Oost-Duitse regering belet nu haar burgers voedsel te halen Proefmobilisatie van Derde Divisie vandaag begonnen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Globale loonsverhoging bij wegvervoer Veel vragers op Haarlems stadhuis maar verder weinig drukte Hongerige mannen en vrouwen protesteren tegen actie der Volkspolitie Frans schip met 75 passagiers vermist Rechtse formateur in Italië Het woord is aan..., Oefening Drietand Morgen autovordering Ongeluk op onbewaakte overweg Naumann candidaat bij Duitse verkiezingen Wellicht iets warmer weer Zapotocky geeft gebreken in voedselvoorziening toe Bespreking van Bulgaars- Griekse grensgeschillen OVEREENSTEMMING Carnaval in Breda Kosten voor NZH: vier ton In Korea gesneuveld Taft in Kapitool in Washington opgebaard Uniform uit de mottenkist Dr. H. L. Bezoen om het leven gekomen Helicoptere-lijndienst op Brussel geopend Pieck is terug Opvolger van ontslagen Dekanozov benoemd Weer rappor ten n 6Se JAARGANG No 2C MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 297e JAARGANG No 173 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BERLIJN (Reuter). Het officiële Oost- Duitse persbureau A.D.N. meldt dat de directie der Oost-Duitse spoorwegen heeft bepaald dat voorlopig geen spoorwegkaar tjes meer voor West-Berlijn zullen wor den verstrekt, dit om „de bedoeling der Westelijke mogendheden, om acties met een uitdagend karakter jegens de Oost- Duitse republiek te ondernemen, te ver ijdelen". De Oost-Duitse Volkspolitie heeft .Zondag alle stations der Berlijnse boven grondse spoorweg afgezet, teneinde hon gerige inwoners der Sovjet-zóne te belet ten zich naar West-Berlijn te begeven, om aldaar gratis door de Amerikaanse regering ter beschikking gestelde levensmiddelen in ontvangst te nemen. Alle passagiers van treinen uit Oost- Duitsland werden gedwongen uit te stap pen, waarna hun papieren grondig werden nagezien. Vele duizenden Oost-Duitsers demon streerden woedend op de stations van Pots dam, Oraniënburg en Staaken, respectieve lijk ten Zuid-Westen, ten Noorden en ten Westen van Berlijn. Slechts enkele hon derden slaagden er in West-Berlijn te be reiken, waar zij hun ervaringen verhaal den. Zij deelden mede dat Zaterdagavond vele Oost-Duitsers in'veraf gelegen steden treinkaartjes namen voor West-Berlijn, om daar levensmiddelen te halen. Zij hadden de plaatsen genomen, voordat de directie der Oost-Duitse spoorwegen had medege deeld dat de uitreiking van spoorwegkaar tjes voor West-Berlijn was stopgezet. Op de stations bevond zich met geweren en revolvers bewapende volkspolitie, die de reizigers tegenhield. Huilende vrouwen, die bij de rokken door huilende kinderen werden vastgehouden, schudden de vuist tegen de politiemannen. Arbeiders, die hadden gehoopt in West-Berlijn levensmid delen te zullen krijgen, uitten hun teleur stellingen in bedreigingen en verwensingen. Arbeiders van grote Oost-Duitse fabrie ken waren voornemens geweest gezamen lijk naar West-Berlijn te reizen, om daar de gratis ter beschikking gestelde Ameri kaanse levensmiddelen te ontvangen. Ook zij konden hun doel echter niet bereiken. West-Berlijnse gemeente-beambten ver klaarden Zondag: „dit optreden der Oost- Duitse autoriteiten is het onwederlegbare bewijs van hun nederlaag." De Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, James Conant, is Zondag uit West-Duitsland te West-Berlijn aange- NOUMEA-NIEUW-CALEDONIë (Reu ter) Vliegtuigen en schepen zoeken op het ogenblik naar het Franse motorschip Monique, dat sedert enige dagen wordt ver mist. Het 240 ton metende schip was met 75 passagiers aan boord op weg van de Loyaity-eilanden naar Nieuw Caledonië. De Loyaity-eilanden liggen ongeveer 1000 mijl ten Oosten van Australië. WENEN, (Reuter) Radio-Praag meldt, dat de Tsjecho-Slowaakse President Zapo tocky Zaterdag in een te Klivac, ter gele genheid van het in gebruik nemen van een nieuwe waterleiding, gehouden toespraak, heeft verklaard dat er veel haperde aan de levensmiddelenvoorziening in Tsjecho-Slo- wakije. Hij zeide dat hierin slechts door grotere voortbrenging van voedsel kon worden voorzien. Ook waren er, volgens Zapotocky, vele fouten gemaakt, bij het instellen van ge meenschappelijk gedreven boerderijen in het land. Hij voegde hier echter aan toe: „Als er dan onder de kapitalisten nooit fou ten worden gemaakt, vloeit dit voort uit het feit, dat de bezittende klasse zich nim mer heeft gewaagd aan het op grote schaal tot ontwikkeling brengen van de hulpbron nen des lands". komen, om de uitdeling der levensmidde len gade te slaan. Hij reisde Zondagavond weer terug. Ook Conant verklaarde dat het Oost-Duitse verbod op de verkoop van spoorwegkaartjes naar Dest-Berlijn „aam- toont, hoezeer de Oost-Duitse autoriteiten door ons hulpverleningsprogramma zijn getroffen." Voortzetting hulp De hoge commissaris deelde burgemees ter Reuter van West-Berlijn Zondag mede dat de Verenigde Staten, overeenkomstig Eisenhower's programma voor de hulpver lening aan Oost-Duitsland, nog gedurende negen weken wekelijks vijfduizend ton levensmiddelen ter beschikking zullen stel len, die per schip zullen worden vervoerd. Reuter verklaarde daarop, dat hijde uitdeling van levensmiddelen aan Oost- Duitsers ook na 15 Augustus, de datum waarop deze actie aanvankelijk zou ein digen, zal voortzetten. Vandaag zal, in tegenstelling tot de vo rige dagen, alleen aan Oost-Berlijners voedsel worden uitgedeeld. De West-Berlijnse politie en gemeente lijke autoriteiten meldden, dat er in Oost- Berlijn overal volstrekte kalmte heerst. Ook in Oost-Duitsland is het rustig. Alle leden van de Oost-Duitse „socia- ROME. (Reuter). President Einaudi heeft de Gl-jarige Christendemocraat Pic- cioni verzocht zich met de vorming van een nieuwe Italiaanse regering te belas ten. Piccioni behoort tot de rechtervleugel der (Katholieke Christendemocraten. Men verwacht, dat hij zal pogen steun der mo narchisten te verkrijgen. De opdracht aan Piccioni kwam onver wachts. Er waren juist op dat tijdstip uit gebreide onderhandelingen gaande, om te voorkomen dat de Chi-istendcmocratische partij, waarop veertig procent der Italia nen bij de jongste algemene verkiezingen heeft gestemd, een rechtse koei's zou in slaan. Voor de opdracht aan Piccioni hoopten een kleine, linksgezinde groep der Chris tendemocraten, evenals de zeer linkse Ita liaanse socialisten van Nenni en de so ciaaldemocraten, dat het mogelijk zou zijn de Christendemocratische partij linksaf te laten slaan. Piccioni, een anti-fascistisch rechtsge leerde en zoon varf een onderwijzer, is sinds 1948 vice-premier. Hij is ook korte tijd minister van justitie geweest. Na bezoeken te hebben gebracht aan de voorzitters van de Italiaanse Kamer en Se naat verklaarde Piccioni tegenover pers vertegenwoordigers, voornemens te zijn zo spoedig mogelijk een regering te vormen. listische eenheidspartij" (S.E.D.) zijn Za terdag door het partij-orgaan „Neues Deutschland" opgeroepen „vastberaden en offensief" op te treden tegen alle burgers, die te West-Berlijn een levensmiddelen pakket in ontvangst nemen. De Westelijke hulpactie wordt een „demonstratie met misdadig karakter" genoemd. SALONIKI (Reuter). De kortgeleden ingestelde Grieks-Bulgaarse commissie, die tot taak heeft tussen beide landen gerezen grensgeschillen tot oplossing te brengen, heeft Zaterdag te Svilengrad, aan de Bul gaarse zijde van de grens met Grieken land, haar eerste bijeenkomst gehouden. Na afloop der samenkomst verklaarden de Griekse vertegenwoordigers „voldaan te zijn over de geest van begrijpen, welke door de Bulgaarse afgevaardigden aan de dag was gelegd. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Pythagoras Zwijg of zeg ietsdat heter is dan zwijgen. Met een oproep van de chef van de ge nerale staf, die vanmorgen in de nieuws uitzendingen is omgeroepen, is de proef mobilisatie van de Derde Divisie oefe ning Drietand, genaamd naar het embleem van deze divisie begonnen. Deze oproep luidt: „De militairen van d'e Koninklijke Landmacht, die een oranje waarschuwingsbericht „Proefmobilisatie" hebben ontvangen, moeten nu onmiddel lijk in werkelijke dienst komen. Zij moeten handelen overeenkomstig de lastgeving, die in hun zakboekje voorkomt, hetzij op blauw papier gemerkt met de letter Q, hetzij op oranje papier gemerkt B 1. Deze oproeping is dus alleen bestemd voor hen, die een waarschuwingsbericht „Proefmobilisatie" van oranje kleur heb ben ontvangen. De militairen van de Ko ninklijke Landmacht, die een wit waar schuwingsbericht „Proefmobilisatie" heb ben ontvangen, moeten er rekening mee houden, dat zij spoedig in wérkelijke dienst zullen worden opgeroepen." Vandaag moeten 4 a 5000 man opkomen In alle gemeenten zijn vanochtend de oranjekleurige kennisgevingen aangeplakt, waarin de opkomst wordt gelast van de kern van de onder de wapenen te roepen eenheden: de commandanten met hun ad ministratieve staf, de manschappen belast met de verzorging van het materiaal en de kwartiermakers. Dit betekent, dat van daag als eerste groep tussen 20 en 30 per cent van de eenheden van de Derde Divi- Naar wij vernemen is bij een Zaterdag middag gehouden bespreking van partijen betrokken bij het beroepsvervoer over de weg met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbe- middelaars, overeenstemming bereikt over een globale loonsverhoging, welke per 1 Augustus zal ingaan. Een voorlopige wijzi ging van de bestaande loonregeling zal dezer dagen in de Staatscourant verschij nen. Het overleg tussen partijen wordt voortgezet ten aanzien van een aantal detailpunten. Bij de overeenstemming ten aanzien van de loonvoorwaarden voor het wegvervoer is het volgende bereikt: door het College van Rijksbemiddelaars zijn verhogingen met ingang van 3 Augustus bindend opge- Breda viert carnaval. Zaterdag is het feest begonnen en van avond eindigt het. De stormramp noopte tot uitstel, toen alle kost bare voorbereidingen voor het feest waren getroffen. Dat bete kende voor de mid denstand een lelijke schadepost. Om hen niet de dupe te laten worden heeft men er toen een zomercarna val van gemaakt. Prins Maskerade de Derde deed op een wel zeer vreemdsoor tige wijze zijn intrede, met de leden van de raad van elf werd hij per takel aan boord van een schip gehe sen. Hier gaat de vro- ijke Prins prinsheer lijk de hoogte in. legd voor de loonschalen 1 tot 6 variërend (voor de eerste gemeenteklasse van 2,70 per week voor loonschaal 1 tot 4.09 per week voor loonschaal 6). Bovendien zal de pensioendispensatie, die voortaan 2,35 per week zal bedragen ook volledig gaan gelden voor de loonschalen 5 en 6 (Deze dispen satie bedroeg voorheen voor loonschaal 5 slechts de helft en gold voor loonschaal 6 in het geheel niet). In de practijk komt voor de loonschalen 1 tot 6 de regeling neer op een verhoging die varieert van 6 tot 7,4 Voor de maandsalarissen en voor de con ductrices zal een dienovereenkomstige op lossing op korte termijn nader worden be sproken. Voor deze groepen zal de nieuwe regeling ingaan op 1 Augustus. De thans bij het accoord overeenge komen basisionen wijken niet zo heel veel af van de regeling welke de directeur van de N.Z.H. reeds Woensdagavond aan zijn personeel in uitzicht had gesteld. Toen werd namelijk per dienstorder bekend ge maakt, dat een gemiddelde loonsverhoging van 7 procent in de bedoeling lag. Een overeenkomstige dienstorder werd eveneens uitgegeven bij Maarse en Kroon en bij de Naco, alsmede bij een aantal andere grotere en kleinere streekvervoer ders in het land. Wij vei-namen dat, ruw geschat, de N.Z.H.-rekening jaarlijks met een kleine vier ton belast zal worden door de ver hoging der lonen. Tenslotte maken wij er nog melding van dat aan de niet in de Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen georga niseerde goederenvervoerders de verhoging bindend werd opgelegd. Het betreft hier de in de N.O.B. St. Franciscus, de Protestants Christelijke organisatie en de B.B.N. ver enigde bedrijven, welke in het algemeen een kleinere omvang hebben. Van deze groepen is dan ook het meeste verzet tegen een verhoging met 7 procent gerezen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 26 Juli in Korea zijn gesneu veld: de reserve tweede luitenant H. Dou- ma, uit Lemsterland; sergeant J. H. Vrees wijk uit Roosendaal; soldaat R. Samuels uit Rotterdam; soldaat M. C. Beyerink uit Arnhem en soldaat M. J. Hampel uit 's Gravenhage. Vermist worden korporaal J. N. Plant uit Dokkum en soldaat G. van Leeuwen uit Valkenburg (Z.H.). sie (4000 a 5000 militairen) onder de wa penen zullen komen. Totaal betreft deze mobilisatie ongeveer 20.000 militairen. Autovordering Voorts is aangeplakt een oranjekleurige lastgeving aan die eigenaars van motor voertuigen, die reeds enige tijd geleden bericht hebben ontvangen dat zij hun mo torrijtuigen ter vordering moeten aanbie den. Zij moeten met deze motorrijtuigen op 4 Augustus om 7 uur 's morgens aanwezig zijn op de gemeentelijke verzamelplaats, vermeld in de ontvangen lastgeving. Zij dienen er rekening mee te houden dat zij de motorrijtuigen van de verzamelplaats naar de door de minister van Oorlog aan gewezen bestemming moeten brengen. De motorrijtuigen moeten in bedrijfsvaardige toestand zijn, voorzien van volle benzine tanks en van bij het motorrijtuig behorend reservewiel met binnen- en buitenband. Tenslotte wordt er in de mededeling de aandacht op gevestigd, dat deze openbare kennisgeving rechtens voldoende is en der halve de houders van motorrijtuigen in verzuim stelt indien zij niet aan de oproe ping gevolg geven. Vandaag is via de radio de oproep bekend gemaakt van de Generale Staf betreffende de proefmobilisatie. Tegelijkertijd werden op verschillende plaatsen desbetreffende aankondigingen aangeplakt. Voorbijgangers lezen de oproeping, welke is aangeplakt aan het stadhuis te Amsterdam. WASHINGTON. (AFP/Reuter). Maandag zal te Washington een herden kingsdienst worden gehouden ter ere van de Vrijdag overleden republikeinse senator Taft. Daarna zal het stoffelijk overschot van de senator naar Cincinnati, de geboor teplaats van Taft, worden vervoerd, waar het ter aarde zal worden besteld. De Senaat besloot Zaterdag, dat Taft een staatsbegrafenis zal worden gegeven. President Eisenhower en andere hoge re geringsautoriteiten zijn door de Senaat uit genodigd de begrafenis bij te wonen. De dienst zal in de Rotonde van het Kapitool worden gehouden. Het stoffelijk overschot van Senator Taft is Zondag per vliegtuig naar Wash ington gebracht, waar het in het Kapitool zal worden opgebaard. Een half uur nadat het Kapitool was opengesteld voor het publiek waren 2.000 personen de baar ge passeerd. De proefmobilisatie „Drietand" heeft, zoals te verwachten was, in Haarlem wei nig drukte veroorzaakt. Immers, volgens een ruwe schatting behoeven slechts drie st vierhonderd militairen uit de Spaarne- stad zich in de loop van deze week naar hun onderdeel te begeven. En aangezien vandaag slechts twintig procent van deze soldaten als „kwartiermakers" naar de diverse garnizoenen is vertrokken, moet men zich althans wat Haarlem betreft geen ai te grote indruk maken van deze proef mobilisatie. Vanmorgen om half acht, een half uur na de eerste radio-oproep, ontving men op het stadhuis in Haarlem een telegram, waarin bekend gemaakt, dat de reeds lang van te voren aangekondigde grootscheepse oefening plaats zou vinden. Onmiddellijk trok het personeel van de gemeente reini ging er op uit om een vijftigtal grote oranje proclamaties in alle delen van de stad aan te plakken. Op de afdeling Militaire zaken van het Stadhuis had men het overigens vanmorgen vrij druk met het beantwoorden van vra gen van jonge mannen, die wel een oproep hadden gekregen, maar toch niet zeker wis ten of zij nu wel of niet naar hun leger plaatsen moesten vertrekken. In de loop van de middag verwacht men op het Stad huis een tweede telegram, waarin de vol gende groep opgeroepen zal worden en dit gaat zo door tot de gehele tweede divisie op de plaats van bestemming is. In Haarlem heeft een groot aantal direc teuren en hoofden van scholen het verzoek Bij een ongeluk op een onbewaakte overweg bij Soest is Zondagavond dr. H. L. Bezoen, leraar aan de rijks H.B.S. te Amersfoort, om het leven gekomen. Hij reed op een motor en werd door een trein uit de richting Amersfoort aangereden, nadat hij een trein uit Amsterdam had laten passeren. Zijn twaalfjarig zoontje, dat op de duo zat, kreeg een beenbreuk. Dr. Bezoen, die de leeftijd van 45 jaar bereikte, was een bekend deskundige op het gebied der taalwetenschap. Hij be werkte de 23ste druk van het verklarend Handwoordenboek der Nederlandse Taal (Koenen) en was mede-redacteur van „Driemaandelijkse bladen", tijdschrift voor taal en volksleven in het Oosten van Ne derland. Dr. Bezoen promoveerde in 1938 tot doc tor in de Nederlandse letteren op een proef schrift over „Klank- en vormleer van het dialect van Enschedé". Na zijn promotie werd hij leraar in Nederlands Indië. Hij maakte daar de Japanse bezetting mee en keerde na de oorlog naar Nederland terug, waar hij leraar werd aan de rijks H.B.S. te Coevorden. In September 1952 werd hij leraar in Amersfoort. gekregen om de scholen vrij te houden voor een eventuële vordering en ook de auto's van diverse Haarlemmers kunnen, op papier althans, gevorderd worden. In de beide Haarlemse kazernes, de Kou- denhorn-kazerne en de Ripperda-kazerne heeft men ook bitter weinig van de proef mobilisatie gemerkt en dit is te begrijpen, wanneer men weet dat beide kazernes slechts vredesonderdelen herbergen. Uniform uit de mottenkist Op het station kwamen tegen een uur of half negen enkele soldaten, die kennelijk hun uniform in alle haast uit de mottenkist hadden gehaald de hal binnenwandelen. Over 't algemeen waren zij bijzonder goed geluimd en de meesten van hen vonden het niet zo heel erg eens met de dagelijkse sleur in de burgermaatschappij te breken. Een soldaat vertelde ons echter, dat hij juist in deze week met vacantie zou gaan en hij hoopte nu maar, dat zijn werkgever de hand over het hart zou strijken en de vacantie zou willen verschuiven, zodat zelfs een proefmobilisatie van de burgers offers vergt. Hedenmorgen landde op het vliegveld aan de Hofdijk te Rotterdam, dat men reeds de naam „Heliport" heeft gegeven, het eer ste hefschroefvliegtuig van de Sabenadienst RotterdamAntwerpenBrussel. De ope ning van het Rotterdamse „station" werd namens de Nederlandse regering bijge woond door ir. H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het toestel was een Sikorsky S 55, die plaats biedt aan zeven passagiers. Het traject wordt drie keer per dag gevlogen, deze maand nog uitsluitend voor vracht en poststukken, maar in September ook voor passagiers. BERLIJN, (Reuter) De president van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck, is Zater dagmiddag in Oost-Duitsland teruggekeerd. Pieck heeft drie maanden in een herstel lingsoord op de Krim in de Sovjet-Unie vertoefd. De president werd door de Sovjet-Rus sische hoge commissaris in Oost-Duitsland, Semjonov, en de eerste secretaris van de socialistische eenheidspartij, Ulbricht, op het station verwelkomd. Volgens de mededelingen, zag de 77- jarige president er goed uit. Ook de Oost-Duitse premier, Grotewohl, en leden van de diplomatieke missies der Oost-Europese landen waren bij de aan komst aanwezig. Grotewohl en Ulbricht spraken ieder een korte begroetingsrede uit, die door president Pieck, met een zeer korte, voorgelezen verklaring werd beant woord. HANNOVER, (DPA). De uiterst rechtse „Deutsche Reichspartei" heeft Zondag officieel dr. Naumann, de voorma lige staatssecretaris in het ministerie van Propaganda tijdens het Hitler-regiem, can didaat gesteld voor de algemene verkie zingen op 6 September. De Belgische minister van Justitie, Du Bus de Warnaffe, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat berichten, als zou de groep-Naumann financiële steun uit Bel gië hebben ontvangen op geen enkele grond berusten. De Belgische justitie is voor deze zaak belangstelling gaan koesteren, toen bonds kanselier Adenauer in het begin van dit jaar verklaarde, dat de groep-Naumann geldelijke steun genoot van buitenlandse fascisten, onder wie Mosley en de oud leider der Belgische Rexisten, Leon De- grelle. De Peuple en enkele andere bladen spraken de vrees uit, dat Brussel het mid delpunt van een neo-fascistische activiteit zou zijn. In dit verband genoot vooral een zekere mevrouw Lucht de aandacht. Bel gische van nationaliteit, was zij in de oor log correspondente van de onder Duits beheer staande zender Bi-ussel geweest en in 1942 gehuwd met de Duitse luitenant Lucht. Na de oorlog richtte zij "in Dusseldorp een import- en exportzaak op, waarvan Naumann na de dood van haar man di recteur werd. Volgens de Peuple had de import en export voor een belangrijk deel betrekking op neo-nazistische denkbeel den. De vroegere SS-kolonel Otto Skor- zeny zou de firma in Spanje en elders vertegenwoordigen. Een modezaak en een café in Brussel zouden de centra van de neo-fascistische actie in België zijn. De minister zeide, dat mevrouw Lucht sedert 1947 een tiental bezoeken aan Bel gië heeft gebracht. De modezaak dient als „brievenbus" voor de betrekkingen tussen de firma Naumann en handelaars in Bel gië, meestal oud-collaborateurs, en Spanje. Modezaak en café worden door de justitie in de gaten gehouden, maar tot dusverre heeft men geen bewijzen, dat er politiek in het spel is. MOSKOU, (Reuter) A. N. Inauri is benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken van Georgië, aldus deelde het offi ciële blad van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Georgië „Zarja Wostoka", Zondag mede Terwijl het Zondag in ons land op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer was, had het weer in verschillende andere Europese landen een minder fraai karak ter. In Zweden veroorzaakte een depres- siegebied onweersbuien. Ook in Duitsland en het Alpengebied was het buiig weer; in midden-Frankrijk regende het. In En- genland daarentegen werd het weer beter, onder invloed van een hogedrukgebied. Dit hogedrukgebied breidt zich nu over ons land uit, maar wordt in het Noord- Westen aangetast door een Oceaandepres sie. Het ziet er echter naar uit dat deze depressie morgen nog geen invloed op het weer in ons land zal uitoefenen, zodat overwegend droog weer verwacht kan worden met iets hoger temperaturen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestan'd lü ëS *JZ t Is Stockholm licht bew. N 4 16 6 Helsinki half bew. Z 4 18 0,6 Oslo zwaar bew. N 2 18 0 Kopenhagen licht bew. W 4 18 0 Amsterdam zwaar bew. W 2 19 0 Edinburgh zwaar bew. windstil 19 0,5 Londen licht bew. windstil 21 0 Luxemburg onbewolkt N 5 18 0 Parijs zwaar bew. windstil 21 0 Bordeaux mist NNW 5 22 0,2 Grenoble regen NNW 5 26 2 Nice zwaar bew. NNW 3 26 0 Genève geheel bew. ONO 8 25 4 Zürich regen NW 3 23 1 Locarno zwaar bew. O 4 25 5 Berlijn zwaar bew. WNW 6 19 3 Frankfort geheel bew. windstil 21 0,3 München regen windstil 20 0 Wenen geheel bew. windstil 21 4 Innsbruck zwaar bew. windstil 21 1 Rome licht bew. Z 2 31 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later voorname lijk in het Noorden en Westen van het land toenemende bewolking. Droog weer. Zwakke tot matige wind, krim pend van Noord-West naar Zuid-West. Koude nacht, iets hogere temperaturen overdag. 4 Augustus Zon op 5.06 uur, onder 20.25 uur. Maan op onder 17.14 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Maandag 3 Augustus: Hoog water: 9.34 en 22.08 uur. Laag water: 4.58 en 17.23 uur. Dinsdag 4 Augustus: Hoog water: 10.46 en 23-23 uur. Laag water: 6.03 en 18.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1