nooit Ruim zes percent der kiezers liet verstek gaan IN DE WERELDPOLITIEK Ilperveld, moerassig domein van eenden, aalscholvers en grutto's Russisch schip in de stroomversnelling D.D.D. Slotconcert van internationale dirigentencursus 1953 Een Eeuw Geleden VAN HOUTENS '"Hoe is het ontstaan?^1 In Haarlems Concertgebouw 3 Omzwervingen in Noordholland Toekomstig natuurreservaat van grote waarde Eenden in ere MELK CHOCOLADEKORRELS Agenda voor Haarlem Na aan het hart Het autobusongeluk in Keulen Examens Eindcijfers raadsverkiezingen GAAT U MET VACANTIE? Kort geding tegen de Staat der Nederlanden Dit woord: BREM ZOUT P.B.F.-plan tot subsidie» bij de aankoop van schilderijen Clandestiene zenders bezigden Belgische roepletters Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 14 Julij 1853 DINSDAG 14 JULI 1953 OP DE STRALENDE Zaterdagmiddag welke achter ons ligt, hebben wij aan het Amsterdamse Tolhuis het rode busje gepakt dat ons langs de grauwe ha venindustrieën het Noordhollandse laag land inreed tot het stilhield bij het café „De drie zwanen" van de heer Lelie in Den lip. We troffen daar een klein gezelschap leden van de stichting „Het Noordhollandse landschap", dat onder aanvoering van zijn voorzitter, prof. ir. T. H. van Wisselingh uit Aerdenhout, en zijn secretaris, mr. H. Westerman uit Amsterdam, zijn gezamen lijk bezit in het Ilper veld ging inspecteren. Want dat voor de haastige en niet altijd even opmerkzame passant onaanzienlijke vlakland ten Noorden van de oude Water- landse en Oostzaner Zeedijk is wel wat meer dan alleen maar een drassig veen gebied van een weinig afwisselende opeen volging van watergangen en rietlanden. Wie daar wat meer van wil weten die kan bij „De drie zwanen" terecht, waar hij een boot kan huren om daarmee door te dringen in de geheimen van het Ilper veld. Hij zal dan al spoedig ervaren, dat deze moerasterreinen niet alleen uit landschap pelijk oogpunt, maar ook voor de beroeps- en ambachtsbioloog een fraai geheel vor men. Het grasland verheft zich hier namelijk boven de waterspiegel van de Burg, de Gouwsloot, het Keeswaalsewijd of hoe al die vaarten en sloten nog meer mogen heten, met de twee torens van Ilpendam in het vooruitzicht en de constante rookpluim van de Hollandiazuivelfabriek in Purmer- end aan de einder. De liefhebber van het oer-Hollandse waterland (maar met een typisch eigen, Zaans karakter) kan hier zijn hart ophalen. Wie er om deze tijd van het jaar komt zal genieten van de zachte tinten van de bloeiende Valeriaan, de paarse distel, de kamille, de witte klaver of de zachte dravik en hij zal zich wellicht niet kunnen bedwingen om een bos stevige rietsigaren mee naar huis te nemen. Maar ook in het water en in de lucht valt hier wel zo het een en ander te ont dekken. In Landsmeer en Den lip zijn de eenden in ere: tal van bewoners verdienen hun brood in de eendenfokkerij. Maar de geduldige speurder heeft kans een nest van tafeleend, pijlstaart of kuifeend in het riet aan te treffen: alleen niet nu, want begin Augustus gaat de eenden jacht open en dat schijnen die beesten te wéten. Intussen hebben wij ons Zaterdagmiddag verlustigd in de ranke duikvluchten der talrijke aalscholvers, in het wonderlijk keelgeluid der grutto's en in de sierlijke ge vormde fuut, al mag dat dan een schan- ADVERTENTIE DINSDAG 14 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8—9 uur. Concertgebouw: Orkest klasse Haarlems Muziek-instituut, 8 uur. Luxor: „Limelight", op het toneel Burlisto, 14 jaar, 8 uur. Lido: Reportage Sparta-RCH met bijprogr. 11 en 12 u. „Meisjes in het wit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaame: „De wraak der Quantaro's, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het uur der wrake", 18 jaar, 8 uur. 3Iinerva: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Förster-Christel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De lokkende wildernis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Tentoon stelling: Minerva, Miniatuur-spoorweg 7—9 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Capriola en Troostvogel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. WOENSDAG 15 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Luxor: „Limelight", op het toneel Burlisto, alle leeft., 2 en 8 uur. Lido: „Meisjes in het wit", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een ko ningin wordt gekroond", alle leeft., 11. 2.15, 4.30. 7 en fl.15 uur. Spaarne: „De wraak der Quantaro's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het uur oer wrake", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Hoffman's vertellin gen, 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Förster- Christel", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De lokkende wildernis", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstelling: Mi nerva. Miniatuur-spoorweg 1.30—5.30 en 7—9.30 uur. Openluchttheater: Kindervoor stelling: Het wonderpaard van Marjoleintje, 2.30 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Capriola en Troostvogel, 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. delijke visdief zijn, die de broodvissers in de Purmerenderpolder iedere dag twee tot drie pond afhandig maakt. Want er zit nogal wat paling, aal en karper in het water van het Ilperveld en dat zal zeker nog beter worden wanneer er eens flink gebaggerd wordt. Nu is het zo, dat in som mige sloten de vis met de hand gevangen kan worden Dat zal anders kunnen worden wanneer de stichting „Het Noordhollandse Land schap" een flink deel van dit moerasgebied in handen krijgt. Want dan zullen de wa tergangen voor een deel goed op diepte worden gehouden, voor een ander deel kunnen zij afgesloten worden ten faveure van de planten-sociologen, die hier de resten van een brakwatervegetatie kunnen bestudéren. Dat het zeldzame orchideetje Malaxis paludosa hier is gevonden zal de meesten die er met de botaniseertrommel op uit trekken niet onbekend zijn. Het Ilperveld ligt de stichting „Het Hol landse Landschap" een soort meerder jarig geworden regionale dochter van de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten na aan het hart en dat heeft zijn reden. Voor de oorlog strekte een dergelijk wa tergebied zich ook uit ten Westen van de Ilperrijweg en de Zaan. Het werd door sneden door de Twiske, een schilderachtige stroom. En dus was het daar voor de wa tervogels ook goed broeden. Toen is men op het onzalige idee gekomen het Twiske- land te gaan ontginnen, hoewel de kwali teit van de grond nu niet bepaald je dat is. Enfin, wie nu dit toekomstige tuinbouw gebied van drieduizend hectaren betreedt zal vergeefs zoeken naar iets dat nog maar in de verste verte aan de vroegere bekoor lijkheid van de Twiske herinnert. Men zal begrijpen, dat een dergelijke landschapsverknoeiing vooral als die niet door een dwingende noodzaak, zoals bijvoorbeeld de Zuiderzeewerken, wordt gerechtvaardigd aan de Oostkant van de Ilperrijweg voorkomen moet worden. „Het Noordhollandse Landschap" heeft er dan ook al tien hectaren aangekocht en die oppervlakte zal, met steun van rijk, provin cie en gemeenten, in de toekomst veel meer dan vertienvoudigd worden. Daarbij Een aalscholver rust van een vermoeiende vlucht. zal de Stichting profiteren van een voor genomen ruilverkaveling, waarbij haar dan de uit agrarisch oogpunt wellicht minder interessante stukken, maar voor de natuur liefhebber des te waardevoller terreinen en eilandjes zullen worden toegewezen. Wie dit streven ter harte gaat, kan de Stichting natuurlijk steunen: het adres luidt: Herengracht 508, Amsterdam (C.). (De foto's bij dit artikel zijn van Ke ai- KEULEN (D.P.A./A.N.P.). Naar thans wordt bericht bevinden zich in het ziekenhuis te Keulen nog de chauffeur en elf pasagiers van de Nederlandse autobus, die Zondag met een koelauto in botsing is gekomen. Bij de namen die gisteren werden gepubliceerd moeten nog worden gevoegd die van mej. De Roos en mej. De Noo uit Amsterdam. Geen der Nederlandse slachtoffers verkeert in levensgevaar. De andere gewonden, die na behandeld te zijn het ziekenhuis konden verlaten, zijn met taxi's naar Nederland teruggebracht. Twee hunner hebben echter de reis naar huis per ambulance-auto gemaakt, namelijk de dames Holst uit Breda, van wie een een been had gebroken. De Duitse leider van dit ziekentransport toonde zich verrast over de égards, waarmee de Nederlandse weggebruikers ziekenauto's behandelen. Geslaagd voor het schriftelijk examen MULO 1953: W. H. F. van Dok, Beverwijk; T. v. Orden, J. Peper, M. E. Landwier, H. R. v. Elk, J. C. Möhringer, H. Rodenburg, E. W. Hart, allen Haarlem; N. Busink, Haar lemmermeer; I. Bijleveld, Haarlem; H. Oost indiër, Overveen; H. F. Dukker, B. Uljée, J. C. L. v. Roon, G. Möhring, allen Haarlem; E. Ki-auweel, Bennebroek; J. T. Ochse Frei- wald. Haarlem; J. H. Visscher, Bloemendaal; F. C. M. Stroosnijder, Haarlem; J. I. Timmer, Haarlem; D. J. T. Constandse, Heemstede; M. den Haan, Heemstede; J. Derogee, H. v. Guldener, T. Veldkamp, W. G. Koeleman, allen Haarlem; A. v. Aalst, J. Flack, L. Boot, H. Wildeman, S. A. Boot, F. M. Tromp, allen Lisse; H. Bekker, A. L. v. Riessen, H. S. Kamphorst, allen Haarlem. Afgewezen 7 candidaten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft totaalcijfers samengesteld van de in Mei gehouden gemeenteraadsverkiezingen. Deze gegevens hebben betrekking op 939 van de 1011 gemeenten. In 39 door de over stromingsramp getroffen gemeenten kon nog geen verkiezing worden gehouden. Voorts heeft geen verkiezing plaats gehad in twee Utrchtse gemeenten, waar, wegens een grens wijziging, reeds op 1 Januari 1952 nieuwe raden zijn opgetreden. Voorts is de verkie zing in 31 gemeenten geschied bij enkele ean- didaatstelling. iHÉÉÉ Totaal waren in de 939 gemeenten 5.760.078 personen kiesgerechtigd, waarvan aan de stemming hebben deelgenomen 5.423.699 kie zers (93,7 pet-), zodat 6,3 pet. verstek heeft later. gaan. Van het aantal uitgebrachte stem men waren er 5.223.657 (96,3 pet.) geldig, blanco waren 102.966 (1,9 pet.) en verder van onwaarde 97.076 (1,8 pet.). De 5.223.657 stemmen zijn als volgt uit gebracht stemmen 1953 °/o 1949 P. v. d. A1.465.871 28,1 25,2 K. V. P1.066.772 20.4 21,3 V. V. D423.289 8,1 7,6 A. R384.985 7,4 8,1 C. H. U351.177 6,7 6.6 C. P. N274.873 5,3 6,9 Ct. Geref72.158 1,4 1,4 K. N. P31.774 0.6 R.K. lijsten 603-269 11,5 Prot. Chr. comb. 330.570 6,3 Andere ge mengde comb. 30.750 0,6 22,9 Afz. Prot. Chr. lijsten 27.787 0,5 Overige plaatse lijke groepen 131.173 2,5 Bij vergelijking met de Tweede Kamer verkiezing 1952 blijkt, dat toen een groter deel (95 pet.) van het kiezerscorps aan de stemming heeft deelgenomen. Het aantal gel dige stemmen was toen 97 pet. Het aantal blanco stemmen was 1.4 pet. en de overige stemmen van onwaarde 1,6 pet. •Het aantal kiezers, dat thans bevoegd was om bij vo" macht te stemmen bedroeg rond 122.000 (2.1 pet.) en was aanmerkelijk hoger dan in 1952 (1,6 pet.) Aan ongeveer 51.000 kie zers is deze bevoegdheid verleend wegens hun lichamelijke toestand en aan ongeveer 71.000 wegens vermoedelijk verblijf buiten de ge meente. Bedrijf en sport in plassenland. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE De politieke gebeurtenissen van grote draagwijdte voltrekken zich in snel tempo. Een week geleden werd op deze plaats het bestaan van twee tegengestelde stromingen in het Kremlin verondersteld intussen heeft zich de uitbarsting al voltrokken en is de ene stroming, tegelijk met haar kampioen Beria, in de duisternis van de Moskouse verdoeming gevallen. Een week geleden werd op deze plaats de onzekerheid gesignaleerd over de kwestie, of het in feite wel Malenkov was die de verzoeningspolitiek leidde in het Kremlin en thans is die onzekerheid al een vraagstuk van de eerste rang omhooggerezen uit de gebeurtenissen, die zich in deze afgelopen week in Moskou hebben afgespeeld. Voor de houding van de Sovjet-Unie tegenover het buitenland is het natuurlijk van het grootste belang, wélke stroming thans geliquideerd is, doch hierop kan alleen de toekomst ant woord geven. Tot nu toe is er van een wijziging in het beeld der recente toenaderingspogingen van Moskou tot de buitenwereld geen sprake. Het zou echter voorbarig zijn daaraan een conclusie te verbinden. Een van de laatste reacties van het Wes ten is de tamelijk onverwachte beslissing der ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland, die in Washington vergaderen, om toch naar een conferentie van vier mogendheden dus met Rusland te streven, ondanks de oorspronkelijke neiging om te wachten tot de Russische interne verwikkelingen tot een stabilisatie zouden hebben geleid. Dit besluit is ongetwijfeld een gevolg van rijp overleg, wellicht beïnvloed door mededelingen van Bohlen, de Amerikaan se ambassadeur in Moskou, die in Wash ington is gearriveerd. Het geeft aanleiding om te vermoeden, dat de Westelijke staats lieden willen profiteren van de critieke situatie, waarin het Moskouse regiem zich zonder enige twijfel bevindt. De kracht van Moskou tegenover het Westen steunt voornamelijk op zijn grote invloedssfeer, die zich tot in het hart van Berlijn uit strekt en nagenoeg heel Oost-Europa om vat. Een krachtige houding tegenover het Westen en eventueel een aggressieve houding! zou het Kremlin zich enkel kunnen veroorloven wanneer het opaan kan van de onwankelbare verbondenheid der satellieten, die Ruslands Westelijke grenzen beveiligen. Het zou mogelijk zijn dat Moskou in een conferentie met de grote Westelijke mo gendheden tot grote concessies zou komen onder de dwang van de overtuiging, dat zijn invloedssfeer niet langer houdbaar is en dat het zou moeten retireren in zijn eigen belang. Het is wel duidelijk dat een conferentie van vier Moskou op het ogenblik zeer on gelegen zou komen. Misschien is het daar om dat de Westelijke ministers er haast mee willen maken. Zij riskeren dan een af wijzing of een vertragende actie van Rus land, doch die kunnen zij prachtig gebrui ken in hun anti-Sovjetpropaganda tegen over de rest van de wereld. Moskou heeft zijn aandrang tot een viermogendheden- conferentie steeds vergezeld doen gaan van de bewering dat een vredesstreven de in tentie tot deze conferentie was. Welnu, als het thans de verwezenlijking van zulk een conferentie zou tegenwerken omdat de binnenlandse situatie van heden het daar toe zou nopen, ontzenuwt het zelf zijn be weringen en geeft het de Westelijke we reld koren op de propagandamolen wat sommigen zeer belangrijk schijnen te achten. Stemt Moskou toe in de conferentie, dan zal het voor de groene tafel moeten verschij nen met de handicap van een wankelende binnenlandse toestand op de achtergrond. De onderhandelingen over de regeling van de Duitse kwestie, die immers het hoofd punt van een eventuele viermogendheden- conferentie zou uitmaken, zou in dat geval voor de Russen het gevaar inhouden, dat zij gedwongen zouden kunnen worden tot concessies tegenover de Oost-Duitsers om de heersende ontevredenheid over hun be wind in de Oost-zóne geen nieuw voedsel te geven. Dit alles wijst er op, dat de gang van zaken in Oost-Europa ontglipt is aan het initiatief van Moskou en dat de bewind hebbers van de Sovjet-Unie op het ogen blik trachten een houvast te vinden in de maalstroom van ontwikkelingen, die zich van hun „schip van staat" heeft meester gemaakt. De verzoeningspolitiek van de laatste tijd moet een zoeken naar dit hou vast zijn geweest de liquidatie van Beria zou, logisch geredeneerd, een afsnij den van het gevaar tot verhaasting van een catastrofe hebben kunnen zijn, Als Beria door zijn denkbeelden de verhaas ting van de catastrofe zou hebben bevor derd, zou hij dus niet de voorstander, maar de saboteur van de verzoeningspolitiek moeten zijn geweest. Dit laatste zou men uit het hoofdartikel van de „Pravda" kun nen concluderen, die zegt dat Beria be paalde opdrachten niet uitvoerde en andere verhinderde. Afgezien van de onzekerheid in dit op zicht zou het ook op zijn zachtst uitgedrukt verbazingwekkend zijn geweest, wanneer een oud en beproefd bewonderaar en mede stander van Stalin plotseling met een nieuwe koers zou zijn gekomen, en er in geslaagd zou zijn die nieuwe koers tege lijkertijd in de binnen- en buitenlandse politiek in praktijk te brengen tegen de zin van Malenkov en Molotov. Integendeel de noodzakelijkheid tot afschaffing van de geweldpolitiek, de methode van terreur en onvrijheid, lijfs dwang en marteling, politiële willekeur en isolatie door ijzeren gordijnen, waartoe in onze beschouwing van vorige week werd geconcludeerd als een onvermijdelijk ge volg van de beëindiging der Stalinistische, revolutionnaire episode, zou de val van Beria als een bijna onvermijdelijke conse quentie moeten meebrengen. Als Molotov en Malenkov de volgorde is onduidelijk! inderdaad hebben beslo ten de les der geschiedenis ter harte te nemen en de profetische woorden van Marx („Iedere revolutie ontketent een nieuwe, tenzij het verstand en de wijsheid van de revolutionnaire leiders op tijd de plaats innemen van hun fanatisme") te ge denken, dan staan zij op dit ogenblik voor de gigantische taak om een nieuw Sovjet- Rusland te bouwen op de grondvesten van het oude, Stalinistische. Een taak die be moeilijkt wordt door de erfenis van het verleden, de revanchegedachten van hen die zij hebben doen lijden, de afkeer van het buitenland tegen de uitwassen van de proletarische dictatuur, de omvang van een met geweld verzameld rijk, het fanatisme van verblinde bruten in hun eigen gelede ren, de gecompliceerdheid van de wereld politieke verhoudingen, de wereldvreemd heid van hun eigen volk en de onbetrouw baarheid van hun bondgenoten en satel lieten. Dat het Westen het uiterste zal doen om het hun nog extra moeilijk te maken, be hoeft niet te worden betwijfeld. J. L. New Yorkse advocaat acht zich benadeeld De president van de Haagse rechtbank heeft Maandag een kort geding behandeld, dat was voortgevloeid uit de zaak-Adonis en waarin de Staat der Nederlanden ge daagde en de New Yorkse advocaat E. L. Pglmieri eiser was. De heer Palmieri beschuldigt het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken ervan dat dit in een nota aan Amerikaanse autoriteiten zou hebben medegedeeld, dat hij een bezoek had gebracht aan Adonis, toen de zaak betreffende diens uitlevering gaande was, en deze sindsdien had gewei gerd met de procureur-generaal van de staat New-Jersey naar zijn land terug te reizen. Door deze brief, zou volgens de heer Palmieri ten onrechte de indruk ge wekt zijn, dat hij op Adonis aandrang zou hebben uitgeoefend om in Nederland te blijven. Hierdoor zou hij in zijn advocaten- practijk nadeel ondervinden, aangezien een dergelijke handelwijze van een advocaat in Amerika als ontoelaatbaar wordt be schouwd. Voor de heer Palmieri trad op mr. J. Roggeveen uit Haarlem, voor de Staat der Nederlanden mr. G. J. Scholten. Mr. Roggeveen betoogde dat de staat in zijn beleid rekening moet houden met de belangen van derden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had volgens pleiter publicatie van de nota goedgekeurd. Het was naar zijn mening niet nodig geweest in de nota het bezoek van de heer Palmieri aan Adonis te vermelden. In een telefoon gesprek met Buitenlandse Zaken was mr. Roggeveen medegedeeld dat het niet in de bedoeling had gelegen in de nota oorzake lijk verband te laten blijken tussen de weigering van Adonis naar Amerika te gaan en het bezoek van de heer Palmieri. Het ministerie had echter volgens plei ter geweigerd een nadere verklaring af te leggen. Als de rechtbank zou weigeren de eis van de heer Palmieri in te willigen zou dit door het publiek toch uitgelegd worden ten nadele van de Amerikaanse advocaat. De eis was dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken zal mededelen dat het niets weet van een advies van de heer Palmieri aan Adonis om niet terug te keren naar Amerika. Mr. Scholten, die optrad voor de staat, verklaarde dat het diplomatieke verkeer buiten het civiele verkeer staat en daar over geen inlichtingen worden gegeven aan particulieren. De Staat der Nederlanden heeft niet de bedoeling gehad de nota te doen publiceren. Mr. Scholten meende dat de eis niet kan worden toegewezen. De president haalde tijdens de replieken de moeilijkheden van een rechterlijke con trole op het overheidsbeleid aan. Daarbij rees de vraag of een rechterlijke beslissing kan worden genomen als een nota wordt opgesteld in niet gelukkig gekozen bewoor dingen. De president zal Woensdag uitspraak doen. ADVERTENTIE TTITTT^ Niet krabben. De helder vloei- ll I I I tL bare D.D.D. kalmeert de jeuk VJ JJ U JL\ In enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Brem is de naam van een op zand grond voorkomende heester met een schat van heldergele bloemen. Wat de reden mag zijn, dat wij deze struik in verband brengen met iets dat wansma kelijk is door het zout, schijnt op het eerste gezicht duister. Maar wij hebben hier te maken met het veelvuldig in de taal voorkomende verschijnsel, dat een in onbruik rakend woord klakkeloos door een ander wordt vervangen dat er in klank enigszins op gelijkt. Nu kende het Middelnederlands het woord brine voor: pekel. Dialectisch leeft dit in de vorm: brijn nog voort. Brijnzout is dus: zo zout als pekel. Maar zij die het woord niet kenden, vervingen het een voudig door brem. Misschien heeft daar toe medegewerkt dat de knoppen van de brem, in zout gelegd, vroeger werden ^gegeten. Het Prins Bernhardfonds heeft een plan ontworpen om te trachten de beeldende kunst weer die plaats in het Nederlandse culturele leven te doen innemen, die zij verdient. De koopkracht op het ogenblik ten aan zien van kunstwerken moet als practisch nihil worden beschouwd, hetgeen in hoge mate een gevolg kan worden geacht van maatschappelijke oorzaken. Uit het feit im mers, dat er museumkringen bestaan met tienduizend en meer leden, welk aantal nog voortdurend toeneemt, moet worden afge leid, dat er in ons land zeker een intense belangstelling voor beeldende kunst aan wezig is. Een oplossing voor het probleem is uiter aard minder eenvoudig dan bijvoorbeeld bij toneel en muziek, waar een overheidssub sidie het onmisbare voortbestaan waar borgt. De vraag is nu opgeworpen of het mogelijk zou zijn, in plaats van de beelden de kunstenaar maatschappelijk te steunen, het publiek in staat te stellen, door middel van een subsidie, volwaardige kunstwerken aan te schaffen tegen een gereduceerde prijs. Hierdoor zou de kunstenaar weer het gevoel kunnen krijgen ergens voor te wer ken, doordat er dan een grotere markt zal zijn voor zijn werk. Besprekingen hierover zijn gaande met deskundigen en met de kunstenaarsorganisaties, die een grote be langstelling aan de dag leggen.. De alge mene conclusie van alle tot nog toe gevoer de besprekingen is dat een proefneming zeker tal van nu nog onbekende gegevens kan opleveren. Uiteraard vergt dé practische uitvoering van een dergelijke proef een grote voorbe reiding, omdat voorop moet staan dat de vrije kunst zo goed mogelijk wordt gediend, teneinde het schilderij en het beeld weer hun normale functie te laten innemen door de vrije wisselwerking van de beeldende kunstenaar en het opnemend publiek, aldus het Prins Bernhardfonds. Zoals men wellicht weet, heeft de Ne derlandse Radio Unie deze zomer voor het eerst een internationale dirigentencursus georganiseerd, met Paul van Kempen (de leider van het Radio Philharmonisch Or kest) en de Italiaanse pianist en dirigent Carlo Zecchi als docenten. Van de 68 can didaten, die zich voor de cursus aanmeld den, zijn er na schifting 23 tot de practische leergangen toegelaten, zeventien andere deelnemers mochten de lessen alleen als toehoorders volgen. Een strijkkwartet, een strijkkwintet, het Omroepkamerorkest, het Radio Philhar monisch Orkest en het Omroep Vrouwen koor hebben van 14 Juni tot 11 Juli in de studiogebouwen te Hilversum ten dienste van de cursisten gestaan. Het resultaat van deze eerste dirigentencursus, waarvan men een jaarlijkse traditie wil maken, is nu dat de beste acht candidaten aangewezen wer den om met het Radio Philharmonisch Or kest in het openbaar op te treden; vier van hen (allen discipelen van Paul van Kem pen) op Maandagavond in de Haarlemse Concertzaal, de overige vier (leerlingen van Zecchi) op 15 Juli in Musis Sacrum te Arnhem. Deze eerste avond heeft met wisselende aspecten de kwaliteiten van de vier uit verkoren cursisten van Paul van Kempen aangetoond. Arpad Gerecz, een 28-jarige Hongaar, die thans in Zwitserland woont, dirigeerde met veel pathos en élan het symphonisch gedicht „Don Juan" van Richard Strauss. Aan zijn ijver en muziek- drift viel niet te twijfelen, maar wel bleek, dat hij vooralsnog de beheersing mist om met zuivere klankverhouding orde te scheppen in zijn interpretatie. De 26-jarige Engelsman Gerald Gentry had de Drie Nocturnes van Debussy te vertolken, waar toe voor het laatste deel het Omroep- Vrouwenkoor meewerkte. Rustig, beheerst en haast zakelijk in zijn aanduidingen, kon men in deze dirigent iemand herkennen, die al vrij wat practische ervaring heeft. Het resultaat van zijn correcte leiding was een zeer doorzichtige verklanking, die ech ter vooral in „Sirenes" (met vrouwen koor wel wat koel aandeed, 't Was ove rigens knap werk. De Nederlander Kees Stolwijk, die te Roo sendaal organist, koorleider en directeur van de plaatselijke muziekschool is. stond voor de taak, met Jo Juda als solist, het Concert voor viool en orkest van Rudolf Mengelberg te laten horen. Dit was een opgave, die haar eigenaardige moeilijk heden meebracht, want de handigheid om als dirigent met een solist te concerteren kan slechts de vrucht zijn van veel erva ring op dit gebied. Het Concert van Rudolf Mengelberg stelt weliswaar geen ingewik kelde problemen, maar is juist door haar klare conceptie vrij verraderlijk en eist een sterke gebondenheid der concerterende elementen en dus een uiterst correct rea geren. Hieraan ontbrak nog wel het een en ander. Overigens bleef de muzikaliteit van de 35-jarige dirigent niet onopgemerkt. Dat Jo Juda het melodieuze Concert zeer overtuigend interpreteerde, mag hier niet onvermeld blijven. Tenslotte kwam de 28-jarige Italiaan Carlo Damevino een brillante prestatie le veren met niets minder dan het Concert voor orkest van Béla Bartók. Dat deze jonge man niet aan zijn proefstuk was, doch reeds heel wat directiepraktijk achter de rug heeft, was uit zijn vertolking dui delijk te merken. Bij alle bewogenheid van zijn interpretatie sprak er een souve- reine beheersing van de dirigeertechniek uit. Temperament toonde de Italiaan in voldoende mate te bezitten, maar hij wist het zodanig te beheersen dat hij zijn kruit niet voorbarig verschoot en altijd genoeg reserve behield om een climax logisch op te bouwen. De geweldige opgave om Bar- tóks Concert technisch en muzikaal te rea liseren bleek hem best toevertrouwd. Ook had hij een stevig overwicht over het or kest, dat onder zijn duidelijke en sug gestieve leiding deze zeer moeilijke parti tuur verrassend mooi vertolkte. Geen won der dan ook dat het publiek met een uit bundige ovatie reageerde op het werk van de Italiaanse cursist. Het Radio Philharmonisch Orkest heeft deze avond met succes zijn kwaliteiten ge toond. JOS. DE KLERK. Reeds enige tijd werden in de 80 meter radio-amateurband clandestiene zenders gehoord, die Belgische roepletters gebruik ten, maar die vermoedelijk in Nederland uitzonden. Opsporingsambtenaren van PTT hebben in samenwerking met de Tilburgse ge- meente-politie een nader onderzoek inge steld. Zij spoorden in Tilburg vier zenders op, die misbimik maakten van Belgische roepletters. De zenders werden in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 72-jarige H. P. S., de 29-jarige bankwerker J. M. W., de 38-jarige horloge maker A. M. en tegen de 40-jarige L. v. H. LONDEN. Nu Russische troepen een inval hebben gedaan in Turksche provin ciën om kracht bij te zetten aan de eischen, welke de Czaar aan den Sultan heeft gesteld, verklaart de Morning Post, dat de Britsche en Fransche vloten bij de Dardanellen liggen. Zoodra de Sultan dit noodig acht, zijn de gezanten van Enge land en Frankrijk gemagtigd, last te geven tot het binnenzeilen der vloten in de zee straat, teneinde Konstantinopel te ver dedigen, indien deze hoofdstad bedreigd mogt worden, of om over te gaan tot actieve operatiën in de Zwarte Zee, in dien dit door den Sultan noodig wordt geacht.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5