Aanbevelingen der comm issie-S ch i Ith u is Het Huis Arend van 't Hof sprintwinnaar in vierde Ronde van Santpoort Kort en bondig .Clowntje Rick Prestatieprijs voor Verseveld Noordelijken folterden Amerikaans officier Sanering bakkerijbedrijf Heemstede J. de Ruiter begraven Haarlemse kinderen in Parijs ontvangen Bloemendaal Amsterdamse Beurs van haar Dromen 4 Voor de kinderen Zij genieten van kostelijke vacantie Uitstapjes var» Heemsteedse kinderen Inbreker vond costuum en liet het zijne achter FEUILLETON door Dorothy (Juentin DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de Santpoortse feest week werd gisteravond voor de vierde maal de Ronde van Santpoort - een wielerronde voor amateurs over tachtig kilometer - gehouden door de „Harddraverijvereniging Santpoort en omstreken" en de Haarlemse wielervereni ging H.S.V. „De Kampioen". Evenals de voorgaande ronde - die onder de naam Flora ronde werd verreden - legde ook nu weer de Sassenlieimer Arend van 't Hof beslag op de overwinning door in de felle eindsprint, waaraan zeven renners deel namen, de Velsenaar Henk Kuitwaard met een half wiel te kloppen. De IJmuidenaar Jaap Bruggenkamp veroverde in deze spannende eindstrijd de eervolle derde plaats door De Hoog, Versevcld, Mehagnoul en C. Rabe achter zich te laten. Enkele minuten over half zeven gaf de starter Ottenhof het vertreksein en ver trokken de 42 renners om hun honderd rondjes te gaan afleggen. Onder hen be vond zich de Engelse amateur Morton gast van de H.S.V. „De Kampioen" zo dat deze vierde Santpoortse wielerronde 'n internationaal tintje droeg. Reeds in de eerste ronde sloeg Arend van 't Hof op de vlucht. Daar zijn clubge noot Piet Peters een vastlopend achterwiel kreeg, hetgeen hem een ronde achterstand bezorgde, liet Van 't Hof zich weer door het peloton inlopen. Drie leden van de Halfwegse wielervereniging „De Bataaf". Bakker. Kemp en P. Tuinstra, sloegen ver volgens hun slag en veroverden een kleine voorsprong op het peloton, dat hun enkele ronden later weer inliep. De Amsterdam mer D«af Janbroers nam de eerste premie voor zijn rekening en toen deze renner een poging ondernam om een ronde uit te lopen was Piet Peters er bij om zijn door pech opgelopen ronde achterstand weg te wer ken. Doch zij hadden geen succes want het peloton achterhaalde hen weer. Hetzelfde lot ondergingen vervolgens: v. d. Neut en Kuitwaard en de groepjes Hofland-Mannaart-Mehagnoul en Bes-C. Rabe-v. d. Eijkhof. En toen de eerste fase van deze strijd werd afgesloten, lag het hele veld renners weer bijeen. De Haar lemmer Piet Voorting en de Amsterdam mer Van Schaik waren inmiddels door bandenpech van het parcours verdwenen. Hofland ontsnapt Na een premiesDrint met de Haarlemmer Kruyer, ging de Beverwijker Jan Hofland er vandoor en veroverde spoedig een voor sprong van tien seconden op het peloton. Piet Peters, Mehagnoul, Janbroers en Tuin stra openden de jacht op de vluchteling en toen ook Van 't Hof zich er mee ging be moeien, was het met Hofland gebeurd. De Sassenheimer nam daarna zelf het initiatief en veroverde een kleine voor sprong, gevolgd door De Clerk. Een ronde wist hij zich te handhaven, toen namen de Amsterdammers Wiese en Janbroers het van hem over. Maar wederom deed Van 't Hof een poging om de vluchtelingen te achterhalen, hetgeen niet het gewenste resultaat opleverde. De Aalsmeerder Verseveld slaasde er evenwel in om zich bij de twee leiders te voegen, maar het péloton zat hen alweer kort op de hielen. Verseveld demarreerde uit het pelo ton en ging op jacht naar een ronde winst. Hij nam een voorsprong op het peloton, die hij tien ronden lang met succes verdedigde tegen aanvallen van Peters. Koper, Man- naart, Rabe en Wiese. Jan Hofland en Jaap Bruggenkamp, gevolgd door Douwes, De Graaf en Mannaart zetten daarna de ach tervolging op de Aalsmeerder in. Hofland en Douwes kregen halverwege de wedstrijd die in de zeer snelle tijd van 58 minuten en 11 seconden werd afgeleed aanslui ting met Verseveld. Enkele ronden later voegden ook de IJmuidenaren Jan en Wim Eelsing en de Amsterdammer Kemp zich bij het kopgroepje van drie. dat een ronde later Hofland door een lekke band verspeelde. Ze kregen echter versterking van Jan broers en even later van Kuitwaard en C. Rabe, zodat een kopgroep van acht man ontstond, gevolgd door Bruggenkamp en Mannaart. Deze achtmans-kopgroep groei de tenslotte uit tot zestien man, zodat het veld in twee groepen werd verdeeld. Hergroepering Dertig kilometer voor het einde spron gen Van 't Hof. Piet Peters en v. d. Neut uit de tweede groep weg en na een fraaie achtervolging kregen Peters en Van 't Hof in de volgende ronde contact met de eerste groep. En toen in de daarop volgende ronde ook v. d. Neut en v. d. Eijkhof in de kop groep doordrongen smolten beide groepen ineen tot een lang gerekt veld renners. Een premie van „De Kampioen" kwam na een felle smirt met Janbroers in het bezit van een harer oudste leden-kenners, Piet Peters. In deze periode van de wed strijd werkte Kuitwaard een opgelopen achterstand van een tiental meters in één ronde weg. Piet Peters reed nog een twee tal ronden voor het peloton uit. maar ernst werd het toen Van 't Hof, 21 kilometer voor de streep ontvluchtte. Van t' IIof ontsnapt In soepele stijl sprintte Van 't Hof van zijn rivalen weg en voerde zijn voorsprong in enkele ronden op tot dertien seconden. In het peloton deed Janbroers alle moge lijke moeite om de wegloper te achterhalen met het gevolg dat Verseveld, Wim Eelsing en één ronde later het hele peloton Van 't Hof achterhaalde. Deze sleepte nog een paar premies in de wacht en beperkte zich verder tot afwachten op de dingen die zouden komen. En die kwamen: C. Rabe en weer Verse veld kozen het hazenpad en namen enige voorsprong. In het tweede gelid streden Bruggenkamp, Mannaart, Kemp en Kruyer vergeefs om aansluiting bij Verseveld- Rabe, het peloton nam hen weer op. Meer succes had Bruggenkamp toen hij samen met Van 't Hof aan de achtervol ging op de koplopers begon. Negen ronden voor het einde kregen zij evenals de uit het peloton ontvluchtte Mehagnoul aan sluiting bij de twee koplopers. De Amster dammer De Hoog en twee ronden later Henk Kuitwaard na een machtige solo- rush voegden zich bij het leidende vijf tal, zodat vijf ronden voor het einde een sterke kopgroep van zeven renners C. Rabe, Verseveld, De Hoog, Van 't Hof, Kuitwaard, Mehagnoul en Bruggenkamp tot stand kwam. Felle eindsprint Deze zeven koplopers vergrootten hun voorsprong op het peloton tot een siraai- lengte en bleven voor het verdere verloop van de wedstrijd onbereikbaar voor het resterende veld van 15 man. In de voor laatste ronde ontsnapte Mannaart en De Clerk nog uit de groep om alsnog enkele prijzen te bemachtigen. De zeven leiders gingen gezamenlijk de laatste ronde in en toen zij voor het laatst de bocht in de Terrasweg omkwamen op het rechte eind naar de finish, lagen ze nog steeds bij elkaar. Een felle eindsprint, die hoofdzakelijk tussen Van 't Hof, Kuitwaard en Bruggenkamp ging, besliste Van 't Hof met een half wiel voorsprong op Kuitwaard in zijn voordeel. De uitslag luidde: 1. Arend van 't Hof (Sassenheim) 80 km in 1 uur 59 min. en 11 sec. 2. Henk Kuitwaard (Velsen). 3. Jaap Bruggenkamp (IJmuiden). 4. A. de Hoog (Amsterdam). 5. Verseveld (Aals meer). 6. J. Mehagnoul (Amsterdam). 7. C. Rabe. 8. N. de Clerk (beiden Amsterdam). 9. A. Mannaart (Krommenie). 10. D. Jan broers (Amsterdam). 11. A. v. d. Neut (Amsterdam). 12. M. Snijder (Halfweg). De prestatieprijs werd toegekend aan Verseveld. Er heeft zich tijdens de vierde Ronde van Santpoort nog een valpartij voorge daan in de bocht van de Terrasweg. De betrokken renner kwam er met enige schaafwonden door E.H.B.O. behandeld en een gebroken fietswiel van af. Onder de terugkerende gevangenen uit Noord-Korea bevond zich ook de Ameri kaanse luitenant-kolonel Harrison, een neef van het hoofd der U.N.O.-delegatie bij de bestandsbesprekingen. Hij vertelde dat de Noord-Koreaanse burgerpolitie hem heeft mishandeld, teneinde militaire gehei men van hem te weten te komen. Lt. kol. Harrison was in Augustus 1951 gevangen genomen, toen zijn vliegtuig werd neergeschoten. Hij was zwaar ge wond en zijn linkerbeen moest worden af gezet. Hij werd in November naar Pjong jang gevoerd. Daar werd hij van zijn kle ren ontdaan en in een stoel gezet. Vervol gens hielden de Koreanen zijn hoofd ach terover, legden een handdoek over zijn ge laat en goten aanhoudend water op de handdoek. ,„Zij noemden dit de water proef", aldus zei de luitenant-kolonel, „het was precies alsof ik verdronk. Ik verloor steeds opnieuw het bewustzijn en dan werd ik weer bijgebracht met brandende siga retten. Het was koud en het water aan mijn voet bevroor. Drie dagen hebben zij mij daar gehouden. Toen mocht ik gaan." Vóór deze foltering was hij zeven dagen zonder voedsel gevangen gehouden in een kamer, waar hij anderen zag eten. Hij voegde hier aan toe, dat er een duidelijk verschil was tussen de behandeling door de Noord-Koreanen en Chinezen. De Chinezen gaven hem weer warme kleren en hadden hem niet mishandeld. Gezondheidst estand van kardinaal Stepinac De chirurg dr. Ruzik uit Chicago, een van de twee Amerikaanse dokters die de Joe goslavische kardinaal Stepinac hebben onderzocht, heeft Maandagavond te Chicago medegedeeld te geloven, dat de kardinaal nog wel vijftien jaar zou kunnen leven. De kardinaal leed aan plycythemie, waarbij de patiënt een overvloed aan rode bloed lichaampjes heeft. Dr. Ruzik en dr. Law rence, de andere Amerikaanse arts, die Stepinac onderzocht, waren van oordeel, dat de kardinaal met radio-actieve stoffen kan worden behandeld. Zij lieten een hoe veelheid van deze stoffen in Joegoslavië 'er WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Minister Mansholt heeft op 9 September 1952 een commissie ingesteld, welke tot taak kreeg de mogelijkheden te onderzoe ken om, eventueel langs de weg van cre- dietverlening, met medewerking van de overheid en met inachtneming van het consumentenbelang, te komen tot gezond making van het broodbakkerijhedrijf, waar en voor zover daaraan behoefte wordt ge voeld. Deze commissie, de Commissie Gezond making Bakkerijbedrijf, welke stond onder voorzitterschap van de heer Jan Schil thuis, heeft thans in een uitvoerig gemotiveerd rapport haar conclusies en aanbevelingen samengevat. De commissie heeft geconstateerd, dat ofschoon in het broodbakkerij bedrijf zich geleidelijk enige genezing voltrekt van de ongezonde verschijnselen welke zich in deze bedrijfstak voordoen, dit slechts in langzaam tempo geschiedt. De gezondma king van het broodbakkerijhedrijf dient een taak te blijven van de bakkersorgani saties. Een versnelling daarvan op een aan tal punten wordt aanbevolen. De door de commissie aanbevolen maat regelen kunnen als volgt worden samen gevat* Handhaving van de bestaande sanerings maatregelen, te weten: de minimumprijzen voor brood: de Verordening Sanering Bak kerij bedrijven 1945, en het erkennings reglement wederverkopers bakkersartike len, een en ander ook nadat zich ten aan zien van de tegenwoordige organisaties wijzigingen mochten hebben voltrokken krachtens de Wet Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. Voorts beveelt de commissie aan bevor dering van het totstandkomen van veror deningen, welke tot een verdere gezond making van het broodbakkerijhedrijf zul len leiden, namelijk: 1. De instelling van een fonds, waarvan de gelden zullen moeten dienen als aan vulling op hetgeen de direct belangheb bende bedrijfgenoten zelf kunnen finan cieren of bekostigen. 2. Een heffing van voorlopig drie cent per baaltje van 50 kg. op in Nederland ver vaardigde en geïmporteerde tarwebloem en -meel, gedeeltelijk ten behoeve van het instandhouden van de Nederlandse Bak kerij-Stichting, gedeeltelijk voor de vor ming van genoemd fonds, dat de geldmid delen zal leveren, benodigd voor de toe passing van de aanbevolen saneringsmid delen. De heffing zal in principe niet mo gen worden verdisconteerd in de prijs der producten van het broodbakkerijhedrijf en zal dus worden opgebracht door het be drijfsleven. 3. Het uitvaardigen van tijdelijke vesti gingsverboden in plaatsen of streken, waar en voorzover daaraan behoefte bestaat. Tenslotte adviseert de commissie tot be vordering van een soepele toepassing van de bestaande of zo nodig van nieuwe cre- dietmogelijkheden ten behoeve van de ge zondmaking van het broodbakkerijhedrijf. Woensdagmiddag werd om één uur op de Algemene Begraafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot van de heer J. de Ruiter teraardebesteld, in leven directeur van de N.V. Aanti. Mij. v/h. firma C. de Ruiter. Voor deze plechtigheid bestond van vele zijden een bijzonder grote belang stelling. Nadat de kist in de aula van de begraaf plaats was opgebaard, werd eerst het woord gevoerd door de heer A. J. v. d. Brandt, procuratiehouder van de N.V., die de tragische omstandigheden nog even in de herinnering terugriep, waaronder zijn directeur tijdens een vacantiereisje met zijn gezin in Luxemburg was overleden. Het bericht van die verscheiden had aan de zaak een grote ontsteltenis verwekt, om dat men hierdoor niet alleen een voortref felijke directeur verloor, maar ook een eerlijk en humaan mens, wiens goede eigenschappen door allen werden erkend en gewaardeerd. Het was spreker bekend, dat de heer De Ruiter zich had voorgeno men binnenkort van zijn welverdiende rust te gaan genieten; opnieuw is evenwel ge bleken dat de mens wikt en God beschikt, want voor de overledene is thans de eeuwige rust gekomen. Voor de weduwe en haar kinderen moge deze kennis dan ook een troost zijn. daar het bijna niet an ders mogelijk is, of deze rust zal in vrede geschieden. Nadat ook de heer J. Walker, president commissaris van de N.V. Schokbeton enige korte woorden aan de nagedachtenis van de overledene had gewijd, sprak de heer J. van Waarden namens het personeel. Hij betuigde aller innige deelneming met dit smartelijk verlies van een menslievend en rechtvaardig directeur, wiens voorbeeldige karaktertrekken in hoog aanzien stonden bij allen, die met hem in contact mochten komen. Vervolgens herinnerde een zaken vriend, de heer H. J. Tjaden er aan, dat de rust welke zo dikwijls van de overlede ne is uitgegaan, thans voor hem zelf is aangebroken De heer T. M. Schelling sprak daarna namens de afdeling Heem- stede-Bennebroek van de Nederlandse Protestantenbond, waarvan de overledene bestuurslid is geweest. Spreker verklaarde dat het overlijdensbericht ook in deze kringen met ontsteltenis ontvangen was, omdat er altijd de meest aangename ver standhouding met de heer De Ruiter heeft bestaan. Vandaar dat men slechts node af scheid neemt van een waarachtig vriend, aan wiens steun, medewerking en sympa thie de afdeling zoveel te danken heeft. Nadat ds. C. Steenmeyer als een persoon lijk vriend van de overledene, zich met dankbaarheid zijn helder inzicht en warm voelend hart herinnerde, waaruit hij con cludeerde dat hier sprake is geweest van een goed Christen, sprak ds. A. de Rui ter, Gereformeerd predikant te Zandvoort en broeder van de overledene, enige woor den van troost tot de nabestaanden. Onder de orgelklanken van Schuberts „Allerseeler." werd de kist vervolgens grafwaarts gedragen, waar ds. De Ruiter aan de groeve het „Onze Vader" bad. Ten slotte bedankte een ander familielid voor de grote belangstelling, die men had be toond bij het bewijzen van de laatste eer aan de heer De Ruiter. Op 3 October zal voor het eerst een Super Constellation van de K.L.M. uit Am sterdam naar Johannesburg vliegen. Enkele ministers zullen deze vlucht meemaken en een tegenbezoek brengen aan de regering van de Unie van Zuid-Afrika. Vele leden van de regering van de Unie van Zuid-Afrika heb ben reeds een bezoek aan Nederland ge bracht. c Nog altijd verborgen achter de palmen loerde oom Tripje naar de inboorlingen, die nu met zijn allen over het strand liepen. Hij wou weten, waarheen ze gingen, om ze uit de buurt te kunnen blijven. De hoofdman liep voorop, en achter hem kwamen de anderen; hun gekleurde veren en schilden werden beschenen door de felle zon. En die speren zagen er wel erg gevaarlijk en ongezellig uit. Opeens schrok oom Tripje.De Bimaboemoe's liepen in de richting van de plaats, waar hij zijn hutje had gebouwd. Aanstonds zouden ze het in de gaten krijgen, en dan was het gelijk verraden, dat hij zich op het eiland bevond.Dat kon weieens heel gevaarlijk worden! En jawel.op een ogenblik bleef de hoofdman plotseling staan; hij keek naar de grond. Daar had hij oom Tripje's voetstappen in het zand ontdekt! Oeioeimompelde oom Tripje. „Nou krijgen we de poppen aan 't dansen!" Hij kon de taal van de Bimaboemoe's wel zowat verstaan, omdat die veel op de Zwart jestaai leek. En hij hoorde alles. De hoofdman wees met zijn speer op de grond. „Er is een vreemde op het eiland!", riep hij. En alle Bimaboemoe's brulden luidkeels: „Waaaaaaaaaaaaaa Dat was een Bimaboemoese uitdrukking van woede Verleden week waren de vijftig Haar lemse kinderen, die door bemiddeling van de Haarlemse Moderne Jeugdraad en de Haarlemse afdeling van Nederland-Frank rijk in Hyères (Zuid-Frankrijk) een va cantie van drie weken hebben doorge bracht, druk aan het inpakken en de vol gende morgen vertrok het gehele gezel schap naar Parijs. Het afscheid in Hyères was bijzonder hartelijk: de directrice van het prachtige kindertehuis, de kok en de verpleegster kregen allen een Nederlands boek en ook de kinderen zelf hebben nog enkele kleine souvenirs aan hun verzorgsters en ver zorger aangeboden. Des avond om ongeveer negen uur kwa men de kinderen na een voorspoedige reis in Parijs aan. Zij werden afgehaald en brachten de nacht door in een tehuis aan de rand van de stad. De volgende dag werden de kinderen naar hun nieuwe adressen gebracht waar zij nog veertien dagen zullen blijven. De meisjes gingen per trein naar Brunoy. Aan het station van deze plaats werd de groep afgehaald door de moeder van het meisjeshuis, die vergezeld was van een aantal Franse meisjes, die reeds in het tehuis logeerden. Het adres van de Haar lemse meisjes is nu: Maison Saint Hélène, Epinay sous Sénart (Seine et Oise). De meisjes beschikken over een apart paviljoen met eetzaal, slaapzaal en dagver blijf. Het eten is prima en de moeder van het tehuis is, evenals de ongeveer twee honderd Franse meisjes, bijzonder vrien delijk voor de Hollandse groep. De Haarlemse jongens zijn gehuisvest in het College libre de Juilly (Seine et Marne). Dit college is een enorm complex gebouwen, dat plaats biedt aan vijfhonderd jongens. Toen de jongens arriveerden was vrijwel iedereen met vacantie, maar op Zondag 1 Augustus kwam er een groep van tweehonderd Franse jongens van onge veer dertien jaar en ai direct werd er vriendschap gesloten. Het college is gebouwd in 1638, maar er zijn zeer vele vernieuwingen aange bracht. zoals een zwembad en tennisbanen. De Haarlemse groep heeft een eigen eet zaal en slaapzaal. De leiderskamer grenst aan de jongensslaapzaal. Officiële ontvangst Gisteren zijn de jongens en meisjes in Parijs officieel ontvangen en vervolgens werden zij door een deskundige gids rond geleid. Al met al vermaken de kinderen van de Haarlemse groep zich buitenge woon, maar zo langzamerhand nadert toch het einde van deze kostelijke vacantie. Op 14 of 15 Augustus zal de groep weer op het Haarlemse station arriveren §n men behoeft er niet aan te twijfelen of dit zal een daverende ontvangst worden. Dinsdag ondernamen de kinderen der le den van de Indische Buurtvereniging hun jaarlijkse uitstapje, waarvoor ditmaal de gevarieerde reisdoelen Volendam en Ber den aan Zee waren gekozen. Niet minder dan vier grote autobussen moesten de tal rijke gegadigden vervoeren, hetgeen bij het vertrek, dat 's morgens om acht uur plaats vond, in deze straten een gezellige drukte veroorzaakte. Uiteraard hebben de kinderen zich kostelijk geamuseerd, zodat de organisatoren met grote voldoening op deze dag kunnen terugzien. Het opgetogen gezelschap arriveerde 's avonds tegen half acht weer aan de Javalaan, waar zij door de respectievelijke ouders werden opge wacht. De kinderen der leden van de buurtver eniging „R.es Nova" hebben daarentegen de pret nog te goed, doordat hun uitstapje is bepaald op Woensdag 12 Augustus. Het vertrek vindt 's morgens om acht uur plaats vanaf het Res Novaplein, waarna zij de dag verder te Valkeveen zullen doorbrengen Bij hun terugkomst worden zij door één der plaatselijke muziekcorp sen opgewacht, hetgeen een rondgang door de omliggende straten tengevolge zal heb ben. Tijdens afwezigheid der bewoners heeft iemand zich toegang verschaft tot een wo ning aan de Voorweg te Heemstede. Hij had de tijd rustig de woning te doorzoeken en toen de bewoners thuis kwamen vonden zij op vele plaatsen een ravage. Vermist worden een fiets, een radio-toestel, een barometer, een zilveren herenhorloge en een regenjas. De ongewenste bezoeker vond oen costuum, dat hem blijkbaar goed paste. Hij heeft het aangetrokken en zijn eigen kleren achtergelaten. BINNENLAND „Wonderland" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is verlengd. Het zal Woensdag avond 12 Augustus gesloten worden. Het tienjarig zoontje van schipper Van Dijcke uit 's-Gravendeel is, terwijl het schip van zijn vader in de sluis te Lot, in het kanaal Brussel—Charleroi lag. bekneld ge raakt tussen een kabel en het dek. Zwaar gewond is hij overgebracht naar een zieken huis te Brussel, waar zijn beide benen ge amputeerd moesten worden. Achttien leerlingen van lagere, middel bare en vakscholen uit Duitsland. Frankrijk, Italië, België, Luxemburg en Nederland, die een reis maken door deze zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap, aangeboden door de Hoge Autoriteit, vertoeven thans in ons land. Woensdag hebben zij in Rotterdam de havenwerken bezichtigd. Vandaag be zochten zij Amsterdam en in IJmuiden de Hoogovens. Het Meteor stuntteam ..Ruiten Vier" van de Koninklijke Luchtmacht, dat onder lei ding staat van de majoor-vlieger B. J. Wansink, is te Soesterberg uitgeroepen tot het beste van Nederland. Een jury die be stond uit kolonel vlieger G. Versteegh b. d., de Amerikaanse luchtmachtattaché luite nant-kolonel J. Wright, de Britse Wing- commander A. Ryder en do heer J. Snits laar, chef vliegdienst van de KLM. heeft met 119 punten de erepalm toegekend aan dit team, dat voorts bestond uit de eerste luite nant-vlieger J. W. J. P. Heynen, de tweede luitenant-vlieger H. E. Tiel en sergeant vlieger P. Jansen. Twechonderdveertig kinderen van Ne derlandse ouders die in Duitsland werken, zijn Woensdag met bussen in ons land aan gekomen om hier een vacantie van drie weken door te brengen. In talrijke pleeg gezinnen, zowel in de steden als op het platteland, zullen de kinderen een tijdelijk onderdak vinden. Met Ingang van 18 Augustus is kapitein ter zee S. den Boeft belast met het bevel over het ocfensmaldeel V. Hij volgt in deze funstie de kapitein ter zee G. Koudijs op, die zal worden belast met de functie van Nederlands marine-attaché te Washington. Kapitein ter zee Koudijs zal te Washing ton schout bij nacht jh. H. A. van Foreest opvolgen, die de zeedienst met pensioen zal verlaten. Te Oudorp op Goeree is een nieuwe automatische telefooncentrale in gebruik genomen. De automatisering van de telefoon op Goeree-Overflakkee zou reeds geheel ge reed zijn als niet de ramp van 1 Februari de installaties in de onderscheidene dorpen had verwoest. Te Ouddorp was de centrale ook door het zoute water aangetast, zodat zij geheel moest worden hernieuwd. Het auto matische systeem ("Ericsson) is een van de nieuwste in Nederland. In Bruinisse is het eerste D.U.W.-kamp op Schouwen-Duiveland officieel in gebruik genomen. Het heet „De Stoofpolder" en biedt plaats aan 144 arbeiders. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de gewassenkeuring in Neder land is in „Junushoff" te Wapeningen door de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Landbouwzaken en Pootgoed een ten toonstelling ingericht. Er wordt een over zicht gegeven van de ontwikkelingsstadia van het keuringswezen. De N.A.K. houdt toezicht op meer dan 28.000 graanhandel- en teeltbedrijven in Nederland. Het gebeurt herhaaldelijk, dat Neder landers die een bezoek aan Canada brengen, van daar uit naar de Verenigde Staten wil len reizen en pas in Canada het voor de Verenigde Staten benodigde visum aan vragen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede. dat deze reizigers zich reeds in Nederland van een Amerikaans visum moeten voorzien. Mr. A. S. de Muinck Keizer is geïnstal leerd als officier van justitie bij de recht bank te Utrecht. De vice-president van de rechtbank, mr. D. Visser, zei met voldoening te hebben kennisgenomen van deze benoe ming. Hij hoopte dat mr. De Muinck Keizer langer in deze functie zou blijven dan zijn voorganger mr. J. Hollander. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. M. Rohling—Brennink- meiier, d.; A. Schellens—van der Zwan, z. ONDERTROUWD: O. B. Blaisse en J. M. U. van Wulfften Palthe; R. van Marwijk Kooij en P. A. van Son; Th. H. Weijers en C. ,T. Kotser. GEHUWD: W. Nieuwerf en Chr. M. Zon neveld; J. W. van Hartesveldt en J. O. Din ger; A. A. C. van Leèuwen en B. Cochius; C. A. van der Plas en J. R. Kolff. OVERLEDEN: B. Lans—Verhagen. 73 j.; H. J. Kruijer, 90 j.; B. T. van der Putten, 49 j.; G. Verbeek—Plasmeijer, 51 j.; H. A. Preuyt, 75 j. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 Nederl.'47 98% 98)4 A.K.U 173)4 175 198 197)4 Philips Gloeil. 174)4 174)4 Kon. Petroleum 327)4 327 A'dam Rubber 96)4 95)4 Holl. Amer. Lijn 133% 133 >4 N. Scheepv Unie 127 127)4 H.V.A 111)4 112 Deli Mij 101)4 101 Amsterd. Bank 170 170 Ned. Handel Mij. 159 159 Rotterd. Bank 164)4 164)4 Twentsche Bank 166 166 Anaconda Copper 341,/j« 34 Bethlehem Steel 52/* 52 Republic Steel 48% 49 Shell Union 75)4 74)4 22»i/,e 22% U S Steel 39'"/ia 39)4 vertaald uit het Engels 46 „Als ze terug is, zal ik uw boodschap overbrengen, meneer Hilary", antwoordde Madame Véronique. Haar stem klonk enigszins opgewonden en geheimzinnig. „Nu u toch belt, meneer Hilary", voegde ze er aan toe, „zou ik u willen vragen, of ik u eens even zou mogen spreken". „Wilt u daarvoor helemaal naar Devon komen?" vroeg Mark verwonderd. „O, ik zie niet tegen de reis op. Het is een kwestie van belang, die ik met u wil bespreken en die telefonisch niet te be handelen is". „Natuurlijk kunt u bij me komen, Ma dame", antwoordde Mark, terwijl hij fronste. „Het spijt me, dat ik de wagen niet kan sturen om u tegemoet te rijden, maar ik zal zorgen, dat er een taxi aan het station op u staat te wachten". „Prachtig! U ziet me morgen verschij nen, ik moet dezelfde dag 's avonds weer terug, we hebben het hier erg druk. Tot ziens dus". Mark telefoneerde naar de plaatselijke garage om een taxi en stelde Annie op de hoogte van het bezoek, dat verwacht werd. Annie begreep onmiddellijk, dat net iets belangrijks moest zijn, waarvoor Madame Véronique helemaal hierheen kwam, maar ze liet niets merken. Mark was kortaan gebonden en maakte een bezorgde indruk. De eerste dag van het Nieuwe Jaar was koud en somber en mistig. Huiverig opende Annie de keukendeur om Dan naar builen te laten. „Was Elsie maar hier", dacht ze peinzend, en Mark, alleen in zijn studeerkamer, dacht precies hetzelfde.... Was Elsie er maar! In zijn blindheid voelde hij zich niet in staat om een werkelijke crisis op te lossen. Hij voel de nu, hoe zeer hij op Elsie was gaan steu nen. Vol onrust liep hij op en neer in zijn kamer. Een wonderlijke Nieuwjaarsmor gen was dit, met deze nieuwe twijfel in zijn hart over Yvonne en bezergheid over hetgeen Madame Véronique hem te ver tellen zou hebben Bovendien was deze Nieuwjaarsmorgen vreemd stil en leeg zonder Elsie en door al deze somber-stem mende dingen kreeg een sterk angstgevoel in hem de overhand; angst voor het na deren van óe maand April en de uitein delijke uitslag over zijn ogen Hij vermande zich en liep naar buiten. Met Don bezat hij zich naar het kleine huisje, waar de tuinman Crabtree woonde. Crabtree was een bron van rust en wijs heid. De oude man leefde volkomen vol gens de natuur, de seizoenen volgend pre cies zoals zijn geliefde planten en bloe men en bomen. Hij werd niet gauw door menselijke emoties van z'n stuk gebracht. Het Nieuwe Jaar betekende voor hem al leen, dat de tijd aangebroken was om een bepaald gewas te plantenCrabtree's rustige woorden werkten als ee^i tonicum op Mark. Toen Madame Véronique de volgende dag tegen 2 uur 's middags arriveerde, serveerde Annie koffie in Mark's werkka mer en liet hen samen alleen. Madame zag er zeer verzorgd uit in haar kost bare reistoilet, maar Mark kon er niet door geïmponeerd worden. Voor hem was zij niets anders dan een warme, diepe stem, met een buitenlands accent, en de geur van een zwaar parfum „Het is erg vriendelijk van u, meneer Hilary, dat u mij wilt ontvangen", begon Madame Véronique. „Vergeeft U m;j mijn indringerigheid, terwijl u nog niet Mark glimlachte en maakte een afwe rend gebaar. „Ik heb de beschikking over al mijn andere zintuigen, Madrme. U kunt rustig met me spreken en U behoeft zich niet te verontschuldigen". „Ik wee: niet goed, hoe ik beginnen moet.... maar u begrijpt, meneer Hila- lyU bent toch juffrouw Clair's ver loofde, nietwaar? Bovendien bent u rijk en hebt u tenslotte belang bij onze zaak". Mark vroeg zich af, waar deze vrouw heen wilde. Geduldig antwoordde hij: „Ja, natuurlijk ben ik geïnteresseerd in juffrouw Clair's zaak. Ik ben echter hele maal niet rijk. Denkt u dat niet, Madame. Is er iets gebeurd met „Véronique"? „Staar de deurwaarder voor de deur?" Hij probeerde een grapje te maken, maar hij hoorde de vrouw tegenover hem zuchten en even later riep ze dramatisch uit: „Mijn beste meneer Hilary, over vijf dagen heb ben we onze voorjaars-show. Er is uitge breid reclame voor gemaakt en onze hele clientèle zal aanwezig zijn. Denkt u zich nu eens in: voor géén van onze modellen is nog betaald en di*ie van onze ontwerpers weigeren verder te werken zonder onmid dellijke bijbetaling. Er zijn natuurlijk nog wel andere dingen, die we kunnen tonen, ontwerpen van mijzelf b.v., maar die an dere modellen zijn het belangrijkst! Ik heb juffrouw Clair getelegrafeerd, maar ze antwoordt niet". Mark glimlachte. Het was niets voor Yvonne om niet bij haar zaak te zijn en hij was er van overtuigd, dat ze tijdig terug zou komen en alles in orde zou we ten te maken. „Hoeveel geldt hebt u nodig voor die modellen, madame?" „Voor de show 400 Pond. Maar er zijn nog andere rekeningen ook Rekeningen van kleermakers en naaisters, die in geen maanden betaald zijn". „Ik geloof niet, dat u zich zorgen be hoeft te maken". Mark voelde zich veel minder gerust dan hij liet voorkomen. Hij herinnerde zich, dat Yvonne hem altijd verteld had, dat een modezaak seizoen werk was en pas nè de grote show geld opbracht.... Langzaam voegde hij er aan toe: „Ik heb onlangs nog flink wat geld in de zaak gestoken, madame. Juffrouw Clair kan daarmee gemakkelijk de meest dringende rekeningen betalen, zodra ze terug is. „Hoe bedoelt u dat: geld in de zaak ge stoken?" vroeg madame Véronique ver wonderd. ,.Onze zaak is geen naamloze vennootschap." Mark haalde zijn schouders op. „Ik be doel, dat ik gedurende de laatste zes maanden een behoorlijk bedrag in de zaak geïnvesteerd heb, zodat juffrouw Clair on mogelijk insolvent kan zijn". „Maar die rekeningen zijn niet van juf frouw Clair, 't zijn de mijne!" riep de Frangaise thans op ongelukkige toon uit. Mark fronste. ,,De zaak hoort toch aan juffrouw Clair, als ik 't goed heb?" „Nee, de zaak behoort aan mij". Mada me Véronique hijgde van opwinding. „Be grijpt u, meneer, ik ben mijn hele leven in de haute couture geweest. Gedurende de oorlog sloot ik echter mijn modehuis in Parijs. Ik wilde de Duitse officieren mijn modellen niet verkopen om voor hun „Hausfrau" thuis mee te nemen. Dat deed Véronique met! Nooit! Géén Duitse vrouw met een Véronique-model! „Gaat u door", zei Mark kalm. Hij voelde een koele on persoonlijke belangstelling voor haar ver haal. 't Was alsof er iets, dat al lang op 't punt van doodgaan had gestaan, thans geruisloos in hem doodging „Ik sloot me aan bij het ondergronds verzet", vervolgde madame, „en na de oor log kwam ik in Londen terecht, waar ik gedurende de oorlog vele mensen had leren kennen, en ik opende daar een nieuwe zaak". „Dusehdie hele zaak behoort aan u?" „Mais naturellernent!" riep madame op gewonden uit in haar moedertaal. „Ik heb juffrouw Clair eerst als mannequin aan genomen, ze is beeldschoon, meneer, en heeft zo'n aristocratische houding...." Ja, dacht Mark onbewogen, dat was in derdaad waar. Yvonne Clair, die hem een verhaal van morele moed had opgedist...! 't Wonderlijke was dat deze onthulling van Madame Véronique hem nauwelijks be roerde. „Later, toen juffrouw Clair zich ver loofde met u, meneer Hilary", vervolgde de Frangaise, „maakte ik haar tot mijn compagnon. U schrijft immers zulke suc ces-boeken en bent bovendien rijk, eigenaar van Farihings en zoO, juf frouw Clair heeft een geweldige kijk op kleren, daarvan kunt u overtuigd zijn meneer „Ik twijfel daar niet aan. Ze is waar schijnlijk de best-geklede vrouw, die ik ooit gezien heb", antwoordde Mark rustig. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6