Huurverhoging en belasti ngve rlagi ng Oost-Duitsland beducht voor condities bij voedselaankoop Derde Divisie daverde vannacht naar operatieve bestemming Agenda voor Haarlem Fa. B. ENGELENBERG 3 Voorlopig Verslag der Tweede Kamer verschenen Overigens wel animo voor Conants aanbod Zes Ambonezen mogen niet in Nieuw Guinea blijven Staking legt Franse P.T.T. goeddeels lam Schepen speuren naar overlevenden van RB 36 Uitwisseling van gevangenen op Korea Invalide padvinders kamperen in België Transport verliep volgens schema GAAT U MET VACANTIE? Zij worden naar Nederland overgebracht Volgens laatste opgaven vier man gered Kerkelijk Nieuws Waterleidingbuis van plastic Onder hen zijn 160 jongens uit Nederland V.S. eisen schadevergoeding DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 De Tweede Kamer heeft haar Voorlopig: Verslag uitgebracht over de belasting-wets ontwerpen: verlaging van de accijns van suiker: vrijstelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel: wijziging van de Inkomstenbelasting, van de Loonbelasting en van de Vermogensbelasting; verlaging van de Personele belasting: fiscale voor zieningen in het belang van de werkge legenheid op langere termijn, wijziging van tic Huurwet. De regering heeft in de toelichting op het wetsontwerp houdende fiscale voorzie ningen in het belang van de werkgelegen heid op langere termijn te kennen gegeven, dat in budgetair opzicht de mogelijkheden beperkt zijn en dat de financiële conse quenties van de overstromingsramp haar invloed op de voorstellen hebben doen gelden. Naar aanleiding hiervan merkten vele leden op, dat in brede kringen van het Ne derlandse volk helaas wantrouwen is ont staan in de gedegenheid van allerhande ramingen, in het bijzonder van de ramingen der middelen. Deze leden noemden het een dringende eis van algemeen belang dit wantrouwen te bestrijden, waartoe wel in de eerste plaats een grondige en duidelijke verantwoording van de grondslagen en motiveringen der ramingen noodzakelijk is. Zij vroegen onder meer in hoeverre de thans summier medegedeelde belastingver laging beperkter is gehouden in verband met de watersnoodramp en welke invloed deze ramp in het bijzonder zal hebben op het nationale inkomen en de nationale be stedingen in 1953 en 1954. Vele andere leden waren van mening, dat het voorgestelde complex van maat regelen nog een aanvulling behoeft, welke op het terrein van de kostprijsverhogende belastingen kan liggen, doch ook op andere wijze kan worden tot stand gebracht en wel door een zodanige algemene en bindend voor te schrijven loonsverhoging, dat de consumptiebeperking, voor zover nog aan wezig, volledig wordt opgeheven. Verscheidene leden die van oordeel waren, dat de voorgestelde reeks van kleine maatregelen een weinig forse indruk maakt, wezen op twee ernstige bezwaren, welke naar hun mening de belastingpoli- tiek aankleven. In de eerste plaats krijgt de belastingpolitiek noodzakelijkerwijze een onstabiel karakter, wanneer men telkens van oogmerk moet verwisselen. Nagenoeg permanent zijn er belastingwijzigingen aan de orde, dan weer verhogingen en dan weer verlagingen, soms van dezelfde belasting. Ook de thans aanhangige voorstellen ken merken het onstabiele belastingbeleid, zo merkten zij op. Wat de voor het bedrijfsleven voorge stelde belastingverlichtingen betreft, had den vele leden overwegend bezwaar tegen bet voorstel om aan de belastingverlich tingen ten bate van het bedrijfsleven wederom terugwerkende kracht te ver lenen, terwijl de overige maatregelen pas 1 Januari 1954 zullen ingaan. De consump tiebeperking is destijds voor allen tegelijk ingevoerd en moet derhalve ook voor allen tegelijk worden afgeschaft. Een van de grootste bezwaren tegen de ontworpen maatregelen achtten verschil lende leden het feit, dat daarbij onvoldoen de aandacht wordt geschonken aan de mid- denstandsbedrijven. Deze zouden zich zien gesteld tegenover een verhoging van de huur van de bedrijfspanden tot 150 procent en een loonsverhoging van het personeel. Aan deze bedrijven zal vrijwel geen arm slag worden gegeven voor haar investerin gen. Indien de regering inderdaad aan de gerechtvaardigde verlangens van de mid denstand wil tegemoet komen, zouden onder andere verlaging van de verevenings heffing en van de premie van de kinder bijslag in aanmerking komen. Compensatie voor huurverhoging Vele leden waren van oordeel, dat in be ginsel moet worden gestreefd naar een vol ledige compensatie der huurverhoging voor alien, die deze verhoging niet kunnen dra gen. Voor de loontrekkenden achtten zij een loonsverhoging onmisbaar, doch zij ADVERTENTIE Iinctfttraai »'4v?»»'irRm - T<-1. I OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN DONDERDAG 6 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Zuider- -apel: Spreker G. Nieuwenhuysen, 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Spaarne: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Haven der verleiding", 18 jaar, 8.15 u. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Twee in een auto", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dief", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Lido: „Help, ik ben soldaat", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Cty: „Tour de France 1953" 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 7 AUGUSTUS Concertgebouw: Piano-avond Theo van der Pas. 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7.30. 8.30 en 9.20 uur. Openluchttheater: „Afrikaanse negershow", 8.30 uur. Minerva: „Een koningin wordt ge kroond", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „De gelaarsde kat", alle leeft., 10.30 uur; „The Quiet man", 14 jaar, 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ton en Jerry", alle leeft., 10.30 uur; „Sterren stralen overal", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ge vleugelde acrobaten", alle leeft., 10.30 uur; „The Crimson Pirate", alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinosn Crusoë", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „In de penarie", alle leeft.. 11 uur; „Melody Time", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Do nald Duck en zijn dolle avonturen", alle leeft., 10.30 uur; „In de bres", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Circusbloed' 14 jaar. 2.30. t au 0.15 uur. wezen er op, dat een loonsverhoging niet behoort te worden beperkt tot hen, wier loon beneden een bepaald peil ligt. Zij meenden dat de loonsverhoging, be nevens de opheffing der resterende con sumptiebeperking, in het algemeen bindend zouden moeten worden voorgeschreven en dat het bovendien juist zou zijn hiermede de na-oorlogse periode van abnormale be moeiing van de overheid met de loonvor ming af te sluiten en het zwaartepunt van de verantwoordelijkheid hiervoor te ver leggen naar het georganiseerde bedrijfs leven. Bij een nieuwe loonronde rekenden deze leden eveneens op een verhoging van het bedrag van de kinderbijslag per kind en op een verbetering van de progressie naar het kindertal. Wel rees bij hen de vraag, welke invloed de loonsverhoging zal hebben op de werkgelegenheid en op een nieuwe stijging van de kosten van levens onderhoud voor de gehele bevolking. Zij vroegen zich af, of niet ter voorkoming van ernstiger moeilijkheden en nieuwe onbil lijkheden een verlichting zal moeten wor den gevonden door afschaffing of verlaging van de Vereveningsheffing. De vergetengroepen Wat de bijzondere maatregelen voor de „vergeten" groepen betreft, was het vele leden opgevallen, dat de regering wei aparte maatregelen aankondigt voor de genen, die sociale uitkeringen ontvangen en voor hen, die van overheidswege zijn ge- pensionneerd, maar dit helaas niet doet met betrekking tot de overige „vergeten" groepen, met name de zelfstandigen. Voor de zelfstandigen, waarvoor deze wet niet geldt, dachten deze leden aan een volledige fiscale compensatie. Vele andere leden konden zich vereni gen met de zienswijze van de regering, dat de huurverhoging met een volledige com pensatie voor de huurders gepaard dient te gaan. Tegen de voorgestelde verlaging van de suikeraccijns, de omzetbelasting en de personele belasting hadden zij geen be zwaar. Wel meenden zij te moeten waar schuwen tegen de verwachting van een automatische prijsdaling bij verlaging van de kostprijsverhogende belastingen. Vele leden juichten het toe, dat de In- komsten- en de Loonbelasting aan de voet van de tabel zullen worden verlaagd. Zij vroegen zich af, of de verlaging niet moet worden doorgetrokken ten behoeve van de middengroepen. De voorgestelde vferlaging van de Inkom stenbelasting zal alleen voor de allerlaag ste inkomens een geringe verlichting be tekenen, maar voor de lage en middelbare inkomens van geen betekenis zijn. Dit schriele voorstel, aldus deze leden, zal slechts leiden tot een enigszins verder gaande nivellering. De grondfout schuilt in de gedachtengang, waarin men uitgaat van het in theorie gecreëerde, doch geluk kig nog niet bestaande standaardgezin. Hierdoor ontstaan allerlei wanverhoudin gen, zo meenden zij. Huurverhoging Met de bedoeling van het wetsontwerp inzake huurverhoging: een verdere aan passing tot stand te brengen van de huren aan het gestegen kosten- en lastenpeil van het gebouwd onroerend goed, konden zeer vele leden instemmen. Zij betreurden het dat de voorgestelde huurverhoging indien de Kamers er mee instemmen pas 1 Januari 1954 van kracht zal worden. Vele leden hadden er nota van genomen, dat de voorgestelde huurverhoging tot ge middeld 141 pet. van het peil van 1940 zo- De Wester Veemarkt te Deifz werd Woensdag voor de vijfde maal gehoiiden. De Com missaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. Kesper, vereerde de veemarkt met een bezoek en maakte met de burgemeesters uit Delft en omgeving een rondgang over de terreinen. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vaeantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE wel afwijkt van het percentage, dat de meerderheid van de Sociaal-Economische Raad nodig oordeelt, als van het door de minderheid van de S.E.R. voorgerekende. Zij hadden de indruk, dat de gedachten- ging van de meerderheid van de S.E.R. is overgenomen. Alleen de cijfers zijn anders. Wijkt het standpunt van de regering nu van dat van de S.E.R. af op grond van de beperkte compensatiemogelijkheden of op grond van een aantasting van het door de S.E.R. gebezigde cijfermateriaal? Men had de indruk gekregen dat zowel het een als het ander het geval is. Dan is het echter wel toevallig, zo meenden deze leden, dat de beperkte mogelijkheden van compen satie juist zijn uitgeput op het punt, waar de regering met haar van de S.E.R. afwij kende specificatie van de bruto huurprijs uitkomt. Deze leden achtten het wense lijk, dat de regering alsnog zou duidelijk maken waarom de compensatiemogelijk heden zo beperkt zijn, dat het niet moge- iijk is verder te gaan dan tot 141 pet. Bedrijfspanden In de Memorie van Toelichting zegt de regering, dat ten aanzien van bedrijfspan den niet meer van een belangrijke schaar ste kan worden gesproken. Naar de mening van vele leden is dit, althans wat de win kelpanden betreft, niet in overeenstem ming met de werkelijkheid. Een vrij alge meen gehoorde klacht is juist, dat de bouw van winkels ten achter blijft bij die van woningen. Deze leden waren van mening, dat het percentage van 30 van de huurprijs op 31 December 1953, waarmee de huren van bedrijfspanden mogen worden ver hoogd volgens het ontwerp, tot een bedui dend lager peil dient te worden terugge bracht. Daarop zouden dan verhogingen kunnen worden toegelaten, die tussen ver huurder en huurder vrijwillig worden overeengekomen. Vele leden konden instemmen met het standpunt van de regering, dat de voor gestelde huurverhoging geheel aan de ver huurders ter beschikking zal komen. Vele andere leden waren van oordeel dat een verdere huurverhoging gepaard zal dienen te gaan met de vorming van een huuregalisatiefonds. De huurverhoging be hoort beperkt te blijven tot een vergoe ding van gestegen lasten, zo meenden zij. BERLIJN (Reuter) Volgens het offi ciële Oost-Duitse persbureau A.D.N, is in „gezaghebbende kringen" verklaard, dat het aanbod van de Amerikaanse Hoge Com missaris, Conant, om Oost-Duitse dollar tegoeden in de Verenigde Staten vrij te geven voor aankoop van voedsel zou kun nen worden aanvaard, als er geen voor waarden aan werden verbonden. A.D.N. meldde niet of het hier Russische of Oost- Duitse kringen betrof. A.D.N. zei, dat indien de Amerikaanse Hoge-Commissaris werkelijk bezorgd is over het welzijn van het Oost-Duitse volk, hij zich diende te verzetten tegen „alle pro vocaties uit West-Berlijn en West-Duits- land die gericht zijn tegen de vreedzame opbouw van Oost-Duitsland". Ook zei A.D.N., dat de Oost-Duitse re gering tot nu toe geen aanbod van de West- Duitse regering had gehad tot verkoop van voedsel ter waarde van 25 millioen West- Duitse marken aan Oost-Duitsland. Een functionaris van het West-Duitse ministe rie van zaken geheel Duitsland betreffende had Dinsdag gezegd, dat het West-Duitse kabinet zijn aanbod aan de Oost-Duitse regering tot verkoop van voedsel aan Oost- Duitsland voor West-Duitse marken had herhaald. Volgens A.N.D. moet het stellen van voorwaarden als een onbeschaamdheid jegens Oost-Duitsland worden beschouwd. Bijvoorbeeld kwesties betreffende de munt eenheid, waarin moet worden betaald kunnen alleen bij handelsbesprekingen worden geregeld. Niettegenstaande het scherpe toezicht der S.E.D. en het door de directie der Oost- Duitse spoorwegen uitgevaardigde verbod op de verkoop van spoorwegkaartjes naar Berlijn, waren er Woensdagochtend weer duizenden Oost-Duitsers in West-Berlijn, om aldaar de Amerikaanse levensmiddelen pakketten in ontvangst te nemen. Maatregelen verzacht Woensdag hebben weer honderden West- Berlijnse werklozen en gepensionneerden Westelijke voedselpakketten in Oost-Ber- lijn gehaald, die door Oost-Duitsers waren afgegeven. West-Berlijnse bladen hebben de aandacht gevestigd op de nood van de 250.000 werkloze West-Berlijners en een beroep gedaan op het stadsbestuur en het publiek om de eigen noodlijdenden te helpen. Het in de Sovjet-zóne uitgevaardigde reisverbod naar Berlijn is thans weer ver zacht en deels opgeheven. Volgens de West- Berlijnse politie heeft ook de volkspolitie de controle aan de sectorgrens verzwakt. Volgens D.P.A. hebben vele Oost-Duit sers de door hen afgehaalde levensmidde lenpakjes voorlopig bij kennissen in West- Berlijn in bewaring gegeven tot de toestand beter is geworden. Bovendien heeft het Rode Kruis depóts ingericht. Van officiële zijde wordt medegedeeld: „Sedert geruime tijd verblijven in Neder lands Nieuw Guinea enkele Ambonezen, vooraanstaande aanhangers van de „Repu bliek der Zuid-Molukken", die naar Neder lands grondgebied uitgeweken waren en aan wie aldaar op hun verzoek door de Nederlandse regering asyl was verleend op voorwaarde, dat zij zich van alle politieke activiteit zouden onthouden. Deze voor waarde werd door hen in een schriftelijk afgelegde belofte aanvaard. Niettemin schonden zij deze belofte her haaldelijk. zodat de overheid van Nieuw Guinea zich genoopt zag hen in bewaring te stellen. Aangezien in deze omstandigheden hun voortgezet verblijf in Nieuw Guinea be zwaarlijk en ongewenst geworden was, be sloot de Nederlandse regering hen met in stemming van de Antillaanse regering een verblijfplaats in de Nederlandse Antillen aan te bieden, tenzij zij er de voorkeur aan zouden geven naar elders in het buiten buitenland te vertrekken. De zes Ambonezen hebben thans te ken nen gegeven niet bereid te zijn naar de Ne derlandse Antillen te vertrekken. Derhalve is besloten hen naar Nederland over te brengen". PARIJS. (Reuter). Personeel van de Franse PTT, dat aangesloten is bij het niet-communistische vakverbond „Force Ouvrière", heeft Woensdag besloten een staking in het gehele land van onbepaalde duur te beginnen. De staking, die ongeveer 85 percent van al het administratieve per soneel en 14 percent van alle bestellers omvat, geldt als protest tegen voorgestelde regeringsmaatregelen om de pensioen gerechtigde leeftijd van gemeente- en rijksambtenaren te verhogen. Woensdagmiddag waren de telefoonver bindingen tussen Parijs en Marseille ver broken. He: Christelijk vakverbond heeft later besloten, evenals de socialistische „Force Ouvrière" een staking voor het gehele land af te kondigen. Het onder communistische leiding staan de algemene vakverbond (OGT) heeft ver klaard, de staking te zullen steunen en zal waarschijnlijk eveneens een staking afkon digen. De OGT heeft een gemeenschappe lijke actie voorgesteld voor een algemene loonsverhoging van 7.000 franc, een jaar lijkse bijslag van 20.000 franc en een ont slagverbod. Volgens de laatste berichten zijn de tele foon- en telegraafverbindingen tussen Pa rijs en de meeste provinciale hoofd plaatsen verbroken. De staking bij de Franse P.T.T., die Woensdag door de niet-communistische vakverenigingen werd ingezet, heeft zich Donderdag over het gehele land uitgebreid. Het luchtpostvervoer en de gewone dien sten van de posterijen en de telegraaf wer den verlamd. Verscheidene uren nadat de niet-commu nistische vakverenigingen de staking had den aangekondigd, gaf de communistische vakvereniging C.G.T., waarbij de meeste technische arbeiders en de brievenbestel lers zijan aangesloten, haar leden toestem ming de stakingsactie te ondersteunen. Volgens de laatste inlichtingen, die het hoofdkwartier van de Amerikaanse lucht macht heeft binnengekregen betreffende de nasporingen naar overlevenden van de in zee gestorte „Convair R.G.-36", zijn vier leden van de bemanning gered en drie doden geborgen. De berichten hieromtrent waren nogal tegenstrijdig, want eerder werd gemeld, dat er drie- en vervolgens, dat er vijf man zouden zijn gered. In elk geval zijn drie overlevenden opgepikt door het Britse vrachtschip „Manchester Shipper". Woensdagavond moesten de reddings pogingen worden gestaakt wegens dichte mist. Een woordvoerder der Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat van uit Travis, de basis van het toestel in de V. S„ is bevestigd dat zich aan boord van het verongelukte toestel veertien vliegers en negen officieren der Amerikaanse lucht macht bevonden. De reddingsuitrusting van de „R.B.-36" bestond uit vier reddings vlotten voor zes man en 24 voor één. Een van de moeilijkheden, waar de red- dingseenhederi zich voor gesteld zien, is. dat de mogelijkheid bestaat dat enkele vliegers bij het wrak van de „R.B.-36" zijn gebleven, nadat dit toestel in zee was ge stort, terwijl het merendeel der inzittenden het bevel van de commandant van het toe stel heeft opgevolgd, om het brandende vliegtuig per valscherm te verlaten. Dit zou betekenen, dat de overlevenden over vele honderden mijlen oceaan verspreid zouden zijn. Ned. Herv. kerk Beroepen te Hoogblokland C. Graaf land. cand. te Gouda. Benoemd tot vic. te Haarlemmermeer (met standnlaats Vijfhuizen) L. C. Baljé, vic. te De Kaag. Bedankt voor Haarlem (vac. W. J. v. El- den) A. A. Koolhaas te Amersfoort: voor Rijssen, L. Vroegindewey te Papendrecht. Geref. kerken Tweetal te Nieuwlande: P. A. Kouwen- hoven te Schildwolde en R. de Vries te Oldeboorn. Beroepen te Klazienaveen W. Feenstra te Dokkum. Chr. Geref. kerken Beroepen te Nieuwe Pekela Sj. Wijnsma, cand. te Hantum. Ds. G. Taverne geschorst Te Hoogeveen heeft de commissie van het opzicht provinciaal vergaderd ter be handeling van de bezwaren die tegen de persoon en het ambtswerk van ds. G. Ta verne te Hoogeveen zijn gerezen. De commissie overwoog, „dat genoemde predikant ondanks broederlijke samen- spreking voortgaat het leven der kerk op ernstige wijze te verstoren'. Zij besloot hem in zijn dienstwerk te schorsen en hem alle kerkelijke handelingen te verbieden tot het ogenblik dat de kerk terzake haar eindoordeel heeft uitgesproken. Donderdagochtend om negen uur plaat selijke tijd is te Panmocndjom de uitwis seling van krijgsgevangenen hervat, aldus berichten van New Yorkse radiozenders. De communisten zeiden, dat zij Donder dag 392 geallieerde gevangenen zouden uitwisselen. Onder meer keerden terug 25 Britten, vijf Australiërs, drie Amerikanen, tien Philippijnse soldaten en zeven Col urn- bianen. Evenals Woensdag werden eerst zieken en gewonden overgedragen. Een in krachtige bewoordingen gesteld protest tegen onordelijke demonstraties van Noordelijke gevangenen, is Donderdag door het opperbevel der UNO aan Noor delijke ontvangstfunctionarissen gezon den. Volgens het persbureau „Nieuw China" waren teruggekeerde Noordelijke gevange nen „uitgemergeld en ziekelijk" en zij droegen „tekenen van folteringen in helse kampen in Zuid-Korea". Zi» waren in lompen gehuld en blootsvoets of droegen slechts één schoen, aldus het persbureau. Aan 233 Zuid-Koreaanse gerepatriëer- den werd Woensdag toegestaan verklarin gen tegenover de pers af te leggen. Allen zeiden, dat er vele Russen in het Noorden van Korea waren. Zij deelden weinig mee over de wijze, waarop zij door de commu nisten waren behandeld. De gevangenen die Donderdag door de Noordelijken werden vrijgelaten, zaïgen er niet zo goed uit als de eerste groep, Woens dag. De meeste droegen oude uniformen. Vele Koreanen zagen er slecht uit en som migen waren zeer mager. Later op de dag komen nog zeventig Amerikanen en 25 Turken aan. De Noordelijke officieren hebben inmid dels aan het UNO-opperbevel excuses aangeboden voor het onordelijke gedrag v-an de Noordelijke gevangenen, die Woens dag te Panmoendjom aankwamen. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft Woensdag gemeld, dat het opperbevel van de UNO Woensdag op een vergadering van de militaire bestandscom missie heeCt toegegeven, dat Dinsdagmid dag 34 niet-gewapende mannen en twee vrachtauto's de militaire demarcatielijn bij Pjoroe hebben geschonden. De UNO- autoriteiten gaven uiting aan hun spijt over het gebeurde en zegden toe, dat de betrokkenen zouden worden gestraft, al dus „Nieuw-China". Te Anna Jacoba op St. Phiiipsland zal op 11 Augustus een zinker van plastic worden gelegd. Deze onderwaterbuis zal Anna Jacoba door de Zijpe met het plaatsje Zijpe op Schouwen-Duiveland verbinden. BRUSSEL (A.N.P.) Aan een Neder landse gedachte: de invalide padvinder te laten kamperen op dezelfde wijze als z;jn gezonde kameraden, is thans voor de tweede maal uitvoering gegeven in een kamp voor invalide padvinders, dat van 1 tot 8 Augustus in België wordt gehouden. In een kampeereentrum van de Belgische padvinders in La Fresnaye, ten Zuiden van Brussel, zijn enige honderden jongens uit Nederland,' België, Engeland en Italië met hun leiders bijeen om, zij het in een ander tempo en met noodzakelijke beperkingen, het echte verkennerswerk der padvinderij te doen en hun lichamelijke of geeste lijke belemmeringen ten spijt zichzelf en anderen te helpen, waarbij zij zeer vaak tot de ontdekking komen dat zij dingen doen waartoe zij zich tevoren zelf niet in staat geacht hadden. Dit tweede kamp is georganiseerd in na volging van het eerste, die in 1949 op initia tief van de Nederlandse Padvindersraad in Lunteren werd gehouden. De Nederlanders zijn met het grootste contingent gekomen. Zij zijn met ongeveer 160 man. de leiders inbegrepen. Dit aantal was blijkbaar een verrassing voor de Belgische organisatoren, die tevoren geen enkele beperking hadden gevraagd. Men heeft een oplossing gevon den door een deel van het Nederlands con tingent te doen verblijven op „De Kluis", het kamncercentrum dér Vlaamse Katho lieke verkenners in de buurt van Leuven. De organisatie van het transport der jongens naar België, op de drukste dagen van het vacantieverkeer, is uiteraard een zaak van veel hoofdbrekens geweest, maar men is zeer tevreden over de hulp van de Nederlandse Spoorwegen. Wat de plaatse lijke padvinders en verkennersafdelingen gepresteerd hebben, moge blijken uit het voorbeeld van Amersfoort, waar in vier minuten tijds 17 joneens en 17 invaliden wagentjes van de ene trein in de andere gebracht moesten worden. Niet alle jongens zijn ner trein of bus gekomen. Hopman J. H. Heessels uit Nij megen heeft de tocht met zijn g'-oep in drie dagen per woonwagen afgelegd. WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft Woensdag „een pas sende schadevergoeding" van de Sovjet- Unie geëist voor het neerschieten van een Amerikaanse bommenwerper boven de Ja panse zee op 19 Juli. In de desbetreffende nota aan de Sovjet regering wordt de Moskouse lezing van het incident verworpen en krachtig tegen de aanval geprotesteerd. Ook wordt in de nota een grondig onderzoek geëist naar de verblijfplaats van zestien leden van de bemanning van het neergeschoten toestel. In de afgelopen nacht hebben zich thans kilometerslange militaire colonne's over de grote wegen naar het Oostelijke gedeelte van Noord-Brabant bewogen. De Derde Divisie was, 65 uur na de eerste oproep van de Generale Staf tot voormobilisatie op weg naar het concentratiegebied. Het eerste deel van de „Oefening Drietand", het zich gereed maken voor de gevechts- taak in de mobilisatiecentra, was gisteren achter de rug. De tweede en niet minder belangrijke phase, het vervoer van de 20.000 militairen naar hun operatieve be stemmingen, begon om 12 uur 's nachts. De meeste militairen worden vervoerd met militaire vervoermiddelen, een zesde ge deelte met tien extra treinen. Uiterst zorgvuldig was ook dit deel van de oefening voorbereid. Niets was aan het toeval overgelaten. Elk van de chauffeurs van de ruim 3500 voertuigen hadden een kaart, waarop de door hen te volgen route tot in détails was uitgestippeld. De voor geschreven snelheid was dertig kilometer per uur. De colonnes reden met normale lichten. Gereden werd volgens een van te voren vastgesteld tijdschema, waarvan on der geen enkele voorwaarde mocht wor den afgeweken. Dit tijdschema was zoda nig opgesteld, dat van West naar Oost en van Noord naar Zuid rijdende colonne's niet op dezelfde tijd bij een van de zes kruisingen arriveerden. De leiding van dit massale militaire vervoer was in handen van de inspecteur verkeerswezen, die op een centraal punt in Noord-Brabant zetel de. Een dertigtal verkeersdétachementen was opgesteld langs de verschillende rou tes. Deze détaehementen meldden per ra dio of per telefoon, aan de centrale post de tijd van aankomst van iedere colonne, zo dat op elk moment een volledig beeld van de positie van de verschillende onderdelen kon worden vastgesteld. Langs de wegen stonden ook op belangrijke punten berging- ploegen van de technische dienst en ge neeskundige ploegen gereed om zo nodig hulp te verlenen. Het burgerverkeer, dat in de nachtelijke uren grotendeels is be perkt tot vrachtvervoer, moest aan de mi litaire colonnes voorrang verlenen. Het op onthoud werd echter beperkt, doordat de De proef mobilisatie van de derde divisie heeft een vlot verloop. Het materiaal werd Woensdag naar de plaatsen van bestem ming gebracht. 50 ton tanks, die op grote lorries geplaatst zijn, trekken door Amers foort op weg naar het gebied van de „strijd". colonnes waren onderverdeeld in afdelin gen van 25 voertuigen, waartussen een tijdsduur van vier minuten lag. De langste op zichzelf staande colonne bestond uit 167 jeeps en vrachtwagens. Met inbegrip van de tussenruimte van vier minuten duurde het voorbijtrekken 37 minuten. De middelzware artillerie (stukken van 155 mm) werd gisteravond in een plaats in West-Brabant op de trein gezet om bescha digingen van het wegennet te voorkomen. Omstreeks 8 uur hedenochtend kwamen de eerste eenheden het concentratiegebied binnen. In het centrum, een Oost-Brabants dorp, stond een groepje kinderen luid te juichen toen de zware wagens over de kinderhoofdjes van de dorpsbrink kwamen gedaverd. De chauffeurs reageerden nau welijks en hielden hun moegetuurde ogen strak op de weg gericht voor de laatste étappe. En de soldaten achterin namen met lodderige ogen hun tijdelijk verblijfsoord op en maakten de dekens los, die hen tegen de frisse nachtwind hadden beschermd. Ook deze moeilijke fase van „Drietand" verliep volgens schema. Generaal Hasselman tevreden Het bewijs isinmiddels al geleverd dat een mobilisatie-divisie zeer snel paraat te maken is, vooral in Nederland, waar de verbindingen kort zijn en dus een gunstige factor vormen. Daarop wees ook de waar nemer van de Amerikaanse luchtmacht, die diep onder de indruk was van de snelheid, waarmede „Drietand" is geschied. Luit-generaal Hasselman toonde zich, toen hij in de afgelopen nacht ergens in Brabant de convooien gadesloeg, zeer te vreden ook over de opkomst van 95 percent van het aantal opgeroepenen. Voor de mobilisatie-oefening was 103 percent van de örganische sterkte der di visie opgeroepen. Het betrekkelijk grote aantal wegblijvers is een gevolg van het feit, dat velen voor zaken of met vaeantie in het buitenland vertoeven en dat Neder land midden in de examentijd zit, waar voor vrijstelling werd verleend.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5