Westelijken geven terughoudend commentaar op Russische nota Sovjet-Unie vermindert haar defensie-uitgaven Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dat overleg Explosie in Haarlems postkantoor Het woord is aan Vierde Divisie zal deelnemen aan „Grand Repulse" Men wil opheldering en onderling overleg, alleen in Parijs zijn sommigen optimistisch Opperste Sovjet bijeen Uit gebreide belastingverlaging voor de plattelan dsbevolking Alle onderwijzerssala- risseu worden „ontknikt" Suikerrantsoenering in Engeland ten einde Lichte schade, geen persoonlijke ongelukken Naguib naar Mekka Juin opperbevelhebber in Midden-Europese sector Wijziging geldt van 1 Januari 1953 af Prinses Wilhelmina uit Noorwegen teruggekeerd Prinses Irene vierde haar verjaardag in Cape Cod Frans-Spaans geschil over grot bijgelegd Weerrapporten el 68e JAARGANG No 23 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 297e JAARGANG No 176 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman DE JONGSTE Russische nota, waarin de regering in Moskou zich onder voorwaar den bereid toont tot het deelnemen aan een conferentie van vier ministers van Buitenlandse Zaken maar voorstelt er vijf van te maken, met de vertegenwoor diger van communistisch China erbij heeft in de betrokken Westelijke regerings centra de verschillende commentaren ge kregen, die te verwachten waren. Waarbij in Frankrijk ministers het onderling oneens zijn ten aanzien van het beleid in Indo china en in Amerika de regering nogal wat critiek in de dagbladen krijgt. Stewart Alsop, een zeer bekend en gezaghebbend commentator, noemt in de New York He rald Tribune de Europese politiek van Foster Dulles onrealistisch, in strijd dus met de werkelijkheid. Volgens hem zijn onafhankelijke waarnemers in Eyropa bij na eenstemmig van oordeel, dat de Euro pese Defensie Gemeenschap minstens ster vende is en waarschijnlijk al dood. De ver dediging van West-Europa wordt door velen uiterst moeilijk geacht zolang de Russen aan de Elbe staan. Zij menen, dat ontruiming van Oost-Duitsland door de Russen even aanlokkelijk is als herstel der Duitse eenheid en zijn bereid de E.D.G. prijs te geven om dit te bereiken. En inderdaad heeft het Westen veel troeven in handen, als het maar vereend blijft. Maar die eenheid wordt bevorderd door een gesprek met de Russen. Men kan moeilijk zien wat daaraan in de weg zou staan. Het Algemeen Handelsblad, Alsop cite rend, maakt deze opmerkingen: „De kern van het geschil lijkt wel te zijn dat de Verenigde Staten aan de communistische régimes, die met grote moeilijkheden te kampen hebben, nu geen adempauze wil toestaan. Dulles wenst kennelijk hun bin nenlandse moeilijkheden te vergroten en de systemen zelf te verzwakken. Economi sche sancties en propagandistische steun aan de tegenstanders kunnen daartoe dien stig zijn. Londen voelt minder voor deze ideologische strijd en streeft naar een ac- coord met de huidige regeringen, welker zwakte nu kan leiden tot het verminderen van buitenlandse spanningen en welker moeilijkheden haar tot concessies bereid zouden doen zijn. In West-Europa en in het Midden-Oosten is men meer geneigd tot accoorden, uitbreiding van het verkeer van goederen en personen en uitschakeling van conflicten tussen regeringen dan tot een „kruistocht" tegen systemen. De de mocratisering van de Sovjet-volken wordt eerder mogelijk geacht door meer contac ten met het Westen clan door het IJzeren Gordijn te bestendigen." Gij kunt in deze tegenstelling, die zeker in de laatste tijd duidelijk gebleken is, het verschil zien tussen de zelfbewuste houding van een machtig land als Amerika, bang voor niemand en bovendien levend in het besef van zijn sterke strategische positie door Oceanen van Rusland gescheiden en een voorzichtig beleid van het zozeer verzwakte, kwetsbare en nog immer ver deelde Europa. In die trant critiseren on getwijfeld veel Amerikanen de Europese opvatting. Maar daarmee zijn zij toch niet van de tegenstelling af. Er zit meer in, dat belangrijker schijnt. Dat wordt dan ook wel bewezen door de critiek, die Foster Dulles' beleid in Amerika zelf ondervindt. Alsop noemt, hoewel hij er niet hoopvol bij gestemd is, een onderzoek naar de op rechtheid van de Russen onvermijdelijk. Hij ziet niet in waarom men geen gesprek met hen zou houden. Hij schaart zich daarmee eigenlijk aan de zijde van Winston Chur chill, wiens oorspronkelijke voorstel im mers inhield dat men zou beginnen met elkaar te ontmoeten in een terreinverken ning, zonder van de eerste bespreking meteen grote resultaten te verwachten. In de tegenstelling tussen de West-Euro- pese opvatting en die der Amerikaanse regering valt onmiskenbaar het verschil tussen oude Europese diplomatieke erva ring en koppig zelfbewustzijn van het jonge Amerika te bespeuren. Dat eigenlijk wel heel jong in dit soort beleidvoering is, omdat het nog maar zo kort geleden zijn afzonderingspolitiek heeft prijsgegeven, en dat trouwens in zijn huidige regeringspar tij mensen telt, die in hun hart en over tuiging nog ^teeds isolationisten zijn. Als Foster Dulles de communistische régimes geen adempauze wil toestaan en hun stel sels verzwakken door economische sanc ties en hulp aan tegenstanders staat hij een beleid voor, dat tot verscherping van tegenstellingen moet voeren, terwijl de tegenpartij onmiskenbaar naar toenadering streeft. Verscherping van tegenstellingen blijft nooit tot onmiddellijke gevolgen beperkt, maar doet altijd langdurige na werking gevoelen, het meest wel in ver sterkt wantrouwen en daarmee in groeien de onwil om tot enig vergelijk te komen. Dit te willen riskeren zonder de kans te hebben aanvaard van een open gedachten- wisseling, om de oprechtheid der Russen te onderzoeken, lijkt meer op onstuimig handelen dan op beleid op lange termijn. Jarenlang hebben nu de grote strijders in de koude oorlog zich opgehouden in de ivoren torens van het Kremlin en het Ka- pitool zonder zich te verwaardigen, daar uit af te dalen om elkaar eens persoonlijk te ontmoeten. Het is waarlijk geen wonder dat het oude Europa, historisch belast met dure ervaring en wijzer geworden ten aan zien van de gevolgen van „kruistochten tegen systemen", het aloude woord „men vangt meer vliegen met honing dan met azijn" doet gelden en alles voelt voor over leg. Voor dat overleg, dat zo moeilijk te verwezenlijken schijnt te zijn en waarvan een der belangrijkste Amerikaanse dag bladen nu toch ook getuigt: Men kan moei lijk zien, wat eraan in de weg zou staan. R. P. LONDEN (Reuter). De Britse minis ter voor de Voedselvoorziening heeft mede gedeeld, dat hij de volgende maand de sui kerrantsoenering hoopte te beëindigen. Hij 6prak tevens de verwachting uit, dat vol gend jaar de invoer van vlees en bacon weer aan particuliere handelaars kon wor den overgelaten. Vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf vond in de oude kleedzaal van het hoofd postkantoor te Haarlem een ontploffing plaats, waardoor lichte materiële schade werd aangericht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Twee arbeiders waren bezig met het lak ken van de muren van de oude kleedzaal. Zij wilden juist hun werk even onderbre ken en begaven zich daartoe naar een andere kant van het lokaal. Op dat moment vond op de plaats, die zij net verlaten had den, een ontploffing plaats, die gepaard ging van een enorme steekvlam. Vermoe delijk is door onopgehelderde oorzaak de damp van de lak, die voor een groot per centage uit bènzol bestaat, in brand ge raakt. De gevolgen van deze ontploffing de knallen waren zelfs boven in het gebouw te horen bleken zeer mee te vallen. De beide arbeiders bleven ongedeerd, een der grote bovenramen werd de Zijlstraat inge- slingerd, maar overigens werd er geen schade aangericht. De brandweer, die ter plaatse was, behoefde niet op te treden. CAïRO, (AFP) De Egyptische presi dent, generaal Naguib, zal ter bedevaart naar Mekka gaan, aldus deelde radio- Caïro Woensdagavond mee. Hij was uitge nodigd door koning Ibn Saoed vap Saoedi- Arabië. Op een vergadering van de minis terraad is Woensdag besloten, dat de presi dent, ondanks drukke werkzaamheden, in de loop van de volgende week zal vertrek- Op Socsterberg is de eerste na-oorlogse Jeugdluchtvaartdag gehouden, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Vereni- ken< Hij zal te Riad besprekingen voeren ging voor de Luchtvaart. Foto: De jeugd maakte van deze gelegenheid gretig gebruik om de vliegtuigen van dichtbij te bekijken, met koning Ibn Saoed. terwijl bezadigder bezoekers een rustig plekje onder de vleugel opzochten. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Emerson: De grondslag van goede manieren is zelfvertrouwen. Aan de in September te houden NAVO- oefening „Grand Repulse" zal worden deelgenomen door de Nederlandse parate Vierde Divisie en de daarbij behorende parate legercorpstroepen. Er zal een ge allieerd legercorps worden gevormd, dat zal bestaan uit de Nederlandse pai'ate Vierde Divisie en een Britse tankdivisie. Dit legercorps zal onder commando staan van de Nederlandse luitenant-generaal A. T. C. Opsomer. Luitenant-generaal Opso- mer is commandant van het eerste Neder landse legercorps. De oefening zal worden gehouden in de Britse zóne van Duitsland, in ongeveer de zelfde trant als het vorig jaar eveneens in Duitsland gehouden oefening „Hold Fast". Er zullen ongeveer 40.000 militairen aan „Grand Repulse" deelnemen. Meer dan de helft daarvan zullen Nederlanders zijn, de anderen Britten. LONDEN (Reuter). Naar aanleiding van het Sovjet-antwoord op het Westelijke voorstel om een bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" te beleggen, heeft het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat de Russen het Westelijke voorstel wel iswaar niet hebben verworpen, maar dat de aard der ministersconferentie, zoals door hen voorgesteld, zo zeer verschilt van de bedoeling van de Westelijke mo gendheden, dat het Sovjet-antwoord eerst terdege moet worden bestudeerd, alvorens er een officieel commentaar op kan worden gegeven. MOSKOU (Reuter). De Opperste Sovjet is gisteren om 2 uur plaatselijke tijd haar aangekondigde zitting begonnen met een bijeenkomst van zeshonderd afgevaar digden van de Sovjet-Unie. De afgevaar digden hadden vóór zich een agenda van twee punten: bekrachtiging van de staats begroting voor 1953 en het verslag over de begroting 1951-1952 en bekrachtiging van de tussentijds genomen besluiten van het presidium van de opperste Sovjet sedert haar laatste bijeenkomst in Maart na Sta lin's dood, toen de regering van Malenkov bevestigd werd. Het eerst kwam de raad van de Unie (Eerste Kamer) bijeen. Deze vergadering werd bijgewoond door premier Malenkov, die door de 600 afgevaardigden luide werd toegejuicht, toen hij, tezamen met zijn eer ste plaatsvervanger, Lazar Kaganowitsj, de secretaris-generaal van het presidium van het centrale comité der communistische partij, Kroesjtsjev (die thans de derde man schijnt te zijn geworden), de voorzitter van de opperste Sovjet, maarschalk Worosjilov en minister van Buitenlandse Zaken Molo- tov op het podium plaats nam. Kroesjtsjev zat aan de rechterkant en Worosjilov aan de linkerzijde van Malenkov. De toegang tot de vergaderzaal, die in het Kremlin is gelegen werd bewaakt door wachtposten. Ook op verscheidene andere plaatsen in hét regeringscentrum waren wachtposten geplaatst. In de diplomatenloge bevonden zich tal rijke buitenlandse vertegenwoordigers on der wie de ambassadeurs van de V. S. en Groot-Brittannië en de zaakgelastigde van Frankrijk. Men verwacht, dat de zitting van de opperste Sovjet drie tot vier dagen zal duren. Twee uur later hield de raad van de nationaliteiten zijn openingsbijeenkomst, welke werd bijgewoond door president maarschalk Worosjilov, minister van Oor log; maarschalk Boelganin, minister Miko- jan en oud-president Sjvernik. De Sovjet-minister van Financiën, Zwe- rev, heeft Woensdagavond voor de opper ste Sovjet zijn begrotingsrede gehouden. Hij deelde mede, dat de ontwerpbegroting sluit met een overschot van 12,8 milliard roebel (ruim 12 milliard gulden). De ge raamde inkomsten bedragen 543,3 milliard, de uitgaven 530,5 milliard roebel. De of ficiële koers van de roebel is 100 voor 95 gulden. Voor de strijdkrachten is op deze begro ting voor 1853 een bedrag van 110,2 mil liard roebel uitgetrokken, tegen 113,8 mil liard het hoogste cijfer sedert 1945 in 1952. Andere posten op deze begroting zijn: nationale economie 192,5 milliard roebel (180,4 in 1952), sociale cultuur 129,8 mil liard-roebel (124,8 in 1952). De defensie-uitgaven bedragen 20.8 per cent van het toaal der uitgaven voor 153 (in 1952 was dit percentage 23,9, in 1951 21,3 en in 1950 18,5). Sprekende over de verdedigingsuitgaven verklaarde minister Zwerev.dat de Sovjet- Unie, terwijl zij een politiek van vrede en vriendschap voert, verdedigings-maatre- gelen treft tegen de vijanden van de vrede en dat de uitgaven voor de defensie de ver dedigingscapaciteit van het land aanzien lijk zouden verbeteren. Belastingverlaging De minister kondigde verlaging van tal rijke belastingen voor de plattelandsbevol king aan en zei, dat mannelijke landarbei ders ouder dan zestig jaar en vrouwelijke ouder dan 55, evenals dokters en landbouw deskundigen op de kolchozen, geen belas ting meer zullen behoeven te betalen. De aangekondigde belastingverlagingen voor de plattelandsbevolking zijn vervat in een voorgestelde nieuwe wet en belopen in totaal ongeveer 43 procent van de op het platteland geïnde belastingen. De wet voorziet in verdere verlagingen in de ko mende jaren, om de boeren schadeloos te stellen voor de vermindering van inkom sten uit de verkoop van landbouwproduc ten als gevolg van prijsverlagingen in de afgelopen jaren. Minister Zwerev deelde mede, dat de voorgestelde nieuwe belastingen de staats inkomsten op dit punt met 4,37 milliard roebel zullen verlagen. De boeren in de Westelijke gebieden van de Oekraine en in Wit-Rusland en de Baltische staten zullen de laagste belasting betalen, gemiddeld drie tot vijf roebel voor elke honderdste hectare land, in vergelijking met acht tot twaalf roebel in de meeste delen van Rus land, de Oostelijke Oekraine en andere delen van de Sovjet-Unie. De hoogste be lastingen worden geheven in centraal Azië, waar de belasting voor bevloeide land bouwgronden in Oezbekistan en Tadjuki- stan 22 roebel voor elke honderdste hectare bedraagt. Voorts verklaarde de minister, dat de regering heeft besloten alle achterstand in landbouwbelasting van de afgelopen jaren te annuleren. In West-Duitse regeringskringen is men van oordeel, dat in de Russische nota de Westelijke voorstellen, die alleen betrek king hadden op Duitsland en Oostenrijk, worden verworpen en dat de Sovjet-Unie een algemene gedachtenwisseling wenst. Men meent te Bonn met name, dat de Rus sen iiet vraagstuk der vrije verkiezingen in geheel Duitsland door het Westen als eerste voorwaarde voor een hereniging van Oost- en West-Duitsland gesteld heb ben omzeild. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken maakte bekend, dat er overleg met Engeland en Frankrijk nodig zal zijn om uit te kunnen maken, of de nota uit Moskou een aanvaarding van het Westelijke voorstel inzake een ministers conferentie over Duitsland en Oostenrijk inhoudt. Functionarissen te Washington zijn het er met West-Duitse kringen te Bonn over eens, dat een uitbreiding van de agenda voor deze conferentie, zoals door de Sovjet- Unie voorgesteld, slechts het tot stand ko men van een oplossing van het Duitse en het Oostenrijkse vraagstuk zal vertragen. In Parijse kringen is men van mening, dat de Sovjet-Unie zó ruime besprekingen wenst, dat algehele overeenstemming tus sen Oost en West kan worden bereikt. Verscheidene parlementsleden spraken zich uit voor aanvaarding van het Russi sche voorstel voor besprekingen zonder beperkingen van de agenda. Volgens deze kringen wordt door het Sovjet-voorstel om ook te spreken over de toelating van communistisch China tot de U.N.O., de deur geopend voor onderhandelingen, die mogelijk tot beëindiging van de strijd in Indo-China kunnen leiden. Bondskanselier Adenauer verklaarde Woensdagavond op een verkiezingsbijeen komst te Trier, dat de Sovjet-nota veel „onduidelijke en onnauwkeurige" verkla ringen bevat, die zouden moeten worden opgehelderd alvorens de internationale spanning werkelijk zou kunnen worden verminderd. Volgens Adenauer dient de Sovjet-Unie vier vragen te beantwoorden: Waarom antwoordt de Sovjet-Unie niet op het voorstel om in heel Duitsland vrije verkiezingen te houden. Is zij bereid hier over te spreken? Is de Sovjet-Unie van plan vast te hou den aan haar vroegere standpunt, dat het Duitse vredesverdrag uitgewerkt moet worden door de vier mogendheden onder ling en daarna eenvoudig moet worden voorgelegd aan een regering voor geheel Duitsland? Is de Sovjet-Unie bereid een regering voor geheel Duitsland vrijheid van hande len in binnen- en buitenland te geven? Is de Sovjet-Unie bereid de veiligheid van Europa en daardoor van Duitsland te verzekeren? Bidault, de Franse minister van buiten landse zaken, toonde zich Woensdagavond pessimistischer dan parlementaire kringen eerder op de dag. Na een kabinetsverga dering ten huize van president Auriol te Rambouillet verklaarde hij, dat de Sovjet nota „niet erg bemoedigend is". Tegenstelling De A.N.P.-correspondent in Bonn schrijft: In de bondsrepubliek heeft het aanbod van de Sovjet-Unie om met de Westelijke grote drie over het Duitse vraagstuk te onderhandelen opnieuw ge leid tot een demonstratie van de tegen stellingen van inzichten van regering en oppositie. Bondskanselier Adenauer zin speelt op de risico's die naar zijn mening liggen in een conferentie over Duitsland zonder een vooraf vastgestelde agenda, en hij geeft de voorkeur aan een voortzetting van de nu weer herleefde briefwisseling met Moskou, waarbij naar zijn mening de bondsregering „raadgevend" zal moeten meewerken. Daarentegen is de socialisti sche oppositie, volgens een door haar leider Erich Ollenhauer afgelegde verklaring, door de nota gesterkt in haar overtuiging, aat geen verdere voorwaarden voor een conferentie behoeven te worden gesteld en dat alle hangende kwesties nu beter in directe besprekingen dan door middel van voortgezette briefwisseling kunnen worden opgelost. Woordvoerders der coalitiepart ners van de kanselier, de liberale en de Duitse partij, hebben te verstaan gegeven, dat naar hun mening de nota weinig of geen uitzicht op een succesvolle conferen tie biedt. Londens commentaar Onze correspondent in Londen schrijft: De eerste reactie op het Sovjet-ant woord inzake de voorgestelde ministers conferentie der Grote Vier is teleurstelling. Het beste dat gezegd kan worden is, dat de deur geopend blijft. Men kan moeilijk zien hoe de Verenigde Staten aan de conferentie zullen kunnen deelnemen als de Russen hun voorwaarde dat China vertegenwoor digd moet zijn, handhaven, omdat Wash ington het regiem van Peking niet erkend heeft. Het is echter niet onmogelijk dat Moskou de voorwaarde slechts heeft ge steld als manoeuvre in het diplomatieke spel om druk uit te oefenen op het Wes ten. Gezien Churchills oorspronkelijke voorstel om alle problemen, die Oost en West verdelen, te onderzoeken, kan Lon den niet afwijzend staan tegenover het principe van een wijdere agenda. Overigens valt het te bezien of Enge land bereid is om nu al met China aan één tafel te gaan zitten. Uit het Lagerhuisdebat van vorige week is wel gebleken, dat ook de Britten er weinig voor voelen nu reeds aan te pappen met Peking, hoewel zij aan de andere kant realistisch genoeg zijn om te beseffen dat het rode China op de duur niet buiten de kring kan worden gehouden. PARIJS, (Reuter-AFP) De Franse regering heeft maarschalk Juins benoeming tot opperbevelhebber van alle N.A.V.O.- strijdkrachten van de Midden-Europese sector goedgekeurd. Maarschalk Juin zal twintig Augustus het opperbevel van alle strijdkrachten van de Midden-Europese sector op zich nemen. Reverend Johnson, de 79-jarige rode deken van Canterbury, vertoefde Woensdag op Schiphol. De deken, die de gehele kerke lijke wereld in opschudding brengt door zijn communistische ideeën, kwam uit Londen en was op doorreis naar Praag. In Boekarest neemt hij deel aan het com munistische jeugdfestival. Nadat hierover in de commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwij zend personeel bij het lager onderwijs na der beraad was gepleegd, heeft de regering besloten de zogenaamde volledige ontknik- king der onderwjjzerssalarissen voor alle onderwijzers te doen gelden. Met de wij ziging, welke de salarisregeling der on derwijzers hierdoor dient te ondergaan, heeft de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken zich dezer dagen verenigd. Het ligt in het voor nemen aan deze salariswijziging terug werkende kracht te verlenen tot 1 Ja nuari 1953. Prinses Wilhelmina is Dinsdag 4 Augus tus van haar vacantie-reis in Noorwegen weer in het vaderland teruggekeerd. Zij verbleef enige dagen in Oslo, vertrok daar na naar Bergen, waar zij aan boord ging van het s.s. „Luna" om enige dagen te Svolvaer op de Lofoten te schilderen. Aan boord ven de „Luna" reisde de Prin ses nadien weer terug naar Bergen, alwaar zij ook enige dagen verbleef om van Sta- vanger weer per vliegtuig terug te keren. Prinses Irene heeft een zeer rustige ver jaardag gehad te Cape Cod, waar zij met Prinses Beatrix op vacantie is. De geschen ken, die Prins Bernhard voor haar meege bracht had, lagen toen zij opgestaan was op de tafel uitgestald. Prins Bernhard moest tegen de middag weer vertrekken om zich naar Curasao te begeven. De Prinsessen vergezelden haar vader naar het vliegveld. Nadat zij waren teruggekeerd werd er een partijtje gegeven. De 23 Franse onderzoekers, die wil len afdalen in de grot in de Pyreneeën zijn Woensdag tot overeenstemming ge- kamen met de Spaanse autoriteiten, die tot dusverre de Fransen de toegang tot de grot ontzegden, omdat deze haars inziens op Spaans grondgebied ligt. Men is nu overeengekomen, het betrok- gebied als „neutrale zóne" te beschouwen, tot dat een speciale commissie de Spaanse aanspraken zal hebben onderzocht. Voorts werd besloten, dat vier Spaanse geologen aan de tocht kunnen deelnemen, waardoor gesproken zal worden van een „Frans- Spaanse" expeditie. In ruil voor deze Franse concessies, heeft de Spaanse rege ring aangeboden, het onderzoek met een ring aangeboden, het onderzoek met onge veer tienduizend gulden te steunen. Het doel van de tocht is tweeledig: het naar boven brengen van het stoffelijk over schot van Marcel Loubens, die bij de expe ditie van het vorige jaar het leven liet en in de grot werd begraven en het nagaan van de loop van een onderaardse rivier, die men wil gebruiken voor het opwekken van electrische stroom. (Reuter). (Van hedenmorgen 7 uur) 60 weers- '5 toestand f, 5 n Sa. SS 60 -Ë 2 Sr Si 41 555 Stockholm zwaar bew. NNW 3 18 11 Oslo licht bew. NW 2 19 1 Kopenhagen regenbui W 7 19 0,6 Amsterdam zwaar bew. WNW 6 18 0 Helsinki regenbui OZO 3 17 12 Edinburgh geheel bew. WZW 5 18 0 Londen zwaar bew. WZW 2 23 0 Luxemburg zwaar bew. NW 2 20 4 Parijs geheel bew. WNW 5 25 0 Bordeaux onbewolkt N 1 29 0 Grenoble licht bew. windstil 26 0 Nice zwaar bew. NW 4 27 0 Genève nevel windstil 26 0 Zürich geheel bew. W 9 24 0 Locarno half bew. O 1 27 0 Berlijn zwaar bew. W 5 21 2 Frankfort geheel bew. WZW 2 24 3 München regen NNO 5 23 9 Wenen regen NNW 4 24 3 Innsbruck regen windstil 25 0,1 Rome onbewolkt NO 4 28 0 •l Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt en bijna overal droog. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West. Koudere nacht. De zelfde middagtemperaturen als van daag of iets hogere. 7 Augustus Zon op 5.10 uur, onder 20.20 uur. Maan op 2.23 uur. onder 19.24 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 Augustus Hoog water: 0.50 en 13.35 uur. Laag water: 8.49 en 21.25 uur. Vrijdag 7 Augustus Hoog water: 1.59 en 14.32 uur. Laag water: 9.57 en 22.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1