In het land van de zonovergoten koe Agenda voor Haarlem Ruim vijf millioen winst in 1952 Na EHS kan ook honkbalnegental van EDO en HCK eersteklasser worden Zonnig slot van Vierdaagse Toekomstplannen Raad van Vakcentralen boos op de werkgevers Finse regering vecht tegen bankroet ZATERDAG 25 JULI 1953 11 OMZWER VINGEN IN NOORDHOLLAND Beemster gemeenschap handhaaft in kermis zinrijke traditie Spoorwegen maakten de jaarrekening op Electrificatie der lijnen naar België noodzakelijk geacht Opbrengsten SPORT OP ZONDAG DE COMPETITIE Kosten Vervoer sornvang Hadden oud-cadetten iets tegen dr. Drees? MICRO-KORFBAL CRICKET Paardensport Kampioenschap der Nederlandse paarden Op 30 Juli 1612 aanschouwden de Prinsen Maurits en Frederik Hendrik voor het eerst de drooggemaakte Beemsterpolder, een voor de jonge Nederlandse statenbond vreugderijk ogenblik, dat dan ook met een jaarlijks terugkerende biddag werd her dacht. Uit die biddag ontstond de Beemster kermis, gedurende een lange reeks van jaren een glorieuze gebeurtenis, die in de eerste week van Augustus een grote me nigte naar Middenbeemster trok, tot de Gelderse boeren met hun witte petten en klompen toe. De moderne vervoersmogelijkheden hebben ook de Noordhollandse polders uit hun isolement verlost; dat was een voordeel aan de ene kant, een zeer groot nadeel ook aan de andere. Want de stad trok de jeugd, de oude bindingen gingen teloor en tal van uitingen van het culturele leven der polderbewoners kwijn den. Na de oorlog werd in de Beemster de Beemster gemeenschap gesticht welke zich tot taak stelde de verschillende verenigingen en organisaties die zich met ont spanning en ontwikkeling van de polderbewoners bezig hielden te stimuleren en, waar de mogelijkheid zich voordeed, coördineren. Een van die mogelijkheden was de tot een stijlloos dansfuifje afgezakte Beemster kermis. Door de activiteiten van sport-, toneel- en rij verenigingen te coördineren kon weer een kermis ontstaan, welke niet de mindere is van de vermaarde jaarmarkten van weleer. En omdat Mid denbeemster en de polder ook in ander opzicht de moeite van een bezoek overwaard zijn en de reis erheen van Haarlem uit aantrekkelijk en afwisselend is zonder al te omslachtig te worden laten wij hier nog enkele bijzonderheden over deze gebeurtenis en de plaats waar zij zich afspeelt volgen. Leeghwater had namelijk berekend, dat De kermis begint morgen, nadat 's och tends in de uit 1618 daterende Hervormde kerk de traditonele Beemster biddagdienst is gehouden, met een sportdag, een soort Olympische dag in miniatuur. Beemster heeft een uitermate bloeiende gymnastiek vereniging, terwijl van de terreinsporten vooral voet- en korfbal worden beoefend. De voetbalverenigingen van Midden- en Westbeemster spelen Maandagavond tegen elkaar. Woensdagavond 29 Juli zal tijdens een wedstrijd voor tractoren gedemon streerd worden hoe de jonge boerenknechts van de Beemster de mechanisatie reeds be heersen, maar dat het paard er ook nog in ere is, zal de volgende dag wel blijken wanneer op de Rijperweg de 600 hoeven zullen klepperen van de paarden die deel nemen aan de provinciale ruiterkampioen- schappen. Een evenement van gewicht, dat dan ook bijgewoond zal worden door de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, met zijn echtgenote. Men heeft de Beemster kermis zelfs een week vervroegd om tegemoet te komen aan de nogal tegengestelde belangen van vee- en bouwboeren. De eersten hebben de paarden op het ogenblik nog hard nodig voor het binnenhalen van het hooi, de laatsten denken na 1 Augustus aan niets anders meer dan aan de oogst. De culturele ontspanning tijdens de Beemster kermis is niet vergeten: op Vrij dag 31 Juli komt het Nederlands Volks toneel op het gemeentelijk sportterrein „Het huis van de Saltimbanks" opvoeren. Op Zaterdag 1 Augustus tenslotte zijn er wel vier aardige programmapunten: een handicap-draverij over driehonderd meter voor niet geregistreerde paarden, een behendigheidswedstrijd voor automobielen vrijwel ieder boerenbedrijf in de polder heeft er een een reünie van oud-Beem- sterlingen en een „groot schitterend vuur werk" tot besluit. Die reünie van Oud-Beemsterlingen is eveneens een traditie welke gegroeid is uit de biddagen. Uit dit alles zal wel duidelijk zijn, dat de Beemstergemeenschap er voor waakt, dat de waarden uit het verleden onverlet worden bewaard, zelfs in een week waarin de ideëele dingen een beetje schuilgaan ach ter de zweefmolens en de poffertjeskramen. Zichtbare welvaart Zelfs wie een vluchtig bezoek brengt aan de Beemster zal het opvallen, dat het aspect van deze polder het kenmerk van een stabiele welvaart in zich draagt. De economische toestand van de Beem ster is dan ook in zijn algemeenheid in de loop der tijden overwegend gunstig te noemen. Dat is voor een niet gering deel te dan ken aan de moderne planologische inzich ten van de waterbouwkundige Jan Adriaanszoon Leeghwater, wiens beeld dan ook niet voor niets het centrum van de pol der siert. ZATERDAG 25 JULI Concertgebouw: Revue: Wonder boven wonder, 8 uur. City: „De schrik van de twee de compagnie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Miss Belvedère is verliefd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Het masker van de Pharao", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Pagan Love Song", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De godin van de jungle", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel Bo- mans: Het aanzoek, 8.30 en 9.30 uur. Open luchttheater: Ram Gopal en zijn Indiase Dansers, 8.30 uur. ZONDAG 26 JULI Concertgebouw: Revue „Wonder boven Wonder', 8 uur. City: „De schrik van de tweede compagnie" alle leeft.,, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Donald Duck", dagelijks 11 uur. Cinema Palace: „Miss Belvedère is verliefd", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Onder moe ders vleugels", dagelijks 10.30 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dagelijks 10.30 uur jeugdprogram ma. Lido: „Warsaw Cooncerto", 11 uur. „The Quiet man", 14 jaar, 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Het masker van de Pharao", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Miperva: „Pagan Love Song", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De godin der jungle', 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Feike Bosch- ma: kinderprogramma, 2.30, 3.30, 4.30. Het aanzoek, 7.30, 8.30 en 9.30. Openluchttheater: Ram Gopal en zijn Indiase Dansers, 2.30 en 8.30 uur. MAANDAG 27 JULI City: „De schrik van de tweede compag nie", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Do nald Duck", dagelijks 11 uur. Cinema Palace: „Miss Belverdère is verliefd", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Onder moeders vleu gels", dagelijks 10.30 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Da gelijks 10.30 uur jeugdprogramma. Lido: „The Quiet man", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Het masker van de Pha rao", 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Pagan Love Song", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Ster ren stralen overal", alle leeft., 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De godin der jungle", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Mario nettenspel: Feike Boschma: kinderprogram ma, 2.30, 3.30, 4.30. Het aanzoek 7.30, 8.30 en 9.30 uur. v/eidebedrijven van twintig morgen (17 hectaren) „selfsupporting" moesten zijn. Die gedachte is juist gebleken, zo juist dat van de vierhonderd hofsteden van die om vang er nog geen tien in de loop der tijden in kleinere stukken zijn verkaveld. Ook de Zuidoosthoek met overwegend kleine tuinbouwbedrijven, dicht bij Pur- merend, werd door Leeghwater geprojec teerd als „moestuin" voor Amsterdam. Maar ook andere grote figuren uit het verleden worden in Beemster niet vergeten. Wie uit de raadzaal de wijde verten van dit groene land instaart, ziet over de daken van een nieuwe kleine wijk van opvallend royaal gebouwde arbeiderswoningen. Het zijn dan ook Bouma-woningen, die in stro ken zijn gebouwd met een flinke groente tuin ertussen. De straten zijn genoemd naar Dirck van Oss, de grote financier van de droogmaking, naar Tobias de Coene, de eerste dijkgraaf, en naar drie figuren uit het culturele leven die in de Beemster heb ben gewoond of er zijn geboren. Het zijn de schrijfsters Betje Wolf en Aagje Deken en Fabritius, de schilder van het befaamde zelfportret. De dames Wolf en Deken worden ook nog op andere wijze geëerd: het Historisch Genootschap „J. A. Leeghwater" heeft enkele jaren geleden de pastorie aange kocht, waarin de auteurs van „Sara Bur gerhart" en „Willem Leevend" hebben ge woond. Het huis wordt tot museum inge richt, onder meer met een belangwekkende boekerij. De collectie is nog niet officieel voor het publiek geopend, maar wie het de voorzitter van het genootschap, hoofd onderwijzer Keune, vriendelijk vraagt, zal de deur voor zich open zien gaan. Over de schoonheid der oude hofsteden als Volgerwijck, Rustenhove, De Eenhoorn en Pijlenburg en nog zovele andere is al zoveel geschreven, dat wij het niet meer behoeven te doen. Minder bekend zijn toren en kerk van het poldercentrum, beide scheppingen van de bekende zeventiende eeuwse bouwmees ter Pieter Post. De bijna zestig meter hoge massieve, maar toch niet logge toren is pas gerestaureerd. Boven de ingang treft men, als op zovele plaatsen in de polder, het wapen van de gemeente aan: een door zon nestralen beschenen koe. Voor de restaura tie van de kerk is pas subsidie aangevraagd. Zij is hoog en licht, maar dat laatste is helaas een gevolg van de verkoop van de gebrandschilderde ramen welke er voeger in zaten. Ook de koperen kronen werden indertijd te gelde gemaakt. Wie in het voorgaande aanleiding vindt om via de prachtige groen-overkuifde wegen Middenbeemster op te zoeken, zal zeker niet teleurgesteld worden. Het Betje Wolffhuis in Middenbeemster. Op de achtergrond de thans gerestaureerde toren der Hervormde kerk. Uit het zojuist vérschenen jaarverslag over 1952 der N.V. Nederlandse Spoorwegen blijkt, dat de behaalde winst f 5.475.430.bedroeg tegen f 99.696.in 1951. De totale ontvangsten bedroegen in het verslagjaar f 354.0 millioen, tegen f 331.9 millioen in 1951, of 22.1 millioen meer dan vorig jaar. Deze gunstige ontwikkeling is mede te danken aan de op 1 Februari ingevoerde verhoging van de reizigers- en wagen- ladingtarieven. De totale kosten stegen met f 16.7 mililoen tot f 348.5 millioen (1951: f 331.8 millioen). De belangrijkste oorzaken van deze toeneming zijn de volledige doorwerking van de in 1951 opgetreden stijging van de prijzen van electrische energie, brandstoffen en materialen; nieuwe prijsstijgingen van energie, in het bijzonder van electrische; het groter verbruik van energie en van materialen voor onderhoud van het materieel in verband met de toeneming van het aantal treinkilometers; alsmede de stijging van de afschrijvingskosten. De nog steeds aanhoudende prijsstijgingen van electrische energie en steenkool ver vullen de Directie van N.S. met zorg. Als zeer grote verbruiker van deze producten ondervindt N.S. zelfs van een kleine prijsverhoging een sterke weerslag op de exploi tatiekosten. Met het jaar 1952 heeft N.S. een zeer belangrijke periode van herstel en ver nieuwing afgesloten. Na het voorlopig her stel van de oorlogsschade, in de jaren 1945 tot en met 1947, is in de vijfjarige periode, welke in 1948 is begonnen en met het ver slagjaar is geëindigd, een urgentie-pro gramma uitgevoerd, waarin de meest noodzakelijke werken voor het definitief herstel en de modernisering waren opge nomen. In deze jaren is buiten beschou wing gelaten de herelectrificatie een aantal lijnen met een gezamenlijke baan vaklengte van 663 km geëlectrificeerd, terwijl begonnen werd met de electrifi catie van de lijn ArnhemZwolle. Er werden 95 electrische en 46 diesel- electrische locomotieven, 48 dieselelectr. locomotoren, 431 rijtuigen voor electrische treinstellen en 70 rijtuigen voor getrokken treinen alsmede 5700 goederenwagens aan geschaft. Over de toekomstplannen, die in 1958 hun beslag zullen hebben gekregen, wordt het volgende meegedeeld. Electrificatie acht de directie nog nodig van de belangrijkste verbindingen tussen ons land en België, de lijnen Roosendaal Antwerpen en MaastrichtLuik. Daartoe pleegt zij overleg met de Belgische Spoor wegen.^ Indien de besprekingen tot een gunstig resultaat leiden, zal de electrifi catie van het N.S.-net nog uigtebreid wor den met de baanvakken Roosendaal grens en Maastrichtgrens. Voor de „dieselisatie" (het woord is van de spoorwegen) zijn 122 dieselelectrische rijtuigen besteld, welke in de jaren 1953 en 1954 zullen worden afgeleverd. Ter modernisering van de goederendienst zijn 156 dieselelectrische treinlocomotieven en 90 dieselelectrische rangeerlocomotie ven besteld. Een aanzienlijke besparing op de exploitatiekosten zal hiervan het gevolg zijn. De toepassing van het automatisch blok- stelsel met lichtseinen zal op de hoofdlij nen worden uitgebreid. De spoorwegwerken te Leiden, Rotter dam, Eindhoven enArnhem zullen in de genoemde periode worden voltooid. Ver betering van de spoorwegtoestanden te Schiedam, alsmede de vernieuwing en ver dubbeling van de Moerdijkbrug zijn even eens in de plannen opgenomen. De investeringen zullen leiden tot een verdere vereenvoudiging van de exploita tie van het bedrijf en tot een verbetering van de rendabiliteit. Het jaarverslag maakt voorts gewag van de uitbreiding der internationale betrek kingen der Nederlandse Spoorwegen en van de in 1952 tot stand gekomen herstel werken en moderniseringen. De opbrengst van het vervoer bedroeg 348,5 millioen tegen f 326.0 millioen in 1951, hetgeen een stijging van 6.9 pet. be tekent. De andere opbrengsten waren iets lager, nl. f 5.5 millioen tegen f 5.9 mil lioen in 1951. De toeneming van de ontvangsten uit het vervoer vloeide voornamelijk voort uit het reizigersvervoer. De opbrengst daar van m het verslagjaar bedroeg f 200,3 mil lioen (1951: f 184.8 millioen). De stijging van 8.4 pet. is grotendeels te danken aan de op 1 Februari ingevoerde tariefsverho ging van gemiddeld 6.8 pet. Verder weer spiegelde zich in de ontvangsten van het reizigersvervoer de toeneming van het aantal afgelegde reizigerskilometers met 1.6 pet. De opbrengst van het goederenvervoer toonde een stijging van 4.1 pet. tot f 134.2 „Waarom niet eerst overleg met werknemers?" De Raad van Vakcentralen, waarin het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. samenwer ken, heeft zich in zijn Vrijdag gehouden vergadering beraden over de publicatie van de vier werkgeversverbonden in zake de loonpolitiek. De raad, „erkennende ieders vrijheid om uiting te geven aan zijn standpunt, betreurt het in hoge mate, dat genoemde werkgeversverbonden deze ver klaring over zulk een belangrijke zaak hebben afgegeven zonder daarover enig overleg gepleegd te hebben met de werk nemers vakcentralen". De Raad acht dit een betreurenswaardige afwijking van de sedert de bevrijding ge volgde gedragslijn om vraagstukken van deze aard in de daarvoor bestemde instan tie, namelijk de Stichting van de Arbeid, te behandelen. De in deze verklaring voorkomende uit spraak, dat de Centrale Werkgeversver bonden na 1 Januari 1954, behoudens uit zonderlijke omstandigheden, niet meer kunnen medewerken aan algemene loon maatregelen, wekt de indruk, dat de werk geversorganisaties zich nu reeds losmaken van de huidige vorm van loonpolitiek. De raad acht dit in strijd met het advies van de Sociaal Economische Raad in zake de in de naaste toekomst te voeren loonpoli tiek, hetwelk op het desbetreffende punt unaniem was. Voorts heeft de Raad met grote ontstem ming kennis genomen van de eveneens in deze verklaring voorkomende mededeling omtrent het standpunt van de werkgevers bonden met betrekking tot de per 1 Janu ari te nemen loonmaatregelen. Met name ook dit gedeelte van de verkla ring acht de Raad niet slechts in strijd te zijn met de tot dusver gevolgde methode van overleg, maar bovendien niet in over eenstemming met de feitelijke resultaten, waartoe dit overleg in de Stichting van de Arbeid reeds heeft geleid. Opnieuw zullen de Nederlandse honkballiefhebbers dit jaar geconfronteerd worden met het Amerikaanse legerhonkbal. De Lakenheath Pirates zullen dit weekend te gast zijn bij de K.N.H.B. Rotterdam en Amsterdam zullen respectie velijk Zaterdag- en Zondagmiddag het Amerikaanse spel kunnen aanschouwen. De wedstrijden beloven nog interessanter te worden dan die enige weken geleden tegen „Mildenhall Ramblers', daar thans Hannie Urbanus op de plaat zal staan. Dé O.V.V.O.'er zal zelfs beide wedstrijden als werper fungeren. Voor de Haarlemmers zal vooral de wedstrijd in Amsterdam interessant zijn, temeer daar in het Ajax-stadion de vol ledige nationale ploeg tegen de Amerika nen zal aantreden. Het is slechts jammer dat Urbanus dan reeds de vorige dag ge gooid heeft en het is raadselachtig waar om men in Rotterdam dan ook geen andere werper op de plaat heeft opgesteld. De Amerikanen verschijnen met een zeer sterke ploeg. Deze teït drie profs en acht semiprofs. Slechts eerste honkman Henderson, de werper Royster en de bui- tenvelders Smith, Pipps, Wells en Dati zijn amateurs. Het gezelschap bestaat uit 17 spelers (vier werpers, twee catchers, vijf binnen velders en zes buitenvelders). De drie „full profs" zijn werper Craig, tweede honk man Troyer en korte-stop Matsthat. Ook deze ploeg bezit een catcher, waarnaar vele Nederlanders „met open mond" zul len kijken, n.l. Red Herron. De clown van de ploeg, die echter ook niet vergeet te honkballen! Of de Nederlanders een kans maken op een overwinning valt zeer te bezien. Daar voor is het slaan van ons team te zwak. Het eervolle resultaat zal hoofdzakelijk bereikt worden door de ongetwijfeld goede verdediging van het Nederlandse team. De eerste klasse competitie staat in ver band met het bovenstaande dit weekend stil. Slechts de wedstrijd Blauw Wit De internationale Vierdaagse afstands marsen zijn op de vierde dag weer even glorieus geëindigd als vorige jaren. Ook vu verleende de zon, de traditie getrouw sinds de hervatting na de bevrijding was het op de Vrijdag van de Vierdaagse altijd zonnig weer wederom haar volle medewerking. De lichte, zomerse kledij van de tienduizenden langs de laatste tien kilometer van het parcours van de spoorbrug bij Mook tot aan „De Vereni ging" en de wedren in Nijmegen de feestelijke kleuren van de met armen vol aan de wandelaars geschonken bloemen en de vlaggen aan de huizen en de vaan dels en vlaggetjes der wandelaars, dit alles op deze stralende middag gaf een blijmoe dig aspect aan het slot der Vierdaagse. Deze vrolijke sfeer deed sommigen, die eigenlijk aan het einde var. hun krachten waren, de pijnlijke voeten vergeten. Van heinde en verre waren de tiendui zenden enthousiasten naar Nijmegen ge komen. De Nijmegnaren zelf hadden te voren maar vast op goede plaatsen in de St. Annastraat en op de Mookseweg beslag gelegd. Er waren er zelfs, die het er voor over hadden, de gehele nacht langs het voorlopig verlaten parcours te bivakkeren. De ochtend was vrij kil, waardoor vele wandelaars met spierpijn te kampen kre gen. Maar men moest wel bijzonder last hebben van de euvels, wilde men op die laatste dag tot opgeven besluiten. Cuyk was het centrum van de Vierdaagse, voor dat de weg naar de bloemen werd inge slagen. De pontonniers hadden wederom over de Maas een brug geslagen en hier passeerden de 50'ers en de 40'ers. De 30'ers hadden al eerder rechtsomkeerd gemaakt en de 55'ers gingen enkele kilometers Zui delijker de Maas over. Met muziek Een groot aantal burgerlijke en militaire muziekkorpsen met en zonder drumbands luisterden de blijde inkomst der wande laars op. De Engelse deelnemers, militaire detachementen, burgers en de Londense bobbies, werden de laatste kilometers be geleid door een Engelse kapel van het Britse bezettingsleger. De buitenlandse militairen kwamen allen vroeg in de mid dag binnen. Een zestal Belgische grena diers hadden zich voor de laatste kilome- millioen (1951: f 128.9 millioen). Hoewel de omvang van het vervoer iets kleiner was, kon de invloed hiervan op de op brengsten meer dan gecompenseerd wor den door de verhoging van de wagenla- dingtarieven met 7 pet. Tegenover de gunstige ontwikkeling van de ontvangsten staat een, zij het gerin gere, stijging van de kosten. De exploita tiekosten ad f 290,7 millioen waren f 13.5 millioen of 4.9 pet. hoger dan in 1951 (f 277.2 millioen). De stijging is voorna melijk een gevolg van de gestegen kosten van electrische energie en brandstoffen, welke met f 59.1 millioen 20 pet. hoger v/aren dan in 1951 (f 49.3 millioen). De personeeluitgaven beliepen f 127.8 millioen (1951: f 128.0 millioen). Door de voortgaande modernisering behoefde een gedeelte van het personeel, dat het bedrijf verliet, niet te worden vervangen. Het aantal afgelegde reizen liep terug van 156.8 millioen in 1951 tot 155.4 mil lioen, d.i. met 0.9 pet. Het aantal reizigers kilometers steeg daarentegen van 6.291 millioen in 1951 tot 6.392 millioen, d.i. met 1.6 pet. Het internationale vervoer steeg met 25 pet. De gemiddelde reisafstand in het binnenlandse verkeer steeg van 38.6 km. tot 39.1 km. (1.3 pet.), die in het interna tionale verkeer van 127.1 km. tot 140.8 km. (10.8 pet). Het vervoer op enkele-reisbiljetten was 3.7 pet. groter dan in 1951. Het retourver- voer gaf wederom een kleine daling te zien en wel met 1.3 pet. Het vervoer op alle soorten abonnementskaarten steeg met 1.4 pet. De daling van het aandeel van de le en 2e klasse in het vervoer zette zich in het verslagjaar voort (10.4 pet. in 1952 tegen 10.5 pet. in 1951 van het totale aantal rei zigerskilometers). Het goederenvervoer toonde in het ver slagjaar een geringe daling. Het gewicht van de vervoerde goederen bedroeg 22 1 millioen ton tegen 22.6 millioen ton in 1951. ters gekleed in de gala-uniform van voor de oorlog. Zoals de laatste jaren gebrui kelijk, hadden de militaire detachementen zich in Hatert verzameld om als een lange colonne, meestal voorafgegaan door het eigen muziekkorps, Nijmegen té kunnen binnenkomen. In totaal startten Dinsdag 9598 wandelaars, 9258 volbrachten de tocht. Op de laatste dag vielen 21 uitval lers te noteren, terwijl 18 niet aan de start verschenen. HELSINKI. (Reuter). De Finse mi nister van Financiën en Handel, Teuvo Aura, heeft bekend gemaakt, dat het mi nisterie van Financiën alle banken heeft verzocht geen credieten meer te verstrek ken aan particuliere ondernemingen en personen en alle aanwezige middelen ter beschikking te stellen van de staat. De reden hiervan is, dat de Finse regering niet de middelen kan vinden voor de af lossing van staatsobligaties en de betaling van andere aan het einde van deze maand vervallende verplichtingen. In totaal moet een bedrag van 10 mil liard Finse marken worden gevonden en daar de staat steeds bijna het gehele toe gestane orediet van de Finse Nationale Bank, dat 25 milliard marken beloopt, beeft opgenomen, is de schatkist genood zaakt de handelsbanken om uitkomst te vragen. Minister Aura, die tevens directeur- generaal van de Finse Rijkspostspaarbank is, deelde mede, dat de spaarbank zich reeds bereid heeft verklaard uitsluitend aan de staat te lenen, behalve in bijzon dere gevallen, waarvoor dan speciale re gelingen worden getroffen. De onderminister van Financiën, Nils Meinander, maakte bekend, dat de schat kist aan het einde van Augustus waar schijnlijk in nog grotere moeilijkheden zal komen te verkeren. Het ministerie heeft alle departementen dringend verzocht de uitgaven zo laag mogelijk te houden. Finland bevindt zich reeds sedert het einde van 1952 aan de rand van een econo mische crisis. De inkomsten uit hoofde van de voornaamste exporten houtpro ducten zijn aanzienlijk gedaald sedert de bloeiperiode in de eerste jaren na het uitbreken van de Koreaanse oorlog. De Finse uitvoer is tegenwoordig kleiner dan de invoer en de regering tracht hierin verbetering te brengen. De minister-pre sident heeft een plan voor uitbreiding van de export ingediend. De oppositiepar tijen hebben te kennen gegeven, dat zij bij de hervatting van de debatten in Augus tus, zullen tegenstemmen, in antwoord hierop heeft de premier verklaard, dat bij verwerping van het plan de regering geen andere weg zal openstaan dan devaluatie. Het Tweede Kamerlid de heer Vermeer (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Oor log schriftelijk de volgeqde vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat een aantal oud-cadetten een actie heeft gevoerd om de burgerlijke plechtigheid welke ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan der Koninklijke Militaire Academie heeft plaats gevonden, niet te bezoeken omdat de minister-president, dr. Drees, daarbij een redevoering zou houden? Is het waar, dat kapitein Wolfram van de Koninklijke Militaire Academie op een bijeenkomst met journalisten te Breda on gevraagd heeft verklaard, „dat de militai ren met het burgerfeest niets te maken hadden en dus ook niet met de opening van dit feest". Acht de minister het juist, dat een actief dienend officier deze ver klaring aflegt? Kan de minister mededelen, of onder de oud-cadetten, die deze actie voerden, ook actief dienende officieren zijn? Zo ja,welke maatregelen zijn of worden dan tegen dit het gezag ondermijnende optreden geno men? De K.N.A.C. heeft de minister van Ver keer en Waterstaat verzocht te willen bevor deren, dat binnen redelijke tijd de verbin ding VianenBreda verbeterd wordt en dat in het bijzonder de ontbrekende schakel, de brug bij Gorlnchem op korte termijn tot uit voering zal komen. T.I.W. (gedeeltelijk over te spelen) is in gelast. Voor de overgangsklasse B is het gehele programma vervallen en zijn twee wed strijden ingelast. De belangrijkste is wel die van Zondagmorgen 10 uur: HCKDEC, die gedeeltelijk moet worden overgespeeld, n.l. vanaf de 2e helft derde innings, HCK aan slag met twee nullen en eerste en tweede honk bezet. De stand is 3-6 voor DEC. Mocht HCK erin slagen deze achter stand in winst om te zetten, dan zijn da Bloemendalers eersteklasser. Het zal span nen op het Kennemer Lyceum. Verder wordt ZeeburgiaHaarlem ge speeld, welke wedstrijd slechts voor Zee burgia van belang is met het oog op da bezetting van de laatste plaats. In de Overgangsklasse A speelt EDO Zondag om 10 uur thuis tegen RFC, het geen de EDO'ers een gemakkelijke zege en het eerste klasseschap zal opleveren. SC Haarlem gaat om de laatste kans naar Spangen. Een zware opgave, die mits er met de nodige rust gespeeld wordt een Haarlemse zege kan opleveren. EHS kan Zaterdagmiddag thuis om vier uur kampioen worden. Voor Zondag 26 Juli heeft de vereniging Oosterkwartier een micro-korfbaltournool uitgeschreven op haar terrein aan de Zo- mervaart in Haarlem. Hieraan nemen behalve de organiserende vereniging deel: Aurora, Nieuw Flora, Oosthoek en Sport Vereent. De wedstrijden duren van 10 tot 16.30 uur. In de ochtenduren wordt het volgende programma afgewerkt: 1010.35 Ooster kwartier DOosthoek: 10.3511.10 idem CSport Vereent: 11.1011.45 idem B Aurora; 11.4512.20 idem ANieuw Flora. Des middags worden de verliezers- en winnaarsronden gespeeld. Het cricketprogramma vermeldt Zondag een thuiswedstrijd van Haarlem tegen Quick (Nijmegen) op het terrein aan de Donkerelaan in Bloemendaal. Het tweede elftal van Haarlem speelt uit tegen Ajax (Amsterdam). Van de Rood en Wit-elftallen speelt het eerste team tegen HBS in Den Haag en het tweede tegen SCHC in Bilthoven. Aan de Spanjaardslaan komt het derde elftal tegen Kampong 2. BMHC tenslotte speelt uit tegen CCG 2. Dit weekeinde brengt Hilversum een zeer interessant en uitgebreid drafprogramma, dat Zaterdagavond wordt geopend met de Westertoren-prijs, waarin de jonge garde gelegenheid krijgt weer enige graantjes mee te pikken uit de zo rijke course- schotel. De verwachting is, dat Quitewell S voor de keuze van Geersen uit een 3-tal van zijn paarden zal winnen. Querida Det- vile zal eveneens niet ver van de voorste gelederen blijven. De serie-draverij is ge reserveerd voor de goede klasse. De Match winnaar van HollandBelgië Qui Hoilan- dia G heeft hierin de beste papieren voor de zege, die de hengst echter nog ontnomen kunnen worden door Nemetor B, die op het ogenblik in uitstekende vorm is. In dit zeer moeilijk te voorspellen nummer hebben Quick Star en Oteila outsiderskansen. De veelbelovende Roelina kan in de Schreierstoren-prijs haar derde overwin ning in successie boeken. De eeuwige tweede Quo Vadis Duiuth Z zal deze 3- jarige niet kunnen houden, evenmin als dit Patrijs S zal gelukken.Qui est ce qui een stalgenoot van Roelina staat voor een zware taak, doch de gemakkelijke wijze, waarop hij de laatste maal won, zal hem in dit nummer ook nog de nodige aanhan gers geven. In Groningen won Otto H met niet min der dan 7 seconden voorsprong op da overige deelnemers. Indien de grote vos deze verrichting herhaalt, zal hij Quirinus en Redloff WB in de Rijksmuseum-prijs kunnen kloppen, hoewel dat niet met zulk een voorsprong zal zijn. Pauline, die nu reeds viermaal achter een gemakkelijk won kan haar overwin ningenreeks voortzetten in de Beurs-prijs, waarin zij moet oppassen voor Quichotte en Parel Holland C. Zondag is de hoofdschotel het Kampioen schap Nederlandse Paarden, waarvoor 9 nationale cracks zijn aangemeld,een prach tig aantal, dat over het 2400 m lange par cours een strijd op leven en dood zal voe ren. Enige weken geleden zou Mac Kinley de gedoodverfde winnaar zijn geweest, doch nu de hengst na zijn zware courses in Duitsland aan vorm heeft ingeboet, zal het hem niet zo gemakkelijk meer vallen, temeer daar Madame B en Over Again in grootse vorm steken. Ongetwijfeld zal zon der incidenten de eindstrijd tiissen dit 3-tal gaan, waarvan wij niettemin Mac Kinley als de winnaar kiezen. Een niet minder aantrekkelijk nummer is de Illustre Hanover-prijs, waarin de paarden zullen starten die juist een tik keltje minder klasse hebben dan die in het Kampioenschap. Met Narciso van Zora wil het niet vlotten; telkenmale maakt de hengst een dodelijke fout en raakt uit de strijd. Als outsider is hij mogelijk, doch de regelmatige Kondor zal hier wel in gezel schap van Stüermann de lakens uitdelen. Het amateursnummer is een zeer open aangelegenheid. Indien Norma Shearer aan een bekwaam amateur wordt toevertrouwd zal zij haar verbeterde vorm met een zege kunnen bekronen. Is dit niet het geval, dan zal Nico the Saint haar plaats innemen. Ook Pauline is deze dag weer van de partij en wel weer onder zulke condities, dat haar boven Pirette en Nimble's Boy het meeste vertrouwen wordt geschonken. Indien Qui Hollandia G. Zaterdagavond de serie-draverij wint, zal hij Zondag in de Dutch-Hanover-prijs weinig kans meer hebben tegen O Nelly Zora en Nemetor B. Mocht de rengst echter onder onverander de voorwaarden aan de start verschijnen, dan valt hij boven het genoemd duo te ver kiezen, De overige nummers zijn voorna melijk voor de jongere paarden bestemd. In de course voor 2-jarigen heeft Geersen de keuze uit vier paarden. Hoewel verras singen bij deze onervaren paarden schering en inslag zijn moet het de grote man toch niet moeilijk vallen hier te winnen. Ook in het openingsnummer heeft hij de beschik king uit een 3-tal paarden, w.o. de debu tante Regina Spencer, een dochter van da grote kampioene Barones Spencer. Op deze voorname afstamming durven wij het aan haar als de winnaresse te tippen, gevolgd door Quitewell S en Royal Brooklyn. Ten slotte zal Geersen nog een zege kunnen boeken in de Juggler-prijs met Qui est ce qui, die daarvoor de tegenstand zal moeten overwinnen van Rla Olivier en Paul B.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11