Besluiten over belangrijke kwesties heden aan regeringen voorgelegd Zes divisies in de aanval, bressen in geallieerd front Spanning in de Kanaalzone Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen discussie over mogelijke toenadering tot Peking-China Anti-Javanismeleidde tot conflict in de Minahassa Ministersconferentie te Washington Hevig Chinees offensief in Korea Nieuwe infiltratie op Nieuw Guinea? Indonesië schenkt thee aan Rampenfonds Het woord is aan Toestand J. J. Vorrink ernstig In de Andes verongelukt Unwilltóe daerall-raad het daerah-hoofd, zij'het dan, dat zij met door Djakarta ontbonden Maatregelen van het Britse kabinet Storm en regen sloegen gat in herstelde dijk Schriftelijke verklaring van president Rhee Amerikaanse buitenlandse hulp Arrestaties in de zaak-Finaly Zuid Molukse leiders uit N. Guinea naar Antillen? Weerrapporten 68e IAARGANG No 3 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoof died acteur: Robert Peereboom DINSDAG 14 JULI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 156 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON, (Reuter) De drie Westelijke ministers, van Buitenlandse Za ken, wier eerste vergadering op Maandag bijna drie uur geduurd heeft, zijn het er verder over eens geworden, dat het op het ogenblik niet nodig is een gemeenschap pelijk standpunt te formuleren over kwes ties, die rechtstreeks verband houden met de ontwikkelingen in Korea. Deze kwesties zijn de toelating van communistisch China tot de UNO en de vraag of de communis tische regering van China moet worden erkend. De drie ministers Dulles, Salisbury en Bidault hebben Maandag het vraag stuk Indo-China besproken. Hierover heb ben in de voorafgaande dagen slechts Dulles en Bidault van gedachten gewisseld. Bidault heeft Maandag verklaard, dat Frankrijk in een uiterst moeilijke situatie zou worden geplaatst indien een bestand in Korea zou leiden tot het verleggen van de communistische militaire druk van Korea naar Indochina. De Britse afge vaardigde Salisbury zeide, dat de gebeur tenissen in Indochina van invloed zouden zijn op de strijd van Engeland tegen de communisten op Malakka. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, zou gezegd hebben, optimistisch noch pessimistisch te zijn wat betreft de mogelijkheid, dat een wapen stilstand op Korea spoedig gesloten wordt. Hij sprak de mening uit, dat na de be sprekingen tussen president Rhee en de Amerikaanse afgevaardigde Robertson, de Noordelijken een wapenstilstand kun nen hebben zo zij dit wensen. Salisbury en Bidault gaven te kennen, dat zij vertrou wen hadden in de wijze waarop Robert son de onderhandelingen met dr. Rhee had gevoerd. Van gezaghebbende Britse zijde te Washington is Maandag verklaard, dat de Britse regering bereid is, een conferentie van de grote vier te houden „op welk tijd stip in het najaar ook". De zegsman zeide niet over aanwijzingen te beschikken, dat de Sovjet-Unie zou toestemmen in een dergelijke conferentie. Naar zijn mening is er geen reden te veronderstellen, dat de Sovjet-Unie haar „vredesoffensief" zal staken in verband met de val van Beria. Na een late vergadering op Maandag avond hebben de drie ministers bekend gemaakt, dat zij besloten hebben, verkla ringen over de positie van het Westen met betrekking tot de Duitse eenheid, de West- Europese organisatie, vraagstukken van het Verre Oosten en de voorgestelde confe rentie van de grote vier ter onmiddellijke goedkeuring aan hun regeringen te zenden. Vandaag zal, na aflpop van de conferen tie der drie ministers, een communiqué gepubliceerd worden, waarin enkele van deze verklaringen opgenomen zullen zijn. Een woordvoerder van de ministers heeft verklaard, dat de ministers voor de slot vergadering op Dinsdag antwoord van hun regeringen verwachten. Waarschijnlijk zullen het Britse en Franse kabinet vandaag bijeenkomen om hun goedkeuring te hechten aan de voor stellen, vervat in de verklaringen, die naar Londen en Parijs zijn geseind. Dulles en Salisbury zullen vandaag we derom een onderhoud hebben over Egypte. In de nacht van Maandag: op Dinsdag hebben in Korea de Noordelijken de zwaarste aanval sedert twee jaar ingezet. Zes Chinese divisies met tezamen 70.000 man vielen het centrale front aan. Volgens een communiqué van de UNO zijn de Chinezen er in geslaagd verschei dene diepe wiggen te vormen, ondanks de krachtige afweer van de strijkrachten van de UNO. De aanval werd ondernomen over een frontbreedte van 30 tot 40 kilometer, na melijk van een punt ten Noorden van Koemhwa tot juist ten Westen van de ri vier de Poekhan. Op een plaats, ten Zuid westen van Kimsong, waren de Noorde lijken in de vroege ochtenduren van Dins dag drie kilometer in de geallieerde stellin gen doorgedrongen. Volgens van het front ontvangen be richten zouden de Noordelijken op ver scheidene plaatsen zijn doorgebroken. De bressen zijn drie tot vier kilometer diep. Volgens militaire waarnemers kan deze aanval worden vergeleken met de grote Noordelijke aanval in het begin van de oorlog. Op het hoofdkwartier van de Zuid-Ko- reaanse Kapitooldivisie wordt meegedeeld, dat de Chinezen het initiatief nog steeds in handen hebben. Vanochtend vroeg werd een Amerikaan se eenheid artillerie tijdelijk door de Chi nezen omsingeld. Men bleef echter door vuren totdat men door de Zuid-Koreanen werd ontzet. Een Amerikaanse adviseur bij de Zuid- Koreanen heeft gezien, hoe een geheel Zuid-Koreaans regiment door de Noorde lijken onder de voet werd gelopen. Het Zuid-Koreaanse ministerie van De fensie maakt bekend, dat in de eerste twaalf uur na het begin van de Noorde lijke aanval 5000 tegenstanders zijn gedood Bohlen, de Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, was reeds onderweg naar Washington via Frankrijk toen het nieuws van Beria's val wereldkundig werd. Men ziet hem hier bij aankomst op het vliegveld van New York. Hij zal de Amerikaanse regering misschen wat meer kunnen ver tellen over de achtergrond van de Russische gebeurtenissen. Naar de correspondent van het Algemeen Handelsblad in Hollandia schrijft te hebben vernomen zijn vermoedelijk Zaterdag twintig geüniformeerde Indonesiërs op Vogelkop in Nieuw Guinea geïnfiltreerd. Zij zouden zich volgens mededelingen van de bevolking bevinden in de bossen op enkele kilometers ten Noordoosten van Inanwatan op de Westelijke punt van Vo gelkop. De bevolking in het betrokken gebied zou onrustig zijn. Politie-eenheden doorzoeken de streek en de „Ternate" van de Konink lijke Marine ging op weg om de wacht voor de kust van Vogelkop te betrekken, aldus de correspondent. Het aanhoudende stormachtige weer van de laatste dagen werkt zeer belemmerend op het herstel van de dijken van Schouwen en Duiveland. Van vorderingen is op vele plaatsen zo goed als geen sprake. Men moet dag in dag uit vechten om te behou den wat men heeft. Ook dat lukt nog niet altijd, want in de Rampaartse dijk, de dijk tussen Oosterland en Nieuwerkerk sloeg opnieuw een gat, dat zelfs ongeveer twintig meter breed is. On danks het feit dat men reeds dagen achter een een drie-ploegenstelsel heeft ingevoerd om de dijk op de gevaarlijke punten te versterken bleek het in de Vierbannen- polder hoog opgezweepte water toch weer de sterkste. Er ontstond een gat op een plaats waar vroeger reeds een gat was ge dicht. In het restaurant van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd te Rotterdam heeft de Hoge Commissaris van de republiek Indo nesia in ons land, mr. Susanto Tirtoprodjo, een partij thee overgedragen aan de onder voorzitter van het Nationale Rampenfonds, prof. P. R. Michael. De 870 kisten, die totaal 55.000 kg thee bevatten, zijn aangevoerd met de „Kota Baroe". Deze thee, die ten bate van het Rampenfonds zal worden verkocht, is een geschenk van de Indonesische regering, die reeds eerder vergunning had gegeven tot het overmaken van anderhalf millioen gul den, de bijdrage van de Indonesische be volking. De in Den Haag staande villa van het hoge commissariaat, „Huize Voorhout", is na de ramp direct beschikbaar gesteld voor geëvacueerden. Thans wonen er nog on geveer 30 bewoners uit Nieuwe Tonge. De Hoge Commissaris zei in een toe spraak dat naast het reeds overgemaakte geld van de bevolking van Indonesië de regering een geschenk in natura ter waar de van f 125.000 heeft aangeboden, name lijk thee, suiker, koffie en kapok. De zen ding thee is dus een gedeelte van het ge schenk van de Indonesische regering, al dus de Hoge Commissaris, die meende, dat de gave niet uitsluitend in materiële, doch ook in ideële zin gezien moet worden. Boven politieke verschillen moeten de ge voelens van menselijkheid uitgaan. Namens de voorzitter van het Rampen fonds, Prins Bernhard, sprak prof. Michael woorden van dank voor deze bijzondere gave. Hij zag het geschenk als een geest van verbondenheid tussen de volken va» Indonesië en Nederland. De Bloeniendaalse Reddingsbrigade heeft in het afgelopen weekeinde een met aluminiumdrijvers vernieuwde flotteur in gebruik genomen. Iedere drijver weegt veertien kilogram. De oude houten drijvers waren drie keer zo zwaar. Een der voor delen van de vernieuwing is, dat de flotteur nu ook sneller bij drenkelingen zal komen. Het ligt in de bedoeling het volgend seizoen het ijzeren onderstel eveneens van aluminium te laten vervaardigen. De foto toont het te water laten van het vaartuig. Feuchtersleben: De theorie is niet de wortel, maar de bloem der practijk. WASHINGTON (Reuter) Volgens mededelingen van politieke zijde in Washington heeft Eisenhowers speciale af gezant Robertson van de Zuid-Koreaanse president Rhee een schriftelijke belofte ontvangen dat hij een wapenstilstand niet zal tegenwerken. Om redenen van prestige kon het niet openlijk worden gezegd dat Rhee beloofd had, een wapenstilstand actief te steunen. De belofte niet te zullen tegen werken, kwam echter op hetzelfde neer. De grote moeilijkheid was nu, de Noorde lijken ervan te overtuigen dat Rhee aldus had gehandeld om „zijn gezicht te redden" en in feite een overeenkomst te Panmoen- djom niet zal tegenwerken. Robertson zei, mededeling doende van de overeenkomst met Rhee: „Wij zouden deze verklaring niet kunnen afleggen in dien wij niet de verzekering hebben ge kregen, dat Rhee bij de wapenstilstand zal meewerken". of gevangen genomen. Op de plaatsen waar de Noordelijken konden doorstoten, hebben de Zuid-Koreanen nieuwe stellingen be trokken en overal wordt de toestand be heerst, aldus het ministerie. De zware ge vechten duren nog voort. Panmoendjom De onderhandelaars van de UNO en de Noordelijken hebben Dinsdagochtend te Panmoendjom een bespreking van 39 mi nuten gehad. De bijeenkomst werd tot Woensdag verdaagd. Waarnemers te Panmoendjom verwach ten, dat er nog lang zal moeten worden onderhandeld om het eens te worden over een bestand. Gealüeerde officieren toonden zich verbaasd over de berichten uit Tokio, dat een bestandsovereenkomst klaar lag om te worden getekend. Wij vernemen dat de toestand van de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. J. Vorrink, ernstig is. De heer Vorrink is reeds geruime tijd ziek, maar gisteren is een wending ten kwade in het ziekteverloop, dat zich juist de laatste tijd wat gunstiger liet aanzien, ingetreden. De heer Vorrink wordt in Haarlem verpleegd. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Maandag met 221 tegen 109 stem men zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp om maximaal 5.157.232.500 dollar voor militaire en economische hulp aan het buitenland te besteden. Dit bedrag, vastgesteld door een gemengde commissie uit Huis en Senaat, vormt een compromis tussen de 4.998 en de 5.318 millioen dollar, die reeds door het Huis en de Senaat waren goedgekeurd. Het ontwerp wordt wet, wanneer het ook door de Senaat is goedgekeurd en vervol gens door de president ondertekend. Het wetsontwerp bepaalt, dat de helft van de 2.129.232.000 dollar voor militaire hulp aan Europa voor wapenleveranties aan het Europese leger moet worden be steed. Indien het E.V.G.-verdrag tegen de tijd dat de wapencontracten zijn uitge voerd en het materiaal gereed is voor le vering, niet volledig is bekrachtigd, zal het Amerikaanse Congres op aanbeveling van de president bepalen op welke wijze de hulp moet worden toegewezen. Men vreest dat de 21 Chileense school jongens en hun leider, een R.K. geestelijke, die naar gemeld op een tocht door de Chi leense Andes vermist zijn geraakt, allen zijn qmgekomen. Zij schijnen in de buurt van Santiago door een sneeuwstorm te zijn overvallen, aldus meldt de Times. Bij na speuringen met behulp van een hefschroef- vliegtuig zijn bij de plaats van een vlucht- huis drie lijken gevonden. De hut zelf was onder een lawine bedolven. De Franse politie heeft te Bordeaux vijf Baskische R.K. geestelijken aangehouden, die ervan beschuldigd worden te hebben meegewerkt aan de „ontvoering" van de Joodse oorlogswezen Robert en Gerald Finaly naar Spanje. De kinderen Finaly waren katholiek op gevoed door hun pleegmoeder, nadat hun ouders waren weggevoerd naar een Duits concentratiekamp waar zij om het leven kwamen. De pleegmoeder weigerde verle den jaar gehoor te geven aan een gerechte lijk bevel om de kinderen over te dragen aan hun Joodse tante. De jongens verdwenen in Februari en werden verleden maand na een overeen komst tussen katholieke en Joodse autori teiten uit Spanje naar Frankrijk terugge bracht. In totaal worden 12 personen van mede plichtigheid aan de „ontvoering" verdacht. 23 personen zijn in verband met deze kwestie ondervraagd, onder wie verschei dene geestelijken en kloosterzusters uit Grenoble. A M,, 1 I uiting in een ïnotie van wantrouwen tegen clor»V-»fe lrloino winor/Iqv^qItrin IQ +nrTnn (Van onze correspondent in Djakarta) Terwijl de heer Mukarto van de Partai Nasional Indonesia (P.N.I.) naarstig, doch zoals later bleek vergeefs zwoegde voor de vorming van een nieuw kabinet, nam de demissionaire regering, onder goedkeu ring van de President, een belangrijke be slissing. Zij ontbond de vertegenwoordi gende raad van Minahassa, het Noord-Oos telijk deel van het grillig-gevormde eiland Celebes, met Menado als hoofdplaats. De bedoeling van de ontbinding was door al gemene verkiezingen de bevolking de ge legenheid te geven haar stem te laten horen in het conflict, dat in de Minahassa- raad rondom het daerahhoofd Ticoalu, is ontstaan. Oogenschijnlijk is dit een locaal conflict, een wrijving tussen de politieke partijen ter plaatse, doch in wezen is het een uiting van het streven, dat men ook elders in de Republiek Indonesië tegen komt, naar grotere gewestelijke zelfstan digheid, een uiting van anti-Javanisme, zoals men dit streven wel karakteriseert. Het daerah-hoofd, de heer Ticoalu, wordt in de Minahassa beschouwd als een ver lengstuk van de regering in Djakai-ta en past dan ook moeilijk in de wens van decentralisatie in het bestuur, die ook in de Minahassa sterk leeft. Dit leidde tot een gespannen toestand tussen de politieke partijen en kwam in de daerah-raad tot LONDEN, (AFP) In Londense poli tieke kringen meent men te weten, dat het Britse kabinet de volgende besluiten heeft genomen met het oog op de toestand in Egypte: Maatregelen zouden worden getroffen om de kanaalzone, inclusief Ismailia, ge heel te isoleren. Generaal Sir Francis Festing, Brits bevelhebber in Egypte, zou opgedragen zijn tegen alle aanvallen van Egyptenarcn in de zóne met geweld van wapenen op te treden. De Britse militaire politie zou opdracht hebben gekregen huiszoekingen te verrichten om de ver miste soldaat op te sporen. In tegenwoordigheid van vele hoge Franse burgerlijke en militaire autoriteiten heeft generaal Matthew B. Ridgway in Parijs het oppercommando over de NAVO-strijd- krachten overgedragen aan generaal M. Gruenther. Ridgway keert terug naar de V. S. Generaal Ridgway (rechts) schudt de hand van zijn opvolger staande voor de SHAPE-vlag. De Amei-ikaanse ambassadeur in Egypte, Caffery, die enige dagen in Alexandrië verbleef, is naar Cairo gereisd voor een bespreking met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. De Egyptische ambassadeur in Washing ton, Hoessein, heeft een telefonisch onder houd gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Hij deelde Dulles mede, dat volgens de Egyptische regering de gebeurtenissen een opzettelijke Britse poging waren om de besprekingen in Washington over de kwestie der kanaalzone te saboteren. De chefs van de Britse strijdkrachten hebben Maandag bij de Britse regering verslag uitgebracht over de paraatheid van de 70.000 Britse militairen in de kanaal- zóne. In diplomatieke kringen in Londen vreesde men Maandagavond, dat Egypte en Engeland wellicht op het punt stonden terug te keren tot de strijd, die verleden jaar oplaaide tussen het Britse garnizoen en Egyptische guerillastrijders. In Arabische diplomatieke kringen te Washington wordt verklaard, dat men dank zij de persoonlijke bemiddelingspo gingen van minister Dulles in de loop van het weekeinde een spoedige sluiting van een accoord tussen Egypte en Groot-Brit- tannië mocht verwachten, toen de gebeur tenissen te Ismailia alles weer op losse schroeven zetten. De Egyptische regering had, zo zegt men, het merendeel voor de door Dulles ingediende voorstellen ter re geling van het vraagstuk inzake de Suez- kanaalzöne reeds aanvaard. Alle verloven van het Egyptische politie- en legerpersoneel in de kanaalzone zijn in getrokken. De politie wordt overal ver sterkt. Van incidenten wordt geen melding ge maakt. Naar wij vernemen, overweegt de Neder landse regering, de leiders der ï-epubliek Zuid-Molukken, die indertijd op Nieuw Guinea werden aangehouden, naar elders over te brengen. Hierbij gaan de gedach ten uit naar de Nederlandse Antillen. De landsregering van de Nederlandse Antil len heeft zich inmiddels bereid verklaard, de betrokkenen toegang tot haar gebied te verlenen, aldus deelde mr. dr. M. J. Da Costa Gomez, de voorzitter dei- Antillaan- se landsregering, die op het ogenblik in Nederland vertoeft, mede. Het betreft hier enige Ambonese leiders van de Republiek der Zuid-Molukken, de minister van Defensie Manusama, de mi- nister-president Warisai, de minister zon der portefeuille Nanlohy en de chef van de medische dienst Pattipeiloehoe. de slechts kleine meerderheid van 13 tegen 12 stemmen werd aangenomen. Maar in elk geval, de heer Ticoalu was in de Minahassa „persona non grata" en zijn ontslag als daerah-hoofd of zijn over plaatsing naar een andere post leek de meest geschikte weg om aan de wrijvingen een einde te maken. De heer Ticoalu is echter lid van de P.N.I. en de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Roem, is lid van de Masjoemi. Een besluit van deze minister tot ontslag van Ticoalu hield dus de moge lijkheid in, van een verscherping der tegen stellingen tussen P.N.I. en Masjoemi. Dat kwam op het tijdstip, dat deze partijen zochten naar een modus ten aanzien van de kabinetsformatie, natuurlijk slecht van pas. De heer Ticoalu werd nochtans naar Makassar overgeplaatst en voor zijn post werd een tijdelijke vervanger aangewezen, totdat de volksvertegenwoordiging een nieuw daerah-hoofd zou hebben gekozen. Deze gang van zaken beviel de Mini- hassaraad echter niet. Zij verwierp het regeringsbesluit inzake de vervanger. De kwestie werd nog gecompliceerder, toen de bestuursambtenaren verklaarden, dat zij en bloc zouden aftreden als het ont slag van Ticoalu bleef gehandhaafd. In- plaats dat de spanningen vermindei'den, werden zij steeds groter en onder die om standigheden, waar normaal werken van de daerah-raad en bestuurscollege onmo gelijk leek, besloot de regering in Djakarta, gebruik makende van de haar toekomende bevoegdheden om de Minahassa-raad te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Op deze wijze meende men de politieke hemel boven de Minahassa te kunnen klaren, opdat de nieuwe raad, re presentatief voor de opvattingen der be volking, haar keuze van een nieuw daerah- hoofd zou kunnen doen. Het blijkt nu echter, dat de moeilijkheden hiermee niet ten einde zijn. De jongste be richten uit de Minahassa melden, dat het regeringsbesluit om de daerah-raad te ontbinden, in het gebied scherpe reacties heeft teweeggebracht. De politieke rust is er nog niet teruggekeerd. Aldus voegt de Minahassa zich bij de vele problemen van uiteenlopende aard, die de nieuwe regering straks zal hebben op te lossen. Als haar tenminste nog een genoegzaam lang leven beschoren zal zijn, om tot een afdoening van het probleem te kunnen komen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Wind- xichting Wind kracht M "g CJ z.S Helsinki onbewolkt W 3 23 0 Stockholm half bew. OZO 3 24 0 Oslo zwaar bew. ONO 2 21 0 Kopenhagen zwaar bew. ZZW 6 21 7 Amsterdam zwaar bew. WZW10 18 9 Edingburgh regen WZW 4 18 22 Londen zwaar bew. WZW 6 18 0,5 Luxemburg regenbui ZW 6 17 9 Parijs licht bew. ZW 5 21 9 Bordeaux zwaar bew. W 4 21 0 Grenoble onbewolkt windstil 23 1 Nice onbewolkt NNW 1 29 0 Genève half bew. windstil 21 5 Zürich zwaar bew. W 2 19 17 Locarno onbewolkt W 2 25 0 Berlijn zwaar bew. WZW 4 23 1 Frankfort zwaar bew. ZW 7 21 0,1 München zwaar bew. WZW 4 20 4 Wenen onbewolkt W 9 26 10 Innsbrück licht bew. windstil 21 2 Rome onbewolkt windstil 26 Maximum temp. gisterenneerslag laatste 24 u. OOOCXX>OOOCXOOCOCOCOCiOOOOOCOOOCOOOOOOCO AANHOUDEND KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige. Zuid- Westelijke wind. Aanhoudend koel. 15 Juli Zon op 4.37 uur, onder 20.54 uur. Maan op 9.29 uur, onder 22.21 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 Juli Hoog water: 5.40 en 18.04 uur. Laag water: 1.24 en 13.43 uur. Woensdag 15 Juli Hoog water: 6.14 en 18.36 uur. Laag water: 1.58 en 14.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1