UNO eist van Noordelijken: nü ondertekening bestand OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrijgelaten Noordelijke gevangenen worden niet weer aangehouden Verslag Eindhoven-RCH Zaterdag middag op PHOE NIXTERREIN Stakingen in Oost-Duitsland en betogingen tegen regering Ministers in Oekraïne en Estland worden vervangen Weerbericht Vietminh is thans sterker dan ooit Bonn weigert aanbod van Grotewohl Dame op Schoterweg dodelijk aangereden Amerikaanse nota aan Egypte Het woord is aan Avifauna failliet Beria's „fouten" worden „hersteld Jhr. mr. Rh. Feith overleden Generaal Navarre: Commissie van Belgische Kamer vóór EVG-verdrag Vogelpark wordt in October opgeheven Proef-referendum over Prinses Margarets romance Nepalese stad door opstandelingen bezet Oud-president van de Hoge Raad Gevangenbewakers wordt nalatigheid verweten Weerrapporten 68e JAARGANG No 6 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, T^l. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora VRIJDAG 17 JULI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 159 4 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON. (Reuter). Het opper bevel van de UNO heeft gisteren in krach tige bewoordingen van de Noordelijke on derhandelaars geëist, dat zij onmiddellijk besluiten tot het doen van de nodige stap pen voor het tekenen van een wapenstil stand. Van gezaghebbende zijde is Donderdag verklaard, dat de geallieerde onderhande laars de Noordelijken hebben medegedeeld, dat zij voldoende waarborgen van het UNO opperbevel hebben gekregen, dat pre sident Syngman Rhee van Zuid-Korea zal medewerken bij de naleving van de be- standsvoorwaarden en dat er niet langer reden is om het sluiten van een wapenstil stand uit te stellen. Verder is aan de Noordelijken te Pan- moendjom medegedeeld, dat het geallieer de opperbevel niet van zins is, de Noorde lijke eis in te willigen, dat meer dan 27.000 Noo.rd-Koreaanse krijgsgevangenen, die de vorige maand op bevel van Rhee zijn vrijgelaten, weer gevangen genomen moeten worden. De geallieerde delegatie heeft de Noor delijken gezegd, dat zij in het begin van de oorlog veel meer krijgsgevangenen hadden vrijgelaten, zodat zij zich zouden moeten neerleggen bij de vrijlating van de ge vangenen in Zuid-Korea. Volgens Amerikaanse functionarissen te Washington is het standpunt van het ge allieerde opperbevel aan de Noordelijken op besliste wijze uiteengezet. Aan de Noor delijken zou duidelijk gemaakt zijn, dat het opperbevel van de UNO van gevoelen is, dat er niets te bespreken valt en zijn standpunt definitief is. Van gezaghebbende zijde is er wel op gewezen, dat een defi nitieve vaststelling van de bestandslinie, met het oog op het Noordelijke offensief en het geallieerde tegenoffensief, voor het tekenen van de wapenstilstand moet ge schieden. De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat heeft Donder dag strenge geheimhouding gelast voor een verslag van Robertson over zijn overeen komst met president Rhee, dat hij aan de commissie heeft uitgebracht. Robertson had zich aanvankelijk voorgenomen. Vrijdag avond voor de radio en de televisie over zijn missie naar Korea mededelingen te doen. Radio-Peking heeft Vrijdagochtend ont kend, dat de communistische afgevaardig den Donderdag te Panmoendjom een ulti matum van de afgevaardigden van de UNO hadden ontvangen. Verder deelde de radio mede, dat een verzoek om opschorting van de vergadering tot Zaterdag door de Noor delijken werd geformuleerd en door de UNO werd aangenomen. De Amerikanen hebben, volgens de Chi nese zender, getracht „geruchten te ver spreiden volgens welke zekere voorstellen PARIJS (Reuter) De Franse bevel hebber in Indo-China, generaal Navarre, heeft te Parijs verklaard, dat de Vietminh- opstandelingen aan het einde van de regen tijd (in October) in Tonkin, Laos of Mid- den-Vietnam kunnen aanvallen, wanneer zü maar willen. „De mobiele strijdkrachten van de Vietminh, waarvan de totale sterkte overeen komt met ongeveer acht divisies, zijn nog nooit zo sterk geweest", aldus de generaal, die hieraan toevoegde: „Wij moe ten ons voorbereiden op een buitengewoon harde strijd in de herfst". Volgens hem moeten de Franse unie strijdkrachten er in de eerste plaats voor zorgen, dat zij over genoeg reserves be schikken om op offensieve wijze te kunnen reageren. Vorige week werd gemeld, dat de gene raal, die voor overleg met zijn regering naar Parijs is gekomen, ongeveer 20.000 man versterkingen had gevraagd. Dit verzoek zal worden bestudeerd door de nationale defensieraad, bestaande uit politieke en militaire leiders onder voorzitterschap van president Auriol. Naverre deelde mee, dat de Vietminh- strijdkrachten „haar greep hebben ver sterkt op de Tonkinese delta, Laos, Mid- den-Annam en Thai, dat feitelijk geheel onder controle van de Vietminh staat". De generaal verklaarde zich tenslotte voor stander van de Franse voorstellen om gro tere onafhankelijkheid aan de verbonden Indochinese staten te verlenen. BRUSSEL, (ANP). De bijzondere Belgische Kamercommissie voor het Euro pese verdedigingsverdrag heeft het ver drag met 17 tegen 7 sLemmen goedgekeurd. De socialisten stemden tegen. De socialistische leden der commissie verklaarden, dat zij geneigd geweest zou den zijn vóór het verdrag te stemmen, in dien niet zekere bepalingen van het ver drag in strijd met de Grondwet waren. Zij menen daarom, dat een Grondwetsherzie ning voltooid moet zijn alvorens het ver drag aan het parlement wordt voorgelegd. Zij betogen dat uit het door de regering gevolgde tempo blijkt, dat hier van geen spoedgeval sprake is, en derhalve achten zij het redelijk dat eerst een constituante wordt gekozen. ZESTIG DODEN IN PENDSJAAB (Reuter). Op de rivier de Soetlej na bij Piratpoer in Oost-Pendsjaab is een veerboot omgeslagen, waardoor ongeveer 60 mensen verdronken. waren gedaan en zelfs een ultimatum door generaal Harrison werd overhandigd". Op de bijeenkomst van Donderdag had de communistische afvaardiging concrete waarborgen geëist, dat Syngman Rhee zich bij een bestand zou neerleggen. Politieke waarnemers hebben naar aan leiding van deze uitzending van radio-Pe- king medegedeeld, dat dit het tweede voor beeld is van het gebrek aan eerbied voor de afspraak van de afgevaardigden om het besprokene niet bekend te maken. Donder dag had radio-Peking ook reeds bekend ge maakt, dat op de bijeenkomst van Woensdag de UNO opschorting hadden verzocht. Een Zuid-Koreaanse woordvoerder heeft Vrijdag medegedeeld, dat Zuid-Koreaanse troepen over een frontbreedte van 29 ki lometer anderhalve kilometer zijn opge rukt. In de vroege ochtenduren van heden duurde het Zuid-Koreaanse offensief nog voort. De tweede dag van het geallieerde tegen offensief begon met zonnig weer, waar door de geallieerde luchtstrijdkrachten in staat waren de wijkende Noordelijken te bestoken. De aanvallende Zuid-Koreanen worden voorafgegaan door Amerikaanse tanks en vlammenwerpers. BONN, (United Press). De West- Duitse regering heeft gisteren kortaf ge weigerd in te gaan op het voorstel van de Oost-Duitse regering over wederzijdse on derhandelingen over de hereenwording van Duitsland. Een regeringswoordvoerder deelde mede dat het geen zin zou hebben tc onderhandelen met marionetten. Uit de recente opstanden in Oost-Duitsland was gebleken, zei de woordvoerder, dat men de Oost-Duitse regering niet mag beschou wen als een regering die kan optreden na mens het Oost-Duitse volk. Gistermiddag om tien voor twee is de 48-jarige mevrouw E. J. Geerisvan Luy- telaar op de Schoterweg te Haarlem aan gereden en zo ernstig gewond, dat zij on middellijk overleed. Mevrouw Geeris, die in de Spaanse- vaartstraat 88 woont, fietste uit de Dr. Leydsstraat linksaf de Schoterweg op en naar de politie mededeelde lette zij daar bij onvoldoende op zodat zij door een vrachtauto, die naar IJmuiden ging om vis te halen, werd aangereden en tegen het wegdek geslingerd. Haar stoffelijk over schot is naar de Mariastichting overge bracht. Het partijloze Egyptische blad „Al Ahram" schrijft, dat in een belangrijke Amerikaanse nota, die gisteren door de Egyptische regering is ontvangen, „Ame rika ten volle het standpunt van Egypte in het geschil met Engeland over de ka naalzone steunt". Volgens hei Wafdistische blad „Al Mis- ri" staat er in de nota, dat Engeland Egypte's volledige souvereiniteit over het gehele Egyptische grondgebied moet er kennen. dat alle buitenlandse deskundigen onder Egyptisch toezicht moeten komen, dat er moderne wapens en militaire uitrus ting aan de arabische landen moeten worden gegeven en dat Egypte, dat een leidende plaats inneem't onder de Arabi sche landen, voldoende economische steun van Amerika moet ontvangen opdat het communisme kan worden bestreden en de levensstandaard kan worden verhoogd. Het partijoze blad „Al Achbar" tenslotte zegt, dat Amerika zich bereid heeft ver klaard deel te nemen aan de opleiding van Egyptenareii ter vervanging van de bui tenlandse specialisten op de kanaalbasis. Egypte zou met het Westelijke blok moe ten samenwerken bij de beveiliging van het Midden-Oosten ingeval van oorlog. „Engeland zal binnen een week zijn defi nitieve standpunt over de Amerikaanse voorstellen bekend maken", aldus het blad, „en het antwoord zal gunstig zijn". Het standpunt van Egypte ten aanzien van de voorstellen is nog niet bekend ge maakt, aldus „Al Achbar". Prince de Ligne: Om onpartijdig te zijn moet men veel geld op zak hebben, op zijn minst goed ontbeten en een kus of een brief van zijn vriendin ont vangen hebben. Gistermiddag is de Bloemendaalse wethouder van Onderwijs e Personeelszaken, mr. F. P. Th. Rohling, op indrukwekkende wijze gehuldigd, nu zijn ambtsperiode is ge ëindigd. Mr. Rohling tijdens zijn dankwoord op het bordes van het Bloemendaalse raadhuis. 0(X<XCOl>300000000CCOOCOOOC»XiOOOOOOCOCOC03DOCCOCOCX)OOCCCOOGOGOOOC oca30COCXCCOCOOO<XÏX«OCCaXOOO<XOOC XICCCOOCOOOCttOCOl Ook de laatste voetbalwedstrijd om het kampioenschap van Nederland tussen Eindhoven en R.C.H., die Zaterdagmiddag om vijf uur in het Feyenoord-stadion in Rotterdam wordt gespeeld, zal de sportredacteur van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlcmsche Courant verslaan voor degenen, die niet in de gelegenheid zijn zelf de wedstrijd te gaan zien. Belangstel lenden kunnen dit verslag morgenmiddag weer horen van tien voor vijf tot tien voor zeven op het PHOEN1XTERREIN in Haarlem, gelegen aan het einde van de Parklaan bij het Spaarne. De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft heden het uitstel van be taling ingetrokken, dat tot volgend jaar Mei verleend was aan de n.v. Britimij Vogelpark Avifauna en deze maatschappij in staat van faillissement verklaard. Dit zal het laatste seizoen zijn, waarin het publiek het vogelpark, dat deze zomer nog normaal geopend zal blijven, zal kunnen bezoeken. Het zal wegens een schuld, die op het ogenblik f 750.000.- be draagt, in October worden opgeheven. De rechtbank benoemde tot curatoren mr. C. D. van Vliet en mr. A. Th. E. Kas- tein, die reeds bewindvoerders waren se dert in November van het vorig jaar aan het vogelpark een voorlopige surséance van betaling werd verleend. In Februari werd dit uitstel definitief verleend en wel tot Mei 1954. Het verzoek tot intrekking van dit uit stel is tot de rechtbank gericht door de bewindvoerders en wel op grond van ar tikel 242 der Faillissementswet. Dit houdt in, dat de schuldenaar, in dit geval de di rectie van het vogelpark, „onbevoegd enige daad van beheer of beschikking be treffende de boedel heeft verricht zonder medewerking, machtiging of bijstand van de bewindvoerders en dat zij heeft nage laten te doen wat naar het oordeel der bewindvoerdersdoor hem in het belang des boedels moet worden gedaan". De verificatievergadering der schuld eisers. van wie er velen in Alphen aan de Rijn gevestigd zijn, is vastgesteld op 18 September in het paleis van justitie te Am sterdam. Dit houdt in, dat het vogelpark in October zal worden opgeheven, want op de hypotheekhouder rust de wettelijke verplichting, dat hij binnen een maand na de verificatievergadering de onroerende activa (waarin de vogels zijn begrepen) moet hebben verkocht. De directie van de N.V. Britimij Vogel park Avifauna zal tegen de beschikking van de rechtbank appèl aantekenen bij het Amsterdams gerechtshof. De curatoren hebben medegedeeld, dat de liquidatie niettemin zeker is. Ook al zou het hof beslissen, dat de surséance van betaling niet onmiddellijk zal worden in getrokken. oxoooooooooococoooooooooooccoooooocoooocooooconco Prinses Beatrix en Prinses Irene gefotografeerd bij hun aankomstte New York, waar zij door de broer van Prins Bemhard, Prins Aschwin, werden verwelkomd. Van links maar rechts: mevrouw Van Hattum, echtgenote van de plaatsvervangend consul van Nederland; mevrouw Korthals Altes, echtgenote van de vice-consul van Nederland; Prinses Beatrix; Prinses Irene; Prins Aschwin en op de achtergrond de heer J. van Hattum, plaatsvervangend consul van Nederland. BERLIJN, (Reuter) Volgens de West-Berlijnse anti-communistische „Or ganisatie van vrije juristen" worden er nog sit-down- en Iangzaam-aan-stakingen gehouden in de Karl Zeiss-fabrieken voor optische instrumenten te Jena. De arbei ders eisen de vrijlating van hun collega's, die na de opstand van Juni waren gear resteerd, het ontslag van de leiders der communistische partij en vakbonden in de fabriek en terugkeer tot de \-oor de oorlog bestaande voordelen voor de arbeiders van de fabriek, aldus de organisatie. De onder Amerikaans beheer staande Berlijnse radio-omroep „R.I.A.S." heeft gemeld, dat 14.000 arbeiders van de Buna- fabriek bij Merseburg in Oost-Duitsland Woensdag in staking zijn gegaan om de vrijlating af te dwingen van 17 Juni-beto- gers en andere politieke gevangenen. De arbeiders zouden ook vrije verkiezingen en het aftreden van de regering-Grotewohl eisen. De Volkspolitie zou er niet in ge slaagd zijn de staking te breken. In welingelichte Oost-Duitse kringen werd heden medegedeeld, dat arbeiders in vele fabrieken in Oost-Duitsland en O osi-Berlijn me: staking dreigen. De Oost-Berlijnse burgemeester, Fried- rich Ebért, heeft Donderdag meegedeeld, dat 1.017 personen die op beschuldiging van economische misdaden tot gevange nisstraffen waren veroordeeld, zijn vrij gelaten. Hun vonnissen zijn door de juri dische autoriteiten herzien ingevolge de decreten, die de Oost-Duitse regering de vorige maand heeft afgekondigd. Hij kondigde ook maatregelen aan om de betrekkingen tussen kerk en staat in Oost- Berlijn te normaliseren en plannen voor grotere productie van verbruiksgoederen. Sedert de „nieuwe koers" in Oost-Duits land zijn 842 vluchtelingen uit West-Duits- land teruggekeerd, zeide hij. Burgemeester Ebert deelde voorts mee, dat ingevolge handelsverdragen tussen Oost-Duitsland en de andere volksdemo cratieën tamelijk grote hoeveelheden fruit naar Oost-Berlijn worden gevoerd en dat groenten vrij zullen worden verkocht. Na te hebben verklaard, dat 700.000 mark is uitgetrokken voor verbeteringen op hygiënisch gebied in genationaliseerde bedrijven, zeide Ebert, dat op 517 van de 1134 verzoeken om teruggave van in be slag genomen bedrijven gunstig is beschikt. LONDEN, (A.F.P.) Het door de ..Daily Mirror" gelanceerde pi-oef-referen- dum over de vraag, of het Prinses Marga ret eventueel zou moeten worden toege staan te huwen met kapitein Peter Townsend, die gescheiden is en twee doch ters heeft, leverde het volgende resultaat op: vóór 67.907 stemmen, tegen 2.235 stem men, aldus meldt het blad zelf. NIEUW DELHI, (Reuter). Zevenhon derd personen, naar men gelooft commu nisten, hebben de stad Billauri, een han delscentrum in West-Nepal, bezet, aldus in New-Delhi ontvangen berichten. De leider van de aanvallers zou een zekere Pant zijn, een volgeling van de Nepalese rebel lenleider dr. Singh die anderhalf jaar ge leden naar Tibet uitweek nadat hij uit de gevangenis van Katmandoe was ontsnapt. Pant is ook onlangs uit een gevangenis ontvlucht. Na de verovering van Billauri maakten de opstandelingen zich gereed voor een aanval op de naburige stad Dhanghari, die dicht bij de grens met India ligt. De In dische grenspolitie is in dit gebied ver sterkt teneinde infiltratie te voorkomen. 99 LONDEN (Reuter). Railio-Kiev heeft Donderdag gemeld, dat T. A. Strokatsj is benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken van de Sovjet-republiek Oekraïne. De radio maakte geen melding van Stro- katsj's voorganger, Mesjik, die tot op heden deze post bezette. Strokatsj werd in April door Mesjik vervangen. Iu April werd tevens A. Pirogof onthe ven van zijn functie als minister van Staatscontrole. In Februari was reeds V. Garboezof ontslagen als voorzitter van de plancommissie voor de Oekraïne en in Mei werd L. G. Melnikof als secretaris van de Oekraïnse communistische partij vervan gen door de ondersecretaris, Diritsjenko. Strokatsj werd in Januari 1946 benoemd tot volkscommissaris voor Binnenlandse Zaken en in Maart 1946, toen de commis sariaten werden vervangen- door ministe ries, tot minister. Toen in April 1951 een nieuwe lijst van ministers werd gepubli ceerd, bleek hij nog minister van Binnen landse Zaken te zijn, doch op de lijst van April werd als minister van Binnenlandse Zaken Mesjik genoemd. De Estlandse minister van Justitie, de Te 's Gravenhage is op 84-jarige leef tijd overleden jhr. mr. Rhijnvis Feith, oud president van de Hoge Raad. Hij studeerde in Leiden en promoveerde in 1894 op een proefschrift over: „de deci- soire eed". In 1896 begon hij zijn loop baan bij de rechterlijke macht als ambte naar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te 's-Hertogenbosch. In 1905 werd hij rechter in de Bredase rechtbank, in 1909 raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage en in 1913 raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Van dit col lege was hij vvn 19311933 vice-president en van 1933 tot 1938 president. Jhr. Feith was commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De begrafe nis geschiedt morgenochtend om half- twaalf op Oud Eik en Duinen in Den Haag. Het onderzoek, dat de recherche van de gemeentepolitie te Vught heeft ingesteld naar de toedracht van de ontsnapping van vier jeugdige gevangenen uit de strafge vangenis „Nieuw Vosseveld" te Vught in de avond van 14 Juli, heeft tot de con clusie geleid, dat de ontvluchtingspoging mogelijk was door nalatigheid van enige bewakers. Tegen de betrokkenen zal proces-verbaal worden opgemaakt. Te zijner tijd zullen zij zich voor de rechter hebben te ver antwoorden. uit Rusland geboortige Oessenko, is ont slagen en vervangen door een Est. Dit meldt het Estlandse communistische blad „Rahva Haal". De nieuwe minister, Raud- saloe geheten, is een nieuweling in de Est landse politiek, voor zover men in Stock holm kan nagaan. Hij is geen lid van het bestuur der communistische partij in Est land. Raudsaloe, een Est van geboorte, werd in de Sovjet-Unie opgeleid en keerde drie jaar geleden naar Estland terug, waar hij in Juni 1950 werd benoemd tot hoofd van het openbaar ministerie. In 1951 werd Raudsaloe benoemd tot vice-voorzitter van het Estlandse opperste gerechtshof. Oessenko werd drie jaar geleden be noemd tot minister van Justitie. Hij zou een trouw aanhanger van Stalin zijn ge weest. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück Rome S i H zwaar bew. WNW 3 zwaar bew. WZW 4 licht bew. zwaar bew. zwaar bew. regenbui onbewolkt zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. windstil onbewolkt windstil licht bew. nevel licht bew. zwaar bew. regen onbewolkt onbewolkt nevel onbewolkt windstil Z 7 ZZO 2 windstil ZZW 4 ZZO 4 windstil N 3 OZO 1 windstil O 2 ZO 4 windstil ZZO 1 ZZO 2 windstil NNO 4 22 20 21 19 20 16 19 20 22 29 29 24 28 28 26 22 23 24 26 26 31 co <u - GJ - Z. a 0 0 0 0 5 8 1 1 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 Maximum temp gisteren: neerslag laatste 24 u ENKELE REGEN. OF ONWEERS BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met op vele piaatsen enkele regen- of onweers buien. Matige tot vrij krachtige Zuid- Westelijke wind. Iets lagere middag- temperaturen. 18 Juli Zon op 4.41 uur. onder 20.51 uur. Maan op 12.57 uur onder 22.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 17 Juli Hoog water: 7.20 en 19 42 uur. Laag water: 3 03 en 15.15 uur. Zaterdag 18 Juli Hoog water: 8.00 en 20.24 uur. Laag water: 3.35 en 15.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1