Tamelijk gunstige economische ontwikkeling voor rest van 1953 Dulles komt in Seoel laatste hand leggen aan pact met Rhee Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Ouden Sterke stijging der arbeids- productiviteit waarschijnlijk Mossadeq gebruikt methode van nazi's bij referendum Het woord is aan Aanrijding met dodelijke afloop in de Koningstraat Centraal Planbureau verwacht: Invloed van de overstroming Doodvonnissen tegen 11 Griekse communisten Hulp van V.S. voor Zuid-Korea indien het „wordt aangevallen n if id Santpoortse weduwe werd op slag gedood Overstroming in India vernietigt de oogst Allen bij verstek berecht, op leider Plumbides na Prins Bernhard in New York aangekomen Neirni op bezoek Weerrapporten 68e JAARGANG No 21 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 17 4 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NIEMAND IS ONVERVANGBAAR. Merkwaardigerwijze is er een Fransman, die deze waarheid vergeten heeft ten aan zien van een Duitser. Hij heet André Fon taine en hij spreekt in het dagblad Le Monde de mening uit, dat als Bondskan selier Adenauer bij de komende Duitse verkiezingen de strijd mocht verliezen dit het einde zou betekenen van de Europese integratie-politiek. De Franse kampioen voor dit beleid, Robert Schuman, is van het regeringstoneel verdwenen. De Ita liaanse kampioen, De Gasperi, heeft het na verlies bij de verkiezingen met zijn rege ring in de Kamer afgelegd. Als nu de laat ste der „drie groten van het kleine Europa" ook nog verslagen wordt is de integratie politiek dood. Dat is de eenvoudige rede nering van Fontaine, die op het eerste ge zicht wel aannemelijk lijkt maar het in wezen niet is. Misschien komt men licht tot dergelijk betoog in een gespannen naoor logse tijd, waarin nog gezocht wordt naar nieuw evenwicht en stabiliteit in de machtsverhoudingen en het uiterlijke beeld van de toestand zich zo snel en soms zo onverwacht wijzigt. Maar ondanks al die veranderingen groeien onder dat bewege lijk vertoon toch nieuwe verhoudingen en zijn stromingen ontstaan, die wel vaak in haar vaart gestuit worden maar zich niet laten keren en telkens weer nieuwe bed ding zoeken en vinden om haar drang door te zetten en haar doel te bereiken. Het hangt niet van enkele personen af of dit tenslotte geschieden zal: evenmin van onderbrekingen in hun regeringstaken die men in democratisch-geregeerde lan den trouwens verwachten kan als van de duur van hun broze levens. Broosheid mag in dit geval wel bijzonder gelden, om dat het drie oude mannen betreft. Van De Gasperi zal straks wellicht blijken, dat hij zijn taak zal voortzetten als minister van Buitenlandse Zaken onder de nieuwe pre mier. Adenauer zal, volgens velen, de Duit se verkiezingen opnieuw kunnen winnen. En wie weet, welke onverwachte wending in de Franse politiek Robert Schuman bin nen enkele maanden weer aan het bewind zou kunnen brengen? Maar ook als zij alle drie voor geruime tijd uitgeschakeld zou den worden zou dat niet het eind van de Europese integratie-politiek betekenen. Als die afhing van de weinige actieve jaren, die hun nog resten zou men haar slechts als een politieke proefneming, als een soort experiment moeten zien. Dat is zij niet. Zij is, in een reeds sterk veranderde wereld waarin grote machtsconcentraties zijn ontstaan en domineren, tot een practische noodzaak geworden, die niet met het heen gaan van staatslieden verdwijnt. Dat kan de stroom weer even doen horten, maar niet blijvend stuiten. Het valt hierbij weer op dat „de drie groten van klein Europa" oude mannen zijn. Nog ouder dan zij is Churchill, die binnen enkele maanden zijn tachtigste levensjaar zal ingaan. Met alle bewonde ring voor de grote qualiteiten die deze vier staatslieden getoond hebben, met alle be wondering ook voor hun vitaliteit moet men toch erkennen dat zij het einde van hun loopbaan nabij zijn en dat onderne mingsgeest en initiatief in de Europese lan den sterker zouden kunnen worden als jongeren daarin gezamenlijk aan bod kwa men. Zeker is dat niet, want ook in de staatkunde zijn jongeren niet altijd rijker aan durf en initiatief. Maar waarschijnlijk is het wel. Dat Europa oud is brengt niet de noodzaak mee dat oude mannen zijn staatkunde beheersen. Men zal, als een hunner zijn regeringspost of dit leven ver laten moet, altijd alarmerende commen taren te horen en te lezen krijgen over de vervaarlijke gevolgen die dit op politiek beleid zal hebben. En zij zullen altijd een deels opgeschroefd zijn en anderdeels be ïnvloed door streven om de belangrijke man te huldigen. De grote politieke ont wikkeling, die noodzakelijk is en dus komen moet, die voortgestuwd wordt op de machtige onderstroom, zal zich voltrek ken ook zonder hem. En de jongere man die hem waardig opvolgt misschien is hij niet de eerste opvolger, maar men zal hem vinden zal pas na enige tijd de er kenning vinden dat hij van hetzelfde of nog beter hout gesneden is. Want hij zal eerst op die hoge post kunnen bewijzen, dat hij hem waard is. Eerder heeft hij dat niet kunnen doen. Dat moet men ook eens bedenken als men klaagt, dat er zo'n ge brek aan grote figuren is. De Europese lan den moeten die figuren eerst de kans ge ven, te bewijzen dat zij groot zijn. En dan zal blijken dat zij meer van deze tijd zijn, hem vollediger aanvaarden en hem beter aandurven dan de ouden die hun voor gangers waren. R. P. In de Koningstraat te Haarlem is Maan dagmiddag om half vier een tweeëndertig- jarige weduwe, gewoond hebbend te Sant poort, onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Mevrouw A. E. BruinTrampe fietste in de Koningstraat in zuidelijke richting en werd ingehaald door een vrachtauto, die met matige gang reed. De bestuurder van deze auto reed op het linker deel van de straat. Mevrouw B. heeft op het ogen blik, dat zij werd ingehaald, vermoedelijk getracht twee wiclrijdei-s, die naast elkaar voor haar hadden gereden, te willen pas seren. Zij bleef met de riem van haar schoudertas achter een haak van de laad bak van de vrachtauto hangen en werd van haar rijwiel getrokken. Zij kwam ver volgens onder de auto, werd door een wiel overreden en was op slag dood. Het stoffe lijk overschot is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. De echtgenoot van mevrouw Bruin is kort geleden aan de gevolgen van een ver keersongeval overleden: zij laat twee jonge kinderen achter. Het Centraal Planbureau te 's-Gravenhage heeft het centraal economisch plan 1953 gepubliceerd, waarin beoogd wordt een indruk te geven van de te ver wachten economische ontwikkeling in Nederland gedurende de rest van 1953. Publicatie van dit plan is vertraagd als gevolg van de overstromingsramp, welke veranderingen in de berekeningen noodzakelijk maakte. Een van de belangrijkste veronderstellingen, die ten grondslag liggen aan de prognose voor 1953 is dat de stabilisatie van de prijzen op de wereldmarkt zal blijven voortduren. Men verwacht een neiging tot productiestijging tengevolge van de toenemende militaire inspanning. In grote trekken komen de veronder stellingen hierop neer, dat rekening is gehouden met een iets verdere daling der binnenlandse investeringen in vaste activa, met een vrij sterke toeneming van de militaire uitgaven, met een hernieuwde voorraadvorming en met een lichte stijging van het loonpeil. Ten aanzien van de arbeidsproductiviteit, die samen met het productieverloop bepalend is voor de werkgelegenheid, is de mogelijk heid van een aanzienlijke stijging voorzien, zodat de productie veel sterker zal kunnen stijgen dan de werkgelegenheid. binnen hetgeen aanvaardbaar geacht kan worden. Weliswaar zal het rijk een vrij belangrijk beroep op geldschepping moe ten doen, doch dit is op zichzelf geen reden tot ongerustheid. Eigenlijk doet de enige minder gunstige ontwikkeling zich voor in de sector der investeringen in vaste activa. De daar te verwachten verdergaande achteruitgang zal op den duur ongewenste gevolgen voor de werkgelegenheid hebben. De regering wil door enkele fiscale maatregelen in elk geval in 1954 en volgende jaren in deze sector een verbetering teweeg brengen. Verder dient te worden afgewacht of de industriële investeringen dan zoveel zul len stijgen als past bij het industrialisatie programma op lange termijn. Vóór de overstromingsramp deden de werkloosheidscijfers van de prognose geen verbetering in de werkgelegenheid ver wachten. Met het oog hierop besloot de regering verdere maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid te treffen. Dit werkprogramma, waaraan reeds een begin van uitvoering was gegeven, werd echter enigermate doorkruist door de overstro mingen. Uit het sindsdien gevoei'de overleg is een gewijzigd programma voortgekomen, dat een combinatie is van een gedeelte van het oorspronkelijke werkgelegenheidsprogram ma en het herstelprogramma. Deze zijn echter zo nauw met elkaar verweven, dat het niet doenlijk bleek de gevolgen van de ramp van de overgebleven werkgelegen- heidsmaatregelen te scheiden. De invloed van de overstromingsramp is tot uiting gebracht in verschuivingen en toenemingen in de activiteit op het gebied van de woningbouw en de weg- en water bouwkundige werken, en in een toeneming van de particuliere consumptie, verband houdende met het herstel van de geleden schade aan kleding en huisraad. Er mag echter niet worden verwacht, dat het her stel, dat volgens een voorlopige raming circa 900 millioen zou kosten, in 1953 voor meer dan ongeveer de helft zal kun nen worden verwezenlijkt. Minder werklozen Volgens de verwachtingen zal het werk loosheidscijfer ten opzichte van 1952 be langrijk kunnen worden verlaagd. De be talingsbalans zal op lopende rekening een overschot laten. Voorts ligt een zekere stij ging van het consumptiepeil per hoofd van de bevolking in de lijn der verwachtingen. Dit alles zou gepaard gaan met een ont wikkeling op monetair gebied, die blijft PATNA (Noord-Oost-India) (Reuter) De Kosi, bijgenaamd de „Rivier der Smar ten", ^ie in Noord-Bihar, in Noord-Oost- India, loopt, is buiten haar oevers getreden, waardoor een groot gedeelte van het dicht bevolkte district van Darbahanga is over stroomd. In de meeste delen van het overstroomde gebied vormen boten het enige vervoermid del. De Indische regering heeft tweeduizend boten ter beschikking gesteld. Men vreest, dat zestig tot zeventig procent van de rijst en maisoogst in het overstroomde gebied verloren is gegaan. Gemeld wordt, dat twee en half millioen personen door de overstromingen zijn getroffen. Veel werk in de bouwnijverheid Het is opmerkelijk dat de productie in de bouwnijverheid, ondanks de gememoreerde daling van de investeringen in vaste activa, aanzienlijk namelijk met 16 percent ten opzichte van 1951 zou moeten stijgen. De verklaring hiervoor is de binnen het afnemende investeringstotaal toenemende woningbouw en voorts de uitbreiding van de overheidsbestedingen, onder meer voor het herstel van de rampschade. De ge schatte productieloeneming in deze be drijfstak is van zodanige omvang, dat zo wel een sterke toeneming van de productie per werknemer, als een aanspreken van de arbeidsreserve in deze en aanverwachte bedrijfstakken nodig zal zijn. C ijfers Volgens de berekeningen van het Cen traal Planbureau zal het aantal werklozen in 1953 113.000 bedragen, waarbij 28.000 DUW-arbeiders. Het overschot op de be talingsbalans wordt geraamd op 570 mil lioen tegen 1800 millioen in 1952. Voorts wordt een financieringstekort voor het rijk verwacht van ongeveer 700 millioen. Vo rig jaar was er een overschot van 760 millioen. De totale schade van de overstromings ramp raamt het Centraal Planbureau op 1100 millioen, namelijk 900 millioen directe schade en 200 millioen door het verloren gaan van productiemogelijkheden, die voorts een daling van de uitvoer ten bedrage van ongeveer 80 millioen ten ge volge zal hebben. ATHENE (Reuter). Elf leiders der in Griekenland verboden communistische partij zijn door het Atheense militaire ge rechtshof ter dood veroordeeld. Tien der veroordeelden vertoeven in het buiten land. Zij werden bij verstek berecht. De elfde is Nicolas Plumbides, die schul dig is bevonden aan het leiden van een communistisch spionnagenet, dat in Grie kenland, ten bate van bij de Kominform aangesloten staten, was gelegd. Deze spionnage-organisatie zou in de afgelopen vier jaar Griekse militaire ge heimen aan communistische staten hebben uitgeleverd. De organisatie werd ook door deze landen bekostigd. Plumbides was voorts leider der verboden Griekse com munistische partij. Twee vrouwen die terecht stonden op beschuldiging van het verlenen van on derdak aan Plumbides, toen deze voort vluchtig was, werden tot gevangenisstraf fen veroordeeld. De verdediger van Plumbides deelde mee dat hij binnen 24 uur een verzoek voor een nieuwe behandeling van de zaak zal indienen. Volgens de Griekse wet kan het doodvonnis niet worden voltrokken, voordat zulk een verzoek is behandeld. Plumbides werd voor de rechtzitting naar het hof overgebracht uit het zieken huis, waar hij sinds zijn arrestatie in No vember van het vorige jaar wordt ver pleegd. Hij lijdt in ernstige mate aan tu berculose. Aanbod Toen vorig jaaar Nicholas Beloyannis op beschuldiging van spionnage ter dood ver oordeeld werd, zond Plumbides van uit zijn schuilplaats een brief, waarin hij de autoriteiten liet weten, dat hij zich .zou melden, als Beloyannis gratie zou worden verleend. Dit aanbod werd echter afgesla gen en Beloyannis werd terechtgesteld. Toen Plumbides later in Athene werd gearresteerd, beschuldigde het communis tische radiostation „Vrij Griekenland" te Boekarest hem er van, in dienst van de Griekse politie te hebben gestaan en zijn kameraden, onder wie Beloyannis, te heb ben „verkocht". TEHERAN (Reuter) Radio-Teheran heeft bekend gemaakt, dat de bevolking van Teheran Maandag bij referendum zich uitgesproken heeft vóór ontbinding van de Kamer, zoals door premier Mossadeq was verzocht. Naar schatting zouden meer dan 100.000 personen aan het referendum heb ben deelgenomen. Hiervan zouden slechts 67 tegen Kamerontbinding gestemd hebben. De kiezers kregen de keus uit twee soorten stemhokjes. Van de stemhokjes voor de voorstanders van ontbinding werd druk gebruik gemaakt, de andere bleven leeg. Vier stemhokjes van het laatste soort, die op het plein voor het parlementsge bouw waren opgesteld, waren verlaten. In de nabijheid bevonden zich slechts politie, militaire bewaking en controleurs. Boven de straten, die naar deze stemhokjes voer den waren spandoeken aangebracht met de tekst: „Zij die hier stemmen zijn ver raders en agenten van de Britten". Iedere stemmer moest zijn naam, leeftijd, adres en het nummer van zijn identiteitsbewijs op zijn stembriefje schrijven. De communisten, die de wens van pre mier Mossadeq tot Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen steunen, trokken Maandag in optocht door de straten en riepen vredesleuzen. Van incidenten is tot dusver geen mel ding gemaakt. mmtsm NEW YORK. (Reuter/AFP). Prins Bernhard is Maandagmiddag om 17.05 uur Nederlandse tijd per vliegtuig in New York aangekomen. De Prins zal een bezoek brengen aan zijn dochters, die op het ogenblik met va- cantie zijn in Cape Cod en daarna naai de Antillen reizen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Burns: De stand is slechts de stempel op de munt; de man is het goud. De gehele politieke situatie in Italië wordt momenteel be heerst door de vraag bij wie de te zwak gebleken Christen democratische partij van De Gasperi aan leuning moet zoeken. De keuze wordt ge maakt uit de rechtse monarchisten of de zeer linkse socialisten van Pietro Nenni. Na uitgebreide onder handelingen heeft president Einaudi op dracht tot vorming van een kabinet ge geven aan Piccioni, die het met de monar chisten wil proberen. Maar ook over sa menwerking met Nenni was gesproken en wanneer Piccioni niet slaagt, komt mo gelijk zijn kans. Men ziet hier Nenni (met zonnebril) bij het be treden van het Qui rinaal voor een be spreking met Einaudi. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden arriveerde Maandagmorgen op het Rotterdamse vliegveld aan de Hofdijk het eerste hef schroef vliegtuig een Sikorsky S-55, van de lucht dienst Rotterdam-Brussel. Hier zien we het momentwaarop het Sikorsk'1 hef schroef vliegtuig op het punt staat te landen. Op de voorgrond in gala-uniform gestoken leden van de kapel der Ko ninklijke Luchtmacht, die ter opluistering van de gebeurtenis aanwezig was. SEOEL (U.P. en Aneta). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles verwacht deze week een defensie verdrag te ondertekenen, waarin Amerika zich verplicht Zuid-Korea te hulp te ko men, indien deze republiek wordt aange vallen, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. Volgens de zegsman zal dit verdrag Ame rika het „recht" geven Amerikaanse strijd krachten in Korea te hebben zolang die voor de wederzijdse veiligheid nodig zijn. Dulles en een aantal hoge functionaris sen van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie zullen vandaag bespre kingen met president Syngman Rhee voe ren in verband met de komende Koreaanse vredesconferentie. Volgens de zegsman hoopt Dulles zijn besprekingen met Rhee in vier dagen te voltooien, een pact van wederzijdse defen sie te ondertekenen en Zaterdag naar Washington te vertrekken. Dulles verwacht dat hij het met Rhee eens zal kunnen worden over de definitieve détails van het veiligheidspact, en het document te ondertekenen terwijl zij in Korea zijn. Dit pact zou reeds vrijwel in kannen en kruiken zijn na een serie boodschappen, gewisseld tussen Seoel en Washington se dert assistent-minister van Buitenlandse Zaken Walter Robertson vorige maand een bezoek aan Korea heeft gebracht, ver klaarde de zegsman. Amerika gaat dit defensieverdrag slui ten ondanks de eis der communisten dat bij een vredesschikking de strijdkrachten der UNO tegelijk met de Chinese troepen teruggetrokken moeten worden. Ameri kaanse zowel als Koreaanse kringen leggen er echter de nadruk op dat het pact niet de deur zou sluiten voor overeenstemming op de vredesconferentie om gelijktijdig de troepen terug te trekken, hetgeen een her ziening van het veiligheidsverdrag zou eisen De commissie van toezicht Gen.-maj. Seven Grafstrom leider van de Zweedse delegatie bij de neutrale commis sie van toezicht der UNO, heeft Maandag avond bekend gemaakt, dat de commissie 8 Augustus heeft uitgekozen als voorlopige datum voor het uitsturen van inspectie- groepen naar Noord- en Zuid-Korea. Gemengde groepen, bestaande uit Zwit serse, Zweedse,Poolse en Tsjechoslowaakse leden zullen zich naar vijf havens in Noord Korea en vijf in Zuid-Korea, waardoor troepen en wapens krachtens de wapen stilstandsovereenkomst kunnen passeren, begeven. De groepen zullen in de havens gestationneerd worden om er op toe te zien, dat beide partijen de bepalingen van de overeenkomst naleven. De communistische leden van de com missie van toezicht hebben hun Zwitserse en Zweedse collega's verbaasd door de uit gebreidheid van hun staf. De Tsjechoslo waakse en Poolse delegatie tellen samen meer dan 300 leden, terwijl de Zwitserse groep uit 89 en de Zweedse groep uit 78 bestaat. De vijf punten, welke in Zuid-Korea zul len worden gecontroleerd, zijn: Intsjon (de haven van Seoel), de vliegvelden rondom Seoel, Poesan (de grootste Zuid-Koreaanse haven, in het Zuiden van het schiereiland), Taegoe (een belangrijk vliegveld in het binnenland) en de haven van Kangnoeng aan de Oostkust. In Noord-Korea zijn de vijf controlepunten: Sinoeidjoe (een grote luchtbasis vlak ten Zuiden van de Jaloe), Sinandjoe (een spoorwegknooppunt en luchthaven ten Noorden van Pjongjang), Hoengnam (een grote haven aan de Oost kust) en Manpowedjin, een belangrijk spoorwegcentrum by de Mandsjoerijse grens. 99 Amerikaanse regeringsfunctionarissen te Washington vermoeden, dat de Sovjet-Unie en communistische China voorbereidingen treffen om Noord-Korea op te nemen in een Aziatisch communistisch militair ver bond. Zij verwachten binnenkort een com munistische stap als tegenmaatregel tegen het door Amerika aan Zuid-Korea aange boden veiligheidsverdrag. (A.F.P.). De leider van de geallieerde delegatie bij de militaire bestandscommis sie, generaal Bryan, heeft aan de Noorde lijke delegatie medegedeeld, dat de Noor delijke delegatie medegedeeld',dat de Noor delijke gevangenen, die tijdens het trans port van Koje naar Seoel hun kleding en schoeisel hebben vernield, niet opnieuw zullen worden uitgerust. De generaal voeg de hieraan toe, dat de gevangenen hun kleding hadden v.ernield, om aan te tonen, dat zij slecht zouden zijn behandeld. Rode Krulsgroepen Een woordvoerder van de Noord-Ko- reaanse Rode Kruisgroep verklaarde Dins dag op het vliegveld van Seoel, dat zijn groep per vliegtuig naar het krijgsgevan genkamp op het eiland Koje was vertrok ken. Inmiddels is een Rode Kruisgroep van de UNO uit Kaesong vertrokken om Noor delijke krijgsgevangenkampen boven Pjongjang te bezoeken. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- T4 r* f3 UI UI SeisjiK toestand SS 5-Ë O zs Helsinki geheel bew W 6 19 0 Oslo onbewolkt WNW 1 20 0,1 Kopenhagen onbewolkt W 5 21 0 Amsterdam licht bew. ZZW 6 18 1 Londen zwaar bew. WZW 2 22 0 Luxemburg mist windstil 19 0 Parijs onbewolkt NNW 1 22 0 Bordeaux mist windstil 25 0 Grenoble zwaar bew. windstil 21 2 Nice half bew. NNW 1 26 3 Genève onbewolkt NO 8 20 1 Zürich mist windstil 20 8 Locarno onbewolkt O 2 24 0 Berlijn licht bew. W 2 19 0,1 Frankfort nevel windstil 21 0 München nevel NW 2 16 0,6 Wenen onbewolkt NW 4 17 9 Innsbruck geheel bew. windstil 15 6 Rome regen N 4 29 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met in hoofdzaak in het Noorden van het land tijdelijk enige lichte regen of motregen, maar later kans op kleine opklaringen. Ma tige tot krachtige wind tussen Zuid- West en West. Koel. 5 Augustus Zon op 5.07 uur, onder 20.24 uur. Maan op 0.14 uur, onder 18.11 uur. Hoog en laag water in IJmuidez Dinsdag 4 Augustus: Hoog water: 10.46 en 23.23 uur. Laag water: 6.03 en 18.38 uur. Woensdag 5 Augustus Hoog water: 12.11 en uur. Laag water: 7,26 en 20.08 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1