Lerono eerste in de tiende étappe Koblet uitgevallen Het Huis Nederlander in de gele trui in Parijs .Clowntje Rick DE VEERTIGSTE RONDE VAN FRANKRIJK Moedige rit van laag geklasseerde Spanjaard Burlisto voorspelt: van haar Dromen Ongelukken tijdens de tiende étappe 4 fa Uee MORRIS iejm^cdiiy! BARTELOORISSTRAAT 20 TEL 13439 Resultaat Eindhoven-RCH in gesloten enveloppe RCH-Eindhoven toch in Feyenoord-Stadion Voor de kinderen FEUILLETON door Dorothy Quentin, Motorsport Dubbele overwinning van Ray Amm in Neurenberg Haarlemse politie in de Vierdaagse Sport in 't kort Athletiek Moerman en v. d. Eykel verbeterden records Tennis Om de Davis Gup Postduivensport „Pleines" nam deel aan wedvluchten Vurige zeepkist DINSDAG 14 JULI 1953 De eerste bcrgétappc van Pau naar Cauterets, waarin de beruchte Col d'Aubisque was opgenomen, heeft twee slachtoffers geëist. De favoriet van de Tour, de Zwitser Koblet, die de achtervolging op de koploper, de Spanjaard Lerono had ingezet, kwam zo lelijk ten val, dat hij met verwondingen aan het hoofd en elleboog en met een gebroken rib de strijd moest staken. Het ongeluk dat de Fransman Buchaille van de Franse Noord-Oost Centrale-ploeg overkwam liep vrij goed af. Aanvankelijk vreesde men een schedelbreuk, maar later bleek hij slechts vleeswonden te hebben opge lopen. By de afdaling van de Aubisque vloog hij van de weg en kwam ongeveer op dezelfde plaats waar Van Est twee jaar geleden een ongeluk kreeg, in het ravijn terecht. Dat de étappe werd gewonnen door één der laagst geklasseerde renners, de Spanjaard Lerono, was een verrassing. Bekend is het wel dat de Spanjaarden goede klimmers zijn, maar dat Lerono met een voorsprong van bijna G min. op de „azen" over de eindstreep zou gaan, viel buiten de verwachting. Hoewel de Nederlandse ren ners niet in de voorste gelederen Cauterets bereikten, hebben zij toch goed gereden. Een vijftiende plaats voor Wagtmans, waarmee hij de tweede plaats in het algemeen klassement behield, en een negentiende plaats voor Nolten, mogen zeker niet onver dienstelijk worden genoemd. Al dadelijk na de start werd een aanval ingezet door Drei, Iluber en Darrigade. Bij Laruns, na 35 km., hadden zij 2\'z min. voorsprong op José Lerono en ruim 4 min. op het uiteengerekte peloton. Halverwege de Col was de positie veranderd, want nu leidde Lerono voor Huber, Drei, Koblet en Darrigade. En zonder een moment te ver slappen zette hij de klim voort. Uit het peloton waren intussen behalve Koblet nog enkele andere mannen naar voren gekomen. Ook Bobet, Astrua, Schaer, zij begrepen allen dat de tijd van afwach ten voorbij was en dat zij stuk voor stuk zouden moeten rijden voor wat zij waard waren, hetzij om hun positie te handhaven, hetzij om die te verbeteren. Ook de oude Bartali, „II Vecchio", die tot nog toe eigen lijk alleen maar had meegereden in het pe loton, sprak zijn reserves aan. Maar hij is 11e ETAPPE K JULI 12e ETAPPE 15 JULI I afgelegd •nog te RIJDEN GrauIhehV-' 189kmvC? ry lavaur 168km Toulouse131km Q MureH11km COLd'ASPIN ft SfeMane '^."""^.-.Gaudens 56km 1 42 km. (jfTOURMAL fT GAUTERETs\ O Bareges 29km a:PE/RESOUPDE 1S63m Aoog 11 e E fapoe 115 km iitii|l2eEfapDp22Skm Ravilail lering "eeiappe toch zeer beslist de oude niet meer en moest zowel de vier genoemde renners als nog tenminste een dozijn anderen voor laten gaan. Lerono eerste door Bij de pasovergang van de Aubisque kwam Lerono het eerst door en naar de stormachtige toejuichingen te oordelen waren er heel wat Spanjaarden onder de toeschouwers. Op ongeveer 5 y2 minuut volgden vrijwel op een lijn Koblet, die er nog monter uit zag en Huber, die elkaar voortdurend gezelschap hadden gehouden. Daarna op 5 min. 46 sec. Astrua, Van Ge- nechten, Bobet en De Smet, op 5.55 Schaer en Adriaenssens, op 6.15 Robic, met zijn onafscheidelijke valhelm op, op 6.40 Bu chaille, op 6.45 Impanis, op 6.50 Lucien Lazarides, Mallejac en Rolland, op 7.22 Le Quilly, Geminiani en Massip, op 7.25 Bar tali en op 7.30 als eerste Nederlander Wout Wagtmans. Nolten ging 7 min. 50 sec. na Lerono over de col, nog weer 40 sec. later kwamen Van Est en Suykerbuyk, samen met Mahé, ADVERTENTIE TWEKA BADKLEDING Lauredi en Drei, die een halve minuut voorsprong hadden op Magni en daarna achtereenvolgens Hein van Breenen op 10 min. 3 sec., Gerrit Voorting op 10.30, Roks op 10.45 en Adrie Voorting op 10.57. Zig-zag bochten De Aubisque, een Col van de eerste cate gorie 1200 meter stijgen over 17 km vormde de voornaamste hindernis van de étappe. Maar niet de enige, want na een steile afdaling door zig-zag bochten en an dermaal een stijging naar de Col de Sou- lor, die niet meetelt voor het bergklasse- ment, werden geheel andere kwaliteiten van de renners gevergd voor de gevaarlijke „afzink", zoals de Belgen zeggen, naar het dorpje Argeles, 1000 meter lager gelegen dan de Soulor en 20 km dichter bij de finish. Men weet dat dalen in hoog tempo een even lastige kunst is als klimmen en Magni, die hierin uitblinkt evenals Geminiani. stormden dan ook tal van renners voorbij. Wout Wagtmans liep eveneens een minuut van zijn achterstand in, Nolten daarentegen verloor terrein, evenals Gerrit Voorting, die een lekke band had gekregen, en Van Est. Na Argeles voerde het parcours door een vlakke vallei over 7 km en toen ging het voor de laatste 10 km weer tamelijk steil naar boven naar het 450 meter hoger ge legen plaatsje Les Cauterets, op een col van de tweede categorie. Tijdens deze laat ste klim kon José Lerono zijn voorsprong weer wat vergroten, terwijl Robic, zonder de Spanjaard ook maar in het minst te be dreigen, zich van de tweede plaats ver zekerde. Hij kwam binnen in een groepje van drie met Astrua en Schaer, die hij in de eind spurt zou kloppen en vlak achter hem kwa men Bobet, Van Genechten en Vauvin. Bartali had het laatste deel alleen gereden en Wagtmans kwam tussen Argeles en Les Cauterets samen met Le Guillv, die tot aan de finish bij hem bleef en Impanis, die op het laatste stuk terugviel. Manusje van alles Van Breenen vervulde in de laatste fase van de rit voor de zoveelste maal en op zulk een bewonderenswaardige wijze de taak, die hem van het begin af aan is toe bedacht, de rol van Manusje-van-alles, van algemene reserve, die lastige karwei tjes moet opknappen. Als gangmaker van een zwoegende Van Est, die de grootste moeite had om niet verder achterop te ra ken heeft hij zijn nut voor de ploeg ook vandaag overtuigend bewezen. Geïsoleerd of in grotere en kleinere groepjes gingen de renners in Cauterets over de streep. Lerono, de beste man van het hele veld werd eerste met bijna 6 min. voorsprong op Robic, Astrua en Schaer, die op enkele seconden gevolgd werden door Bobet, Van Genechten en Bauvin. De best geplaatste Nederlander, Wagtmans, werd 16e op 8 V2 min., de laagst geplaatste, Adrie Voorting, 58e op ruim 16 min., de zelfde tijd als voor zijn broer Gerrit werd genoteerd. De andere Nederlanders rang schikten zich onder de eerste 35 van het étappeklassement. Klassementen Het officieel klassement van de 10e étappe van de Ronde van Frankrijk, van Pau naar Cauterets (103 km.) luidt: 1. Lerono (Sp.) 3.14.30; 2. Robic (Fr. West) 3.20.26: 3. Astrua (It.) z. t.; 4. Schaer (Zwits.) z. t.; 5. Bobet (Fr.) 3.20.34; 6. Van Genech ten (Belg.) 3.20.37; 7. Bouvin (Fr. NOC) z. t.; 8. Rolland (Fr.) 3.20.49; 9. Bartali (It.) 3.21.07; 10. Massip (Sp.) 3.21.55; 11. Rossello (It.) 3.21.58; 12. Lazarides (Fr. ZO) 3.22.00; 13. Magni (It.) 3.22.06: 14. Close (Belg.) z. t.; 15. Geminiani (Fr.) 3.22.20; 16. Wagtmans (Ned.) 3.23.04; 17. Le Guilly (F\) z. t.; 18. Impanis (Belg.) 3.23.19; 19. Nolten (Ned.) 3.23.32; 20. Deledda (Fr.) 3.23.46; 25. Van Breenen (Ned.) 3.24.50; 28. Suykerbuyk (Ned.) 3.25.27; 31. Van Est (Ned.) 3.26.32; 35. Roks (Ned.) 3.27.05; 56. Gerrit Voorting (Ned.) 3.30.41; 58. Adri Voorting (Ned.) z. t. Het algemeen klassement na de tiende étappe luidt: 1. Schaer (Zwits.) 57.24.30; 2. Wagtmans (Ned.) 57.28.10 op 3.40; 3. Bauvin (Fr. NOC) 57.29.21 op 4.51; 4. Robic (Fr. W.) 57.30.00 op 5.30; 5. Astrua (It.) 57.30.30 op 6 min.; 6. Close (Belg.) 57.33.58 op 9.28; 7. Mahé (Fr. W.) 57.34.02 op 9.32; 8. Roks (Ned.) 57.35.04 op 10.34; 9. Impanis (Belg.) 57.35.28 op 10.58; 10. Renaud (He de France) 57.35.38 op 11.08; 11. Van Est (Ned.) 57.36.02 op 11.32; 12. Lauredi (Fr.) 57.36.21; 13. Anzile (Fr. NOO 57.36.25: 14. Ernzer (Lux.) 57.36.30; 15. Geminiani (Fr.) 57.36.52; 16. Rolland (Fr.) 57.37.06; 17. Bobet (Fr.) 57.37.15; 18. Magni (It.) 57.37.47; 19. Bartali (It.) 57.37.48; 20. Rossello (It.) 57.38.41; 22. Gerrit Voorting (Ned.) 57.40.30 op 16 min.; 32. Van Breenen (Ned.) 57.48.28 op 23 min. 58 sec.; 47. Nolten (Ned.) 57.57.43 op 33 min. 13 sec.; 50. Suy kerbuyk (Ned.) 57.58.55 op 34 min. 25 sec.; 57. Adri Voorting (Ned.) 57.02.37 op 38 min. 7 sec.; 91. Lerono (Spanje) 58.50.32. Het ploegenklassement van de tiende étappe luidt: 1. Spanje; 2. Italië: 3. Frank rijk Nationaal; 4. België; 5. Frankrijk West; 6. Nederland; 7. Frankrijk Noord Oost Cen traal; 8. Frankrijk Zuid Oost; 9. Zwitserland; 10. Luxemburg; 11. Ile de France; 12. Frank rijk Zuid West. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk Noord Oost Cen traal 171.52.45; 2. Nederland 172.08.09; 3. Frankrijk West 172.11.12: 4. Frankrijk Na- Burdslo Hugo Koblet tionaal 172.14.42; 5. Italië 172.23.16; 6. België 172.23.40; 7. Ile de France 172.36.51: 8. Zwit serland 172.57.29; 9. Spanje 173.07.44; 10. Luxemburg 173.14.30; 11. Frankrijk Zuid Oost 173.19.37; 12. Frankrijk Zuid West 173.22.36 Na de 10e étappe, waarin de Col d' Aubis que (le categorie) en de klim naar Caute rets (2e categorie) voor het klassement der klimmers golden, luidt het bergklassement: 1. Lerono (Sp.) 16 pnt.; 2. Astrua (It.) 11 pnt.; 3. Huber (Zwits.) 8 pnt.; 4. Van Ge nechten (Belg.) en Schaer (Zwits.) 7 pnt.; 6. Bobet (Fr.) en Robic (Fr. W.) 6 pnt.; 8. De Smet (België) 5 pnt.; 9. Bauvio (Fr.) NOC) en Wagtmans (Ned.) 3 pnt. De Belg Van der Stockt, die na het sluiten der controle binnenkwam doordat hij bij een valpartij werd gewond en niet dadelijk in het bezit van een berijdbare fiets kwam, verloor veel tijd: Met het oog op de omstandigheden, die Van der Stockt zijn achterstand hebben be zorgd. hebben de wedstrijdcommissarissen hem toestemming gegeven vandaag voor de elfde étappe te starten. Oh.... ja.... Voor mij helemaal geen nieuws meerAldus de op merkingen van de Ne derlandse telepaath Burlisto, toen wij hem gistermiddag in het Luxor-theater in Haar lem, waar hij zoals bekend reeds enige tijd optreedt, ophelder om hem mede te de Ien dat Hugo Koblet de grote favoriet in de Tour de France, een ongeluk had gehad en was uitgevallen. Oud nieuws voor Burlisto. Vrijdagavond had hij tijdens zijn optreden reeds het uit vallen van Koblet voorspeld, zoals wc trou wens met andere voorspellingen reeds in onze editie van Zaterdag schreven. Koblet en Bartali halen Parjjs niet, stond er boven het bericht. Koblet is reeds uitgevallen en voor Bartali wij hebben het Burlisto gis teren nog eens gevraagd zal dat niet lang meer duren. Zijn prognose over de uitslag van de Tour de France heeft Burlisto overigens aange vuld. Behalve dat uitvallen van de beide renners zeide Burlisto ons Vrijdagavond dat Wout Wagtmans de derde plaats zal bezetten in het eindklassement; dat Jan Nolten bij de laatste étappe als derde over de eind streep zal gaan; dat Nederland in het ploe- genkl-ssement de derde plaats in zal nemen en dat één Nederlander twee étappes of twee Nederlanders ieder één étappe de gele trui zoud n dragen. Burlisto heeft deze prognose aangevuld met de voorspelling dat aan het einde van de laatste étappe die van Montlucon naar Parqs dus één Nederlander bij dé eerste drie zal zjjn. Een Nederlander, die dan reeds de gele trui zal dragen. R. C- H. of Eindhoven Wij hebben Burlisto gisteravond voor zijn optreden in het Luxor-theater voorts ge- vraagt welke vereniging Zaterdagmiddag aanstaande het voetbalkampioenschap van Nederland zal winnen, R.C.H. of Eindhoven? Tijdens zijn optreden heeft Burlisto ons toen oen gesloten enveloppe overhandigd, waarin hij het resultaat van de wedstrijd heeft ver meld. Deze enveloppe mag door ons niet eer- lor dan na het eindsignaal van de beslissings wedstrijd worden geopend. Om diverse redenen wenste Burlisto zijn voorspelling niet voor de wedstrijd bekend te maken. Indien wij er in slagen Zaterdag aanstaande weer een reportage te verzorgen van de voetbalwedstrijd R.C.H.—Eindhoven, dan zullen wij direct na de wedstrijd de door Burlisto afgegeven enveloppe openen en het daarin vermelde mededelen. Zaterdag om 5 uur Men is gisteravond toch overeengekomen om de beslissingswedstrijd tussen Eind hoven en R.C.H. Zaterdag aanstaande in het Feyenoord-stadion in Rotterdam te spelfen. Aanvankelijk dacht men moeilijk heden te ondervinden door de vele uitvoe ringen ter gelegenheid van de „Gymnaestra- da", doch deze zijn voorbarig gebleken. Het aanvangsuur is gesteld op vijf uur 's mid dags. c De post had een brief gebrachteen brief van heel ver; want die kwam helemaal uit Zwartjesland! Oetoemoe had die brief geschreven. Hij zou zo graag vnllen, dat Tiripia weer eens naar Zwartjesland kwam; er was van allerlei te bespreken, en ze wilden Tripje's raad weten in enkele dingen. „Ja", zei oom Tripje. „Dan zal ik maar weer eens op reis moeten!" Er moesten dus koffers gepakt worden, en daar begon tante Liezebertha maar gelijk mee. Toen de jongens thuis kwamen, zagen ze tante Liezebertha daarmee bezig. „Wie gaat er op reis, tante Liezebertha?", vroegen ze. „Oom Tripje gaat een poosje weg, hij moet naar Zwartjesland"zei tante Liezebertha. „O! Met de boot?", vroeg Bunkie. „Nee, met een vliegtuig, dat duurt niet zo lang", vertelde tante Liezebertha. „Oei", zei Bunkie. „Ik wou, dat ik mee mocht!" Maar ja, dat ging natuurlijk niet. De jongens moesten toch naar school! En boven dien, oom Tripje zou geen tijd hebben op zo'n paar drukke jongens te letten; die had dan wel wat anders aan zijn hoofd. vertaald uit het Engels 26) „Heel langzaam aan." De oude man gaf haar wat zwaardere takken en keek toe, hoe ze deze er voorzichtig opgooide. „Zie eens hoe mooi het nu brandt," zei hij vol enthousiasme. De vlammen werden groter en het hout knetterde. Elsie ging iets meer achteruit staan vanwege de hitte. Er zaten zwarte vegen op haar gezicht en handen ene haar ogen glansden. „O, wat prachtig, het liikt wel een bloem", riep ze kinder lijk opgetogen uit. Mark glimlachte. Hij hoorde het geknet ter en snoof de geur van het brandende hout op, maar hij kon de „bloem" van vuur niet zien, en opnieuw voelde hij de wrang heid van zijn lot: wèl te kunnen voelen en horen en ruiken, maar niét te kunnen zien Enigszins kortaf zei hij opeens: „Wat zou je er van zeggen, als we nu nog wat gingen werken? We kunnen nog best wat doen voor de lunch." „Ja, natuurlijk," antwoordde Elsie zacht. Ze pakte haastig de lege koffiekopjes op en met Mark liep ze naar het huis, het vreugdevuur aan de verdere zorgen van Crabtree overlatend. Mark voelde hoe hij de opgetogen stemming van Elsie had be dorven en hij had zichzelf wel kunnen slaan. Telkens weer vergat hij, dat ze nog zo'n kind was, en telkens weer bedierf hij haar enthousiasme, doordat op zulke mo menten de irritatie over zijn blindheid hem te machtig werd. Over zes maanden zou het allemaal weer anders zijn, hield hij zich voor. Wat betekenden zes maanden in een mensenleven? Voor Elsie betekenden deze zes maanden echter héél veel; het was haar eerste baantje, haar eerste con tact met het werkelijke leven, en haar hele levenshouding zou door deze periode be ïnvloed kunnen worden. Hij had in zekere zin een grote verantwoordelijkheid op zich genomen. Ze liepen de keuken door, waar Annie hen waarschuwde, dat er precies om één uur geluncht zou worden. „Jullie krijgen omelette en die moet op de minuut opge diend worden," zei ze met nadruk. „Denk je, dat ik op deze wijze geïnspi reerd kan werken?", vroeg Mark haar met een glimlach. „O, jullie vrouwen, jullie staan altijd met beide benen op de grond." Annie antwoordde onverstoorbaar; „Ik weet niet precies wat u met geïnspireerd I bedoelt, maar ik vveet wèl, dat u beter op tijd kunt beginnen met werken in plaats van eerst door de bossen te gaan dwalen. Bovendien komt er zéker geen inspiratie op een lege maag!" „Materialist! Vooruit, ga mee, Elsie, anders vraaegt ze ons straks nog hoeveel regels we gedaan hebben." Marks werkkamer lag aan de andere kant van het huis en zijn slaapkamer lag er precies boven. Spottend noemde hij dit gedeelte van het huis wel eens „Mijn eigen vleugel". Er bevond zich ook een badkamer, grenzend aan de slaapkamer. De ramen van de werkkamer keken uit op de zij- en voor tuin, met gladde gazons en omsloten door een hoge heg. Mark zat altijd aan zijn schrijftafel, wan neer hij werkte. Het was een mooie an tieke schrijftafel en hij vond het prettig, terwijl hij in zijn bureaustoel zat, met zijn vingers langs het kunstig bewerkte hout te tasten. Deze schrijftafel was een familie stuk en Marks overgrootvader had hier reeds aam gewerkt. Mark had er al zijn boeken aan geschreven en hij voelde dit meubelstuk als een oude vriend, die hem hielp bij het scheppen van zijn romans. Elsie ging aan de andere kant van de schrijftafel zitten, voorzien van een bloc note en potloden, en verder had ze ook de door haar uitgewerkte notities van de nieuwe roman bij zich. Ze had met span ning gewacht op dit ogenblik. De notities, welke hij vóór zijn operatie gemaakt had, waren niet chronologisch geweest en tame lijk vaag. Om haar te helpen had Mark haar mondeling iets verteld over de per sonen, die in zijn nieuwe roman zouden op treden. Maar verder had hij het aan haar overgelaten om met deze gegevens een De grote favoriet in de Tour de France is uitgevallen. Het is Hugo Koblet, die met een gebroken rib naar een ziekenhuis werd vervoerd. Hij was bij de afdaling van de Col van de Soulor met een snelheid van 90 km tegen het bruggetje opgevlogen. Huber, zijn ploegmaat, die voortdurend bij hem was, vertelde dat Koblet, toen hij bij het brug getje was gekomen, plotseling remde. Blijk baar te laat had hij ontdekt, dat de weg niet rechtdoor liep. Het tegendeel was waar, de bocht was zeker 90 graden scherp. Bij het remmen reed hij tegen een witte steen, die daar lag als afscheiding van de weg, en tuimelde van zijn fiets. Waarschijn lijk is hij door de grote snelheid bij het remmen geslipt. Koblet brak een rib. In ravijn De afdaling van de Aubisque, altijd be rucht bij de renners en de volgers, heeft nog een slachtoffer geëist. Niet ver van de plek waar Wim van Est in het ravijn is ge stort, is de regionaal Buchaille van de weg geraakt en in de afgrond terecht gekomen. Ook nu stonden tal van wagens aan de kant van de smalle weg, vlak langs de steile rotswanden, om hulp te bieden. Wonder bo ven wonder is ook de Fransman er met enkele vleeswonden afgekomen. En de Belg Van der Stockt heeft het springen van een band moeten betalen met een lelijke val, enkele kilometers na de pas overgang. Met vleeswonden aan de rech terarm zat hij aan de kant van de weg, la ter is hij toch weer op de fiets gestapt, maar kwam ruim een half uur na de win naar binnen, juist enkele minuten te veel om aan de fatale 15 procentlimiet van deze bergétappe te ontkomen. Vierde slachtoffer Hassenforder is het vierde slachtoffer ge worden van deze étappe. Maar hem is niets overkomen: hij heeft alleen de tol moeten betalen voor zijn roekeloos omspringen met zhn kracht in de achtste étappe tot aan Bordeaux. De man, die toegejuicht werd door tienduizenden, die door de Franse bla den werd opgehemeld als geen ander, kwam 50 minuten later dan de onbekende Catelaan Lerono binnen en.... werd van de lijst geschrapt. Op de Norisring bij Neurenberg werden Zondag internationale motorraces gehouden op een circuit van 3,7 km. De voornaamste resultaten luiden 350 cc klasse (over 111 km). 1. Ray Amm (Rhodesia) met Norton 56 min. 42,6 sec. (gem 118 km. u.) 2. Baltisberger (Duld.) met AJS 57.00.0. 3. Scott (Australië) met AJS 57.01.6. In de race van deze categorie kwam de Engelsman Ramson in een der bochten te vallen. Met een schedelfractuur werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. 250 cc klasse (over 111 km): 1. Wood (G.Br.) met Moto-Guzzi 58.55.6 (gemiddeld 113 km.u.) 2- Lottes (Did.) met DKW 59.03.8. 3. Wheeler (G.Br.) met Moto-Guzzi 1.00.22.0. 500 cc klasse (over 111 km.) 1. Ray Amm met Norton 55.08,7 (gemiddeld 120,9 km.u.) 2. Macalpine (Austr.) met Norton 55.32.07. 3. Goffin (België) met Norton 55.59.1. 125 cc klasse (over 93 km.) 1. Luttenberger (Did.) met Augusta 57.28.6 (gem. 96.6 km.u.) 2. Lottes (Did.) met Augusta 57.34.5. 3. Vaifro (Argentinië) met Mondial 59.26.8. 500 cc zijspannen (over 93 km.) 1. Oliver en Funk (GB en Did) met Norton 52.02.3 (ge middeld 106.5 km.u.). 2. Hillebrand/Barth (Did.) met BMW 52.49.4. 3. Schneider/Schoe ner (Did.) met Norton 53.20.1. Voor het zesde achtereenvolgende jaar neemt een detachement van de Haarlemse politie deel aan de a.s. Internationale Vier daagse Afstandsmarsen te Nijmegen. Reeds in Maart is er met de training een begin gemaakt, zodat de ploeg in goede conditie aan de start zal verschijnen. Maandag aanstaande vertrekt het detache ment en de Zaterdag daarop hoopt ploeglei der van Soest de groepspriis aan de korps chef te kunnen overhandigen. Het detachement bestaat uit: de inspec teurs Van Marion en Endlich, de hoofd agenten Pebesma, Van de Kamer en Ba- rendsen, de agenten Zitman, De Zwart, Sietsma, Nuyens, De Boer, Wilhelmus, Lo- man. Maas. Listing, Kramer, Polderman, Andre en Meuleman. Verzorgers zijn de hoofdagenten Kokhuis en Van Deenen en de agent Mol. Ploegleider is de brigadier Van Soest. UMPIRES BIJ NEDERLAND—AUSTRA- Llë. De cricketwedstrijd Nederland— Australië, die Donderdag 16 Juli in Den Haag zal worden gespeeld, zal worden ge leid door de umpires drs. W. F. Bok en mr. M. A. V. Slingenberg. GORD IEN: 58,10 METER MET DE DIS CUS. Tijdens districtswedstrijden in Pasa dena (Californië) heeft de Amerikaan Fortune Gordien het wereldrecord discus werpen verbeterd door een afstand van 58,10 meter te bereiken. Jeugdkampioenschappen Twee Nederlandse records zijn bij de Nederlandse jeugd kampioenschap pen van de KNAU op de Sintelbaan in Amsterdam gesneuveld. Moerman van Pro Patria liep een bijzonder snelle 300 meter en bracht- het sinds 20 Augustus 1950 op naam van Dick Herberts (A.V '23) staande record van 36 sec. op 35.6 sec. Ook de tweede aankomende, Van der Knaap va,n DOS bleef met 35.8 sec. ruim onder het oude record. De Hagenaar Van der Eykel van Vlug en Lenig verbeterde het nationale record polsstokhoogspringen tot 3.36 meter. Het oude record was sinds 13 Juli 1952 in han den van Swart (Volharding). De Eiod- hovenaar Kamerbeek wist vier kampioen schappen op zijn naam te brengen: 110 me ter horden, kogelstoten, speerwerpen en discuswerpen. Jongens 110 meter horden: 1. Kamerbeek (PSV) 15.2 sec.; 2. Van Boven (Zaanland) 16 sec. Polsstokhoogspringer 1. Van der Eykel (Vlug en Lenig) 3.36 m. (nieuw Neder lands record2.„Culdemond (Warmondia) 3 meter. Kogelstoten: 1. Kamerbeek <PSV) 13.72 meter; 2. Kooh (Pro Patria) 12.98 meter. 1500 meter: 1. Janssen (AAC) 4 min. 11.4 sec.; 2. Veltman (LDA) 4 min. 14 sec. 300 meter: 1. Moerman (Pro Patria) 35.6 sec. (nieuw Nederlands record); 2. Van der Knaap (DOS) 35.8 sec. 100 meter: 1. Van Dijk (Vlug en Lenig) 11.4 sec.; 2. Spoelman (Rapiditas) 11.4 sec. Speerwerpen: 1. Kamerbeek (PSV) 57.63 meter; 2. Van der Eykel (Vlug en Lenig) 45.18 meter. Discuswerpen: 1. Kamerbeek (PSV) 43.37 meter; 2. Kooh (Pro Patria) 38.82 m. 3000 meter: 1. Spierenburg (PEC) 9 min. 7.6 sec.; 2. Jansen (Haarlem) 9 min. 9.1 sec. Vèrspringen: 1. Moerman (Pro Patria) 6.72 meter; 2. Jaspars (Kimbria) 6.53 m. Hoogspringen: 1. Jaspars (Kimbria) 1.725 meter; 2. Faber (Swift) 1.725 meter. 800 meter: 1. Van Wanrooy (Holland) 2 min. 1.1 sec.; 2. Yska (AAC) 2 min. 3.3 sec. Meisjes Vèrspringen: 1. Corrie Kalman (Zaan land) 5.36 meter; 2. R. van Kuik (Adelaar) 5.26 meter.. Discuswerpen: 1. F. C. Lukas (Hollan- dia) 32.02 meter; 2. L. de Jong (WIKFTC) 31.38 meter. Speerwerpen: 1. M. Leuverink (RKEAV) 31.08 meter; 2. E. Veffer (Sagitta) 28.56 m. 80 meter: 1. E. Witkamp (GAG) 10.2 sec, 2. R. van Kuik (Adelaar) 10.3 sec. Hoogspringen: 1. C. Onrust (Lycurgus) 1.402 meter; 2. W. Sijsouw (Marathon) I.402 meter. Kogelstoten: 1. C. van den Bosch (Taxan- di^ia) 12.47 m.; 2. L. de Jong (WIKFTC) II.50 meter. 60 meter horden: 1. Corrie Kalman (Zaanland) 9.3 sec.; 2. E. Schagen (GAC) 9.6 sec. België heeft zich in de finale van het Davis Cup tournooi (Europese zóne) ge plaatst door Italië met 3—2 te verslaan. In de eindstrijd zal België tegen Denemarken uitkomen, dat met 4—1 won van Frankrijk. De postduivenvereniging „Pleines" te Zandvoort nam Zondag deel aan een wed vlucht voor jonge duiven van Roosendaal af, over een afstand van 93 kilometer. Om 8.10 uur gelost, werd de eerste vogel getoond om 9 uur 7 min. 31 sec. De uitslagen waren als volgt: J. Vleeshouwers 1, 21, 31; IJ. van 't Hert 2, 4, 5, 12, 14, 15, 42, 46, 66; G. Driehui zen 3, 6; H. Bartens 7, 9, 18, 22, 33, 61; A. Dorsman 8, 23, 28, 37, 38, 68, 69; A. Molenaar 10, 40; B. Luccassen 11; H. Lansdorp 13, 26, 27, 59; J. de Leeuw 16, 20, 50; M. Buijs 17, 25, 34, 39, 43, 56, 67; C. K. Draijer 19, 41; C. Keur 24, 44, 45, 47, 57; A. Paap 29, 49, 53, 63; J. Koning 30, 35; W. G. Koning 32, 36, 51, 58, 64; C. Driehuizen 48; K. Kramer 62, 54, 60, 62; J. N. Huijer 55. Tevens werd meegevlogen met de wed vlucht van Corbeil af, over een afstand van 443 kilometer. Om 9.15 uur gelost, werd na deze vlucht de eerste vogel getoond om 13 uur 14 min. 22 seconden. De volgende resul taten werden geboekt: A Dorsman 1, 2, 4, 7; C. Visser 3; C. K. Draijer 5; K. Kramer 6; P. Koper 8, 12; H. Lansdorp 9; H. Bartens 10, 19; G. Driehuizen 11; P. Peters 13, 15; A. Molenaar 14; V. C. de Muinck 16; J. de Leeuw 17; J. N. Huijer 18. De Zandvoortse politie ontdekte op het parkeerterrein aan het einde van de Bre- derodestraat een tweetal jongens rijden de in zeepkisten. Uit een der wagentjes kwamen aan de achterzijde rook en vlam men. Toen men een nader onderzoek in stelde, verklaarde één der jongens in zijn „racewagen" een vuurtje te hebben ge maakt, omdat het dan „nog echter" leek. De politie bluste het vuurtje en heeft de knapen ernstig op de gevaren van hun daad gewezen. korte samenvatting op te stellen. „Het hindert niet, als het niet helemaal lukt," had hij gezegd. „Mijn aantekeningen zijn niet erg uitvoerig en bovendien houd ik me nooit aan de oorspronkelijke opzet. Maar we kunnen er in ieder geval een uit gangspunt van maken." Elsie zat thans met een kloppend hart te wachten. Ze had de samenvatting uitvoe riger gemaakt dan hij waarschijnlijk be doeld had, en misschien keurde hij haar werk af en zou hij boos zijn om haar eigen gereidheidMark scheen geen haast te hebben om met het werk te beginnen. Hij stak een pijp op en scheen in gedachten verdiept te zijn. Elsie wachtte geduldig en maakte geen enkel geluid. Plotseling leunde hij voorover en vroeg dringend: „Elsie, je bent hier nu een week. Voel je je prettig? Vind je het hier om uit te houden? Het moet voor een jong meisje als jij hier een vrij saai leven zijn. Maar je kunt, wanneer je wilt, de auto nemen." Elsie was volkomen verrast. Ze wist niet, dat hij over dit onderwerp de hele morgen al had lopen piekeren. Langzaam ant woordde ze: „Ik vind het hier heerlijk, meneer Hilary, en ik houd van Willows. Ik ben nog nooit in mijn leven zo gelukkig geweest als hier. Ik wil alleen graag zeker zijn, dat ik mijn werk voor u goed doe. Tot nu toe lijkt het meer op een prettige vacantie." Mark lachte. Voor hèm was het ook een soort vacantie geweest. Ze hadden samen lange wandelingen door het mooie land schap gemaakt, en hoewel hij niets kon zien, had.hij toch met een trots gevoel Elsie cp het vele schone, dat hij zo goed kende, gewezen. „Zeg je het niét uit beleefdheid?" vroeg hij met een wonderlijke klank in zijn stem, „Je bent namelijk van nature ont stellend beleefd, Elsie". „Nee", antwoordde Elsie zacht. „Nee, meneer Hilary, ik meen het heel oprecht". „O, lieve kind, noem me alsjeblieft Mark", viel hij ongeduldig uit. „Je geeft me het gevoel alsof ik honderd ben. En laten we nu eens gaan kijken, wat dat hoofdje van jou uitgespookt heeft met mijn ideeën HOOFDSTUK 16 Het was tie Zondag, voorafgaande aan 11 November, Wapenstilstandsdag. Elke Zondag reed Elsie Mark en Annie naar de oude grijze kerk in Farndon, die gebouwd was om veel meer kerkgangers plaats te bieden dan er tegenwoordig kwamen. Het geringe aantal trouwe bezoekers van de dienst leek enigszins verloren in de grote ruimte, maar Eisie genoot altijd van de vredige stemming, die er heerste, van het zingen van het koor en van de mooie ge brandschilderde ramen, die naar Mark haar verteld had origineel waren. Ze waren door de tijden heen bewaard geble ven. Op deze plaats kreeg Mark telkens weer nieuwe kracht om zijn lot te dragen. Wan neer hij neerknielde in de oude bank, die gedurende vele generaties aan zijn. familie toebehoord had, en de oude, bekende ge beden uitsprak, wanneer hij luisterde naar de ernstige woorden van zijn vriend John Ayrton, dan kwamen er nieuw vertrouwen en nieuwe hoop in Marles hart. Tussen An nie, stevig en gezet, aan zijn ene, en El sie's slanke figuurtje aan zijn andere zijde, gaf hij zich over aan zijn gebed en vergat hij even de spanning, die nog tot April van het volgend jaar zou duren. Elsie wist hóe prettig hij tieze Zondagmorgendienst vond en hoe hij genoot van de conversatie na af loop met de jonge dominee. Annie genoot op haar manier ook van de kerkdienst. Ze nam de Zondag heel ernstig op, droeg al tijd zwarte kleren en kookte die dag nooit, maar maakte alles van te voren klaar. Aan het huishouden mocht, volgens haar, op Zondagen weinig of niets gedaan worden. Als het mooi weer was, stuurde ze Mark en Elsie na de lunch uit om te gaan wan delen. „Ga Gods heerlijke natuur in en kijk naar de wonderen, die Hij tot stand heeft gebracht", placht ze te zeggen. Ze hield van frisse lucht, zowel letterlijk als figuurlijk, en vooral voor iemand, die veel achter een schrijfbureau zat, leek het haar absoluut noodzakelijk. „Neem hem vooral zoveel mogelijk mee uit, mijn kind", had ze m het begin al dadelijk tot Elsie gezegd, „dan vergeet hij zijn zorgen en heeft hij geen gelegenheid om te piekeren". Elsie was hiertoe maar al te gaarne bereid. Ze vond het heerlijk om in de prachtige om streken van Willows te wandelen, en om Mark vol zelfvertrouwen langs de hem be kende paadjes te zien gaan, terwijl hij haar alles van het landschap uitlegde^ alsof hij normaal kon zien (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6