Zuid-Korea zal zich niet tegen bestand verzetten Egypte verwerpt ultimatum over vermiste Britse soldaat Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Russen enDuitsers verwerpen Amerikaans voedselaanbod Nederlandse bus bij Keulen door koelauto aangereden Raden Onderhandeling Rhee-Robertson geëindigd Een zo duister mogelijk communiqué laat talrijke vragen open Accoord over een conferentie met Rusland Staat van beleg in Berlijn opgeheven Het woord is aan Spanning in Ismailia Alarmtoestand reeds afgekondigd, Egyptenaren willen bloed zien Megenentwmtig touristen vonden. gewond Koel en onvast weer houdt nog aan 68e JAARGANG No 2 MAANDAG 13 JULI 1953 Vliegtuig vermist met 61 inzittenden Communisten trekken lering uit geval-Beria Grote Drie in Washington Vonnis over Nederlands journalist in Rome herzien Weerrapporten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 155 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman HET SPEL DER GISSINGEN, ingezet met de tijding van Beria's val, zet zich vrolijk voort. Het breidt zich ook uit. Men houdt zich niet alleen meer bezig met de vraag, welk beleid het Russische bewind nu zal gaan voeren, maar poogt ook uit te rekenen welke lagere machthebbers in de ondergang van de Georgiër meegesleept zullen worden. Zoiets moet wel gebeuren, want het is altijd geschied als een mach tige van zijn troon viel: Het geldt niet alleen voor de Sovjet-Unie zelf, maar ook voor de satelliet-staten: herinner u maar de tuimeling van Slansky in Tsjcchoslowa- hije. Dat is kort geleden voorgevallen, maar het lijkt al ver verleden. Van der mensen aandacht voor de intriges, de ondergangen en de verrijzingen in politiestaten wordt tegenwoordig wel veel gevergd. Zij volgen elkaar zo snel op, dat men er de tel bij kwijtraakt. Beter onthoudt ge de be schuldigingen, die altijd op hetzelfde neer komen. Menigeen moet wel gedacht hebben, toen hij de aantijgingen van de Prawda tegen Beria las: hoe vaak heb ik dat nu al onder ogen gehad? Ten aanzien van Sovjet-Ruslands naaste toekomst opperen de raders verscheidene mogelijkheden. Het zou naar de leerstellig heid van het régime-Stalin kunnen terug keren. Dat is er één, die ten dele door Moskou's eigen uitingen bevestigd schijnt te worden. Want het heeft Beria verweten, dat hij het Stalinisme verraden heeft en daarmee een partij beleid, vastgesteld voor lange termijn. Anderzijds heeft Moskou evenwel ook doen weten, dat de gevallene j de in de laatste maanden toegepaste metho- I den heeft ondermijnd. Nu waren die methoden geenszins die van Stalin, zijn latere regeringstrawanten, niet de dode Stalin, hebben Beria ten val gebracht. Dus lijkt dit argument aannemelijker dan het vorige. Maar v/aarom wordt het Stalinisme er dan bijgehaald. Denkelijk terwille van de volksmening, die zozeer in verering van de gestorven leider was opgevoed en daar •naar niet in een handomdraaien afstand van kan doen. Voor de gemiddelde Rus is het ongetwijfeld erg moeilijk, het tempo der gebeurtenissen sinds Stalin's dood bij te houden. Anderzijds schept het Kremlin er ongetwijfeld ook genoegen in, het Wes ten raadsels op te geven en het zo lang mogelijk in het duister te laten. Terwijl het zelf in moeilijkheden verkeert dat, in elk geval, js duidelijk genoeg kan het allicht tijd winnen door de Westelijken in afwachting te houden: in aarzeling, welke koers zij nu eigenlijk moeten inslaan, met hun gedachte aan de waarheid van het oud-Romeinse woord: in twijfel onthoudt u. Het is denkbaar dat uit de huidige ge spannen situatie in Rusland een ver scherpte dictatuur verrijst. Maar het is niet duidelijk wie dan de dictator, de ene oppermachtige, zou moeten zijn. Malenkov, of Molotov, of een ander? misschien wel een generaal? Uit hevige crises zijn vaak generaals als staatsleiders te voorschijn ge komen, zij het zelden met goed en duur zaam gevolg, omdat zij zich daarmee hun beroepssfeer te buiten gingen en een leger onder hun vaan verenigden, dat in over grote meerderheid niet in uniform stak, de commando's slecht opvolgde en andere reglementen dan dat voor de krijgstucht bleek te behoeven. Als Moskou naar een nieuwe éénmansleiding mocht gaan zullen er meer vallen dan Beria, eer die éénling de macht stevig in handen heeft. Er bestaat ook de mogelijkheid dat de toestand zich verder ontwikkelt in de reeds ingezette koers van een liberaler régime dan dat van Stalin. Al lijkt het er nu op dat van de drie kapiteins op één schip er nog twee over zijn: Malenkov en Molotov, van wie men zou kunnen aanne men dat zij samen de eindstrijd moeten uitvechten het is toch ook denkbaar dat zij die voorlopig uitstellen. Want de eerste is specialist in binnenlandse en partij-aangelegenheden, de tweede in bui tenlandse zaken, die hij zo langdurig be heerd heeft. Hebben zij samen de toestand in handen of bedreigt een derde hen? Dat is nog een vraag. Dit is dan een kleine opsomming van mogelijkheden. Meer niet. Het blijkt wel dat zelfs diegenen, die het best ingelicht moeten zijn, uit het huidige raadsel van het Kremlin niet wijs kunnen worden. Het weet zijn geheimen goed te bewaren. Het is zoveel zwijgzamer dan het Westen. R. P. HONOLOELOE (Reuter). Een vlieg tuig van de „Transocean Airlines", met 53 passagiers en een bemanning van 8 koppen, zou 300 mijl ten Oosten van het eiland Wake, op weg van Goeam naar Oakland, in zee gestort zijn. Zondagavond werden te Honoloeloe twee uur lang zwakke noodseinen opgevangen uit het gebied waar het viermotorige vlieg tuig, een Douglas DC-6, wordt vermist. De seinen schenen ongeveer duizend kilometer ten Westen van Honoloeloe te zijn uitgezonden. De Amerikaanse marine stelde onmiddel lijk nieuwe pogingen in het werk om het vliegtuig te vinden. Een Amerikaans marinevliegtuig meldde dat het 500 kilometer ten Oosten van het eiland Wake twee olievlekken op het water heeft waargenomen. LONDEN (Reuter). De raad van het Sovjet-vak verbond heeft Zaterdag op een voltallige bijeenkomst eenstemmig het be sluit van het centrale comité der commu nistische partij ten aanzien van Beria ge steund. In een resolutie wordt voorts gezegd: „De tekortkomingen en gebreken in het werk van partij en staatsorganen, aan het licht gebracht door de partij, bestaan ook bij de vakbonden. De vakbonden moeten de nood zakelijke conclusies uit de besluiten van het centrale comité der partij trekken en de politieke les van de Beria-affaire ter harte nemen". De Chinese communistische regering heeft door middel van haar officiële orgaan „Het Pekingse Volksdagblad" Beria aan gevallen. „De communistische partij van China en het Chinese volk uiten hun diepe verbolgenheid over het misdadige gedrag van de verrader Beria", schrijft het blad. SEOEL, (AFP) De Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee heeft Zondag ochtend verklaard, dat Zuid-Korea de wa penstilstand niet zal erkennen, maar er zich ook niet tegen zal verzetten. Bij een onderhoud met een Amerikaanse verslag gever zei Rhee, dat dit niet-verzetten zou gelden voor een periode van drie maan den. Zo was het met Robertson, de ver tegenwoordiger van Eisenhower, over eengekomen. President Syngman Rhee en Walter Ro bertson, hebben Zondag een communiqué over hun besprekingen uitgegeven. Zij zeggen daarin, dat zij de afgelopen twee weken veel voortgang hebben ge maakt naar overeenstemming over vraag stukken in verband met een wapenstil stand, de uitwisseling van krijgsgevange nen en de politieke conferentie na een be stand. Beide regeringen zijn vastbesloten, zo wordt gezegd, samen te werken om zo spoedig mogelijk het gemeenschappelijk doel, een vrij, onafhankelijk en verenigd Korea, te bereiken. Zij kwamen voorts overeen, een verdrag voor wederzijdse verdediging te sluiten, waarover al onder handelingen gaande zijn. Het communiqué besluit: „Wij hebben ook gesproken over de samenwerking op politiek en economisch gebied en op het terrein der defensie en bij onze gesprekken bleek een grote mate van overeenstemming over deze aangelegenheden". Walter Robertson is Zondagochtend per vliegtuig uit Seoel vertrokken met be stemming Amerika. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat be sprekingen tussen Amerikaanse en Kore aanse functionarissen te Seoel over het voorgestelde Amerikaans-Koreaanse vei ligheidsverdrag en andere met het bestand samenhangende kwesties zullen worden voortgezet. Bij aankomst in Tokio, waar hij bespre kingen zal voeren met generaal Clark en waarschijnlijk ook met Japanse autoritei ten, verklaarde Robertson dat president Rhee verzekerd heeft het bestand niets in de weg te zullen leggen. „Dat is voldoen de", verklaarde Robertson.' In ambtelijke kringen te Washington voorspelt men, dat er binnen een week een staking van het vuren in Korea zal zijn als de Noordelijken daartoe willen medewer ken. Men is van mening, dat de overeen stemming tussen Rhee en Robertson de weg heeft vrijgemaakt voor het onder tekenen van een bestand, althans wat de geallieerden betreft. Robertson heeft trouwens na de publicatie van het commu niqué verklaard: „Wij hadden nooit zo'n verklaring kunnen afleggen a1- wij niet de verzekering hadden, dat president Rhee zijn medewerking aan het bestand zou geven". Een hoge Zujd-Koreaanse zegsman heeft verklaard, dat Robertson aan Rhee de volgende drie beloften heeft gedaan: Ame rika zal Zuid-Korea tegen aggressie be schermen; Amerika zal op grote schaal militaire en economische hulp aan Zuid- Naar de „New York Times" meldt heb ben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke „Grote Drie" te Wash ington in beginsel overeenstemming be reikt over een conferentie met Rusland, zonder evenwel een datum of voorwaarden voor een dergelijke conferentie vast te stellen. Het blad achtte het weinig waarschijn lijk, dat voor een viermogendhedenconfe- rentie nog een „Bermuda"-conferentie ge houden zou worden. De ministers hebben Zaterdag bijna ZVi uur vergaderd en gingen toen tot Maandag uiteen. Korea blijven geven; Zuid-Korea krijgt een stem in de politieke conferentie na een bestand. Op zijn beurt heeft dr. Rhee volgens de zegsman beloofd, dat hij zich niet tegen een bestand zal verzetten en dat hij niet alleen tegen de Noordelijken zal optrekken, in elk geval niet zolang een politieke con ferentie niet „geheel en al onaanvaardbaar wordt". De woordvoerder zei dat het communi qué „zo duister mogelijk" is gehouden om te voorkomen dat bijzonderheden van de overeenkomst ter kennis van de vijand komen. Panmoendjom Te Panmoendjom zijn Maandag de vol ledige bestandsdelegaties tweemaal in ver gadering bijeen geweest. In totaal heeft men 42 minuten vergaderd. Er is geen ver klaring uitgegeven. Dinsdag komt men weer samen. Op de eerste bijeenkomst overhandigden de Noordelijken een schriftelijk protest tegen het bombarderen door de geallieer den van een verzamelpunt van krijgsge vangenen te Soean, Noord-Korea, waar bij vijf gevangenen waren gedood en vijf tien gewond. Wat de gevechtsactiviteit betreft: Voor namelijk de geallieerde marine was actief. Zij voerde aanvallen uit op doelen aan de Oost- en Westkust van Korea. Aan het front te land is de activiteit gering als gevolg van een vochtige hitte. BERLIJN. (Reuter). Generaal Divro- va, Sovjet-commandant in Oost-Berlijn, heeft Zaterdag de opheffing van de staat van beleg in het Oostelijke stadsgedeelte bekend gemaakt, aldus meldt het Oost- Duitse persbureau A.D.N. De staat van beleg werd na de ongere geldheden van de zeventiende Juni afge kondigd. In de bekendmaking wordt geen melding gemaakt van opheffing van de staat van beleg in andere steden in Oost-Duitsland. De instelling hiervan in steden als Maag denburg en Leipzig was gemeld door vluchtelingen, maar nooit door de sovjet autoriteiten. Volgens berichten van vluchtelingen was de staat van beleg in andere steden reeds enige tijd geleden opgeheven. Kerkelijke autoriteiten in West-Berlijn meldden Zaterdag verdere tekenen van een welwillender houding der Oost-Duitse be stuurders jegens de kerk. Zij verklaarden, dat uit berichten uit alle delen van Oost-Duitsland blijkt, dat Lutherse predikanten en personen, die op kerkelijk terrein werken, uit de gevange nis worden vrijgelaten. Eerder dit jaar zeiden kerkelijke auto riteiten, dat op het hoogtepunt van de on enigheid tussen kerk en staat ruim vijftig predikanten gevangen zaten. Thans wor den er nog slechts enkele vastgehouden. VON FALKENHORST VRIJGELATEN WERL, (DPA) De vroegere Duitse opperbevelhebber in Noorwegen, generaal- overste Nikolaus von Falkenhorst, is Maan dagochtend door de Britse autoriteiten uit de gevangenis van Werl ontslagen. Hij is 68 jaar. De clementie is verleend omdat de generaal lijdt aan een ernstige hartkwaal. Falkenhorst werd 2 Augustus 1946 ter dood veroordeeld, maar de straf werd ge wijzigd in 20 jaar. In Zwolle is een 22-jarige schoonmaak ster aangehouden, die bekend heeft in één jaar tijds totaal f 16.000 weggenomen te heb ben uit de brandkast van een kantoor waar zij werkte. Een bedrag van f 2400 en een aantal goederen die zij van het gestolen geld gekocht had, zijn in beslag genomen. Aristoteles: Het geluk behoort aan de tevre denen. BERLIJN (Reuter). Het Amerikaan se aanbod om voor vijftien millioen dollar aan voedingsmiddelen naar Oost-Duitsland te zenden, is door de Oost-Duitse en de Russische regeringen afgewezen. De Oost-Duitse regering noemt het aan bod een nieuwe provocatie en beledigend voor het Oost-Duitse volk. „Als Amerika werkelijk wil helpen, moet het het plan-Schuman annuleren, de vrije handel tussen Oost en West toestaan, zich niet met de buitenlandse handel van Duits land bemoeien, het E.V.G.-verdrag en de conventies van Bonn teniet doen en een vierlandenbespreking over de eenheid van Duitsland organiseren", aldus het commu niqué van de Oost-Duitse regering. Verder wordt gezegd, dat Oost-Duitsland geen Amerikaanse hulp nodig heeft omdat het tot „de democratische wereldmarkt" behoort en gunstige handelsverdragen heeft met de Sovjet-Unie, China, Polen en de andere communistische landen. Boven dien worden op het ogenblik besprekingen gevoerd over extra leveranties van de Sovjet-Unie. Ook de Sovjet-Unie heeft het Ameri kaanse aanbod om voor 15 millioen dollar aan levensmiddelen naar Oost-Duitsland te zenden afgewezen. Molotov heeft geant woord dat de Amerikaanse regering ver keerd is ingelicht over de toestand in Oost- Duitsland. „Dat is niet verwonderlijk, omdat Ame rika zijn inlichtingen krijgt uit bronnen zoals de Amerikaanse Hoge Commissaris en Adenauer, de kanselier van Bonn, die in hoofdzaak verantwoordelijk waren voor de schending van de openbare orde in het Oostelijk deel van Berlijn", aldus Molotov. Amerika is, door het aanbod aan de Sovjetregering te doen zonder Oost-Duits land daarin te kennen, „opgetreden op een wijze die zelfs de bevolking van een kolo nie zou beledigen, laat staan het Duitse volk en zijn wettige democratische rege ring". In Molotovs boodschap wordt tenslotte' gezegd, dat de Russische regering reeds voedsel naar Oost-Duitsland heeft gezon den en bereid is nog meer te zenden. De stap van Amerika is „een propaganda- manoeuvre, die niets te maken heeft met de ware belangen van de Duitse bevol king". Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse Hoge Commissie in West-Duits- land onderzoeken de V.S. mogelijkheden om de aangeboden levensmiddelen tóch naar Oost-Duitsland te krijgen ondanks de weigering van Oost-Duitsland en de Sov jet-Unie. Grote hoeveelheden van deze levensmiddelen zijn al op weg of reeds in West-Duitsland aangekomen, aldus de woordvoerder. In kringen van de Ameri kaanse Hoge Commissie acht men de vol gende manieren om de levensmiddelen als nog in het bezit van de Oost-Duitsers te stellen de beste: het opslaan van voor raden langs de grens van Oost- en West- Duitsland en in West-Berlijn. De Oost- Duitsers zouden het voedsel dan zelf moe ten halen. CAIRO (AFP). Egypte heeft Zondag een Brits ultimatum verworpen, waarbij voor Maandag middernacht dc uitlevering werd geëist van een Brits militair, die te Ismailia is verdwenen. In het ultimatum werd gezegd, dat de Egyptische gemeen schap van Ismailia zeer ernstige schade zou ondervinden als de soldaat niet wordt teruggevonden. De Britse soldaat wordt sedert 9 Juli vermist. In geheel Egypte is de alarmtoestand af gekondigd, zo meldt AFP. Generaal Naguib heeft geweigerd Robert Hankey te ont vangen, de Britse zaakgelastigde, die om een onderhoud verzocht had. Dit is mee gedeeld door majoor Salah Salem, de Egyp tische minister van Voorlichting. De spanning te Ismailia stijgt als gevolg van het verwerpen door de Egyptische autoriteiten van een Brits ultimatum naar aanleiding van de vermissing van een Britse militair. Gewapende Egyptische jongelui verhinder den heden Egyptische arbeiders de Britse kampen te betreden voor het verrichten van hun dagelijks werk. Bij Tel el Kebir buiten de Westelijke rand van de Britse militaire zóne, is door Egyptische troepen een wegversperring opgericht. Volgens een Zondag door de Egyptische minister majoor Salem afge legde verklaring voor de pers werd in het door brigade-generaal Gordon onderteken de ultimatum gezegd, dat de commandant van de Britse troepen in de zóne van het Suezkanaal hedenochtend om negen uur „de noodzakelijke maatregelen" zou nemen, indien de vermiste militair, Ridgen, niet is teruggevonden. Salem zeide, dat Egypte slechts één vij and heeft: „de bezetter van ons land". Geen enkel land, zo ging Salem voort, heeft zijn vrijheid zonder bloedvergieten verkregen. „Wij verlangen er naar om dit bloed te zien. Laat de Engelsen morgenochtend om negen uur maar beginnen", zo riep hij uit. De politie te Cairo is vanochtend ver sterkt. Motorpolitie patrouilleert door de straten en op de belangrijkste pleinen zijn manschappen gestationneerd. Een Britse woordvoerder te Cairo heeft verklaard, dat de vermiste Britse soldaat, een telexist te Cairo, door een Britse wachtcommandant te Ismailia gezien is, ■\t. i i electrische bovenleiding over de bus be- Een Nederlandse touringcar, die Zondag ochtend met een gezelschap van de Neder landse Reisvereniging uit Tyrol terugkeer de en juist Keulen had verlaten op de te rugweg naar Nederland, is op een kruis punt in Keulen-Ehrenfeld in de flank aan gereden door een Duitse koelauto met aan hangwagen. Van de 36 inzittenden zyn 29 meer of minder ernstig gewond. De reisbus bevond zich op een voorrangsweg. Zjj werd van links aangereden en sloeg om. Door de botsing werd een mast van de electrische bovenleiding geramd. De aanhangwagen van de koelauto geraakte daardoor in brand. De portieren van de reisbus werden ge heel ontzet. De inzittenden van de bus konden niet onmiddellijk door het dak de bus verlaten, daar zich de draden van de E*:I overzicht van de ravage na de botsing. Op. de voorgrond blussen brandweerlieden de nog smeulende aanhangwagen van de koelauto; rechts daarvan ligt de vracht van deze wagen, een aantal halve varkens, op het trottoir opgestapeld. Op de achter grond een gedeelte van de gehavende reiswagen mei daarboven uit een afge knapte paal van de electrische bovenleiding De Duitse bestuurder van de koelauto werd zeer ernstig gewond. De doktoren varen er niet zeker van, dat hij 't ongeluk zal overleven. Een naast hem zittende Duitser werd eveneens gewond. De 29 gewonden werden ter geneeskun dige behandeling opgenomen in drie Keul se ziekenhuizen. Naar wij van de Nederlandse Reisver eniging vernemen zullen daarvan waar schijnlijk 9 personen in de Keulse zieken huizen moeten achterblijven. Het zijn mevr. A. Kloet-Doorbos uit Hoorn, mej. P. C. de Reus uit Capelle aan de IJsel, mevr. C. Muller-Groenevelt uit Amster dam, mevr. H. Paesi uit Amsterdam, mej. A. G. J. Burgmans uit Arnhem, mej. J. Vink uit Den Haag, mej. C. Ploeger uit Amsterdam, mej. C. H. Alink uit Delft en de heren J. P. Heins uit Amsterdam (een der reisleiders) en H. Verhesen uit Roer mond (chauffeur). De overigen aan wie eerste hulp werd verleend, alsmede de personen die geen letsel opliepen, zullen naar men hoopt vanavond nog in Ne derland terugkeren. Zij worden vervoerd met een andere bus. De N.R.V. heeft van de Duitse politie enige mededelingen ontvangen over het ongeluk. Volgens deze zouden beide voer tuigen met een snelheid van 58 a 60 km. hebben gereden. Van oververmoeidheid der chauffeurs zou geen sprake zijn ge weest. Omtrent de oorzaak van de botsing tast men nog volledig in het duister, aldus heeft de N.R.V. van de Duitse politie ver nomen. De passagiers van de Nederlandse bus, die gisteren in Keulen in botsing kwam met een Duitse koelwagen, zijn in de af gelopen nacht allen met taxi's naar hun woonplaatsen vervoerd, uitgezonderd de genen die nog in Keulse ziekenhuizen ver blijven. ROME (Reuter). Een speciaal fascis tisch tribunaal in Italië veroordeelde in 1942 de Nederlandse journalist A. Luyd- jens, die sinds vele jaren als correspondent in Italië was, tot vijf jaar gevangenisstraf wegens politiek défaitisme". Hij had de hoop uitgesproken dat Italië nooit aan de zijde van Duitsland aan de oorlog zou deel nemen en rampzalige gevolgen voorspeld indien het dat wel zou doen. Vorig jaar weigerde het Hof van Appèl dat vonnis te herzien, zoals Luydjens ver zocht had. Hij ging tegen deze beslissing in beroep bij het Hooggerechtshof te Rome, dat hem thans in het gelijk heeft gesteld en het vonnis heeft geannuleerd. De heer Luydjens is momenteel corres pondent van Haarlems Dagblad in Rome. terwijl hij in een auto werd weggevoerd door „een bekende schurk". Majoor Salem zei in zijn tospraak nog, dat de regering afwacht welke maatrege len de Britten zullen nemen. „Als de tijd daar is zijn wij bereid duizenden levens op te offeren", zei hij. Zondag is te Ismailia op een Britse sol daat geschoten, zo wordt thans vernomen. Hij werd niet levensgevaarlijk gewond in een Brits militair hospitaal te Fayid op genomen. Een andere Britse soldaat kwam er slechter af..Hij stierf Zondag in het hos pitaal te Moascar (kanaalzone) nadat hij Zaterdag te Ismailia door twee schoten van een onbekende aanvaller was getrof fen. Majoor Salem heeft in een radiorede tot het volk gezegd, dat het uur van de strijd nog niet gekomen is. Hij verzocht het pu bliek te gehoorzamen aan de bevelen van ae opperbevelhebber, generaal Naguib, en geen ongeorganiseerde strijd tegen de Britten te beginnen. De Britse troepen hebben het cordon rondom Ismailia vandaag versterkt. Op de wegen van Cairo naar Ismailia zijn nieu we controleposten ingericht. Alle verkeer wordt streng gecontroleerd. Een Britse militaire woordvoerder zei, dat de Britten een van te voren opgesteld plan gaan uitvoeren. Dit houdt in het con troleren van alle verkeer, dat Ismailia verlaat, ook per spoor. President Mohamed Naguib heeft voor vanmiddag het kabinet in spoedvergade ring bijeengeroepen. De Egyptische onder-gouverneur van de kanaalzone, Aly Afifi, heeft de Britse commandant van de zóne, generaal Gordon, meegedeeld, dat hij niet weet waar de ver miste Britse soldaat is. Volgens een Britse woordvoerder hebben de Britse maatregelen slechts ten doel de verdwijning van nog meer Britten te voor komen. Ismailia is nu voor de Britse mili tairen tot verboden gebied verklaard. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde heeft de alge mene luchtdrukverdeling boven de Atlan tische Oceaan en het aangrenzend deel van West-Europa zich opnieuw in zodanige richting ontwikkeld dat een nieuwe periode met koel en onvast weer te verwachten is. Vrijdag begon zich ten Westen van de Britse eilanden een nieuw lage drukgebied te vormen, dat de laatste paar dagen voort durend in omvang en betekenis toenam. De hoofdkern van de depressie verplaatst langzaam naar het Noordelijk deel van de Noordzee, maar strekt zich nog tot ver Westelijk op de Oceaan uit. De lucht heeft voorts een zodanige opbouw, dat de buiïgheid in het binnenland groter zal zijn dan aan de kust. Tengevolge van de dage lijkse gang in het temperatuurverloop zal de buiïgheid in het binnenland in de na middag het grootste zijn. De nu ingetreden toestand kan verscheidene dagen aanhou den. (Van hedenmorgen 7 uur) SS s •g d 1S weer 1 C3 u 5 p «S E ■w u 41 c c S '3> z pi Stockholm onbewolkt NNW 2 21 0 Oslo zwaar bew. O 2 21 0 Kopenhagen geheel bew. ozo 10 19 0 Amsterdam regenbui ZZW 6 21 4 Edingburgh zwaar bew. windstil 19 1 Londen regen ZW 6 18 10 Luxemburg zwaar bew. WZW 6 18 7 Parijs zwaar bew. WZW 5 17 11 Bordeaux half bew. W 6 18 19 Grenoble regenbui ZZW 2 27 8 Nice onbewolkt NNW 5 24 90 Genève zwaar bew. ZZW 5 24 10 Zürich regenbui ZZW 4 23 5 Locarno zwaar bew. windstil 22 25 Berlijn zwaar bew. OZO 4 23 0 Frankfort regen ZZW 6 23 5 München regen W 3 22 2 Wenen licht bew. ZZO 3 24 0 Innsbrück regen w 4 23 0,1 Rome zwaar bew. ZZO 6 25 0 \y«mmym:(my)occoxofm;cocoooco KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Koel weer. 14 Juli Zon op 4.36 uur, onder 20.55 uur. Maan op 8.19 uur. onder 22.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 Juli Hoog water: 5.05 en 17.29 uur. Laag water: 0.47 en 13.07 uur. Dinsdag 14 Juli Hoog water: 5.40 en 18.04 uur. Laag water: 1.24 en 13.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1