Bouw van 115 woningen in Noord en Oost FRANKA-super witbrood FRANKEN f Agenda voor Haarlem Nieuw werk van Pieter van der Sloot door Ballet der Lage Landen Kort en bondig) Voorstel aan Haarlemse raad Uit extra toewijzingen voor industrie en militairen Jan Mul bespeelde het Fokker-orgel Belangrijke prijsverlaging ■n ^Brieven aan de redactie MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 „Ons Huis" „Tuinwijk-Noord" In Zandvoort heerst thans grote drukte Bromfietser uit Vijfhuizen liep hersenschudding op (gesneden en verpakt) 44 ct Meer dan 50 jaar toonaangevend Rioleringswerk in Oost wordt spoedig aanbesteed Jubileum P. J. Slot Autobus met werklieden gekanteld Strandfeest van „De Zeemeeuwen" Santpoort Wat de „Anjerdag-collecte" opbracht Met vacantie in Heemstede Examens Burgerlijke Stand Enige weken geleden gaven wij een overzicht van de vüf grote woningbouwprojecten welke op korte termijn aan de Haarlemse raad zullen worden voorgesteld. Twee daar van komen reeds in de vergadering van aanstaande Woensdag aan de orde: 78 woningen van de woningstichting „Ons Huis" aan de Jac. van Looystraat, waarover wij reeds in ons blad van Zaterdag enige détails publiceerden, en 37 middenstands woningen in het uitbreidingsplan „Zinnevelt", welke aan de Hectorstraat en de Zuide lijk daarvan gelegen straat door „Tuinwijk Noord" zullen worden gebouwd. Hieronder laten wij de uitvoerige gegevens omtrent beide plannen volgen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan Haarlem een extra contingent van 70 woningen toegewezen voor het op nemen van personen, die een functie ver vullen, welke voor het economische leven van belang is. Thans is het plan voor de bouw van 78 woningen (26 beneden- en 62 boven- of étagewoningen) op een ter rein gelegen aan de Jac. van Looystraat en Prins Bernhardlaan door de Woning stichting „Ons Huis" gereed. In de woningen kunnen worden gehuis vest 26 gezinnen van 2 persoen, 26 gezin nen van 4 personen en 26 gezinnen van 6 personen. De huren zullen vermoedelijk gemiddeld f 8.40 per week en per woning bedragen. De totale bouwkosten worden begroot op f 750.000. Voor de aankoop en het aanbrengen van 78 gasgeysers en voor de aanleg van de gemeenschappelijke ach tertuinen zullen benodigd zijn bedragen van respectievelijk f 14.100 en f 12.500. Voor afschrijving en onderhoud van de geysers en voor onderhoud van de ge meenschappelijke tuinen zullen de toe- Zondagmiddag bespeelde de Haarlemse organist Jan Mul het 31-toonsorgel van prof. dr. A. D. Fokker in Teylers Museum, dat wil zeggen: hij vertolkte een zevental nummers op de aangekoppelde normale speeltafel, waar op gewone wijze in de middentoonstemming kan worden gespeeld, in de stemming die vóór de invoering van de gelijkzwevende temperatuur (omstreeks 1700) gebruikelijk was. Telkens wanneer wij in de gelegenheid gesteld worden een bespeling op het or gel in die middentoonstemming te horen, worden wij als het ware geconfronteerd met de remmende problemen van de or- gelcomponisten uit de zestiende en zeven tiende eeuw. Want het toonplan waarop hun muziek zich zuiver acoustisch kon be wegen, was bij alle voordelen dier natuur lijke zuiverheid toch zeer beperkt. Het toe passen van de chromatiek, zoals in de a- capella-muziek (denk aan de madrigalen van Geswaldo en Marenzio) of in het strij kersensemble, bracht hachelijke consequen ties mee en bovendien was moduleren naar verwijderde toonsoorten uitgesloten. Geen wonder dan ook, dat de stemming van de toetsinstrumenten een brandend vraagstuk was, zodra in de zestiende eeuw begonnen werd met het componeren van zelfstandige klaviermuziek. Want het verlossende woord dat Werckmeister in 1691 lanceerde met zijn „gelijkzwevende temperatuur", kwam zo maar niet pardoes uit de lucht gevallen: het was het resultaat van een proces, waar men bijna twee eeuwen mee tobde en waar men na veel gedokter practisch aan toe was. In het programma dat Jan Mul speelde, kwamen een paar composities voor die, hoewel tot een latere tijd behorende, de middentoonstemming op een enkele uit het verband vallende noot nog wel ver dragen, omdat zij de diatonische grenzen nauwelijks overschrijden. Maar hij speelde ook een chromatische Toccator van Fresco- baldi (zeventiende eeuw), aan welke com positie te merken was hoe deze genia'e voorloper van Bach zich gewrongen voelde in het nauwe keurslijf van het toonplan. Zulke gevallen doen de vraag opperen of de praktijk inzake stemming haar theorie niet voor geweest is. Maar bij muziek, die de haar gestelde grenzen respecteert, zoals bijvoorbeeld „Pasacales" van de Spanjaard Cabarilles (16441712), wordt het ook weer duide lijk wat een strijd het gekost moet hebben de acoustisch zuivere stemming prijs te geven, want haar natuurlijke frisheid is een heerlijk kenmerk. Eigenlijk moet een dergelijk resultaat op het klavier met 31 toetsen per octaaf ook mogelijk zijn met muziek die niet zo braaf binnen de perkjes blijft. Jan Mul bezorgde ons met zijn vaardige bespeling andermaal een interessante kijk op de nooit tot rust komende problemen tussen natuur en cultuur, of laat ik zeggen: tussen theorie en praktijk. JOS. DE KLERK. MAANDAG 3 AUGUSTUS Waalse kerk: Interkerkelijk Zaiss Comité, samenkomst, 8 uur. Stadhuis: Marionetten spel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Spaarne: „Een ko ninkrijk voor een huis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Diplomatic Cou rier", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Twee in een auto", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dief", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Help, ik ben soldaat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Tour de France 1953", 7 en 9.15 uur. DINSDAG 4 AUGUSTUS Grote Kerk, Orgelconcert, 8 ur. Stadhuis: Marionettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Spaarne: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zoölogica', alle leeft., 2.30 uur; „Haven der verleiding", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De kleine Moek", alle leeft., 10.30 uur. „The Quiet man", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lullaby of Broadway", alle leeft., 10.30 uur; „Twee in een auto", alle leeft., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dief", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De Tour de France", alle leeft., 11, 4.10; „Help ik ben soldaat", alle teftfL 2, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck", ÉDe leeft, 10.30 uur. „De Tour de France", ïffle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. komstige bewoners een bedrag van pl.m. f 0.90 per week boven de huurprijs ver schuldigd zijn. In 1952 is aan onze gemeente toegewe zen een extra contingent van 50 woningen ten behoeve van de huisvesting van mili tairen. Hiervan zijn er 16 begrepen in het in uitvoering zijnde plan van 41 midden standswoningen op een terrein gelegen aan de Muiderslotweg. Voor de overige 34 is u een plan opgemaakt. Deze woningen zijn gedacht op het bouwterrein gelegen tus sen de Hectorstraat en de Zuidelijke daar van geprojecteerde straat. Het plan voor ziet in de bouw van 37 middenstandswo ningen (24 flatwoningen en 13 eengezins huizen) door de woningbouwvereniging „Tuinwijk Noord". In de eengezinshuizen kunnen worden gehuisvest 12 gezinnen van 7 personen en 1 gezin van 2 personen, terwijl de flatwo ningen geschikt zijn voor 18 gezinnen van 5 personen en 6 gezinnen van 7 personen. De woningen zullen worden gebouwd op basis van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953. De totale bouwkosten worden begroot op f 503.150. Rekening houdende met de toekenning van een pre mie van f 170.780 (hierin is begrepen een extra-premie van f 500 per woning voor 34 woningen) zullen de huren kunnen bedragen: voor 12 eengezinshuizen f 67.50 per maand; voor 1 eengezinshuis f 60 per maand; voor 6 flatwoningen f 60 per maand; voor 18 flatwoningen f 55 per maand. Voor de aankoop en het aanbrengen van 37 gasgeysers, alsmede voor de aanleg van de gemeenschappelijke binnentuin en de voortuinen zullen bedragen van f 6.700 en f 15.000 benodigd zijn. Voor afschrijving en onderhoud van de geysers en voor on derhoud van de gemeenschappelijke tuin aanleg zullen de toekomstige bewoners een bedrag van pl.m. f 6 per maand boven ge noemde huurprijs verschuldigd zijn. Dat Zandvoort thans de tijd van het hoogseizoen is ingetreden was Zaterdag avond in het dorp duidelijk merkbaar. Met de komst van Augustus deden vele nieuwe badgasten in hotels, pensions en bij particuieren hun intrede. Het Lunapark is Zaterdagmiddag geopend en er bestond des middags en des avonds een grote belang stelling voor de vermakelijkheden. Ook Zondag was er in de badplaats grote drukte, zowel in het dorp als op het strand. Hoewel de wind schraal was, scheen de zon en dat is voor het strandleven de voor naamste factor. Het Lunaperk,, dat dit week-end nog niet geheel compleet was, werd ook Zondag druk bezocht. In de nacht van Zondag op Maandag arriveerde het restant van de inschrijvers, zodat van heden, Maandag tot en met Zondag deze kermisbedrijven op volle toeren draaien zullen. De uitwisseling der krijgsgevangenen in Korea is begonnen. Een groep Noord-Koreanen op weg naar de linies. Zaterdagmorgen verleende een zeven- envijftigjarige bromfietser uit Vijfhuizen geen voorrang aan een vrachtauto op de hoek van de Van Zeggelenstraat en H. van Alphenstraat in Haarlem-Oost, waardoor hij een hersenschudding opliep. De Vijf- huizenaar werd ter observatie naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht en later naar zijn woning vervoerd. ADVERTENTIE Het zag er Zaterdagavond om kwart voor acht niet naar uit, dat de aangekon digde voorstelling door het Ballet der Lage Landen in Bloemendaals Openluchttheater doorgang zou kunnen vinden. Gelukkig bieef het echter bij enkele korte buien, zodat kort na de vastgestelde tijd de be schermende zeildoeken van het kurkdroog gebleven plankier verwijderd werden en de schijnwerpers aangloeiden. De tempe ratuur bleek voor de toeschouwers het zouden er bij betere vooruitzichten, gelet op de belangstelling in vorige jaren, waar schijnlijk veel meer zijn geweest boven verwachting aangenaam te zijn, maar voor de soepelheid der spieren van dansers en danseressen was de vochtigheid van dc lucht natuurlijk bijzonder ongunstig. Daar om zullen wij maar afzien van critiek op technische onderdelen. Overigens had ook de stemming van de door Wolfgang Wij- develd bespeelde piano er onder te lijden. Zondag, bij de herhaling, was dit alles naar wij vernamen veel beter, behalve de opkomst van het publiek, maar men heeft verleden week met een generale repetitie voor een kwartje de markt behoorlijk be dorven. Twee van de voor Bloemendaal nieuwe werken zijn in dit blad reeds eerder be sproken: „Romeo en Julia" van Mile Guil- laumin, sterk (maar dan alleen in de be tekenis van rigoureus) vereenvoudigd naar het gelijknamige stuk van Shakespeare, op muziek van Tsjaikofsky en „Le foyer de la danse" op een Rossini-potpourri van Susanna Egri, een Italiaanse choreografe, die ook voor het volgende seizoen een paar balletten voor dit thans alleen onder lei ding van Mascha ter Weeme staande ge zelschap zal stellen. Toch wil ik gaarne mijn waardering herhalen voor de gave uitbeelding der onsterfelijke geliefden in het eerstgenoemde duet door de eerste solisten Mascha Stom en Martin Schee pers, die in de komende maanden elders hun carrière gaan voortzetten. Aanzienlijk minder pretentieus, maar als werkstuk veel beter geslaagd is de op schilderijen van Degas afgestemde geschiedenis over de rivaliteit van twee danseressen (de op komende ster: Mascha Stom, de dalende: Ine Rietstap) in een studio in de vorige eeuw. Het is een suite van oefeningen aan de barre en au milieu, speels en met zin rijke variaties toegepast, mede aantrekke lijk door de zachtkleurige tutu's. Pieter van der Sloot, terug uit Nice, zal met Lucienne Berggren (gewezen eerste soliste van de Ballets de Monte Carlo en van de Opéra Comique te Parijs) als partner in het volgende seizoen weer bij het Ballet der Lage Landen optreden. Van hem is de choreogra'fie van „De witte wiven" op muziek van dr. Hans Leerink, die ook het scenario samenstelde, ontleend aan de bekende Achterhoekse legende, die ons vroeger slapeloze nachten bezorgde. Het is het verhaal van de bruidegom, die door witte spookgestalten naar een moeras v:ordt gelokt, waar de liefde van zijn pas- verworven echtgenote hem echter op het nippertje redt. Het romantische gegeven (een ruim een eeuw geleden met het in de Schotse hooglanden spelende „La Sylphi- d.e" traditie voortzettend) biedt meer mo gelijkheden dan hier gerealiseerd werden. Wie „Giselle" bijvoorbeeld heeft gezien, kan hier maar weinig bewondering voor opbrengen. De bewegingen in het tweede deel zijn, voor zover niet conventioneel, maar nauwelijks karakteristiek. De voor geschreven passen en typeringen lagen evenwel gemakkelijk binnen de vermogens van de uitvoerenden en de folkloristische bruiloftsdansen waren met enige goede wil wel aardig te noemen. Verminkte klassieken Verder heeft Pieter van der Sloot met de leden van het ensemble enige fragmen ten uit de tweede acta (eigenlijk het twee de deel van de eerste acte) van „Het Zwa- nenmeer" van Tsjaikofsky-Petipa inge studeerd. Met een corps de ballet, dat nog geen kwart van de minimaal vereiste be zetting omvat, kan daar moeilijk een be vredigend resultaat mee worden bereikt. Met gezien hun onbeduidendheid terecht naamloze cavaliers blijft er van de ro mance in het Adagio zo goed als niets over. Hetzelfde geldt voor de hier.finale genoemde coda. Ook de aardigheid van de kleine passen en sprongen der „Cygnet- tes" gaat verloren, als men in plaats van vier twéé meisjes (en dan nog van onge lijke lengte) opstelt. Ine Rietstap vertoon de de vereenvoudigde variaties van Odette niet onverdienstelijk, maar haar pirouettes eindigen haast nooit frontaal en haar been is vaak lang niet zuiver gestrekt. Ernstiger nog is de eveneens uitgevoerde mishande ling van Fokine's meesterwerk „Les Syl- phides" op muziek van Chopin, waarvan de soli zonder gebruik van een corps de ballet even zinloos aandoen als het maken van aanmerkingen daarop, want men gaat er toch mee door. Niettemin wil ik, al waren haar armbewegingen te ver door getrokken, Andrine de Clerq mijn bewon dering niet onthouden. Haar Prélude vormde in ieder geval het meest bevredi gende onderdeel van deze genadeloos ver minkte suite. Op het programma stond voorts nog een al heel weinig oorspronkelijk niemendal letje „Het Portret" van Greet je Donker en Karei Poons op muziek van George Auric, kennelijk bedoeld om de burleske kwaliteiten van eerstgenoemde uit te bui ten. Maar enfin, misschien komt het vol gende seizoen met verrassingen, want het gezelschap heeft ook de choreografische medewerking van Jack Carter vandeLon- dense Ballet Workshop ingeroepen. Met belangstelling wachten we af. DAVID KONING. Zaterdag deelden wij mede, dat een drie tal werken dit jaar niet meer onderhan den kon worden genomen, namelijk de verbetering van de Wagenweg, de bouw van een nieuwe Vrouwehekbrug en het verbeteren van de weg over het Prinsen Bolwerk, alsmede de restauratie van de kap van het Stadhuis. Binnenkort zal wel de aanbesteding plaats hebben van de rioleringswerken in de Nagtzaamstraat, waarvoor de Haar lemse raad in de eerste weken van dit jaar reeds een crediet beschikbaar stelde. Weliswaar werd toen bepaald, dat- de werkzaamheden pas na de Flora konden worden uitgevoerd, maar ook na de inter nationale bloemententoonstelling in Heem stede kwam men niet aan het project toe. onder meer omdat Openbare Werken reeds zoveel onder handen had zoals de uit gebreide rioleringswerken in Noord dat het handen en hoofden tekort kwam. Verder hoopt men nog steeds dit jaar te kunnen beginnen met de voltooiing van de verkeerscirkel in de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, het zogenaamde Delft plein. Ook daarvoor stelde de gemeenteraad ieeds maanden geleden het crediet be schikbaar, maar tot nu toe is het wachten op de vergunningen van Rijkswaterstaat. Zaterdag vierde de heer P. J. Slot, ad ministratief ambtenaar B. eerste klasse op het kantoor van de gemeente-ontvanger, zijn zilveren jubileum in dienst der ge meente. Des morgens heeft de heer A. J. M. Angenent als waarnemend burgemees ter de jubilaris namens het gemeentebe stuur geluk gewenst en een orkonde aan geboden. In zijn woning volgde des middags de huldiging door de leden van het personeel van het kantoor van de gemeente-ontvan ger. De heer B. J. Thijssen overhandigde namens de gemeente een geschenk in en veloppe. Van de collega's ontving de heer Slot een tas en bloemen. Op de weg tussen Losser en Enschedé is Zaterdagmiddag een autobus met 24 werk lieden gekanteld, toen de chauffeur moest uitwijken voor een auto die plotseling uit een zijweg kwam. De omgevallen bus schoof nog een eind door en kwam tot stilstand tegen een boom. Hierbij werd het dak opengerukt, waardoor de passagiers naar buiten konden komen. Vier van hen hadden snijwonden opge lopen, welke in een ziekenhuis te Enschedé zijn verbonden. Bijna zevenhonderd kinderen namen Zon dag deel aan de wedstrijden, die de kam peervereniging „De Zeemeeuwen" in de morgenuren op het Bloemendaalse strand had voorbereid, als eerste deel van het pro gramma van de jaarlijkse sport- en speldag onder leiding van de sport- en ontspan ningscommissie in samenwerking met het bestuur der vereniging. Voor het eerst had men thans voor deze gelegenheid de grote Amerikaanse legertent opgebouwd, waarvan ook de andere kampeerverenigingen ge bruik maken. Gelukkig was het weer zó, dat het groot ste deel der spelen in de open lucht kon worden gehouden. De kinderen genoten van verscheidene aardige wedstrijden, als zak- lopen, boegsprietlopen, enz. Ook de ouderen leefden mee met het onbezorgde spel van de jeugd. Er was voor gezorgd, dat alle kinderen een prijs ontvingen. In de middaguren is in de tent een pop- penkastvertoning gehouden en kindertoneel werd gegeven, alles verzorgd door eigen krachten. De dag werd besloten met een ge animeerde zandvorm-wedstrijd. Om halftien 's morgens werd met de afwerking van het programma begonnen, dat eerst laat in de middag afgewerkt was. Moe en voldaan keerde de jeugd terug naar de kampeer- huisjes. De kampeervereniging „De Zeemeeuwen", kamperend ten Noorden van de Zeeweg, heeft thans 250 kampeerhuisjes op het strand en nog steeds staat een groot aantal leden op de wachtlijst, daar de animo voor een verblijf van vier maanden aan het strand r.og altijd groeiende is. Zaterdagmorgen werd de chef van de vervoerdienst van de N.Z.H., de heer Th. Hetem, hartelijk gehuldigd met zijn veertigjarig dienstverband bij deze maatschappij. De eerste van de achttien sprekers die door de heer Hetem in zijn slotwoord alle af zonderlijk werden bedankt was de waarnemend burgemeester van Haarlemde heer A. J. M. Angenent, die mededeelde dat het Koningin Juliana behaagd had de heer Hetem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het opspelden van de versierselen van deze onderscheiding werd door de fotograaf vastgelegd. In ons blad van Zaterdag gaven wij reeds een uitvoerig verslag van de plechtigheid. WEEKABONNEM€NTEN J dienen uiterlijk op Woensdag te worden I betaald, daar de bezorgers op Donder- I dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De Anjerdagcollecte, die van 22 Juni tot 4 Juli in Velsen werd gehouden, bracht in totaal 1278,26 op. Het aandeel van Santpoort hierin bedroeg ƒ151,47, van Santpoort-station 77,82, Driehuis 83,25, Velsen-dorp 45,70, Vel- sen-Noord en de pont ƒ449,40, IJmuiden- Oost 109,94, IJmuiden-West 288,77, strand ƒ40,41 en van de foto's verkocht onder auspiciën van de V.J.C. 31,50. Het comité dankt de bewoners van Vel sen voor hun medewerking. Verkort weergegeven) Slechte huizen. Verscheidene huizen in Haarlem-Noord, die gebouwd werden in 1925, vertonen thans ernstige gebreken. Op vele plaatsen doen zich verzakkingen voor, en de herstellingskosten zijn voor de koper of huurder. Een huis d-at nog geen dertig jaar oud is mag dergelijke gebreken toch niet hebben. Heeft bouwtoezicht in die jaren de ogen gesloten gehad? Als gevolg van deze knoeierijen, krijgen de huisbazen een slechte naam, terwijl in feite de bou wers schuldig zijn. Men zou hen vergun ningen moeten geven op grond van hun vakkennis en soliditeit. Een gedupeerde. Dode vogels op de weg. De jonge vogels zijn al weer enige tijd uitgevlogen. Zij be wegen zich echter nog vrij onzeker, zodat zij dikwijls het slachtoffer worden van het verkeer. Geregeld treft men op de wegen dode vogels aan. Laten de automobilisten daarom letten op deze nog onbeholpen v/ezens. Een automobilist Schoterweg III. De vorige week stond in uw blad een ingezonden stuk over het verkeer op de Schoterweg. Met het eerste gedeelte van het betoog van de heer J. W. S. kan ik het wel eens zijn, maar zeker niet met zijn bewering, dat alleen automobilis ten en motorfietsers verplicht zijn de ver keersregels te kennen. Er wordt immers op vrijwel alle scholen verkeersonderwijs ge geven en ook een verkeersexamen afge nomen? Intussen is het wel zo, dat de auto mobilist het meeste last heeft van brom fietsers en fietsers, die de regels niet ken nen. H. J. v. d. W. BINNENLAND Te Amsterdam is in de ouderdom van 88 jaar overleden dr. H. C. Prinsen Geerligs, oud-directeur van de proefstations voor de suikerindustrie te Tegal en Pekalongan op Java. Doordat kinderen met lucifers speelden, geraakte een in een schuur aan de Zwolse- weg te Apeldoorn opgeslagen partij stroo in brand. De eigenaar van de schuur heeft de kinderen, die door de vlammen waren ingesloten, op het nippertje gered. Zij had den ernstige brandwonden opgelopen. HAARLEM EN OMGEVING Bloemendaals wethouder van Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is morgen verhinderd spreekuur te houden. Het bestuur van de speeltuinvereniging „Flora" maakt ons er op attent, dat het op Woensdag 29 Juli weliswaar de tuin beschik baar gesteld heeft voor het houden van een familiedag, maar dat de organisatie in han den lag van de vacantiecommissie van de Haarlemse speeltuinen. Voor de schoolakte M.O.-A is geslaagd W. H. Dedert te Haarlem. De organist Henk van der Schaaf zal Dinsdagavond in de Grote Kerk van 8 tot 9 uur spelen: Tien variaties over een geestelijk lied, S. Scheidt; Psalm 31 met vier varia ties, H. v. d. Schaaf; Fantasia in G, J. S. Bach; Fantaisie in C, C. Franck en Passa- caglia en Fuga in g, George Stam. De Nederlandse gezant te Caracas heeft een bedrag van ruim f 9000 overhandigd aan de Venezolaanse vereniging voor de kan kerbestrijding. Het bedrag was het batig saldo van een onder auspiciën van de Ne derlandse legatie gehouden gala-avond, uit dankbaarheid voor de Venezolaanse hulp actie tijdens de watersnood in Februari. In Alkmaar is Zaterdag overleden dr. S. Sturkop. die jarenlang voorzitter is geweest van de Nederlandse Vereniging van huis artsen. Hij was inspecteur in buitengewone dienst bij het Departement van Sociale Zaken. In deze functie was hij belast met het onderzoek van ziekenhuizen en tehuizen voor ouden van dagen in Noordholland en Utrecht. Dr. Sturkop is 71 jaar geworden. De heer J. F. G. Boom, ambassade attaché aan het commissariaat der Neder landen te Makassar, is op 31 Juli na een kortstondige ziekte in de leeftijd van 32 jaar aldaar overleden. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft haar leden verzocht hun bedrijven op 15 Augustus (Maria Hemel vaart) gesloten te houden. Vanmorgen om halftwaalf zijn met twee autobussen vier en veertig meisjes en jongens uit Puttershoek in het Verversings huis in Groenendaal aangekomen. Zij zul len op uitnodiging van het Adoptie-comité Heemstede-Puttershoek hun vacantie in deze omgeving doorbrengen dank zij de medewerking van Heemsteedse ingezete nen. Nadat verversingen waren aangeboden zijn de kinderen met hun pleegouders mee gegaan. Voor de komende dagen staan enkele gemeenschappelijke uitstapjes op het programma. RONDLEIDING DOOR II. L. PRENEN OP EXPOSITIE IN VLEESHAL Drs. H. L. Prenen heeft zich bereid ver klaard op Dinsdag 4, Donderdag 6, Dinsdag 11 en Donderdag 13 Augustus, telkens 's avonds om half negen, de bezoekers van de tentoonstelling „Des duivels prentenboek" in de Haarlemse Vleeshal een toelichting op het geëxposeerde te geven. Voor het hoofdakte-examen slaagden op 31 Juli: de heren: J. F. Dijkstra te Alkmaar; H. C. v. d. Kamer te Alkmaar; G. P. Sand- berg te Leiden: A. W. v. d. Beek te Halfweg en H. N. van Duuren te Middenmeer en de dames: E. E Helsloot te Amsterdam; A. M. Heijdenrijk te Driehuis; H. H. Tijhof te Am sterdam en C. J. H. van Sijn te Warmond. Voor afdeling A de heer H. J. C. Dorleijn te Amersfoort en voor afdeling B de heren W. F. J. de Jager te Amsterdam; J. Kooi- stra te Den Helder; J. B. va;. Waas te Uit hoorn; J. P. Wurpel te Amsterdam en me juffrouw A. Th. van Kampen te Boven- karspel. Voor het examen Handenarbeid zijn ge slaagd de dames: H. Balink, D. Bijkerk, A. Bijl, E. Lubke. L. Koster. E. Mol. C. Stevens, J. Ebing. E. Franken, H. v. Haren, H. v. d. Hengel, T. Hoekstra, Ch. la Croix, E. Koene, A. Kok, H. van Leeuwen, M. Ruesink, A. Strocs; de heer A. Coster. Afgewezen: 6. Teruggetrokken: 1. HAARLEM, 1 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 1. Aug., C. J. van Woo ning en N. E. Beun. GEHUWD: 1 Aug., P. van der Wal en K. L. Einthoven; H. F. van der Schaar en A. Dirksen. BEVALLEN van een zoon: 30 Juli, A. E. Ringers—Sieraad; 31 Juli, L. H. Melchers— Keizer; W. G. Kostervan Looij; J. Hoeben —van Dijk; M. A. Broch—Koelemij; l Aug., M. J. van der LindenHoreman; M. de RottePaauw. BEVALLEN van een dochter: 29 Juli, M. ChappellFabes; 1 Aug., J. W. Sallé—de Goede. OVERLEDEN: 31 Juli, A. Baak, 73 j„ Layer Anslostraal; E. C. Vink—Kroese, 74 j„ Generaal de Wetstraat; I'. van Amstel. 61 j.. Friezenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3