Honderdste geboortedag van Lorentz in Haarlem herdacht SCHOOLBOEKEN Verrassend mooi koorconcert in het Openluchttheater Bromfietsen na 1 Augustus als regel op het rijwielpad Kort en bondig Nieuw Heemsteeds plan thans goedgekeurd <cBrievcn aan de redactie Engelse bookmakers bij de neus genomen „Wonder boven wonder Heemstede Amsterdamse Beurs MAANDAG 20 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT r 7 Grote belangstelling uit universitaire kringen De zuiveringsinstallatie Nieuwe R.K.-school in Noord aanbesteed Drieduizend gulden om taxi te betalen Burgerlijke Stand van Haarlem Theoloog en technicus Brandje aan boord van motorboot op het Spaarne Examens f 20 tabl. 55 ets Voor bedroevend klein publiek Vacantiespelen begonnen in de regen Minimumprijzen pootaardappelen Remmen op beide wielen verplicht Nieuw revue-gezelschap in de Concertzaal „Ramplaanspelers" voor invalidenvereniging „Ons Belang" Collectanten gevraagd voor Zonnestraal-collecte Seriewedstrijden van „De Oosthoek" Sprookjesoperette in het Minerva-Theater Zondagochtend-concert in wandelbos Groenendaal In de stijlvolle aula van Teylers Stich ting waren Zaterdagmiddag vele genodig den uit universitaire en wetenschappelijke kringen bijeen om dc thans honderd jaar in het verleden liggende geboortedag te herdenken van prof. dr. H. A. Lorentz. Het initiatief tot deze herdenking was uit gegaan van B. en W. van Haarlem in sa menwerking met de directeuren van Tey lers Stichting. In een rede tot de genodig den zei de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, dat de herdenking van Lorentz' sterfdag, (25 jaar geleden), die op 31 Januari van dit jaar in Arnhem werd gehouden, door de Nationale Ramp die de dag daarop volgde, niet de aan dacht kon krijgen welke zij verdiende. Maar juist in die dagen heeft de Afsluit dijk het tegen de woedende elementen gehouden en daardoor werd de aandacht toch weer gevestigd op de diepgaande studie van dezelfde Lorentz, die aan de aanleg ervan vooraf was gegaan. Mr. Cre mers achtte zijn honderdste geboortedag een gelukkige gelegenheid om hem nog maals in eerbied te herdenken, in de stad waar bij zijn levensavond doorbracht. De laatste tijd van zijn leven was geen rust periode, integendeel het werd een zeer be langrijk en werkzaam deel ervan. Toen hij secretaris was van de Hollandse Maat schappij van Wetenschappen en in 1912 tot curator bij Teyler's Stichting werd be noemd kreeg deze geniale denker de be schikking over het natuurkundig labora torium, waarin hij zeer belangrijk werk voor de gehele wereld heeft verricht. Vervolgens werd het woord gevoerd door de "heer C. G. Matser, burgemeester van Arnhem, in welke stad Lorentz werd geboren. „Arnhem is er trots op dat deze eminente physicus in zijn midden is opge groeid", zo zeide hij. Het was ook de stad waarin hij zich terug trok om zich voor te bereiden voor zijn doctoraal en zijn pro motie. Daar is dan ook het nationaal gedenk teken voor hem opgericht. Alleen reeds door zijn voorbereidende werk voor de drooglegging van de Zuiderzee verdient hij de dank van de gehele natie. Ook in ternationaal heeft men vaak een beroep gedaan op zijn genie en op zijn werk kracht en persoonlijke leiding bij moei lijke werken. „De neteligste kwesties wist hij tot eenvoudige proporties terug te brengen en daardoor op te lossen. Dat doet or.s in deze tijd verlangen naar een mens als hij en met weemoed aan hem terug- ADVERTENTJE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 Wij vernemen dat Gedeputeerde Staten Van Noordholland hun goedkeuring heb ben gehecht aan het nieuwe door de ge meente Heemstede ingediende plan tot bouw van een rioolwaterzuiveringsinstal latie nabij Cruquiusweg en Ringvaart. De aanbesteding kan nu binnen afzien bare tijd worden tegemoet gezien al zullen eerst de bestekken van het gewijzigde plan moeten worden uitgewerkt. De wethouder van Publieke Werken, de heer E. J. van Lent, die zich voor de tot standkoming van de zuiveringsinstallatie grote moeite heeft gegeven, gaf ons even wel de verzekering, dat men erop kan re kenen dat nog dit jaar met de bouw, waar mee ongeveer een millioen'gulden gemoeid is, zal worden begonnen. Zoals men weet is de rioolwaterzuive ringsinstallatie van het grootste belang voor de wijken nabij de Heemsteedse ha ven. De bewoners hebben daar zeer veel hinder van het feit, dat de riolering thans nog loost in de Heemsteedse haven. Namens het Rooms-Katholieke school bestuur in de parochie Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten is door de architect Jacq. van Velsen uit Haarlem vanmorgen in „Brinkmann" het bouwen van een ze- venklassige school met bijkomende wer ken aan de Roemer Visscherstraat in Haarlem aanbesteed. Er waren vijfentwintig inschrijvingen. De laagste inschrijving werd gedaan door het Bouwbedrijf De Vries uit Haarlem met f 123.300. De hoogste inschrijving deed het Aannemersbedrijf Ter Braak uit Amsterdam met f 143.768. De raming van de bouwkosten bedroeg f 129.400. In de nacht van Zaterdag op Zondag reed de 31-jarige mejuffrouw S. met een haar on bekende man in een taxi van Zandvoort naar Haarlem. Toen de man, die onder de invloed van sterke drank was, uitstapte, gaf hij zijn medereizigster drie bankbiljetten, om, zoals hij zei, de taxi te betalen. De dame verkeer de in de mening, dat het drie biljetten van 2.50 waren. Tot haar grote verbazing be merkte zij even later, dat het echter drie biljetten van duizend gulden waren. Zij heeft het geld bü de politie gedeponeerd. HAARLEM, 18 Juli 1953 ONDERTROUWD: 18 Juli, M. J. Bal en A. C. Streef land, GEHUWD: 18 Juli, H. J. van der Worp en E. van Berkum; A. J. Hupez en H. Lode; C. W. Hol en P. S. Hilarius. BEVALLEN van een zoon: 17 Juli, E. M. Kraak—van der Peet; M, D. van der Meij de BieOverdam; N. E. de BlokBerkeveld; 18 Juli, J. SabelisHorn. BEVALLEN van een dochter: 17 Juli, J. van den DoolHeddema; R. KootKooi; A. L. KampWoning; PI. M. M. van NesRij- kenberg; M. S. C. Cranpré—Heyman. OVERLEDEN: 16 Juli, E. J. Geeris—van Luijtelaar, 48 j„ Spaansevaartstraat; 17 Juli, C. Brasser, 79 j., Djambistraat. denken omdat we deze wens nu niet ver vuld zien", aldus Arnhems burgemeester. Daarop nam de oudste directeur van de Teylers Stichting, de heer J. C. Tadema, het woord. Deze gaf een overzicht van de tijd van 1912 tot 1928, waarin Lorentz te Haarlem woonde, en haalde enige herinne ringen op aan deze nobele mens om diens bescheidenheid, meelevendheid met ande ren en zijn fabelachtige kennis te illustre ren. Hij beslont met zich af te vragen of er ooit diepgevoelder en algemener rouw bij de Haarlemse bevolking was dan toen Lorentz was overleden. Zovelen begeleid den hem op zijn laatste tocht dat alle ver keer in de straten van de binnenstad was stilgelegd. Na de herdenkingsbijeenkomst begaven de genodigden zich naar het Lorentzplein, waar namens de gemeentebesturen van A_rnhem en Haarlem en namens de Teylers Stichting kransen werden gelegd bij zijn borstbee'd. Naast het feit dat de kerkelijke gemeen te van Heemskerk een nieuwe zieleher- der heeft gekregen, is zij tevens verrijkt met de komst van een insider op het gebied van de waterbouwkunde. Ds. Naessens, zoon van de bekende maag specialist uit Heemstede-Aerdenhout, is namelijk afgestudeerd M.T.S.'er. In de tijd dat hij zijn vrouw leerde kennen, werd hij echter zo door het evangelie gegrepen, dat hij besloot om aan zijn leven een andere wending te geven en theologie te gaan studeren. Aldus heeft Heemskerk thans een predikant-water bouwkundige in zijn midden. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf is er brand uitgebroken aan boord van een motorboot van de Teer- en Asfalt- fabriek aan de Waarderweg. De boot bevond zich met enkele arbeiders, die overgezet werden, op het Spaarne, toen de brand ontdekt werd. Men slaagde er in het vuur met behulp van een schuimblusser te blussen. De stuurman van de boot, de 32- jarige monteur A. N. uit Haarlem, moest mei brandwonden aan het hoofd en aan de ar men naar het St. Elisabeths gasthuis worden overgel racht. De boot brandde gedeeltelijk uit en de politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van de brand. M. T. S. te Amsterdam Geslaagd voor het examen Technisch che micus aan een der Amsterdamse M.T.S.'en de heren J. C. Hoogerbeets en S. Baartman te Haarlem. (Verkort weergegeven) Bewezen dienst Stellig geloof ik uit naam van de gehele burgerij van Haarlem, en zeker van de talrijke voetbalenthousi asten te spreken, als ik u mijn hartelijke hulde en dankbaarheid breng voor de on schatbare diensten die u mij en al de an deren bewezen hebt met het „verslaan" van de kampioenswedstrijden van onze R.C.H. Wat waren de vele luisteraars Zater dagavond op het Phoenixterrein niet dol gelukkig, toen de stem van uw reporter de beslissende uitspraak deed: R.C.H. is landskampioen. Nogmaals mijn welgemeende dank. H. G. HOUTERMAN /i r-.Tzcp'rr.-'AiTrF Met verklaarbare verwondering zullen velen uit onze stad en uit de omtrek kennis genomen hebben van de aankondiging, dat Zaterdagavond het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel een con cert in Bloemendaals Openluchttheater zou geven. De naam van het beroemde ensem ble wijst er immers op, dat voor zijn op treden een betrekkelijk kleine uitvoerings ruimte de gunstigste voorwaarden biedt. Waarom dan een concert in de prachtige duinvallei onder de overkoepeling van de oneindige hemelruimte? Het leek een vreemde onderneming, die men zelfs nauwelijks een experiment zou durven noemen. Maar evenals bij zovele voorgaande concerten zorgde de acoustiek van het openluchttheater voor een verras sing. En deze keer was het wel een bijzon der verheugende, die ons een duidelijke aanwijzing heeft gegeven omtrent de aard van de uitvoerende ensembles en uit de programmakeuze. Het openluchttheater vraagt niet om grote gezelschappen, waar mede men eenzelfde klankvolume zou wil len verkrijgen als in een zaal verwacht kan worden. Het vraagt niet om werken, die een dergelijke klankkracht eisen. Bij het concert van de H.O.V. op 4 Juli was dit reeds nu en dan opgevallen. En nu hebben de helaas bedroevend weinige toehoorders dezelfde ervaring bij alle uitvoeringen van het Nederlands Kamerkoor kunnen opdoen. De avond begon met drie oud-Hollandse liederen (O, Heer, die daar des Hemels tente spreidt, Die vastlyck op de Heer, be nevens het mooie Avondlied Van Jacob Revius), die in de stilte van de zomeravond, BATH (United Press). Scotland Yard tracht een bende op het spoor te komen, die gepoogd heeft bookmakers voor een bedrag van circa twee millioen gulden te benadelen door het onklaar maken van telefoonlijnen, even voordat Donderdag een snel Frans paard op de renbaan van Bath als overwinnaar naar de finish galoppeerde. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat de telefoondraden van de renbaan met be hulp van een snijbrander onbruikbaar zijn gemaakt en getuigen zijn komen vertellen dat zij twee mannen, die zich voordeden als teiefoonmonteurs, dit werkje bij klaar lichte dag een half uur voor het begin van de races hebben zien uitvoeren. Het winnende paard was de geheimzin nige Franse „Francascal", die een gemak kelijke zege behaalde op 16 concurrenten bij een inzet van 10 tegen 1 en later even geheimzinnig verdween. De officials betwijfelden de regelmatig heid van de overwinning niet. Volgens de Britse Jockeyclub kon men hier spreken van een rechtmatige overwinning van een superieur paard. De bookmakers, die te elfder ure over stroomd werden met weddenschappen op de winnaar, zagen zich voor fatale verlie zen geplaatst omdat zij geen contact meer met de renbaan hadden wegens de ver nielde lijnen en de cóte niet konden ver lagen. Wanneer de telefoonverbindingen nor maal waren geweest zou de cöte volgens de bookmakers zo iets als 3 tegen 1 gewor den zijn. De National Sporting League, de orga nisatie der bookmakers, heeft haar leden opgedragen de uitbetalingen op het win nende paard op te schorten, zolang de oor zaak van de lijnstoring niet officieel is vast gesteld. Verscheidene bookmakers staan voor een bankroet als zij werkelijk tot uit betaling gedwongen worden. De trainers, die met de zox-g. over Fran cascal belast waren vertelden, dat zij de eigenaar van het paard, die zich „Maurice Williams" noemde, nimmer hadden ont moet. Een der trainers, Percy Williams, vertelde, dat hij Zondag door de eigenaar was opgebeld met de mededeling dat hij een paard uit Frankrijk had laten overko men en of hij voor het dier wilde zorgen „Ik had nog nooit van deze mr. Williams gehoord", zeide de trainer, „maar daar steekt niets ongewoons in". bij het overvloedige natuurschoon en het indrukwekkende uitspansel, wel een heel diepe zin kregen. Het concert had zich zo kunnen ontwikkelen tot een muzikale cul tus. Maar een reeks koorwerken van Jos- quin des Prés, Jacob Ob recht, Alphons Diepenbrock, Vautor en Mozart, waarin achtereenvolgens de krekel, de tortelduif, een paar uilen en een weggelopen poes werden bezongen, gaven er een ander aspect aan: geestig, soms weemoedig of verfijnd expressief. Een vondst was het Madrigaal con eco van Luca Marenzio, voor twee koren. Het werd voortreffelijk gezongen. Alleen de „echo" was wat al te gul met het terug kaatsen van de klank. „Boerenfeest" van Sem Dresden kwam hierna als te groot contrast. De bewerking van dit ruige koor werk voor gemengd koor voldoet toch aan merkelijk minder dan de originele zetting voor mannenkoor. Na de pauze leidde Felix de Nobel in bonte afwisseling de uitvoering van vier Spaanse composities, drie Negro-spirituals, de leuke, pittige werkjes Morinde, Het ezel tje en De kaalhoofdige ruiter van Jan Mul, gevolgd door drie liedjes over amoureuze verwikkelingen, die door de sprankelende voordracht een opgewekt slot van het con cert werden. Het Nederlands Kamerkoor wist ook nu zijn faam als voortreffelijk ensemble te bevestigen. De zangeressen en zangers heb ben zich doen kennen als uitnemende voca listen, die op de hoogte zijn van hun die nende taak. Ook wanneer zij zich als solis ten mochten onderscheiden. Felix de Nobel, die al deze stemmen tot een prachtig geheel verenigde, mocht bijzonder vex-diende lang durige waarderingsbetuigingen in ont vangst nemen. P. ZWAANSWIJK Vlaggen op de speeltuinen Naar de twintigste Juli hebben vele moeders hoopvol uitgezien, daar op deze dag het tijdperk der vacantiespelen voor de Haarlemse speeltuinverenigingen in gaat. De zomer had voor deze dag geen zon beschikbaar gesteld, zodat men in dat op zicht van een grote teleurstelling mag spreken. Ook voor de besturen van de speeltuin verenigingen is de regen juist op deze dag wel een grote strop te noemen, daar de officiële opening, die ieder jaar met luister geschiedt, vrijwel nergens tot haar x-echt kon komen. Een van de speeltuinverenigingen, die nu bijzonder voordeel heeft van een eigen ruim clubhuis, is „Het Oosterkwartier". Hoewel de opkomst nog niet een vierde deel bedroeg van hetgeen men verwachtte, heeft voorzitter H. J. Loppersum zich door de regen niet uit het veld laten slaan en op het terrein onder trommelgeroffel door vier van zijn pupillen de verenigingsvlag gehesen. Haastig hebben daarna de kinde ren en leidsters weer het droge clubhuis gezocht om de dag met spelen en handwer ken door te brengen. En zoals het bij „Oosterkwartier" ging, was het ook bij de andere veertien Haar lemse speeltuinverenigingen. De besturen hadden overigens toch nog een reden om zich te verheugen: de opbrengst van de collecte, welke 3.850,54 bedroeg. De minimum verkooppi-ijzen voor poot- aardappelen zijn door de veilingen, aange sloten bij de Provinciale Veilingbond in Noox-dholland en de pootaardappelcoöpera- ties V. T. N. en Z. L. T. B. als volgt vast gesteld: Minimumprijs eerstelingen: maat 28—35 mm. soort E: f 22.—, soort A: f 21, soort B: f 20.Maat 3550 mm.: soort E: f 18. soort A: f 17.—, soort B: f 16—, alles per 100 kg. Voor doorsortering van voor Frankrijk bestemde poters wordt de kopers 30 cent per 100 kg. berekend. De bewaar'vergoedin- gen zijn: f 1.— per 100 kg., oplopende tot f 1.50, f 2.-, f 3.— en f 3.50. Binnenkort zal in het Staatsblad een wijziging van het Wegenverkeersregle ment worden opgenomen, welke op 1 Augustus in werking treedt. Deze wij ziging omvat onder meer een regeling voor de bromfietsen. Als bi-omfietsen zul len worden beschouwd: „Motorrijtuigen, welke naar het oordeel van de minister van Verkeer en Waterstaat, voor zover be treft hun bouw alle voor rijwielen normale eigenschappen bezitten, dan wel kennelijk en uitsluitend zijn ingericht voor een in valide, en zijn uitgerust met een verbran dingsmotor met een cylinderinhoud van ten hoogste 50 kubieke centimeter, waar van het merk en het type door de minister van Verkeer en Waterstaat in de Neder landse Staatscourant zullen worden be kend gemaakt." De bromfietsmotor mag dus geen groter cylinderinhoud hebben dan 50 cc. Onder de definitie vallen ook de rijwielen met hulpmotor met meer dan twee wielen, als mede invalidewagens met hulpmotor. In de Staatscourant zal een bekendma king volgen van de uitei'lijke kentekenen waaraan het voertuig moet voldoen en van de merken en typen der goedgekeurde bromfietsmotoren. Bromfietsen worden, wat hun gedragin- >9 Louis Bouwmeester, drager van een be roemde naam en in het amusementsbedrijf zeker geen onbekende, heeft een nieuw ensemble gevormd, dat sinds kort met de show „Wonder boven wonder" een tournée door ons land onderneemt. Zondagavond werd het Haarlemse publiek in het ge meentelijk Concertgebouw in de gelegen heid gesteld met dit nieuwe gezelschap kennis te maken. Een confrontatie, die ongetwijfeld tot wedérzijds genoegen ver lopen is, zodat men zich waarschijnlijk over de belangstelling, wanneer dit ensem ble Zaterdag en Zondag in Haarlem terug keert, geen zorgen behoeft te maken. De revue „Wonder boven wonder" is op de traditionele wijze samengesteld uit twintig tafrelen, dxe elkaar in snel tempo opvolgen en de optredende artisten in staat stellen hun uiteenlopende capacitei ten te demonstreren. Daar is dan in de eerste plaats mr. Doodle, die zich blijkbaar niet meer tot ziin vermaarde creatie van het rare, slome mannetje wenst te beper ken en daardoor van niet-vermoede ta lenten als komiek blijkt geeft. Kostelijk was bij voorbeeld zijn burleske parodie van Johnny Ray, de jongeman van wie men beweert dat nij in Amerika de vrou wen dol van extase maakt en de mannen alleen maar dol. Niet minder vermakelijk was hij als de dapper liegende echtgenoot in de schets „Copacabana" en de verschij ning in „Midzomernachtdroom". Ook Cees de Lange oogstte veel hilariteit, al komen de kwaliteiten van deze humorist in een solistisch optreden beter tot hun x-echt. Er was verder voor een behoorlijke en bekoorlijke entourage gezorgd..De décors waren,'evenals de met smaak uitgevoerde' costuums van de Palladium Girls, bijzon der fleurig. De Engelse tap-danser Rodney wist zich rog speciaal te onderscheiden, maar nauwelijks minder opmerkelijk wa ren The two Movers, die in de scène van de Parijse existentialistenkelder een uit bundig vrolijk be-bop ten beste gaven. Door dit alles is het programma zelfs rij kelijk overladen. Pas tegen het midder nachtelijk uur staat men weer op straat. Het zou dan ook zonder enig bezwaar iets bekort kunnen worden. Het schrappen van de minder geslaagde scènes, zoals het goochelnummer van Stoet Haspel en de beide glazenwassers, zou de totaal-indruk ongetwijfeld ten goede komen. Want er kan hier zonder enig voorbehoud een groot en verdiend succes worden gesig naleerd van een revue, die wonder boven wonder zelfs het Haarlemse publiek tot gulle en enthousiaste reacties wist te bewegen. De Invalidenvereniging „Ons Belang" te Haarlem heeft Zaterdag in het gebouw van de H. J. M. V. in de Lange Margarethasti-aat haar tweede jaarfeest geviei-d. Dank zij de belangeloze medewerking van „De Ramp- laanspelers", kreeg dit een bijzonder vro lijk karater. De voorzitter van deze jonge organisatie mocht in zijn openingswoord op merken, dat het steeds groeiende ledental het bestuur reeds thans in staat stelt verschei dene hulpbehoevenden enige noodzakelijke bijstand te verlenen. Mevrouw A. Greebe-Pe- kelharing, die zich als secretaresse zeer ver dienstelijk heeft gemaakt, ontving als be loning voor haar activiteit een fleurige bloemenhulde. De attractie van deze avond was het op treden door „De Ramplaanspelers" mét de bekende klucht „En zo begon het", \?an Phi lip King", welke in dit blad al meer dan eens uitvoerig beproken werd. Het stuk bevat een opeenstapeling van onwaarschijnlijkheden, waarmede wellicht alle records op het ge bied van dwaze verwikkelingen en kolder gebroken zijn. En dit alles tengevolge van een volmaakt onschuldig schouwburgbezoek door de echtgenote van een vicaris in een Engels dorpje. Ook dit keer miste de scène met de oude vrijster in de kast, omgeven dooi de rennende en springende achtervolgers, de beoogde uitwerking niet. Het publiek amuseerde zich kostelijk. Hoewel de opvoering onder vrij primitieve omstandigheden moest plaats hebben, werk ten de spelers zich dapper door de moeilijk heden heen. De rolkennis was niet bepaald perfect, doch bij een dergelijke tekst kan men zich wel enige vrijheden veroorloven, mits het tempo hiervan geen schade onder vindt. De bezetting bleek in vergelijking met de twee jaar geleden gegeven première nog iets verbeterd te zijn. doordat korporaal Win- ton thans door Huub Wassink met de juiste kluchtspel-allures werd vertolkt. Rie van Velthuijsen, Carla van Deelen, Hei-man Lan- gerveld en Cees Stroosnijder bevestigden allen de goede indruk van de reeds eerder uitvoerig behandelde voorstelling. Zweefvliegers met vacantie naar Teuge Een achttal leden van de Eex-ste Zaanse Zweefvlieg Club, welke gewoonlijk Zon dags met hun eigen zweefvliegtuig boven de Castricumse duinen oefenen, zijn Za terdag naar het vliegveld Teuge bij Apel doorn vertrokken. Zij zullen daar trachten met de Grunau Baby P.H. 184 „Arends jong" enige overlandvluchten te maken en zij namen voor deze pogingen een week van hun vacantie af- Zondag 26 Juli wor den de zweefvliegers weer terug verwacht. gen op de weg betreft, gelijkgesteld met rijwielen. Zij moeten in beginsel gebruik maken van het rijwielpad. De bromfietsen op meer dan twee wielen, die geen inva lidewagens zijn, zullen wox-den beschouwd als „onbespannen wagens". Bromfietsen mogen met ingeschakelde motor geen gebruik maken van rijwiel paden, aangeduid met het rechthoekige zwarte bordje „Rijwielpad", tenzij onder dit bordje een -tweede rechthoekig blauw bord is aangebracht met het opschrift: „Rijwielen met hulpmotor toegestaan". De „vex-plichte" rijwielpaden, dit zijn de rijwielpaden aangeduid met het ronde blauwe bord met witte fiets, moeten door de bromfietsers worden gebruikt, ten zij in uitzonderingsgevallen bij de rijbaan het bord „Rijwielen met hulpmotor toege staan" is aangebracht. In dat geval mogen de bromfietsers ook van de naast het fietspad gelegen rijbaan gebruik maken, eventueel gedurende de op het bord aange geven uren. Voor de bromfietsers op het rijwielpad is, mede wegens de moeilijke controle, geen maximumsnelheid voorgeschreven. Het is bromfietsex-s echter verboden op het rij wielpad te rijden met een zodanige snel heid, dat door het voorbijrijden van de overige fietspad-gebruikers „deze meer hinder ondervinden dan in verband met de omstandigheden ter plaatse toelaatbaar is." Het is bestuurdex-s van bromfietsen ver boden met een aanhangwagen te rijden, een andere fietser of bromfietser voort te duwen, of een dier te geleiden. Bestuurders van rijwielen met hulp motor mogen niet meer dan één pei-soon medevoeren. Berijders van tweewielige rijwielen met hulpmotor ingericht voor één of meer berijders buiten de bestuur der (tandems met hulpmotor worden ech ter niet als meegevoerde personen be schouwd. Voorts zijn nog enige technische eisen aan de bromfiets gesteld, waarvan de be langrijkste zijn dat ieder wiel tenmin ste één goed werkende rem (geen band- rem) moet hebben en dat van 1 Januari 1956 af één der remmen een trommel- of schijfrem moet zijn. Van 3 tot en met 8 Augustus wordt in Haarlem een lijst- en stx-aatcollecte gehou den ten bate van het Zonnestraal-N. V. V.- t. b. c.-fonds. Gezien de algemene sympathie waarin deze collecte zich telken jare mag ver heugen, zijn de organisatoren niet onge rust over het financiële resultaat van hun actie. Maar wel hebben zij de grootste moeite om een voldoende aantal collectanten en collectrices op de been te brengen en daar van is uiteraard het succes van de inza meling ook afhankelijk. Daarom onder steunen wij gaarne de dringende oproep van het comité aan de Haarlemmers om zich als collectrice of collectant ter be schikking te stellen. Men kan zich opgeven bij: N.V.V. Be- stuurdersbond, Kruisweg 74; mevrouw Dekker, Linschotenstraat 87rood; mevrouw Van den Berg, Pijlslaan 71; mevrouw Poelman, Roemer Visscherstraat 239; me vrouw PI anjer, Plataanstx-aat 71. „Wonder boven wonklér". De korfbalvereniging „De Oosthoek" hield Zondag een korfbaltournóoi op de bijveiden van de voetbalvereniging E.D.O. In de ver schillende afdelingen hadden de wedstrijden een spannend verloop, zodat in twee afdelin gen strafworpen de beslissing moesten bren gen. De winnaars in de verschillende afde lingen waren Derde klasse K.N.K-B. 1. Oosterkwartier 1. 2. Haarlem 1. Eerste klasse E.K.B.: 1. Land- lust (Amsterdam). 2. De Oosthoek. Tweede klasse E.K.B. 1. Haarlem 2- 2. Hoger Op (Krommenie). Derde klasse E.K.B. Afd. A: 1. Landlust 2. 2. W.W S.V. (Wormer). Afd. B: 1. Hoger Op 2. 2. Oosthoek 3. Er was eens een meisje, dat zo heel graag een bezoek aan het Sprookjesland wilde brengen. Dat meisje, dat Marjolijntje heette, had in haar boeken heel veel over dit won derbaarlijke land gelezen. Haar kleine hoofdje was er vol van. De sprookjesfee, die erg op Marjolijntje gesteld was. zorgde er voor dat de wensen van het meisje in vervulling gin gen. En wat zij toen beleefde, hebben ook de kinderen kunnen zien, die Zaterdagmid dag in het Minerva-theater de opvoering bij woonden van de operette „Marjolijntje" door de kinder-afdeling van het Koor Katholiek Heemstede. Marjolijntje werd de beste vriendin van de bloemen, de nimfen en de kabouters. Zij speelde „haasje-over" met de konijntjes en had het best naar haar zin. Maar bij de heks en de tovenaar met die plaaggeesten van duveltjes ging het eerst mis. Het was een donkere tijd voor haar. Gelukkig overwon het licht els altijd de duisternis. Marioliinfje verd kranig gespeeld door een duideliik sprekend en zingend meisje. Ook de sprook jesfee, de griezelige heks, de tovenaar en alle anderen mochten er zijn. Er werd be hoorlijk gezongen en de dansjes waren ook wel aardig. Alleen had men er niet zo'n community dancing" van moeten maken. Dat; gaf vaak een verwarrende indruk. Dirigent Evert Haak hield met muzikale begeleidingen het contact tussen toneel- gebeuren en muziek vast in de hand. De ieuedige toehoorders en ook de volwassenen hebben ongetwijfeld veel genoegen aan de opvoering beleefd. Zii hebben dat getoond met veel applaus, ook voor regisseur Bob Jansen. P. ZWAANSWIJK. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3'4 Nederl.'47 98«/i„ 98% A.K.U 169 168% Unilever 192% 192% Philips Gloeil. 169 169 Kon. Petroleum 317)4 318)4 A'dam Rubber 99) 4 99% Holl. Amer. Lijn 135 135 N. Scheepv. Unie 127 127% H.V.A 111)4 112 Deli Mij 106 106 Amsterd. Bank 170 170% Ned. Handel Mij. 159 159 Rotterd. Bank 165 165 Twentsche Bank 167 ?-» 167% Anaconda Copper 33)4 33% Bethlehem Steel 50 'l,0 51% Republic Steel 487/i« 48% Shell Union 69% 70% 2 VI-, 22 37% 38% BINNENLAND De gemeente Den Haag zou zijn ge- intesseerd bij aankoop van een deel van het vogelpark Avifauna. De directeur van Avi fauna heeft een brief aan het Haagse ge meentebestuur gezonden waarin bepaalde aanbiedingen zouden zijn gedaan. Er is echter nog geen enkele beslissing genomen en deze is ook niet op korte termijn te verwachten. Er is een bespreking gehouden tussen de heer G. van ien Brink, de directeur van Avifauna, en een ambtenaar van de gemeente Den Haag. De Nederlandse Televisiestichting krijgt in Bussum de beschikking over het St. Vitus- gebouw. dat geheel als televisiestudio zal woi'den ingericht. De rechtbank te Rotterdam heeft de 32-jarige administrateur-econoom W. G. varx H. uit Wageningen, die er van verdacht werd ten nadele van de Vereniging voor Zieken- vei-pleging te Vlaardingen een bedrag van zestig mille te hebben verduisterd, veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Prof. dr. R. H. Woltjer, voorzitter van de Onderwijsraad en hoogleraar aan de Vrije Universiteit, die Zondag 75 jaar werd, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. In de timmerafdeling van de Gist- en Spiritusfabriek te Delft is Zondagmorgen brand ontstaan. De fabrieksbrandweer en de Delftse brandweer bestreden het vuur met tien stralen. De vlammen konden wor den bedwongen voordat ernstige schade werd aangericht. Douanebeambten te Venlo hebben een partij van 1370 kilo koffie ontdekt, toen zij balen oud papier, die per trein van Neder land naar Duitsland zouden worden ver voerd, aan een zorgvuldig onderzoek onder wierpen. Naar de herkomst van de koffie wordt een onderzoek ingesteld. Wegens de verkoop van voor de ge zondheid mogelijk schadelijke stoffen heeft de Hilversumse recherche proces-verbaal opgemaakt tegen een 35-jarige Hilversumse vrouw en een cantinehouder van het kamp Laren. Dit tweetal hield zich bezig met de handel in ampullen met een sterk stimu lerend middel, dat clandestien voor een be drag van f 1.50 aan militairen uit het kamp werd verkocht. Vanmorgen is de nieuwe busverbinding van Winterswijk via Oeding-grens naar het Ruhrgebied officieel geopend. Hierdoor zijn verbindingen ontstaan van het Gelders- Twentse net van de Gelderse Tramwegen met het Ruhrgebied en Rijnland. HAARLEM EN OMGEVING De 18-jarige winkeljuffrouw van een levensmiddelenzaak in Haarlem, mejuffrouw M. R. den B. zou van haar patroon een doosje sigaretten, een doosje sigaren en een bankbiljet van tien gulden gestolen hebben. Nadat de politie proces-verbaal had opge maakt is zij aan haar ouders overgegeven. Op de Staatsexamens voor muziek slaag den de volgende leerlingen van de conser vatoriumafdeling van de muziekschool van „Toonkunst": mejuffrouw T. Ie Cavelier uit Haarlem, diploma A. piano; mejuffrouw A. Uittenbosch uit Aerdenhout en mejuffrouw G. Munniksma uit Haarlem, eerste gedeelte diploma B CM.O.). De wandelsportvereniging „Jan Pas- stoors" houdt met het weekeinde 22—23 Augustus wandeltochten over 10. 25 en 40 kilometer. De start is in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Óverveen. Inlichtin gen worden verstrekt door het secretariaat Klapheklaan 4, Aerdenhout. Zondagmiddag omstreeks half twee werden de brandwachten van het rayon Overveen van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal gealarmeerd voor een begin van duinbrand aan tie Hoge Duin en Daalse- weg te Overveen tegen ,1de Clinghe". De brand werd in de kiem gesmoord. De hurgemeester van Haarlem, mi*. P. O. F. M. Cremers, zal niet op Vrijdag 24 maar op Zaterdag 25 Juli spreekuur houden. Zondagavond om half tien reed de 42- jarige motorHjder P. W. met zijn motor rijwiel over de Koudenhorn. Plotseling brak de voorvork van zijn motor en de man viel met zijn gezicht op de straat. Hij kreeg een diepe wond boven het linker oog en ver der een- shock of een lichte hersenschud ding. Hij werd naar de Mariastiehting ver voerd. De 16-jai'ige dochter van de motor rijder, die op de duo zat, kwam met de schrik vrij. De Katwjjkse Reddingsbrigade hield Zaterdagmiddag de jaarlijkse traditionele zeeprestatietocht over vijftienhonderd meter. Van de Bloemendaalse Reddingsbrigade werd aan deze tocht deelgenomen door de leden D. N. de Lange en H. Tollenaar, die tot de tien eerstaankomende zwemmers be hoorden. De Haarlemse Reddingsbrigade werd bij deze tocht waaraan door onge veer honderd zwemsters en zwemmers werd deelgenomen vertegenwoordigd door een ploeg van twaalf leden der brigade. In de stilte van een stralende zomer ochtend, te midden van de plantenweelde van het fraaie wandelbos Gx-oenendaal, heeft het Heemsteeds Fanfax-ecorps „Excel sior" Zondag een concert gegeven, dat ge wijd was aan koralen en andere stemmige muziek. Idealere omstandigheden voor zijn optreden had „Excelsior" moeilijk kunnen treffen. En bovendien kon het corps nu spelen voor toehoorders, wie het in de eerste plaats om de muziek te doen was en niet om het amusement, waardoor Zondag middag-concerten zo dikwijls onrustig worden. Wie zou denken, dat „Excelsior" met de uitvoering van de overwegend „langzame" muziek voor een betrekkelijk eenvoudige taak stond, vergist zich. Want juist nu kwam het er op aan om te laten horen wat het fanfarecorps kon presteren ten aanzien van toonstabiliteit, zuiver inzetten en muzi kale uitdrukking. Om van een juiste fraze- x'ing nog maar niet te spreken. „Wilt heden nu tx-eden", waarmede onder leiding van de waarnemend directeur L. ter Braake begonnen werd, klonk lang niet kwaad. Mozarts „Ave verum" bood meer intonatie-moeilijkheden, vooral voor de bassen. Het spelpeil ging weer omhoog met de fantasie over „Boven de sterren", waar in de gefigureerde bas zuiverder klonk. Voor het Andante van G. Batiste was de onderlinge zuiverheid bedenkelijk. Ook verliep de melodische ontwikkeling nogal sti-oef. In het Avondgezang (what is in a name?) van E. Ruh voelden de spelers zich veel beter thuis. Van de ovex-ige werken maakte „Judex" van Gounod een verdien stelijke indruk, al had de dirigent hier nog naar warmer expressie kunnen streven. De algemene indruk, die „Excelsior" ge geven heeft, is die van een corps van am bitieuze leden, waarvan er enkelen zich door een goede loonvorming wisten te onderscheiden, Dijvoorbeeld de bespelers van piston, bugel en ti-ombone. Maar het spel moet meer karakter krijgen en het zuiver intoneren zal meer beoefend dienen te worden, door het spelen van korte har monische cadenzen bijvoorbeeld. En voor de proef op de som zijn ochtendconcerten als dat van Zondag bij uitstek geschikt. P. ZWAANSWIJK

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3