c SCHOOLBOEKEN Het Huis RCH door gemeentebestuur van Heemstede hartelijk ontvangen Cruys Voorbergh en Hetty Blok in „Vanouds Adam en Eva" Kort en bondig Fa. B. ENGELENBERG Clowntje Rick Minister nam voorstel Bedrijfschap niet over van haar Dromen DONDERDAG 23 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT QFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Het hyacintenareaal Twee auto-ongelukken in Haarlem FEDERMANN OPTIEK Sinds 1850 Hermann Zaiss predikte voor duizenden in de Bavo Geen uitspraak in zaak tegen Bloemendaalse agent Voor de kinderen Burgerlijke Stand van Haarlem FEUILLETON door Dorothy Quentin, Toen RCH enige weken geleden het af delingskampioenschap veroverde, werd de spelers door de burgemeester van Heem stede een.médaille toegezegd echter onder het voorbehoud, dat zowel de inscriptie als het uitreiken nog even zou worden uitge steld. Uiteraard lag in dit besluit de wens opgesloten, dat het de RCH'ers bovendien nog zou gelukken de Nederlandse voetbal- titel te behalen. Een wens die, zoals be kend. Zaterdag in vervulling is gegaan. Al dus werd ook mr. A. G. A. ridder van Rap- pard in de gelegenheid gesteld zijn belofte in te lossen, hetgeen gisteravond op het raadhuis is geschied tijdens de feestelijke ontvangst, die de nieuwe voetbalkampioen van Nederland door het Heemsteedse ge meentebestuur werd bereid. Precies om zeven uur arriveerde de grote met de kampioensvlag versierde autobus op het Raadhuisplein, waar de eerste-elftallers en het bestuur met hun dames door de wachtenden op een harte lijk gejuich en applaus werden onthaald. Het Heemsteeds fanfarecorps „Excelsior", dat reeds in de muziektent had plaats ge nomen, opende het festiin met een mars, waarna het gezelschap zich naar de raad zaal begaf. Hier werden zii door het gemeentebe stuur, vele raadsleden en autoriteiten eveneens met applaus begroet, waarna voorzitter De Geus en aanvoerder Wille met hun spelers nogmaals de hartelijke gelukwensen van de burgemeester in ont vangst mochten nemen. Daarna werden zij ook gecomplimenteerd door de wethou ders H. Disselkoen, A. J. van Houten en E. J. van Lent en de gemeentesecretaris, de heer N. Vos en betraden vervolgens het balcor». Hierna reikte de burgemeester de mé dailles uit. RCH heeft in Heemstede im mers reeds meer dan twintig jaar een wel kom tehuis gevonden en spieker hoopte van harte, dat de vereniging zijn gemeente als zodanig zou blijven beschouwen. Het gemeentebestuur wenste me', deze ont vangst dan ook gaarne zijn grote sym pathie voor RCH tot uitdrukking te bren gen, vooral omdat de sport zulk een grote rol vervult bij de vorming van lichaam en geest. Vandaar dat de burgemeester zich er bijzonder over verheugde c'at een club, met een dergelijk groot aantal jeugdige leden, haar schone taak met de hoogste voetbaltitel zag bekroond. Bii de harte lijke gelukwensen van het gemeentebe stuur, kon hij dus ook zijn persoonlijke hulde voor de behaalde successen aanbie den, die waren verkregen door de bezieling en het doorzettingsvermogen van spelers en bestuur. Ten slotte gaf de burgemeester te kennen, dat hij Haarlem het bezit van een dergelijke vereniging eigenlijk be nijdde. Hierna overhandigde de burgemeester aan de voorzitter van RCH, de heer De Geus, de verguld zilveren médaille van de gemeente Heemstede, terwijl elke eerste- elftalspeler een exemplaar van kleinere afmeting ontving. Zij vertonen aan de ene zijde een afbeelding van het raadhuis", met. aan de andere kant de inscriptie „RCH kampioen van Nederland, 18 Juli 1953". De heer De Geus verklaarde door de hartelijke ontvangst bijzonder verrast en verheugd te zijn. Bovendien was spreker steeds getroffen door de belangstelling en ADVERTENTIE Bnp 1 straal 3» Hnatlrm Tel.. r;.'".' van 27 Juli tot en met 1 Augustus GESLOTEN Heemstede's burgemeester verwelkomde zijn gasten allerhartelijkst. Hier compli menteert hij Biesbrouck met diens stoere verdedigen in de titelstrijd tegen Eindhoven de medewerking, die zijn vereniging van het gemeentebestuur mocht ondervinden, hetgeen van een warme sympathie voor de sport getuigde. Hij verzekerde dat RCH alles in het werk zou stellen om deze sym pathie te mogen behouden, hetgeen voor bestuur en spelers ongetwijfeld een sti mulans zou zijn te trachten de kampioens titel nogmaals te behalen. Na deze woorden werd door de RCH'ers het clublied gezongen, waarmee het offi ciële gedeelte van deze ontvangst geëin digd was. Men bleef vervolgens nog enige tijd bijeen. WU vernemen dat de minister van Landbouw bet voorstel van het Bedrijf schap voor Sierteeltpioducten om het hyacintenareaal met 20 te verminderen niet heeft overgenomen. Dit zou een gevolg zijn van de stroom van protesten vooral van de zijde der kleine kwekers tegen de voorgenomen sa neringsmaatregelen van het Bedrijfschap. De minister heeft de Commissie van bij stand van het Bedrijfschap thans verzocht een ander voorstel te doen, dat meer in de lijn ligt van de opvattingen die in meer derheid onder de hyacintenkwekers over de wijze van teeltbeperking leven. De 26-jarige mevrouw W. van L.L. uit Heemstede wilde gisteravond omstreeks kwart voor zes op de Zuiderhoutlaan een auto, die voor de hare in de richting Haarlem reed, passeren. Daarbij slipte haar wagen, maakte een halve slap om, reed het voetpad aan de linkerzi'de op en nam een duik in de drie meter diepe sloot langs hel H.F.C.-terrein. De inzittenden, behalve de bestuurster de moeder en een dochtertje van mevrouw Van L., liepen geen letsel op. De beschadigde auto is met een kraanwagen uit de sloot getrokken. Op ongeveer hetzelfde tijdstip botsten in Haarlem-Noord op de hoek van de Indische- en de Archipelstraat een bestelauto en een personenauto tegen elkaar, omdat de chauf feur van de laatste geen voorrang had ver leend. De bestelauto kantelde en werd zo ernstig beschadigd, dat ook hier de kraan wagen er aan te pas moest komen. ADVERTENTIE Voor een GOEDE BRIL naar een GOEDE OPTICIEN Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246b OOK VOOR EEN GOEDE ZONNEBRIL In de Grote Kerk te Haarlem leidde de Duitse evangelist en opwekker tot geloofs vernieuwing, Hermann Zaiss, gisteravond de eerste van drie predikavonden, die werd bijgewoond door vier- tot vijfduizend toe hoorders. Zaiss sprak op een geïmprovi seerd podium midden in de kerk, en zijn woorden werden door luidsprekers door de kerk verbreid. Deze bijeenkomst, geor ganiseerd door het Zaiss-comité, was een uitvloeisel van het feit, dat Zaiss ten aan zien van Nederland een bizondere roeping tot geloofsverkondiging zegt te hebben, die hem aanspoort zijn activiteit als prediker die zich over heel West-Europa uitstrekt speciaal op ons land te richten. Ingeleid door een der leden van het Zaiss-comité, begon Hermann Zaiss wiens woorden zin voor zin werden vertaald door een tolk met de stelling dat het geloof in en het bewijs van Christus' we deropstanding uit de dood het kernpunt vormt van de boven alle wetenschappen' uitrijzende betekenis van de Christelijke religie. Op de tekst van Paulus' 1 Corinthe 15 1:9 bouwde hij een op historische ge tuigenissen gegronde bewijsvoering van de wederopstanding van Christus. Deze we deropstanding komt in het middelpunt van ieder mensenleven te staan, omdat niemand zal kunnen beweren, niets van deze ont zaglijke historische gebeurtenis geweten te hebben. Geen enkele godsdienst kan van zijn grondvester het bewijs van wederop- satnding bewijzen, geen enkele godsdienst buiten de Christelijke probeert het trou wens te bewijzen. Geen enkele wetenschap op de wereld gaat over de grenzen van de dood. Het Christelijke geloof echter schenkt de mens het leven door het bewijs der we deropstanding. De Joodse leraren hadden Hermann Zaiss (rechts) en zijn tolk. het grootste belang bij een ontkenning van deze wederopstanding en niets is van die zijde dan ook nagelaten om het bewijs er van te ontzenuwen. Doch, aldus Hermann Zaiss, Christus heeft de dood overwonnen en de wereld geschiedenis in tweeën gedeeld. Ieder die 1953 schrijft, erkent daarmee de betekenis van het historische feit, dat het aanschijn van de aarde heeft veranderd en het waar achtige leven aan de mensen heeft ge schonken. Hermann Zaiss vroeg zich af, welke zin het leven zonder wederopstanding zou heb ben. De mens zou voor niets hebben ge leefd in een chaotische wereld, een wereld zonder rechtvaardigheid of doel. Christus' wderopstanding heeft de zin van het leven onthuld: Het is de belofte van opstanding na de dood van ieder mens. De troost en de kracht van dezje wetenschap zijn de sleutels voor het aanvaarden van het be staan en zijn kommer. Het geloof in de wederopstanding en daardoor in de eeu wigheid van het leven heeft volgens Zaiss reeds velen lichamelijk en geestelijk uit de ellende gered. Hij vertelde bizonder- heden over wonderbaarlijke genezingen, die door dit geloof onder zijn aanwezig heid totstand waren gekomen. Na de prediking verenigde Zaiss zich in gebed met de talrijke zieken, die in het koor hadden plaats genomen. Velen van hen vonden verkwikking in deze gebeds oefening. Vrijdagmiddag 1 uur zal Zaiss een spe ciale gebedsdienst houden voor de zieken in de Waalse kerk. Aan de Technische Hogeschool is ge slaagd voor werktuigkundig ingenieur F. W. Haak te Heemstede. Cruys Voorbergh en Hetty Blok onder namen verleden jaar, tezamen met de pia nist-componist Cor Lcmaire, een groten deels bijzonder goed geslaagde poging om zich van de gangbare vorm van het Neder landse cabaret te distanciëren: onder de titel: „Van snotneus tot neon" voerden zij een programma ten tonele van internatio nale chansons uit vele eeuwen, waarop de zo dikwijls gevulgariseerde benaming „kleinkunst" in de volledige en volstrekt niet minderwaardige betekenis kon worden toegepast. Nu is het altijd heel moeilijk een dergelijke onderneming te herhalen: men heeft de eerste verrassing gehad en daar door krijgt men zelfs bij gelijkwaardigheid al gauw een gevoel van teleurstelling. Van daar dat het bovengenoemde drietal optredend onder de naam „Arabesque" zonder het oorspronkelijke doel uit het oog te verliezen streefde naar een enigs zins andere opzet. Zo neemt bijvoorbeeld in het nieuwe pro gramma „Vanouds Adam en Eva" waar van dezer dagen in het Nieuwe de la Mar- theater in Amsterdam de'première plaats had de ondanks de deftige conversatie toon dramatisch zeer boeiende één-acter ,.A marriage has been arranged" van Al fred Sutro, door Gerard Rekers als „Er wordt gefluisterdvertaald, een der voornaamste plaatsen in. En als laatste nummer voor de pauze prijkt een authen tieke voordracht (Doof is lastig) in één bedrijf voor twee dames en een heer met zang en dans, voor vijfendertig cent ge kocht in een van die winkels met feest artikelen van bruiloften en partijen. Dit is zeer duidelijk als afschuwwekkende paro die bedoeld, mede door de van de aller- onbedrevenste amateurs nagebootste speel- trant, waarbij zelfs de toneelaanwijzingen bij de houterige declamatie-op-één-toon worden inbegrepen. Vermeld moet intussen worden, dat Cruys Voorbergh hierin weer eens een van zijn malle travesties laat zien. Maar hoe ver makelijk dit ook wezen mag, we zijn daar mee toch teruggekeerd naar de gebruike lijke paden. Aeh en eigenlijk is dat evenmin ver wonderlijk als zo heel erg betreurenswaar dig. Want om eerlijk te zijn: Hetty Blok voelt zich toch het meeste thuis op het ter rein van het groteske, waar zij haar bizarre talent de vrije teugel kan laten. Eén van de hoogtepunten van deze voorstelling van het ensemble „Arabesque" is dan ook stel lig de uitzonderlijk komische voorlezing (gewoon uit een boek) van de „Kleine tra gedie" van de grote Amerikaanse schrijver van korte, humoristische verhalen. O'Hen- ry, door Simon Carmiggelt onnavolgbaar bij Amsterdamse verhoudingen aangepast en in hoofdstedelijk dialect veranderd. Ook het als „lied bij de vleugel" behandelde ..redeloze rijm" van Daan Zonderland over de honden in Londen is zeer vermakelijk. En Cruys Voorbergh blijft, in wat hij ook doet, de soms misschien ietwat précieuze maar altijd fascinerende acteur, met een zeer sterk persoonlijk magnetisme, met een ongelooflijke vindingrijkheid en een geraf fineerde, hem slechts uiterst zelden be driegende smaak. Men zegt van de beroemde Yvette Guilbert. dat zij met een enkel ge baar een wereld kan oproepen en dat zij bij wijze van spreken een gehele bevolking in zich droeg en zo zou men na het zien en horen van het Groningse volksliedje „Ain boer wol noar zien noaber tou" kun nen opmerken, dat hij door enkele typische détails in houding en dictie dan toch ten minste het karakteristieke van een ganse provincie tot leven brengt. En hoe verbluf- Hetty Blok en Cruys Voorbergh als het Engelse paar (in „Paul en Margot" van Kate en Alfred Moffat) in een wufte gavotte. fend, waarlijk meedogenloos knap is niet zijn liefdesfilosofie bij de theetafel op een bekende tekst van Heinrich Heine. Op de vraag of het gewenst is de oud- Franse ballades, waarmee dit programma begint, zo pantomimisch tot in bijzonder heden uit te werken, blijf ik liever het ant woord schuldig tot deze nummers na ver loop van tijd steviger zijn ingespeeld en van het overtollige gezuiverd, omdat ik ge loof dat Hetty Blok en Cruys Voorbergh er stellig in zullen slagen het zeer goed ver dedigbare recht van hun opvatting overtui gend te bewijzen. Maar toch ben ik veel dieper getroffen door de oprechte eenvoud van de twee door Hans Krieg gearran geerde Joodse liederen en meer vermaakt door de speelse toegift „Jeanneton". Want om zich te onderscheiden behoeft men niet per se iets anders te doen. Te spoedig vervalt men dan in opzettelijk heden, zoals in dit geval de kleine afdeling Chineze verzen. Waar het tenslotte om gaat, is de inzet van een artistieke persoon lijkheid. En wat dat betreft kunnen zij op zichzelf vertrouwen. Waarbij men zich nog extra verheugen mag bij het zien van de nieuwe keurcollectie van fraaie costuums. Han Hoekstra leverde leuke verbindende teksten,, maar niettemin zal men voor de nu eenmaal onvermijdelijke conférence een betere oplossing moeten bedenken. Het programma zal in het volgende sei zoen wel naar Haarlem komen. Het is te hopen. DAVID KONING De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen nog geen uitspraak gedaan in de z.aak tegen de Bloemendaalse agent van politie, T. W., die zich veertien dagen geleden moest ver antwoorden wegens mishandeling van een Santpoortse student die een verkeersover treding had begaan en wegens meineed wel ke hij zou hebben gepleegd in een zitting van de Centrale Raad van Beroep van het Ambtenarengerecht. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en hield de zaak aan voor het horen van nog een paar getuigen. Daar zat oom Tripje dan in het gummibootje, dat op de golven dreef. Hij had het briefje gevonden waarop stond, dat het vliegtuig hulp zou halen^ en ook het kistje met etenswaren en de kruik water; dat was allemaal stevig in de'boot vastgebonden om te maken, dat het er niet uit zou vallen bij het neergooien. Gelukkig hoefde oom Tripje dus voorlopig geen honger of dorst te lijden, en hij kon gemakkelijk in het bootje liggen, al was het niet zo heel groot. Als men er nu maar gauw kans voor kreeg, een schip te waarschuwen! Ja, nu moest hij dan maar geduld hebben en afwachten Het vliegtuig was in de verte verdwenen. Oom Tripje dreef hier helemaal alleen en verlaten op de golven roiid. En dat kwam alleen maar, doordat de deur plotseling was opengeslagen! Oom Tripje keek rond. Overal zag hij alleen maar lucht en golven; een schip was nergens te. zien, en ook geen land of eiland. Hij hoopte maar, dat er gauw redding zou komen, want alleen in zo'n notedopje op de eenzame zeedat ivas geen pretje! Toen de zon ivas ondergegaan en het donker viel, ging oom Tripje languit liggen en sloot zijn ogen. Het deinen van het bootje op de golven wiegde hem al spoedig in slaap BINNENLAND Het m.s. „Oranje" zal morgen weer naar Indonesië vertrekken. Onder de 700 passa giers bevinden zich de echtgenote van de Indonesische ambassadeur in India, mevrouw J. P. PalarVolmers, ds. W. J. Gunning, predikant bij de stichting Protestantse Ker ken in Indonesië in Djakarta en de heer Sujud Ranusudirdjo van het Indonesische ministerie van Voorlichting, die in Europa een studie heeft gemaakt van de relatie tus sen overheid en pers. Slechte indruk. De leider van de Ame rikaanse Democratische partij Adlai Ste venson, heeft Woensdag in een televisie gesprek te Parijs verklaard, dat de politiek van MacCarthy een slechte indruk maakt in het buitenland, waardoor het prestige en de invloed van de Verenigde Staten nadelig worden beïnvloed. Stevenson was voorts van mening, dat de tijd voor het hervatten van de diplomatieke betrekkingen met commu nistisch China nog niet rijp is. Hij wees er op dat de Chinese communisten nog Ameri kaanse soldaten doden en zei, dat Frankrijk, zonder communistisch China, niet in een oorlog zou zijn gewikkeld in Indo-China. Met het Russische vrachtschip „Kry- mov" is de eerste zending Russische per sonenauto's aangekomen, die door een im portmaatschappij te Amsterdam in Neder land in de handel gebracht zullen worden. De thans ingevoerde 70 stuks zullen waar schijnlijk dit jaar nog door 430 auto's van dit type gevolgd worden. Het Tweede Kamerlid de heer Burger heeft aan de minister-nresident schriftelijk de volgende vraag gesteld: Kan de minister president mededelen, of de regering reeds tot een beslissing en, zo ja, welke is gekomen omtrent blijken van internationale solidariteit met de recente watersnood in Japan? Wanneer het weer zo rustig bliift, als het de laatste dagen is geweest, zullen er twee gaten gesloten worden, namelijk één bij Stevensluis en het andere bij de veer haven van Kruininsen. Met het sluiten van deze gaten ziin alJe bressen in de buiten dijken van Zeeland. Noord-Braabnt en Zuid holland gedicht, uitgezonderd dan de twee grote stroomga ten on SchouwenDuiveland, bi.i Scholphoek en Ouwerkerk, wier onder mijnend werk men verwacht nog vóór het aanbreken van de herfststormen te kunnen doen ophouden. De directie van het Rijksmuseum is er in geslaagd voor haar zomortentoonstelling „De Venetiaanse meesters" de beschikking te krijgen over het nortretstuk Flora, het meesterwerk van Titiaan uit de Uffizi te Florence. Het Fers'e Kamerlid de heer Wende- laar (V.V.D.) heeft de ministers van Bui tenlandse Zaken en Economische Zaken ver zocht de bepaling te laten vervallen dat Fransen, die ons land willen bezoeken, in het bezit moeten zijn van een geldig paspoort. Te Dalen in Dren<e is op het bedrijf van de landbouwer J. Boesies pseudo-vogel- pest geconstateerd. Al het pluimvee (85 stuks) is afgemaakt. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 HAARLEM 22 Juli 1953 ONDERTROUWD: P. den Blaauwen en M. Boeré; J. H. Koster en J. M. Schabbing; J. van Lunenburg en J. M. Schouten; A. W. J. van Dam en W. van der Klauw; J. J. van der Landen en G. W. Plantenga; J. G. Huurman en A. E. Langeveld; H. van der Weiden en A. C. Vrijaldenhoven; G. Kruijer en C. Meijers; W. Faber en A. D. Jonkman; W. C. Heijink en S. A. Banning; J. D. de Roode en J. Hutter; J. Meulmeester en A. H. Reemer; A. J. Roldaan en E. J. Boon; A. van Steenis en A. M. Nellestein; Gv A. van Maarschalker- weerd en A. E. M. van den Brink; Th. A. M. Gelsing en C. W. A. Visser; P. N. Spee en W. J. Bos; H. Bogaart en M. Verwoerdt; H. J. A. Cobelens en M. J. Boekei; R. J. Hed- dema en J. H. Nouris; P. Krikke en W. H. J. Rovers; J. Steinbach en W. Wijtkamp; K. Poelgeest en M. S. N. Otemann; H. Stuij en C. Buis; W. van der Flier en H. in 't Velt; K. Velthuis en W. Oversteegen; F. de Block en F. G. Wessels; P. Harren en A. Koning; J. F. du Pont en J. U. van der Wiel; G. Th. Levöleger en A. E. W. Lammers; J. Haak en I. Frey. GEHUWD: 22 Juli. P. A. de Jong en A. M. C. Spoor; W. J. M. Koster en A. M. P. Wit jes; J. W. Abeelen en A. A. M. Nijssen; F. P. van der Zande en J. Th. Vader; H. de Wilde en M. C. E. J; Jansen; H. J. L. Klein Schip horst en M. C. van Maanen; C. N. van Loon en A. M. Nelis; M. H. van Niehoff en J. M. Boeree: L. W. Zijlstra en A. M. van Leeu wen; N. Vlaar en M. H. Houweling; C. R. Stoelman Leysner en E. Douwes; A. van Ommeren en H. Joosten; T. van den Dikken- berg en M. M. Sival. BEVALLEN van een zoon: 21 Juli, A. den Daas—Timmerman; L. Haak—Schmidt; 22 Juli, E. W. Hageman—Polman; E. van Oosten Adema; A. van LoonKalkman. BEVALLEN van een dochter: 20 Juli, H. SjoordemaKeijer: 21 Juli, E. M. Froom van der Meij; E. M. Heezius—Ex; 22 Juli, E. H. Giebelvan Faassen. OVERLEDEN: 19 Juli, A. E. van den Berg —van Schie, 76 j., Rijksstraatweg: 21 Juli, J. Möhringer, 81 j„ Reitzstraat; A. Flipsen Kareis, 60 j., Zomervaart. vertaald uit het Engels 34) „'t Hondje is inderdaad een succes, vindt u niet? Waar zit u over te piekeren?" „Ja, ja, ze schijnt erg enthousiast te zijn", antwoordde Mark mat. „Ik zit echter over iets zakelijks te pein zen". Hij bedracht zich, dat Elsie brieven zou moeten typen, bestemd voor zijn bank en zijn zaakgelastigde, betreffende de 1000 Pond, die hij aan Yvonne beloofd had.... Yvonne had hem vlak voordat ze wegging, nog gevraagd, om op te beller, in plaats van het per brief te doen. „Je zaken regel je toch meest per telefoon, nietwaar?" had ze gezegd. „Ik vind 't geer» prettig idee, dat die secretaresse van je ook met al mijn zaken op de hoogte komt". Mark had gelachen en geantwoord. „Het spijt rae. liefje, maar 1000 Pond is geen kleinigheid. Ik ben bang, dat ze je niet uit zouden betalen, als er geen schriftelijke opdracht van mij was. Ik teken zelf al mijn brieven. Elsie wijst me de juiste plaats op het papier aan". ,,'t Is ontroerend!" Yvonne's lach had enigszins geforceerd geklonken. „Hoe 't ook zij, nu je zo vrijgevig ten opzichte van mij bent, kan ik natuurlijk verder moeilijk bezwaren maken. Zorg er echter voor, dat Elsie goed begrijpt, dat dit een lening van jou aan mijn zaak is. Anders haalt ze zich soms vreemde dingen in 't hoofd. Bovendien is 't een prima be legging voor je, Mark. Dat zal je merken, zodra na de a.s. voorjaarsshow de orders beginnen binnen te komen". Toen hij Elsie de volgende morgen de betreffende brieven aan het dicteren was, vroeg Mark zich af, wat het meisje er van zou denken Elsie dacht er echter nauwelijks oyer na. Ze was niet werelds en ervaren genoeg, om het opvallend te vinden, dat Mark zijn verloofde eer. dergelijk hoog bedrag leende. Mark vond 't nodig haar een uitleg te geven, ,,'t Is een zakelijke belegging, be grijp je, Elsie. Dergelijke hsute-couture zaken hebben veel geld nodig voor hun voor- en najaarsshows". „O ja, juist", antwoordde Elsie zonder speciale belangstelling, hoewel ze 1000 Pond wel een enorm hoog bedrag vond. „Mijn boeken maken me stellig niet rijk", voegde Mark er aan toe. „Maar ik heb wat geld geërfd, waarmee ik wel wat kan doen. Wil je deze brieven zo sr.el mogelijk klaar maken, opdat ik ze kan tekenen?" Elsie voelde, dat Mark het vervelend vond, dat zii in deze vertrouwelijke zaak tussen hem en Yvonne gekend moest wor den. Hij had zich kennelijk niet op zijn gemak gevoeld, terwijl hij haar dicteerde. Toen Elsie hem alleen had gelaten, ver zonk Mark in een neerslachtige stem ming. Hij dacht aan al het geld, dat hij Yvonne al eerder geleend had en even kwam er twijfel bij hem op, of zij wel even bereid zou zijn om met hem te trou wen, wanneer hij niet zo welgesteld was.. Hij wilde hier echter niet aan denken. Het was natuurlijk, dat Yvonne haar hart verpand had aan de zaak, die ze zelf had opgebouwd. Ze had dat nooit on der stoelen of banken gestoken. Welk een verantwoordelijkheid rustte bovendien op haar schouders! Ze moest haar ouders on derhouden, Madame Véronique een hoog salaris uitkeren en verder het gewone per soneel en de enorme kosten van een der gelijk bedrijf betalen. Mark zuchtte. Hij zou willen, dat ze naar zijn raad luisterde en haar zaak op een bredere basis fundeerde, niet alleen de rijkste cüëntèle zocht. Er was iets in het snobisme van de „haute couture", dat hem afstootte, hij zou veel liever zien, dat Yvon ne kleren verkocht aan behoorlijke mensen, die goede kleren wensten, doch geen ex clusieve modellen. Normale mensen, die hun rekeningen betaalden en deze niet lie ten oplopen tot waanzinnig hoge bedragen. „Hier zijn de brieven". Elsie kwam het vertrek weer binnen en legde de getypte vellen op de schrijftafel voor hem neer. Ze leidde zijn hand naar de plaats, waar hij zijn handtekening moest zetten. „Teken hier maar", zei ze zacht. Mark keek even lachend naar haar op en Elsie voelde zich opeens weer helemaal overweldigd door een gevoel van diep medelijden met zijn hulpeloosheid. Haar hand, die de zijne leid de, trilde en ze had graag e ven een kus ge drukt op zijn slordige dikke donkere haar. „Ziezo, dgt is gebeurd. Gemakkelijk hè, om 1000 pond uit te geven?" Hij lachte vrolijk. Hij had het trillen van haar hand gevoeld en opzettelijk trachtte hij met een luchtige opmerking haar emo tionele stemming weg te vagen. „Ja, inderdaad", antwoordde Elsie. Ze verbaasde zich over de kalmte van haar stem, terwijl ze haar hart voelde bonzen. Ze vouwde de brieven dubbel, stak ze in de enveloppe en plakte deze dicht. Mark zat doodstil en luisterde naar de geluiden, die ze maakte. Toen ze klaar was, këek ze vra gend in zijn richting. „Gaan we vanmorgen nog werken, Mark?" vroeg ze zacht. „Ik weet het niet". Hij fronste en opeens stak hij zijn handen naar haar uit. Ze legde de hare in zijn grote gebruinde mannen handen. Altijd begreep ze onmiddellijk elk gebaar van hem. „Lieve kind, je trilt helemaal, wat is er aan de hand? Er is toch niets met Dan?" „Nee, Dan is prima". Haar ogen stonden vol tranen en haastig voegde ze eraan toe: „Ik heb.een beetje hoofdpijn, dat is al les". „Hoofdpijn. Foei, Elsie, wat een weinig originele uitvlucht!" zei hij vei-wijtend. „Je moet me nooit leugentjes vertoon, meisje, Ik heb leugens onmiddellijk door, of ik nu kan zien of niet. Kom, vertel me eens, dwaas kind, waarom je plotseling zo van streek bent?" „Omdatik een dwaas kind ben waarschijnlijk", antwoordde Elsie, in snik ken uitbarstend. „Schenk er vooral geen aandacht aan, Mark.-Ik ga even je brieven posten en daarna ben ik weer helemaal normaal. De frisse lucht zal me goed doen. Ik begin nu eenmaal ouder te worden, ik ben niet helemaal een kind meer", voegde ze er enigszins onsamenhangend aan toe. „Werkelijk?" Hij liet haar handen los en glimlachte. „Goed. Zeg me dat ik me met mijn eigen zaken moet bemoeien. Maar één ding, Elsie: spaar me voor medelijden! Ik zou je gaan haten, als ik merkte dat je medelijden met me had, mijn lief sentimen teel klein meisje!" Ze lachte door haar tranen heen. „Ik ga nu gauw even de brieven posten", zei ze,, terwijl ze zich uit het vertrek haastte. Met Dan, die als een dolle om haar heen sprong, rende ze de heuvel af naar de bus, die zich enkele honderden meters van het huis verwijderd, in de bocht «an de weg, bevond. „Spaar me voor medelijden Wat had Mark bedoeld? „Ik heb geen medelyden met je, lie veling, maar ik houd van jefluister de het in haar hart, terwijl ze spelend met de jonge hond, de weg afholde. De aard van haar gevoelens voor Mark was haar opeens als het ware geopenbaard: ze hield van hem. Ze stak de brieven in de bus en hoorde ze omlaag vallen. Er zat iets beslissends in dit geluid, vond Elsie. Ze misgunde Yvon ne de 1000 Pond niet. Ze wist weinig van geld en het imponeerde haar niet. Wat ze Yvonne wèl misgunde, dat was haar macht over Mark en zijn gelukZe kon de twijfel aan Yvonne's goede bedoelingen maar niet kwijtraken Even bleef ze doodstil staan. Het was een grauwe, stille Novemberdag. De hele natuur leek op een compositie in grijs- grauwe tinten. In Elsie's hart zong 't ech ter, alsof het al voorjaar was.Zó voel de je je dus, als je van iemand hield! Ze wist dat haar liefde voor deze oudere man, die haar alleen als een jong kind be schouwde, onzinnig en hopeloos was. Maar toch was er een wonderlijk heerlijk en te gelijk beklemmend gevoel over haar geko men. De jonge hond sprong tegen haar op, vol ongeduld om weer te gaan hollen. Verder was er geen levend wezen te be kennen. Mark noemde haar zo nu en dan „lieve kind" of „liefje" en ze voelde, dat hij zeer aan haar gehecht was geraakt. Hij was ook geheel van haar afhankelijk. Van haar en Annie. Deze toestand zou ech ter slechts enkele maanden duren. Ze mocht hem niets laten merkenZe zou zichzelf in de hand moeten houden en goed op haar woorden moeten letten. Hij zou haar gevoelens maar al te gemakkelijk voor medelijden kunnen houdenEn daarvoor had hij haar gewaarschuwd! (Wordt vervolgd). 3

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6