Nederlandse heren-athleten waren kansloos tegen België: 250-164 punten Spannende springnummers op concours-hippique in Den Haag Roland won dravers-Derby na sensationele eindsprint Nederlands zevental won slechte wedstrijd van matige Belgen: 7-5 Fraaie overwinning van Janus van der Zande Farina wint Grote Prijs van Duitsland Ruiters uit Haarlem en omstreken sleepten vele prijzen in de wacht Veel zwakke punten in Nederlandse ploeg 3 Weer vier overwinningen voor Fanny Blankers-Koen Duitsland won landenont- moeting tegen Luxemburg Boksen Neuhaus behield tegen Sijs Europese titel Zwemmen Nederlandse lange afstand zwemploeg won in België Haarlemmers in de Vecht Els v. d. Ploeg en Janny Rubingh wonnen in Parijs Heif verbeterde Kanaal record met bijna twee uur Tine van Brenk en Kayser wonnen 5 km. in de Vecht Waterpolo Protest Merwede afgewezen A utomobilisme Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Heringa Wuthrich AUTO-FINANCIERING MAANDAG 3 AUGUSTUS 19 53 Het is gegaan, zoals verwacht werd: de op het laatste ogenblik nog verzwakte Nederlandse herenathletiekploeg is tegen België kansloos gebleven. Op het zon overgoten Beerschotterrein leden onze landgenoten een 250—164 punten neder laag. Koele cijfers, die echter meer aanduiden dan alleen maar het verlies van een landenwedstrijd. Want na de wijze, waarop de Nederlanders kortgeleden door Zwitserland werden teruggewezen en met de wetenschap dat in de ko mende ontmoetingen tegen Duitsland en Engeland de Nederlanders eveneens geen schijn van kans zullen krijgen, betekent een en ander dat het internatio nale seizoen 1953 voor de Nederlandse alhleten niet al te best zal verlopen.] De wedstrijd tegen de Belgen heeft echter, naast de onderstreping van het feit dat de nationale heren-athletiek zich als nimmer tevoren het geval is geweest op liet hellende vlak bevindt, nóg iets aan het licht gebracht. Verschillende athleten blijken namelijk een mentaliteit te bezitten, die allerminst bevorderlijk- voor een naar een hoger plan verheffen van de Nederlandse athletiekbeoefening genoemd moet worden. Dat een aanvankelijk in de landenploeg opgestelde Wim Slijkhuis verstek zou laten gaan (ondanks dat hij Vrijdag op een grasbaan in Franeker wel een 3000 meter kon lopen), is niets bijzonders meeiv Maar dat een athleet, die voor de 3000 meter steeple chase is gekozen afschrijft, alleerj omdat hij zich dit seizoen meer op de 800 meter heeft ingesteld, is ronduit beschamend. Dat er mensen zijn, die liever niet naar Antwerpen gaan omdat wij toch geen schijn van kans hebben, is voor de K.N.A.U. al even triest. Dat het ook anders kan, heeft Janus van der Zande laten zien. Hij allerminst een baanloper, aangewezen voor de tien kilo meter, start, loopt, trekt zich niets aan van gevestigde reputaties van Belgische kilo meter- en baanspecialisten enbehaalt een fraaie overwinning. Van der Zande nam op die tienduizend meter in het begin de kop, maar vond het daarna verstandiger om de Belgen Roels, Leblond en Van Driessche voorop te laten gaan. Na 5 kilometer kwam er enige teke ning in de strijd, toen de Olympia-man in gezelschap van Roels en Leblond van de overige deelnemers geleidelijk aan wegliep en met de twee Belgen het duel voortzette. Leblond kon het op een gegeven ogenblik ook niet meer bijbenen en moest lossen. Zo bleven dus onze landgenoot en Roels over. In de laatste twee kilometer trachtte de Belg zijn rivaal met korte tussensprints kwijt te raken. Een tactiek, die hem ten slotte duur te staan kwam. Want die de marrages bleken zijn krachten te hebben gesloopt. Op het ogenblik dat iedereen dacht dat het gevecht om de zege in volle hevigheid zou ontbranden 300 meter waren beiden nog van de eindstreep ver wijderd kon Roels niet meer, wankelde even en keek wat vreemd om zich heen, om daarop zijn ledematen weer enigszins onder controle te krijgen en door te gaan. Maar te laat, want intussen lag Janus van der Zande reeds vele tientallen meters vóór hem, om even later in 32 min. 33.2 sec. zegevierend over de finish te gaan. Van der Zande zorgde daarmede voor de derde Nederlandse overwinning bij de loopnummers. De andere twee kwamen beide op de horden tot stand. Nederland nam de 110 meter horden in 15.2 sec. voor zijn rekening en Gijs van der Hoeven snel de, soepel en met zijn passen goed uit komend, in 54,9 sec. over de 400 meter horden. Tegenover deze drie overwinningen stel den de Belgen er negen, waarbij zij op de 5.000 meter, de 200 meter en de 3000 meter steeple chase ook zelfs de tweede en derde plaats voor zich opeisten (België 138, Ne derland 93 pnt.) De technische nummers Bij de technische nummers gingen de Belgen zeven maal met de eer strijken, tegen de Nederlanders één keer. Visser, Fanny BlankersKoen heeft bij inter nationale athletiekwedstrijden in Solingen opnieuw een dubbele overwinning op haar naam gebracht. De 100 meter won zij in 11.9 sec. en de 80 meter horden in 11.4 sec. Beide keren verwees zij de Duitse athlete Hagedorn, die respectievelijk 12.2 sec. en 11.9 sec. noteerde, gemakkelijk naar de tweede plaats. Fanny BlankersKoen heeft voor de derde maal binnen vijf dagen tijds een dubbele overwinning geboekt. Zondag ging zij namelijk tijdens een internationaal ath- letiekfeest in Berlijn in 11.7 sec. op de 100 meter winnend over de eindstreep. De 80 meter horden was dit keer in 11.5 sec. voor de Amsterdantse. Op de 100 meter versloeg zij de Duitse Kühn, die 12.1 sec. noteerde, met gemak, maar op het hordennummer bood Willy Lust felle tegenstand. De Zaan- land-athlete eindigde in 11.7 sec. als tweede, de Duitse Thymm in 11.9 sec. als derde. Toch ging ook Willy Lust met een eerste prijs naar huis. Het vèrspringen nam zij met 5.60 meter voor haar rekening. De atletiekontmoeting tussen Duitsland en Luxemburg, die in Koblenz plaats vond, is met groot verschil door de Duitse ploeg gewonnen. De einduitslag was: Duitsland 105 punten, Luxemburg 52 punten. In tegenwoordigheid van dertigduizend toeschouwers heeft de Duitser Heinz Neu haus zijn Europese titel in het zwaarge wicht behouden door een puntcnoverwin- ning in vijftien ronden op de Belg Karei Sys. De wedstrijd bracht vrijwel geen hoogte punten. In ccn der laatste ronden probeer de Neuhaus, die toen al ver op punten voor stond, telkens weer een voltreffer te plaatsen. Maar al is Sys dan ook een vete raan, en al stelde zijn prestatie te leur, hij blijft een uiterst lastige tegenstander. Sys verklaarde na afloop dat hij zijn best gedaan had, maar dat de onderbre king in zijn training een grote handicap waren geweest. Hij noemde Neuhaus een voortreffelijk bokser, die de titel in alle opzichten verdiende. Neuhaus had de titel in Maart 1952 van Sys gewonnen, na een zeer aanvechtbare beslissing van de Franse scheidsrechter. Ruim een maand later verloor hij in tien ronden op punten van de Belg, maar toen stond de titel niet op het spel. Met de wedstrijd te Dortmund is de vraag, wie van de twee superieur is, echter wel definitief beantwoord. Wessels en Mooy maakten van het vèr springen een volkomen Nederlandse aan gelegenheid, die tenslotte in een zege voor de A.A.C.'er, die 7.19 meter sprong, uit liep. De Belgen gaven hun tegenstanders op het kogelstooten en hoogspringen echter weer geen schijn van kans, veroverden op beide onderdelen dan ook de eerste drie plaatsen en leverden zodoende een be langrijke bijdrage tot de Belgische winst van 34 ,(105 tegen 71) punten voor het technische gedeelte. De beste prestatie van de dag kwam ongetwijfeld op naam van de Belg Mang- wele te staan. Deze athleet uit de Congo (het was voor de eerste maal dat Congo- lezen in een vertegenwoordigende Belgi sche ploeg waren opgenomen) gooide de speer 64,33 meter, waarmee hij niet alleen zijn team aan zeven punten hielp, maar bovendien het Belgische record met bijna anderhalve meter verbeterde. Overigens kwam Fikkert eveneens tot de knappe af stand van 63.06 meter, die hem de tweede plaats opleverde. Het aantal Nederlandse overwinningen op de loopnunimers zou nog met één ver meerderd zijn geweest, ware de oranje estafette ploeg op de 4 x 400 meter niet gediskwalificeerd geworden. In 3 min 21.5 sec. waren de Nederlanders vooral dank zij een laatste sterke 400 meter van Chris Smildigcr op de zege afgegaan, maar wegens hinderen zagen zij zich door de jury gediskwalificeerd. Uitslagen De uitslagen luidden 100 meter: 1. Jacques Vercruysse (B.) 10-8 sec. 2. Rolland Vercruysse (B.) 10.8. 3. Ru- lander (N.) 10.9. 200 meter: 1. Rolland Vercruysse (B.) 21 -9 sec. 2. Jacques Vercruysse (B-) 21.9 sec. 3- Germonprez'(B.) 22.2. 400 meter: 1. Linssen (B.) 49.5 sec. 2. Smil- diger (N.) 50.2. 3. Colemont (B.) 50.4. 800 meter: 1. Demuynek (B1.55.3. 2. Rem (N.) 1.55.6. 3. Leva (B.) 1.56.2. 1500 meter: 1. Langenus (B.) 2. Jans- sens (B.) 3.58.4. 3. Rovers (N.) 3-59 (nieuw persoonlijk record). 5000 meter: 1. Herman (B.) 14.29.2. 2. Hans- wijck (B.) 14.59.6. 3. De Troyer (B.) 15.01.6. 10.000 meter: 1. Van der Zande (N.) 32.33.2. 2. Roels (B.) 32.55. 3. Leblond (B-) 32.55.6. 110 meter horden: 1. Nederhand (N.) 15-2 sec. B. Broeken (N.) 15.3. 3. Bultiauw (B.) 15.4. 400 meter horden: 1. Van der Hoeven (N.) 54.9 sec. 2. Stoclet (B.) 55.3. 3. Buys (N.) 56.2- 3000 meter steeple chase: 1. De Weer (B 9.44.4. 2. Claessens (B.) 9-58.8. 3. Van Aken (B.) 10.04.6. Hoogspringen: 1. Herssens (B-) 1.93 meter. 2. Delelienne (B.) 1-90. 3. Tsikana 1.85. Vèrspringen: 1. Visser (N.) 7.19. 2. Wessels (N.) 6.90. 3. Mooy (N.) 6-82. Kogelstoten: 1. Van de Zande (N.) 14.67. 2. Depre (B.) 13.98. 3. Wuyts (B.) 13.87. 4. Kluft (N.) 13.15. Discuswerpen: 1. Kintziger (B-) 46-20. 2. Fik kert (N.) 4.08 (nieuw, persoonlijk record). 3- Wuyts (B.) 43.12. Speerwerpen: 1. Mangwele (B.) 64.33. 2- Fikkert (N.) 63.06. 3. Lutkeveld (N.) 62.33. Kogelslingeren: 1. Haest (B.) 52-26. 2. Druyts (B.) 45.71. 3. Versteeg (N.) 43.94. Polstokhoogspringen: 1. Pirlot (B.) 3-80. 2. Klaps (B.) 3.60. 3. Swart (N.) 3.60. Hinkstapsprong: 1. Herssens (B.) 14.16. 2. Snippe (N.) 13.76. 3. De Jong (N-) 13.53. 4 maal 100 meter estafette: 1. België 42 sec. 2. Nederland 43 sec. 4 maal 400 meter estafette:: 1. Nederland 3.21.5 (gediskw.) 2. België 3.21.8. In het White City Stadion in Londen hebben vier Engelse athleten Zaterdag een nieuw wereldrecord estafette over de mijl gevestigd. V.l.n.r. Chataway, Seaman, Ban nister en Nankeville, die de afstand liepen in de tijd van 16 minuten en 41 seconden. Het oude record stond op naam van Zweden en was 16 minuten en 42.8 seconden. In België werd een lange afstand-zwem wedstrijd gehouden tussen Damme en Brugge over 4,5 kilometer. Alle eerste plaatsen werden door Nederlandse zwemsters of zwemmers bezet. De uitslagen luiden: Vrije slag dames: 1. Geertje Wielema (HZC) 1 uur 6 min. 43 sec.; 2. Loesje de Nijs (Robben) 1.09.43. Schoolslag heren: 1. Bunschoten (Robben) 1.13.41; 2. Den Boer (Zeehond) 1.14.49; 3. Van de Putte (Mouscron) 1.18.59. Vrije slag heren: 1. Kayser (Robben) 1.04; 2. De Wit (Robben) 1.05.31. De zwemvereniging Triton organiseerde het afgelopen weekend een 5 kilometer zwemwedstrijd van Muiden naar Weesp in de Vecht. Van de Haarlemse zwemvereni gingen werd hieraan deelgenomen door HVGB met 6 leden en zwemclub Haarlem met 2 leden. Het gelukte de HVGB'er G. Maassen van de Brink om zich als vierde te plaatsen in de tijd van 1 uur 11 min. 46 sec. C. Huël van zwemclub Haarlem nam de negende plaats in met 1 uur 14 min. 14 sec. Bij de dames was het HVGB-lid Nelleke Smit de snelste van de kring Haarlem. Zij plaatste zich als zevende in de tijd van 1 uur 21 min. 42 sec.. De HVGB-adspirant Rusticana Severijnse werd achtste in 1 uur 24 min. 15 sec. In het zwembad Tourelles in Parijs wer den internationale wedstrijden gehouden met als inzet de grote prijs van Parijs. Aan de wedstrijden werd onder anderen deelgenomen door enkele Nederlandse zwemsters en de Utrechtenaar Herman Willemse. Els van der Ploeg werd op de 100 meter vrije slag dames eerste in 1 min. 9,1 sec. voor de Frangaise Ginette Jany, die 1.09.8 nodig had. Angela Barnwell (Groot-Brit- tanië) werd derde in 1.12.6. Janny Rubingh zorgde voor een tweede Nederlandse zege door de 100 meter rug slag te winnen in 1.16.4. De Frangaise Marie Helena André, die ook te Tilburg goed voor de dag kwam, toonde zich een gevaarlijke rivale voor de Groningse zwemster. Zij werd tweede op 0.2 sec. Herman Willemse leverde op de 100 meter vrije slag heren goede strijd. Tegen Eminente en Jany was hij kansloos, maar zijn tijd 1.00.1 mag zeer verdienstelijk wor den genoemd. Eminente won in 58.5, Jany werd tweede in 59,7. Bozon Vv-r.'.-i de 100 m. rugslag in 1.07.1 voor zijn landgenoten Violas 1.09.9 en Zins 1.12.2. Het is een goed week-einde geweest voor de Kanaal-zwemmers. Het record voor de richting EngelandFrankrijk, dat sedert 30 Augustus 1948 op naam stond van de En gelsman Tom Blower met 15 uur 31 minu ten werd door de Egyptenaar Abdel Latif Abu Heif, een 24 jaar oude tweede luite nant bij de Egyptische kustwacht, ver beterd. Heif stapte bij Gris Nez aan land na 13 uur en 45 minuten in het water te hebben vertoefd. Het record van Blower werd dus maar met liefst 1 uur en 50 minuten ver beterd. Heif was als eerste man van een Egypti sche estafetteploeg van zes man te water gegaan. Toen hij na twee uur werd afgelost zwom hij door voor zijn individuele poging. De estafetteploeg bereikte Gris Nez na 10 uur 51 minuten, hetgeen 20 minuten sneller is dan de vorige tijd van de Egyptenaren. Van een oficieel record kan echter in een estafette-race geen sprake zijn. Ook de Mexicaan Beltran slaagde in zijn poging het Kanaal over te zwemmen van Kaap Gris Nez naar Dover. Hij deed het in 15 uur 23 minuten. In de Vecht tussen Muiden en Weesp is een zwemwedstrijd gehouden over vijf kilo meter. De uitslag was Dames 1. Tine van Breuk (Robben) 65 min. 49.3 sec. 2. Mary Kok (Robben) 71 min. 29.9 sec. Heren 1. Kayser (Robben) 61 min. 22.4 sec. 2. De Bruyn (Neptunus, Amersfoort) 61 m. 45.4 sec. 3. Demuth (Zwemlust) 64 min. 19.8 sec. 4. Marsman (HVGB) 71 min. 46.4 sec. Het door Merwede ingediende protest tegen een beslissing van de scheidsrechter in de waterpolowedstrijd Haarlem I Merwede I wegens het niet toekennen van een doelpunt, is door de protestcommissie van de KNZB behandeld en afgewezen, zo dat de eindstand van deze wedstrijd onge wijzigd blijft. GOEDE TIJDEN TE TOKIO. Tijdens de Japanse zwemkampioenschappen te Tokio, waaraan ook een aantal Amerikaanse en Australische zwemmers deelnam, werden op enkele nummers opvallend goede tijden ge noteerd. Henricks (Australië) won de 100 meter vrije slag in 57.4 sec. voor de Japanner Koga, die 58.2 sec. liet afdrukken. De 400 m. werd een overwinning voor Ford Konno van Hawai in 4.37.2 met op de tweede plaats Yamashita in 4.41.8. Op de Nürburg Ring in de Eifel is gisteren voor de zestiende maal de Grote Prijs van Duitsland verreden. Winnaar werd de Italiaanse coureur Guiseppe Farina met Ferrari, voor Fangio op Maserati. De Grote Prijs werd verreden over in to taal 410.180 kilometer en bracht de meeste cracks aan dc start (met uitzondering van Gonzales) die elkaar reeds sinds het begin van het seizoen overal in Europa hebben be streden. Onmiddellijk na het vertreksein ontbrand de de strijd tussen de twee grote Italiaanse merken Ferrari en Maserati. Fangio nam de kop maar Ascari haalde hem in en na de eerste ronde was het de wereldkampioen die in zijn Ferrari het eerst de tribunes passeer de, met bijna elf seconden voorsprong op Fangio. Hawthorn lag in derde positie, daar na kwamen Farina, Viloresi en Bonetto. In de vijfde ronde verloor Ascari de band van zijn rechtervoorwiel. Hij reed op de velg naar zijn pit, maar er gingen vier minuten voorbij voor hij weer kan starten. Deze pech van de wereldkampioen kwam aan de span ning danig ten goede. Daarna wist Ascari zich geleidelijk op te werken naar de zesde plaats. Na negen ron den leidde Farina met 11 seconden voor sprong op Fangio en 23 seconden "p Hawthorn. Villoresi was vierde en Bonetto vijfde. Ascari liep steeds meer in doch stopte in de tiende ronde wederom voor de pits. Ook Villoresi hield halt, en de twee Ferrari- coureus wisselden van wagen. Toen er nog zes ronden gereden moesten worden had Farina zijn voorsprong op Fangio vergroot tot 41 seconden. Hawthorn lag in derde positie voor Ascari, die kort voor het einde door motorpech moest opgeven. De stand aan de kop bleef verder ongewijzigd. ADVERTENTIE Neem een of twee Kennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk en.gemak kelijk in te nemen, zonder water of wat ook. Het nationale concours-hippique in Den Haag, dat in de regen van Vrijdag beter voor zeepaardjes geschikt leek, heeft in het afgelopen week-end het zonnige weer gekregen, dat het verdiende en dat de kleurige hippische sport de opgewekte om lijsting gaf, die zij nodig heeft. En er is sport getoond van de bovenste plank, voor al in de springnummers die het zeer tal rijke publiek tot de laatste minuut in de grootste spanning heeft gehouden. Noch tans was, puur-hippisch gezien, de sprin- gerij dit keer niet het belangrijkste. Want gewichtiger waren de twee kampioenschap pen, die van de dressuur en de rijpaarden. Het eerste werd gewonnen door de vete raan Van Loon op Saraceen voor de Haar lemmer Davidson op Bonfire. Prins Bern- hard op Arquebuse werd vijfde. In het kampioenschap rijpaarden was er één paard dat letterlijk en figuurlijk met hoofd en schouders boven de andere uitstak: Fran cois van mevrouw Coeberg, ook vorig jaar al kampioen. Een bijzonder aardig nummer van Zater dag was de Prix Caprilli voor de jeugd, be staande uit een dressuurproef en een springconcours. Deze werd gewonnen door Mady Koster op Axel, zéér verdiend overi gens, voor het Haarlemse meisje Margeret Schroder op Amber Folly, dat haar sterke punt in de dressuur vond (zij komt niet voor niets uit de Haarlemse school). Het miniatuur-springwondertje Proetske Arts struikelde over dit juist voor de jeugd zo belangrijke onderdeel van de rijderij. De grote springkanonnen vochten het Zaterdag uit in een MA-parcours dat ten slotte in de barrage op fabuleuze manier door Tonny Timmer op Draufganger werd gewonnen voor Maiglocke onder Uyten- daal Jr. van stal-Pasman uit Aerdenhout. Timmer is werkelijk als stuurman een klasse apart. Cobbey van M. Koster uit Zandvoort sprong uiteraard foutloos maar maakte in de barrage een ongelukkig foutje. Een show-nummer voor harddra vers gaf een kleurige noot aan het pro gramma. Zondag werd geopend met de geschikt- heidsproef voor jachtpaarden, een vrij groot woord voor het huppelen over een handjevol terreinhindernisjes in luttele minuten, waarbij geen enkel écht jacht paard de kans kreeg zijn capaciteiten ten volle te tonen. Gelukkig werd toch Midas van L. Horn uit Aerdenhout, ongetwijfeld Nederlands beste paard in het jachtveld, eerste en wel voor The Saint van P. Lime- back en Dumbo van M. Koster uit Zand voort, nog zo groen als gras maar vol be lofte voor de toekomst. De klasse Park Hacks was weer voor Francois vóór de trouwe Limerick van stal-Koster. Een alleraardigst nummer, hoewel dat meer gold voor het publiek dan voor de paarden, was het afval-springconcours, waarbij dê zestien best geplaatste rijders het tegen elkaar op moesten nemen over twee identieke parcoursen in de ring. Er werd duchtig gejakkerd en er kwamen echt sensationele finishes. Hetgeen niet wegnam dat de rust van luitenant Scheeren met Grey Boy van stal-Soestdijk het tenslotte won voor Radja van Van Wingerden, die eerst feilloos ging, maar in de finale een handvol steken liet vallen. Het programma werd bekroond met een MB-parcours, dat beslecht werd in een barrage tussen Tonny Timmer op Drauf ganger en Jaap Rijks op Master, die ein delijk zijn grote dag weer eens had. In de barrage raakte Timmer op onverklaarbare wijze de kluts kwijt en Rijks profiteerde daar dankbaar van. Een hele serie combi naties met vier fouten, waaronder Tenta- tion Ernica II en Maiglock van stal-Pas man deelde broederlijk ex aequo de derde plaats. Ook hier kreeg de Zandvoortse Cobbey weer een lint aan het hoofdstel. Een merkwaardig paard, dit springwonder van de toekomst, dat in zijn uiterlijk alle kentekenen van zijn moeder, een gewone platte werkmerrie, maar in zijn manieren, intelligentie en ontembare moed, alle qualiteiten van zijn volbloed- vader toont. Op Duindigt is gisteren een wonderlijke dravers-Derby gelopen, een course die zo wisselvallig verliep en waarbij uit het veld van extra-beste driejarigen telkens nieuwe sterren zo als kometen naar voren schoten (om even snel hun licht weer te doven) dat men eigenlijk van de ene verrassing in de andere viel, om tenslotte toch de prog noses dat Roland zou winnen, bewaarheid te zien. Maar voor het zo ver was, moest er nog héél wat gebeuren. Want Roland mocht dan de grote ster zijn, al die Duin- digtse duizenden haast stuk voor stuk experts wisten dat deze hengst een bij kans onhandelbaar paard aan de start is, omdat zijn strijdlust hem over eigen benen doet struikelen. En waar de kleine hengst startpositie nummer zeven had geloot, zag het er extra-donker uit. En daarom zoemde het in de menigte van andere namen: Jan de Vliegers Ronald, een ijzeren Hein al met zijn drie jaren, Geersens Rhea Hollandia, snel maar onge- ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES wis, met de lichtgewicht Vergay op de sul- key, Klaas Kramers Ria Olivier, geen grote klasse maar wel grote vorm en Jan Wage naar Ria Kitty, dochter van de grote Kitty Zora, vol course-zenuwen maar spe ciaal geprepareerd. De start van de grote strijd om de eer ste prijs van vierduizend gulden gaf al direct antwoord op vele vragen. Wagenaar, te fel van eerzucht, liep te hard van stapel en Ria Kitty maakte een onherstelbare fout. De andere kansvolle merries, Rhea Hollandia en Ria Olivier, gingen beter weg en nestelden zich achter de snel vertrok ken Rita BH. De grote favorieten Roland en Ronald schenen al geslagen door een onfortuinlijk vertrek. Vooral Roland, die zeker tachtig meter verloor. Zo begon dan die vreemde course, waar bij het course-publiek, tóch al geneigd tot de haastige prognoses over eigen tong viel bij het noemen van de namen der zeker schijnende winnaars. Eerst was het Ria Olivier die ten aanval trok en twintig meter nam. Aan de overkant ging echter haar lampje uit en Rhea Hollandia nam in grote speed de kop van haar over. Zij lag toen eigenlijk gewonnen in de course. Gewonnen? Jan de Vlieger dacht er anders over en lanceerde voor de laatste bocht met Ronald zijn grote aanval. Het publiek veerde op, onnodig overigens want Rhea capituleerde voor deze overmacht in een ADVERTENTIE FRANS VAN PAAIEN - ASSURANTIËN IODEWIJK VAN DEYSSEILAAH It LI' WAARIEM s lil 24*14 fatale galopade. En de opwinding zakte in een bij het teleurstellende idee van een Derby-finish zonder strijd. Ronald kon niet meer worden geklopt. Nog geen vijf seconden later roezemoes de er een nieuw alarmsignaal. Want hele maal buiten om het om de plaatsen strijdende veld, vloog een kleine zwarte schaduw als een zwaluw naar voren. Wie was dat? Roland? Onmogelijk, zeiden ken ners. En toch was het Roland, de beste driejarige die Nederland ooit heeft gehad, die op de laatste vijfhonderd meter zestig meter achterstand kwam goedmaken. Hij vlóóg en er klopten vele "warme harten voor hem, Nochtans zonder hoop. Want het kón niet. Met tweehonderd meter te gaan loopt men geen vijfentwintig meter in. Maar Jan de Vlieger wist het beter. Bezorgd keek hij over zijn schouder, bezorgd vroeg hij Ronald om het laatste. Tevergeefs. Want hoe zijn hengst vocht op de laatste meters, zijn brute kracht was niet opgewassen tegen de pure snelheid van de kleine Ro land, gedragen door de storm van de aan zwellende toejuichingen van het publiek, óók van hen wier guldentjes hij naar de maan liep. En pikeur Strooper, ineenge doken op de sulkey, smaakte in die wilde eindstrijd, die pas werd beslist op de laat ste meters, het zoet van de Derby-zege begeleid door het triomfantelijk geroffel van Rolands felle benen op de sintels. Een Derby om niet gauw te vergeten! Het Nederlands waterpolozcvental heeft in Zaandam de goede vorm van Tilburg, niet kunnen bevestigen. Na de overtuigende zege op de Fransen was de ploeg sterk favoriet voor de strijd tegen de Belgen, zo zelfs, dat men zich alleen nog afvroeg met welke cijfers de Belgische ploeg in de Zaan zou verliezen. Welnu, België heeft verloren en verdiend ook, maar de wijze waarop de zeven-vijf overwinning werd, behaald, was allesbehalve fraai en zal voor velen de grote verwachtingen voor het tournooi om de Trofeo Italia, dat over twee weken in Nijmegen begint, wel min of meer omver geworpen hebben. Frans Kuypcr was na afloop echter allerminst pessi mistisch gestemd. Tevreden was hij bij lange na niet, maar hij sprak het volste ver trouwen in zijn jongens uit. Inderdaad is in deze felle wedstrijd duidelijk aan het licht getreden wat er aan de ploeg ontbreekt, maar men vraagt zich af of deze gebreken wel weggewerkt zullen zijn vóór de strijd tegen de Joego- siaviërs en de Hongaren, om de gevaar lijkste tegenstanders in het Trofeo-tour- nooi te noemen, zal worden aangebonden. Wie heeft gezien hoeveel midachter Hennie Keetelaar aan snelheid heeft inge boet en hoeveel moeite deze speler had met het plaatsen van een bal van de ene naar de andere tweemeter-lijn, wie heeft opgemerkt hoe moeilijk Frits Smol het zware spel de baas kon en hoezeer het afwerken van de aanval door Van Feg- gelen aan overtuiging heeft verloren, die kan onmogelijk veel vertrouwen hebben in het succesvol verdedigen van de Trofeo Italia. Slechte wedstrijd Het was een slechte wedstrijd, die wei nig aantrekkelijks bood. Hieraan had het zware Belgische spel veel schuld. Van Feggelen zorgde al in de eerste minuten voor de nodige sensatie door een vrije kans onbesuisd tegen doelman De Smet aan te schieten. Het was de eerste van een reeks uitstekende saves van deze Belgische reus, die zijn vijftigste interland speelde. Voortdurend trok Smits, de mid achter, met de Belgische aanval mee en Van Feggelen liet men dus rustig liggen. Even had deze tactiek succes en toen Lau rent na een weloverwogen combinatie de bal vrij kreeg, was het nul-één voor Bel gië. De nieuwe midvoor van België bleek uit het goede hout gesneden en met ge vaarlijke handigheidjes was hij Keetelaar meermalen te vlug af. Toen Smits het tegen Van Feggelen wat al te bont maak te, kwam de gelijkmaker uit een straf- worp, maar even later stonden de Belgen weer voor na een doorslagbal van Lekime. Weer trok de Belgische verdediging naar voren en weer dobberde Van Feggelen in zi.in eentje voor het doel van De Smet. De bal kwam bij Cabout, die doorgaf naar Van Feggelen en met een keihard schot werd De Smet gepasseerd. Twee minuten later speelde zich precies hetzelfde af. Vy'eer onderschepte de Nederlandse defen sie een aanval en toen Bijlsma de bal naar Van Feggelen zond, had Nederland de leiding. Uit een strafworp bracht Lekime de stand voor rust op gelijke voet. De Brus selse midvoor gaf een minuut na de her vatting met een achterwaarts schot zijn ploeg voor de derde maal de leiding. Van Feggelen kreeg een strafworp te nemen en bracht de stand op 44. Toen kon Bijlsma zijn ploeg de leiding hergeven met een onverwacht schot. Met een boog- bal maakte de verrassend goed spelende Belgische midvoor even later opnieuw gelijk, maar toen waren de Belgen uitge speeld. Smits mocht weer eens buiten het veld gaan uitrusten, maar Van Feggelen miste de strafworp, toch maakte dezelfde speler uit een fraai diagonale omhaal 65 en kort voor het laatste fluitsignaal werd het 75 door Smol. Jeugd Het Nederlands jeugdzevental heeft als voorwedstrijd van de „grote" ontmoeting tussen Nederland en België een attrac tieve demonstratie gegeven. Kansloos ver loren de Belgische juniores met zeven één. In alle onderdelen van het spel wa ren de jeugdige pupillen van Frans Kuy- per superieur. Zij zwommen sneller, com bineerden beter en schoten zuiverder. De rust ging in met een vieréén voor sprong voor de Nederlandse jeugd, ont staan uit doelpunten van Keizer, Waale wijn en Mosterd (tweemaal), Collard, ver uit de beste Belg, had voor het tegenpunt gezorgd. Na een korte verslapping, werd ook in de tweede helft een ruime meerderheid getoond en Waalewijn, Keizer en Lamme voerden de stand toe'n op tot zevenéén. De opstelling van het Nederlands jeugd zevental luidde: Doel: Wagenaar ('t IJ); achter: Mosterd (AZ en PC), Bouman (HPC) en Waalewijn (HZ en PC); vóór: Lamme (Robben), Keizer (Neptunus, Amersfoort) en De Winter (Merwede). '■n Feggelen scoort het tweede doelpunt voor Nederland in de waterpolowedstrijd tegen België, die de Nederlanders met zeven-vijf wonnen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5