Meer voorrang voor leerkrachten bij woonruimte-toewijzing SCHOOLBOEKEN Franka-Superwitbrood Franken Aankoop garage Lorentzplein kreeg tien tegenstemmers Heemsteedse raad niet in beroep wegens toelating drs. M. Weyers Commissie voor culturele vorming ontplooide nuttige activiteit Kort en bondig Nieuw!! RAAD HAARLEM Bezwaar tegen brug gelden voor schippers Broodvrede getekend Jubilea bij Haarlemse belastingdienst Spoedig beslissing over bouw Prinsenbrug DONDERDAG 16 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Examens Nieuwe gezichten Prijzen van Maandag af weer 2 cent hoger Deelnemers orgelconcours ontvangen Dure eisen aan de spoorwegen Meer dan een halve eeuw toonaangevend Smid raakte bekneld onder lastblok van 400 kilogram Terugkeer van Nederlan ders uit de Sovjet-Unie vertraagd Terwijl nu niet van de muur de talrijke blozende schutters van hun maaltijden op hem neerzagen maar een serie strenge middeleeuwse vorsten, was gisteren de Haar lemse raad verenigd rondom een agenda, die geen zeer vitale kwesties maar wel zeer veel stof tot spreken bleek op te leveren. Een der belangrijkste punten van de agenda, waarover overigens weinig werd gezegd, was de verlening van een voor schot van f 571.469 aan de Woningbouwvereniging „Bloemenhof" voor de bouw van 58 woningen aan de J. J. Hamelinkstraat, waarover wij reeds eerder berichtten. Voorts hebben B. en W. in deze vergadering toegezegd, dat bij de toewijzing van woonruimte groter voorrang zal worden verleend aan in Haarlem benoemde leer krachten. De stad blijkt in dit opzicht een slechte naam te hebben gekregen, die mogelijk ook de aanmelding van sollicitanten reeds kan hebben beïnvloed. Tot ver lenging van de exploitatie-overeenkomst van het Concertgebouw met de heer H. Deinum werd nog niet besloten omdat de raad gaarne te voren uitvoeriger omtrent de exploitatie, vooral van het laatste jaar der overeenkomst, wordt ingelicht. B. en W. zullen deze zaak later opnieuw en meer gedocumenteerd aan de raad voorleggen. Er bestond twijfel over de onmiddellijke noodzaak van de aankoop der percelen Lorentz- plein 41 en 42 voor de toekomstige onderbrenging van de ziekenauto's, maar er werd met 24 tegen 10 stemmen toch toe besloten. Bij de ingekomen stukken introduceer de de voorzitter, mr. Cremers, de nieuwe toeschouwers op de houten pane len aan de wand bij de raad en de heer Van der Giessen (Arb.) bleek met het gezelschap zeer ingenomen te zijn, alleen uitte hij de hoop, dat deze heer schappen in de komende jaren wat gerei nigd zouden werden, want ze gaan nog te zeer achter het vernis schuil. Mevrouw Scheltema (V.V.D.) vond de nieuwe panelen ook een verfraaiing van de raad zaal. Zij verwonderde zich over de ver dwijning van de wandspreuk „Vigilate Deo Confidentes", maar de voorzitter legde uit waarom deze daar eigenlijk niets meer te maken had. Het was vroeger een spreuk van Holland maar thans komt zij noch in het Noord- noch in het Zuidhollandse wa pen voor. Inmiddels heeft de Zuidhollandse Oudheidkundige vereniging zich van deze spreuk meester gemaakt. Meer inlichtingen bfj een voordracht Bij de voordracht tot benoeming van een hoofd aan de Van Zeggelenschool in de Karolingenstraat gaf mej. B o 1 s i u S (K.V.P.) te kennen, dat zij de raad onvol doende over de sollicitanten ingelicht achtte om een beslissing te kunnen nemen. Zij vroeg zich bovendien af waarom er in de voordracht geen enkele Haarlemmer voorkwam, waar er toch wel sollicitanten uit Haarlem waren. Ook de heer W ea sing (C.H.) achtte de gegevens te be perkt, waarop de heer Voogd (Arb.) zeide dat het slechts de taak van de raad is te kiezen uit de voordracht en dat zij zich met overige sollicitanten niet behoort bezig te houden aangezien B. en W. en de inspecteur de sollicitanten hebben te selec teren. Mevrouw Scheltema meende echter dat het te ver ging de raad zo wei nig bevoegdheid toe te kennen. Zij zou graag iets meer over de andere sollicitan ten vernemen al was het alleen maar om te weten hoe op het ogenblik de „baro meter" van het aanbod van leerkrachten staat. Formeel hebben B. en W. inderdaad het recht om buiten de raad om een voor dracht uit de sollicitanten samen te stel len, zo lichtte wethouder Geluk toe, maar zij zijn volkomen bereid om de raad beter in te lichten indien deze dat wenst. Er waren voor deze functie ongeveer zeventig sollicitanten. Kwantitiatief kwam er dus nogal wat uit de bus maar kwalita tief kon deze oogst B. en W. en de inspec teur maar matig bevredigen. Men ver moedt dat hierbij de slechte naam die Haarlem betreffende de huisvesting van leerkrachten heeft, ook een rol speelt. Er zijn reeds zeer goede sollicitanten geweest, die zich om die reden hebben teruggetrok ken. Hierbij deelde de wethouder mede dat er voortaan groter voorrang bij de huisvesting zal worden verleend aan leer krachten bij het openbaar en bijzonder onderwijs. Uit de voordracht werd ten slotte de heer P. A. Teerling uit Gouda (1) met 33 stemmen gekozen. De heer A. Meuleman uit Olst (2) kreeg de overige (wee stemmen. Het klompje bü de brug Bij het voorstel tot vaststelling van de door Gedeputeerden gewilde wijzigingen in de verordening op de heffing en invor dering van haven- en kadegeld vestigde de heer Proper (Comm.) de aandacht ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 Hoofdakte-examens Rijkskweekschool, Haarlem. Geslaagd voor A en B: R. J. Kuipers te Urk; J. Varwijk te Medemblik; H. T. Visser te Amsterdam. Voor A: C. S. Rozendaal te Beverwijk; I. J. Terzol te Amsterdam. In Haarlem slaagden gisteren voor de Mulo-examens: P. J. Vink, Beverwijk; E. v. Zoelen, Uitgeest; C. A. Panis, Velsen-N.; J. Huisman, Heemstede; J. F. Gertenbach, Wijk aan Zee; T. Romeijn, Beverwijk; F. Boerink, Velsen-N.; J. Bouwknegt, Bever wijk; Y. Bron, Wijk aan Zee; A. C. Kuiper, Beverwijk; A. A. v. d. Werff, Beverwijk; A. Buijs, Sassenheim; G. de Vries, Hillegom; T. Boekee, Haarlem; C. D. de Boer, IJmui- den; P. v. Brummelen, Haarlem: R. v. Baak, C. A. v. Amersfoort, K. J. Eits, Bloemendaal; N. G. v. Gelder, Haarlem; F. H. Piets, Haar lem; A. Meijer, Haarlemmermeer; P. J. Oostwouder, H. H. Struik, H. Strijkers, G. J de Laat. A. v. Leeuwen, J. v. Maris, A. Jansma, allen te Haarlem; L. E. Kerkhof, Badhoevedorp: A. S. Krom, W. Cramer, A. v. d. Velde, C. Vervoort, allen te Haarlem. op een adres van de Kon. Schippersver eniging „Schuttevaer", dat de afschaffing van de haven- en kadegelden beoogt en overdracht van de haven- en kadegelden op de verladers en ontvangers van goede ren. Hij zeide met de algemene strekking van dit adres niet te kunnen meegaan maar vond toch de doorvaartgelden onbillijk voor de schippers. De bruggen zijn voor hen toch al obstakels. „De scheepvaart heeft tenslotte de oudste rechten in ons land", schertste hij, „de Batavieren kwa men in de oudste geschiedenis al op boomstammen aandrijven en de Romeinen legden pas 50 jaar later de heerwegen aanNadat de heer Mensink (Arb.) geopperd had dat de voetganger er toch nóg eerder was geweest. Wethouder Bakker antwoordde dat er ook een wegenbelasting be staat. Wanneer het vervoer te water nog altijd met boomstammen geschied de dan zouden de vaarwateren de ge meente niet zoals voor dit jaar weer is geraamd 103.000 aan onderhoud kosten. Schepen hebben nu een keer een grotere diepgang dan boomstam men. De opbrengst van de havengel den 52.000), sluisgelden 2500) en bruggengelden 6000) wegen nog lang niet tegen deze onderhoudskosten op, aldus de wethouder, die echter toe zegde dat de bruggengelden het vol gend jaar nog eens zullen worden be zien. Het bedrag van 12.800 voor dekking van de kosten voor de bedrijfskadertrai- ning van ambtenaren werd door de raad toegestaan nadat wethouder Bakker de heer Wensing (C.H.) op diens infor matie had medegedeeld dat de kosten niet verder konden worden teruggebracht. Halsbrekend? De jeugd, die het gebouw „Het Baken" aan de Bakenessergracht 10 in gebruik heeft, wil zelf de hand aan de kwast slaan om dit van binnen eens grondig te reini gen indien de gemeente medewerking ver leent om aan de verf te komen. Wethouder Angenent vond dit wel sympathiek en verzocht de medewerking van dé raad. Ook de heer Van der Giessen (Arb.) juichte namens zijn fractie deze onderne mingsgeest toe maar achtte het witten van het nogal hoge plafond en het opknappen van het trappenhuis door de jeugd uit vei ligheidsoogpunt niet geheel verantwoord. Hij vroeg gemeentewerklieden voor dit deel van het werk. „Kom", meende de wet houder, „er zullen er heus wel onder deze jongeren zijn, wie dit werk is toever trouwd". En toen de heer Van der Giessen nogmaals verklaarde het toch niet ver trouwd te vinden, waarin de heer Albrecht (Arb.) hem bijviel, vestigden de heren Van der Velde (K.V.P.) en Spek (A.R.) er de aandacht op dat het bestuur van deze jeugdorganisatie het zelf heeft aangeboden en daarmee dus de verant woordelijkheid op zich heeft genomen. Wethouder Angenent sloot zich daarbij aan en zeide dat het werk zoals de heer Van der Giessen het wilde laten uitvoeren 2000 duurder zou zijn. Daardoor zouden de kosten de gemeente te hoog worden voor een werk als dit dat uit onderhouds- oogpunt niet eens zo bijzonder urgent is maar dat hij mits door de jongeren zelf graag wilde laten uitvoeren om het som bere intérieur op te frissen. De gevraagde medewerking werd daarop zonder hoofde lijke stemming verleend. Beheer Concertgebouw De gevraagde verlenging voor 10 jaar van de exploitatie-overeenkomst met de heer H. Deinum betreffende het Concert gebouw stuitte op het bezwaar van me vrouw Sch e ltema en de heer Spek, die onvoldoende gegevens zeiden te heb ben om dit vorstel te beoordelen. De ex ploitatie-uitkomsten van het derde jaar van de overeenkomst, die hiervoor zo be langrijk zijn, zijn de raad nog onbekend. Ondanks het grote vertrouwen dat hij in het beheer van de heer Deinum heeft meende de heer Spek te moeten adviseren met dit voorstel pas in de raad te komen wanneer er uitgebreide gegevens beschik baar zijn gesteld aan de commissie voor de Financiën. B. en W. trokken hierop het voorstel in. Mevrouw KerkhofPet (Arb.) maakte enige opmerkingen over de zes woningen voor bejaarden die tot haar vreugde in het project voor 58 huizen van „Bloemenhof" worden opgenomen en deed de suggestie een speciale commissie van huisvrouwen bij de woningbouw te doen adviseren. Wethouder Angenent be pleitte echter een groter invloed van huis vrouwen in de woningbouwverenigingen, die met de architect beslissen hoe haar woningen er uit zullen zien. Bij de gevraagde bijdrage in de kosten van onderhoudswerken door de Haarlemse Stichting voor Woningverbetering kondig de de heer Blokdijk (Arb.) aan bij de begroting met een voorstel te zullen ko men voor een regeling, waarbij ook tussen tijdse onderhoudswerken kunnen wordèn uitgevoerd, desnoods door een apart be drijf. Ziekenauto's naar Lorentzplein De voorgestelde aankoop van de garage met twee bovenwoningen aan het Lorentz- "5coooooogcoooooooooooooooooooooooooc De middeleeuwse machthebbers, die de etende en drinkende 17de eeuwse schutters vervangen hebben in de wand versiering van de raadszaal, troonden na 1477 op de wanden van de Klooster gangen van het Convent der Karmelie ten in Haarlem. Het waren wandschil deringen in waterverf, waartoe wellicht opdracht was gegeven naar aanleiding van het huwelijk tussen Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgon- dië. Een afbeelding van dit echtpaar ter wijl het de ringen wisselt sloot namelijk de rij, die met Dirk de Eerste begon. In de zestiende eeuw zijn deze wand schilderingen, die toen vermoedelijk al in een slechte staat verkeerden, bedekt met houten panelen, waarop zij waren gecopiëerd. Deze panelen zijn in 1573, toen het lot van het genoemde klooster bezegeld was, verwijderd en naar het stadhuis overgebracht. In 1743 heeft Frans Deckers deze stukken gerestau reerd, want ze hadden lang de gevolgen ondervonden van „de jaarlijkse zinde lijkheid die doorgaans de Hollandse vrouwen omtrent de Meytijd overkomt", zoals Cornelis van Alkemade de schoon maakwoede noemde in zijn in 1699 ver schenen .Hollandse jaarboeken of Rijm kroniek van Melis Stoke". Het zijn deze panelen, die nu in de raadzaal prijken en de P. v. d. A.-fractie toonde zich zeer tevreden, dat zij ook de heer Aelbrecht daar afgebeeld vond. De ze wilde zich overigens niet gaarne met een feodale heerser vereenzelvigen want, zo staat onder het paneel „dits van bege ren die edel hertoghe aelbrecht". dooooooooooooooooooooooooooooooooococxdocoooooooooccoooooc plein 41 en 42 voor de uiteindelijke onder brenging van de ziekenauto's voor 12.250 kon de heer Van Velsen (K.V.P.) hele maal niet bekoren. Hij vond die ligging ongeschikt en het gebouw, waar de huidige eigenaar volgens hem kennelijk graag van af wil komen te duur. Hangende de beslis sing, die nog over het ziekenvervoer moet worden genomen achtte hij het niet ver standig nu reeds tot deze aankoop over te gaan. De heer De Landmeter (C.H.), die in de financiële commissie voor deze oplossing had gestemd meende daar nu op te moeten terugkomen. Wethouder Bak ker, die de laatstgenoemde volkomen in zijn recht achtte maar zijn ommezwaai als weinig elegant kwalificeerde zeide dat het Lorentzplein weliswaar niet centraal gele gen was, maar een eigen onderzoek toonde hem dat die voor de accuratesse zeker niet fnuikend was. Hij betoogde dat de ge meente deze gelegenheid moet grijpen en niet kan wachten omdat het steeds moei lijker zal worden om voor de ziekenauto's een geschikt onderdak te vinden. Tegen het alternatief dat in de toekomst anders ongetwijfeld een nieuwe garage zou moe ten worden gebouwd en waar? achtte hij de aankoopprijs niet te hoog. Nadat de heer Van Velsen nogmaals de aankoop had ontraden en de heer De Land meter had aangekondigd toch tegen te zullen stemmen werd het B. en W.-voorstel met 24 tegen 10 stemmen aangenomen. Tegen stemden de V.V.D.- en C.H.-fracties en de heren Ottolini, Van Velsen, Balm en Schreurs van de K.V.P. Het adres van de georganiseerde sigaren winkeliers om voor deze branche een va- cantiesluiting in de Winkelverordening te regelen moest door de raad worden terug gewezen, omdat de middenstanders het zelf over de wenselijkheid ervan nog lang niet eens blijken te zijn. Hoe volkomen ge rechtvaardigd de raad blijkens verklarin gen van de heren Balm (K.V.P.), Spek (A.R.), Proper (Comm.) en Mensink (P. v. d. A.) de bovenomschreven wens ook vindt, nu slechts een minderheid zich er vóór heeft uitgesproken kan de gemeen te in een besluit niet alle anderen voorbij gaan. Met de ongeorganiseerden meegere kend vormen de voorstanders, naar de heer Balm zeide, inderdaad een minder heid, maar in de groep van georganiseerde sigarenhandelaars hebben zij een kleine meerderheid (55 op 100). „Maar B. en W. moeten rekenen met de belangen van georganiseerden èn ongeor ganiseerden", aldus wethouder Happé, die de hoop uitsprak, dat de betrokken winke liers volgend jaar met 1 Mei als uiterste termijn, zich duidelijker over deze zaak hebben uitgesproken. Nu kan het niet meer, maar dan zal de gemeente graag medewerken, zei hij. Bij besprekingen, die onder auspiciën van de Nederlandse Bakkerijstichting zijn gehouden is een modus gevonden in het conflict tussen Vermaat's Bakkerijen en de Coöperatie „Haarlem", de twee partijen in de broodoorlog, die 26 Mei uitbrak en de prijzen van witbrood en regeringsbrood met twee cent deed dalen. Met ingang van Maandag zullen deze prijzen weer tot het oude peil worden te ruggebracht. Naar ons van de zijde der Bakkerijstichting werd verzekerd is het gevonden modus van dien aard, dat voors hands herhaling van dergelijke moeilijk heden niet meer behoeft te worden ge vreesd. Wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van de commissie voor het internationale orgelconcours, heeft gistermiddag de deel nemers aan het internationaal 'orgelcon cours 1953, dat vandaag in Haarlem be gint en op 17 en 18 Juli wordt voortgezet, in de oude raadzaal van het stadhuis ont vangen. De heer Geluk riep eerst in het Nederlands de buitenlandse en Neder landse deelnemers een hartelijk woord van welkom toe, waarna hij de wens uitsprak dat het concours een goede strijd zou mo gen geven. Tevens hoopte de heer Geluk dat het concours zou mogen bijdragen tot de verbreiding van de goede muziek. In 't Duits richtte de heer Geluk zich daarna tot de winnaar van de Zilveren Tulp van ver leden jaar, de Oostenrijker Anton Heiller. Gisteren vierde de 56-jarige heer S. de Boer, hoofdschrijver van 's Rijks belas tingen zijn veertigjarig ambtsjubileum. Hij werd daartoe 's morgens ontvangen op de kamer van de hoofdinspecteur, de heer P. H. Pesman, die in het bijzijn van een groot gedeelte van het personeel de verdiensten van de heer De Boer, die al die jaren ter inspectie van de belastingen aan het Klein Heiligland werkzaam is, naar voren bracht. Namens de minister van Financiën over handigde de heer Pesman de jubilaris een gratificatie en uit naam van het personeel bood dezelfde spreker de heer De Boer een grote actetas en bloemen aan. De heer D. J. Oosterhof, chef van de af deling personele belasting, overhandigde de jubilaris na enkele vriendelijke woorden, namens de afdeling, waarop de heer De Boer werkt, een fraaie vulpen. De heer De Boer dankte de sprekers voor hun vriendelijke woorden en tenslotte bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen. Dat vele werknemers zich bij de belas tingen bijzonder op hun gemak voelen, werd vandaag opnieuw bewezen, toen de heer J. de Waard op de kamer van de hoofdinspecteur ontvangen werd omdat hij 25 jaar geleden als klerk bij 's Rijks belas tingen in dienst trad en nu, na een kwart eeuw, opgeklommen is tot hoofdcontroleur. De heer Pesman, de hoofdinspecteur, bracht de bijzonder mooie carrière van de heer De Waard in herinnering en overhan digde hem naast de gratificatie namens het personeel een Delfts wandbord en bloemen in de kleuren van Haarlem. Vervolgens prees de heer De Boer, chef van de af deling heffingen ineens, de ijver van de jubilaris. Inspecteur Bakker roemde de samenwerking en een college van de heer De Waard, de heer Heyligers, overhandigde hem namens de collega's een vulpen. Het moet gezegd worden, dat de fracties in de Heemsteedse raad welke zich hadden gekeerd tegen de toelating van drs. M. Weyers (K.N.P.) de beschikking van Gedeputeerde Staten, waarbij werd uitge maakt dat het leraarschap aan een lyceum van de nieuwgekozene geen bezwaar kan opleveren voor het raadslidmaatschap, sportief hebben geaccepteerd. Gedeputeerden hadden onder meer over wogen, dat men het best in de geest van de grondwet kon handelen door de ge meentewet zo eng mogelijk te interpreteren en dus als middelbaar onderwijs alleen die instellingen te beschouwen die inderdaad in de middelbaar onderwijswet zijn ge regeld. Hetgeen met de lycea niet het geval is. De heer Verhoeven (K.V.P.) vond de uitspraak van Gedeputeerden eigenaar dig en meende dat er alle aanleiding was om in beroep te gaan. Hij liet echter door schemeren, dat hij dit alleen wenste indien de raad als geheel daartoe zou besluiten, ook al omdat dan ieder persoonlijk element dat bij spreker niet voorzat uitge schakeld zou zijn. Ook de heer Zeelenberg (V.V.D.) vond de motivering van Gedeputeerden uitermate zwak en gekunsteld. Hij achtte de materie echter niet belangrijk genoeg om in beroep te gaan. Een heel andere kwestie is of deze functionarissen benoem baar behoren te zijn of niet; die vraag zou spreker ongetwijfeld bevestigend beant woorden. In tweede instantie merkte de heer Zee lenberg niet ten onrechte op, dat de voor standers van een „ruime" interpretatie hun argumentatie juist ontlenen aan een zo letterlijk mogelijke wetsuitlegging. De heer Van W ij k (Prot.-Chr.) achtte beide standpunten honorabel, maar meende dat de vraag: „Wat bedoelt de wet" moest overheersen. Daarbij mag men niet alleen maar een grammaticale toepassing bezigen. De wetgever had indertijd bedoeld nadelige gevolgen van een combinatie der functies te voorkomen. Nu die niet gevreesd behoe ven te worden, is een moderne toepassing van de wet geboden. De heer Van Wijk had het raadsbesluit van 1946, waarbij zo wel de heer Weyers als hij zelf niet werden toegelaten, nooit het meest progressieve van de Heemsteedse raad gevonden (ge lach). Het standpunt van de heer Van Wijk was ook dat van de heer Reijnders (Arbeid), waarna de heer Zegwaart (K.V.P.) nog de gedachte opperde, dat het toch wel pret tig zou zijn een uitspraak in hoogste in stantie te hebben. Maar geen der raadsleden voelde zich toch gedrongen om een voorstel daartoe te formuleren, zodat zonder stemming be sloten werd zich bij de uitspraak van Ge deputeerden neer te leggen. Geërgerd De heer P 1 i e s t e r (Prot- -Chr.) was bij de rondvraag de interpellant van de dag. Op 18 Juli 1952 werd door wethouder D. J. A. Geluk ten stadhuize van Haarlem de Commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd geïnstalleerd. Deze is onderverdeeld in drie subcommissies, elk bestaande uit tien leden, voor muziek, voor toneel en voor beeldende kunst, re spectievelijk onder voorzitterschap van de heren J. P. Vincent, J. B. Schuil en H. P. Baard. De commissie voor muziek stelde zo blijkt uit het eerste jaarverslag voor het seizoen 1952-1953 een programma samen van vier concerten door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam, die de uitge voerde werken tevoren mondeling inleidde en korte beschouwingen hield over min der bekende instrumenten. Voor deze avonden was de gemeentelijke Concert zaal steeds zo goed als uitverkocht. In totaal waren er ongeveer 5250 toehoorders. Van twee scholen werden de leerlingen in de gelegenheid gesteld generale repetities bij te wonen. Tevens kon de documentaire film over het Amerikaanse muziekcen trum Tanglewood worden vertoond voor in totaal 2800 scholieren. De concerten waren toegankelijk tegen sterk geredu ceerde prijzen, dank zij speciale overeen komsten met het orkest en met de directie van het Concertgebouw. In de Stadsschouwburg zijn voor de jeugd onder auspiciën van de Commissie voor de culturele vorming drie toneelstuk ken opgevoerd, te weten: „De Koopman van Venetië" van Shakespeare door de Nederlandse Comedie, „De Vrek" van Mo lière door het gezelschap Jan Musch en tenslotte „De Ander" van Casona (met Rika Hopper) door de groep Comoedia, bij welke laatste voorstelling de leeftijdsgrens was verlaagd tot vijftien jaar. Aan een aantal leerlingen van middelbare scholen is gelegenheid geboden tegen een geredu ceerd tarief de vertoning van Vondels „Gysbreght van Aemstel" door het A.T.G. in begin Januari bij te wonen. Voor de lagere klassen werd in de ge meentelijke Concertzaal een demonstratie door het Scapino-Ballet gegeven, die 1227 belangstellenden trok. Het zij ons ver gund hierbij uiting te geven aan de wen selijkheid om ook eens een balletvoorstel ling in het programma voor de rijpere jeugd op te nemen. De commissie voor beeldende kunst heeft zich onder meer ten doel gesteld het bijbrengen van begrip en waardering, on der meer door het stimuleren van muse- umbezoek, het doen rondgaan van repro ducties van werken van beroemde meesters langs de scholen, het organiseren van le zingen en het vertonen van films. Vele onderwijsinstellingen hebben gebruik ge maakt van de gelegenheid om tegen een minimale toegangsprijs de tentoonstelling van schilderijen van de Amsterdamse Kun stenaarscombinatie in het Huis Van Looy te bezoeken. Een bespreking met de inspecteurs van het onderwijs over het museumbezoek binnen de schooltijd heeft bevredigende resultaten opgeleverd. Er zullen contacten worden gelegd met andere plaatsen over wederkerige bezichtiging der musea. De directeur van het Frans Halsmuseum is Hij had zich geërgerd omdat hij in ons blad reeds een globaal overzicht van de opbrengsten van de vermakelijkheidsbe lasting had gelezen en daarvan nog niets van B. en W. had gehoord. Bovendien meende hij in het bericht reeds een vast staande bestemming van het nettorevenu van veertig mille te zien en dat vond hij een slag in het gezicht van de onder de belastingbiljetten bedolven belastingbe taler. De heer Zegwaart deed ook een duit in het zakje door weer met zijn „lek" op de proppen te komen; hij had onze snelle be richtgeving over het lot van de „Oranjerie nog in het hoofd en wilde, als toen, een onderzoek waar die berichten toch van daan kwamen. Daarop wist loco-burgemeester Van Lent wel het antwoord. Hij legde uit, dat de genoemde cijfers algemeen bekend zijn bij een hele reeks van personen en instan ties en dus ook voor raadsleden wel te ach terhalen. Voordat B. en W. echter met tot op de laatste cent verantwoorde bedragen kunnen komen, moet echter nog eens ge wacht worden tot alle posten bekend en berekend zijn. Dat er plannen zijn voor een blijvende bestemming van de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting, is eveneens al gemeen bekend. Er zijn er wel zes of zeven deelde de heer Van Lent mee en dat getal werd op de raadsvergadering nog aange vuld door de heer Verhoeven, die zich van de Heemsteedse Dreef al een Sieges- allee droomde met voor elke Flora een ge denkteken, en door mevrouw Van Nispen, die iets bleek te voelen voor een monumen taal spaarvarken De minister van Verkeer en Waterstaat zal op korte termijn een beslissing moe ten nemen over de vraag of de nieuwe Prinsenbrug over het Noorder Buiten- spaarne kan worden gebouwd op de plaats waar zij door de Dienst van Openbare Werken is geprojecteerd. In 1950, toen voor het eerst op de Haar lemse begroting een bedrag voor de bouw werd uitgetrokken, maakte de vereniging voor de binnenvaart „Schuttevaer" be zwaar tegen de plaats 25 meter ten Noor den van de Spoorbrug, omdat dit moei lijkheden voor de scheepvaart kon gaan opleveren. De spoorwegen hebben het bezwaar van „Schuttevaer" onderschreven. Zij baseer den zich daarbij op een bepaling uit het spoorwegreglement, waarbij werd vastge legd, dat de schepen een scheepslengte voor de spoorbruggen moesten liggen wachten tot de brug werd geopend. Wanneer nu de Prinsenbrug op zo korte afstand van de spoorbrug zou worden gebouwd, dan zouden de schepen niet meer voor de spoorbrug kunnen wachten, maar een eindweegs verder, voor de Prinsen brug. De doorvaarttijd zou dus langer wor den, hetgeen zowel de binnenvaart als de spoorwegen ongewenst voorkomt. Daarbij komt dat de spoorbrug nog met de hand wordt bediend, hetgeen grote vertraging geeft. Er zijn drie jaar lang met grote tus senpozen onderhandelingen gevoerd tussen de gpmeente en de overige betrok kenen zonder dat men tot een vergelijk kwam. De spoorwegen gingen zelfs zover, dat zij van de gemeente verlangden, dat deze de electrificatie van de spoorbrug zou be kostigen, terwijl bovendien een kostbare opvanginrichting voor de schepen tussen Prinsenbrug en spoorbrug zou moeten worden gebouwd. Daartegenover staat, dat de Rijkswater staat een voor de gemeente gunstig rap port over deze kwestie heeft opgesteld, zodat gegronde hoop bestaat dat de beslis sing ten gunste van Haarlem zal uitvallen. De bouw van de Prinsenbrug zal in het eerste stadium bestaan uit de verbetering van de Vrouwehekbrug en de aansluiting van het Prinsen Bolwerk. De minister van Economische Zaken, PI9 ^r- Zijlstra, heeft in Heerlen de Mymndustrieraad in zijn nieuwe samenstel ling geïnstalleerd. Voorzitter van de nieuwe raad is mr. M. I. P. G. van Thiel. BINNENLAND Het kustvaartuig „Toos", dat op 24 Mei voor de Noorse kust kapseisde ten gevolge waarvan 5 bemanningsleden het leven ver loren, zal te Rotterdam worden hersteld. Gisteren vertrok het, gesleept door de sleep boot „Ebro" van L. Smit en Co.'s Interna tionale Sleepdienst van Christiansund (Noor wegen). Het schip heeft voorlopige repara ties ondergaan. Wanneer het weer goed is, kan de „Toos" Zondag of Maandag te Rot terdam worden verwacht. Prins Bernhard zal zoals eerder is be richt begin Augustus een bezoek aan de Nederlandse Antillen brengen. In de avond van 2 Augustus vertrekt hij van Schiphol naar Amerika. Maandag 3 Augustus bezoekt hij de prinsessen Beatrix en Irene, die in de V. S. een deel van haar vacantie doorbren gen en op 5 Augustus reist hij door naar de Antillen. In de ochtend van 6 Augustus wordt hij op Curagao verwacht. Zaterdag avond 8 Aügustus, vertrekt de Prins uit Curacao weer naar Amsterdam. Ondanks een verzoek van de staats secretaris voor de middenstand om de win kels in Nijmegen gedurende de feestweken van 9 tot 25 Juli des avonds na zes uur niet open te laten, hebben B. en W. besloten dat de winkels des avonds tot 10 uur open mogen blijven. B. en W. beroepen zich op de be paling in de Winkelsluitingswet volgens welke de winkels des avonds na zes uur ge opend kunnen blijven indien er sprake is van plotseling opkomende „bijzondere om standigheden". Minister Mansholt heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat zijns inziens alleen de oprichting van een rijkslandbouwwinter- school in de Noord-Oostpolder voor de jeugd van alle gezindten de mogelijkheid zal bie den tot het volgen van landbouwonderwijs. Als plaats van vestiging noemt de minister Emmeloord. De „Skyblazers", het Amerikaanse stuntteam van Thunder jets dat zou deel nemen aan de luchtvaartfeesten op Soester- berg, moeten verstek laten gaan. Hiervoor in de plaats zullen nu vier Vampires van de R.A.F. komen. Zaterdagochtend worden zij op Soesterberg verwacht. B. en W. van Den Haag hebben de ge meenteraad een plan voorgelegd tot krot opruiming in en sanering van verschillen de wijken. Een deel der plannen zal binnen een termijn van vijftien jaar ter hand die nen te worden genomen en een deel in de periode van 15 tot 25 jaar na heden. De uit eindelijke kosten van de sanering worden op f150 millioen geraamd. Met vüf grote tractoren is men begon nen de eerste oogst binnen te halen van de ongeveer 800 ha. grote Vredepeel onder de gemeente Venray, die thans reeds groten deels is ontgonnen. Dit voorjaar is 254 ha. in opdracht van de gemeente Venray met rogge ingezaaid. De opbrengst van deze rogge is aan een particulier te Venray ver kocht voor de som van f151.000. Naar schat ting zal de oogst 800 ton bedragen. HAARLEM EN OMGEVING De heer D. van den Berg te Haarlem is aan de instelling voor klinisch hoger onderwijs te Rotterdam geslaagd voor het artsexamen. Gistermiddag omstreeks vier uur sloeg de boot. waarmee twee 14-jarige jongens op het Noorder Buiten Spaarne aan het zei len waren, door een plotselinge rukwind om. De heer S. Kalverla, een ambtenaar van het havenwezen, die in de buurt van de B.M. voer. pikte de beide jongens. Bob van Schaik uit de Meester Cornelisstraat en Ger- rit Renting uit de Dekkerstraat op en nam de boot od sleeptouw naar de jachthaven. Op Dinsdag 21 Juli, Dinsdag 28 Juli en Dinsdag 4 Augustus verzorgt het Christelijk Gemengd Koor „Eben Haëzer" uit Haar lem zangavonden respectievelijk voor de ouden van dagen rond de Oosterkerk en aan de Zomervaart, bewoners van het Juno- plantsoen en het Hofje van Staat aan de Jansweg. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht slaagden de heren J. E. Hage en G. M. Smits te Haarlem voor het doctoraal examen vee artsenijkunde. Voor het examen middelbaar onderwijs lichamelijke oefening is geslaagd de heer W. Halsema te Haarlem. ADVERTENTIE voornemens een cursus voor docenten en onderwijzers te houden. De verzamelingen met reproducties gaan rond langs 31 scho len, die elk een bijdrage in de kosten leveren. Al deze activiteiten leveren een nadelig saldo op van f 1439.96. Dit exploitatie tekort wordt door de gemeente gedekt. V In 26 smakelijke boterhammen gesneden Sneeuwblank Overmorgen nog vers V Luchtdicht verpakt FRANK A-SUPERWIT „Brood als cake"! Gistermorgen vond om ongeveer kwart voor twaalf op een zandschuit, liggende bij de werf „De Rietpol" in Spaandam een vrij ernstig bedrijfsongeval plaats. De 57-jarige smid Jan van Geen was namelijk op de bodem van de zandschuit bezig met reparaties van een grijper. De beide helften van de grijper zijn met ijzeren bouten aan een ijzeren raam be vestigd. Een der bouten nu was defect en de tandraderen van de beide helften gre pen niet meer in elkaar. De smid maakte ook de andere bout los en wilde vervolgens met een koevoet de tandraderen weer in elkaar wrikken. Hij vergat daarbij echter, dat de grijper los was komen te staan en toen hij dan ook een poosje bezig was vielen de twee helften van de grijper uit elkaar en het vierhonderd kilogram we gende lastblok kwam naar beneden. De smid raakte bekneld op de bodem van de zandschuit. Toen hij door een groepje ar beiders bevrijd werd bleek hij er nog rede lijk goed te zijn afgekomen. Met een gebroken linkerbovenarm en een gebroken rechteronderbeen werd hij naar de Deo vervoerd, waar hij ter verple ging werd opgenomen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, uit Moskou bericht te hebben ontvangen, dat de aankomst van de groep van 34 personen van Nederlandse her komst die zich sinds het einde van de oor log in de Sovjet-Unie bevonden als gevan genen of geïnterneerden en die dezer dagen in Berlijn voor repatriëring naar Neder land zouden aankomen, is vertraagd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7