Cultuurgeschiedenis van het Christendom leervak op Haarlemse middelbare scholen Anderhalf millioen voor woningbouw en -onderhoud in Haarlem Kennismaking met Mario Rossi Uitstel openbare werken in Haarlem waarschuwing aan het rijk HAARLEMSE RAAD Verhoging subsidie sociale jeugdzorg impliceert nauwe samenwerking der verenigingen Flora's klokketoren wordt afgebroken D' Op 1 Augustus 465 onhoudbare gevallen SEIZOEN-OPRUIMING 5 Behandeling „plan Delftwijk" verdaagd Toestemming of beswaar Om de jeugd Gasmunt Schilder liep brandwonden op Examens Waardering voor wethouder Bakkers leningpolitiek V er deling werkterrein Gelijke monniken Witte raaf Grondverkopen Hollands Bloembollen Genootschap vergaderde Bouw Prinsenbrug begin volgend jaar Woningnood in Haarlem Auto gestolen DENKT U ER OM Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het is nu enkele jaren geleden, dat de Haarlemse raad besloot de frequentie der vergaderingen op te voeren van een keer per vier tot eens in de drie weken. Men hoopte daardoor het euvel der overladen agenda's te ontgaan. Het aantal raadsvergaderingen mag dan zijn gestegen, de agenda's werden er niet korter door en de zomerse vergadering van gistermiddag telde niet minder dan 37 punten. De stukken daarvan hadden de raadsleden pas verleden week Donder dagavond bereikt, zodat het wel begrijpelijk was, dat althans om uitstel van behandeling van een der meer omvangrijke voorstellen werd verzocht. Minder duidelijk was waarom dit nu juist het uitbreidingsplan voor „Delftwijk" moest zijn. De heer G o e d e e (Arbeid) wilde daaraan een officieuze openbare ver gadering wijden met een door de ontwerpers en andere deskundigen te geven toelichting, zowel op „Delftwijk" als op „Zinnevelt". De meeste raadsleden schenen daar wel oren naar te hebben, hetgeen wethouder Angenent, die tijdens de vacantie van de burgemeester en wethouder Geluk als locoburge meester optreedt en dus ook de raadsvergadering voorzat, verwonderd deed opmerken, dat hij veronderstelde dat de raadsleden toch ook kranten lazen. Hij gaf de pers een compliment voor de uitstekende wijze waarop zij deze belang rijke plannen had toegelicht naar aanleiding van de door Openbare Werken verstrekte gegevens. Maar de raad kreeg zijn zin en de beslissing over het uitbreidingsplan werd verdaagd. Intussen had het voorstel tot invoering van de vakken „Bijbelkennis" en „Cultuurgeschiedenis", waarover een uur werd gedis cussieerd, veeleer tot uitstel aanleiding kunnen geven, nu de wethouder van Onderwijs afwezig was. Men kon wethouder Angenent toch moeilijk verwijten, dat hij op tal van détails van het voorstel geen afdoend antwoord kon geven. Het derde belangrijke punt van deze vergadering was de voorgestelde subsidie verhoging voor de sociale jeugdzorg, een initiatief dat de specialist in jeugd zaken Van der Giessen (Arbeid) altijd na aan het hart ligt Het voorstel tot uitbreiding der leer plannen van de gemeentelijke middelbare en voorbereidende hogere scholen met de vakken Bijbelkennis en Cultuurgeschiede nis van het Christendom vond allerwege instemming, al verschilden uiteraard de beweegredenen der raadsleden naar de aard van de door hen voorgestane levens- en maatschappijbeschouwing. Het was de heer Spek (A.R.), die deze opmerking maakte. Zelf stelde hij zich uiteraard achter het betoog van de heer W e n s i n g (CHU), die weliswaar had gezegd, dat deze vakken geen catechese inhielden, maar toch wel hierin een mogelijkheid tot het stuiten der ontkerkelijking zag. De heer Van der Giessen (Arbeid) daarentegen wilde dit laatste nu niet direct zo stellen: hij vond het noodzakelijk, dat de jeugd iets meer leert over de Bijbel, dan thans het geval is, vooral ook omdat onze cultuur nu eenmaal met duizend draden met het Christendom verweven is. Maar het stuiten van de ontkerkelijking achtte hij, hoewel zelf behorende tot een belijde nis-kerk, toch niet de taak van de over heid: dat is de blijvende taak van de kerken De heer Van der Giessen ging accoord met de benoeming van ds. B. van Gelder tot docent, maar zag het als ideaal wanneer de vaste leerkrachten zich voor dit werk zouden gaan bekwamen. De Hervormde kerk heeft daartoe reeds een opleiding. Verder wilde spreker de genoemde vakken gaarne uitgebreid zien tot de ULO-scholen. Mejuffrouw Bolsius (KVP) had nog maar een vaag idee hoe dit vak gegeven zou moeten worden en zou gaarne zien dat na enige tijd de ervaringen er mee in de onderwijscommissie behandeld zullen wor den. Voorts had zij zich er over verwon derd, dat het Coornhertlyceum direct voor dertien lesuren was genoteerd, de H.B.S.'en slechts voor enkele uren. Zij meende, dat de laatstgenoemde scholen relatief meer behoefte aan dit genre vakken zouden heb ben, omdat er reeds een overwicht aan exacte leerstof is. Ook de heer Proper (CPN) had zich zeer goed in deze materie ingewerkt. Hij maakte onder meer de opmerking, dat, ook al gaat men bij de invoering van Bijbel kennis en Cultuurgeschiedenis van het Christendom uit van het principe der voor lichting, het resultaat toch weer zal zijn dat er geëvangeliseerd wordt. Daarom ook zou hij het toejuichen, indien het laatstgenoem de vak werd uitgebreid tot Algemene cul tuurgeschiedenis, zodat daaruit de invloe den der grote wereldgodsdiensten zou kun nen blijken. Wel wilde hij weten in hoe verre de lesroosters deze uitbreiding nog zouden kunnen verdragen. Intussen bleek er toch wel tamelijk veel verschil van inzicht te bestaan over de vraag in hoeverre deze vakken als facul tatief moesten worden beschouwd. De heren Wensing, Spek en Van der Giessen vonden het ongewenst om al dadelijk een onveilig signaal te hijsen dcor de ouders uitdrukkelijk op de moge lijkheid van ontheffing te wijzen. Dan zou men namelijk toch gaan doen of deze vak ken een evangeliserend karakter hebben, terwijl juist voorlichting bedoeld is. Mejuffrouw Bolsius en de heer Proper echter vonden elkaar in het standpunt, dat dit wel behoorde te gebeuren waarbij in een positieve toestemming de voorkeur verdiende boven de „Wie zwijgt, stemt toe"-methode. De spreekster van de KVP ging zelfs zover, dat zij meende dat haar fractie niet aan het voorstel zou kunnen meewerken, wanneer dit niet geschiedde. De heer Van der Giessen hechtte echter zoveel aan de eendracht van de raad bij dit onderwerp, dat hij een oplossing van dit vraagpunt noodzakelijk achtte. Die op lossing werd twee tellen later door zijn partijgenoot M e n s i n k gevonden, die voorstelde een daartoe strekkende mede deling in het lesrooster van de middelbare scholen te laten opnemen. De discussie over het voorstel tot ver hoging der subsidies voor de sociale jeugd zorg met een bedrag van bijna dertigdui zend gulden stond eveneens op hoog peil. Inzonderheid de heer Van der Gies sen toonde zich voldaan. Hij had tenmin ste niet voor niets bij iedere begroting een pleidooi voor het thans voorgestelde ge leverd. De belangstelling voor het jeugd werk was sinds het sociologische rapport- Langeveld over het probleem der massa- jeugd verscheen gestegen, aldus spreker, die er voorts de nadruk op legde, dat het gezin primair moet blijven. De organisatie der verenigingen en hun over zijn waardering jegens het College, hetgeen voorwaar niet in iedere vergade ring het geval is. De agenda mocht dan overladen zijn, dat verhinderde de raad niet een uur te be steden aan de ingekomen stukken. Dat kwam vooral omdat het antwoord van B. en W. op de vragen van de heer Kn a p e (KVP) over het in beslag nemen van stuivers in de muntmeters noch de vragensteller, noch de heren Proper en F i b b e (WD) bevredigd had. De laatste vond het toepassen van de verordening „niet leuk" en vroeg of het niet mogelijk was, dat de als gasmunt gebruikte stuivers niet bij het opnemen van de meter ver rekend zouden kunnen worden. Wethouder Bakker voelde daar niets voor. Gebruik van andere munten dan de voorgeschreven penningen is als regel alleen uit gemakzucht te verklaren. Boven dien is het in beslagnemen van de stuivers een mildere straf dan de toepassing van de boetebepaling, want dat gaat met rijks daalders tegelijk. Woensdagmorgen was de 63-jarige schil der H. S. bezig met het afbranden van verf in een perceel aan het Florapark, waarbij hij gebruik maakte van een brandlamp, gevuld met gasoline. Toen zijn lamp leeg- gebrand was, heeft hij deze weer gevuld met gasoline, waarna hij cle bus, zonder deze af te sluiten met een kurk, wegzette. De schilder is verder gegaan met zijn werk, waarbij hij met de brandende brand lamp te dicht bij de geopende bus is geko men, met het gevoig, dat de zich in de bus bevindende gasoline ging branden. S. heeft de brandende bus door de open serredeu ren in de tuin geworpen, waarbij hij aan zijn gelaat lichte brandwonden (eerste graad) opliep. De schilder is naar de Mariastichting overgebracht. Nadat hij met brandzalf was behandelt is hij naar zijn huis gegaan. Voor de hoofdakte-examens slaagden op 4 Augustus te Haarlem de heren: N. A. L. Elderhorst te Uithoorn; W. Koeleman te Hem; Ch. M. Schrikx te Hoorn en de dames J. Guldemond te Lisse; R. M. Riteco te eB-r gen en Th. Slaman te Amersfoort. Voor afdeling B de heren: A. J. den Heijer te IJmuiden; W. J. Klaaijsen te Koog a. d. Zaan; G. A. V. Lever te Enkhuizen; B. M. van Loevezijn te Leiden; A. Mak te Nibbix- woud en de dames H. Hofman te Leiden; U. J. A. Hylkema te Amsterdam en Th. A. J. Spin te Amersfoort. Vanmorgen is het personeel van de Ge broeders Van der Putten te Heemstede begonnen met het afbreken van de ranke witte klokketoren van de Flora 1953, die twee maanden lang een sieraad van het tentoonstellingterrein is geweest. Het demonteren ging zeer snel in zijn werk. Nadat het fraaie metalen ornament dat de toren bekroonde was weggehaald, duurde het niet lang of ook de blanke bal ken, die het stalen geraamte verhulden, waren losgeschroefd. Er zullen er heel wat zijn, die het eigen lijk betreuren dat dit stevige bouwsel gaat verdwijnen. Vooral de laatste weken vorm de het hoog boven de bomen van de Vrij- heidsdreef uitstekende gedeelte van de toren een fraai contrast in wit en groen. Zoals wij reeds hebben gemeld ligt het in de bedoeling, dat de toren elders in het land een blijvende bestemming krijgt. Voor de Heemstedenaren is nu ook de laatste zichtbare herinnering aan de Flora 1953 verdwenen. Een souvenir overigens, dat bij velen nog lang in de gedachten zal blijven voortleven. onderlinge samenwerking vergen intussen nog nadere bestudering. Reeds is er een overleg gaande over wat men gezamenlijk zal kunnen doen. De heer Van der Giessen roerde in dat verband het pro- bleem der behuizing aan "en noemde het een schrikbeeld indien in één straat vier clubgebouwen zouden verrijzenn voor elke zuil" één. Er is, zo zei spreker verder, een onder zoek nodig om de behoeften aan dit werk, zoals die verspreid liggen over de verschil lende stadswijken, na te gaan en ook welke richting dan het werk ter hand moet nemen. Als sleutel voor de subsidiebepaling wil de spreker de verhouding van het aantal gesalarieerde krachten op het aantal in het werk betrokken gezinnen. Tenslotte behandelde de heer Van der Giessen nog een ander facet van deze zaak: namelijk de steun aan de verenigin gen die worden gerekend tot de „georgani seerde jeugd". Immers deze groep jeugd verenigingen heeft tegenwoordig al zoveel aanrakingspunten met de massajeugd ge kregen, dat het de vraag wordt of men hen niet op analoge wijze moet steunen. Vooraf had de heer S p e k er op gewezen, dat de overheid bij dit werk geen recht streekse taak heeft, het behoort aan de particuliere verenigingen; ook hij bleef de handhaving van de gezinsband het belang rijkst vinden; verbetering van de huisves ting der jeugdzorg verenigingen werd even eens door hem bepleit. De heer W e n s i n g, anders critisch ten aanzien van subsidieverhogingen, juichte de thans voorgestelde van harte toe. Hij wees er op, dat hier toch een taak ligt voor de Dienst van Sociale Zaken, welke niet betrokken was geweest bij de samenstelling van de nota HeyersMeissing, welke aan dit voorstel ten grondslag lag. Coördinatie achtte ook hij onontbeerlijk. Daarnaast waarschuwde hij er tegen op dit terrein alleen gediplomeerde krachten toe te laten, een wens welke door de heer Knape (KVP) werd gesteund. Wethouder Bakker gaf de verzekering, dat dat ook niet zal gebeuren. De subsidie voor de sociale jeugdzorg is op zich zelf niets nieuws, maar wel wordt zij nu meer georganiseerd en doeltreffend verstrekt, zij zal ook aan voorwaarden en normen ge bonden zijn. Ook de wethouder onderstreep te, dat samenwerking noodzaak is. Dec orga nisaties zullen onderling de werkterreinen moeten verdelen en dan met een plan bij B en W. komen. De maatstaven die B. en W. bij de subsidieverlening zullen aanleg gen moeten nog onderzocht worden. Wan neer het College het woord „afremmen" heeft gebruikt in zijn toelichting, dan is dat vooral financieel en organisatorisch be doeld: het geld moet goed besteed worden en er mag niet in het wilde weg gewerkt worden. De nadruk ligt inderdaad op het sociale karakter van het werk. De overheid zal niet zelf gaan opvoeden en zal zich ook niet met het werk zelf bemoeien. Voorts deelde wethouder Bakker nog mee, dat landelijk de subsidieverlening hoe langer hoe meer op basis van vaste percen tages geschiedt, ongeacht de saldi der or ganisaties, wanneer dat tenminste geen abnormale consequenties gaat aannemen. Wat de verzoeken om betere huisvesting betreft: het is niet gemakkelijk daarvoor nog ruimte te vinden, omdat de jeugd organisaties reeds veel in gebruik hebben. Mejuffrouw Bolsius verwonderde zien er over, dat de Christelijke Landbouw school in Hooddorp maar vijftien gulden subsidie per leerling had gevraagd tegen de Rooms-Katholieke in Voorhout vijftig. Nog meer verbaasde zij zich, dat B. en W. voorstelden in beide gevallen vijftien gul den per leerling te geven. De heer W e n s i n g helderde op, dat de rijkssubsidie aan beide scholen niet gelijk is, omdat Hoofddorp met meer specialisten werkt. Het ligt niet op de weg van de ge meente om hier het verschil in rijkssubsi die te gaan corrigeren. De heer Stoffels (WD) wees er bo vendien nog op, dat het juist zou zijn wan neer bij dergelijke subsidies de kosten dei- openbare landbouwwinterscholen tot maat staf werden genomen. Ook wethouder Bakker bleek voor het toepassen van „gelijke monniken, gelijke kappen" te zijn. De vergadering werd besloten met het aanvaarden van de herziening van de lonen en salarissen van het gemeentepersoneel overeenkomstig de regeling voor het per soneel van het rijk. De heer Hennevelt (CPN) uitte hier- Van de loods, E WONINGBOUW in Haarlem kwam bij de raadsvergadering gistermiddag in verscheidene vormen ter sprake. Allereerst bij de ingekomen stukken, waarbij het maandelijks rapport van het Huisvestingsbureau het gebruikelijke be toog van de heer Hennevelt (C.P.N.) ontlokte, dat ovei-igens deze keer gemoti veerd scheen door de inderdaad sterk ge stegen aantallen der onhoudbare en ur gente gevallen. De verklaring daarvoor in het rapport gegeven (de controle op de lijsten der woningbouwverenigingen, waarop vele namen van tot nu toe niet bij de gemeente ingeschrevenen voorko men) had de heer Hennevelt doen schrik ken, want hij had in de veronderstelling verkeerd, dat de tot nu gepubliceerde rap porten de werkelijke toestand weergaven. „B. en W. konden niet schrikken", zo zei wethouder H a p pé, „want zij hebben nooit verheeld, dat de toestand zeer ernstig is en zelfs ernstiger dan de cijfers van het Huisvestingsbureau deden vermoeden. De controle op de lijsten van de woningbouw verenigingen hebben B. en W. in hun som bere verwachtingen bevestigd. Het stelsel der huurmachtigingen, dat nu van kracht is geworden, opent de mogelijkheid van een volledig inzicht in de woningbehoefte, doch dat zal maar weinig afwijken van de voorstelling die B. en W. zich daarvan hebben gemaakt", aldus de wethouder, die daarom geen reden zag tot aanvullende maatregelen. Inzake de woningbouw is het College trouwens diligent genoeg: het kwam op deze vergadering tot uiting in de voor stellen tot het verlenen van een voorschot aan de woningstichting „Ons Huis" voor de bouw van 78 woningen aan de Jac. van Looystraat en de Prins Bernhardlaan en aan de woningbouwvereniging „Tuinwijk- Noord" voor de bouw van 37 woningen aan de Hectorstraat. Het plan voor „Ons Huis" is gebaseerd op een extra toewijzing ten bate van hen die een belangrijke functie in het econo misch leven vervullen. Dit was voor de heer Hennevelt aanleiding om op te merken, dat hierin toch een onrechtvaardigheid schuilt ten aanzien van hen die al vele jaren op de wachtlijst staan. Wethouder H a p p voerde aan, dat die genen die in Haarlem werken maar elders wonen eveneens tot onhoudbare en urgente gevallen kunnen behoren, hetgeen door de heer Hennevelt niet werd ontkend. Had men voor dit doel de extra-toewijzing niet gekregen, dan hadden die gevallen toch ook geholpen moeten worden, hetgeen dan zeker ten koste van de oude woning zoekenden was gegaan. De beide voorschotten, tezamen 1.301.450, werden zonder hoofdelijke stemming ver leend. B. en W. hadden verder voorgesteld een bedrag van rond 118 mille ter beschikking te stellen van een zestal woningbouworga- nisaties voor het uitvoeren van buiten verfwerken. Wethouder Angenent zegde de heer B 1 o k d ij k (Arbeid) toe, dat hij zal na gaan of een deel van dit werk kan worden uitgevoerd in de wintermaanden, waarbij èn geprofiteerd kan worden van de finan- cieel-gunstige premieregeling èn de sei zoenwerkloosheid der schilders zou kunnen worden tegengegaan. Er stonden een zestal grondverkopen op de agenda, waarvan een tweetal in het Zuiderhoutpark. Zoals gebruikelijk liet de Communistische fracties daartegen haar stem aantekenen, helaas zonder op te hel deren waarom zij wel haar sanctie hechtte aan de principieel niet anders liggende voorgestelde verkopen in Oud-Schoten en Tuindorp-Overveen. Tegen de grondverkoop aan de Klever parkweg had de fractie van de Partij van de Arbeid onoverkomelijke bezwaren. De Onder voorzitterschap van de heer D. van Egmond hield de Coöperatieve Veiling vereniging T.G.B. haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter de voltooiing van het nieuwe kantoor gebouw en de nieuwe loods. De door brand vernielde Bloemlust-hal is grotendeels hersteld. Ondanks de trage handel in het afgelo pen jaar heeft de veiling een nieuw record bereikt in omzet en geld. De heer M. Montagne gaf een toelichting op de jaarcijfers aan de hand van de voor- lonige balans winst en verliesrekening. De heren Van Egmond en Onderwater werden herkozen respectievelijk als bestuurs lid en commissaris. Het veilingpercentage zal ongewijzigd blijven; de voorlopige per centages voor 1953/54 werden onveranderd vastgesteld. Ten slotte gaf de heer Van Leeuwen een overzicht van de brandschade. Het bestuur werd volmacht gegeven voor de maatrege len die nodig zijn voor de verdere afbouw heer G o e d e e wees erop, dat, waar het hier gaat om de bouw van een achttal flat woningen welke verkocht zullen worden, de grond het eigendom zal worden van de acht eigenaren gemeenschappelijk. Om moeilijkheden te vermijden zou het beter zijn de grond niet te verkopen, maar in erfpacht uit te geven. Daar komt nog bij, dat de grond in de omgeving ook in erf pacht is uitgegeven, zodat bij een even tuele herziening van de bebouwing de grond in één hand zal blijven. Wethouder Angenent bleek ander maal niet gevoelig voor deze argumentatie; de overige fracties gingen er niet op in. De heer Goedee verlangde daarop stem ming. Behalve de socialisten stemden ook de communisten tegen het voorstel, doch zij kwamen zes stemmen tekort. Tenslotte was er nog een voorstel tot het aangaan van een lening van ruim vijf milllioen tegen 3 V2%, hetgeen de waar dering van de heer Wensing (C.H.U.), voor de wijze waarop wethouder Bakker de geldvoorziening van de gemeente had geregeld, oogstte. Andere gemeenten zuch ten onder de last van hoge renten, maar Haarlem kan van het tegenwoordige lage re rentegamma profiteren. De heer Wen sing wilde evenwel weten of de bewo ners van nieuwe huizen voor de bouw waarvan deze lening zal worden gebruikt daarvan ook zullen profiteren door een lagere huur. Wethouder Bakker antwoordde, dat de leningen niet gebruikt worden voor een bepaald complex, maar voor de woning bouw in het algemeen. Zowel de kosten van de reeds in de tijd van een hogere rentevoet gebouwde woningen en de nog te bouwen huizen zullen er dus door be- invloed worden. Er was met de behande ling van dit voorstel enige haast, want Gedeputeerden Staten waren bereid het nog in hun vergadering van dezelfde mid dag goed te keuren. Tenslotte maken wij er nog melding van, dat de fractie van de Partii van de Arbeid bij monde van de heer M e n s i n k een poging deed een adres van de Raad voor het Bouwbedrijf, dat aan alle gemeente raden in gericht en een pleidooi voor de particuliere bouwers behelst, voor kennis geving te laten aannemen en er geen prae- advies over te laten uitbrengen, zoals B. en W. hadden voorgesteld. Gezien de duide lijke politiek-propagandistische tendens van het adres achtte de heer Mensink c.s. dit verloren moeite. Maar de andere fracties namen het stuk blijkbaar au sérieux, zodat de zevende af deling eraan te pas zal moeten komen. Onder bijzonder grote belangstelling er bleef geen plaats in de Kurzaal te Sche- veningen onbezet dirigeerde Woensdag avond de Italiaan Mario Rossi het eerste van de vier concerten met het Residentie- Orkest, waarmee hij zijn entrée maakt in Nederland. Een nieuwe ster aan de diri- gentenhemel? Ja en neen. Toen ik in 1934 in Rome was, begon zijn naam al klank te krijgen, al werkte hij er in de schaduw van de geliefde Molinari, die de staf voerde over het fameuze orkest van het Augus- teum. Intussen is zijn repertoire in Italië gegroeid als leider van het vaste orkest van de Maggio Fiorentino, die elk jaar in Florence wordt gehouden. Ook in het buitenland begon men hem geleidelijk te waarderen, doch pas verleden jaar kwam hij als gastdirigent buiten Italië op het voorplan, toen hij onverwacht tijdens de Salsburger Festspiele Wilhelm Furt- wangier moest vervangen. Mario Rossi diende zich te Scheveningen op vrij bescheiden wijze aan met een pro gramma waarop het sensationele eer ver meden dan gezocht was: het Vioolconcert van Beethoven, met Nathan Milstein als solist, de tamelijk eenvoudige, althans in tieme Vierde Symphonie van Schubert, en „Quatro Pezzi" van Frescobaldi, vier orgel werken van deze 17de eeuwse meester in orkestbewerking van G. F. Ghedini. Over de waarde van al deze muziek hoeft geen woord verspild te worden, ook niet over die van de grote orgelmeester Frescobaldi, hoewel men met reden kan betwijfelen of een transpositie naar het orkest-ideoom wel in overeenstemming is met het karak ter van deze magistrale orgelkunst. Het maakt reeds een twijfelachtig effect, wan neer men Frescobaldi hoort vertolken op een orgel dat het stoere barokkarakter mist. Hoeveel verder verwijdert men zich dan wel niet van de stoere geest dezer muziek, wanneer men haar in de min of meer zwevende klank van het orkest te horen krijgt? Het dient echter gezegd te worden dat, met betrekking tot de structuur en het polyfone lijnenspel, de bewerking van Ghedini gewetensvol en met smaak ge schied is, vrij eenvoudig zelfs. Een stuk om er als dirigent mee te épateren is het dus allerminst. Maar de minutieuze zorg, die Rossi besteedde aan het in evenwicht brengen der partijen (uiteraard spelen de blazers de hoofdrol) deed hem kennen als een voortreffelijk vakman. Wie het zó kon bekijken, vond de kennismaking met Ros si's directie wellicht op deze wijze interes santer, dan aan de hand van het een of andere bravourwérk. Ook in de Sympho nie van Schubert was een fijne zin voor intiem musiceren merkbaar, met uiterste verzorging van het détail, zonder echter de grote lijn uit het oog te verliezen. In ieder geval hoorde men het werk zonder uiterlijk effect. En diezelfde tendenz bleef ook gehand haafd bij de interpretatie van het Viool concert van Beethoven. Ook daar bleef het een delicaat musiceren, zonder toegeven aan romantische bevliegingen. Milstein en Rossi waren het blijkbaar volmaakt eens over de wijze waarop het nobele Concert moest worden verklankt, want ook de solist toonde zich zijn grote kunstenaars- faam waardig door een meesterlijk be heerste vertolking, in een geest van diepe innerlijkheid. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE „Dat Haarlem gedwongen is dit jaar, mede uit financiële overwegingen, een vier tal belangrijke openbare werken uit te stel len tot het volgend jaar, moet door het Rijk als een ernstige waarschuwing worden op gevat. Het begrotingstekort, dat voor dit jaar een millioen beloopt, zal het volgend jaar zeker nog een stuk groter zijn. B. en W. achten dat gerechtvaardigd, omdat door de oorlog een aanzienlijke ach terstand in de uitvoering van dringend noodzakelijke kapitaalswerken is ontstaan en bovendien daarnaast de behoeftenfactor is uitgedijd". Dit deelde de wethouder van Financiën, de heer W. C. Bakker, gisteren aan de Haarlemse raad mede naar aanleiding van de voorgestelde verschuiving van de ver betering van de Wagenweg, de restauratie van de kap van het Stadhuis, het bouwen van een nieuwe Vrouwehekbrug en het wijzigen van de wegbaan over het Prinsen Bolwerk. De wethouder merkte op, dat de nieuwe voorstellen over de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten de mogelijkheid openen, dat de grote gemeenten voor de grote werken waarvoor zij staan een extra bijdrage aan het Rijk te vragen. Het uitstellen van de genoemde werken is tevens het gevolg van de omstandigheid, dat er dit jaar begonnen is aan heel wat werken welke niet voorkomen op de aan de raad overlegde urgentiestaten: bijvoor beeld het rioleringsplan, het zeston ver gende derde deel van het Coornhertlyceum en aantal andere scholen. Uiteraard ging de belangstelling van de raadsleden vooral uit naar het Prinsen- brugproject. Wethouder Angenent memo reerde, dat er daarbij behalve financiële ook nog andere moeilijkheden in het ge ding waren, waarvan B. en W. de oplossing ding beige-bruin. reeds lang voor mogelijk hadden gehouden. Daarop zal in de komende weken nog krachtig worden aangedrongen. „Wij hopen vurig en verwachten stellig, zo zei de heer Angenent, dat de bouw van de Prinenbrug en wat daarmee verband houdt, in 't begin van 1954 kan beginnen." Het aantal „onhoudbare woongevallen' dat in de maand Juli door het gemeente lijk bureau voor huisvesting in Haarlem werd geregistreerd blijkt in vergelijking met de maand Juni wederom gestegen te zijn. Waren in Juni 418 gevallen ingeschre ven, in Juli bedroeg deze categorie reeds 465 (Juli 1952: 200). Ook de „zeer urgente" woongevallen namen weer toe. In Juni stonden er 1680 ingeschreven en in Juli waren er opnieuw 14 bijgekomen. (Juli 1952: 1725). Het aantal ouden van dagen, dat een wo ning zoekt bedroeg in Juli 185 (Juli 1952: 171). Er werden in totaal in de vorige maand 295 vergunningen uitgereikt (Juli 1952: 388) en 78 aanvragen werden afge wezen (Juli 1952: 70). (Wij maakten er reeds gewag van dat deze acute stijging het gevolg is van de controle op de wachtlijsten der woning bouwcorporaties. Desondanks blijkt ook nog een geleidelijke stijging over een pe riode van één jaar. Red.). Woensdagavond om halftwaalf is uit de Mecklenburgstraar. een personenauto met vier portieren ontvreemd, merk „Opel" Kapitian", model Sedan, kleur binnenkle- De laatste week van onze Jurkjes 20 korting Diverse Zomerartikelen afgeprijsd met 10 Ook voor de baby extra lage prijzen Aniging 19 - Kaïrtin «TêL H4II Haarlem, 5 Aug. 1953 ONDERTROUWD: 5 Aug.: J. Hulsebosch en V. M. Redeker. A. de Vogel en J. M. van Stratum. J. Velthuis en J. M. Couwenberg. A. A. Opdam en W. M. Jansen. G. de Boer en J. J. van Bruggen. H. J. Komen en M. C. Bodt. A. L. van Die en W. C. B. van Wanrooij. W. de Vries en J. M. Meier. F. J. Jansen en A. B. Montung. H. Elferink en E. Proost. J. W. Terol en J. A. Boeree. G. Koning en C. M. E. Bertholee. J. J. Fabel en J. J. Vlek- ke. C. M. van der Donk en H. J. Th. van den Bunt. J. F. Chr. M. Vasen en C. M. Sikking. W. H. van Bilderbeek en J. Kunis. J. P. vaft Waalwijk van Doorn en G. de Vries. W. M. de Haan en M. de Paus. G. A. Hesta en S. E. Maas. W. A. Th. van Gooi en A. C. G. Stol. W. J. C. Lourenburg en M. F. Buitendijk. F. Maerten en F. Hessels. W. M. Woning en C. E. Hoefsmit. A. F. Koek en M. J. A. Metten. GEHUWD: 5 Aug.: F. E. de Block en F. G. Wessels. A. W. J. van Dam en W. van der Klauw. J. F. cu Pont en J. U. van der Wiel. G. Th. Levöleger en A. E. W. Lammers. A. H. A. Kol en A. C. M. van Leeuwen. H. Koop man en H. Th. P. van der Avoort. J. B. Stef- fens en C. J. Hermans.'H. J. A. Cobelens en M. J. Boekei. H. Bogaart en M. Verwoerdt. J. van Lunenburg en J. M. Schouten. J. N. Koegler en W. J. van Schagen. H. A. Vree burg en O. R. Wolf. S. J. Attema en G. Kwak- k 1. A. de Jong en T. van der Meulen. O. van der Pol en J. G. van Egmond. W. Chr. Heyink en S- A. Banning. W. van der Flier en H. 11 't Velt. P. E. Weideman en E. van der Pol. BEVALLEN van een zoon: 2 Aug.: C. M. HarmsenLigthart. 3 Aug.: W. J. Hartendorp Kalf. 5 Aug.: M. BoogaardKoesveld. J. VerbreeTerwal. N. van DijkBolhuis. BEVALLEN van een dochter: 4 Aug.: J. van "VijkWijbenga. A. H. HagedoornDerks. G. M. Springintveld—Van den Berg. 5 Aug.: G. B. van den Berg—Stemerdink. A. J. van Loe- nenHoogeveen. OVERLEDEN: 3 Aug.: M. A. E. Bruin Trampe. 32 j., Koningstraat. 4 Aug.: P. W. M. Hoogendorp, 66 j., Olievierstraat. M. J. J. Nieuwenhuizen, 21 m., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7