Amnestie-decreet van de Hongaarse regering Adenauer wil veiligheidspact vanEDG-landen met Rusland Opbouwlening voor houders van geblokkeerd geld in Indonesië Kort en bondig J Wijzigingen in het secretariaat der S.E.D. Afschaffing dwangarbeid en concentratiekampen? Ten behoeve van twee projecten Ruim 550 ton graan verduisterd Reisdeviezenboekje is vrijwel overbodig MAANDAG 27 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 NAAR EEN NIEUW LOCARNO Sjah van Perzië stuurt zijn zuster het land uit Zaisser „vijand van het volk" Minister Kernkamp reisde twee weken door Nieuw Guinea Opstand in Cuba Amerika wijst verzoek van Israel om lening af Melnikof tot ambassadeur in Roemenië benoemd Protest Graanhandelaar uit Culemborg in arrest Brits schip bevrijd Eindhoven vierde T.H.-feest NV V-secretaris critiseert werkgeversverklaring Zomertentoonstelling in Rijksmuseum geopend De West-Duitse premier, dr. Adenauer, heeft Zondag op een vergadering van de C.D.U. te Dortmund verklaard, dat de Europese defensiegemeenschap „bijzonder geschikt is om de Sovjet-Russische vrees ten aanzien van de zogenaamd in Duits land nog aanwezige militairistische geest te doen verdwijnen." De Bondskanselier maakte bekend, dat hij aan de drie ministers van Buitenlandse Zaken, die onlangs te Washington bijeen kwamen, een voorstel had gedaan voor een spoedige bijeenkomst van de „grote vier" ter bespreking van de Duitse en Europese vraagstukken, die uiterlijk dit najaar zou moeten worden gehouden. Daarbij zou de E.D.G. het uitgangspunt dienen te zijn voor een veiligheidssysteem, waarbij rekening wordt gehouden met de veiligheid voor alle Europese volken, Rusland inbegrepen. De premier zei, dat een regering voor geheel Duitsland niet automatisch aan de Europese verdedigingsgemeenschap zou zijn gebonden, „maar het buitenland kan er van verzekerd zijn, dat wij al onze invloed zullen doen gelden om te verzekeren, dat onze huidige politiek van nauwe samen werking met de vrije wereld zal worden voortgezet". Het „neutraliseren" van Duitsland, zoals door sommige groepen wordt voorgestaan, noemde Adenauer de grootst mogelijke on zin. Medewerkers van de bondskanselier ver klaren nader, dat het voorstel van Ade nauer ten doel heeft, de Sovjet-Russische regering het prijsgeven van haar bezet tingszone in Duitsland te vergemakkelijken en het de leiders van de Sovjet-Unie mo gelijk te maken, hun goedkeuring te hech ten aan de hereniging van Duitsland en de invoeging van Duitsland in een Europese verdedigingsgemeenschap. Het initiatief van Adenauer zou verder de mogelijkheid beogen, de suggesties van Churchill tot normalisering van de betrekkingen met de Sovjet-Unie door een veiligheidsstelsel in de geest van het pact van Locarno in toe passing te brengen. Volgens genoemde klingen is Adenauer van oordeel, dat de veiligheid van Europa gemakkelijker ge waarborgd kan worden door een verdrag tussen de Sovjet-Unie en een Europese ge meenschap, waarvan Duitsland deel uit maakt, dan door een verdrag tussen de Sovjet-Unie en een geïsoleerd Duitsland. Bonn is van mening, dat de suggestie van Adenauer onderwerp zal zijn van diepgaande besprekingen tussen de betrok ken regeringen. Men merkt daarbij op, dat Paul Spaak, de voorzitter van de Assemblée van de Kolen- en Staalgemeenschap, zich in „Le Pepule" eveneens heeft uitgespro ken voor een nonagressie-pact tussen Rus land en de E.D.G. Socialisten afwijzend De sociaal-democratische oppositie heeft tijdens het weekend de verdragspolitiek van de regering-Adenauer opnieuw afge wezen. De socialistische afgevaardigde prof. Baade heeft daarbij verklaard, dat zijn partij het Europese leger blijft verwerpen, doch geen bezwaar zal inbrengen tegen een aansluiting van West-Duitsland bij de Nayp. Daarbij moest volgens prof. Baade Duitsland dezelfde rechten hebben als de andere partners en voorts zou een bijzon dere clausule de bondsrepubliek het recht moeten geven, uit het Navo-verband te treden, wanneer de Sovjet-Unie tot onder handeling over het herstel van Duitslands eenheid bereid zou zijn. Brief van Eisenhower President Eisenhower heeft Zaterdag de „Samenzweerster" kwam zonder zijn voorkennis terug TEHERAN, (AFP/Reuter). Prinses Asjraf, tweelingzuster van de Sjah van Perzië, die Zaterdag uit Europa in Teheran terugkeerde, werd kort daarna door de Sjah gelast het land weer zo spoedig mo gelijk te verlaten. In een communiqué van het ministerie voor Hofaangelegenheden wordt gezegd, dat de prinses zonder voor kennis en toestemming van de Sjah was teruggekeerd. De prinses was Zaterdag incognito per vliegtuig uit Parijs te Teheran aangeko men.. Daar zij geen inreisvergunning had, vroeg de politie instructies van premier Mossadeq, die de prinses toestemming gat het vliegveld te verlaten. Twee jaar geleden moest de prinses, on der druk van de eerste minister, op be schuldiging van tegen de regering gerichte activiteit, het land verlaten. In afwachting van haar vertrek per vliegtuig werd prinses Asjraf in haar pa leis te Teheran door militairen bewaakt. Elk contact met de buitenwereld is haar verboden en haar telefoonverbinding is verbroken. De 33-jarige prinses, die gehuwd is met een functionaris van een Egyptische lucht vaartmaatschappij en uit dat huwelijk drie kinderen bezit, is vaak de „macht achter de Perzische troon" genoemd. Premier Mossadeq heeft haar en de koningin moeder er van beschuldigd tegen zijn re gering te hebben samengezworen. Er is wel eens gezegd dat prinses Asjraf „linkse sympathieën" heeft. Referendum TEHERAN, (Reuter). Een commissie werkt thans bijzonderheden uit van een referendum, waardoor, aldus verklaren waarnemers te Teheran, de Perzische pre mier, dr. Mossadeq, de steun van de be volking wil verkrijgen voor ontbinding van de Madjlis (de Tweede Kamer). De commissie is bezig millioenen referendum formulieren naar alle delen van het land te sturen. In welingelichte kringen ver klaart men, dat het thans vrijwel zeker is, dat het referendum in het begin van Augustus zal worden gehouden. Prinses Asjraf zal waarschijnlijk binnen twee dagen naar Zwitserland terugkeren. Het blad „Keyhan" schreef, dat zij de minister voor Hofaangelegenheden had medegedeeld, dat zij alleen naar Perzië was gekomen om iets van haar bezittingen te verkopen. Zij had naar schatting 80.000 gulden nodig voor de behandeling van haar zoon te Genève. Hij lijdt aan beender- tubercu'.ose. Het regeringsgezinde blad „Bachter Em- roez" schreef, dat de prinses wel over wogen onaangekondigd Teheran is binnen gekomen „om haar intriges tegen de staat Voort te zetten." communistische regering van Oost-Duits- land een „bankroet regiem" genoemd en gezegd dat dit regiem en de Russische be zetting op den duur zullen verdwijnen. De president, die in Virginia besprekin gen voert met de defensielqiders, maakte de inhoud van een brief bekend, die hij aan de West-Duitse kanselier dr. Adenauer gezonden heeft. Hij spreekt zich daarin op nieuw uit voor vrije verkiezingen in Duits land en de vorming van een vrije regering voor het gehele land. Zulke verkiezingen en hereniging van Duitsland waren in geen enkel opzicht onverenigbaar met de Euro pese defensiegemeenschap De Oost-Duitse Socialistische Eenheids partij heeft vandaag medegedeeld, dat de voormalige Oostduitse minister voor Staats veiligheid, Wilhelm Zaisser, „een vijand van het volk is." In een communiqué van het Centrale Comité van de partij is bekendgemaakt, dat het uit elf leden bestaande secretariaat is beperkt tot zes leden. Slechts twee van de nieuw benoemde leden, Ulbricht en Oelsner, hadden ook zitting in het oude secretariaat. Het politieke bureau bestaat, evenals het vorige, weer uit negen leden. Twee leden, Dahlem en Zaisser, zijn vervangen door de minister van Binnenlandse Zaken, Stoph en Schirdewan. Van de zes vroegere candidaat-leden van het politieke bureau zijn slechts twee opnieuw aangewezen. Het Centrale Comité koos twee nieuwe candi- daten. Oud-minister Zaisser en Hernnstadt, hoofdredacteur van het communistische blad „Neues Deutschland", werden er van beschuldigd een tegen de partij gerichte, défaitistische groep te hebben opgericht. De onlangs ontslagen minister van Justitie, Fechner, werd als „vijand van partij en staat" gebrandmerkt. De bekendmaking werd uitgegeven na een driedaagse bijeenkomst van het Cen trale Comité, die Zondag werd gesloten. Het Centrale Comité had eenstemmig de nieuwe politiek aanvaard, die bij het begin van de bijeenkomst door eerste minister Grotewohl en Ulbricht was uiteengezet. Zaterdag is minister Kernkamp na een reis van twee weken door Nieuw Guinea met gouverneur Van Baal in Hollandia aangekomen. Voor Radio Nieuw Guinea verklaarde de minister: „Deze weken ben ik veel meer van Nieuw Guinea gaan begrijpen dan mij ooit uit toch zeer omvangrijke stukken duidelijk is geworden. Het is uiterst nuttig geweest door persoonlijk contact met problemen en personen dit land te leren begrijpen en zijn mogelijk heden goed te leren inzien. Met veel ge noegen heb ik gezien, hoe hard in Nieuw Guinea gewerkt wordt, hoe men zijn best doet, er iets van te maken. Ik geloof, dat wanneer ons de tijd wordt gegeven aan de ontwikkeling van dit land te werken ik hoop, dat wij die tijd zullen krijgen wij met ons allen er iets van zullen maken dat werkelijk op de duur de moeite waard zal zijn". De minister en de gouverneur bezochten in de afgelopen weken Biak, Merauke, Fakfak, Sorong en Manokwari. HAVANNA (AFP en Reuter). In Santiago de Cuba hebben burgers het gar nizoen aldaar aangevallen. Te Havanna is het rustig, doch er is een censuur op telegrammen ingesteld. Santiago de Cuba ligt aan de Oostpunt van Cuba. De president van Cuba, Batista, heeft Zondagavond toegegeven, dat er in San tiago de Cuba een opstand is geweest. De president noemde het een poging van volgelingen van de afgezette president Carlos Prio Soccarras, om de macht te her krijgen. Hij zei niet of de opstand succes had gehad. In Havanna was het rustig. President Batista is in Maart 1952 door een staatsgreep aan de macht gekomen. De verbannen president van Cuba verklaarde te New York, dat het Cubaanse volk rus teloos is, door het gebrek aan vrijheid en door de afwezigheid van een regering, die in overeenstemming is met de grondwet. Het Cubaanse kabinet heeft Maandag de grondwettelijke rechten voor een tijd van negentig dagen opgeschort na de aan val van burgers op het legergarnizoen in Santiago de Cuba. De garnizoenscommandant maakte be kend, dat de aanval door 200 burgers werd ondernomen en met een verlies van 48 mensenlevens werd bedwongen. Het aantal gewonden onder burgers en soldaten be droeg 29. Ook te Bayamo, 240 kilometer van Santiago de Cuba, hebben burgers een aanval op een kazerne gedaan. PARIJS, (AFP/Reuter) De Hongaarse regering heeft amnestie afgekondigd voor personen die zijn veroordeeld tot gevange nisstraffen tot twee jaar, aldus heeft het Hongaarse persbureau M.T.I. in de nacht van Zaterdag op Zondag medegedeeld. Volgens het desbetreffende decreet wordt ook aan personen, die „gedwongen cor rectieve arbeid" verrichten, amnestie ver leend, ongeacht de duur van de strafter- mijn. Volgens het decreet van het presidi um van de Hongaarse republiek gaven „de stabiliteit van de staat en de sociale orde, de tot dusver bereikte successen en de al gemene steun van het volk aan het volles- democratische bestuur" het presidium de gelegenheid om tot het nemen van deze stap over te gaan. De amnestie betreft ook vrouwen met kinderen jonger dan tien jaar, vrouwen ouder dan vijftig jaar en mannen ouder dan zestig jaar, ongeacht de duur van de straf, waartoe zij werden veroordeeld. Van personen die tot meer dan twee jaar zijn veroordeeld en niet om andere rede nen amnestie wordt verleend, wordt de straf met een derde beperkt. Ook personen die veroordeeld zijn een boete van niet meer dan 5000 forints te betalen, en deze nog niet hebben be taald, wordt amnestie verleend. Volgens het persbureau geeft het de creet de personen die onder de amnestie regeling vallen, de gelegenheid tot volledig genot van hun in de grondwet gewaar borgde burgerlijke rechten en tot actieve deelneming aan de opbouw van het socia lisme in Hongarije. De amnestie is echter niet van toepas sing op personen, die wegens oorlogsmis daden, moord, verraad, misdaden jegens de staat op het communistische regiem of illegale grensoverschrijding zijn veroor deeld. Personen die tot vijf jaar gevangenis straf zijn veroordeeld, zullen na hun vrij lating worden beschouwd als mensen die niet veroordeeld zijn geweest. De amnestie is ook van toepassing op personen die door een militaire rechtbank zijn veroordeeld. In hun geval zullen de straffen worden gehalveerd in plaats van met een derde verminderd. De Hongaarse regering heeft ook tot op heffing van alle concentratiekampen en be perking van de bevoegdheden van de po litie besloten, aldus het Hongaarse pers bureau. Erik Molnar werd door het presidium WASHINGTON (Reuter). Naar van gezaghebbende zijde wordt verklaard heeft Amerika een dringend verzoek van de re gering van Israel voor een lening van 75 millioen dollar van de hand gewezen. De regering van Israel zou de opbrengst dezer lening willen bestemmen voor de aflossing van een groot aantal verplichtingen op korte termijn, waarbij deze uitstaande ver plichtingen in een schuld op lange termijn aan Amerika zouden worden omgezet. De Amerikaanse autoriteiten konden echter geen lening voor een dergelijk doel be schikbaar stellen. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft te kennen gegeven dat het mogelijk kan worden toegestaan dat Israel een deel van de Amerikaanse dollar schenkingen zal kunnen gebruiken voor de liquidatie van bestaande schulden, maai de aldus gebruikte gelden zouden worden afgetrokken van de M.S.A.-gelden welke thans zijn toegewezen voor speciale ont wikkelingsobjecten te Israel. aangewezen als voorzitter van het opperste gerechtshof. De concentratiekampen moeten, krach tens het decreet, uiterlijk op 31 October zijn opgeheven. De bevoegdheid van de politie om ver dachte personen vast te houden, wordt af geschaft. Bij een ander decreet van de Hongaarse regering wordt de boeren achterstallige in komstenbelasting, die op 31 December 1953 betaald had moeten zijn, kwijtge scholden. Nieuwe positie voor ontheven partij'functionnaris PARIJS (AFP). Radio Moskou heeft Zondagavond bekend gemaakt, dat Leonid Melnikof is benoemd tot ambassadeur van de Sovjet-Unie in Roemenië. Melnikof werd op 13 Juni van zijn func tie als eerste secretaris van het Centrale Comité der Communistische Partij in de Oekraïne ontheven. In een officieel com muniqué werd hem toen onder meer ver weten, dat hij druk uitoefende op het col lectiviseren van de landbouw in dat gebied. Reuter. Melnikofs voorganger, Anatole Lavrenti, is onlangs benoemd tot Rus sisch ambassadeur in Perzië. In verscheidene departementen in Zuid- Frankrijk zullen met ingang van 28 Juli alle rijks- en provinciale wegen iedere ochtend gedurende vier uur versperd zijn uit protest tegen de onlangs door de Natio nale Vergadering goedgekeurde verhqging van de prijs van alcohol. Slechts voor drin gende gevallen zullen de versperringen, die worden bewaakt door burgemeesters, raadsleden en door de bevolking, worden geopend. De eerste verjaardag van de Egyptische revolutie is gevierd met een grote parade. Hier zien we enige commando's de vlag ten groet gestreken langs de tribune van generaal Naguib marcheren. (Van onze correspondent te Soerabaja) Over de plannen van de Indonesische rege ring om de in Indonesië geblokkeerde Rurni- gelden (gelden van buitenlanders, die vóór Augustus 1946 voor goed Indonesië hebben verlaten) te beleggen in de bouw van goed kope woningen voor ambtenaren en in de bouw van hotels, vernemen wij van zeer be trouwbare zijde dat het niet de bedoeling van de regering is om hiertoe een gedwongen lening uit te schrijven. In de praktijk zal het daar echter wel op neer komen. Het ligt immers in de bedoeling dat de semi-over- heidsbank, de Bank Industri Negara, een obligatielening zal uitschrijven ten behoeve van de bouw van woningen en mogelijk en kele andere projecten, en dat het Deviezen- instituut houders van Rurni-rekeningen toe stemming zal geven om met hun geblokkeer de gelden op deze lening in te schrijven. In de circulaire van het deviezeninstituut, waar in een en ander bekend zal worden, gemaakt, zal tevens worden medegedeeld dat de hou ders van geblokkeerde rekeningen, die van deze gelegenheid geen gebruik wensen te maken, er niet op zullen mogen rekenen dat zij andere accommodaties aangeboden zullen krijgen. Met andere woorden: men kan met Uit een aantal pakhuizen in Culemborg, waarin graan van de Nederlandse regering is opgeslagen, zyn grote partyen verduis terd. Met het beheer over de partijen graan, die in Culemborg in vier pakhuizen zyn opgeslagen, was belast de graanhandelaar R. uit Rhenen. Aan zijn zorgen was ruim 1000 ton graan toevertrouwd. Dezer dagen werden bij een controle ruim 550 ton vermist. Na een verhoor bekende D. zich aan verduistering te hebben schul dig gemaakt. De waarde van het verduisterde graan bedraagt ruim 200.000 gulden. De graan handelaar R., die eigenaar is van de pak huizen, verkeerde in financiële moeilijk heden en nam herhaaldelijk hoeveelheden weg, welke hij ten eigen bate verkocht. Hij had de bedoeling de weggehaalde hoeveel heden mettertijd aan te zuiveren, maar zover is het echter nooit gekomen. R. is ter beschikking van de officier van Justitie te Utrecht gesteld. HONGKONG. (Reuter). Het Britse vlieg kampschip „Unicorn" is er in geslaagd het Britse vrachtschip „Inchkilda", dat door drie niet-geïdentificeerde kanonneerboten bij Amoy aan de Chinese kust werd opge bracht, te bevrijden zonder dat een schot werd gelost, aldus is te Hongkong offi cieel medegedeeld. De „Uniccrn" ontdekt de „Inchkilda" en de drie oorlogsschepen toen deze Zondag kennelijk op weg waren naar het eiland Quemoy. Het vliegdekschip haalde het viertal schepen in en onder de bedrei ging van zijr. geschut stopten de drie oor logsschepen en het vrachtschip. Later voe ren de Kanonneerboten met grote senlheid in de richting van Tsjimo. Aan het Zuider Buitenspaarne meerde vanmorgen de Delfzijlse kustvaarder „Antonie", die voor de N.V. Bakkers Houthandel, 260 ton vurenhout uit Zweden haalde. Jaren lang heeft alle houtinvoer via het overheids-distributiesysteem gelopen, maar thans, met de aankomst van de „Antonie", is de vooroorlogse traditie van het zelf-importeren door het Haarlemse bedrijf hersteld. Op de foto: het lossen van de deklast voor de kade van Bakkers houthandel, waar men in de loop uan deze en volgende maand ruim iweeduizend „kuub" vuren uit Zweden tegemoet ziet. zijn geblokkeerde geld op deze obligatie lening inschrijven, maar als men dat niet verkiest blijft het geld geblokkeerd en ren teloos. De obligatielening zal in 15 jaar worden afgelost en een tussentijdse rente geven van 3 percent per jaar. Rente en aflossing zullen tegen de koers van de dag transferabel zijn naar het vaderland van de obligatie houder. Zoals reeds door ons werd gemeld ligt het in de bedoeling dat een op te richten coöperatie met het via de obligatielening verkregen geld goedkope woningen voor ambtenaren zal gaan bouwen. De rente en de aflossing van de lening zullen door de rege ring worden gegarandeerd. Bouwmateriaal-industrie Intussen heeft enige tijd geleden gelijk toen door ons is gemeld een combinatie van Soerabajase zakenlieden aan de rege ring het voorstel gedaan haar op bepaalde condities toestemming te verlenen om met de Rurni-gelden natuurlijk na verkregen toestemming van de rekeninghouders een fabriek op te richten van hardboardplaten, van welk materiaal Indonesië jaarlijks ten behoeve van de woningbouw grote hoeveel heden importeert. De platen, zo ligt in de bedoeling van deze combinatie, welke zich heeft verenigd in de N.V. „Albadjati" zullen worden vervaardigd uit ampas, dat is uitge perst suikerriet, een afvalproduct van de suikerfabrieken. De overheid stond direct welwillend tegen over dit plan en gaf via het Deviezeninstituut aan de vennootschap toestemming om onder eigenaren Van geblokkeerde Rurni-rekenin- gen te emitteren. Korte tijd later, kennelijk door de oprichting van de N.V. Albadjati op het spoor van de Rurni-gelden gebracht, kwam de Bank Industri Negara met het plan om de geblokkeerde gelden te beleggen in woningbouw. Even dreigde dit plan dat tot oprichting van een fabriek van hardboard- platen te doorkruisen, maar het ziet er thans naar uit dat het een zowel als het ander voortgang zal hebben. In totaal heeft Albad jati acht millioen rupiahs nodig. (Volgens officiële gegevens bedraagt de totale som van de geblokkeerde gelden ruim 80 millioen rupians). Eventuele dividenden van de op te richten fabriek zullen via de „Rurni P" naar het buitenland kunnen worden overgemaakt, dat is: via een rekening, welke niet-ingeze- tenen de mogelijkheid biedt om jaarlijks een bedrag van 15.000 rupiahs naar het buiten land over te maken. Op goede gronden mag echter gehoopt worden dat de nieuwe richt lijnen voor buitenlandse investeringen in Indonesië, wanneer deze afgekondigd zullen worden, ook en in het bijzonder ten aanzien van de dividend transfer, zullen gelden voor de Albadjati. In het concept van deze richt lijnen wordt voor buitenlandse investeringen een jaarlijks over te maken maximum divi dend van 15 percent genoemd. Enkele dagen geleden heeft de regering aan Albadjati ver zocht on korte termijn via een van de grote particuliere banken te onderzoeken in hoe verre houders van geblokkeerde Rurni- rekeningen bereid zijn deel te nemen in het kapitaal van genoemde vennootschap. Dit onderzoek wordt thans ingesteld door de Ne derlandse Handelmaatschappij. Wanneer men reisdeviezen aankoopt tot ten hoogste de tegenwaarde van f1000 heeft men voor deze aankoop geen reis deviezenboekje of in- en uitreisformulier meer nodig. Dit blijkt uit een vandaag in de Staatscourant gepubliceerde vergunning van de Nederlandse bank. Bij aankoop van reisdeviezen is men alleen verplicht op te geven hoeveel en welke reisdeviezen men nog in zijn bezit heeft. Zowel bij vertrek als bij terug komst moet aan de douane de totale waarde van de reisdeviezen worden opge geven en desverlangd getoond. Bij eventuele verkoop aan een deviezen- bank van d? deviezen die men mee terug gebracht heeft, moet uitdrukkelijk worden verklaard, dat de verkochte waarden over gehouden reisdeviezen zijn. Een reisdeviezenboekje is wel vereist indien men deviezen meeneemt voor auto kosten. Ook wanneer men vele buitenland se reizen maakt kan men beter een reisde viezenboekje blijven gebruiken, omdat de douane de deviezen in het paspoort aan tekent en dit dus spoedig vol zal zijn. Eindhoven heeft Zaterdag feest gevierd omdat daar de tweede technische hoge school zal verrijzen. Op een ontvangst in het Stadhuis begroette de burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de Commis sarissen van de Koningin in de provincie Noord-Brabant en Limburg, prof. dr. J. de Quay en mr. dr. F. Houben, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de Stich ting Technisch Hoger Onderwijs in het Zui den, dr. ir. O. H. Groothoff, oud-president directeur van de mijnen, prof. F. Rutten, oud-minister van Onderwijs, mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs, prof. dr. G. Holst, voorzit ter van de commissig-Holst en ir. F. Phi lips. Twaalf muziekcorpsen hebben gedéfi- leerd langs de autoriteiten. Om vijf uur arriveerde een helicoptère van de Sabena op het gazon voor het stadhuis. De autori teiten hebben daarna vluchten gemaakt boven de plaats, waar de tweede technische hogeschool zal worden gebouwd. Bij „De Schelde" te Vlissingen is Zater dag te water gelaten het eerste van drie vrachtschepen, welke in ons land worden gebouwd voor Russische rekening. Dit schip, dat de naam „Lena" kreeg, werd te water gelaten door mevrouw T. N. Gourova, echt genote van het hoofd van de Russische han delsvertegenwoordiging in Amsterdam. Het schip is 125 meter lang en 18 m, breed. Het meet 6500 ton ledig gewicht. De reeds anderhalf jaar lopende onder handelingen over de herziening van de loon voorwaarden voor '"et beroepsvervoer hebben nog geen fesU] «at opgeleverd. De hierbij betrokken bedrijfsunies hebben thans éen laatste bemiddelingsvoorstel aan de werkgevers voorgelegd, waaropuiterlijk 1 Augustus antwoord is gevraagd. Bij niet aan vaarding van deze voorstellen wordt „ver storing van de arbeidsvrede niet onmogelijk geacht". Het aantal ingeschrevenen aan de Tech nische Hogeschool te Delft loopt nog steeds terug. In het cursusjaar 19511952 bedroeg het 5449 en in het cursusjaar 19521953 5111, dus 338 minder. Het aantal voor de eerste keer ingeschrevenen daalde van 707 tot 703. Er bestaan plannen de werkzaamheden van de Rijksseruminrichting te Rotterdam, het Diergeneeskundig Instituut te Amster dam en de Veeartsenijkundige Faculteit te Utrecht te centraliseren. De rijksserum inrichting en het Diergeneeskundig Instituut zullen daartoe ter zijner tijd worden onder gebracht in een nieuw gebouw in De Bilt. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie een inval gedaan in een huis aan de Cornelis Schuytstraat te Amsterdam, waar zij zeven mannen en vier vrouwen aan trof, die rondom de roulette geschaard waren. De bewoner van het huis, de toneel schrijver W. A. B., en de bankhouder, de vertegenwoordiger A. W. C., zijn in hech tenis genomen. Het speelmateriaal en een bedrag van circa f200 werdpn in beslag genomen. Te Amsterdam is op 69-jarige leeftijd overleden mr. A. le Cosquino de Bussy, die van 1927 tot zijn pensioengerechtigde leef tijd archivaris is geweest van de gemeente Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdag 28 Juli des avonds van 8 tot 9 uur door Jacob Bijster luidt: 1. Praeludium und Fuge E gr. t., D. Buxte- hude; 2. Choral Herr Christ, der einig Got- tes Sohn, D. Buxtehude; 3. Toccata et Fuga d. kl. t., J. S. Bach; 4. Récit de tierce en taille, N. de Grigny; 5. Prélude es kl. t. opus 5, M. Duruflé; 6. Ricercare, Jac. Bijster; 7. Prelude en Fuga a kl. t. opus 40, le uit voering, Gé Michels. Het wiikcomité „Oud-Schoten" houdt Vrijdagavond 31 Juli van 20 tot 21 uur spreekuur in de kleuterschool aan de Tes- selschadestraat. In een N.V.V.-vergadering te Vlaardin- gen heeft de heer Ad. Vermeulen, secre taris van het N.V.V., gereageerd op de verklaring inzake de loonpolitiek die de vorige week door de werkgeversverbonden is gepubliceerd. Hij herinnerde aan de gang van zaken tijdens de bezetting, die leidde tot de Stichting van de Arbeid, waarin na de bevrijding werkgevers en werknemers elkaar hebben gevonden en waar door overleg vele resultaten wer den geboekt. In tegenslag kunnen de mensen wel sa menwerken, maar als de moeilijkheden wat minderen gaan de tegenstelling weer sterker spreken, zei de heer Vermeulen. Dat was ook in de Stichting van de Ar beid de laatste tijd merkbaar. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie is nog geen stap verder gekomen en er zijn zelfs werkgevers, die vergeten dat er een wet is die moet worden uitgevoerd. Er zijn maatregelen afgeschaft die ver band hielden mét de schaarste, maar er zijn er ook die wij van blijvende beteke nis achten en een daarvan is de loonpoli tiek, aldus de heer Vermeulen: Wij willen niet terug naar de toestanden van vóél de oorlog. Nu hebben de weikgevers een verklaring afgelegd, waarover zij geen overleg hadden gepleegd met de arbeiders beweging. De vakbeweging eist volledige compensatie van de huurverhoging per 1 Januari 1954 en opheffing van het restant der consumptiebeperking. Dat consumptie offer van 5 aldus de heer Vermeulen, hebben wij destijds vrijwillig gebracht met het oog op de herbewapening tegen het Russische gevaar. Er is toen echter afgesproken, dat allen dat offer tezamen zouden dragen en daarom werden de in vesteringen met 25 beperkt. Nu heeft echter de regering belastingmaatregelen getroffen die in feite betekenen dat die investeringsbeperking is opgeheven. Nu dient dus ook hel restant van de con sumptiebeperking te verdwijnen. Uit de mededeling van de werkgevers is te lezen, dat zij de medewerking aan de geleide loonpolitiek per 1 Januari opzeggen. Het dagelijks bestuur van het N.V.V. is van mening dat de werkgevers een duidelijke verklaring schuldig zijn over hun houding ten opzichte van het overleg en van de loonpolitiek na 1 Januari. Mochten zij in derdaad hun medewerking na 1 Januari opzeggen den zullen wij ons standpunt met de grootste zorg moeten bepalen, daarbij beseffende dat het vraagstuk van de toekomstige samenwerking zeer cri- tisch za.l moeten worden beoordeeld, al dus de heer Vermeulen. Met een voorbezichtiging door genodig den is Zaterdagmiddag de zomertentoon stelling „Venetiaanse meesters" in het Rijksmuseum te Amsterdam geopend. H.M. de Koningin had zich hierbij doen verte genwoordigen door haar kamerheer in buitengewone dienst, jhr. F. J. E. van Lennep. Tot de talrijke autoriteiten, die door de hoofddirecteur van het museum, jhr. D. C. Roëll en de directeur van de afdeling schilderijen, dr. A. van Schendel, werden ontvangen en rondgeleid, behoorde ook de Italiaanse gezant in ons land, wiens regering belangrijke medewerking heeft verleend aan de totstandkoming van de expositie. Van Nederlandse zijde waren onder an deren aanwezig, de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, de burgemeester van de hoofd stad, mr. A. J. d'Ailly, voorts leden van het corps diplomatique uit Den Haag en van het corps consulaire te Amsterdam. Speciaal voor deze tentoonstelling waren naar ons land overgekomen de directeur der Franse musea, de heer G. Salles, de directeur van de Arts Council of Great Britain, Sir Kenneth Clark en de direc teur-generaal van het Paleis van Schone Kunsten te Brussel, de heer Robert Giron.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3