De Sovjet-Unie doet mee aan hulpprogram der UNO Oost-Duitse regering bereid tot algemene verkiezingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Woesteling 3 keer in benen geschoten Ministers in Georgië en Oost-Duitsland, Dekazonov en Fechner, ontslagen Vier millioen roebel voor achterlijke landen Verrassende Russische mededeling in de Sociale en Economische Raad te Genève Rapport over de Duitse Juni-opstand H.O.V.-musici vragen pensioenregeling Straaljager neergestort in Bilthoven Geallieerd tegenoffensief aan het Koreaanse front Prinsessen in New York Het woord is aan Géén stukken van zaak Fonteijn vernietigd Voorstel tot overleg tussen Oost en West Russisch leger belooft trouw DONDERDAG 16 JULI 1933 Nachtelijk rumoer in IJmuiden Vrouw, dochter en politie bedreigd Reusachtige brand in Djakarta Naam Noordhollands Philharmonisch Orkest voorgesteld Nieuwe Italiaanse regering uit één partij Zuivering na Beria's val Piloot redde zich met een parachute Minister Staf; Weerrapporten s£ 68e JAARGANG No 5 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 158 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENèVE. (Reuter). De Sovjet-Unie heeft vandaag haar bereidheid te kennen gege ven mee te doen aan het UNO-program voor technische bijstand aan onontwikkel de gebieden en vier miilioen roebel voor dit werk toegezegd in 1953. De Russische afgevaardigde Aroetioenian heeft dit meegedeeld op een bijeenkomst van de Economische en Sociale Raad van de UNO. Aroetioenian deed zijn mededeling, toen de V.S. ren resolutie indienden, welke aandrong op uitvoering van president Eisenhowers oproep tot vorming van een internationaal fonds voor de ontwikkeling van economisch ten achter gebleven lan den. Dit fonds zou zijn gelden moeten krij gen door besparing op bewapening in de gehele wereld onder internationaal toe zicht. John Baker, de Amerikaanse afgevaar digde, zeide, dat in de ontwerp-resolutie alle landen der UNO worden uitgenodigd zich aan te sluiten bij een verklaring over het onderwerp op de volgende Algemene Vergadering. In het debat over economische ontwik keling zeide de Sovjetafgevaardigde: „De Sovjet-Unie heeft altijd het program voor technische bijstand voor economisch ten achter gebleven landen gesteund. Maar wij zijn van mening, dat dit program zodanig moet worden georganiseerd, dat de uit breiding van de binnenlandse hulpbronnen dezer landen wordt bevorderd en hun eco nomische onafhankelijkheid daardoor ver sterkt. Er moeten geen voorwaarden wor den gesteld ten gunste van enig land dat hulp verleent", zei hij. „Onder deze omstandigheden is de Sov jet-Unie bereid deel te nemen aan de tech nische bijstand van de UNO aan economisch ten achter gebleven landen en zegt zij vier millioen roebel (ongeveer VA millioen gulden) toe voor het program van 1953". De Amerikaanse afgevaardigde zeide, dat het fonds zou moeten worden gevormd wanneer er vorderingen zijn gemaakt op het gebied der ontwapening. Hij verklaarde, dat president Eisen hower enige tijd geleden een plan had uit eengezet, volgens hetwelk besparingen als gevolg van ontwapening gestort zouden In de afgelopen nacht heeft zich op een bovenhuis aan de Kanaalstraat ter hoogte van het Willemsplein te IJmuiden een vechtpartij afgespeeld, waarbij de 40- jarige monteur J. M., die sterk onder de invloed van sterke drank verkeerde, door een brigadier van politie driemaal in de benen geschoten moest worden voor hij tot kalmte kwam. Omstreeks half twaalf werd de politie te hulp geroepen bij een ruzie in het bo venhuis, waar M., beschonken thuis ge komen, zijn vrouw mede als gevolg van zijn benevelde toestand met moord en doodslag bedreigde. De 16-jarige dochter probeerde passanten te alarmeren door uit het raam te schreeuwen en uit haar noodkreten bleek, dat M. niet alleen haar moeder maar ook haarzelf naar het leven stond. De inmiddels gearriveerde brigadier drong het huis binnen, maar bracht het niet verder dan tot het portaal: boven aan de trap deelde de heer des huizes mee, dat de wetsdienaar eveneens van het leven beroofd zou worden, als hij het waagde verder te komen. De wildeman zwaaide daarbij krachtig met een stoel, maar de brigadier, die aannam dat de bedreigde echtgenote er al ernstig aan toe was wat de toegestroomde omstanders hem eveneens vertelden trok zich van de dreigementen weing aan en ging naar bo ven. Hij kreeg echter de stoel tegen zich aan en M. zocht alweer naar nieuw meu bilair. Met zijn dienstpistool moest de brigadier vervolgens de dronkeman drie keer in de benen schieten hij raakte daarbij het bot niet voor deze enigermate tot kalmte kwam. Met assistentie van een inmiddels toe geschoten maréchaussee en iemand uit het publiek werd vervolgens de trap be stormd, maar de gewonde had blijkbaar nog energie genoeg om de vechtpartij te hernieuwen en de kluwen rolde de trap af In het portaal is M. op een draagbaar be vestigd en naar het Antonius ziekenhuis vervoerd. De vrouw had ondertussen onge deerd de vlucht genomen en de dochter bleek zichzelf in een kamer te hebben op gesloten. De Indonesische radio-omroep heeft be kend gemaakt, dat een reusachtige brand een gehele wijk van Djakarta heeft ge teisterd. Ongeveer 300 huizen zijn ver woest. De schade wordt op ongeveer 1 millioen roepiah geschat. kunnen worden in een fonds voor hulp en wederopbouw in de wereld. De secretaris-generaal der UNO, Ham- marskjoeld, hegft te New York verklaard, dat de Russische bijdrage van vier millioen roebel tot het program der UNO voor technische bijstand „zeer welkom zal zijn". Tot dusverre hebben reeds meer dan zeventig landen aan dit program bijge dragen. De Russische delegatie bij de Economi sche en Sociale Raad der UNO heeft voor het eerst sinds 1948 Joegoslavische afge vaardigden voor een receptie uitgenodigd. Er waren ongeveer 300 gasten. Volgens „Die Welt", een „onafhankelijk" West-Duits blad, heeft de Oost-Duitse mi nister voor Staatsveiligheid, Zaisser, aan een vertegenwoordiger van de Russische geheime politie bij het hoge commissariaat te Oost-Berlijn, kolonel Ilnitzki, een ge- détailleerd rapport over de gevolgen van de onlusten van 17 Juni doen toekomen. Volgens dit rapport, aldus „Die Welt", zijn 267 demonstranten om het leven ge komen en 1.071 gewond. (De Oost-Duitse regering maakte indertijd melding van 25 doden en 278 gewonden). Aan de andere kant zijn 116 leden van de veiligheidsdienst en functionarissen van de Oost-Duitse regering en de S.E.D. omgekomen, terwijl 645 personen werden gewond, onder wie verscheidene ernstig. Ook vele gewonde demonstranten zouden in levensgevaar verkeren. Voorts wordt, aldus „Die Welt", in het rapport gezegd, dat 141 personen door Russische krijgsraden ter dood zijn veroor deeld en terechtgesteld, te weten 89 de monstranten en 52 leden van de volkspo- litie. Bovendien werden „14 provocateurs", na door Oost-Duitse tribunalen ter dood te zijn veroordeeld, gefusilleerd. Tenslotte werden te Oost-Berlijn en in Oost-Duitsland 31 personen gedood en 28 gewond, die zich in strijd met het uit gaansverbod op straat toonden. De Russen zouden 18 doden en 126 ge wonden hebben. In totaal werden 5.143 betogers gearresteerd, van wie 2.917 in middels zijn vrijgelaten en 1.076 veroor deeld tot gevangenisstraffen. Zoals wij gisteren hebben bericht, wordt op Zaterdag 18 Juli in het gebouw van de Provinciale Griffie de oprichtingsvergade ring van de stichting „Noordhollands Or kest genaamd de H. O. V." gehouden. Op een hedenochtend gehouden bijeenkomst hebben de musici van dit orkest besloten een telegram van de onderstaande inhoud aan deze vergadering te richten: „De orkestleden van de H.O.V. - kennis genomen hebbende van de publicaties in de pers aangaande de constituerende ver gadering van de stichting Noordhollands Orkest - brengen het volgende met alge mene stemmen te uwer kennis: lste: De orkestleden wensen bij deze hulde en dank te brengen aan degenen, die de overgang van de H.O.V. naar provin ciaal orkest hebben mogelijk gemaakt. 2de: Zij dringen met klem aan op een pensioenregeling en hopen dat de verga dering in deze ten spoedigste maatregelen zal nemen. 3de: Zij geven in overweging het toe komstig orkest de naam te verlenen van Noordhollands Philharmonisch Orkesl, om hiermede op duidelijke wijze van de wen ding in de gang van zaken gewag te ma ken. 4de: Zij geven de wens te kennen een vertegenwoordiger uit het orkest in het bestuur te doen opnemen." De dirigent Toon Verhey heeft ver klaard met de inhoud van dit telegram in te stemmen. ROME, (Reuter) Alcide de Gasperi heeft Woensdagavond zijn achtste achter eenvolgende regering gevormd. Zij bestaat geheel uit leden van zijn eigen christen democratische partij en zal de eerste re gering van leden van één partij zijn sedert de oorlog. De nieuwe regering zal echter geen meerderheid in het parlement hebben en afhankelijk zijn van het onthouden of de steun van andere groepen, zelfs voor een eerste vertrouwensstemming. De bekende violist Louis Zimmerman, die vele jaren deel uitmaakte van het Amster damse Concertgebouworkest, viert Zondag 19 Juli a.s. zijn tachtigste verjaardag. De minister van Binnenlandse Zaken van de Sovjet-republiek Georgië, Dekanozov, is ontslagen als minister en als lid van het centrale comité van de Georgische commu nistische partij. Ook is een zekere Mamoe- lov ontslagen als lid van het centrale co mité aldus meldt radio-Tiflis. Dekanozov werd op 16 April tot minister van Binnen landse Zaken benoemd. Dit is de tweede zuivering in Georgië, het geboorteland van Stalin en Beria, sedert Stalins overlijden. In Oost-Duitsland Otto Grotewohl, de Oost-Duitse eerste minister, heeft Max Fechner, de minister van Justitie, van zijn ambt ontheven we gens „staatsvijandige activiteit". Het offi ciële Oost-Duitse persbureau A.D.N. dat dit heeft gemeld, bericht verder, dat me vrouw Hilde Benjamin, de huidige vice- presidente van het Oost-Duitse hoogge rechtshof, in de plaats van Fechner is be noemd. Volgens de West-Berlijnse anti-commu nistische organisatie „de vrije juristen" zouden Fechners zoon en schoondochter Dinsdagavond gearresteerd zijn. Fechner trad op 16-jarige leeftijd toe tot de socialistische partij en was werkzaam in de journalistiek tot 1933. Toen werd hij gearresteerd wegens anti-nazistische acti viteit en in een concentratiekamp opgeslo ten. Hij werd in 1949, toen de Oost-Duitse regering werd gevormd, tot minister van Justitie benoemd. Waarnemers verwachten dat de zuive ring in de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland voort zal gaan en dat de thans gevallenen gevolgd zullen worden door anderen, die tot hun groep behoorden. Hedenmorgen om half twaalf is een straaljager boven Bilthoven (gemeente De Bilt( uit een vrille neergestort. De piloot is met zijn parachute behou den op de vliegbasis Soesterberg neerge komen. De straaljager was ook van deze vliegbasis afkomstig. Het vliegtuig is neergekomen in de ver versingsvijver van het gemeentelijk zwem bad „Brandenburg" te Bilthoven. Enkele stukken vielen in een boomgaard en op de spoorlijn Utrecht-Amersfoort nabij het station Bilthoven. SEOEL, (Reuter) De verbondenen in Korea zijn vandaag tegen het aanbreken van de dag een tegenoffensief begonnen. Men spreekt aan het front van „het groot ste offensief in twee jaar". Er wordt „bevredigende voortgang" ge meld. Het tegenoffensief wordt gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen. Het Zuid-Koreaanse ministerie van De fensie deelt mede, dat sinds het begin van het Noordelijke offensief 18.500 Chinezen zijn gedood of gewond door Zuid-Kore- anen. Door het heldere weer kunnen gealli eerde bommenwerpers nu intensief aan de strijd deelnemen. Een Noordelijke divisie, nog niet door loopgraven beschermd, werd zwaar aangevallen. De Chinezen zijn zich thans ijlings aan het ingraven. Er is nog niet bekendgemaakt, hoeveel man er aan het tegenoffensief deelneemt. Het offensief der Chinezen lijkt thans zijn grootste kracht verloren te hebben. Bestandsbesprekingen PANMOENDJOM (Reuter). De on derhandelaars te Panmoendjom hebben Donderdag na een vergadering van 24 mi nuten de zitting tot Zaterdagmiddag ver daagd. De onderhandelingen zijn niet afgebro ken, zoals gisteren werd gemeld, doch een kwartier te laat begonnen, hetgeen klaar blijkelijk werd veroorzaakt door het wach ten van de gedelegeerden van de U.N.O. op een boodschap. Een helicoptère bracht tenslotte de boodschap, waarna de bespre kingen begonnen. Radio-Pjongjang deelde Donderdagoch tend mede, dat de geallieerden tot Woens dag tweemaal in de lopende reeks onder handelingen om opschorting van de onder handelingen hadden gevraagd. De voort durende verzoeken om opschorting verlen gen de oorlog in Korea onnodig, aldus de radio. NEW YORK (Reuter) De prinsessen Beatrix en Irene zijn Woensdag op het New Yorkse vliegveld Idlewild aangekomen, op weg naar Chatham in de Amerikaanse staat Massachusetts, waar zij zes weken zullen blijven. Aanvankelijk was de bedoeling, dat de beide prinsessen Donderdag naar Chatham zouden doorreizen. Met het oog op de ver moeiende reis werd Woensdag besloten, dat de reis naar Chatham pas Vrijdag zal wor den ondernomen. Er zullen geen uitnodigingen voor o£i- ciële gelegenheden worden aangenomen. Het is de bedoeling, dat de beide prinsessen van hun vacantie genieten, zoals meisjes die geen prinses zijn. Het staat nog niet vast of de prinsessen per auto of per vliegtuig van New York naar Chatham zullen reizen. Jefferson: Zijt gij boos, tel dan tot tien alvo rens te spreken; zijt ge erg boos, tel dan tot honderd. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vermeer betref jende het ontbreken van stukken behorende tot het dossier van de sergeant-konstabel A. Fonteijn, heeft de minister van Marine, de heer Stafschrifte lijk het volgende geantwoord: Bij brief van 12 November 1949 zijn, naar aanleiding van een daartoe van de officier van Justitie te Amsterdam inge komen verzoek, de in de archieven van het ministerie van Marine en van de ge neeskundige dienst der zeemacht aanwe zige bescheiden, alsmede de uit het archief van de centrale raad van beroep op aan vraag ontvangen stukken betreffende de zaak van de gewezen sergeant-konstabel A. H. F. Fonteijn, aan genoemde officier van Justitie toegezonden. Daarbij is inderdaad en geheel over eenkomstig de feiten bericht, dat ver dere aanvulling van het dossier niet mogelijk was, aangezien een groot deel der marine-archieven door oorlogs handelingen is verloren gegaan. Of de centrale raad van beroep, naast de bedoelde aan de officier van Justitie te Amsterdam gezonden stukken, nog. over andere bescheiden, de zaak Fonteijn be treffende, heeft beschikt, is de minister niet bekend. Door die raad zijn in de loop van het jaar 1951 of 1952 geen stukken, de zaak Fonteijn betreffende, aan het ministerie van Marine teruggezonden. De minister stelt het op prijs, catego risch te verklaren, dat bij het ministerie van Marine geen stukken, de zaak tegen de gewezen sergeant-konstabel Fonteijn betreffende, zijn vernietigd. BERLIJN, (Reuter) De Oost-Duitse ministerraad heeft Woensdag verklaard, te willen deelnemen aan verkiezingen in geheel Duitsland. In een door het officiële Oost-Duitse persbureau A.D.N gepubliceerd communiqué wordt voorgesteld, ver tegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland bijeen te laten komen om voorberei dingen te treffen voor deze verkiezingen. De Oost-Duitse regering verklaart zich ook bereid tot een bespreking van de Duitse eenheid en een vredesverdrag voor geheel Duitsland. r sx s\ Het communiqué werd uitgegeven nadat Grotewohl, die tezamen met president Pieck voorzitter van de SED is, van ge dachten had gewisseld met de leiders van de andere partijen, dr. Bolz (nationaal- democratische partij), dr. Loch (liberaal- democratische partij), Scholz (boerenpar tij) en Nuschke (christen-democratische partij), aldus A.D.N. Het is opmerkelijk dat de naam van Ul- bricht, de secretaris-generaal van de S.E.D. niet genoemd wordt. Invitatie LONDEN (Reuter). Amerika, Enge land en Frankrijk hebben Woensdag de Sovjet-Unie uitgenodigd voor een confe rentie van ministers van Buitenlandse Zaken, eind September. De drie Westelijke mogendheden verklaren, dat overeenstem ming van de vier mogendheden over Duits land en Oostenrijk „een belangrijke bij drage tot de vrede" zou zijn. In gelijklui dende nota's, die aan de vertegenwoordi gers der Sovjet-Unie in Londen, Parijs en Washington zijn overhandigd, wordt voor gesteld, dat de conferentie in een nader bij onderlinge overeenkomst te bepalen plaats zal worden gehouden. De conferentie zou omstreeks het einde van September kunnen beginnen. De te bespreken onderwerpen zouden de volgende moeten zijn: De organisatie van vrije verkiezingen in de federale republiek, de Oostelijke zóne van Duitsland en in Berlijn. Dit zou onder meer inhouden bespreking van de nood zakelijke waarborgen voor vrijheid van beweging, vrijheid van handelen voor poli tieke partijen, vrijheid van pers en verze kering van de voornaamste vrijheden aan Ondr grote belangstelling is gisteren voor het Rotterdamse raadhuis de cérémonie protocolaire gehouden van de Gymnaestrada, het internationale gymnastiekfeest, dat duizenden turners en turnsters tot en met Zondag in de Maasstad houden. Een overzicht van de plechtigheid na het hijsen van de vlaggen der deelnemende landen. MOSKOU. (United Press). Het orgaan van de Russische communistische partij „Pravda" meldt dat de Sovjet-minister van Defensie, maarschalk Nikolai Boel- ganin en de hoge functionarissen uit het leger „stipte en loyale steun" aan partij en regering hebben beloofd. Dit geschiedde op speciale vergaderin gen, die door het ministerie van Defensie waren georganiseerd, en waar behalve Boelganin als sprekers optraden maar schalk Gregory Zhoekov, kolonel-generaal A. S. Zheltov, hoofd van de politieke afde ling van het leger en maarschalk Wassily Sokolovski, chef van de generale staf. Op deze bijeenkomsten werd een resolutie aan genomen, waarvan de tekst luidde: „De partij organisatie van het ministerie van Defensie en alle communisten in het Sovjetleger en de Sovjetvloot zullen stipte en loyale steun blijven verlenen aan het centrale comité van de communistische partij. De gehele zin van onze levens be staat uit het dienen van het Sovjetvolk door middel van de vastberaden uitvoering der beslissingen van partij en regering". Naar de „Pravda" meldt zijn militaire bijeenkomsten van deze aard gehouden in Moskou, Leningrad, Kief en in de militai re districten van Transkaukasië en elders. alle Duitsers voor, tijdens en na de verkie zingen. Verder moeten de voorwaarden voor de vorming van een vrije regering voor geheel Duitsland met vrijheid van handelen in binnenlandse en buitenlandse aangelegenheden worden besproken. Dit zijn de voornaamste stappen, die vooraf moeten gaan aan het openen van besprekingen met de Sovjet-Russische re gering over een Duits vredesverdrag, op zich zelf een belangrijk element van een algemene regeling. De regeringen zijn ook van mening, dat op deze eerste bijeenkomst tenslotte een overeenkomst moet worden bereikt over het Oostenrijkse verdrag. De Moskouse pers heeft Donderdag in een bericht van 200 woorden het besluit van de drie Westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken medegedeeld om de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, uit te nodigen voor een vier- mogendhedenconferentie ter bespreking van het Duitse vraagstuk. Er werd geen commentaar op het besluit gegeven. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- ,3 IS -O F ii w coestand S& 2 i S) zS iS-S S5 Helsinki onbewolkt windstil 24 5 Stockholm zwaar bew. Z 6 20 0 Oslo zwaar bew. Z 2 19 1 Kopenhagen zwaar bew. ZW 9 19 1 Amsterdam onbewolkt ZZW 5 18 4 Edinburgh licht bew. WZW 4 16 0 Londen zwaar bew. Z 2 21 1 Luxemburg mist ZW 1 18 3 Parijs zwaar bew. ZW 2 21 2 Bordeaux onbewolkt ONO 3 23 0 Grenoble onbewolkt windstil 25 0 Nice zwaar bew. N 3 24 0 Genève onbewolkt windstil 24 0 Zurich onbewolkt windstil 22 0 Locarno onbewolkt NO 1 26 0 Berlijn nevel WZW 2 21 3 Frankfort nevel ZZW 2 19 3 München licht bew. WZW 2 22 0 Wenen onbewolkt ZZW 2 24 0,5 Innsbrück zwaar bew. windstil 24 0 Rome onbewolkt windstil 28 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. OPNIEUW BUTEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien, hier en daar vergezeld van onweer. Zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 17 Juli Zon op 4.40 uur, onder 20.52 uur. Maan op 11.47 uur, onder 22.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 Juli Hoog water: 6.46 en 19.16 uur. Laag water: 2.31 en 14.44 uur. Vrijdag 17 Juli Hoog water: 7.20 en 19.42 uur. Laag water: 3.03 en 15.15 uur. - -<^CO300eO0C6CCO

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1