HORLOGES VAN NIEL Engeland heeft meer hoop op een accoord met Naguib R I. KAN OPRUIMING Wereldnieuws PANDA EN DE GROEI-STRALEN J A.s. Zaterdag laatste dag REISWEKKERS De radio geeft Zaterdag Britse stemmen voor een nauwer band met Europa Bijna 800 houten huizen voor het rampgebied Toch ia het zo U^TU Deelneming aan gemeen schappelijke macht bepleit Nederlandse leraar in Oostenrijk omgekomen Nederlandse deskundigen naar het buitenland De „Robert" is vlot Kinderen uit rampgebied in Parijs ontvangen Russische begroting in Opperste Sovjet MEZZ0CHR0ME Uitwerking van atoombom bij Montebello-eilanden De film bij uitstek voor uw k yacantie-foto's Italianen zorgden goed voor kinderen uit ramp gebied Indonesische journalisten vragen verschoningsrecht Mr. J. L. Heldring treedt af als direceur N.I.B. Bouwwerken VRIJDAG 7 AUG S 1953 (Van onze correspondent in Londen) In Londen legt men thans een voorzich tig optimisme aan de dag, aangaande een hervatting van de onderhandelingen met Egypte over de ontruiming van de Suez- kanaalzóne. Op 6 Mei was de conferentie abrupt geëindigd wegens de onverzette lijke houding der Egyptenaren. Dit ge schiedde nog voordat er een poging was gedaan om de kloof tussen de opvattingen van beide landen te overbruggen. Opper vlakkig beschouwd is het probleem slechts van militair-technische aard. Engeland is bereid de zóne te ontruimen wegens de zware financiële lasten, die zij meebrengt vijftig millioen pond sterling per jaar en ook omdat het strategisch ongewenst is 80.000 Britten aan Suez te binden. Enge land wil echter de vrije wereld niet in ge vaar brengen door een vacuum te schep pen op dit vitale punt. Nu Egypte, zolang het door de aanwezigheid van Britse troe pen zijn souvereiniteit acht aangetast, niet bereid is mee te werken aan een regionale verdedigings-organisatie voor het Midden- Oosten, waardoor de basis van naam bordje zou veranderen en een internatio naal karakter krijgen, blijft er niets anders over dat de Engelsen zich buiten de deur laten zetten. Zij willen dat echter alleen doen als ze voorlopig nog een voet tussen die deur kunnen houden in de vorm van achtergelaten Britse technici en in geval van oorlogsdreiging hals over kop weer naar Suez kunnen terugkeren. Indien dit alleen maar een militair-or ganisatorische kwestie zou zijn, zou deze reeds hoofdbrekens genoeg kosten. Maar voor het in gisting verkerende Egyp te is het een zaak van prestige èn van politiek. Prestige, omdat de Engelsen, die al ze ventig jaar in Egypte zitten, nu eenmaal het symbool zijn geworden van het nu af gesloten Brits-imperialistische tijdvak. Po litiek, omdat Egypte, dat zich weliswaar bewust is van zijn kwetsbare positie in oorlogstijd, niet automatisch in een nieuwe wereldbrand wil worden meegesleept. Het voelt veel voor India's neutrale positie. Het wil zich niet zwart op wit binden. De En gelsen zullen in geval van bedreiging van het Suezkanaal door een aggressor be leefd met de hoed in de hand moeten vra gen of ze weer terug mogen komen om ook Egypte van de ondergang te redden. Korreltje zout Men is in Londen geneigd om Naguibs krasse taal van de afgelopen maanden met een korreltje zout te nemen. Met hem zou wel overeenstemming kunnen worden be reikt, zo gelooft men, maar niet zolang hij de speelbal is van extremisten^ De oorspronkelijke conferentie was af gebroken omdat de Egyptische eisen voor de Engelsen onaannneembaar waren. Egypte wil absolute zeggenschap uitoefe nen over de Britse technici, die achter zul len blijven. Verder verwacht het, dat het slechts een klein aantal zal zijn voor een zeer korte tijd. Volgens Engeland zullen tenminste 5000 man nodig zijn, die jaren nodig zullen hebben om Egyptenaren op te leiden voor de overneming van de Britse taak. Egypte beschouwt dit hele plan als een camouflage van Engeland om zodoende Egypte ondanks alles vast te houden. De Egyptenaren beschuldigen Engeland er verder van dat dit de ontwikkeling van het Egyptische leger bewust heeft tegen gegaan om de Britse positie onbeperkt te handhaven. De Britse poging om via Ame rika druk op Naguib uit te oefenen lijkt wel mislukt. Het misbaar dat de Egypti- ADVF.RTENT1E 2PP SS" FALCON REGENJASSEN 49.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Piano recital. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde mu ziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Harmonie-orkest. 14.40 Kroniek van letteren en kunsten. 15.20 Pla ten. 15.45 Amateursprogramma. 16.20 De Vliegende Hollander, causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Geva rieerde muziek. 18.40 Platen. 18.57 Zomerzot heid. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.25 De sewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Amusementsmuziek 21.35 Ac tualiteiten. 21.45 Platen. 22.40 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Radio Philharmonisch orkest en solist. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 10.50 Pla ten. 11.25 Buitenlands weekoverzicht. 11.40 Kamermuziek. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Radio- weekjournaal. 14.20 Filmprogramma. 14.45 Huismuziek. 15.10 Amateursprogramma. 15.35 Boekbespreking. 15.50 Holland Festival: Con certgebouworkest en solist. 16.45 Sportpraat- je. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tiid, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De sterken voor de zwak ken, causerie. 20.15 Gevarieerde muziek. 20.45 Platen. 20.55 Franse chansons. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Holland Festival: Concertgebouworkest. 22.00 Mijn zwagerin zaken, hoorspel. 22.20 Harmo nie-orkest. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Sa lonorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.10 Festival van Salzburg. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zigeuner melodieën. 20.00 Orkestconcert. 20.45 Platen. 21.00 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.4024.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen (Op 224, 42. 31 en 25 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). sche leider in Mei voor Dulles' aankomst in Cairo maakte was in dit opzicht duide lijk genoeg. Concessies Egypte weigert het Britse aanbod tot terugtrekking uit de kanaalzone als een concessie te beschouwen terwijl het juist het eigen aanbod om de basis in goede staat te houden als een concessie opgevat wenst te zien. Egypte is ongevoelig voor het Britse ar gument dat de Engelsen de Amerikanen toestaan bases in Engeland te vestigen, omdat dit een regeling is tussen souvereine staten. Egypte beschouwt zich niet souve- rein zolang de Engelsen in de zóne blijven, gezien de geschiedkundige achtergrond van hun aanwezigheid. Op zijn beurt wil Engeland een waar borg dat Egypte de militaire voorraden niet gebruikt voor een nieuwe oorlog tegen Israel. Het is duidelijk dat snelle voortgang in de besprekingen als zij ook formeel hervat worden, onwaarschijnlijk is. Engeland be waart zijn geduld en is in een sterke mili taire positie. Zal Naguib met het hoofd tegen de muur oplopen? Of is zijn leus „evacuatie of ondergang" slechts propa ganda? LONDEN (Reuter) Leden van de Britse politieke partijen cn andere persoon lijkheden hebben Donderdagavond een verklaring uitgegeven, waarin wordt aan gedrongen op een nauwere band tussen En geland en de landen van het plan-Schu- man. In de verklaring wordt gezegd, dat de landen van het plan-Schuman de kern kunnen vormen van een grotere gemeen schap, daar deze landen hun gemeenschap openstellen voor andere landen. De ondertekenaars dringen aan op Britse deelneming aan de gemeenschappelijke markt voor kolen en staal, volledige uit wisseling van technische inlichtingen en de coördinatie van investeringsprograms, de grootst mogelijke standaardisering van organisatie en uitrusting van de Britse en Europese legers en het vormen van Britse eenheden voor deelneming aan het Euro pese leger. De zes landen van het plan-Schuman hebben volgens de verklaring aan het hoge gezagsorgaan van de K.S.G. grotere be voegdheden op het gebied van de kolen- en staalindustrie overgedragen dan de Britse raad voor de kolen- en staalindustrie bezit. Het verdrag voor een Europese ver dedigingsgemeenschap was getekend en wachtte op bekrachtiging. Nu zouden de zes ministers van Buitenlandse Zaken het ver drag voor een Europese politieke gemeen schap bestuderen. „Het is noodzakelijk, dat Groot-Brittan- nië een stap onderneemt om de onder nemingslust en verbeeldingskracht van de makers van deze plannen te evenaren," al dus de verklaring. De ondertekenaars geven uiting aan hun opvatting, dat Groot- Brittannië in het belang van zichzelf, van Europa en van het Britse Gemenebest de voorwaarden voor medewerking scherper moeten formuleren dan tot dusver is ge schied. Onder de 21 ondertekenaars zijn Lord Beveridge, en Davies, de liberale leider in het parlement. De ondertekenaars behoren zowel tot de conservatieven als de socialis ten en de liberalen. De verklaring werd ge lijktijdig in de zes landen van het plan- Schuman België, Frankrijk, Italië, Lu xemburg, Nederland en West-Duitsland gepubliceerd. In het Oostenrijkse Alpengebied De Tauern bij de Gross Glockner is de 58- iarige heer R. L. Klaassen, leraar aan de ambachtsschool te Scheveningen, in een 60 meter diepe ravijn gevallen en omgeko men. Hij was gehuwd en had een dochter. ADVERTENTIE Ir. P. M. Boersma uit Amsterdam is door de Development Board van Irak aange steld als ingenieur voor de wegen en brug genbouw. Ir. B. Verhoeven te Ens is door de Voed sel en Landbouworganisatie van de UNO aangezocht om gedurende vier maanden de regering van Joegoslavië te adviseren bij het inrichten van proefboerderijen en de aanleg van drainage-projecten. Ir. J. M. H. J. Houben te Nijmegen is door de Banco de Fomento te Peru aange steld als adviseur op het gebied van de koffiecultuur. Ir. R. P. J. Bomans uit Rotterdam is in dienst getreden van een Amerikaanse in genieurscombinatie die havenwerken uit voert in Korea. Prof. dr. A. Mey, hoogleraar aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam, is door de Technical Assistance Admini stration te New York benoemd als docent aan het instituut voor Public Administra tion te Ankara. Aan hetzelfde instituut is thans nog een Nederlander als docent ver bonden, namelijk de heer J. H. Textor uit Overveen. Het Nederlandse motorschip „Robert" uit Rotterdam, dat Woensdag bij het eiland Sprogö in de Grote Belt aan de grond liep, is Donderdagmiddag vlot gekomen en naar Nyborg op het eiland Funen gesleept voor een onderzoek. Naar verluidt is het schip niet lek. ADVERTENTIE Wat Kan kan kan Kan alléén van onze BARTELJORISSTRAAT 2 TEL. 13004 HAARLEM c PARIJS, (AFP) Nederlandse kinde ren uit het rampgebied, die sedert Dinsdag de gasten zijn van Frankrijk, zijn Woens dagmiddag in het stadhuis van Parijs ont vangen door de vice-voorzitter van de ge meenteraad, Charles Fruh. In een toe spraak, die in het Nederalnds werd ver taald, zeide Fruh, dat hij tot een generatie behoort, die de hulp niet zal vergeten, die de Nederlanders aan de Franse soldaten die in de oorlog van 1914 tot 1918 uit Duits land zijn gevlucht, hebben verleend. Uit naam van de jonge slachtoffers van de ramp heeft ds. W. C. van Burgeier uit Kruiningen uiting gegeven aan de dank van de Nederlanders voor het gebaar van gemeenschapszin van Frankrijk. De kinderen zouden vandaag Parijs ver laten en naar de zestien plaatsen gaan, LONDEN, (Reuter). Naar radio- Moskou meldt, heeft premier Malenkov Donderdag de zitting van de raad van de nationaliteiten in het Kremlin bijgewoond. Hij was vergezeld door de eerste secreta ris van het centrale partijcomité, Kroesjts- jev, de president van de Unie, maarschalk Worosjilov, minister van Oorlog maar schalk Boelganin en minister van Handel Mikojan. De regeringsleiders werden bij hun aankomst door de afgevaardigden hartelijk toegejuicht, aldus radio-Moskou. De voorzitter van de begrotingscommis sie las het verslag van de begroting voor 1953 voor, waarna de commissie voorstel de, de inkomsten uit belastingen met 907.400.000 roebel te verhogen en de uit gaven met 35.300.000 roebel te vermeer deren. Vertegenwoordigers uit verscheidene re publieken brachten vervolgens verslag uit ADVERTENTIE 8 opnamen 6*9 j I 1 Q[1 12 opnamen 6x6 lal w W Originele Zwitserse fabrieksmerken opvouwbaar in leder étui ENORME COLLECTIE IN ALLE PRIJZEN GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM 70 JAAR SPECIAALZAAK Het schema van de verdeling over de gemeenten in dé rampgebieden van de hou ten huizen, die ons land worden geschon ken door de Noorse regering, het Noorse, Zweedse, en Finse Rode Kruis, de Oosten rijkse regering, de stad Wenen en enige Oostenrijkse organisaties, is nu vastgesteld. Door de genoemde landen worden totaal 760 houten woningen geleverd. Bij dit aan tal zijn 140 Oostenrijkse bungalows inbe grepen, die in de duinstreek op Westelijk Schouwen geplaatst zullen worden. De eerste tijd zullen deze dienen om cvacué's uit het nog onder water staande deel van het eiland tijdelijk te huisvesten. Daarna zullen zij dienst doen als zomerhuisjes in dat recreatiegebied. Er zullen door het Deense Rode Kruis nog enige tientallen houten woningen worden geschonken, die voor het thans nog onder water staande gebied zijn bestemd. Montage en transport worden door de centrale directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in overleg met schen kers en fabrikanten geregeld. De huizen worden in onderdelen naar Nederland ver stuurd en na aankomst onmiddellijk naar de plaatsen van bestemming doorgezonden. Er wordt naar gestreefd, dat met de mon tage op vooraf gereed gemaakte funderin gen direct kan worden begonnen. De bouw wordt door een aantal aannemers uitge voerd onder toezicht van enige deskundigen van de buitenlandse fabrieken. Voor toewijzing komen in aanmerking behoeftige rampslachtoffers, in de eerste plaats eigenaars-bewoners van door de stormvloed verwoeste of onherstelbaar be schadigde woningen, aan wie een houten woning in eigendom kan worden overdra gen. Blijkt in een gemeente het aantal van dergelijke gegadigden kleiner te zijn dan het toegewezen aantal woningen, dan zul len de resterende huizen ter beschikking van het gemeentebestuur of een woning bouwcorporatie worden gesteld en ge- exploiteer^ worden overeenkomstig de voor woningwetwoningen geldende voor schriften. In dit geval zal bij de huurvast- stelling worden uitgegaan van een huur prijs, die met het oog op de omstandig heden van de huurders-rampslachtoffers en het plaatselijke huurpeil aanvaardbaar is te achten. Er worden thans in opdracht van de Nederlandse regering 300 verplaatsbare houten noodonderkomens op Schouwen en Duiveland gebouwd om gedurende 1 a 2 jaar een deel van de geëvacueerde bevol king van dit eiland een onderdak le ver schaffen. waar zij anderhalve maand zullen blijven, over economische vorderingen in hun ge bieden. De minister voor Cultuur, Ponomarenko, zeide, dat dit jaar in de Sovjet-Unie een milliard boeken zullen worden gepubli ceerd. PERTH, (Reuter) Voor de eerste keer, sinds in October 1952 bij de Montebello- eilanden een Britse atoombom tot ontplof fing werd gebracht, heeft een groep bur gers journalisten Woensdag een vlieg tocht boven dit gebied mogen maken. Zij berichtten, dat een gebied van onge veer 36 vierkante kilometer door de ont ploffing werd vernield. De plantengroei op de eilanden vertoonde nog steeds duidelijke tekenen van ernstige verschroeiïng, en ijze ren constructies waren volkomen verwoest. Maar een massief blokhuis, dat waarschijn lijk was gebouwd om waarnemingsinstru menten te herbergen, was nog geheel on geschonden. De atoomproef toont aan, wat er zou kunnen geschieden, indien een atoombom in het ruim van een schip, dat een Britse haven bezoekt, ontploft. Verkrijgbaar bij elke fotohandelaar De eerste groep kinderen uit de ramp gebieden, welke vier weken gast is geweest van het Italiaanse Rode Kruis, is gisteren in ons land teruggekeerd. In Eindhoven verlieten zij de D-trein en nadat zij in de stationswachtkamer broodjes en chocolade melk hadden genuttigd en een Italiaans volksliedje hadden gezongen, werd de reis per trein voortgezet naar de woonplaatsen in West-Brabant en Zeeland. Op 4 Augustus vertrokken zij uit Pian Castagnaio. Op vrijwel ieder station waar de trein stilhield ontvingen de jongens en meisjes voedselpakketten en geschenken. Als dank werd dan het Italiaanse volkslied gezongen. De Italianen hebben zeer veel moeite gedaan het de kinderen naar de zin te maken. Gemiddeld waren de kinde ren één a twee kilo in gewicht toegenomen. De leidsters van de groep, de dames Paup- tit en Doets, beiden uit Den Haag, waren enthousiast over de ontvangst en de ver zorging van de 85 kinderen. Op 20 Augustus komt een tweede groep kinderen uit Italië terug. DJAKARTA (Aneta). Woensdag ochtend zijn enkele honderden journalis ten, leden van Indonesische en Chinese journalisten-organisaties, bij wijze van demonstratie naar het kantoor van de procureur-generaal, het parlement en het bureau van de minister-president in Dja karta getrokken, om te protesteren tegen maatregelen, die tegen de pers zijn geno men. Met name gold het protest de ver volging van Asa Bafagih, hoofdredacteur van het in Djakarta verschijnende dagblad „Pemandangan". Deze werd vervolgd naar aanleiding van twee door de „Pemandan gan" gepubliceerde berichten. Blijkens een door de demonstrerende journalisten ingediende petitie wordt ook aandacht gevraagd voor twee journalisten uit Balikpapan, van wie één thans gevan genisstraf ondergaat. In de petitie wordt aangedrongen op de spoedige totstandko ming van een Perswet, waarin onder meer het verschoningsrecht voor journalisten moet zijn vastgelegd. Verder wordt ge vraagd de vervolging tegen Bafagih te staken. De secretaris-generaal van het ministe rie van Voorlichting, Ruslan Abdulgani, had verklaard, dat Bafagih een staatsge heim geschonden had. Utrecht, knooppunt van verkeerswegen doch ook knooppunt van industrie en han del! Dit vormde de leidende gedachte van de ontwerper van het Jaarbeursaffiche, dat straks ieder attent zal maken op de ko mende Najaarsbeurs, die van 1 tot en met 10 September te Utrecht zal worden ge houden. De ontwerper H. Bolleman uit Velsen tekende op een paars-blauwe ach tergrond een kabel met knoop, met in het knooppunt het symbool van de Utrechtse Jaarbeurs, de magneet met de Mercuriushoed. Onderzoek. De Republikeinse senator John Marshall Butler, hoofd van een speciale afdeling van de juridische commissie uit de Senaat, heeft Donderdag mee gedeeld, dat een grootscheeps onderzoek zal worden ingesteld naar communisti sche invloeden in de Amerikaanse vak beweging. Vermisten. Sedert de onlusten van 17 Juni worden nog 55 West-Berlijners vermist. Zij zijn spoorloos verdwenen, aldus heeft de West-Berlijnse politie Donder dag bekend gemaakt. Na 17 Juni waren ruim 400 West-Berlijners als vermist opgegeven, doch voor het merendeel zijn zij teruggekeerd of hebben zij be richt omtrent hun verblijfplaats gezon den, zo werd hieraan toegevoegd. Nagedachtenis. Wijlen John Derry, de Brit se invlieger, is te Washington door al daar bijeengekomen luchtcadetten uit 17 landen tot „piloot van het jaar" ge kozen. De jongelui hebben hiermede de nagedachtenis van Derry, die tijdens het luchtvaartfeest in Farnborough. En geland, in September 1952 de dood vond, willen eren voor zijn bijdrage op het gebied van vliegen met supersoni sche snelheden. Vacantie. Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal Zaterdag naar Zuid-Afrika vertrekken en daar een week vacantie nemen, aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken bekend gemaakt. Daarna gaat Eden naar Griekenland. Hoe lang hij in Grie kenland zal blijven is nog niet bekend. Verzekering. De Franse commissaris-gene raal voor Indo-China, Maurice de Jean, heeft Woensdag de verzekering gege ven, dat Vietnam spoedig „volledige onafhankelijkheid" zal hebben. In een onderhoud met de Vietnamese premier Ngoejen van Tam zeide de Jean dat de huidige onderhandelingen in Parijs „ons niet de keude werkelijkheid van de oor log en de noodzaak om er met ver dubbelde krachtsinspanning een eind aan te maken doen vergeten". Het einde. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft Donderdag in de Volksraad een krantenfoto ge toond, met de dochter van Sir Stafford Cripps en Koseph Appiah, een neger uit Nigeria, kort na hun huwelijk. Swart noemde deze foto „een walge lijke foto van een huwelijk van de doch ter van een voormalige Britse minister en een in een deken gehulde inheemse uit Nigeria". Indien zo iets in Zuid- Afrika gebeurt zal het „het einde" zijn, aldus minister Swart. Polen. In een vluchtelingenkamp nabij Neurenberg (West-Duitsland) zijn Don derdag cfrie Polen, onder wie een vrouw, aangekomen na een tocht van acht we ken uit Tarnopol (Zuidoost-Polen). Doorvaart. De Sovjet-Hoge Commissaris in Oostenrijk heeft toestemming verleend aan schepen van de Franse Donau- rederij om door de Russische bezet tingszone van Oostenrijk naar Wenen te varen. Tot op heden konden dé Franse schepen de Donau niet verder opvaren dan tot Linz aan de grens van de Amerikaanse en de Russische zóne. Veto. President Eisenhower heeft Donder dag zijn veto uitgesproken over een wetsontwerp, waarbij de federale be lasting van 20 percent op bioscoop kaartjes zou worden afgeschaft. Eisen hower deelde mede, dat de regering zich het gemis aan de inkomsten uit deze belasting niet kan veroorloven en dat het niet eerlijk is om uitsluitend een bepaald soort bedrijven te helpen. Fossielen. Volgens het persbureau „Nieuw China" zijn in China fosssielen van praehistorische dieren van 400 millioen jaar geleden gevonden. Uit een onder zoek van twintig fragmenten van sche dels bleek, dat deze behoorden aan de eerste mammoeths, waaronder de mastodon, en voorts aan de sabeltand- tijger, een giraffe, een paard en een rhinoceros. De ontdekking is van groot belang voor de bestudering van de evolutie der dieren en het onderzoek naar ondergrondse minerale hulpbron nen, aldus het persbureau. 54. „Naar buiten, kleine", zei Koos de Kraker met een grijns, „dat huis is nu veel te groot voor je. Kruip jij vannacht maar in een boterbloem!" En met deze woorden gaf hij de verwilderde huiseigenaar een zetje, waardoor deze midden tussen de bloembedjes belandde. Onder verontwaar digd gepiep kwam het arme slachtoffer weer overeind en sloeg met zijn kleine vuistjes op de deur, die Koos de Kraker achter zich had gesloten. „Laat me bin nen!", piepte hij luid, „het is AIIJN huis! Dit is huisvredebreuk!!" Medelijdend kwa men Panda en Jolliepop naderbij. Me neer!", zei Panda. De huiseigenaar draaide zich om, alsof hij door een wesp werd ge stoken. „Wiewatwie zijn jullie?!", hijgde hij, ,^zijn jullie net zo gekrompen als ik, of ben ik weer normaal?! Mmm maar als wij normaal zouden zijn, hoe komt mijn huis dan zo groot! Oh! ik begrijp er niets meer van!" En hij borg zijn hoofd in de handen. Een verwarrende situatie", gaf Jolliepop toe, „doch sta mij toe u en kele verhelderende bijzonderheden te mel den. U bent, evenals mijnheer Panda en ik, het slachtoffer van een verderfelijke vinding, groeistraler genaamd". „Groei- straler?", herhaalde de huiseigenaar, „toch niet dat ding, waarover zoveel in de kran ten heeft gestaan?!" „Jawel", zei Panda, „je kunt er iemand mee laten groeien, maar ook mee laten krimpen. En de schurk, die de straler gestolen heeft, heeft u laten krimpen, omdat hij uw huis wilde heb ben". „O drommels, o drommels", kreunde de huiseigenaar. NEW YORK, (AFP). Te New York wordt vernomen dat mr. J. L. Heldring, directeur van het Nederlands Informatie bureau te New York, begin van het vol gend jaar zijn functie zal neerleggen. Hij zal toetreden tot de redactie van de Nieu we Rotterdamse Courant. Mr. Heldring werd in 1949 benoemd tot hoofd van de afdeling perszaken van het NIB te New York en volgde in Januari ir. J. P. Bour- drez op als directeur van dit bureau. ADVERTENTIE ER zijn talloze bouwwerken, die we mis schien niet mooi kunnen vinden, maar die dan toch zo machtig van constructie en gigantisch van bouw zijn, dat we onwille keurig onze bewondering laten blijken voor de inventieve geest die het mogelijk heeft gemaakt uit zelf vervaardigde materialen een dergelijk monument op te trekken. Ik moet eerlijk bekennen dat ik de Eifeltoren bijzonder lelijk vindt, maar dit belet me niet steeds weer ge'imporeerd te zijn door de constructie van dit sta len geraamte, waarvan de top zich veroorlooft zachtjes boven Parijs heen en weer te wiegen, zonder dat de voorbijgangers van de Place de l'Etoile vrees behoeven te koesteren door afknappende brokstukken te worden getroffen. Bij aanschouwing van verschillende Amerikaanse wolkenkrab bers, die in hun binnenste de bevolking van een kleine stad met al hun hebben en houden herbergt, zal ons wel een zelfde gevoel bevangen, al moet ik toegeven der gelijke bouwwerken niet uit eigen aan schouwing te kennen. Maar denkt uzich nu eens in een toren ter hoogte van de Utrechtse dom. Hier is weinig verbeeldingskracht voor nodig. De opgave wordt echter wat zwaarder, wan neer we ons moeten voorstellen dat die meer dan 100 m hoge toren aan de voet een middellijn moet hebben van niet meer dan 30 centimeter. Daarmee is de fantasie nog niet ten einde, want aan de zeer hoge top van die lange staaf bevestigen we al lerhande zwarigheden, bijv. 20 of 30 halve- mud zakken meel. Als laatste aardigheid trekken we met een bijzonder krachtige kraan de top van deze ruim 100 m lange staaf halverwege naar de grond en laten hem schieten, zodat hij boven de arme stad Utrecht heen en weer zwiept. We kunnen dit spelletje wel staken, want de mens beschikt niet over materialen die tegen dergelijke krachttoeren bestand zijn en geen architect ter we reld is bij machte een toren te construeren waarbij een dergelijke vreemd soortige wanverhouding bestaat tussen lengte en breedte. Toch worden dergelijke constructies in verkleinde vorm bij milliarden in de natuur vervaardigd. Bekijkt u de doodgewone ko renhalm maar eens aandachtig! Flauw? Welaan, er zijn ook machtiger voorbeelden in de natuur. Tot hoe hoog denkt u dat de grootste grassoorten kunnen uitgroeien? Tot twee, of misschien wel vier meter? De grootste soorten komen tot 50 meter! Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2