F. DAMiAANS EN ZOON CASTELLA OOK UW IDEAAL! Voorrani H PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Toch vacantie voor dijk werkers in rampgebied De radio geeft Woensdag Beperk gemeentelijke bouwactiviteit Kort verhaal door Harry Mulisch Naar natuurlijker ontwikkeling van de commerciële activiteit zo DINSDAG 14 JUil 1953 Vrijdagavond heropening van „Riche-bad" Keus uit drie soorten Ccistella Bloemenzeep wint aller harten Architecten vragen: Helper van Polak in West-Duitsland veroordeeld Ballet der Lage Landen in volgend seizoen Honorering van musici bij TV-uitzendingen Organist uit Oxford Gemeenteclassificatie en wijziging Pensioenwet Effecten- en Geldmarkt - Teek Ió het Niet stikken J .-«J De dijkwerkers in de rampgebieden zul len toch vacantie krijgen, in tegenstelling tot hetgeen de minister van Waterstaat, op grond van de Noodwet-Dijkherstel, nood gedwongen meende te moeten bepalen. De nieuwe regeling omvat alleen de „droge werkers". Het „natte" personeel en de rijswerkers hebben vanouds hun eigen regeling, namelijk: vacantie, wanneer het werk het toelaat. Voor de droge werkers, die normaliter onder de vacantieregeling van de bouw vakken vallen (ongeveer 4000 man) is een zo gunstig mogelijke regeling getrof fen, waardoor zij, op de hierna te vermel den uitzonderingen na, hun vacantie in de normale tijd, namelijk van 27 Juli tot 1 Augustus krijgen, zoals door de bedrijfs- raad voor de bouwvakken is vastgesteld. De uitgestelde vacantie, op te nemen, wanneer het werk dit toelaat, geldt voor: droge dijkwerkers aan de buitendijken van Goeree-Flakkee en een stukje binnen dijk bij Nieuwe Tonge, voor alle werk zaamheden van droge dijkwerkers op Schouwen-Duiveland, voor hen op de bui tendijken bij Kruiningen en Bath (Krui- ningerpolder, Waardepolder, Reygersber- gerpolder) en voor de droge werkers aan de buitendijken van de Noord-Brabantse Auvergnepolder onder Halsteren en van de Vijdtpolder onder Ossendrecht bij de Bel gische grens. Groot materiaal naar gat bij de Schelphoek Bij de dichting van het beruchte gat bij Schelphoek op Schouwen-Duiveland zal gebruik worden gemaakt van een enorme keileemtransporteur, die indertijd dienst heeft gedaan bij de Zuiderzeewerken Het gevaarte, dat op het ogenblik in de haven te Vlissingen ligt. bestaat uit twee pontons van 50 meter lengte en 8 meter breedte, aan elkaar verbonden door een 30 meter hoge opbouw Onder deze opbouw, dus tus sen de twee pontons door, kan een lichter met keileem varen Aan de opbouw bevindt zich een 35 meter lange arm met een grij per, die 8 ton keileem kan opnemen Vier dekschuiten zijn nodig geweest om de onderdelen van de transporteur van Den Oever naar Vlissingen te vervoeren en de montage zal ongeveer een maand in beslag nemen Daar het gevaarte te groot is voor de Zeeuwse kanalen, zal het over zee naar Schouwen worden gesleept. Het ligt in de bedoeling van de heer A. H. Pomper, zijn door de stormvloed van 1 Februari j.l. geheel verwoeste zwembad a.s. Vrijdagavond 17 Juli te heropenen. Reeds eerder berichtten wij, dat het her stelwerk, waarmede een bedrag van f 70.000 gemoeid is, door diverse oorzaken werd vertraagd en er zal nog zeer hard moeten worden gewerkt om de opening van Vrij dagavond doorgang te kunnen doen vin den. De grootste zorg vergt momenteel nog het ondiepe bad, doch men hoopt met in spanning van alle krachten toch nog tijdig gereed te zijn, om het bad Vrijdagavond op feestelijke wijze in te wijden, nadat de officiële opening zal hebben plaats gehad door mevrouw Van FenemaBrantsma, de echtgenote van Zandvoorts burgemeester. Het programma voor die avond vermeldt onderlinge wedstrijden van de Zandvoortse zwemclub „De Zeeschuimers", waarna in het onder water verlichte bad een water ballet zal worden gegeven met figuur- en kunstzwemmen. ADVERTENTIE Damiaans heeft een reputatie, als hij U verhuist, breekt er geen glasie. ZIJLVEST 41 HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 VERHUIS. EN EMBALLEERBEDRIJF ADVERTENTIE Castella maakt het U mogelijk ook voor zéér bescheiden prijs te genieten van een echte merkzeep. Fris en schuimend, met rozige geuren en kleuren, kost de nieuwe onver pakte Castella Bloemenzeep immers slechts. 20 ct. per stuk. Voor iedere huid en voor iedere beurs is er thans een voortreffelijke Castellazeep Vooral op warme dagen is het heerlijk als U zich eens extra kunt verfrissen met zo'n geurig, schuimend stuk Castella. Degenen wier huid veel schuim nodig heeft, gebrui ken het best de overvloedig schuimende Castella Spécial (32 ct.) terwijl de liefheb sters van de klassieke Castella natuurlijk blij ven genieten van de heerlijke Castella Schoonheidszeep (32 ct.). Om nog eens algemeen de aandacht te vestigen op de voortreffelijke kwaliteit van deze Schoonheidszeep levert Uw winkelier U tijdelijk TWEE stukken voor slechts 50 cent. Laat dit hijzonder aanbod vooral niet ongebruikt voorbijgaan! Iedere vrouw kan mooi zijn. nu Castella bo vendien met de nieuwste aanwinst, de onver pakte Bloemenzeep. een echte merkzeep bin nen Uw bereik brengt voor de zéér beschei den prijs van slechts20 ct. per stuk! Ge niet van de zachte geuren en de fijne tinten HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.18 Gewijde mu ziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.25 De Tognetti's ko men, hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelconcert. 17.50 Platen. 18.05 Pianokwartet. 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven. 18.45 Kamerkoor. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radiophilharmonisch orkest, koor en solist. 21.15 Platen. 21.30 De Landbouw en de Wet op de publiekrechterlijke Bedrijfsorganisa tie, caus. 21.45 Hammondorgel. 22.00 Pro menade-orkest, omroepkoor en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Boeken mee op reis en thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land- en t jinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.33 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Holland Festi val: Kamerkoor en Radio Philharmonisch sextet. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Hobo en klarinet. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuit zending: Nieuw Guinea e" de zeevaarthisto rie. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Mi litaire causerie. 18.30 Actualiteiten of platen. 18.35 Accordeonmuziek. 19.00 Platen. 19.15 Democratisch Socialisten aller landen bijeen, reportage. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Politiek commentaar. 20.15 De Toverspade. sprookje. 21.15 Ronde van Frankrijk. 21.25 Omroep-orkest. 22.20 Bacteriën onze vrien den of vijanden?, causerie. 22.35 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialist, nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.30 Koor muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en mu ziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksmuziek. 20.00 Hoorspel. 21.30 Om roeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 49 na.). De Bond van Nederlandse Architecten B.N.A. en de Raad van Bestuur Bouwbe drijf hebben een brief aan alle Nederland se gemeenteraden gericht met het verzoek de gemeentelijk bouwactiviteit zo veel mogelijk te beperken. Men gaat daarbij uit van de overtuiging, dat de productie primair als een particu late taak moet worden gezien. De over heid kan, aldus de brief, het algemeen be lang in hoge mate dienen en bevorderen door het inschakelen van particuliere dien sten. Nog nooit, zo wordt in de brief gezegd, is aangetoond, dat overheidsdiensten, die zich met het ontwerpen en uitvoeren van bouw werken bezig houden, deze goedkoper zou den kunnen verrichten, zodat ook hier het algemeen belang niet als motief kan wor den aangevoerd. De ministers van Wederopbouw, van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat hebben een oriënterende be spreking gevoerd met vertegenwoordigers van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf over het stelsel van aanbestedingen. Het ligt in het voornemen van de rege ring een studiecommissie in te stellen, waarin vertegenwoordigers der onderne mingen zitting zullen krijgen. Deze com missie zal tot taak krijgen een aanvaard bare regeling voor aanbestedingen te ma ken. Leden van de Raad van Bestuur stelden de ministers op de hoogte van een concept- i reglement voor aanbestedingen, dat in sa menwerking met de Bond van Nederland se architecten B.N.A. is opgesteld. In dit conceptreglement heeft men een oplossing trachten te vinden voor een aan bestedingssysteem, voor een nauw daarop aansluitende uniforme regeling voor aan bestedingsbescheiden en voorts voor een beroepssplitsing (architect-bouwvakpa troons en architect-bouwvakondernemers). Over deze concept-regeling wordt nog overleg gepleegd. Wegens hulpverlening aan de indertijd uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadiger Albertus Polak is Maandag de voormalige kapitein van de Waffen-S.S. Hans Kettgen uit Gadenstedt door een rechtbank te Hannover tot een geldboete van 200 mark veroordeeld. Kettgen had Polak na diens vlucht uit Nederland onderdak gegeven en met ver valste papieren een betrekking bezorgd. In Mei werd Polak op aanwijzing van een onbekende aangehouden en later we gens het feit van de vervalste papieren tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld. Polak zit deze straf thans uit te Han nover. De West-Duitse regering heeft nog niet beslist of Polak na het uitzitten van zijn straf naar Nederland zal worden uitge wezen. Het Ballet der Lage Landen is voor het seizoen 19531954 als volgt samengesteld: Eerste danseres: Lucienne Berggren, vroe- geT eerste soliste van het Ballet de Mo>nte Carlo en van de Opéra Comique, eerste danser: Pieter van der Sloot; danseressen: Ine Rietstap, Andrine de Clercq, Greet je Donker, Nel ter Weeme, Else Sohut, Willy Vroom, Mieke van de Water; dansers: Ka- rel Poons, Johan Mittertreiner, Alphons Pater, Ben de Rochemont en Marten Mo- lema. Voor de nieuwe balletten wordt de cho reografie verzorgd door: Susanna Egri uit Turijn, Pieter van der Sloot, Jack Carter uit Londen en Albert Mol. Het gezelschap staat onder artistieke leiding van Mascha ter Weeme. Reeds geruime tijd worden door de Ne derlandse Televisie Stichting en de Be- drijfsunie der Samenwerkende Organisa ties van Musici onderhandelingen gevoerd over de vaststelling van honoraria bij medewerking van musici aan televisie-uit zendingen. De betrokken partijen zijn thans tot een overeenkomst gekomen, welke in werking zal treden nadat de or ganisaties, welke bij de bedrijfsunie zijn aangesloten, deze hebben goedgekeurd. In dien dit laatste geschiedt zullen de musici voor medewerking aan een TV-uitzending een bedrag van dertig gulden per half uur ontvangen, vermeerderd met een bedrag van f 7.50 per uur met een minimum van vijftien gulden voor de repetities. Indien zij niet in het beeld komen en slechts muzikale medewerking ter begelei ding vervullen, zal het honorarium twin tig gulden per half uur van uitzending be dragen, vermeerderd met de repetitie uren, waarvoor dan vijf gulden per uur wordt uitgekeerd. Voor de honoraria van cabairetartisten is men bij de onderhan delingen nog niet tot overeenstemming ge komen. oofdschuddend zat de heer Tiennoppen achter het stuur. Een lange man met ongeknipt zwart haar had meegelift. Zo juist had hij hem afgezet in Utrecht. Me teen was hij een trap naar de gracht afge daald en was verdwenen in één van die kadeholen, die de heer Tiennoppen steeds weer buitensporig verschrikten. Op weg naar Amersfoort overwoog de heer Tiennoppen, dat 's mans griezeligheid ongetwijfeld naar de gemeenplaats zweem de. Het vale, benige gezicht, de zwarte ogen, och, het was een schrikaanjagendheid van de opera, of uit de kinderjaren. Maar niettemin, niettemin!. De man had gespro ken over de dood: van de Watergraafsmeer tot Utrecht had hij gesproken over de dood. Met langzame gebaren van zijn tanige handen, haast onverstaanbaar zo zacht, maar toch al te goed verstaanbaar voor de heer Tiennoppen. De heer Tiennoppen dacht aan zijn do den. Twee ouders, twee broers, een kind, ontelbare kennissen, buren en relaties. Hij nam zijn rechterhand van het stuur en be keek de palm. Hiermee heb ik ze aange raakt, dacht hij, en nu? Haastig wierp hij zijn stuur om en redde een grijsaard het leven. Iedereen die ik niet overrijd, dacht hij, heb ik het leven gered! Eens", had de man gezegd, „zal ook ik er niet meer zijn. Deze ogen, mijn neus, het vel van mijn voorhoofdToen had hij het spiegeltje naar zich toe gedraaid en had zichzelf zwijgend bekeken, soms licht trekkkend met een wenkbrauw. „Zelfs ik", had hij gezegd. Nu pas draaide de heer Tiennoppen het spiegeltje recht. Lieve Heertje, dacht hij, iedereen eerder dan ik. Ik het allerlaatst! Hij draaide het spiegeltje nog iets verder en bekeek zichzelf. Automatisch minderde On Donderdag 23 Juli wordt de weke lijkse middagbespeling van het Muller- orgel in de Grote Kerk te Haarlem gegeven door James Dalton uit Oxford, die een Fantasia van Sweelinck, Praeludium en Fuga van Scheidemann, idem van Max Reger, variaties op een oud-Nederlands lied van Jacob Bijster en drie werken van Bach ten gehore brengt. A riVF.ÏÏTKNTTE hij wat vaart. Hij zag zijn ogen, zijn neus, het vel van zijn voorhoofdDe heer Tiennoppen schreeuwde en sloeg zijn hand bloedig tegen het spiegeltje. „Ik het laatst!" schreeuwde hij. Weer schreeuwde hij, onderdrukt nu, meteen nat over heel zijn lichaam. Bomen stonden omgekeerd tegen de hemel, een hond zo groot als een olifant blafte op hem toe en een hand met gespreide vingers graaide gigantisch door het firmanent Bevend en misselijk, maar scherp bij zinnen, stapte de heer Tiennoppen uit. Om het lichaam van de bromfietser stonden al een paar mensen, die hem doorlieten. Hij bukte zich naar de man, die hem met bre kende ogen aanstaarde. Hij hoestte nog zo'n beetje tot slot en probeerde iets te zeggen. De heer Tiennoppen bracht zijn oor vlak bij de bloedende mond. „Ik.... Ik had voorrangzei de man en gaf de geest. De heer Tiennoppen knikte ernstig en nam langzaam zijn hoed af. (Nadruk verboden) Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Beernink (C.H.) over het vraagstuk der gemeente-classificatie heeft minister Beel onder meer geantwoord, dat het kabi net zich hierover heeft beraden en zijn standpunt ten aanzien van de hoofdlijnen van het te volgen beleid in algemene zin heeft bepaald. Het is te verwachten, dat de uitwerking hiervan ten aanzien van het overheids personeel thans binnen afzienbare tijd aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zal kunnen worden voorgelegd. Een voorontwerp van wet tot wijzinging van de Pensioenwet 1922, de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren en een aantal militaire pensioenwetten, welk ontwerp onder meer een voorstel tot verhoging van de maxima der pensioenen, alsmede een tijdelijke aanvulling van het invaliditeits pensioen, is toegezonden aan de voorzitter van de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken. De Bank Indonesia (de vroegere Java- sche Bank) zal nieuwe biljetten van 10 en 5 rupiah uitgeven, die voorzien zijn van de nieuwe naam van de bank. De betere tendentie op de Amsterdamse Effectenbeurs, ook wat de aandelenmarkt betreft, houdt aan. Af en toe treedt wel een kleine reactie in, maar de grondtoon van de markt blijft vast en uit het feit dat de omzetten tot soms 3 miilioen per dag stijgen, blijkt wel dat de belangstel ling voor Nederlandse en Indonesische fondsen sterk is toegenomen. Het algemeen indexcijfer voor de aandelenkoersen is van 138.08 tot 156.15 op 6 Juli j.l. gestegen. Spectaculair is het avans van de Indone sische fondsen, waarvan het indexcijfer van 41.99 op 2 Januari tot 58.46 op 6 Juli is vooruitgegaan, een absolute stijging van 16.47 punten en relatief van niet minder dan 40 Alleen in de maand Juni is de beurswaarde van alle te Amsterdam ge noteerde aandelen met ruim 2Q0 miilioen toegenomen. Toevallig is dit opmerkelijke verschijnsel nïbt. Psychologisch is het verklaarbaar door enkele bevrijdende maatregelen van de regering, waaronder beurs en beurshandel lange tijd hebben gezucht. Met name de opheffing van de speculatiewinstbelasting en de hoop dat ook de dividendstop op zijn laatste benen loopt hebben nieuwe moge lijkheden geschapen en de aantrekkelijk heid van belegging in aandelen vergroot. De hogere opbrengst van de belasting op de beursomzetten zal vermoedelijk een vol doende compensatie zijn voor het verlies van de speculatiewinstbelasting. Als hogere dividenden kunnen worden uitgekeerd, zal de Staat ook daarvan zijn aandeel ontvan gen in de vorm van dividendbelasting en de inkomstenbelasting. In het dezer dagen verschenen jaarver slag van de Nederlandse Handel Mij. wordt de opmerking gemaakt dat wel naar nieu we mogelijkheden moet worden gestreefd, met name ook wat de export betreft, maar dat deze vooreerst niet van zodanige bete kenis zijn dat een verwaarlozing van de meer normale zaken zou kunnen worden gedoogd. Zo is ook het scheppen van een additionele werkgelegenheid een gebieden de eis. Maar belangrijker is dat over de gehele linie de hand wordt gehouden aan een bedrijfsvoering op normale economi sche basis en dat zulks ook mogelijk wordt gemaakt. Zo zou het ongewenst zijn ener zijds min of meer geforceerde werkgele- genheidsobjecten te entameren, terwijl men anderzijds nalaat wellicht minder ingrij pende maatregelen te nemen, die over een breed front het gevaar van een toenemen de werkloosheid zouden kunnen beperken. Wij moeten, zo zegt de directie van de Ne derlandse Handel Mij. er ons van bewust zijn, dat een gedifferentieerd, harmonieus bedrijfsleven de enige bron van werkgele genheid en welvaart is en ook zal blijven. Ervaren industriëlen hebben er reeds ge ruime tijd geleden op gewezen dat een ver betering van de bedrijfsvoorwaarden van oude, gevestigde ondernemingen, algemeen gesproken, de voorkeur verdient boven het vestigen van nieuwe ondernemingen, waar aan vooral in deze tijd grote risico's zijn verbonden. Men behoeft op de beurs slechts te zien naar de koersen van aandelen Wabo, Alweco, Klinker Isoliet en de Nederl. Amer. Fittingfabriek, om daarvan overtuigd te worden. Laatstgenoemde onderneming be wijst dat ook de deelneming van Ameri kaanse industriëlen in een Nederlands be drijf voor het welslagen geen waarborg is. Deze maatschappij heeft een kapitaal van 9 miilioen, voor een deel door Ameri kaanse belangen verstrekt, terwijl de Her- stelbank ultimo 1952 er niet minder dan 6 miilioen in gestoken heeft. Het resul taat is dat 1952 een verlies opleverde van 1 Vz miilioen en het totale verlies op de balans meer dan 2 miilioen bedraagt. Voorts moeten er dan nog 1 3/4 miilioen oprichtingskosten worden afgeschreven, hetgeen reeds ca. 4 miilioen uitmaakt, terwijl voorts gebouwen en machines met 9 miilioen veel te hoog op de balans staan, nog ongeacht de vraag of na een radicale sanering van het bedrijf een lonende ex ploitatie mogelijk is. We willen hiermee allerminst zeggen dat er in ons land voor nieuwe bedrijven geen plaats is en geen buitenlands kapitaal moet worden aangetrokken om de industriële bedrijvigheid en werkgelegenheid te ver groten. Maar primair blijft zonder enige twijfel het scheppen van een zodanige economische basis voor de bestaande be drijven, dat zij voor hun expansie ook in net binnenland nieuw geld kunnen ver krijgen. 33. Door de groeistraler met een spiegel op de rover terug te kaatsen, had Panda nu de rollen omgedraaid. „Ziezo, schurk", riep hij triomfantelijk, „nu kun je zelf eens voelen hoe onprettig het is, om ingekrom pen te zijn! En nu zul je zeggen, waar Jol- liepop is en gauw wat!" Vergeefs trachtte de rover om tussen Panda's vingers weg te glippen; in deze toestand was hij weer loos als een pop. „Hier ben ik, mijnheer Panda!", piepte Jolliepops stemmetjedoch in Panda's oren klonk dit slechts als een tjilpend geluidje, waar hij geen acht op sloeg. „Och heden", mompelde Jolliepop, „hij hoort mij nog steeds niet, maar wel licht is zijn oor gevoeliger voor een kneep dan voor geluid. Hoewel het ongepast is, mijnheer Panda aan de oren te trekken, geloof ik nochtans, dat de huidige situatie een dergelijke actie wettigt". Dus reikte Jolliepop naar voren en trok zijn jonge meester zo hard hij kon aan het oor. Meteen moest hij haastig achteruit sprin gen want met een onbewuste reactie sloeg Panda naar zijn oor, waaraan hij een licht gekriebel voelde. „Die vervelende vliegen", mompelde hij. „Tjiep!", piepte Jolliepop verschrikt, „IK ben het, mijnheer Panda!!" en dit werd eindelijk door Panda ge hoord. Hij keerde zich om en toen hij zijn trouwe knecht daar in vestzak-for maat op tafel zag staan, liet hij van verbazing de rover uit zijn handen glippen. Dat dit inzicht ook bij de regering en de volksvertegenwoordiging rijpt is onge twijfeld een van de redenen waarom de belangstelling voor de aandelenmarkt bij het publiek en ook bij de grote beleggers is toegenomen. De over het algemeen niet ongunstige jaarverslagen dragen daartoe overigens ook het hunne bij. Tenslotte blijft de ruime geld- en kapi taalmarkt voor de beurs een sterke stimu lans. Onze betalingsbalans is nog steeds gunstig, maar een klein symptoom van wij ziging is het tekort van Juni van 10 mii lioen bij de E.B.U. en de teruggang van de Nederlandse export van 680 miilioen in Mei tot 580 miilioen in Juni, waardoor het dekkingspercentage, dat in 1952 ge middeld 94 bedroeg en in April 1953 zelfs tot 99 steeg, tot 83 is terugge lopen. Verontrustend is dit zeker niet, maar als ook het bedrijfsleven, daartoe in staat ge steld door fiscale verruimingen en een af breken van bureaucratische staketsels straks op de kapitaalmarkt weer een beroep zal doen, moet ook met de mogelijkheid van een kentering op de geld- en kapitaalmarkt rekening worden gehouden. ADVERTENTIE Herbewapening. „Amerika overweegt het op de been brengen van Japanse vei ligheidstroepen, die tenslotte 350.000 man zouden kunnen tellen", aldus heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, Maandag verklaard. Duller legde er evenwel de nadruk op, dat in deze kwestie de Ja panse regering en het Japanse volk moeten beslissen. Indien een besluit in genoemde zin genomen zou worden, zouden de V.S. bereid zijn, „in het be lang van de collectieve veiligheid van de vrije wereld, tot uitrusting van der gelijke troepen bij te dragen". Helpers gestraft. Acht arbeiders van een fabriek voor optische apparaten te Görlitz in Oost-Duitsland zijn in de af gelopen week gearresteerd, omdat zij een collecte hadden georganiseerd voor de gezinnen van degenen die na de on geregeldheden op 17 Juni in hechtenis werden genomen, aldus werd Maandag door vluchtelingen in West-Berlijn medegedeeld. Watervliegtuig. Een „Marlin"-watervlieg- tuig van de Amerikaanse marine is Maandag met elf man aan boord 25 mijl ten Westen van kaap Henry (Vir ginia) verongelukt en gezonken. Een Amerikaanse duikboot pikte vier over levenden op en borg drie lijken. Eénmans oordeel. Op de eerste bijeen komst van de subcommissie van onder zoek uit de Amerikaanse Senaat, welke voorzitter McCarthy heeft belegd sinds Vrijdag de democratische leden aftra den, is alleen de voorzitter verschenen. Desalniettemin liet de senator uit Wis consin de zitting doorgaan. Achter ge sloten deuren ondervroeg hij een ge tuige, wiens naam hij weigerde bekend te maken. Vroeger heeft McCarthy reeds vele van dergelijke eenmanszittingen gehouden. Veiligheid. Het parlement van Noordrijn- land-Westfalen heeft Maandag beslo ten, de parlementaire onschendbaar heid van Max Reimann, voorzitter van de West-Duitse communistische partij, op te heffen. Reimann wordt beschul digd van „pogingen tot samenzwering tegen de veiligheid van de staat" en van „smaad". Politiek voedsel. Het Witte Huis heeft Maandag medegedeeld, dat de V.S. on danks het afwijzend antwoord van de Sovjet-Unie voedsel ter waarde van vijftien miilioen dollar naar de Oost- Duitse grens zenden. De perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, verklaarde, dat het voedsel naar pun ten langs de grens met Oost-Berlijn en andere centra in West-Duitsland zal worden gezonden, maar hij wilde geen verdere bijzonderheden geven. Op handen. Etienne Marchesi, een 28- jarige voormalige circusartist, die vroe ger aan de trapéze werkte, is Maandag op zijn handen in Besanqon in Oost- Frankrijk aangekomen, nadat hij een afstand van 210 km van Dijon in twin tig dagen had afgelegd. Hij liep onge veer tien kilometer per dag en een km per uur. Invoer. De Engelse minister van Brand stoffen, Geoffrey Lloyd, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat Enge land kolen uit West-Europa zal invoe ren, daar de voorraden grote kolen, die in het bijzonder voor huisbrand worden gebruikt, onvoldoende zijn. In 1951 heeft Engeland voor het laatst kolen ingevoerd. De invoerbehoeften werden toen in de V.S. gedekt. Geen gratie. De Britse minister vaa Bin nenlandse Zaken. Sir David Ma"xwell Fyfe, heeft Maandag medegedeeld, dat John Christie geen gratie zal worden verleend. Christie zal Woénsdag wor den opgehangen. Alvorens een besluit te nemen bestudeerde minister Maxwell rapporten van vijf psychiaters, die Christie in de gevangenis hadden on derzocht. Vacantie. De Tsjechoslowaakse minister voor de staatsboerderijen, Marek Smida, heeft, volgens radio-Praag, een beroep op de schoolkinderen gedaan om in hun vacantie op de velden aren te zoeken die bij het oogsten zijn blijven liggen. Vondst. Bij een proefboring in het Turn- houtse heeft men op een diepte van 1000 meter een steenkolenlaag aange troffen. De boringen worden voortge zet. Vermoord. In Salt Lake City (V.S.) is Za terdag de 22-jarige, uit Nederland af komstige mej. R. Slierendregt van het leven beroofd. Achter het huis van de tandarts waar zij als dienstbode werkte is zij, naar de politie aanneemt, met een jachtmes doodgestoken. Mej. Slie rendregt is twee en een half jaar ge leden naar Salt Lake City vertrokken. Fn de buurt van Napels, nabij het meer van Agnano, bevindt zich een grot die de afmetingen heeft van een klein kamer tje, t.w. 3 bij IV2 meter. De ingang van deze grot wordt door een deur van 3 meter hoogte zorgvuldig afgesloten, niet alleen om de toegang tot deze grot aan een ieder te beletten, maar vooral ook om te zorgen dat datgene, wat zich in deze grote af speelt, zich niet in onaangename vorm aan passerenden openbaart. We zullen alle geheimzinnigheid laten varen en u omtrent de gebeur- tenissen niet langer in het on zekere laten. Dit is geen grot van zeerovers of van drank smokkelaars, het is ook geen spookhol, maar het is de sedert de Oudheid bekende Honds grot, waarin zich aanhoudend een grote hoeveelheid koolzuur ontwikkelt, een gas dat 1V2 maal zo zwaar is als lucht en dat als een dichte laag over de grond hangt. Brandende fakkels wor den in deze gas-laag uitgedoofd door ge brek aan zuurstof en ook dieren, wier ademhalingsorganen niet boven deze laag uitkomen, zijn gedoemd te stikken. Zoals een ieder weet, bevat ook de ons omringende lucht een klein percentage koolzuur, dat voor de planten noodzakelijk is en waaruit door het bladgroen suikers en zetmelen worden geproduceerd. Maar in het dagelijks leven merkt de gemiddel de mens verder niets van deze 0,03 procent koolzuur die hij bij iedere ademtocht bin nen krijgt. Dit zou echter anders worden, wanneer onze atmosfeer een stilstaand gasmengsel was. In dat geval zouden de zware gassen zoals koolzuur en zuurstof al spoedig naar beneden zakken, waarbij aan het koolzuur, zijnde het zwaarste gas, de onderste plaats in de luchtlagen zou worden toebedeeld. De lichtere gassen, zoals waterstof en he lium zouden in deze gaszee komen boven drijven. In het groot, d.w.z. in de hogere lagen van de atmosfeer gebeurt dit reeds, maar in de onderste lagen, waarin zich het leven op aarde afspeelt, blijven we van dit verschijnsel gelukkig verschoond door de voortdurende horizontale en verticale luchtstromingen, waardoor tot een hoogte van verscheidene kilometers een vrijwel homogeen luchtmengsel bestaat. Ware dit niet het geval, dan zou de koolzuur, die thans slechts 0.03 procent van de lucht bedraagt, als een verstikkende gaslaag ter dikte van verscheidene me ters boven het aardoppervlak hangen en onze wereld zou de aanblik vertonen van één geweldige Hondgrot, al thans wat de laagvlakten en de dalen betreft. En de boven deze gaslaag uitstekende bergtoppen en hoogvlakten zouden levenloze woestijnen zijn, omdat door het ontbreken van koolzuur het plan tenleven niet zou beslaan. Ergert u zich derhalve niet wanneer de deuren klep peren, of door zware windstoten de dak pannen eens verwisseld worden, want hoe onaangenaam de extreme uitingen van de luchtcirculatie ook mogen zijn de achtergrond hiervan is een zeer zegenrijke. Laten we nu weer eens een kijkje nemen in de dierenwereld, waarin zich nog zoveel afspeelt dat de aandacht waard is. Wat zoudt u bijvoorbeeld zeggen van een spin die de gunsten van zijn a.s. ega tracht te winnen door zijn toekomstige bruid huwe lijksgeschenken aan te bieden, gelijk de eerste de beste menselijke charmeur? We zullen hem morgen aan u voorstellen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2