Russen accoord met conferentie over kwestie Duitse eenheid Aandeel Amerikaans leger in Korea's opbouw in discussie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Vier Prinses Irene veertien jaar Zij vragen echter uitbreiding agenda en deelneming van communistisch China Mossadeq tevreden over Perzische volk Het woord is aan Verklaring zvekte onrust Afgevaardigde wilde zelfs Dulles' ontslag Senator Knowland volgt Taft op Opperste Sovjet heden bijeen Bommenwerper brandend in de oceaan gestort Adonis keert naar Amerika terug Iets warmer weer is 11 3 Ook busomroep in Nijmegen Na het „referendum" Maar oppositie spreekt van „dreiging van bajonetten" Overstroming in Perzië eist vele slachtoffers Rusland wijst protest over vlieg-incident af SBH Weerrapporten 68e JAARGANG No 22 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 297e JAARGANG No 175 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Darniate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NU HEBBEN DE RUSSEN aan de En gelsen, Fransen en Amerikanen laten we ten dat zij accoord gaan met hun voorstel, om de Duitse kwestie in een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te bespreken. Gij zoudt dus kunnen zeggen, als ervaring u niet allang wijzer gemaakt had: die bijeenkomst zal dus ze ker gehouden worden. Maar gij weet wel dat dit nog zeer onzeker blijft. Het zou vaststaan als inderdaad de Russen, de Engelsen, de Fransen en de Amerikanen in grote meerderheid eenvoudige lieden, aan een paar secretarissen de opdracht ge geven hadden eens te gaan praten. Maar zo is het niet. De regeringen hebben ge correspondeerd per diplomatieke nota. Eenvoud doet zich daarbij niet voor. Daar hebt gij ten eerste het feit, dat de Sovjet- regering een agenda van twee punten heeft voorgesteld. Het eerste houdt in: „Bespre king van maatregelen ter vermindering van de spanning in de internationale be trekkingen." Het tweede is aldus gefor muleerd: „Bespreking van de Duitse kwes tie het vraagstuk van de hereniging en het sluiten van een vredesverdrag". En dan wordt er nog bij gezegd, dat succes bij de bespreking van het Duitse vraagstuk ook invloed zou hebben op een besluit aan gaande een vredesverdrag voor Oostenrijk. Dat ligt voor de hand, zegt gij? Niets ligt voor de hand. Alleen die twee punten van de agenda geven al aanleiding tot hetgeen men pleegt aan te duiden als diepgaande bestudering. Wat wordt bedoeld met maat regelen ter vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen? Welke maatregelen? Hoeveel? Waarom staat er vermindering en niet opheffing? Wat wordt precies verstaan -onder betrekkingen? En waarom is dit punt zo nadrukkelijk voor opgesteld? Waarom is het zo vaag? Het herinnert aan het voorstel van Churchill, die een eerste bijeenkomst (weliswaar op het hoogste niveau: dus van regeringslei ders, niet slechts van ministers van Bui tenlandse Zaken) alleen aan wederzijdse terreinverkenning wilde wijden, aan het scheppen van een gunstige sfeer. Dat von den de Russen, blijkens de uitingen van hun officiële dagbladen er bestaat geen persvrijheid in Sovjet-Rusland toen wel een goede methode. Maar de Amerikanen vonden dat niet. Sindsdien is het Westelijke voorstel in de vorm van een bespreking van de Duitse kwestie gegoten en heeft Churchill rust genomen. Hij neemt nog rust, ofschoon minder: hij is nu al van zijn eigen buitenhuis, Chartwell, naar het ambtsrbuitenhuis der Britse premiers, Chequers, gegaan. En zo'n ambtsbuiten huis is minder geëigend voor rust. Enfin. De Russen, van wie gij heus niet moet denken dat zij argelozer en onbevangener in hun brieven zijn dan de Westelijken, voeren nu aan dat een vrije discussie der internationale vraagstukken niet mogelijk is als de Westelijke mogendheden tevoren afzonderlijke overeenkomsten sluiten. Dat is te Washington gebeurd en dat zou een negatieve invloed op de besprekingen kun nen hebben, omdat d'e Westelijken zich te voren reeds zouden hebben gebonden. Het is bovendien in strijd met de bestaande internationale gewoonten en de bestaande overeenkomsten over conferenties, zeggen de Russen. Gij begrijpt zonder inspanning, dat zij met deze redenering niet alleen Churchill's oorspronkelijke voorstel bijval len en de Amerikanen ongelijk geven, maar bovendien bij voorbaat doen weten dat zij hun handen in onschuld zullen was sen als de conferentie mocht mislukken. Twee van de maatregelen ter vermin dering van de internationale spanning, die de Sovjet-regering onder punt 1 der agen da wil doen bespreken, noemt zij in haar brief. Maar zij doet blijken dat dit niet alle maatregelen zijn die zij beoogt, want zij voegt eraan toe „onder meer". Die twee maatregelen zijn: vermindering der bewa pening en het verbod om oorlogsbases op grondgebied van andere staten te bezitten. Het vraagstuk van vermindering van be wapening roept zoveel droeve herinnerin gen op, dat het gedachten-oor de kasten in alle kanselarijen onder de last der dossiers betreffende dit onderwerp hoort kraken. En wat de tweede geopperde maatregel betreft: zowel de Amerikanen als de Rus sen zijn rijk aan oorlogsbases op het gebied van andere staten. Dat wil zeggen: als men eenmaal precies weet wat oorlogsbases zijn. Hoeveel dus, en waar? Wie zal de op heffing controleren en tevens de eventuele herschepping verhoeden? Alleen over dit punt kan men zonder twijfel, met gemak een jaar confereren en het daarbij inge wikkelder maken dan het ooit geweest is. Dat de Russen de vier ministers tot vijf willen uitbreiden door er een communis tische Chinees aan toe te voegen schijnt voor de Amerikanen onaanvaardbaar, voor de Engelsen wel aanvaardbaar en voor de Fransen, die onderling verdeeld zijn over de vraag, of men aan de oorlog in Indo- China door onderhandeling een eind moet pogen te maken, een moeilijke zaak. Gij ziet hieruit dat de Russen geenszins arge loos zijn. Ook zou deelneming van die Chi nese minister de weg kunnen plaveien voor China's toelating tot de U.N.O. Daar willen de Amerikanen niet aan. Tenslotte maken de Russen ten aanzien van Duitsland nog een paar opmerkingen, die het Westelijke beleid hekelen. De Vier zijn nog niet bijeen. De zeker heid of zij bijeen zullen komen ontbreekt na dit Russische antwoord nog volkomen. Het is jammer, maar het is niet anders. Misschien valt het vervolg der briefwis seling ditmaal eens een keer mee, maar het laat zich zo niet aanzien. R. P. Utrecht blijkt niet de eerste gemeente in Nederland te zijn, waar de chauffeurs van de stadsautobussen zioh van een omroep installatie bedienen. Sinds de indienststel- ling van de trolleybussen in Nijmegen wordt daar het omroepsysteem in deze bussen steeds toegepast. De chauffeur, te gelijkertijd conducteur, heeft groot nut van deze wagen-omroep. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag als vertaler in de Indonesische taal beëdigd de heer R. Th. Praaning te Heemstede. LONDEN (Reuter-A.F.P.). De Sovjet regering heeft aan de regeringen van En geland, Frankrijk en de V. S. een nota overhandigd, betrekking hebbend op de bijeenroeping van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. De Sovjet-regering gaat accoord met het voorstel der Westelijke mogendheden om de Duitse kwestie op een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te bespreken. De Sovjet-nota is Dinsdag op de ambas sades der drie Westelijke landen te Moskou overhandigd, in antwoord op de Westelijke nota's van 15 Juli. De Sovjet-regering stelt een agenda van twee punten voor: Bespreking van maatregelen ter vermin dering van de spanning in de internatio nale betrekkingen. Bespreking van de Duitse kwestie het vraagstuk van de hereniging en het sluiten van een vredesverdrag. In het antwoord werd geopperd dat suc ces bij de bespreking van het Duitse vraag stuk ook invloed zou hebben op een besluit aangaande een vredesverdrag voor Oosten rijk. Herinnerd wordt aan de Sovjet-nota over Oostenrijk van 30 Juli. De Sovjet-regering stelt voor dat onder de maatregelen die moeten bijdragen tot een algemene vermindering van de span ning in de internationale betrekkingen, onder meer zullen worden besproken de kwestie van vermindering der bewapening en het verbod om oorlogsbases op grond gebied van andere staten te bezetten. Niet alleen de toestand in Europa, maar ook die in Azië maakt een bespreking van kwesties ter vermindering van de inter nationale spanning noodzakelijk, aldus de Sovjet-regering, die vervolgens de deel neming van continentaal China voorstelt» In hun voorstel voor een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken, gedaan na de conferentie te Washington, zeiden de Westelijke minis ters, zonder met name andere kwesties uit te schakelen, dat de agenda zou moeten omvatten de voorwaarden voor verkiezin gen van een regering voor geheel Duits land en bespreking van de Oostenrijkse kwestie, opdat Oostenrijk zijn onafhanke lijkheid zou herkrijgen. In haar antwoord-nota zegt de Sovjet- Unie, dat een vrije discussie der interna tionale vraagstukken niet mogelijk is, in dien de Westelijke mogendheden vooraf tot afzonderlijke overeenkomsten komen over de te bespreken kwesties. De voorlopige overeenstemming die de Westelijke mo gendheden te Washington hebben bereikt, zou daardoor een negatieve invloed op de besprekingen kunnen hebben, daar zij zich tevoren reeds gebonden zouden hebben. Dit is bovendien in strijd met de interna tionale gewoonte en de bestaande overeen komsten over conferenties, gehouden door ministers van Buitenlandse Zaken, aldus de nota. Geen onderzoek Het Duitse volk, zo zegt de nota, stelt in de eerste plaats belang in de regeling van TEHERAN. (AFP/Reuter). De Sjah van Perzië heeft Dinsdag, aan de voor avond van de „Dag van de Grondwet", in een korte radiorede het volk opgeroepen eendrachtig te zijn. Hij vroeg om sociale rechtvaardigheid en zei te hopen, dat iedereen de grondwet volledig zou eerbie digen. Na hem verklaarde premier Mossa deq te hopen, dat de nieuwe Madjlis( Per zische Tweede Kamer), die binnenkort zal worden gekozen, zal bestaan uit „werke lijke vertegenwoordigers" van het volk. Dit volk had, zo zei hij. Maandag bij de volksstemming over ontbinding van de huidige Madjlis „zijn bereidheid getoond om de grondwet te steunen". Mossadeq verklaarde, dat de oude Madjlis vol zat met „buitenlandse huurlin gen", die 't de regering onmogelijk maak ten hervormingen om het lot van de be volking te verbeteren uit te voeren. De fractieleider van de oppositie in de Perzische Kamer, Zadeh, heeft Dinsdag een verklaring uitgegeven., waarin hij de in Teheran gehouden volksstemming over de vraag, of de Kamer moet worden ontbon den, een vervalsing noemt. Volgens Zadeh had de bevolking van de hoofdstad dr. Mossadeq's politiek niet gevolgd. Slechts de ieden van de communistische Toedeh-partij hadden vrij hun stem uitge bracht, terwijl de andere kiezers „onder de dreiging van bajonetten" hadden gehan deld. De afgevaardigden van de oppositie, zo wordt tenslotte in de verklaring gezegd, beschouwen hun Mandaat nog van kracht en zullen het parlement niet verlaten. De militaire gouverneur van Teheran heeft de voornaamste tegenstander van de eerste minister, de religieuze leider Kasjani, laten weten, dat de politie des noods met geweld zijn woning zal binnen dringen om de „moordenaars" van de winkelier, die Zondag bij gevechten tussen aanhangers en tegenstanders van Kasjani in diens woning werd gedood, te arreste ren. Kasjani verklaarde hierop dat het slachtoffer een van zijn aanhangers was die door medestanders van dr. Mossadeq was gedood. De religieuze leider beklaagde zich er verder over, dat de politie zijn woning sinds drie dagen omsingeld houdt en dat een vijftigtal familieleden en vrienden van hem is gearresteerd. kwesties als het tot stand brengen van de nationale eenheid en het sluiten van een vredesverdrag. Het Westelijke voorstel om eerst te spreken over verkiezingen gaat deze fundamentele problemen uit de weg en zou leiden tot uitvoerige discussies over de vraag, of de toestand in Duitsland al dan niet moet worden onderzocht door be paalde vertegenwoordigers van andere lan den en over de vraag, hoe en waarom dit onderzoek, dat beledigend is voor het Duit se volk, moet worden uitgevoerd, aldus de nota. In de nota wordt ten aanzien van China nog gezegd, dat het Chinese volk „terecht het herstel van zijn wettige rechten in alle internationale zaken eist", dit niet te er kennen is in strijd met de gedachte van versteviging van de vrede en de interna tionale veiligheid, aldus de Sovjet-regering. Oostenrijk Het Oostenrijkse kabinet heeft Dinsdag de politieke commissie van de Tweede Ka mer verzocht, een antwoord op te stellen aan de Sovjet-Unie op haar nota van 29 Juli, waarin werd verklaard, dat de kwestie van het Oostenrijkse staatsverdrag zou kunnen worden opgelost als Oostenrijk het door de Westelijke mogendheden voorge stelde „verkorte verdrag" zou verwerpen. De commissie zal zich op 19 Augustus in een buitengewone zitting met het antwoord bezig houden. Het kabinet heeft verder besloten het Oostenrijkse memorandum van 12 Juni te publiceren, waarnaar in de Russische nota van 29 Juli abusievelijk verwezen werd als „het memorandum van 30 Juni". In een verklaring wordt gezegd, dat de Oostenrijkse regering haar ambassadeur in Moskou op 12 Juni opdracht had gegeven, de Sovjet-Russische minister van Buiten landse Zaken het volgende mede te delen: TEHERAN. (AFP). Volgens te Teheran ontvangen berichten heeft een overstro ming in de Perzische provincie Mazan- ueran aan de Kaspische zee twee dagen geleden talrijke slachtoffers geëist. De overstroming ontstond, doordat de rivier De Noer, dis tengevolge van zware regens sterk gezwellen was, buiten haar oevers trad. In het dorp Jarjoed Roebbar zijn tot dusverre 226 doden geteld. Het water kwam zo snel opzetten, dat het merendeel der inwoners niet de tijd had om zich in veiligheid te stellen. De materiële schade in deze bijzonder vrucht bare streek is geweldig. De Oostenrijkse regering is van mening, dat het Sovjet-Russische voorstel om de kwestie van het staatsverdrag door diplo matiek overleg te regelen mogelijk is en dat deze methode zal leiden tot het spoe dig sluiten van een verdrag. De Oosten rijkse regering verklaart in het memoran dum, zeer veel belang te stellen in het slui ten van een handelsverdrag met de Sovjet- Unie. Volgens de verklaring is het memorandum het enige, dat naar Moskou gezonden is en zijn de drie Westelijke Hoge Commissaris sen van de inhoud op de hoogte gesteld. MOSKOU, (Reuter) De Sovjet-Unie heeft aan de V.S. een nieuwe nota gezon den, waarin de Amerikaanse nota over het vliegtuigincident bij Wladiwostok van de hand wordt gewezen. In de nota wordt het protest van dertig Juli herhaald, dat de Amerikaanse bom menwerper, die door een Sovjet-jager, bo ven de Japanse zee werd neergeschoten, de Sovjet-grens bij Wladiwostok had ge schonden. In de nota wordt gezegd, dat de regering in het geheel geen inlichting heeft over de bemanning en het vliegtuig, dat wegvloog in de richting van de zee. Te Washington was verklaard, dat men inlichtingen had, dat een aantal leden van de bemanning (in totaal zeventien) door Russische schepen zouden zijn gered. Eén lid was opgepikt door een Amerikaanse torpedoboot jager. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Paul Géraldy: De herinnering is een dichter; maak er geen historicus van. Een door Paul Huf vervaardigde foto van Prinses Irene, die vandaag haar veertiende verjaardag viert. WASHINGTON (Reuter en A.F.P.). De verklaring van Foster Dulles voor diens vertrek naar Seoel, dat Amerikaanse troe pen zouden worden gebruikt bij de opbouw van Zuid-Korea, welke mededeling later door het Witte Huis werd gecorrigeerd, heeft in kringen van het Congres veel stof doen opwaaien. Een republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, Gross, heeft zelfs telegrafisch bij Eisenhower aange drongen op de terugroeping van Dulles uit Korea en zijn ontslag als minister van Buitenlandse Zaken. Volgens Gross had Dulles door te ver klaren, dat het tewerkstellen van Ameri kaanse troepen in arbeidsbataljons bij de wederopbouw van Korea door president Eisenhower was goedgekeurd, aangetoond, dat zijn activiteit eerder in het nadeel dan in het voordeel voor de Verenigde Staten was. Amerika is van plan technici van het Amerikaanse leger te laten helpen bij de wederopbouw in Korea, doch Amerikaanse troepen zullen niet „met schoppen en krui wagens" werken, aldus hebben Dinsdag functionarissen te Washington verklaard. In kringen van het Congres was aange nomen, dat herbouw van bruggen, wegen, scholen en ziekenhuizen in Zuid-Korea zo wel door gevechts- als andere eenheden zou worden verricht. Hiertegen bleken ver scheidene senatoren fel gekant te zijn. Het Witte Huis heeft thans echter bekend gemaakt, dat president Eisenhower niet van plan is Amerikaanse gevechtstroepen in Korea te gebruiken als arbeidseenheden. Inmiddels is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, Dinsdag in Seoel aangekomen, waar "hij besprekingen zal voeren met de president van Zuid-Korea, Syngman Rhee. Volgens het bericht van radio New York was Dul les vergezeld door Henry Cabot Lodge, de eerste afgevaardigde der V. S. bij de UNO en enkele van zijn voornaamste medewer kers. De Amerikaanse minister verklaarde nog, dat de V. S. en Zuid-Korea hun pogin gen om de eenheid van Korea op vreed zame wijze tot stand te brengen zouden trachten te coördineren. Uitwisseling begonnen krijgsgevangenen is begonnen. De eerste UNO-gevangenen die de uitwisselingspost bij het „Dorp van de Vrijheid" bereikten, waren Turken. Zij reden langs borden, waarop geschreven stond „Welkom De poort naar de Vrij heid", het kamp van ontvangst binnen. De Turken, gezeten in drie jeeps van Russische makelij, schreeuwden en wuifden. Er werden 400 geallieerde gevangenen vrijgelaten, deze eerste dag. Onder hen bevonden zich Fransen, Turken, Grieken, Britten, Amerikanen, Canadezen, Austra liërs en Zuid-Koreanen. Ook de geallieerden begonnen met de vrijlating van Noordelijke krijgsgevange nen, die staande in vrachtauto's met ge balde vuist wuifden naar hun landgenoten. Bewakingstroepen Een groep van negen man gaat het con tingent van India bewakingstroepen voor af. De groep zal een reis van een week door Korea maken en daarbij de gedemili tariseerde zóne en de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjong-Jang bezoeken. Daarna zal de regering van India worden medege deeld hoe sterk het contingent der bewa kingstroepen moet zijn. De republikeinse leden van de Ameri kaanse Senaat hebben Dinsdag William Knowland gekozen tot opvolger van Taft als leider van de republikeinen in de Se naat. De benoeming van de nieuwe repu blikeinse leider werd door 39 van de 46 republikeinse senatoren goedgekeurd. De 45-jarige Knowland is voorstander van krachtige steun aan generaal Tsjiang Kai Sjek en nationalistisch China. Hij is een aanhanger van de politieke beginselen van Taft en hij heeft meer belangstelling voor het gebied van de Stille Oceaan dan voor Europa. Vorige maand zeide Knowland te ho pen, dat de Westelijke landen het niet eens zouden worden over een conferentie van de Grote Vier. Senator Robert Taft, de Vrijdag overle den Amerikaanse Republikeinse staats man, is Dinsdag op zijn "buitenverblijf In- MOSKOU. (United Press). De opper ste Sovjet, het Russische parlement, zou heden in het grote paleis van het Kremlin bijeenkomen. Westelijke diplomaten zien met gespannen verwachting uit naar ver klaringen over de buitenlandse politiek. De agenda zou pas bekend worden als de beide huizen, de raad en de unie en de raad van de nationaliteiten, bijeen kwa men om hierover te stemmen alvorens in gezamenlijke zitting te gaan. Er bestaat echter geen twijfel aan, of het parlement zal de verwijdering van de vroegere vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken, Lavrenti Beria, goed keuren en een nieuwe vice-premier kiezen. Men verwacht niet anders of ook de be noeming van Sergei Kroeglov tot opvolger van Beria in het ministerie van Binnen landse Zaken zal door het parlement wor den goedgekeurd. Men verwacht dat premier Georgi Ma- lenkov, de minister van Buitenlandse Za ken Molotov, de minister van Defensie Nikolai Boelganin, en andere leden van het presidium en het centrale comité van de partij belangrijke verklaringen zullen afleggen over de binnen- en buitenlandse politiek. Waarnemers zeggen dat het een van de belangrijkste zittingen van de opperste Sovjet sedert het einde van de tweede wereldoorlog zal worden. Op de galerijen zullen zich alle buitenlandse diplomaten bevinden waaronder de Amerikaanse am bassadeur Charles Bohlen en de Britse ambassadeur Sir Alvary Gascoigne. LONDEN (Reuter). Amerikaanse en Britse schepen en vliegtuigen zijn heden ochtend een uitgebreide speurtocht begon nen naar overlevenden van een Ameri kaanse verkennings-bommenwerper, een Convair R.B. 36, een der grootste types ter wereld, die vanmorgen in de vroegte met brandende motoren in de Atlantische Oceaan is neergekomen. Uit een serie noodseinen van het vlieg tuig werd opgemaakt dat sommige passa giers en leden van de bemanning op onge veer vijfhonderd mijl ten Westen van de Ierse kust uit het toestel waren gespron gen. Twee uur later meldde een andere boodschap, dat ook de rest van de inzit tenden het vliegtuig verliet. Twintig a vijfentwintig man zou zich aan boord van het vliegtuig bevonden hebben, op weg van de basis Travis in Californië naar Lakenheath in Oost-Enge- land. Eenentwintig vliegtuigen, Britse en Amerikaanse, zijn van bases in Engeland dian Hill bij Cincinnati (Ohio) ter aarde opgestegen om aan de naspeuringen deel te Reuter bericht uit Panmoendjom, dat de uitwisseling van de UNO- en Noordelijke krijgsgevangenen Woensdag precies op het vastgestelde uur, één uur Nederlandse tijd, besteld. De begrafenis werd slechts bijge woond door familieleden en enkele per soonlijke vrienden van de overledene. In een kerk in de zakenwijk van Cincinnati is Dinsdag een uitvaartdienst gehouden. nemen. Ook een Britse torpedobootjager, de „Tenacious", is uit Londonderry in Noord-Ierland vertrokken. Aan alle koop vaardijschepen in de buurt is verzocht, naar de plaats des onheils te koersen De 43-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die op 22 November van het vorig jaar door de Amsterdamse vreemdelingen politie werd gearresteerd en na bijna zes maanden in het Huis van Bewaring te hebben gezeten op 15 Mei in vrijheid is gesteld, omdat de minister van Justitie af wijzend had beschikt op het uitleverings verzoek van de Amerikaanse regering, keert Donderdag met de uit Rotterdam ver_ trekkende „Veendam" vrijwillig naar zijn vaderland terug. Hij verliet dit in Decem ber 1950, ging naar Venezuela, vandaar over Curagao naar Europa en arriveerde via België in 1952 in Amsterdam. Adonis werd beschuldigd van omkoping. Hij zou als hoofdambtenaar op het bureau van de gouverneur van New Jersey 228.000 dollar als steekpenningen hebben aan genomen om een onderzoek door de justitie naar de gokhuizen en bookmakers-prac- tijken in Bergen County tegen te gaan. Men wist dat Adonis in Amsterdam verblijf hield en spoedig volgde dan ook een uit leveringsverzoek, met de bekende gevolgen. Na zijn vrijlating keerde Adonis terug naar zijn pension in de Van Breestraat te Amsterdam, in afwachting van de totstand koming van een regeling in Amerika, waar door hij bij terugkomst gevrijwaard zou zijn voor arrestatie. Hij bevindt zich name lijk nog steeds in staat van beschuldiging. In de Verenigde Staten kan men door het storten van een zogenaamde „bail" zich aan een arrestatie onttrekken. De onderhande lingen over deze waarborgsom zijn in eerste instantie mislukt, doch Adonis wil niet langer wachten om zijn gedane belofte, terug te keren naar de Verenigde Staten, gestand te doen. Zijn paspoort, door de Amerikaanse con sul-generaal te Amsterdam indertijd in op dracht van zijn regering ongeldig verklaard voor de Verenigde Staten, wordt thans van een aantekening voorzien, waardoor Adonis zijn vaderland zal kunnen binnengaan. Communisten in V.S. gedagvaard De federale grote jury te Philadelphia he^ft Dinsdag acht vooraanstaande commu nisten uit Pennsylvania gedagvaard op be schuldiging van samenzwering, met het doel de regering van de Verenigde Staten door geweld en vrees omver te werpen. Het K.N.M.I. deelt mede: Twee druksystemen zijn de laatste dagen bepalend geweest voor het weer in West- Europa: een depressie, die langzaam langs IJsland in Oostelijke richting bewoog en een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren over midden-Europa tot in Oost- Rusland. Tussen deze druksystemen ont stond op de oceaan een zeer krachtige Wes telijke luchtstroming met enkele storings fronten. Het eerste storingsfront bracht ons warme lucht van subtropische oorsprong. In de afgelopen nacht kwam het tweede front, dat bijna overal in het land enige regen bracht. Intussen is er op de oceaan weer een zeer actieve depressie ontstaan. Deze stuwt op nieuw grote hoeveelheden warme, vochtige lucht in de richting van West-Europa. Het ziet er naar uit, dat de warme lucht de ko mende nacht of morgenochtend Nederland zal bereiken. Aangezien deze lucht een hoog vochtgehalte heeft moet op veel be wolking en motregen worden gerekend. Verspreide opklaringen later niet uitge sloten. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- to 1 c ■OS -O-C 3d 60 "6 11 toestand as Stockholm regen ZZO 4 22 Kopenhagen zwaar bew W 6 5 Amsterdam zwaar bew. W 1 22 3 Edinburgh regen ZW 7 20 0,1 Londen zwaar bew. W 3 24 0 Luxemburg zwaar bew. WZW 3 20 0 Parijs geheel bew W 3 25 0 Bordeaux onbewolkt windstil 26 0 Grenoble onbewolkt Z 1 23 0 Nice onbewolkt NW 5 28 0 Genève nevel windstil 23 0 Zürich nevel ZO 1 22 0 Locarno onbewolkt ZO 2 26 0 Berlijn regen ZW 4 19 2 Frankfort zwaar bew. ZZW 6 22 0 München nevel ZZW 2 20 0 Wenen onweer ZZW 5 22 0 Innsbruck mist windstil 19 0 Rome zwaar bew. NNO 4 25 2 •1 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. IETS HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met tijdelijk wat lichte regen of motregen, maar later voorna melijk aan de kust van Holland en Zeeland opklaringen. Matige, later weer tot krachtig toenemende Zuid- Westelijke wind. Iets hogere tempera turen overdag. 6 Augustus Zon op 5.09 uur. onder 20.22 uur. Maan op 1.14 uur. onder 18.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 Augustus Hoog water: 12.11 en uur. Laag water: 7.26 en 20.08 uur. Donderdag 6 Augustus Hoog water: 0.50 en 13-35 uur. Laag water: 8.49 en 21.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1