Noord-Zweden, land van afstanden en eenzaamheid Clarsach of Keltische harp een hulpvakarbeider Traitnösan ervaren en intelligent typiste monteurs en plaatwerkers Energiek persoon kerko LEERLINGEN voor strijkzaal en inpakafdeling Maar de Lappen hebben radio en telefoons in hun tenten GEROUT. CORRESPONDENT Amsterdamse Beurs Flinke meisjes en leerlingen net kantoormeisje vrl. kantoorbediende 10 MEISJEiS 6 JONGENS bewakingspersoneel flinke broodbezorger 7 Tedere banden tussen de speler en zijn lieflijk instrument Scheepvaart a Wat doen dokters als hun voeten pijn doen? Bruisend Voetbad met 15 minerale zouten dienstbode-huishoudster Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. HAARLEM KLOKHUISPLEIN 5 LECTORIUM ROSICRUCIANUM HOOGOVENS enige ervaren analysten DINSDAG 14 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Kungaleden, een wandelwegvan 350 km. Een Lappen familie. Van onze correspondent te Stockholm) Het is voor een Nederlander soms wel erg moeilijk zich een voorstelling van de uitgestrektheid van Zweden te maken. Stockholm, dat een dagreis van Malmö ligt, is nog lang niet „het hoge Noorden", maar ligt pas op de helft. Van de Zweedse hoofdstad af is het nog eens 1500 km. sporen (dus net zo ver als van Stockholm naar Amsterdam)om het gebied te bereiken dat door de Zweed „het hoge Noorden" wordt genoemd en waarvan ons reisverhaal vertelt. In één ruk brengen de Zweedse spoorwegen u van Stockholm naar de uitgestrekste stad ter wereld, die niet New York of Londen heet, maar Kiruna! De trein stopt er maar kort en terwijl u voor het kleinstedelijke stationshuis]e nog even aan de nieuwe omgeving moet wennen, is hij al weer verder gerold. Maar het zal daarna nog twee uur duren voordat hij de stad, die niet meer dan 12.000 inwoners telt, weer heeft verlaten. De Zweden hebben geen andere mogelijkheid gezien om dit gebied administratief te beheren dan door het gehele, om Kiruna liggende terrein, in èen gemeente onder te brengen, zodat Kiruna haast de oppervlakte van een kleine mogendheid kreeg. De enige bezienswaardigheid is er de Kirunavaara, de ijzerberg, waarvan het erts in plakken van de berg wordt gehaald. Fotograferen is er streng verboden. Pro ductiecijfers zullen de lezer weinig zeggen, maar men.kan zich misschien toch een vage voorstelling van de gewonnen hoe veelheid maken, wanneer men weet, dat dag in, dag uit, om het uur, ertstreinen van 50 goederenwagens naar Narvik rollen, waar de Zweedse bodemschatten in de bui ken der wachtende schepen verdwijnen. De rails kraken onder hun zware last. Vooral het stuk, dat over de gietschers leidt en dan vlug neerdaalt naar de haven, heeft zwaar te lijden. Men denke alleen al aan de ruimte tussen de rails, die hier erg groot moet zijn, omdat 's zomers het kwik tot 3035 graden C. kan stijgen en het 't winters in de regel tot min 30 daalt. In „In vele vormen heb ik geleefd voor ik gestalte aannamZong in de zesde eeuw de bard Taliesin uit Wales, maar hij had het ook kunnen zeggen van de clar sach, de kleine pedaalloze Scoto-Keltische harp. Inderdaad heeft hij vele gestalten ge kend, deze gracieuze verkleinde vorm van de grote harp: de rijk-geornamenteerde zes voet hoge Egyptische harpen van drie duizend jaar geleden, de Assyrische en Ba bylonische harpen met het klankbord bo ven inplaats van beneden, de bijna hoef ijzervormige Griekse Trigon, de laat-Ro- meinse harp met hals en wervels beneden, allen nog zonder voorzuil. En ten slotte de Ierse crott of eruit. Klein, vierkant, ar chaïsch van vorm, 50-75 centimeter hoog, evenals bij de Egyptenaren aan de gordel meegedragen, zoals de bekende Ullard- harp op het stenen kruis in Kilkenny (ne gende eeuw). Oorspronkelijk had de oude Ierse harp slechts luttele snaren. Zij werd reeds vier eeuwen voor Christus door dichters bezon gen. De Ierse chrotta is een langwerpig instrument met lange hals en zes snaren, bespeeld met een strijkstok, waardoor zij overeenkomst vertoont met een kleine viool. Deze overeenkomst wordt nog ver sterkt doordat de speler het instrument te gen de borst laat steunen, de onderkant rustend op de knie of een lage tafel. De naam van de Ierse timpan, eveneens be speeld met een plectrum of een strijkstok, is afgeleid van de trommelvormige klank bodem. Dit instrument is nauw verwant aan de driesnarige lier. Typerend voor alle zeer oude harpen is dat er in de oudste manuscripten steeds sprake is van slechts drie snaren: zilver, brons en ijzer. In oeroude tijden dichtte men iedere snaar een deugd toe, zoals moed, vrolijk heid of zachtheid. Volgens de Bijbel schijnt de harp gebruikt te zijn bij het profeteren. Ook in de Keltische legenden wordt de harp voor magische doeleinden gebruikt. Vijanden worden door harpspel in hypno tische slaap gedompeld, anderen weerloos gemaakt door hen uren te laten schreien. Figuren op voorzuil en hals der harp wor den tot leven gewekt door de harpspeler: beren, wolfshonden en slangen. Zij om singelen lier. slachtoffer en doden hem. Doch ook een lieflijker aspect treft ons: de grote liefde, de diepe tederheid als voor een geliefde vrouw of schuldeloos kind, die harpspeler en harp bindt. Deze wissel werking: liefde van de speler, beantwoord door aanhankelijkneid van het instrument, is één der meest aantrekkelijke eigen schappen dezer legendarische verhalen. Koningen, barden en kerkvorsten be speelden haar van de zesde tot de twaalfde eeuw, tot op een Feis (bijeenkomst) in Tara's hallen in een fel-dramatische bot sing tussen kerkelijk en wereldlijk gezag in de personen van Koning Dermot Mac- Fergus Opperste Heerser van Ierland en de Heilige Ruadhan van Lorrha, de laat ste een banvloek uitsprak van welhaast visionnaire kracht. Nimmer zou de harp meer in Tara's hal worden gehoord. In de achtste eeuw deed de Schotse clarsach haar intrede, forser van bouw, maar toch nog altijd niet groter dan 7899 centimeter met 2830 soms zelfs met 46 snaren. Ko ninklijke en prinselijke handen bespeelden haar in het bloeitijdperk van de twaalfde tot de zestiende eeuw: Hendrik V, Hendrik yin, de Schotse James IV. Ieder hoofd van betekenis, iedere hertog had zijn bard. Clarsachs ontbraken nooit in welke hof houding dan ook. Vroeger werd uitsluitend op staalsnaren gespeeld. Deze vragen een geheel andere techniek dan darmsnaren en worden onder meer met de nagels getokkeld. James IV van Schotland die de luit goed bespeelde, zou niet behoorlijk de met staalsnaren be spannen clarsach hebben kunnen bespelen. Aan werkelijk antieke harpen rest ons helaas niets meer tenzij men de reusachtige Ierse bogs (moerassen) zou kunnen droog- malen, want deze vormen een onuitputte lijke folkloristische en ethnologische voor raadschuur. De stem der Hooglanden In 1900 werd in de provincie Limerick een duizendjarige harp opgegraven, die volgens ooggetuigen geheel afwijkend van vorm was, met slechts drie snaren. Voor dat men haar echter in veiligheid kon brengen werd zij door een onverlaat van een dienstmaagd in stukjes gehakt om er haar potje op te koken. De drie oudste ons in West-Europa res terende harpen zijn de beroemde Ierse Ko ningsharp, ten onrechte aan Brian Bo- roimhne toegeschreven (dertiende of veer tiende eeuw) in het Trinity College te Dublin, de Lamont Clarsach (1464) en de Queen Mary (zestiende eeuw), beide in het museum van oudheden te Edinburgh. In de negentiende eeuw heeft de moderne clarsach de hoogte van 1.03 meter. Het klankbord, geheel vlak bij de oude harpen, vertoont thans een flauwe welving naar het midden, de klankgaten zijn naar ach teren verplaatst. Clarsachs door Morley (London) gebouwd zijn lichter, die door Briggs (Glasgow) vervaardigd zwaarder van bouw. De eerste hebben 29, de laatste 31 snaren. Doch onderling vertonen beide typen nog heel wat verschillen in grootte, plaatsing der klankgaten en stemhaken. Tegenwoordig wordt bijna alleen op darmsnaren (catgut) gespeeld, behalve de laatste vijf bassnaren, welke van staal zijn, al dan niet met zijde omwoeld of met koperdraad. Slechts een'enkele prefereert naar oude wijze op een geheel met staal draad bespannen clarsach te spelen, ge woonlijk op de bardische wijze, de harp links op de schouder steunende inplaats van rechts, zoals thans meer gebruikelijk is. Stemhaken ontbreken bij dit type ge heel. De meeste clarsachs staan in Es grote terts (de oudere types in C, soms in D) en zijn diatonisch gestemd. Moduleren naar een andere toonsoort geschied (bij het moderne type althans door middel van een rij koperen stemhaken in de hals, die door een kleine vingerbeweging elke snaar met een halve toon verhogen. De snaren lopen over kleine koperen bruggen naar sterke, ijzeren wervels welke door de hals gestoken zijn. Alle F-snaren zijn donker, alle C's daarentegen helrood gekleurd. Stemmen geschiedt door middel van een sleutel welke iedere clarsachspeler als het hoogste goed beschouwt, want zonder deze sleutel is de gehele harp waardeloos. Streng gereglementeerde wetten over deze sleutels komen reeds in de vijfde eeuw na Christus voor in het Seanchus Mor. Zij is als de stem der Hooglanden zelf, deze kleine, sierlijke harp: argeloos en primitief. Op een oud orgel te Kenmore komen de volgende woorden voor van John Campbell of Ledaig, woorden die een weerklank moge vinden in de harten van allen die Vrouwe Musica eren en dienen: Thig crioch air an t-saoghal, ach mairidh goal is ceol, hetgeen wil zegen: Een einde moge komen aan de wereld, doch liefde en muziek zullen (eeuwig) blijven be staan. LUC MONTIGNY. Kiruna zelf wekken moderne huizen, goed- geklede burgers en met vele heerlijkheden volliggende étalages geenszins de indruk dat wij boven de Poolcirkel vertoeven. Waarom ook? De bewoners verdienen hier, zelfs voor Zweedse verhoudingen, erg goed: een twee talen sprekende steno typiste ongeveer 600 gulden per maand, een ijzererts-winnende arbeider 10.000 gul den per jaar en de timmerman en de met selaar het dubbele daarvan. En vélen van hen maken een vacantiereisje naar Ame rika, wanneer zij het twee of drie jaar in het hoge Noorden hebben uitgehouden. Trouwens: het is bepaald niet plezierig om drie maanden geheel in het duister te zitten. En dat bij die verschrikkelijke koude. Als in Holland de tulpen zijn uitge bloeid, ligt daar boven nog sneeuw. Reisproblemen Er leven hier maar weinig mensen. Het Zweedse Lapland heeft een oppervlakte van 110.000 vierkante km (Holland nog geen 33.000) en wordt bewoond door 125.000 mensen. Ieder heeft dus haast een vier kante kilometer om zich te bewegen. Van deze uitgestrektheid kan de Neder lander zich nauwelijks een voorstelling maken. Er is een wandelweg, de Kunga leden, die een lengte heeft van 350 km. Na een dagmars staat de wandelaar voor een huisje, dat hij gerust binnen mag gaan. Hij zal er een bed vinden en levensmiddelen, die hij in geval van nood mag gebruiken. Een telefoon staat eveneens tot zijn be schikking. Hij kan eventueel de in de om geving staande huisjes opbellen om te zien of meer mensen op stap zijn. In de omge ving wil dan zeggen: de huisjes, die op een afstand van 2050 km. van hem vandaan liggen. Hier in de eenzaamheid is het .goed contact met elkaar te onderhouden. Ten eerste is het van belang te weten in welke staat de door de Zweedse A.N.W.B., de Svenska Turistföreningen, onderhouden wegen verkeren, wegen die overigens soms zo smal zijn, dat aan fietsen niet kan wor den gedacht. En bovendien moet men met de andere wandelaars contact hebben om het overzetten te vergemakkelijken. Soms is het terrein zo wild, dat men zijn route namelijk over het water moet zoeken. En dat water omvat dan dikwijls meren van 50 en meer km lengte. Voor dat doel heeft de genoemde S.T.F. voor twee bootjes ge zorgd, die aan beide kanten van het meer liggen. Men mag er zonder meer gebruik van maken, maar het is een ongeschreven wet, dat na gebruik weer aan de twee kan ten een bootje ligt. Wie dus alleen is, zal eerst naar de overkant roeien en dan met het daar liggende bootje op sleeptouw de weg weer terugmaken, om tenslotte voor een derde keer koers naar de overkant te zetten. Dat is niet zo erg, als het maar over enkele honderden meters gaat. Wij spra ken echter iemand, die over een 10 km. lang meer moest en de afstand drie keer heeft afgelegd. Dit was niet nodig geweest als hij telefonisch iemand had kunnen be reiken, die de andere kant uit moest. De Lappen Temidden van de natuur ontdekt men af en toe een nederzetting der Lappen. Dit volkje, waarvan men de oorsprong nog niet geheel weet, bestaat in Zweden uit niet meer dan 9000 zielen. Velen hebben al de weg naar de steden gevonden, ande ren leven van de toeristen, zoals bij ons de Volendammers. Een groot gedeelte van hen blijft echter in de bossen wonen en leeft van de teelt van rendieren en de visvangst. Vraag hun echter niet, hoeveel beesten zij bézitten, want dat zou even onbehoorlijk zijn als de vraag aan uw buurman hoeveel hij op de bank heeft. De Lappen komen waarschijnlijk uit Mongolië, zijn klein van stuk, hebben zwart haar en houden van felle kleuren. Rok en blouse der vrouwen zijn rijk geborduurd. Geel, rood en blauw zijn haar liefste kleuren. De tunica der mannen is eveneens afgezet met borduur werk. Een rood-gele pompoen hangt soms van het hoofddeksel tot in het gezicht en zou de taak kunnen hebben de muggen te verjagen. Al te lange pomDoens zijn echter ook een teken, dat de drager toeristen- minded is en er niets op tegen heeft ge fotografeerd te worden. Probeer dit echter niet bij iedereen, want zij kunnen even kwaad worden als een ter kerke gaande Staphorster. De kota, waarin zij leven, ziet er van buiten wel erg primitief uit. Het lijkt op een takkengevlecht, waarover dik mos ligt. Maar als men binnen eens een kijkje neemt, lijkt het er wat gezellig, en veel ruimer dan men had verwacht. Er staan zelfs een radio en een telefoon in, want de Lappen gaan, hoewel het een volk> van nomaden is, met de tijd mee. Het nieuwste is. dat de mannen, die soms wekenlang met hun rendieren op stap zijn, voorzien wor den vandraadloze telefonie. Daardoor immers kan vaak worden voor komen dat de rendieren door wolven wor den overvallen of duizenden beesten te zwak ijs oversteken. Het is vooral de intellectuele Zweed, zo als de secretaris van de U.N.O., Dag Ham- marskjöld, die regelmatig de weg naar het hoge Noorden vindt. Hij loopt dan enige weken met een zware rugzak door het kreupelhout, stapt over stenen en wortels en voelt zich, ver van de civilisatie, weer. echt mens worden. Ergens §toot hij dan wél weer op een stadje,.zoals Abisko, waar hij in het enige hotel ter plaatse een bad kan nemen, het in depót gegeven pak weer aandoet en belooft, het volgend jaar terug te komen Altair, 12 v. Las Palmas n. Antwerpen. Almdijk, r.aeht 12-13 v. Rotterdam te New Or leans. Arnedijk, 12 v. New York te Antwerpen. Alchiba, 12 100 rn. N. Kp. Finisterre. Aldabi, 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Alderamin, 12 145 m. N.NO. Lisargas eil n. Antw. Alwaki, 12 135 m. Z.ZW. Recife n. New Yorlc. Amsteltoren, 12 450 m. Z. Kp. Guardaful. Appingedijk, 12 v. Londen te Bremen. Adinda, 13 v. Soeraibaja n. Pladju. Algenib, pass. 13 Finisterre n. Recife. Aardij'k, pass. 14 Vlissimgen n. Antwerpen. Amerskerk, 14 v. Penan.g te Port Sweltcnham. Amor, 13 v. Beiroubh n. Lattakla. Ampenan, pass. 13 24 u. Gibraltar n. Tj. Priok. Alamak, 14 v. Genua te Port Said. Alcyone, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Aldabi, 14 v. Hamburg te Antwerpen. Amsteldijk, pass. 14 Gibraltar n. Alexandrië. Annekerk, 14 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Arnedijk, 14 v. Antwerpen te Rotterdam. Boskoop, 12 v. Maiaeaibo te Barranqullla. Baud, 12 v. Soerabaja n. Semarang. Bintar.g, 13 v. Le Gaspi te Tandoc. Bantam, 13 v. Makassar n. Semarang. Bonaire, 13 230 m. N.NO. Finisterre n. Madeira. Boschfontein, 13 540 m. Z. ten W. Kp. Guardafui- Blitar 14 v. Genua te Port Said verw. Bloemfontein, 13 155 m. ZW. v. Monrovia naar Kaapstad. Clavella 12 v. Kopenhagen te Liverpool. Corilla, pass. 12 Str. Messina n. Spezia. Cottica, 12 v. Paramaribo n. Plymouth. Caltex Leiden, 13 v. Rotterdam te Sidon. Cronenburgh, pass. 12 Ouessant n. Onton. Campnuys 12 v. Menado te Gorontalo. Caltex Leiden 13 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 13 Malta n. Sidon. Celebes, 13 Tj. Prioik n. Amsterdam. Conigostroom, 14 v. Dakar te Freetown verw. Coryda, 13 v. Balikpapan n. Singapore. Caltex Utrecht, 13 v. Sidon te Rotterdam. Cirrus (weersehip) 13 v. Rotterdam n. Atlantische Oceaan. Diemerdijk, 13 v. Rotterdam te Los Angeles. Danae, 13 v. Amsterdam te Kopenhagen. Delft, 14 v. Amsterdam te Valparaiso verw. Dalerdijk, 13 te Antwerpen. Duivendijk, 11v. Vancouver te San Francisco Eemdijk, pass. 12 Fayal n. Havana. Eos pass. 11 Dungeness n. Leixoes. Enggano, 13 v. Aden n. Karachi. Eendracht, pass. 13 Finisterre n. Alexandrië. Erinna, 13 v. Nordenham n. Rotterdam. Esso Rotterdam, 14 v. Rotterdam te Aruba. Friesland (KRL), 14 v. Colombo te Belawan verw. Gaasterkerk, 12 240 m. W. Minicoy n. Aden. Ganymedes, 12 dwars Kp. Hatteras n. Port au Prince. Gordias, pass. 12 Beachyhead n. Tunis. Gaasterlar.d, pass. 14 Lissabon n. Amsterdam. Gooiland, 13 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Hilversum, 12 Ouessant n. Port Said. Helicon, 12 v. Aruba te La Guaira. Hathor, pass. 13 Kp. Bon n. Lissabon. Haulerwijk, pass. 13 Ouessant. Heemskerk, 13 v. Barcelona n. Antwerpen. Jagersfontein, 13 v. Durban te East London. Joh. v. Oidenbarnevelt, 13 in Golf van Suez. Kota Baroe, 12 v. Indonesië te Rotterdam. Karimate, pass. 13 Plymouth n. Algiers. Kieldrecht, 14 v. Keelung te Kobe verw. Leersum, 12 v. Bremen n. Hamburg. Lekhaven, 12 220 m. Z.ZW. Chagos Archipel. Liseta 12 v. Singapore te Pladju. Larenberg, 13 v. Brindisi n. Cyprus. Lissekerk 13 v. Suez n. Port Said. Loenerkerk, pass. 13 ten N. Socotra n. Aden. Luna. 13 v. Bremen n. Amsterdam. Maasland, 12 v. Itajal n. Rio Grande do Sul. Mitra, 12 v. Rotterdam te Avonmouth. Maetsuycker 11 v. Tj. Priok n. Fremantle. Manoeran. 13 v. Genua te Port Said. Marken, pass. 13 Ouessant n. Bone. Meliskerk, pass. 13 Guardafui n. Aden. Merwede, 17 v. La Pallice te Houston verw. Maas, 14 20 u. v. Middell. Zee te A'dam verw. Mentor 13 v. Malta n. Catania. Nestor, 13 v. Barbados te Porte of Spain verw. Notos. 13 v. Kopenhagen te Amsterdam. Noordam, 13 270 m. ZO. v. Sable eil. n. R'dam. Oranje, pass. 12 Gibraltar n. Southampton. Oberon, 13 v. Curasao n. La Guaira. Oranjestad, 13 300 m. N.NO. v. Madeira. Prins Frederik Willem, 13 v. Antwerpen te Hamburg. Prins Willem IV, 14 v. Rotterdam te Montreal verwacht. Prins Alexander, 14 v. Quebec te Rotterdam. Prins Maurits, pass. 13 Belle Isle n. Bremen. Rijndam, 13 v. Rotterdam te New York. Rempang, 12 nog rede Mena el Ahmadi. Roepat, 12 v. Semarang n. Soerabaja. Rondo, 13 v. Amsterdam te Colombo. Ridderkerk, 14 v. Antwerpen te Amsterdam. Rotti, 14 v. Aden n. Bahrein. Rotula 19 v. Rotterdam te Curacao verw. Saïawati, 12 v. W. Afrika te Amsterdam. Slamat, 13 v. Marseille te Genua. Stentor, 12 v.. Grenada te, Amsterdam. Stanvac Benekat, 13 te Saigon. Stanvac Djirak. 12 te Tj. Üban. Straat Maiakka, 12 te Balikpapan. Sabang, 12 v. Singapore te Palembang. Stad Dordrecht, 12 60 m. O. Oran. Stad Maastricht, pass. 12 Gotland n. Vlaardingen Stad Vlaardingen, 12 130 m. W. Lands End n. Rotterdam. Salatiga, 14 v. Cebu te Semarang. Sibajak, 13 180 m. ZO. Daedalusrif n. Suez. Singkep 13 v. Suez n. Djeddah. Schiedijk, 12 v. Halifax te Boston. Stad Arnhem, 14 Quebec verw. Tiba, pass. 12 Kp. Frio n. Rotterdam. Teucer, 8 v. Balikpapan te Makassar. Tankhaven I, 12 v. Penang te Telokanson. Tankhaven II, 12 rede Tj. Priok. Thalatta, 11 ten anker Mena el Ahmadi. Tjibantjet, 13 te Kobe. Tjlkampek. 13 te Tj. Priok. Tjipanas, 11 v. Soerabaja n. Probolinggo. Tjlsadane, 12 v. Semarang n. Tj. Priok. Tjiwangi, 12 v. Soerabaja n. Makassar. Triton, 12 te Baltimore. Tabinta, 13 v. Genua te Marseille. Tomorl, 13 v. Tarakan te Nunukan. Tjibodas, 13 dwars Manilla Baai n. Sagay. Tero, verm. 15 v. Antwerpen. Utrecht, 8 te Vancouver. Van Riebeeck, 12 v. Singapore n. Tj. Priok. Veendam, 13 350 m. O. Kp. Race. Waal, pass. 13 Ouessant n. Curasao. Waterman, 13 v. New York n. Rotterdam. Willem Ruys, 15 v. Singapore te Tj. Priok verw. Willemstad, 14 v. Trinidad n. Barbados. IJsel, 12 60 m. Z. eil. Elba n. Savona. Zonnewijk 11 850 m. NW. St. Vincent. Zeeland (KRL), .pass. 14 Ceylon n. Madras. Zuiderkruis, 13 v. New York te Amsterdam. KLEINE VAART Annie pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Att, 12 v. Vlissingen n. Garston. Anna b. 13 v. Ajaccio te Liverpool. Annie, 12 v. Londen te Antwerpen. Albergen, 12 v. Duinkerken te Fowey. Arctic, 12 v. Bridgewater n. Fremington. Audacia, 14 v. La Canal te Siglufjord verw. Atlas, 12 te Malaga n. Cadiz. Bellatrix, pass. 12 Vlissingen n. de Tees. Borneo, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen Bab-T, 11 Kiel gepasseerd n. Dornsjo. Betty 12 v. Gothenburg te Bordeaux. Bornrif, 13 v. Rotterdam. Costa, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Capella, 13 v. Raumo te Harlingen verw. Capri, pass. 13 v. Dublin te Shoteham. Cornells Houtman, 12 v Plymouth n. R'dam. Citadel, 12 v. Shrehamn te Middlesbro. Deni, pass. 13 Brunsbüttel n. Huil. Frans, 13 200 m. ZO. Newcastle Friblo, 12 v. Halmstad te Grouw. Fiducia, 13 v. Maassluis n. Boom. Follonica 13 v. Amsterdam te Bremen. Hagno. pass. 12 Lizard n. Dublin. Hast III, pass. 12 Holtenau n. Stockholm. Hast IV, 13 v. Huil te Parijs verw. Iiias, 11 van Gibraltar n. Amsterdam. Ida Pieter 12 v. Haifa n. Malta. Jacoba Catharina, pass. 13 lie de Vierge naar Casablanca Kortenaer 12 v. Londen te Antwerpen. Larix, 10 Kiel gepass. n Norrkopirvg. Lydia, pass. 13 Brunsbüttel n. Manchester. Midas. 13 in Golf v. Biscaye n. Gibraltar. Maasum. pass. 12 Brunsbüttel n. Manchester. Merak, 13 te Londen. Muphrid. vertr. 13 v. Antwerpen n. Rostock. Nero. 11 te Barcelona n. Tarragona. Noorderhaven, 12 op de Seine n. Huil. Oleum. 12 v. Middlesbro te Londen. Pavo, 10 naar Slite. Prior, 13 v. Garston te Fiddown verw. Palma, 13 te Zwijndrecht. President Roosevelt, 12 v. Belfast te Manchester Saba, 12 v. Antwerpen n. Leith. Sian, pass. 12 Holteau n. Malmö. Theano, 13 aan de Hoek v. Holland verw. Tyro. 12 v. Amsterdam te Dublin. Vindicat Atque Polit, 13 v. Amsterdam n. Blyth. Vivo. 13 te Goole verwacht. Westerdok, 11 te Amsterdam. 3-3 V, Nederl/47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A DeU Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Etotterd. Bank Twëntsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S Steel Slotkoers gisteren 97 166 191 166% 312 96 134 127% 106 99 172 165% 165% 166 S311 fu 50% 48 70 »/i« 21 y, 3711/1- Openings koersen 95% 165% 190 168 312 95% 134 127 105 98% 172 165% 165 V* 166 33% 50 47% 70% 21 37% N.V. WASSERIJ PEEPERKORN, Blekersvaartweg 43. Heem- GEVRAAGD op Accountantskantoor stede, vraagt Op kantoor te Haarlem wordt gevraagd een Vereisten Handig, plichtsgetrouw, nauwkeurig. (Di ploma's niet vereist). Sollicitaties onder no. 2971 bur. v. d. bl. BLOEMBOLLEN EXPORTBEDRIJF vraagt in de moderne talen. Schriftelijke sollicitaties worden ingewacht door A. J. VAN ENGELEN N.V. Hillegom - Wilhelminalaan 3a. i i 0 m - O 0 O 1 Zij trekken hun sokken uit en plonsen hun doorge lopen, brandende en transpirerende voeten in een Trannosan wonderbad. Zie, neen, voel hoe de 15 ge neeskrachtige zouten, zuurstof en koolzuur bruisen, sissen en parelen als champagne. Tegen Uw voetzolen, rond Uw hielen, tussen Uw arme tenen. Een siddering van welbehagen gaat door Uw gehele lichaam. Hoe komt het, dat U ineens geen vermoeidheid meer voelt, dat Uw voeten weer fris, droog en welriekend zijn? Trannosan heeft de giftige sappen uit Uw poriën verdreven, zenuwen, pezen en spieren gesterkt en nieuwe veerkracht gegeven. Morgen loopt en staat U zonder pijn l Tracieer Uw voeten minstens één keer per week op een Br. onder opgave van antecedenten en verlangd salaris onder no. 65 Boekhandel Lankamp, Kruisweg 19 Haarlem. Voor direct gevraagd prima goed kunn. koken in gezin met 3 kleine kinderen, elke dag werkster aanwezig. Aanmelden of brieven: Mevr. Vogel zang, Grote Houtstraat 28, Haarlem. Fabriekskantoor vraagt leeftijd 18—21 jaar. Mulo-diploma. Brieven met afschrift puntenlijstje onder no. 2968 aan het bureau van dit blad. DRUKKERIJ JACOBSON vraagt voor haar afd. cartonnage voor indiensttreding op 3 Aug. a.s. Loon naar C.A.O. Op dezelfde afdeling worden gevraagd leeftijd 1618 jaar. Loon naar C.A.O. Pers. aanmelden van 1012 en van 24 uur. Parklaan 40 Hrl. GEVRAAGD tijd. voor dag- en nachtdienst. Kans voor overg. in vaste dst. niet uitgesl. Aanm.: Nachtveiligheidsdienst, Wilhelminastr. hk Mauritsstr. dag. v. 912 en 1417 uur. Vereisten: leeftijd tot 60 jaar, onbesproken gedrag. GEVRAAGD voor direct leeftijd 2545 jaar. Zonder goedé getuigen onnodig te reflec teren. Aanmelden: SMIT'S LUKÉ BAKKERIJEN. Smede- straat 4345. Bij onze bedrijven is plaats voor Voor prima krachten goede vooruitzichten. LISSER AUTOMOBIELBEDRIJF LISSE - SASSENHEIM - HILLEGOM N V. vraagt voor de afdeling Galvanoplastiek Na gebleken geschiktheid volgt opleiding tot galvaniseur. Schriftelijke sollicitaties: Klokhuisplein 5, Haarlem. Internationale school v. h. Rozekruisers Genootschap Bakenessergracht 11-15 Haarlem. Inlichtingen: schriftelijk of mondeling Woensdag en Zaterdagmiddag van 35 uur of na afspraak 's avonds. Tel. 21828 ONZE RIJWIELEN ZIJN STUK VOOR STUK Ras paard j es. Een genot om te berijden. Grote sortering bal lon, tour- en sportrijwielen in kleuren, f 2.25 per week en geen vooruitbetaling!! VAN VEEN, thans le Ilasse- laerstraat 5, (bij Zijlweg), Haarlem. middelbare opleiding, lang jarige tropenervaring in rub ber-cultuur en -bereiding, administratie, organisatie, ambitie voor chemie zoekt passende werkkring in klein chemisch of semi-technisch bedryf. Eventueel deelname kap. tot max. f 5000. Brieven no. 2972. Ateliers voor overhemden vraagt voor indiensttreding per Maandag 3 Augustus of Maandag 10 Augustus: Aanmelding, liefst in gezelschap van een der ouders, kan reeds nu geschieden en wel op WOENSDAG 15 JULI OF DONDERDAG 16 JULI A.S. tussen 10 en 12 uur, Stephensonstraat 50. Haarlem, waarbij tevens gelegenheid geboden wordt de ateliers te bezichtigen. IJ M U I D E N Da Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor haar afdeling laboratoria met diploma van de Nederl. Chem. Ver. 1 e en 2e gedeelte en H.B.S. of daaraan gelijkwaardige vooropleiding. tigenhandig geschreven sollicitaties, met beschrijving van opleiding en levensloop, worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer HD 208, ingewacht bij de Sociale Afdeling Beambten.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3