Crisis in het Kremlin zal stempel drukken op buitenlandse politiek Robertson bereikt voorlopige overeenkomst met Rhee Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beria Verenigde Staten willen eten naar Oost-Duitsland sturen „Nu de tijd voor het Westen om de Russische bondgenoten los te weken Militaire dictatuur? Het woord is aan Senaat strooit roet in Laniels eten Concessies van twee kanten, Rhee wil bestand aanvaarden Koningin woont filmpremière bij De conferentie der Westelijke Drie begonnen Niet Botermarkt, maar Phoenixterrein Geen dwangclausule bij hulpverlening Morgen wellicht enige regen Overstromingen in Italië eisen twintig doden Bohlen wist het al Verslag Sparta-RCH Congrescommissie besluit: Chef van Franse Veilig heidsdienst geschorst 68e JAARGANG No 1 ZATERDAG 11 JULI 1953 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 154 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VAL van Laurenti Beria, een der drie sterke mannen in de opvolging van Stalin, heeft geduchte opschudding in de wereld gewekt. Het Westen is vervuld van gissingen. Als men een reeks leest van die veronderstellingen, merendeels Ameri kaanse en Engelse, rest geen andere slot som dan dat het Westen van de werkelijke machtsverhoudingen in de topleiding der Sovjet-Unie weinig of niets weet. Men spreekt elkaar vrolijk tegen. Het is ver velend dit te moeten vaststellen, maar de waarheid is nu eenmaal niet anders. Het feit op zichzelf van Beria's val toont het trouwens reeds. Want in de laatste tijd waren er verscheidene wijsneuzen, die be weerden te weten dat juist Malenkov, de minister-president, de strijd om de leiding verloren had. Sommigen betwijfelden zelfs 'of hij nog in functie was. Een paar dagen geleden werd dat weerlegd door het be richt, dat hij zich in volle norse waardig heid bij een openbare ceremonie vertoond had. Maar goed, men kon toch nog steeds aannemen dat hij eerstdaags wel vallen zou. Nu niet meer. Het is Beria, de Geor giër, de landgenoot van Stalin, die door de „Prawda" ten diepste wordt verguisd. Het moet wel afschuwelijk wezen, journalist te zijn aan een dagblad als de Prawda, dit orgaan van de Russische communistische partij, dat in de loop der jaren al zoveel leiders heeft geloofd en vereerd en die zelfde mensen daarna als verachtelijke overlopers en verraders gebrandmerkt. Men zei van de Franse revolutie tegen het koningschap, die in 1789 met de val der Bastille begon, dat zij haar eigen kinderen opat. Hetzelfde blijkt nog steeds waar te zijn van de in 1917 begonnen Russische revolutie. Zij gaat voort, na zesendertig jaar, al heet zij allang geconsolideerd te zijn in een nieuw régime, met haar eigen kinderen te verslinden. De Prawda heeft Beria nu „de vijand van het volk" ge noemd. Hij heeft, zegt het blad, de uitvoe ring van besluiten der partijleiding geremd. Hij heeft getracht, onenigheid te zaaien tussen de volken van de Sovjet-Unie. Hij heeft de activiteit van nationalistische bur gerlijke elementen aangemoedigd, zich met allerlei opportunistische methoden ver trouwen verworven en zich in de leiding gedrongen. Organen van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft hij tegen de partij en haar leiding en tegen de rege ring van de Sovjet-Unie gebruikt. Kortom: een verrajer, een misdadiger. Het treffende feit blijft evenwel, dat hij zestien jaar lang langer dan een van zijn voorgangers, die er allen aan bezwe ken zijn het hoofd der geheime politie is geweest. In die jaren heeft deze politie tallozen gearresteerd en velen, waaronder een groot aantal leidende persoonlijkheden, naar hun dood gevoerd. Zij hebben alle maal hun zonden bekend en zijn onder luid applaus van de Prawda en diergelijke instellingen om zeep gebracht. Welnu: is dat allemaal op aansporing van een ver rader en misdadiger geschied? Verdienden al die mensen dan hun vonnis wel? Men zou dat aan de Prawda willen vragen, maar het zou niet baten, want men zou geen antwoord krijgen. Waarom heeft het zo lang geduurd, eer men de verraderlijke natuur van een der hoogstgeplaatsten in de Sovjet-Unie ontdekte? In 1934, bijna twin tig jaar geleden, werd hij al lid van het Centrale comité der partij en een van Sta lin's naaste medewerkers. Was de onvol prezen leider zo dom in het kiezen van zijn naaste medewerkers? Is de organisatie zo slecht, dat men bijna twintig jaar lang met verraderlijke lieden in de topleiding kan doorwerken? Welke zekerheid heeft men dan eigenlijk dat Malenkov en Molotov, de beide overgebleven leden van het drieman schap dat Stalin heet te zijn opgevolgd, ook geen verraders zijn? Zo kan men doorgaan met vragen, die niet door de Prawda beantwoord zullen worden. De Prawda zal wel wijzer zijn. De redactie moet zelf oppassen, dat zij niet voor het soort rechtbank gedaagd wordt waarvoor men alleen maar bekent om daarna ter slachtbank te worden geleid. Het is overigens geen wonder dat hoof den der geheime politie niet in hun bed sterven. Zij weten teveel van teveel men sen. Als zij ook nog eerzuchtig zijn en hogerop willen komen is hun lot volkomen zeker. Deze Beria is vierenvijftig jaar oud. Hij heeft het lang uitgehouden: hij is zelfs een soort recordhouder en zijn record lijkt een groter prestatie van uithoudingsver mogen dan die van de hardloper, die de honderd meter in één tiende seconde min der tijd dan alle vroegere en huidige hard lopers aflegt. Dat moet hem nagegeven worden. Meer niet. „Nagegeven" klinkt eigenlijk alsof hij al dood is. Nu ja: hij is bijna dood. Er is verondersteld dat de vredelievende houding, door de regering der Sovjet-Unie sinds Stalin's dood jegens het Westen aan genomen, van hem afkomstig zou zijn. Dat zou dan betekenen, dat hij in die maanden de werkelijke leider is geweest. Het lijkt niet erg waarschijnlijk. Als het zo geweest zou zijn, zou de vredelievende houding nu weer in koude oorlogszuchtigheid verkeren. Een onaangename veronderstelling. Als zij juist mocht zijn zullen wij het wel merken. Er is evenwel tot dusver geen bewijs dat zij juist is. Beria zal straks terechtstaan, als hij niet eerder dit leven verlaat. Hij zal vermoede lijk al, wat hem ten laste gelegd wordt, bekennen. Het zal hem niet helpen. Dat weten wij nu wel. Het is allemaal erg een tonig; wie windt zich hierover nog op? Zijn portret, dat een hard meedogenloos gezicht uitbeeldt, zal uit het wereldnieuws ver dwijnen. De strijd-om-de-macht in Moskou zal voortduren. En in West-Europa zullen verreweg de meeste mensen aanzienlijk meer belangstelling hebben voor het ver loop van de Tour de France der wielren ners. R. P. BRESCIA (Reuter). Ten minste twin tig personen zijn omgekomen door plotse linge overstromingen ten Noorden van Brescia in Noord-Italië. Het dorpje Marone aan het Iseo-meer werd gedeeltelijk met de grond gelijk ge maakt door het water, dat van de Alpen in het meer stroomde. Zeven arbeiders werden verpletterd, doordat de fabriek, waarin zij werkten, instortte. Elf personen worden vermist en één per soon is ernstig gewond. 99 Nu vrijwel alle politieke commentatoren in de wereld, zowel van de zijde der rege ringen als die van de pers hun mening hebben gegeven over de recente gebeurtenissen in de Sovjet-Unie, kan men in de talloze theorieën en mogelijkheden die worden geopperd in ieder geval een grote gemeenschappelijke overtuiging onderkennen: De regering van de Sovjet-Unie worstelt met een interne crisis, die wellicht de ernstigste is sinds de overwinning van het proletariaat op de grondvesting der Sovjet-Russische republiek. Als onvermijdelijke consequentie daarvan acht men een Russische buiten landse politiek aanstaande, die conflicten en avonturen zal vermijden en zal trachten naar buiten tijd te winnen om naar binnen orde op zaken te stellen. Opmerkelijk is een in Aziatische kringen veldwinnende mening, dat het thans meer dan ooit de tijd is om te trachten, de bondgenoten van de Sovjet-Unie en in de eerste plaats China, voor het Westen te winnen. Er wordt in Japanse politieke kringen zelfs uiting gege ven aan de overtuiging, dat China thans in de UNO moet worden opgenomen. Onze correspondent in Londen meldt: Beria's ontslag zal de eerste schok zijn van een nieuwe aardbeving in het Krem lin, zo meent men in Londen. Beria, die aan de hervorming van het regiem heeft meegewerkt, is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van de fanatici in het Kremlin, die met achterdocht de kwasi- liberale hervormingen van de laatste maanden hebben gadegeslagen. Afgeschei den van de persoonlijke rivaliteit tussen Stalin's opvolgers is er een worsteling aan de gang tussen een groep, die het totali taire regiem in al zijn onmeedogendheid wil handhaven en zelfs verscherpen en de genen die streven naar enige ontspanning. Parallel hiermede loopt de strijd tussen hen die een onverzoenlijke buitenlandse politiek voorstaan en zij die Ruslands be trekkingen met het Westen willen ver beteren. De worsteling zal, volgens Rusland-ken ners, voeren óf tot de vestiging van een militaire dictatuur óf tot een geleidelijke democratische evolutie. Een andere conclusie, die sommigen in Londen trekken, is dat er thans een einde is gekomen aan het zogenaamde collectieve leiderschap, waarvan Moskou, sinds Sta- lins dood, zoveel ophef heeft gemaakt, en dat dit het begin is van een Malenkov- dictatuur. Over het algemeen neemt men aan dat de voorzichtige Molotov, die altijd de figuur is geweest van „de loyale ambtenaar", de dans zal ontspringen. Malenkov heeft ech ter nog slechts de eerste ronde van de strijd om de macht gewonnen. De tweede bedreiging voor hem kan nog komen van de zijde van het leger, maar zolang hij een buitenlandse politiek volgt, welke mili taire risico's vermijdt, zou er voor hem geen gevaar te duchten zijn. Maarschalk Boelganin, de woordvoerder van het leger, is een gematigd man. Mogelijk schuiven hij en Molotov samen naar de tweede plaats. Het is bekend dat Beria geen vrienden in het leger had. Wat de door Churchill voorgestelde be sprekingen met de Russen betreft, staan er in Londen ook twee meningen tegenover elkaar, namelijk van hen die willen af wachten hoe de dingen in Moskou zich verder ontwikkelen, en vooral ook in Oost- Duitsland en de satellietlanden, en van degenen die, van oordeel zijn dat uitstel van de conferentie verkeerd is omdat thans juist van Ruslands innerlijke zwakte ge bruik kan worden gemaakt en niet dient te worden gewacht tot het regiem zich heeft geconsolideerd. De Amerikaanse ambassadeur in de Sov jet-Unie, Bohlen, is Zaterdagochtend vroeg per vliegtuig uit Parijs naar Washington vertrokken voor overleg met zijn regering. Hij was met vacantie in Frankrijk. Voor zijn vertrek verklaarde Bohlen tegenover verslaggevers dat Beria's af wezigheid bij een recente operavoorstelling in Moskou, die door andere Sovjet-leiders werd bijgewoond, hem had gewaarschuwd dat er iets „aan de hand" was. Enige tijd geleden reeds deden in Mos kou geruchten de ronde dat Beria in onge nade was gevallen, zo voegde hij hieraan toe. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken zegt, dat Bohlen verschei dene dagen geleden reeds „de vermoede lijke verwijdering van Beria" meldde. Naar verwacht wordt, zal de gebeurtenis te Moskou Amerika stijven in zijn verzet tegen het Britse en Franse voorstel tot een conferentie met Rusland op het hoogste plan. Amerikaanse functionarissen hebben al eerder als hun mening te kennen ge geven, dat de interne wijzigingen in de Sovjet-Unie als gevolg van Stalins dood nog lang niet voltooid waren en dat het daarom raadzaam was nog wat te wachten met een bespreking met de Russische lei ders. Ook werpt de reorganisatie te Moskou de vraag op, of het Russische „vredes offensief" zal worden voortgezet. In Amerikaanse Congreskringen acht men de toestand thans rijp om Rusland te bewegen in te stemmen met het Oosten rijkse verdrag en een vereniging van Duits land. Senator Wiley sprak van „een van de beste kansen sinds het einde van de oorlog". Amerika moet volgens hem de psychologische oorlogvoering intensiveren en „de kokende spanningen achter het IJzeren Gordijn uitbuiten". De „Pravda", het orgaan van de Russi sche communistische partij, bevatte van daag een pagina met berichten over partij vergaderingen in Kief, Leningrad, Minsk en Moskou. In een hoofdartikel werd verklaard, dat het Sovjet-volk, „bezig met vreedzame op bouwende werkzaamheden, nauwgezet let op intriges van imperialisten en hun ver achtelijke huurlingen en de organisatoren van alle provocaties en avonturen verplet terend het hoofd doet stoten." „Ons volk versterkt zonder ophouden de vriendschap met de grote Chinese volks republiek en alle volksdemocratieën," aldus de „Pravda." Naar radio-Moskou meldt hebben Vrijdag fabrieksarbeiders in de grote steden in de Sovjet-Unie, en voornamelijk in Moskou, Leningrad en Kief, talrijke vergaderingen belegd, waarop Beria werd veroordeeld. In telegrammen aan het partijbestuur verzekerden de arbeiders, dat zij de partij en de regering steunen en beloven zij „de productie te vergroten," aldus radio- Moskou. Te Londen zijn betrouwbare berichten ontvangen, aldus A.F.P., dat er op 27 Juni te Moskou een grote troepenmacht op de been was. Men concludeert daaruit, dat op die dag Beria is afgezet. Een Amerikaanse automobielhandelaar in Baltimore, Temus Bright, koestert zo'n grote verering voor senatorJoe McCarthy, dat hij een standbeeld voor deze heksen jager oprichtte, vlak voor zijn zaak, zodat hij iedere ochtend vol trots en tevreden heid zijn blikken kon laten gaan over dit monument. Op een kwade ochtend echter moest hij ontdekken, dat ook bij andere Amerikanen de naam McCarthy hevige emoties oproept. Zij het dan van geheel andere aard. Met lipstick was namelijk het teken op het monument aangebracht, dat in ccn recent verleden het symbool was voor de practijken, waarvoor een recht geaarde democratie zich schaamt. Macau lay: Alle dreven der litteratuur wor den onveilig gemaakt door bede laars die om roem bedelen, die onze aandacht trachten te trékken door al de mismaaktheden van hun verstand te vertonen en alle rotte plekken van hun gevoel voor ons bloot te leggen. PARIJS (A.F.P.) De raad van de republiek (De Franse senaat) heeft het wetsontwerp met financiële voorstellen van de regering-Laniel in de door de commissie voor de financiën van de raad gewijzigde vorm goedgekeurd met 135 tegen 115 stemmen. De financiële commissie van de Senaat had uit het ontwerp de meeste nieuwe be lastingen geschrapt, waarom Laniel had gevraagd ter verzekering van toekomstige leningen van de Bank van Frankrijk. Zo kwamen de belastingverhogingen op alco hol en benzine te vervallen, die 20 van de 30 milliard franc, die Laniel nodig heeft, hadden moeten opbrengen. De Senaat keurde het gewijzigde ont werp goed ondanks een pleidooi van minis ter Faure (Financiën), die wees op het feit, dat te middernacht de overeenkomst met de Bank van Frankrijk inzake de voor schotten aan de regering afliep en dat Za terdag een nieuwe overeenkomst getekend moest worden. Men verwacht, dat de Nationale Verga dering de wijzigingen van de Senaat onge daan zal maken. BONN (Reuter). De waarnemende Amerikaanse zaakgelastigde te Moskon heeft minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski namens Eisenhower vandaag meegedeeld, dat de Amerikaanse regering bereid is ter waarde van 15 millioen dollar voedsel naar Oost-Duitsland te zenden. Dit is medegedeeld door de Amerikaanse Hoge Commissie te Bonn. Amerika kan graan, suiker, spek, soya- olie en enkele andere producten sturen. Het dringt er bij de Russische regering op aan het aanbod zo spoedig mogelijk te aan vaarden, opdat het voedseltekort in Oost- Duitsland snel kan worden opgeheven. WASHINGTON (Reuter) Volgens Amerikaanse kringen zou spoedig een over eenkomst tussen de Zuid-Koreaanse presi dent, Syngman Rhee, en de buitengewone gezant van president Eisenhower, Robert son, worden ondertekend. In officiële kringen te Washington wilde men geen commentaar geven op het bericht van een aanstaande ondertekening van een accoord tussen Robertson en president Rhee. Volgens het bericht zou Syngman Rhee zich hebben verzoend met een wapenstil stand. Men meende te weten, dat de over eenkomst het resultaat is van concessies van beide zijden. Koningin Juliana heeft gisteravond in hei Amsterdamse City-theater de continentale galapremière bijgewoond van de M.G.M.- kleurenfilm „Dageraad der vrijheid" (Ply- mouth Adventure)die de geschiedenis van de emigratie der „Pilgrim-fathers" naar Amerika in beeld brengt. De opbrengst van deze galavoorstelling komt op verzoek van Hare Majesteit ten bate van de nationale commissie voor vluchtelingenhulp. Ook de Amerikaanse ambassadeur m ons land, de heer Selden Chapin, de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly en de bisschop van de oud-katho lieke kerk te Utrecht mgr. E. Lagerwcy woonden de voorstelling bij. Na afloop van de voorstelling boden twee jonge, ver plaatste personen, een meisje en een jon gen, afkomstig uit kampen in Duitsland, onze vorstin de Nederlandse vertaling van Plymouth Adventure" aan, voorzien van dc handtekeningen van Spencer Tracy, die in de film de rol vervult van kapitein der Mayfloweren van de productieleider Dore Schary (Zie foto). Voor de vertoning van de hoofdfilm werd een filmpje ge draaid, dat vorig jaar gemaakt is van het koninklijk bezoek aan Hollywood, waar ons vorstelijk paar o.a. een gedeelte van de opnamen voor „Plymouth Adventure" bijwoonde. Van dit filmpje bestaat slechts één copie, die door de M.G.M. aan Koningin Juliana als herinnering aan haar bezoek aan de studio's is aangeboden. Het voorbehoud van de officiële kringen te Washington werd toegeschreven aan de vrees, dat Rhee te elfder ure op zijn be sluit zou kunnen terugkomen. Ook volgens Zuid-Koreaanse kringen heeft Robertson Zaterdag de verzekering van president Rhee gekregen, dat deze accoord zal gaan met een wapenstilstands verdrag in Korea. Luidens dezelfde bronnen heeft Robert son aan Rhee de volgende toezeggingen ge daan: Er zal een veiligheidsverdrag worden gesloten tussen de Verenigde Staten en de republiek Zuid-Korea. De troepen van de UNO zullen niet uit Korea worden terug getrokken, voordat de Chinese strijdkrach ten het land hebben verlaten. De politieke conferentie, die zal worden gehouden, na dat het bestand is ondertekend, zal worden geboycot, indien binnen een bepaalde ter mijn, die waarschijnlijk op vier maanden zal worden gesteld, geen resultaat is be reikt. Voorts meent men hier te weten, dat president Rhee heeft afgezien van zijn eis om met behulp van de Amerikaanse strijd krachten Korea te herenigen, indien de politieke conferentie zou mislukken. Verscheidene leden van het Zuid-Ko reaanse kabinet, die de Zaterdagmorgen door Rhee voorgezeten kabinetszitting heb ben bijgewoond, hebbefi gezegd er van overtuigd te zijn, dat het bestand op korte termijn zal worden ondertekend. De afgezant van president Eisenhower, Robertson, heeft na de zitting voor de twaalfde maal sedert zijn aankomst in Korea een onderhoud met president Rhee. Na het onderhoud, dat twintig minuten duurde, verklaarde Robertson, dat de be sprekingen geëindigd zijn. Hij zei, dat later op de dag een gezamen lijke verklaring zou worden uitgegeven. WASHINGTON (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland, die Vrijdag hun conferentie te Washington begonnen zijn, hebben langdurig van gedachten gewisseld over de ontwikkeling in de Sovjet-Unie en de Oost-Europese landen, zo heeft een offi ciële woordvoerder meegedeeld. Vooral het ontslag van Beria was besproken. Meegedeeld wordt, dat de ministers het er over eens waren, dat niets in de gebeur tenissen achter het ijzeren gordijn een wij ziging van de Westelijke basispolitiek eist. Deze politiek had voor een deel bijgedragen tot de jongste ontwikkeling in de Russische invloedssfeer. De welvaart en de kracht van de niet-communistische wereld moesten worden verhoogd om het gevaar van een Russische aggressie onder de ogen te kun nen zien. De ministers zullen ook spreken over de Europese eenheid, de Europese Defensie gemeenschap en Duitsland. In de nota, waarin het aanbod wordt gedaan, staat onder meer: „Ik heb opdracht van president Eisenhower u zijn diepe be zorgdheid over te brengen over de toestand in de Sovjet-zóne van Duitsland en de toe nemende ontberingen waaronder de bevol king van dat gebied te lijden heeft. De re gering en het volk van de V. S. zijn vooral bezorgd over de steeds slechter wordende voedselvoorziening, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de recente demonstraties tegen de plaatselijke autoriteiten. Het is voor de V. S. een traditie om leed, honger en ziekte te verlichten, waar die ook wor den aangetroffen. Omdat Amerika ook be zettende mogendheid is in Duitsland, stelt het belang in het welzijn van de Duitse bevolking. De dringende behoefte aan hulp is ter kennis van mijn régering gebracht door haar Hoge Commissaris in Duitsland en door kanselier Adenauer". De regeringen van Frankrijk en Enge land zijn van het aanbod op de hoogte gesteld, zo gaat de nota verder. Teneinde geen tijd te verliezen, zal onmiddellijk worden begonnen voedingsmiddelen naar de zóne- en sectorgrenzen te vervoeren. Nota's De Amerikaanse Hoge Commissie heeft ook een nota van Adenauer aan Eisen hower gepubliceerd, waarin om voedsel hulp ten behoeve van Oost-Duitsland wordt verzocht en een antwoord van Eisenhower daaéop. Uit Adenauer's nota blijkt, dat ook West-Duitsland voornemens is het Oostelijke landsdeel aan voedsel te helpen. Dr. Adenauer wekte de Amerikaanse, regering op mee te doen aan de voedsel- actie, die „in het belang van de gehele Westelijke wereld" is. In zijn antwoord zegt Eisenhower, dat de ernstige voedseltoestand in Oost-Duits land hem de laatste weken „met grote zorg vervuld" had. Adenauer heeft voorgesteld het voedsel door godsdienstige en liefdadige instellin gen te doen verdelen. „Ik hoop oprecht, dat onze poging om de moeilijkheden van de Oost-Duitsers te verlichten, door de Russische regering met vreugde zal worden begroet", aldus pre sident Eisenhower. >OCCOOCCOOCOOOCOOOOCOOOOOOCOCXX)OCOOCO-)COOOC»-COroOOCOOOOCC Het gesproken verslag van de wed strijd Sparta—R.C.H. om het lands kampioenschap voetbal van Neder land dat zal worden verzorgd door de sportredactie H.D./O.H.C. is hedenavond niet op de Botermarkt, maar op het Phoenixterrein aan het einde van de Parklaan hij het Spaarne. De uitzending is, zoals men weet, van 18,50 tot 20.50 uur. WASHINGTON (AFP/Reuter). De gemengde commissie van de beide kamers van het Amerikaanse Congres heeft over eenstemming bereikt over de toewijzing van 5.157.232.500 dollar voor het program voor hulp aan het buitenland. Door dit be sluit werd een wijziging in een voorziening aangebracht, waarbij een bedrag van een milliard dollar aan militaire hulp aan Europa zou worden ingehouden, zolang de Europese defensiegemeensohap géén feit geworden zou zijn. Het besluit is naar beide kamers van het Amerikaanse Congres gezonden om formeel goedgekeurd te worden. Het Huis van Afgevaardigden had een totaal van 4.998.732.500 dollar toegestaan. De Senaat had in zijn wetsontwerp 5.318.732.500 dollar voor hulp aan het bui tenland goedgekeurd. In het wetsontwerp van het Huis was een bepaling opgenomen, volgens welke de helft van de bijdragen voor militaire hulp aan Europa niet zou worden verstrekt, zo lang het E.V.G.-verdrag niet volledig was bekrachtigd. Na langdurige gedachtenwisseling werd deze voorziening gewijzigd. Men werd het er tenslotte over eens, dat de bedragen volledig beschikbaar dienen te worden ge steld voor de aanschaffing van de beno digde uitrusting, maar dat vijftig procent van het materiaal moet worden overgedra gen aan het geprojecteerde Europese leger. Krachtens het nieuwe wetsontwerp zal een totaal van 2.379.689.870 dolar worden toegewezen aan Europa, 355.212.637 dollar aan het Nabije Oosten en Afrika, 1.081.620.493 dollar aan Azië en het gebied van de Stille Oceaan, en 15.000.000 dollar aan Zuid-Amerika. Leider van bende die Begum-juwelen roofdet De Franse minister van Binnenlandse Zaken heeft het vroegere hoofd van de nationale veiligheidsdienst, Pierre Ber- taux, geschorst als prefect. Gisteren is Bertaux ervan beschuldigd de leider te zijn van de bende die 4 jaar geleden de ju welen van de Begum Aga Khan, ter waarde van ongeveer 2 millioen gulden, heeft gestolen. Bertaux had zich reeds uit zijn functie teruggetrokken toen zijn naam enige tijd geleden in verband met de dief stal werd genoemd. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer stond het grootste deel van de week onder invloed van een depressie- gebied boven de Noordzee en Scandinavië, waarbij vrij veel wind voorkwam en nu en dan buien vielen. Vrijdag begon een rug van hoge luchtdruk zich over het Noordzee gebied uit te breiden hetgeen tot gevolg had dat de windkrachten afnemen en de buiïgheid geleidelijk verminderde. Inmid dels ontwikkelde zich boven de Oceaan een nieuwe depressie, die zich vrij snel over de Britse eilanden naar het Oosten uit breidde. Zij gaat vergezeld van regen en toenemende Zuidelijke winden. Verwacht mag worden dat dit depressiegebied zijn invloed Zondag ook tot over onze omgeving zal uitbreiden, waarbij de wind toeneemt en enige regen zal vallen, het eerst in het Westen van het land, later ook in het Oosten. OCCCODOOOCOOCOOCCOOCOXOOOCCOCCCKXXXOOCOOOCCCCOCX30CCOOOO OVERDAG VEEL BEWOLKING Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, morgen toenemende bewolking met enige regen, het eerst in het Westen van het land, later ook in het Oosten. Zwakke tot matige, later tijdelijk krachtige Zuid- Westelijke tot Zuidelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 12 Juli Zon op 4.34 uur. onder 20.57 uur. Maan op 5.52 uur. onder 21.40 uur. 13 Juli Zon op 4.35 uur, onder 20.56 uur. Maan op 7.06 uur. onder 21.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 Juli Hoog water: 3.42 en 16.13 uur. Laag water: 11.45 en uur. Zondag 12 Juli Hoog water: 4.25 en 16.53 uur. Laag water: 0.09 en 12.28 uur. Maandag 13 Juli Hoog water: 5.05 en 17.29 uur. Laag water: 0.47 en 13.07 uur!

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1