Aarhuus n. Kopenhagen Noorderhaven, 9 v. Londen te Rouen. Nijenburgh, 8 te Stockholm. Noorderlicht, pass. 9 Brunsbüttel n. Liverpool. Nottingham 8 v. Goole n. Amsterdam. Oleum 9 v. Londen n. Middiesbro. Olivier van Noort. 8 v. d. T.vne [e Lodingen. Oise, 9 te Hamburg verwacht. Prior, 9 v. Silloth te Garston. Pavo, 8 v. Zaandam n. Blyth. Ponto, 8 te Hernosand. Palma, pass. 9 Goeree. Rijnhaven. 9 te Sharpness verwacht. Strijpe. 8 Leixoes. Skagerak, 8 te Delfzijl. Spolanda. 7 v. Lissabon n. Leixoes. Sporota. 7 v. Vigo n. Bilbao. Theodora, 9 te Cuxhaven. Trio. 8 v. Delfzijl n. Londen. Theano, verm. 9 v. Belfast n. Amsterdam Trompenburgh. 8 v. Bremen n. Blument; Tyro. verm. 9 v. Amsterdam n. Dublin. Taormina, 9 v. Amsterdam te Stugsund. Ton, 9 v. Ayr n. Swansea. Virgo, 8 te Guernsey. Vrij burgh, 9 te Londen v. Rouen. Van Brakel, 8 v. Londen te Antwerpen. Vecht, 9 v. Boston n. Boom. Vindicat Atque Polit, 9 v. Mesane te Amsterdam Vrede, 3 v. Hamburg n. Huil. Wim, 8 te Wifstawarf. Walenburgh, 8 v. Middiesbro n. Rotterdam. Westerschelde, vertr. 9 v. Rotterdam n. Antw. Westpolder. 10 te Rotterdam verw. Zeemeeuw, 7 te Delfzijl.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13