Nederlandse dravers klopten Belgen na spannende strijd Puik van acht luchtmachten daverde over Soesterberg Zwak tennis bij Haarlemse districtskampioen schappen A Rulander en Hardebelt zorgden voor verrassingen op de sprint Onvergetelijke course-dag brak alle records aan bezoek en prijzengeld S traa lbommen werpers la n dden; Duke brak door geluidsbarrière MAANDAG 20 JULI 1953 Motorsport Motorraces op circuit van Schottenring Nederlandse roeiploeg naar Kopenhagen JUBILEUM-VLIEGFEEST iSr ïUrtiinia c* ,HhUV Zonnig en koel weer en een re cord- bezoek waaronder de ministers Drees en Van de Kieft hebben gisteren op Duindigt de passende omlijsting geleverd van een course-program, zoals de Nederlandse paardensport het misschien nog nooit heeft gekend. De kroon op het werk was de zege van de Nederlandse dravers over de Bel gen, een overwinning op zijn best, want zij werd pas behaald na adembenemend span nende strijd. Het was werkelijk een ge denkwaardige dag: door die spanning, door dat bezoek, door die overwinning en voor al ook door het tweede record, dat er ge boekt werd, namelijk vijftienduizend gul den aan prijzengeld. Het gaat werkelijk bergopwaats met de Nederlandse courses. De overwinning op de Belgen is overi gens maar op het nippertje bevochten, want al haalden de Nederlanders 34 y2 pt. tegen de Belgen 29 '/2, onze Zuiderburen wonnen twee van de drie courses. Zo sleep ten zij tot ieders verbazing zelfs de course voor de driejarigen in de wacht, waarin Nederland met Roland, Rhea Hollandia en Rentinus onbetwist heer en meester werd geacht. Nochtans vreesden zij één paard, de nog ongeslagen Kodak, die al acht overwinningen op zijn naam had. Met zijn reuzenpassen naar de finish maaiend voegde hij er nu een trotse negende aan toe. Daar kon Rentinus niet tegen op en ook Roland niet, die door een fout aan het begin veel terrein verloren had. Nederland leidde na deze course met een benauwde voorsprong van drie punten. Dat geringe verschil was des te benauw der omdat bij de vier-jarigen niemand erg zeker was van Qui Hollandia G. Maar meester-pikeur Ceersen had de zwarte hengst geducht onder handen gehad. En waar anders de felle zoon van Illustre Ha nover van louter vechtlust over zijn eigen benen struikelt, daar spraken nu de zachte handen van Nederlands beste pikeur hem de rust en het vertrouwen in, dat hem op de benen hield. Met haarscherp verdelen van Qui's machtige speed reed de grote technicus hem op het voorlaatste rechte eind langs Jolie Muriel, gestuurd door een van de grootste Europese cracks, Remy Bals. Queen Bess van Jan de Vlieger maakte na een onfortuinlijke start en een galopade veel terrein goed en werd derde. En daarmee leidde Nederland met 25 tegen 17 punten. De grote Bals Nog dreigde een nederlaag, want het Belgische trio vijfjarigen, Ifille, Iota Star en Iris Volo, heette stuk voor stuk sneller dan de paarden van de oranje casaques, Postduif je G, Peter Spencer en Petulance. Een derde en een vierde plaats zouden genoeg zijn, maar zelfs die waren nog lang niet zeker. Er ging een lichtelijk ang stige zucht uit de tribunes op, toen Iota Star en Ifille als uit een kanon geschoten van start ging. Maar één paard was er dat zich vast kon bijten in de achtervolging: Postduifje G, die toen twee jaar geleden als drie-jarige de Belgen met zestig meter klopte en de herinnering daaraan niet uit haar koppige hoofdje liet. Ineengedoken op de sulkey joeg Piet Smit haar naar de koppaarden toe en ging er achter hangen om meegezogen te worden. En nog even later kwam Peter Spencer, altijd wat lang zaam op de start met zijn lange zwarte benen ter assistentie. Maar onvermoeid joegen de Belgen aan de kop voort als felle, feilloze draafmachines. Pas op tweehon derd meter voor de finish begon Iota Star te haperen, zij werd moe. Piet Smit zag zijn kans, hij sméékte zijn kleine merrie om nog een tikje speed en de moedige bruine gaf het. Ook bij Ifille was de stoom op en Postduifje ging naar de kop. De duizenden om de baan sprongen op en als een aanzwellende storm kwam de aan moedigende hulde voor een grote zege. Toen kwam ergens uit het niet een ko meet Postduifje's zege teniet doen. Remy Bals achter Iris Volo had de aanval inge zet en in luttele seconden toonde hij het publiek hoe hij een course verdeelt, hoe hij een aanval lanceert en waarom tanige, oude paardenmannen zijn naam mét ont zag noemen. En de daver van de toejui- Op het circuit van de Schottenring in Duitsland werden Zondag de internationale motorraces gehouden, waarvan er enkele golden voor het wereldkampioenschap. Zoals bekend had de F.I.M. enkele dagen te voren besloten de races in de categorieën 350 cc. en 500 cc. wegens de onveiligheid van het cir cuit niet te laten gelden. De voornaamste uitslagen waren 125 cc (voor het wereldkampioenschap), over 112,5 km.: 1. Ubbiali (Italië) met MV Augusta 1 uur 34,7 sec. gemiddeld 111,5 km/h. 2. Haas (Duitsl.) met NSU 1 uur en 36,4 sec. (111.4 km/h). 3. Daiker (Did.) met NSU 1 uur en 57.9 sec. (110,8 km/h) 250 cc (voor het wereldkampioenschap), over 144,7 km-: 1. Haas (Did. met NSU 1.12.30,4 (gemiddeld IIP,8 km/'h). 2. Montanaria (Italië) met Moto Guzzi. 1.13.15,9 (118.6 km/h). 3. Hohl (Did) met DKW 1.13.25,5 (118,4 km/h). 350 cc (niet voor het wereldkampioenschap) over 160.8 km.: 1. Bandiroia (Italië) met MV Augusta 1.20.01,7 (120,5 km/h). 2. Hofmann (Did) met DKW 1.21.02,6 (119,1 km/h). 3. Mudford (Nieuw Zeel.) met AJS 1.21.09,3 (119.— km/h). 500 cc (niet voor het wereldkampioenschap) over 209 km. 1. Zeiler (Did) met BMW 1.49.39,1 (114.4 km/h). 2- Batisberger (Did.) met BMW 1.51.56,0 (112,2 km/h). 3. Müller (Did) met Horex 1.52.52,0 (111,1 km/h). Na afloop van de nationale kampioen schappen, die Zondag op de Bosbaan wer den verröeid heeft de Nederlandse Roei- bond besloten de volgende ploegen af te vaardigen naar de Europese roeikam- pioenschappen van 13 tot en met 16 Au gustus in Kopenhagen: Twee met stuurman: Minerva; twee zonder stuurman: Het Spaarne (S. Blom bg., R. Gitz sl.)vier met stuurman: Njord; skiff: R. H. van Mesdag (Cornelis Tromp). Als chef d'équipe zal dr. Willebrand de ploeg vergezellen. Naar de internationale dameswedstrij- den in Kopenhagen zullen worden afge vaardigd de acht van „De Vliet" en de Nautilus skiffeuse mejuffrouw A. Reuter. De vieren met stuurvrouw van Die Leythe, Nereus, De Hunze en Het Spaarne zuilen op een nog nader te bepalen datum een trial roeien om uit te maken welke ploeg zal worden uügezonden. Mejuffrouw De Bussy zal ais chef d'équipe optreden. chingen, die éven had gestokt, ging door, voor hém nu, de Belg, die een hulde kreeg als had hij zo juist voor Nederland de over winning uit het vuur gesleept. Wel, met Postduifje op de tweede en Peter Spencer op de derde kreeg Nederland die zege toch. Maar de mooiste overwinning was die van Bals. Dubbele zege Er was nog een Belg, die schitterde: Hyde Park, die het stoute stukje bestond de twee internationale courses tegen uit gelezen tegenstanders te winnen. In de eerste had hij weiswaar het geluk, dat Madame B door een galopade aan de start haar kansen verspeelde, maar in de tweede kon zelfs MacKinly, die veel werk buiten om had moeten doen, haar niet kloppen. MacKinley werd voor de tweede plaats zelfs nog geslagen door de Belg Guy Madden. Alsof dit hippisch feestmaal nog niet genoeg was, zorgde ook de rensport voor twee hoofdgangen. In het Van Brienen Memoriaal, de grote course voor de twee jarigen reed Van der Kraats Sans Valeur voor Hidalgo naar de finish en bevestigde daarmee, dat hij zijn grote vorm weer terug heeft. Om dat nog eens extra te on derstrepen galoppeerde hij ook Sakina in de Gouden Zweep met superieur overleg naar de eerste plaats. Dc uitslagen luiden: Prüs van Dilbeek (2500 m.): 1. Peterhof 1.26.3; 2. Oranje Nassau 1.26.4; 3. Norma Shearer 1.26.5. W. f 3,40, P. f2, f2,30, f6,20, K. f 12,80, C. f7.10. Prijs van Kortrijk (2100 m.) 1. Hyde Park 1.24.3; 2. Notekraker S 1.22.9; 3. Mc Heny 1.24.6. W. f8, P. f2,60, f 1.90, f 1,90, K. f 15,40, C. f6.80. Nederland-BelgJë-prijs (1900 m.): 1. Kodak 1.27.3; 2. Roland 1.29.5; 3. Rentinus 1.30.1. W. f4,20, P. f2,80, f 1.50, K. f7,60, C. f4.10. Prijs van Waereghem (2000 m.): 1. Qui Hollandia G 1.24.1; 2. Kolie Muriel 1.25.7; 3. Queen Bess 1.26.1. W. f2.90, P. f 1.50, f 1.50, K. f5,30, C. f3. Prijs van Ostende (2100 m.): 1. Iris Volo 1.24.1; 2. Postduifje G 1.24.1; 3. Dead heat Peter Spencer 1.24.3 en Ifille 1.24.3. W. f5. P. f2.40, f2, K. f 10,90, C. f2,50. Prijs van Brasschaat (2500 m.): 1. Hyde Park 1.24.4; 2. Guy Madden 1.23.8; 3. Mac Kinley 1.23.2. W. f 10,50, P. f3, f2, f 1,40, K. f 17,80, C f7. Rennen Van Brienen-memoriaalprijs (1000 m.): 1. Sans Valeur; 2. Hidalgo: 3. Columbus. W. f6,60, P. f2, f2,20, f2,10, K. f 16,60. C. f6.60. De Gouden zweepprijs (2400 m.): 1. Sakina; 2. Truus; 3. Rendez-Vous. W. f2.10. P. f 1,30, f 1,40, K. f4,20, C. f3,40. Omzet: f 131.205,50. ADVERTENTIE Het vliegfeest, dot Zaterdagmiddag op de vliegbasis Soesterberg is gehouden ter ere van het veertigjarig bestaan van de militaire luchtvaart in Nederland, was tevens het tweede N.A.V.O.-vliegfeest en de organisatoren ervan hebben geput uit de ervaring, opgedaan met het eerste, dat het vorige jaar te Brussel werd gehouden. Naar analogie daarvan werd. het programma stipt op tijd geopend met een vJaggenparade: veertien „Piper Cub" vliegtuigen voerden de veertien vlaggen van de bij de N.A.V.O. aangesloten landen over het veld. Op dat ogenblik hadden de Koningin, Prins Bernhard, prinses Margriet en leden van de hofhou ding juist hun plaatsen ingenomen op de ere-tribune. Na deze vliegende vlaggen- parade hebben een kwart millioen Nederlanders en buitenlanders kunnen zien hoezeer de luchtvaart in slechts veertig jaren is veranderd. Zeer treffend werd die verandering ge demonstreerd doordat op het ogenblik dat een uit het Parijse luchtvaartmuseum ge haalde tweepersoons eenmotorige „Cau- dron" het jaar 1913 in herinnering bracht, een der nieuwe Lockheed „Super Constel lations" van de KLM overvloog. Wat er tegenwoordig door mens en machine kan worden gedaan, werd vrijwel in elk van het in totaal ruim dertig num mers tellende programma getoond. Aan dat programma werd medegewerkt door vlieg tuigen van de Engelse, Amerikaanse, Cana dese, Franse. Belgische, Italiaanse, Deense en Nederlandse legerluchtmachten en ma rine luchtvaartdiensten. Het is, met de steeds toenemende snel heid van de vliegtuigen moeilijker gewor den vondsten te doen bij het kunstvliegen. De vroegere hoofd-invlieger van Gloster, Zurakowski, heeft met een „Meteor" enkele jaren een nieuwe figuur geprobeerd, die alleen met twee motorige straalvliegtuigen uitvoerbaar is. De Engelse luitenant-vlieger Bush, die Zaterdagmiddag boven Soester berg liet zien, waartoe een „Venom"-straal- jager in staat is, liet zijn machine een figuur beschrijven, die wellicht wel eerder is uitgevoerd, maar toch zelden is gezien. Ieder heeft een vliegtuig wel eens een bocht zien maken: bij een linkerbocht gaat de linkervleugeltip naar beneden en de rechter omhoog, en bij een rechterbocht de linker omhoog. Niet bij Bush, die vliegt een linkerbocht met de rechter vleugelhelft loodrecht naar de aarde gericht Het was voor het eerst dat tweernotorige „Canberra" straalbommenwerpi's een lan ding maakten op een Nederlands vliegveld. Vier van de twaalf ook als jachtvliegtuigen te gebruiken Canberra's streken, na enige malen in gesloten formatie te zijn overge vlogen, op het beton neer, dat op Soester berg de hei heeft vervangen. Buigende vleugels De tienmotorige B-36 bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht en de vijf tien zesmotorige B-47 straalbommenwer- pers kwamen, donkere rookslierten achter latend, vrij laag over, maar waagden geen landing. De zeventig meter lange vleugel van de B-36 deed het toestel op zo geringe hoogte reeds van kilometers ver onderken nen. Het naar boven doorbuigen van de dunne pijlvleugels van de B-47 (geen ouderdomsverschijnsel, maar bewust zo geconstrueerd) kon vrij duidelijk worden waargenomen. De nieuwste producten van de Franse luchtvaartindustrie, de „Ouragan", de „Mystère" en „Fleuret" bleken hun partij tje in dit internationale gezelschap best* te kunnen meeblazen. De Belgen lieten zien met hun stuntteam Meteors evenmin on betuigd en de Italianen hadden de kunst van de befaamde Amerikaanse „Skybla- zers" aardig afgekeken. Om kwart over zes schoot de Hawker „Hunter" met Neville Duke aan de stuur- knuppel de lucht in om te trachten de knallen te doen horen, die ontstaan bij het overtreffen van de snelheid van het geluid. Een half uur later ongeveer kwam de „Hunter" uit de wolken duiken zonder dat op Soesterberg die knallen waren gehoord. Dat wil nog niet zeggen dat de „Hunter" inderdaad niet sneller had gevlogen dan het geluid, het is best mogelijk dat elders wel een serie van twee of drie doffe klappen is gehoord. Als de „Hunter" in de duikvlucht waarin deze zeer hoge snelheid (afhanke lijk van hoogte en temperatuur) kan wor den bereikt buiten het veld is gericht, is de serie knallen op het veld niet te horen. Het geluid der knallen plant zich voort in de richting, waarin het vliegtuig vliegt. Nadat Duke de „Hunter" enkele malen zeer laag voor langs de eretribune had ge vlogen op de manier die van hem bekend is, zoals hij het twee jaar op Farnboi-ough bij Londen heeft gedaan, liet hij de „Hun- ter" weer stijgen naar bijna veertiendui zend meter hoogte om vandaar af nog eens een duikvlucht te maken tot ongeveer 4700 meter. En inderdaad, om vijf voor zeven, nadat de „Hunter" dus veertig minuten in de lucht was geweest, werden drie doffe knallen in snelle opeenvolging hoorbaar. 283 straaljagers Tien minuten later daverden formaties van in totaal 283 straaljagers, afkomstig van vliegvelden in Duitsland, over het veld. Dit „nummer" was vertraagd, omdat de vliegtuigen wegens het slechte weer in West-Duitsland niet op het daarvoor be stemde tijdstip konden vertrekken. De toe schouwers hebben ook de massale para chutesprongen van tweehonderd Belgen en veertig Nederlanders meebeleefd en stil letjes in zorg gezeten, toen zij zagen dat verscheidene Belgen met de parachute koorden in elkaar verward raakten en ge tweeën naar beneden kwamen, om toch nog ruim voordat de bodem was bei'eikt, gescheiden de afdaling voort te zetten. Al enige jaren lang gaan er in Haarlem stemmen op om de districtskampioen schappen tennis nu maar af te schaffen. Dit tournooi verheugt zich inderdaad niet in dc belangstelling van de spelers en speelsters. Keer op keer doet een belangrijk gedeelte van de bekende Haarlemse tennissers niet mee. Als reden hiervoor wordt wel genoemddat men elkaar al zoveel keren ontmoet in andere Haarlemse tournooien, soms ook al in de competitie. Daartegenover is dan weer aangevoerd, dal die andere tournooien dan toch wel belangstelling trekken; waar om zouden de Haarlemmers nu niet om het. kampioenschap van Haarlem tegen elkaar willen strijdenP Bovendien, ieder district houdt al^ sinds jaar en dag zijn districtskampioenschap en elders is er wel steeds voldoende animo. Het Haar lemse tennis zou zich zeker en terecht een etiket van lauwheid bezorgen, indien deze wedstrijden wegens gebrek aan belangstelling niet meer plaats zouden vinden. Deze argumenten zijn twee jaar geleden op een districtsvergadering uitgewisseld en en het resultaat was, dat besloten werd het kampioenschap te handhaven. Na de wedstrijden van het afgelopen weekeinde zullen de voorstanders van afschaffing echter zeker weer hun stem doen horen. Als men deze wedstrijden namelijk met één woord zou moeten qualificeren, dan zou men daarvoor het woord „mat" moe ten kiezen. In de eerste plaats was de inschrijving bedroevend. Bij de heren ontbrak het ge hele eerste team van de H.L.T.C. en ver der vele overgangsklassespelers en tweede klassers, welke laatsten wel geen A- spelers zijn, doch die toch verondersteld mogen worden in dit kampioenschap een kansje te willen wagen. Bij de dames was het nog treuriger ge steld: slechts vier speelsters schreven in voor het enkelspel en het waren allen eigenlijk B-speelsters. Het nummer da- mesdubbel telde ook slechts vier inschrij vingen. Ook hier geen speelster van wer kelijke A-sterkte. Het heeft ons verbaasd, dat het districtsbestuur deze nummers toch nog heeft laten verspelen; bij zo ge ringe en zwakke deelneming had men ons inziens beter gedaan de titel van distriets- A-kampioen maar voor het volgende jaar te bewaren. Degenen die meededen bleven verder nog beneden hun normale vorm. Waar schijnlijk was de harde wind op Zaterdag en Zondag en het feit, dat de banen zeer glad waren, hier debet aan. Tenslotte was de publieke belangstelling zeer gering. De banen van het Kennemer Lyceum, waar de wedstrijden thans voor het eerst ge houden werden, vormen ook geen gezellig complex, met dit doel zijn ze ook niet aan gelegd. Al met al dus redenen genoeg voor een mineurstemming. Twee jongeren Nu bij de heren alle bekende oudere spe lers ontbraken, zag het er naar uit, dat de beste twee jongeren, die het district Haar lem bezit, v. d. Ree en v. d. Horst, elkaar de titel zouden betwisten, v. d. Ree leek goed in vorm te zijn. Hoewel hij een set verloren had aan Tonny den Hartog, w.on hij in de halve eindstrijd makkelijk van H. Borgerding, een speler waar men altijd voor moet oppassen. Ook v. d. Horst was Zaterdag goed op dreef, hij won overtuigend van Huib v. d. Stadt, de jeugdige speler die het vorig jaar zo vooruit is gegaan, doch die dit jaar weinig heeft kunnen spelen. In de halve finale tegen Nieland was v. d. Horst echter volkomen uit vorm, zo dat de partners uit de competitie, v. d. Ree en Nieland, in de eindstrijd tegen elkaar kwamen. Wie een fel gevecht tussen deze 20- jarigen had verwacht, kwam bedrogen uit. Het werd een tamme partij, waarbij het simplistische spel van harde, open drives van v. d. Ree het won van de slices en dropshots van Nieland. In heren- en gemengddubbel zouden deze twee elkaar nog eens ontmoeten. Ook hier was het vertoonde spel niet boven het peil van een goede B-partij. Deze wapenschouw van Haarlems tennis heeft dus getoond, dat er in ons district, in vergelijking met andere sportcentra in het Westen, maar zeer matig gespeeld wordt, matig zowel wat de qualiteit van het spel als wat het enthousiasme betreft. De uitslagen waren: Herenenkelspel, 3e ronde: H. v. d. Ree sl. T. den Hartog 63, 57, 62; H. Bor gerding sl. W. Groen 26, 64, 119; C. Nieland sl. S. Okker 119, 46, 61, K. v. d. Horst sl. H. v. d. Stadt 62, 63. Halve finale: H. v. d. Ree sl. H. Borger ding 61, 64, C. Nieland sl. K. v. d. Horst 6—2, 9—7. Finale: H. v. d. Ree sl. C. Nieland 62, 2—6, 6—3. Damesenkelspel, lialve finale: Mej, v. Scherpenzeel sl. mej. v. d. Vliet 61, 75. Mevr. den Boer sl. mej. Nijssen 75, 64. Finale: Mevr. den Boer sl. mej. v. Scher penzeel 63, 64. Herendubbelspel, halve finale: H. Bor gerdingH. v. d. Ree sl. S. OkkerK. v. d. Horst 64, 63; C. NielandR. Ong sl. C. NoppenW. ten Houte de Lange 6_2, 1—6, 8—6. Finale: H. BorgerdingH. v. d. Ree sL C. NielandR. Ong 64, 57, 63. Gemengd dubbelspel* halve finale: Mevr. Meesmanv. d. Ree sl. Mej. Knuyt v. d. Horst 6—3, 1—6, 6—2. Mej. Nijs senNieland sl. Mevr. PaapOkker 62, 5—7, 7—5. Finale: Mevr. Meesmanv. d. Ree sl, mej. NijssenNieland 26, 75, 64. Damesdubbelspel, halve finale: Mevr, den Boermevr. Paap sl. mevr. Pierlot— mevr. v. d. Meyde 60, 60; mej. Nijssen mej. v. Scherpenzeel sl. mej. Knuyt— mej. Kramer 46, 61, 63. Finale: Mevr. den Boermevr. Paap sl, mej. Nijssenmej. v. Scherpenzeel 75, 6—3. Nederlandse athïetiekkampioenschappen Er zijn op de zeer winderige sintelbaan aan de Laan van Poot in Den Haag tijdens de Nederlandse athletiekkampioenschappen nogal wat verrassingen gevallen. Voor de grootste daarvan zorgde wel de 21-jarige Aart Hardebelt. Enkele weken geleden vestigde hij bij militaire wedstrijden in Nijmegen voor de eerste keer de aandacht op zich en nu eiste hij temidden van Neerlands sterkste sprinters de 200 meter-titel voor zich op. Smildiger met een eerste plaats op de 400 meter, Fekkes, die de 5000 meier won, Janus van der Zande met een overwinning op de 10.000 meter en Visser, die aan zijn verwachte vèrspringkampioenschap, dat op het hoogspringen onver wacht toevoegde, namen de overige surprises voor hun rekening. Een en ander maakte deze door het Haagse Vlug en Lenig voortreffelijk georganiseerde wedstrijden voor in- en outsiders wel zo aantrekkelijk. De DOS-athleet Aret, vorige week na de landenwedstrijd tegen Zwitserland gedood verfd als één der grote favorieten voor de 100 meter, kon het gisteren niet houden te gen de V. en L. sprinter Rulander, die zelfs zijn nieuwe clubgenoot Hardebelt naar de tweede plaats wist mee te trekken, zodat Aret genoegen moest nemen met de derde plaats. De tijd van de winnaar was 11.4 sec. en hieruit zal men ongetwijfeld kunnen af leiden. dat de lopers de krachtige wind op de geheel open gelegen sintelbaan aan de Laan van Poot pal tegen hadden. Hardebelt eiste thans reeds de nationale ■i >*Cr yzr Een beeld van het N.A.V.O.-vliegfeest, dat Zaterdag ie Soesterberg is gehouden: met oorverdovend lavmai davert een formatie Boeing B-46 straalbommenwerpers over. Prinses Margriet vindt het niet bepaald prettig om aan te horenMet stijf dicht geknepen ogen leunt zij tegen de Koningin die bijna van haar stoel geduwd wordt. titel op de 200 meter voor zich op in 22.7 sec. Nu kwam Rulander op de tweede plaats te recht. Was het dus op de sprintnummers reeds alles Vlug en Lenig wat de klok sloeg, ook op de 400 meter kwam de overwinning bij een V. en L.'er terecht. En het was een zeer fraaie overwinning, die Smildiger hier bevocht. Hij had de ongunstige buitenbaan geloot, doch door een prachtige indeling van de race, kon de kampioen van het vorig jaar Verwey (Trekvogels) hem nog wel benade ren. maar niet meer langs hem komen. Smildiger noteerde een tijd van 50.5 sec. Rem (Lycurgus) won met waar machts vertoon de 800 meter. Na 500 meter liep hij resoluut van de rest weg cn in prachtige stijl won hij met ruim 5 meter voorsprong in 1 min. 57 sec. Jonkers (Vlug en Lenig) beeztte in 1 min. 58.6 sec. de tweede plaats. Slijkhuis won op rustige wijze de 1500 meter in 4 min. 0,2 sec. Meyboom van „Haarlem" was in de serie van dit nummer op Zaterdag avond nogal verrassend uitgeschakeld in 4 min. 14.8 sec. De 5000 meter was Voor een outsider. Fekkes (DOS) maakte twee ron den voor het einde enkele dusdanige felle tussen sprints, dat de favoriet, de militaire kampioen Malipaard hier niet van terug had. Fekkes was toen direct los en won in de tijd van 15 min. 16.6 sec. Ook nu nam de „Haarlem"-loper Vcrra te lang een afwach tende houding aan. Toen zich na vier ron den een kopgroep van vijf man vormde, ver zuimde hij tijdig aansluiting met deze groep te maken en ondanks twee snelle laatste ronden kon hij niet verder komen dan de zesde plaats in 15 min. 54.4 sec. Bij de technische nummers zijn er, wat de Haarlemmers betreft, prettiger dingen te vermelden. Zaterdagavond kwam de ve teraan Kluft bij het discuswerpen tot een vijfde plaats met een uitstekende worp van 39.55 meter. Dit nummer werd gewonnen door V. d. Maat (Vlug cn Lenig) met 43.53 meter. Bij het kogelstoten deed Kluft het Zondag nog beter door met 12.94 meter de derde plaats voor zich op te eisen. Dehrichs (Swift) won met 13.04 meter. Het polsstok hoogspringen is reeds jarenlang een „Haar- lem"-aangelegenhcid geweest. Nu echter Lamoree niet meer voor deze club uitkomt, was men er in kringen van de H.A.V. niet erg gerust op. dat de traditie van ieder jaar een „Haarlem"-ahtlcet kampioen polsstok hoogspringen voortgezet zou worden. Aan de jonge Jansen, die twee jaar geleden nog pas juniorenkampioen van Nederland was, komt echter de eer toe deze traditie gered te hebben. In goede stijl ging hij over de lat, toen deze op een hoogte van 3.60 meter lag en toen kwam de verrassing in de vorm van Swart. Na twee mislukte pogingen kwam ook deze „Haarlem"-athleet over de 3.60 meter cn zelfs had hij nog bijna de 3.70 m. gehaald. Bij het neerkomen raakte hij echter net even met zijn arm de lat aan. Van de overige springers had alleen Lagenberg (Vlug en Lenig) de wedstrijd tot 3.50 meter kunnen volhouden, zodat op dit nummer zelfs een dubbel „Haarlem"-succes te noteren viel.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8