Haarlemse Baptistegemeente koopt Begijnhofkapel ZE VEN DA GEN HAARLEM JAN VAN DER PIGGE Kort en bondig J Eindelijk een eigen gebouw L. Droogleever Fortuyn te Haarlem overleden SIGAREN Van 17 Augustus af formulieren verkrijgbaar Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Geen reclame voor Haa riem -Orgelstad VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Morgen begint kermis aan Nassaulaan Programma Haarlems zomerfeestweek Jeugd Oude Tonge genoot op een feestmiddag Haarlemse woningzoekenden: Haarlemse onder invloed veroorzaakte aanrijding Examens - Burgerlijke Stand van Haarlem WO vernemen dat de Baptistege- Bieente van Haarlem van de Neder lands Hervormde gemeente van Haarlem de Begijnhofkapel heeft aangekocht. De Baptistegemeente te Haarlem hield voor de oorlog haar samenkom sten in het gebouw „Salem" aan de Bakenessergracht. Door de gestadige groei van de ge meente werd deze kerkzaal al spoedig te klein, zodat men moest omzien naar een betere vergadergelegenheid. Door het medegebruik van de kerk van de Haarlemse Broedergemeente aan de Parklaan en later het HJMV- gebouw aan de Lange Margaretha- straat, werd een voorlopige oplossing verkregen. Maar in de Baptistege meente leefde de wens een eigen kerkgebouw te bezitten, waarin haar godsdienstoefeningen konden plaats vinden. Om dit doel te bereiken werd een bouwcommissie ingesteld met als taak door nieuw- of ver bouw een vergadergelegenheid te zoeken in het centrum van Haar lem. Als resultaat van de arbeid van deze commissie zijn verscheidene verbouwingsplannen van bestaande panden overwogen, maar geen van deze projecten kon worden ver wezenlijkt. Daar men eveneens de Een hoekje van het Begijnhof te Haarlem, dat op voorlopige beschikking verkreeg pittoreske wijze wordt afgesloten door de Waalse over een bouwterrein aan de Wil- kerk en de Begijnhofkapel, waarvan de gevel in helminastraat leek het er aanvan- harmonie met de omgeving is opgetrokken. kelijk op, dat hiermede haar wens om een eigen nieuw gebouwde kerk te verkrijgen in vervulling zou gaan. Door de heer D. Dondorp, architect BNA. te Heemstede werd een nieuwe kerk ont worpen. Het was wel een zeer grote teleur stelling voor de Baptisten, dat deze plannen niet door konden gaan, daar de gemeente Haarlem de grond wenste te be stemmen voor een ander gebouw. Enige tijd later verkreeg de Baptistegemeente een contact met de kerkvoogdij van de Neder lands Hervormde Gemeente omtrent de aankoop van de Begijnhofkapel aan het Begijnhof. Deze kapel heeft ook een bewogen ge schiedenis achter de rug. Oorspronkelijk was deze een lokaliteit van de Sint Jozefs gezellen, en kwam door aankoop in het be zit van de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband te Haarlem. Door architect Van der Kloot-Meyburg is dit pand verbouwd in een bouwstijl, die aansluit bij het karak ter van het Begijnhof. Door het samengaan van de Gereformeerden in Hersteld Ver band en de Nederlands Hervormde Kerk kwam ook te Haarlem het gebouw van de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband in het bezit van de Haarlemse Nederlands Hervormde Gemeente. Daar de laatste in het centrum van de stad over voldoende kerkgebouwen en ver gaderruimte beschikt, kon deze kapel wor den gemist. De Begijnhofkapel bestaat uit een ruime kerkzaal voor vierhonderd personen. Zij heeft een aparte sfeer, door het gebruik van zeer oude materialen, zoals kloostermoppen en antiek glas in de vensters, geeft het ge bouw een karakter, als zou het van oudere datum zijn. Het gebouwencomplex bevat behalve de kerkruimte bovendien nog een tweetal ver gaderruimten voor verenigingswerk, een drietal woningen en in de kelderverdieping een complete kegelbaan. De Begijnhofkapel verkreeg in het bij- Zoals ieder jaar zal Haarlem ook nu weer feen door Haarlems Bloei georganiseerde zomerfeestweek doormaken. Tot nu toe was het Phoenix-terrein altijd het pretcentrum van de Bloemenweek, ditmaal zal de gehele Nassaulaan door de kermistenten in beslag worden genomen. Gistermorgen is het ge timmer begonnen en morgenochtend zullen de bewoners tegen een compleet lunapark aankijken. Of zij dit nu als een voorrecht beschouwen is natuurlijk een tweede, maar de organisatoren vonden deze plaats nu eenmaal het geschiktst. Hoewel het programma weinig nieuwe attracties biedt is dit lunapark toch bij zonder volledig. Aan eetwaren is er natuurlijk weer geen gebrek en de gebak-, pinda-, patates frites-, zuur- en palingkramen zullen hun geuren over het terrein verspreiden. En ook de schiettent, scooterbaan, zweefmolen en hoofd van Jut zijn natuurlijk weer van de partij. Ook de steilwand is weer aanwezig alsmede een aantal zeer variëi'ende shows. Zatex-dagmiddag om twee uur wordt de kermis voor het publiek opengesteld. Zaterdag 8 Augustus: Kex-misvermakelijkheden op de Nas saulaan. Concert door enige muziekgezelschap pen op de Grote Markt en in den Hout (20 uur). Speelkaartententoonstelling „Des duivels Prentenboek" in de Vleeshal (10 tot 17 uur en 19 tot 22 uur). Poesjenellenkelder in het Stadhuis (14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur). Bezichtiging van de Stadskweektuin aan de Kleverlaanu (10 tot 12, 14 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur). zonder bekendheid door de orgelconcex-ten van Paul Chr. Westering op het buitenge woon goede orgel en door de vroegdiensten v/elke het IKOR er enige jaren verzorgde voor radio-uitzendingen. Thans vergaderen des Zondags mede in het gebouw de Gereformeerde Kerk onder houdende Artikel 31 K.O. Het laat zich aanzien, dat dit in de toekomst wel zal blijven, daar men zich voorstelt aan deze kerkelijke gemeente, althans voox-lopig, gastvrijheid te verlenen. Door D. Dondorp architect BNA. te Heemstede, zal het interieur enigszins ver anderd worden, aansluitend aan de litur gie welke bij de Baptisten gebruikelijk is. Met het bezit van de Begijnhofkapel is voor de Baptistegemeente een lang gekoes terde wens in vervulling gegaan. Te Haarlem is in de ouderdom van 74 jaar overleden de heer L. Droogleever Fortuyn, oud-consul-generaal der Neder landen te Parijs. De thans overledene is op 22 September 1878 te Rotterdam gebo ren en verhuisde op jeugdige leeftijd naar Haarlem. Hij doorliep de lagere school van de heer Hubregtse en enige klassen van de HBS, om over te gaan naar het Instituut Frins, teneinde speciaal voor de handel te worden opgeleid. Daarna was hij werkzaam op verscheidene handelskantox-en in Enge land, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk cn werd in 1902 benoemd tot secretaris van de directeur-generaal der Pure Oil Co. te Rotterdam. Na een jaar werd hij belast met de leiding van het kantoor dezer maat schappij te Amsterdam. In 1910 richtte de heer Fortuyn met enige vooraanstaande financiers de Nederlandsch-Transatlanti- sche Hypotheekbank op en nam zelf de leiding daarvan in Winnipeg (Canada). In 1918 werd hij tevens belast met de behartiging van de belangen van het Ne derlandse Consulaat aldaar en in 1924 werd hij, in opdracht van wijlen de toen malige minister jhr. Van Karnebeek, be- xxoemd tot consul-generaal te Parijs. Zijn adviezen, zowel op sociaal als economisch gebied, waren steeds nauwgezet en volledig en bij hen, die met hem in persoonlijk contact kwamen, waren zijn voorkomend heid en hulpvaardigheid algemeen bekend. De heer Fortuyn heeft een groot werk zaam aandeel gehad bij drie Nederlandse deelnemingen aan tentoonstellingen te Pa rijs, alsmede bij de wederopbouw van het afgebrande Nederlandse paviljoen op de intex-nationale koloniale tentoonstelling in 1937. Bij die gelegenheid .werd hij be noemd tot officier in de orde van Óranje- Nassau en van het Legioen van Eer. De oud-consul-generaal stond tevens bekend als een uitnemend gastheer en zijn recepties behoorden tot de meest geani meerde in de Nederlandse Kolonie. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Ne derlandse Kolonie te Parijs het aftreden om gezondheidsredenen van de heer For tuyn zeer betreurde. Bij zijn afscheid werd hij benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Fortuyn was destijds ere-ondervoorzitter van de Neder landse Kamer van Koophandel en ere voorzitter van de Nederlandse Vereniging. Maandag 10 Augustus na aankomst van trein 11.01 uur zal zijn stoffelijk overschot w orden verast te Westerveld. INBRAAK IN BOULEVARD-VITRINES OPGEHELDERD De Zandvoortse recherche heeft in Am sterdam aangehouden een tweetal aldaar wonende personen, verdacht van diefstal, onlangs gepleegd door het verbreken van vitrines aan de Noord-Boulevard. De meisjes en jongens uit Oude Tonge die Maandag in Haarlem zijn aangekomen, om hun vacantie door te brengen, waren Donderdagmiddag in gebouw Sint Bavo verenigd voor een feestelijke samenkomst. Het weer leent zich nog niet om veel naar bos en strand te gaan en daarom was het een goede gedachte van het Haarlems adoptie-comité de jeugd uit te nodigen voor een bijeenkomst. De feestmiddag was niet alleen bestemd voor de jeugdige gas ten, maar ook voor kinderen van pleeg ouders. De jeugd heeft bijzonder genoten van het programma, dat door een Haarlems toneel groepje werd verzorgd. Jan Klaassen trad in levende lijve op; hij had zijn poppen kast verlaten om een prinses te genezen die behekst was. Het groepje oogstte veel succes en de jeugd leefde intens mee met hetgeen op het toneel gebeurde. Na afloop bracht de heer P. H. Borghouts de dames en heren dank en hij overhan digde hun een aandenken. De goochelaar mr. Kaki trad in het twee de gedeelte van de middag voor het voet licht en bracht de bezoekers in bewonde ring met zijn toeren. Ook zijn medewer king droeg bij tot het slagen van de mid dag. Voorts lieten leden van „De Spaarne- bózuin" zich horen; zij speelden een aantqj populaire nummers. Onder de aanwezigen was loco-burge meester de heer A. J. M. Angenent, als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur. ADVERTENTIE Juist het eigen merk is voor U een garantie voor kwaliteit. Het beste be wijs: Wij verzenden onze sigaren door geheel Nederland. GROTE HOUTSTRAAT 81. HAARLEM A MUTATIES KONINKLIJKE MARINE. Met ingang van 18 Augustus is kapitein ter zee S. den Boeft belast met het bevel over het Oefensmaldeel 5. Hij volgt in deze functie kapitein ter zee G. Koudijs op, die zal woi'den belast met de functie van Ne derlands marine-attaché te Washington. Kapitein ter zee Koudijs zal te Washing ton schout bij nacht jhr. H. A. van Foreest opvolgen, die de zeedienst met pensioen zal verlaten. Naar wij vernemen zullen de Haarlemse woningzoekenden van 17 Augustus af aan het Huisvestingsbux-eau de formulieren kunnen afhalen, welke ingevuld de basis zullen vormen van het nieuwe stelsel der huurmachtigingen. Zoals men weet worden deze huurmach tigingen, welke de bereidverklaringen der huiseigenaren gaan vervangen, in principe verstrekt aan allen die reeds twee jaar of langer als woningzoekende staan inge schreven of die een medische, sociale of economische indicatie hebben. Daartoe is het noodzakelijk, dat het Huisvestingsbureau inderdaad alle geval len van woningzoekenden kent, reden waarom reeds enige tijd de wachtlijsten der woningbouwverenigingen ook met de gemeentelijke wachtlijst worden verge leken. De formulieren dienen mede ter verkrijging van een volledige registratie. Zoals men weet beoogt de nieuwe rege ling de toevalsfactor bij de toewijzing van woonruimte terug te dringen en ook jong gehuwden of mensen die willen gaan trouwen een kans te geven. Daarom kun nen ook aanstaande en jonge echtparen, mits de partners tezamen vijftig jaar oud zijn, een formulier afhalen. De laatsten dienen er wel rekening mee te houden dat de toewijzing uiteraard gebonden blijft aan de beperking, dat van een redelijke woon ruimte sprake blijft. Een onder invloed verkerende inwoon ster van Haarlem veroorzaakte als be stuurster van een auto een aanrijding cp de Zeestraat te Zandvoort. Zij werd evenals haar onder invloed verkerende vriendin op het politiebureau ingeslo ten ter ontnuchtering. Proces verbaal is opgemaakt. Voor het hoofdakte-examen slaagden te Haarlem op 5 Augustus de heren: A. D. Jip- pes te Schagerbrug; J. A. Kooiman te Waardpolder en de dames: G. J. W. van Gessel te Amsterdam en A. Ch. Leyfeldt te Heemstede. Voor afdeling B de heren: H. M. Olijhoek te Hoorn en J. P. N. Rokebrand te Vogelen zang en de dames: Chr. J. A. M. Schaap te Amsterdam en P. J. A, Zeinstra te Haarlem. Voor de examens Handenarbeid zijn ge slaagd de dames: T. Boersema, A. Keur, H. Lambregts, J. van Marie, H. van Munster, L. van Ogtrop, J. Veenhoven, Ch. de Vriend, A. Verpoort, H. Graeuwert, A. Groenhart, C. Hillers, F. Jantzen, Th. Keet. A. Kolmus, Y. Mater, A. de Nijs, C. Piloo, H. Segers. Afgewezen: 3. r HAARLEM, 6 Augustus 1953 GEHUWD: 6 Aug., J. G. Huurman en A. E. Langeveld; Chr. A. Hollander en H. M. Hundt; B. Bink en J. D. van der Glas; J. Meulmeester en A. H. Reemer; P. van Muijen en M. Kuvener. BEVALLEN van een zoon: 5 Aug., Th. B. A. M. Hoenderdosvan Maris; A. M. van Delden—Philipse; 6 Aug., J. de Waal—van Alten. BEVALLEN van een dochter; 5 Aug., E. A. Dekker—Breukels; C. J. M. van Maris— Goddijn; 6 Aug., J. M. Kollaard—Andréa; D. P. de Koningh—de Voogt; G. van der Meeren—Kuiper. OVERLEDEN: 4 Aug.. J. B. H. Jaspers, 86 j„ Schotariilagel; P. Koek, 66 j., Herensingel; H. C. L. KuUtcó* <L Spaamdammerdijk. Cijferaar De laatste jaren hebben jonge krachten een aantal be langrijke posten in het ge meentelijk apparaat van onze stad bezet. Zo begroetten wij in mr. H. E. Phaff een nieuwe energieke gemeentesecretaris en zo staat al enige jaren aan het hoofd van de afdeling Stadsontwikkeling de even eens nog jeugdige ingenieur met frisse ideeën, de heer Van der Steld. Vandaag stellen wij u in deze rubriek een wel zeer jonge „topfiguur" voor: de sociograaf drs. P. Mourik. Drs. Mourik is echter geen ge meente-ambtenaar; hij is in dienst van het Nederlands Economisch Instituut, een kind van de Rotterdamse Eco nomische Hogeschool dat ge leid wordt door prof. dr. J. Tinbergen. Dit Economisch Instituut is er in geslaagd een hechte band te leggen tussen wetenschap en praktijk en dat is dan ook een der redenen waarom deze instelling kans ziet uit te komen zonder overheids- of particuliere subsidies. De medewerkers worden gekozen uit de beste studen ten van de Rotterdamse Ho geschool. Voor drs. Mourik kwam die vererende uitnodi ging zeven jaar geleden na het candidaatsexamen. Hij was toen juist 21 jaar. Hij begon college te lopen toen hij am per zeventien was. Thans staat hij aan het hoofd van de afdeling regionaal onderzoek van het N.E.I., die sociogi'afi- sche onderzoekingen verricht voor Amersfoort, Delft, Bergen en Haarlem. Dit lijkt bijna op de bekende advertentie van een befaamd merk scheerzeep. In tegenstelling tot de ge slaagden die daarin aan hit woord zijn, beziet drs Mourik zijn carrière nogal nuchter: „Ik heb geluk gehad. Een paar collega's verandex-den van be trekking en dat heeft me een stuk gescheeld." Werkstukken De werkstukken van de heer Mourik plegen op ge regelde en ongeregelde tijden het licht te zien. De kwartaal rapporten over de algemene gang van zaken in de Spaar- nestad behoren tot de eerste categorie: de speciale aan één onderwerp gewijde overzich ten, zoals de bevolkingsprog nose, de ontwikkeling van de gi-afische industrie, de poli- tieke kaart van Haarlem en de berekening der behoefte aan sportvelden, tot de laat ste. En dan zijn er nog de tal rijke intex-ne rapporten die zélfs de raadsleden niet te zien krijgen en uitgebracht worden aan het College van B. en W. Want het gemeentebestuur heeft in nog geen twee jaar de waarde van dit objectieve onderzoek naar de kern en de consequenties van heel wat verlangens en mogelijkheden dubbel en dwars leren besef fen, zo zelfs dat het is voor gekomen dat de heer Mourik en zijn acht medewerkers (die op het N.E.I. in Rotterdam werken) aanvragen voor zes tien rapporten over even zo veel onderwerpen van de meest uiteen lopende aard hadden liggen, waarvan het één natuurlijk nog urgenter dan het andere was. Droge kost Men zal wellicht opmerken, dat de rapporten van de heer Mourik en zijn medewerkers voor een gewoon mens maar droge kost zijn. Hij is onmid dellijk bereid dat toe te geven, maar hij voegt er aan toe, dat men niet moet ver geten dat zijn werk voor een deel ruw materiaal is, dat als basis moet dienen voor toe komstige nota's, die meer in houden dan alleen maar een berekening. Die rapporten openen integendeel een visie op wat Haarlem in de toe- Zo'n studente in de psycho logie probeert uiteraard de gevoelens van het publiek te peilen, voor zover dat in een vluchtige kennismaking mo gelijk is. De meeste mensen besteden ongeveer een uur voor een wandeling langs het tentoongestelde. Wie dat te vermoeiend vindt, kan nu in de bovenzaal uitrusten, want daar zijn sinds kox-t enige stoelen geplaatst. Of de be zoekers geestdriftig zijn? Ach, de mensen die met een ver veeld gezicht weggaan, zijn meestal ook met een verveeld gezicht binnengekomen. De echte belangstellenden geven duidelijk blijk van enthou siasme bij het zien van de hier bijeen gebrachte curiosi teiten. Klachten? Tot nu toe alleen van een oude dame, die er komst zal zijn, dank zij het werk dat nu wordt vei'richt. Om zich er van te vergewissen dat zijn rapporten niet al te technisch en te onverteerbaar worden, laat de heer Mourik ze trouwens voordat ze ver stuurd worden eerst aan zijn vrouw lezen Mug-in-spe Drs. Mourik is Rotterdam mer van origine, maar hij is hard op weg om een Haarlem se mug te wox-den. Want hij •voelt de geest van de stad, waar hij zich nu ook metterwoon heeft gevestigd, opmei'kelijk goed aan. Hij pleegt trouwens om die feeling nog wat te scherpen zijn echtgenote ge regeld te vergezellen, wanneer zij gaat winkelen, zelfs in de uitverkoopperiode. Op die wijze kan hij zijn nieuwe stad_ genoten het best leren kennen, want al schijnt het temidden van al die statistieken en dia grammen wel eens anders, het werk van de sociograaf raakt het wezen van de stad. Nabloeiers De Hyacinth mag dan in de Vleeshal zijn uitgebloeid, twee werkstudenten zijn er toch gebleven: Wil Schouten (eer stejaars rechten) en Nel Schlötjes (vierdejaars psy chologie). Zii houden toezicht bij de tentoonstelling „Des duivels px-entenboek" cn ver schaffen inlichtingen aan wie daarom vraagt. Dit laatste ge beurt eigenlijk alleen maar door mensen, die zelf een heleboel van speelkaarten weten, aldus zei de laatstge noemde ons, want die willen natuurlijk graag met hun kennis pronken. Zo was er een dame, die uitvoerig wist te vertellen dat de afbeeldingen van het Tarokspel symboli sche voorstellingen zijn van 's mensen levenswandel op zoek naar de juiste houding. Kaartlegsters gebruikten ze vroeger voor het vaststellen van iemands ontwikkelings stadium. zich bitter over ergerde, dat de verklarende tekst bij de grote goochelkaarten, in de tegen de muur links van de in gang hangende vitrine, zich helemaal onder in de hoek be vindt: „Verwachten ze hier soms kwajongens, die over de vloer kruipen?" Van de merkwaardige be zoekers wordt speciaal boek gehouden. Dit is het werk van Maria Schlatmann, het derde lid van het „personeel". Er was bijvoorbeeld een Zwitser uit Zürich, die tot dusver al tijd gedacht had de enige ver zameling van speelkaarten ter wex-eld te bezitten. Hij had er een tentoonstelling van gehou den in zijn geboortestad, maar nieiiiand had daar belangstel ling voor, behalve een op koper. Er kwam ook een Ne derlandse verzamelaar, jhr. mr. F. L. J. van Rijckevorsel uit Maastricht, wiens aandacht vooral naar Spaanse kaarten uitgaat. Hij bleef van twee uur tot sluitingstijd, s'aat er in het gastenboek. En dan moet nog het echtpaar Tum- mers uit Brussel genoemd worden, dat alleen voor deze expositie helemaal uit België overkwam. Verleden week was er een Amerikaanse dame, die een grote kunstreis door Europa maakt. Z'i is begonnen in Scandinavië en van plan in Snanie haar culturele verken ningen te eindigen. Het aar dige is nu, dat zii van alle door haar bezochte tentoon stellingen affiches vraagt om daar de volgende winter in haar woonplaats nabij New York.... een expositie van in te richten. Zii heeft al een koffer vol reclameplaten. Die van „Des duivels prenten boek" is daar nu ook bij. Zij vond de tentoonsstelling in tussen ..marvellous". Maar dat vinden al haar landge noten. Publiciteit In het begin van deze week is Polygoon de hele dag bezig geweest om in de Vleeshal opnamen te maken van „Des duivels prentenboek". De re sultaten daarvan kan men met ingang van Vrijdag in het wekelijkse journaal aantref fen. Een Franse filmproducent geraakte bij het zien van de kleurige speelkaarten zodanig in extase, dat hij zijn voor nemen aankondigde er een volledige documentatie over te maken. Maar hij wacht daarmee, tot ze weer terug zijn in het museum in Bielefeld, waar hij nog veel meer keus heeft. Ook de radio laat het niet aan belangstelling ontbreken. Zaterdag zond de V.A.R.A. in de rubx-iek „Artistieke Staal kaart" een interview met Harry Prenen door Jacqueline Lamers uit en Zaterdag over een week wijdt dra Anne H. Mulder in haar „Passepar tout" voor de V.P.R.O.-micro- foon een praatje aan deze his torische prenten verzameling, waarin zij het zeker niet aan kleurige bijzonder over zeden en gewoonten aan de speel tafel zal laten ontbreken. Want van die dingen weet zij een heleboel. Huwelijksfeest Eigenlijk is het tegen de regels, want voor minder dan gouden bruiloften doen we het niet. Maar voor de heer en mevrouw A. de Vries, Gast huisstraat 3 A rood, willen we deze keer gaarne een uitzon dering maken. Zij zijn op 13 Augustus veertig jaar ge trouwd en dat wordt natuur lijk een heel feest. Wij wensen deze trouwe lezers van onze krant nog vele gelukkige jaren toe. Reclame Er is weer een aardig vouw blad van de pers gekomen dat door de goede zorgen van de stichting „Haai'lems Bloei" tot stand kwam. Het is in de eerste plaats bedoeld ter sti mulering van het bezoek aan het Frans Halsmuseum, dat niet ten onrechte Neerlands intiemste museum wordt ge noemd. Daartoe is de tekst in vier talen opgenomen. Verder is er in de folder een handig kaartje van het centrum opgenomen, waarop de zes belangrijkste beziens waardigheden van de stad staan aangegeven: Frans Hals museum, Stadhuis, St. Bavo, Teylers stichting, Bisschoppe lijk museum en Huis Van Looy. De voorzijde van het geschrift bevat een repx-oduc- tie van een gedeelte van een van Hals' schuttersstukken. Plebaan Agterof van de Kathedi-ale Basiliek heeft nog eens onze aandacht gevestigd op de gelegenheid welke er iedere Dinsdag- en Donder dagmiddag. telkens om 3 en 4 uur, bestaat om de torens van de St. Bavo, ingang Wester gracht, te beklimmen 275 treden hoog onder leiding van studenten. Ter afwisseling van de ge ijkte uitstapjes in de stad geen slechte tip, vinden wij. (Half) Jaarboek „Men krijgt zo bij een op pervlakkige beschouwing de indruk, dat'de toeneming van het aantal verenigingen en organisaties ener stad zich verhoudt tot de toeneming van het aantal harer burgers als a2 a", schrijft burgemees ter Cremers algebraïsch in het voorwoord tot het Haarlems Jaarboek 1953, dat dezer dagen verscheen. En Haarlems eerste bux-ger beveelt vervolgens het gebimik van dit naslagwerkje van harte aan, omdat hij het zelf ook altijd met zoveel succes raadpleegt. We willen het graag ge loven, ai kunnen we de op merking niet voor ons houden, dat dit in Augustus aan de Haarlemmers geopenbaarde boek plichtsgetrouw alle na men van de raadsleden ver meldt uit de raad die op 1 September gaat aftreden. Maar verder willen we er geen kwaad woord van zeg gen. Want we bladeren er zelf ook dagelijks in. Met profijt. Terugblik Voor de tweede keer is het keurige pex-soneelsorgaan Jo- hez-nieuws van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. met een herden kingsnummer verschenen, nu met een terugblik op de fees telijkheden bij het 250-jarig bestaan. Het ziet er uit zoals we van Enschedé gewend zijn en verwachten mogen, niet alleen typografisch evenwich tig en rijk geïllustreerd, maar bovendien verzien van een bijlage in kleuren: het wapen van de gevelsteen boven de ingang met de kernachtige spreuk: Ne trop havt, ne trop bas (Niet te hoog, niet te laag) Het nummer is een duidelijk bewijs, dat ze daar aan het Klokhuisplein kunnen bogen op een bedrijfsgemeenschap welke kan wedijveren met de beste in den lande. Moedig en gelovig Mejuffrouw Corrie ten Boom is tussen twee grote reizen door de gehele wereld in Haarlem teruggekeerd voor een kort verblijf. Natuurlijk heeft zij ook daar niet kunnen nalaten van haar ervaringen te vertellen. Maar men wete het: het gaat haar niet om alles wat zij heeft be leefd en dat is heel wat maar vooral om te getuigen van de liefde van Christus. Aan Hem heeft zij haar leven gewijd en opgedragen. Gisteravond sprak zij niet als gewoonlijk op een openbare bijeenkomst, maar in de tries te beslotenheid van de Haar lemse strafgevangenis. Ook daar en misschien wel juist daar heeft zij grote indruk ge maakt. Zij zal er velen met haar blijde boodschap hebben gesterkt en getroost. Wellicht ook omdat de gevangenschap haar evenmin bespaard is ge bleven, al was dat dan door andere oorzaken. Een der ge detineerden heeft de dank van zijn lotgenoten vertolkt met een boeket bloemen. Binnenkort vertrekt mejuf frouw Ten Boom naar Spanje, in welk land zij opnieuw zal trachten te redden wat ver loren dreigt te gaan. BINNENLAND Vandaag is begonnen met de afvoer van ruwe olie, welke gewonnen wordt in de boring van de Nederlandse Aardolie Maat schappij te Rijswijk. De olie wordt vervoerd naar de raffinaderij van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij te Pernis. In het Staatsblad is opgenomen het Koninklijk Besluit van 4 Augustus tot ver betering van de financiële positie van bur gerlijk rijkspersoneel en van personeel van onderwijsinrichtingen of -instellingen. Deze tijdelijke voorzieningen hebben terugwer kende kracht tot 1 Januari 1953. Het besluit treedt in werking op een nader te bepalen dag, welke voor verschillende groepen van personeel verschillend kan zijn. Een 21-jarig meisje uit Bussum, dat per fiets van vacantie terugkeerde, is bij het oversteken van de rijksweg nabij^ Muiden door een vrachtauto aangereden. Zij over leed vrijwel onmiddellijk. Het meisje, dat achter een heg reed, heeft daardoor vermoe delijk de vrachtauto niet gezien. De bestuur der van de auto heeft eveneens door de heg het meisje niet opgemerkt. Uit een overzicht van de op 1 April 1948 in werking getreden spaarregeling voor jeugdige werkers in het mijnbedrijf, blijkt 'dat eind Maart toen de regeling dus vijf jaar bestond door werkgevers en jeugdige spaarders (zonder de gekweekte rente) een snaarsaldo van totaal f3.033.600 bijeen was gebracht. In de ouderdom van 78 jaar is te Baarn overleden de heer J. van der Hoop, presi dent-commissaris en oud-directeur der N.V. Nederlandse Algemene Maatschapij van Le vensverzekering „Conservatrix". De heer Van der Hoop was oprichter en voorzitter van Musis Sacrum' te Baarn en voorzitter van de maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Voorts was hij jarenlang voorzitter van Baarns Bloei, van Baarns Mannenkoor en van de Vereniging tot Bescherming van Dieren. De luitenant-kolonel der fuseliers L. van Embden, commandant van het eerste depót infantei-ie te Vught, is met ingang van 16 Augustus benoemd tot territoriaal com mandant Amsterdam, tevens garnizoenscom mandant van Amsterdam. Een felle brand heeft de boerderij van de landbouwer J. Thijssen in Heumen bij Nijmegen geheel in de as gelegd. Men slaag de erin enig huisraad te redden. Het vee liep buiten. De boer was zeer laag verzekerd. Men vermoedt, dat hooibroei de oox'Zaak van de brand is. De minister voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. II. B. J. Witte,' zal op 27 Augustus de eei-ste paal slaan voor de eerste woonblokken in Tuinstad Geuzenveld in Amsterdam-West. In deze tuinstad zullen eerst 1200, later nog 4500 woningen worden gebouwd. Van 13 tot 16 Augustus zullen vier Franse marineschepen, bemand met 25 offi cieren, 125 adelbox-sten en 250 manschappen, een bezoek aan Amsterdam brengen. HAARLEM EN OMGEVING De personenauto, die Woensdagavond uit de Mecklenburgstx-aat in Haarlem ont vreemd werd is in de omgeving van Venlo teruggevonden. De bestuurder is echter nog spoorloos. Bij de in Den Haag gehouden examens tekenen M.O. is geslaagd voor de acte MA: mej. I. van der Sluis te Haarlem. Aan de Rijkstuinbouwschool te Utrecht behaalde de heer L. M. A. Afnand 'te Haar lem het diploma bloemschikken. Op de weg MadeDrimmelen wilde een bromfietser in een scherpe bocht twee wielrijders passeren waardoor hij op de lin- kèrhélft van de weg kwam. Hij botste tegen een autobus en is tijdens het transport naar een ziekenhuis in Breda overdeden. De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, heeft Woensdag de handel en industriebeurs „Apeldoorn x-oept U", welke van 5 tot en met 15 Augustus wordt gehouden, geopend. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Aan de organist Jan J. van den Bex-g uit Amei-sfoort was de gemeentelijke orgelbe speling van Donderdagmiddag toever trouwd. Zijn programma zag er bijzonder aantrekkelijk uit en was zeer geschikt om op het barok-orgel van Chx-istiaan Muller te worden uitgevoerd. Het begon met Sweelincks Variaties over „lek voer al over den Rhijn". Daarna kwam de grote Px'élude en Fuga in e van Bach weer eens aan de beurt (ik ben de tel kwijt hoe dik wijls wij dit geweldige stuk dit jaar al te horen kregen) gevolgd door twee kapitale orgelkoralen van Bach: het descriptieve „An Wasserfliissen Babyion" en het zes stemmig polyfone „Aus tiefer Not" met dubbele pedaalpartij. Verder een variatie- wei-k op een aria-melodie van de Augs- burgse organist Johann Speth uit 1693 en tenslotte een Toccata en Fuga van J. L. Krebs, een leerling van Bach, die de or gelstijl van zijn meester hoog hield. Waarlijk een uitstekend programma, maar dan ook een dat hoge eisen stelde, ja, wel dermate hoge dat de concei'terende or ganist technisch en muzikaal tekort schoot. Het werk van Krebs kwam er nog het best af. Trouwens, ook in andere programma nummers gaf de organist blijk van een vrij ontwikkelde techniek van handen en voe ten. Men moest alleen niet letten op de slorige ai-ticulatie en het brijige compac te spel, dat de polyfone lijnen totaal ver vaagde. Bij een onstuimig en onduidelijk spel kwam dan doox-gaans nog een regis tratie uit onmogelijke combinaties samen gesteld of in daverend tutti. Het leek wel of het orgel aan de windpi-oef onderwor pen werd - en wat dit betreft bewees het instrument zijn degelijkheid. Maar de or ganist had zich blijkbaar niet gerealiseerd dat de muziek met die donderpreken van het ox-gel niet gediend is. Voor een deel van het publiek, dat pas onder de indx-uk van orgelspel komt, wan neer alle klanksluizen worden opengezet en het 32-voets tongwerk als de donder er bij rommelt, kon deze bespeling mis schien nog wat aantrekkelijks hebben; maar voor de kenners, die hun oren spit sen naar een duidelijk lijnenspel, naar precieus afgewerkt détailwerk, naar vond sten van registratie in zuiver evenwicht van klavier tot klavier was het een ontgoocheling. In deze vacantieperiode, nu het bezoek aan de gemeentelijke orgel concerten zeer groot is en ook vele vreem delingen. waaronder wellicht ook kenners, ons beroemde orgel eens willen horen, leek mij de bespeling van deze Donderdagmid dag lang geen reclame voor Haarlem- orgelstad. JOS. DE KLERK.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3