Twee-een overwinning op Eindhoven na 104 minuten zenuwslopend voetbal De Racing vierde feest Zo ging het dertig jaar geleden met een vier-twee zege op Willem 2 Hoe druk het Zaterdagavond was op het Phoenixterrein Zestigduizend mensen zagen RCH landskampioen worden Verrassend begin van felle Eindhovenaren 118111WÊÊÊÊÊmÊm zieni spannende M oogenblikken van het Bestuur en spelers van RGH worden op raadhuis in Heemstede ontvangen RCH doet niet mee aan voetbaltournooien Burlisto en de uitslag R C H'E in d hoven MAANDAG 20 JULI 1953 Tijdens de huldigingsredevoering, die de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, Zaterdagavond tijdens de maaltijd van bestuur en spelers van R.C.H. in Brinkmann op de Grote Markt hield, richtte deze tot alle daar aan wezigen de uitnodiging voor een ontvangst ten stadhuize van Heemstede door het Col lege van Burgemeester en Wethouders op Woensdagavond aanstaande des avonds om zeven uur. Gehoord het luide applaus, dat volgde, werd de invitatie op hoge prijs ge steld. Naar alle waarschijnlijkheid zal R.C.H. geen receptie meer houden ter gelegenheid van het behalen van het voetbalkampioen schap van Nederland. ADVERTENTIE HET OORDEEL VAN EEN STAATSMAN De Yankees - aardige luitjes. Erg knap in politiek en cigarettes. Moet U die tabaksvelden zien bij Lexington in Kentucky! Voor mij dan ook alleen Lexies van America's Best Tobaccos. ae unservieu Él Biesbroxick, een der grote steunpilaren van R.C.H., wordt na afloop van de wedstrijd legen Eindhoven op de schouders genomen. nemen. Maar Eindhoven zette door. Een aanval over rechtsbuiten Louwers volgde. Deze gaf een liaarzuivere hoge voorzet, die over de hoog opspringende Wille op het hoofd kwam van de toestormende links buiten Schmidt. Een leeg doeleen vrije kansover. Eindhoven voelde dat het een vroege voorsprong kon nemen tegen de vertaste RCH'ers. Het bleef aanvallen in een zeer hoog tempo. Een tè hoog tempo. Want de eerste daling in snelheid betekende al direct dat RCH zich kon herstellen en zelf kon gaan aanvallen. Zowel over de linkervleu gel Couwenhoven-Hoo- nout als over de rechter vleugel Koster-De Wette volgde een vervaarlijke serie aanvallen, die echter J| alle vroegtijdig onder- broken werden voorname- ^^8||p lijk dankzij uitstekend v positiespel van de rustige ffftAw J stopperspil Van Tuyl en ,Sv de stoere, hard trappende linksback Tebak. En toen dus RCH ook weer tot staan was gebracht, nadat alleen Hoonout, Gallis en Couwenhoven een enkele maal tot een ge richt schot hadden kunnen komen, waren de beide elftallen volkomen aan elkaar ge waagd, waarbij de beide verdedigingen domineerden. Opmerkelijk was het daarbij dat de aanvallen van Eindhoven beter van opzet waren, sneller en zuiverder werden uitgevoerd, maar dat de Racing vooral in het middenveld betere techniek ver toonde en beter positiespel speelde. Twee doelpunten De voorsprong van Eindhoven kwam dan ook onverwacht. In de achtentwintigste minuut passeerde middenvoor Van Melis met een snelle en handige schijnbeweging twee aanvallers, kwam vlak naast het doel terecht en gaf toen een achterwaarts ge- De Racing heeft Zaterdagavond feest ge vierd. En hoe. Van het moment af dat de spelers en bestuursleden met hun echtge noten per autobus op de Grote Markt in Haarlem arriveerden om daar in restau rant Brinkmann het kampioensfeest te vieren, was het rumoer niet van de lucht. Eerst die toejuichingen van de duizenden Haarlemmers op de Markt, toen de ovatie die het elftal en de reserves in de zalen ten deel viel. Een feest werd het, een kam pioen van Nederland waardig. Toen de laatste feestgangers huiswaarts keerden was het al enige tijd licht. Wellicht wel tot genoegen van velen werd het geen avond en nacht van rede voeringen. Het feliciteren was voor een groot gedeelte al gebeurd in de grote kleed kamer van het Feijenoord-stadion in Rot terdam, waar ir. H. F. Hopster in gezel schap van de secretaris-penningmeester L. Brunt hun gelukwensen kwamen aanbie den namens de K.N.V.B. Verder waren daar onder andere de voorzitter van Ajax, de heer Koolhaas, de voorzitter van Haar lem, de heer Van Balen Blanken, de heer Twisterling namens ,,de Zwaluwen" en vertegenwoordigers van de HVB, van Sparta en van Eindhoven natuurlijk. In Brinkmann kwam 's avonds de bur gemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, in gezelschap van wethouder D. J. A. Geluk, spelers en bestuursleden com plimenteren, waarna uiteraard nog vele persoonlijke gelukwensen door clubbe stuurders werden uitgesproken (o.a. E.D.O. en H.F.C.), gevolgd door diverse bloem stukken, telegrammen en telefoontjes. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zat aan de feest dis in een der bovenzalen aan en hield daar een geestige feestrede, die enkele ma len door applaus en gelach onderbroken moest worden. Aan het einde van zijn toe spraak overhandigde burgemeester Van Rappard aan de voorzitter van RCH, de heer De Geus, een enorme bloemenmand met veertien bouquetjes, bestemd voor de echtgenotes van de spelers. Toen na de maaltijd spelers en bestuurs leden beneden kwamen om zich in het feestrumoer te begeven, was het feest pas helemaal goed. Zo goed, dat velen pas te gen de ochtend beseften dat het langza merhand tijd werd om naar bed te gaan. Oefenwedstrijd tegen Franse club? Het Zilveren Molen-tournooi, dat R.C.H. ieder jaar op haar terrein in het Heem- steedse sportpark houdt, zal dit jaar niet gespeeld worden. Ook zal de Racing niet deelnemen aan de voetbaltournooien die Haarlem en E.D.O. voor de aanvang van het voetbalseizoen organiseren. Wel be staat het plan dat R.C.H. voor het komende seizoen nog een oefenwedstrijd speelt. Dat zal waarschijnlijk zijn tegen de Franse eersteklasser Montreuil uit Parijs. Duizenden mensen vul den Zaterdagavond het Phoenixterrein, waar zes luidsprekers en een echo van huizen het ooggetuige- verslag door onze sport redacteur van de beslis singswedstrijd om het landskampioenschap in het Feijenoordi-stadion door gaven. De meesten waren zo verstandig geweest een fiets bij wijze van zitplaats te gebruiken. Ook zag men vele invalidewagentjes. Na het verstrijken van de ge bruikelijke etenstijd werd het nog veel drukker. ,,Hoe is de stand?", hoor den wij een van de nieuw komers vragen. En bij iedere gelegenheid, dat er weer eens „slecht ge plaatst" werd tijdens het „zenuwenvoetbal" in de verlenging, ging er een gemompel van afkeuring dobr de gelederen. Toen Gallis het winnende doelpunt scoorde, volgde er een laaiende betuiging van geestdrift. Een dame naast ons snikte bijna van ont roering. „Biesbrouck en Voorting," zei ze. „het is teveel. Ik kan al die namen niet uit elkaar houden!" Een wat oudere heer zuchtte: „Arme jongens, over zes weken moeten ze weer opnieuw beginnen!" Waarop zijn buurman in formeerde: „Is R.C.H. dan nog kampioen?" En hieruit kan men zien, dat het niet allemaal deskundigen waren, die belangstelling voor dit sterk tot de ver beelding sprekende wapen feit hadden. Maar de meesten gingen zich toch te buiten aan be schouwingen over spelpeil en capaciteiten. Wij kregen daaruit de indruk, dat de kampioensploeg talrijke spelers met twee linkerbe nen in de ploeg heeft opge steld. Maar hoe dan ook, als bij toverslag veranderde de publieke opinie de prut sers en knoeiers in helden, toen de beslissing eenmaal gevallen was. De meerder heid van de luisteraars bleef, toen het hoera-ge- roep begon te luwen, nog wachten op het openen van de mysterieuze enveloppe. En ook Burlisto mocht een hartelijk applaus in ont vangst nemen, toen hij het resultaat juist voorspeld bleek te hebben. Wij hebben nog een merkwaardige ervaring op gedaan. Telkens als wij namelijk wat verder naar voren schoven, bekroop ons het vreemde gevoel dat wij de achter ons staanden het uitzicht op de wedstrijd be namen. Wel een bewijs voor het aanschouwelijk karakter van deze repor tage, die een groot succes is geworden. Ook voor de ijs verkopers, waarvan er en kele handen te kort kwamen. .3 (Van onze sportredacteur) volgde. In veel lager tempo alleen. De ver moeidheid begon toen al een hartig woordje mee te spreken. Maar aan beide kanten. Voor de Eindhovenaren kwam daar nog een nare omstandigheid bij. Want de ver dediging van de Racing begon steeds beter te sluiten. De vorm, die deze achterhoede ook in de kampioenscompetitie met het minste aantal doelpunten tegen vertoon de werd steeds opmerkelijker. Waarbij de beide backs en stopperspil elkaar zo goed aanvulden, dat wij hier na de laatste wedstrijd van dit voetbalseizoen niet volledig kunnen zijn zonder nogmaals te wijzen op dit sterkste deel van de RCH- ploeg. Uitstekend positie kiezend, snel reage rend en hard trappend, was deze achter hoede een doorlopend struikelblok voor de aanvallers van Eindhoven. Waarbij maar één mankement, dat ook gold voor vele anderen, aan de dag trad. Een al oud man kement: het slechte plaatsen. Want maar al te veel volgde op een goed afgeslagen aan val direct weer een andere door het steeds weer plaatsen van de bal naar een tegen stander. Dat daarbij de Haarlemse defensie wel eens geducht in het nauw kwam, viel gemakkelijk te verklaren. Een verdienste te meer dat er geen doelpunten van kwamen. Zo verstreek de tweede helft met beide elftallen vrijwel even veel in de aanval. Kansen? Natuur- Nog een paar se conden en R.C.H. is kampioen. Het schot van Gallis zal in de rechter benedenhoek be landen. Onbereik baar voor Hanssen E BESLISSING IS GEVALLEN. Racing Club Haarlem is voetbalkampioen van Nederland 1953. Na honderd- envier minuten zenuwslopend voetbal in de beslissings wedstrijd tegen Eindhoven in het Feyenoord-stadion in Rotterdam trapte middenvoor Gallis een op de centimeter zuivere pass van linksbuiten Couwenhoven vlak voor de verbouwereerde Eindhoven-doelman Hanssen in de uiterste rechterbenedenhoek. De vreugde van iedereen, die met extra bus of trein uit Haarlem was gekomen om de beslis sende wedstrijd van de voetbalcompetitie 1952/1953 te zien, kende geen grenzen meer. De tientallen suppoosten van het stadion stonden machteloos tegen de van alle kanten over de hekken klauterende supporters die even later de elf blauw-zwarte spelers op de schouders namen en in triomf naar de kleedkamer droegen. RCH was kampioen. Voor de tweede maal in haar bestaan, precies dertig jaar nadat de vereniging voor de eerste maal de hoogste voetbal- titel in de wacht had gesleept. Kampioen, na een beslissings- MET HOEVEEL ANGST en beven zagen anders de duizenden toeschouwers, die gekomen waren voor een overwinning van de Racing, hoe de eerste periode van de beslissingswedstrijd verliep. Want nadat RCH had afgetrapt kwamen de Eindhove naren zo vervaarlijk opzetten dat de blauw-zwarten volkomen in het defensief werden gedrongen. Eindhoven gooide een paar troeven op het veld, die de tegen stander bijna te machtig waren. De ene na de andere aanval flitste in de richting van het Haarlemse strafschop gebied, waar Biesbrouck en Lasschuit haast niet meer vandaan kwamen, omdat De Vos, noch Van Rheenen en Van de Brink het klaren konden tegen de steeds vlotter com binerende binnenspelers Snoek en Van Rooy met middenvoor Van Melis als be langrijkste schakel en de handige en ook al zeer snelle buitenspelers Louwers en Schmidt. Voor leeg doel Het ene na' het andere gat speelde die watervlugge voorhoede van Eindhoven in de Haarlemse defensie. Met kunst en vlieg werk hielden de RCH'ers stand, waarbij stopper De Vos menig welverdiend applaus kreeg voor zijn rustige en beheerste af- wedstrijd, die allen nog lang in de herinnering zal blijven. Kampioen na een eerste helft, waarin de Eindhovenaren zowaar een één-nul voorsprong namen dooi; Snoek, die ech ter kort daarna teniet werd gedaan door een doelpunt dat middenvoor Gallis en linksbinnen Hoonout op hun naam kregen na een tweede helft, waarin beide kemphanen el kaar ook al zeer weinig toegaven en waarin dan ook door geen van beide elftallen gescoord werd na een eerste verlenging van zevenenhalve minuut met een ongekende spanning, maar zonder doelpunten en na een tweede ver lenging, die al even enerverend was, maar waarin Gallis na zeseneenhalve minuut eindelijk de overwinning en het kam pioenschap bracht aan het elftal, dat uiteindelijk de meeste adem, maar ook de meeste kracht en grootste productiviteit kon opbrengen. Zestigduizend mensen waren er Zaterdag avond in Rotterdam getuige van zestigduizend toeschou wers waren het er over eens dat de kampioenstitel terecht kwam bij de vereniging, die het verdiende. richte pass aan de toelopende linksbinnen Snoek, die met een enorm hard schot on houdbaar inschoot. Eén-nul voor Eind hoven. De Racing vocht terug. Het wilde gelijk komen, en het kwam weer gelijk. Want vijf minuten na het doelpunt van de Braban ders wipte Gallis de bal even buiten het strafschopgebied handig over zijn hard nekkige bewaker Van Tuyl en de uitgelo pen doelman Hanssen, waarna de bal ter gend langzaam in de richting van het ver laten doel rolde. Zestigduizend mensen joelden. Zou de bal toch nog genoeg vaart hebben om over de lijn te komen? Hoonout voelde de vraag tijdig aan en gaf zwaar gehinderd door drie verdedigers het ant woord. Hard verdween de bal in het lege doel. Tot de rust probeerden beide" elftallen het nog wel met af en toe zeer vlotte aan vallen, maar directe scoringskansen ont stonden er niet. Een verlies voor RCH was het overigens wel dat De Wette moest uit vallen, waardoor Koster rechtsbinnen kwam te staan en Van Lieshout weer op zijn oude plaats op de rechtervleugel. De tweede, al even spannende, speelhelft lijk waren er kan sen. Schmidt van Eindhoven kreeg er één, evenals Van Melis. Maar ook Van Lieshout en Couwenhoven hadden een en kele maal de ge legenheid om hun club een kostbare voorsprong te geven. Doch die bleef uit. En langzaam de spelers vertoonden steeds meer tekenen van vermoeienis kropen de wijzers van de stopwatch van scheids rechter Bronkhorst naar het einde van de wedstrijd. Zou het gelijk blijven? Niemand ging voortijdig weg. Iedereen verwachtte een verlenging. Toen kreeg Schmidt een kans, die zijn elftal de overwinning had kunnen bezor gen. Met een half leeg doel voor zich, kreeg hij schuin voor het doel staande plot seling de bal voor zijn voeten, richtte, maar schoot in het zijnet. Het was de laatste kans voor de Eindhovenaren op de overwinning. Verlenging Want in de eerste van zevenenhalve mi nuut na een korte rust schoten zij wel. Maar van ver, waarbij zij vergaten dat keeper Wille wel niet zo jong meer is, maar jP 11*|| toch nog altijd lenig i&jjrm- v 1 en accuraat is als geen i ander. Niets gaven de JEL" t elftallen elkaar ook ,'jg^ 'n die periode toe. Alles strandde cp de ■z-Ajjfiiy J beide nog steeds %W> -3/M?' i hechte verdedingin- gen. Zestigduizend -^Ü! ^e'en brulden om een doelpunt. Men wilde een beslissing. De supporters van RCH, de aanhangers van Wille Eindhoven, maar ook de neutrale toeschou wers, die uit alle delen van het land waren gekomen. Dat doelpunt kwam. In de tweede verlenging: na zesen- halve minuut spelen een flitsende aan val. De bal kwam na een afgebroken aan val van Eindhoven bij Biesbrouck, die een harde, zuivere pass gaf aan Couwenhoven, de linksbuiten. Die passeerde twee verdedi gers, trok de anderen bij zijn rush naar het doel naar zich toe, gaf vervolgens een pass aan Gallis, die eindelijk Van Tuyl nu eens niet op zijn weg vond en daarna hard en zuiver inschoot. RCH w;as kampioen van Nederland. De eindstand van de competitie voor het kampioenschap van Nederland luidt nu: RCH 7 3 3 1 9 10-8 Eindhoven 7 3 13 7 14-10 Sparta 6 2 2 2 .6 11-8 Vitesse6 1 2 3 4 10-19 R.C.H. is Zaterdag dus landskampioen voetbal van Nederland 1953 geworden en alle trouwe aanhangers van de Racing zijn daarmee uiteraard bijzonder in hun nopjes. De gedachten van vele oudere bestuurs leden, spelers en supporters van de Haar lemse club zullen echter vooral nu terug gaan naor het jaar toen R.C.H. óók kam pioen van Nederland werd in 1923. Daarom zijn wij eens in de oude jaar gangen van Haarlems Dagblad gaan snuf felen om te lezen hoe het toen eigenlijk precies gegaan is. R.C.H. werd op 10 Juni 1923 na een vrij onverwachte vier-twee overwinning op de sterke Tilburgse vereniging Willem II kampioen van Nederland. Hiermee eindig den de Haarlemmer-s op de eerste plaats van de kampioenscompetitie, waaraan be halve door de twee reeds genoemde ver enigingen ook nog door Be Quick en Go Ahead werd deelgenomen. Het verslag uit Haarlems Dagblad van Maandag 11 Juni meldt over het verloop van de wedstrijd het volgende: Ook toen spannend „Vooral voor Willem Hazevoet, die van de oprichting af in het eerste elftal heeft gespeeld en zijn toen nog kleine clubje tot een groote vereeni- «fging heeft zien groei- *y en, moet het een groo- MrA. te voldoening wezen, dat ziJn Racing thans m:dÊlrÊÊÊBBSÈÈSSmÈt hoogste plaats in den lande bezet. Voor y ^em c'an °°k een aPart eere-saluut!" „De wedstrijd was WmmM y prachtig om aan te WrtwÊÊl' hegin tot einde. Met een ongekend enthou- siasme wierpen alle 1 f t eif spelers zich in den strijd; men kon het hun aanzien, dat zij nu eens niet van den sterksten tegenstan der zelfs wilden ver- liezen. Het zou dan ook onbillijk wezen, 4 fÉWÊÊ® om namen van uit- lÊÊÈmÊÈÊÊÈm blinkers te noemen, iliiÉwant alle spelers heb- ï?Êj.WifX. "A hen in den waren zin van het woord ge- 1 IfeC' - 'i® Mi. zwoegd". tushes van Boekelaar Het verslag vervolgt: „Roelfsema, Van Dam Willem Hazevoet en Nachtegeller be proeven de talenten van de Willem Il-keeper, die van zeer goede kwaliteit zijn. Na enige pittige aan vallen van Willem II, die eenig gevaar opleverden voor Radsma, doch waarbij hij solide is, komt R.C.H. in de meerderheid en onderneemt aanval op aanval. Boeke laar en Koning maken verschillende rushes en geven pracht voorzetten, doch voorloo- pig weten Mertens c.s. het gevaar te be zweren. Dan bij een goeden aanval, wordt Nachtegeller in den rug bewerkt: Van Ges- sel geeft penalty. Van Dam plaatst zich achter den bal en een helsch lawaai kon digt aan, dat R.C.H. de leiding heeft geno men (1-0). Willem II doet eenige onsamen hangende tegenaanvallen. Niet lang hierna, nadat eenige malen de bovenlat geholpen heeft en net naast of over geschoten is, weet Roelfsema een voorzet van Boekelaar te benutten en den stand op 2-0 te bren gen Nadat Willem II ook een doelpunt ge maakt had werd er voor rust geblazen. Willem II zette hierna alles op de aanval echter„Plots een R.C.H.-aanval, Nachtegeller wisselt van plaats met Boe kelaar, geeft een pracht voorzet, waaruit „Aan het einde van de wedstrijd R.C.H.- Eindhoven zal de beslissing ten voordele van R.C.H. vallen". Aldus de verkla ring, die de Nederlandse telepaath Enrico Burlisto ons Maandagavond jongstleden ter hand stelde. Wij kregen toen deze verklaring, zoals u zich wel licht kunt herinneren, in een gesloten enveloppe die pas na het laatste fluit signaal van de scheidsrechter in deze beslissingswedstrijd mocht worden ge opend. Het resultaat hebben wij Zater dagavond aan het einde van onze repor tage van de wedstrijd aan de luisteraars op het Phoenix-terrein reeds medege deeld, waarbij naast een eigen verslag gever ook diverse supporters van de Racing tegenwoordig waren. Verbaasde gezichten waren het gevolg daar op de perstribune van het Feyenoord-stadion, evenals trouwens later in de kleedka mer van R.C.H., waar spelers en be stuursleden van de verklaring kennis namen. Burlisto zelf had later op de avond geen commentaar, maar hij wist het resultaat van de wedstrijd dan ook 2l een week tevoren. Koning langs den uitloopenden Mathijsen no. 3 maakt (3-1). Vier-ecn Binnen de twee minuten heeft Nachte geller dan van een voorzet van Koning ge bruik gemaakt en de stand is 4-1. Willem II werkt enthousiast verder. Peer Krom, dié meespeelde in het kam pioenselftal van R.C.H. van dertig jaar geleden. Kuyt trapt een bal weg, doch deze belandt voor de voeten van Gehring, die zich niet bedenkt en no. 2 maakt (4-2). R.C.H. blijft sterker. Krom raakt geblesseerd. Nachte geller trekt zich in de verdediging terug. Willem II weet evenwel den achterstand niet te verkleinen en wanneer Van Gessel, die goed leidde, het einde aankondigt, heeft R.C.H. na een zeer goed gespeelden wed strijd wederom het kampioenschap van Nederland weer eens in het Westen doen belanden". „Na afloop ging het R.C.H.-elftal in open rijtuigen voorafgegaan door de muziek- vereeniging Laurens Janszoon Coster door Schoten en Haarlem naar café Brinkmann, waar de avond op recht gezellige wijze werd doorgebracht

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5