Kellners liepen hard op de Zandvoortse boulevard Kermisdag voor speeltu i njeugd Amsterdamse Beurs Heemstede Bezwaren tegen de nieuwe Vestigingswet IJmuiden Jongetje viel in kalkput Santpoort Santpoorts j harddraverij week Beverwijk „Volksonderwijs" mag niet meedoen aan corso Adenauer wil directe Europese verkiezingen Generaal Hasselman is tevreden Commissie van voorbereiding Tumult in Coevorden VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het vliegtuigongeluk bij de Turkse kust Chinese nationalisten bij Birma-spoorweg „Nu tonen, dat wij kunnen opbouwen" Een onpartijdig onderzoek naar de echtheid van „De Emmaüsgangers" Plezierrit eindigde op bureau van politie „Herwonnen levenskracht" Adres van Kamers van Koophandel Men vreest voor zijn gezichtsvermogen Motor gestolen bij Santpoorts kermisterrein „Geen politiek of staatkunde in optocht" Formateur Piccioni staat voor een puzzle Oefening Drietand Rapport over Engelse overstromingsramp Tweede T.H. Prijsverhogingen in Engeland Vliegtuigen en schepen tasten de oceaan af Amerikaans ministerie trotseert McCarthy Politie maakte een eind aan „wielerronde" Honderden kinderen hebben Woensdag in aanwezigheid van hun ouders van half elf tot ver in de middag onafgebroken genoten van een kermis, die nu eens helemaal alleen voor hen was opgezet, daar zij een van de punten op de agenda van een vacantie-feestprogramma was, dat het jonge volkje van de Haarlemse speeltuin verenigingen gedurende vier weken amu seert. De voetbalwedstrijden, die een reeks dagen achtereen het enthousiasme van de kinderen hebben verhoogd, zijn nu bijna achter de rug. En zoals volwassen voetballers de vreugd van hun overwinningen graag botvieren, vond de jongere generatie op het speel terrein van de vereniging „Te Zaanen" een overvloed van kermisjool, waarbij zij de ouderen niet onverdienstelijk imiteerden. Het weer werkte niet bijzonder mee, aan gezien harde windstoten de aanwijzingen van de organisatoren en leiders nog wel eens ongehoord lieten, doch aan het genoe gen van de drommen kinderen, die met een knipkaart in de hand, speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd, alle geïmprovi seerde stands afholden om maar niets te missen, deed het niets af. Dat de prijzen „smaakvol" waren, lieten de handen en monden van de kleuters steeds overtuigender zien. Het hoogtepunt van de dag viel ongetwijfeld samen met het optreden van een clown, die de kinde ren keer op keer met zijn dwaasheden in verrukking bracht. En met dit openlucht variétéprogramma kwam het einde aan een uitermate gezellige en vrolijke dag, waar over de kinderen waarschijnlijk nog lang zullen napraten. Men hoopt alleen dat het weer voor de nog resterende vacantie-feestdagen zich van een wat vrolijker kant laat zien, want daar ontbrak het gisteren nog al eens aan. PARIJS (Reuter). Geen der inzitten den van het vliegtuig van de Air France, dat Maandag nabij de Turkse kust in zee moest dalen, is bij het neerkomen gewond, zo verklaarde de gezagvoerder van het toe stel Vrijdag bij zijn aankomst te Parijs. De vier personen, die bij het ongeluk zijn omgekomen, zijn verdronken bij een poging om de Turkse kust zwemmend te bereiken. De andere inzittenden wisten zich zwem mend in veiligheid te stellen of klommen op de vleugels van het toestel, waarna zij door schepen aan land werden gebracht. Slotkoers Openings gisteren koersen 3K Neder 1.'47 985/i, 98 K v.K.U 17 5 X 174K Jnilever 197K 197K Philips Gloeil. 174K 174 Kon. Petroleum 327X 329 K A'dam Rubber 97K 97 K Holl. Amer. Lijn 134K 135 N. Scheepv Unie 128 K 129K H.V.A 112K 113K Deli Mij 10 IK 101 x Amsterd. Bank 169K 169 K Ned. Handel Mij. 160 159K Rotterd. Bank 164K 164K Twentsche Bank 165K 165 K Anaconda Copper 33% 33 Jf Bethlehem Steel 52K 52K Republic Steel 49 49% Shell Union 75 75K Tidewater 22il/is 22 X U. S. Steel ?9K 2ÖK ROME (A.F.P.) De onderhandelin gen voor de vorming van een nieuwe Ita liaanse regering door Piccioni schijnen in gewikkelder te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Volgens de laatste inlichtingen zijn de partijen van het midden een straf fere houding gaan aannemen. De christen democraten houden vast aan de formule van „centrum-kabinet", terwijl de drie andere partijen zeer van elkander ver schillende politieke lijnen op het oog hebben. De sociaal-democraten willen een links centrum-kabinet, dat zou profiteren van een neutrale houding der socialisten van Nenni. De liberalen weigeren hun steun te geven aan een kabinet, dat de steun der monarchisten zou krijgen. De re publikeinen zijn van eenzelfde opvatting en eisen voor alles van de toekomstige re gering waarborging van de republikeinse instellingen. De monarchisten willen hun stem alleen geven aan een homogeen Christen-demo cratische regering en wijzen een coalitie tussen christen-democraten, liberalen en republikeinen van de hand. RANGOON. (Reuter). Gemeld wordt, dat de Chinees-nationalistische troepen in Birma zich thans bevinden in het gebied van de „dodenspoorweg", die in de afge lopen oorlog door de Japanners met gealli eerde krijgsgevangenen als dwangarbei ders, werd gebouwd en waarvan gezegd wordt: „elke dwarsligger kostte een dode". De Chinese nationalisten werken nog steeds samen met de Karens. De Karens hebben, als bekend, in de af gelopen oorlog aan de zijde der Britten te gen de Japanners gestreden. Toen na de oorlog de Britse socalistische regering Birma onafhankelijkheid schonk, kwamen de Karens in opstand, onder meer omdat in de Birmese regering personen zitting hadden, die nauw met de Japanners had den samengewerkt. Eisenhower over bestand: WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft Donderdagavond in een radiotoespraak verklaard, dat de Koreaan se wapenstilstand aantoont dat de vast beradenheid van de vrije wereld het hoofd zal en kan bieden aan aggressie in Azië of waar ook ter wereld. De president, die een overzicht gaf van de verrichtingen van het 83ste Congres en van de eerste zes maanden van zijn be stuur, zei, dat de Verenigde Staten de wa penstilstand niet met „wilde vreugde" toe juichten. „Het is bekend hoeveel de Ko reaanse oorlog aan bloed en goed heeft ge kost," aldus de president. „Ook zijn er nog grote problemen te overwinnen voor het Koreaanse' volk werkelijk in het bezit is van eenheid en veiligheid. Door de wapen stilstand hebben de Verenigde Staten de gelegenheid gekregen om te tonen dat vrije mensen in vredestijd even hard kunnen bouwen als zij in oorlogstijd strijden." Eisenhower gewaagde van „de grote steun", die zijn buitenlandse politiek in het Congres krijgt en noemde haar „een nog niet eerder voorgekomen eenheid, die de scheidslijnen tussen de partijen door kruist en continuïteit in het buitenlands beleid belooft." Het bestuur van de stichting Museum Boymans te Rotterdam heeft „na het open baar debat over de echtheid van het schil derij „De Emmaüsgangers" besloten een onpartijdig onderzoek te doen instellen naar de al of niet aanwezigheid van kunst hars, een modern bindmiddel dus, in de verf waarmee dit werk is geschilderd. Men heeft hiervoor de medewerking verkregen van het microchemïsche laboratorium van de universiteit van Graz in Oostenrijk, al waar dr. G. Zigeuner zich speciaal met dit onderzoek heeft willen belasten. Deze meent overigens dat de micro-chemische analyse op kunstharsgebied tot dusver nog niet zover ontwikkeld is. dat met volstrek te betrouwbaarheid het gestelde probleem zou kunnen worden opgelost. In elk geval is naar de mening van dr. Zigeuner door de deskundigen in het proces Van Meege ren het probleem niet opgelost. Men zoekt in Graz alsnog naar een geschikte analy tische methode, die dan nader zal moeten worden uitgewerkt, alvorens te worden toegepast. Hoeveel tijd dit wetenschappe lijke speurwerk in beslag zal nemen, is nog niet te voorspellen. Aan de Leidsevaart en het Noorder Buitenspaarne hebben gisteren een groot aantal kinderen van de Haarlemse speeltuinverenigingen ingegooidEr stonden aardige prijzen op het spel, zodat er verwoed werd gevist. Hier ziet men een momentje op de vitdag aan het Noorder Buitenspaarne. De wedloop voor kellners, Donderdagmid dag op het Stationsplein en omgeving gehou den, is een groot succes geworden voor deel nemers, publiek en organisatoren. De politie had de grootste moeite om ruim baan te maken voor de zeventien lopers, die om precies drie uur, nadat de heer J. Th. Hugenholtz, directeur van stichting „Touring Zandvoort" het startschot had gelost, van start gingen voor het parcours van ongeveer twee kilometer. Zij waren gekleed in kellners- costuum en droegen een dienblad, waarop zich een gevuld flesje en een gevuld glas bevonden. Hofmeester van de Koninklijke Nederlandse Marine S. Wigboldus, die te Zandvoort woont, nam de leiding, om deze niet meer af te staan. Onder daverend applaus ging hij met ruime voorsprong als eerste over de eind streep, na de afstand te hebben afgelegd in 7 minuten, 45 seconden. De anderen deden het over het algemeen wat rustiger aan. Er waren er, die onder het lopen te veel staar den naar hun dienblad, om toch vooral maar geen druppel te morsen. Dit werd hun juist noodlottig, want elke stap in een kuiltje in de weg had gevolgen. Er kwamen enkelen aan de finish, die niets meer op hun dien blad hadden staan, anderen met een flesje zonder hals of een stukgevallen glas. Enkelen was de verleiding te machtig geworden en werkten tijdens het lopen enige slokken van het verkwikkend vocht naar binnen. De heer Hugenholtz reikte na afloop de prijzen uit, waarbij hij memoreerde, dat het experiment van deze middag, zeker voor her haling vatbaar was. Ook de voorzitter van de vriendenkring „De Branding" de heer Th. Rikkers. liet zich in deze zin uit. De uitslag was: 1. S. Wigboldus 7 min. 45 seconden. 2. W. Feitsma; 3. J. Kaspers;^4. C. Moorselaar; 5. A. Frerichs; 6. L. Bluijs; 7. J. J. Schmitt; 8. R. van Gennip; 9. W. Bluijs; 10. H. van Houten; 11. I. Vörös. Twee Haarlemse meisjes van 18 en 19 jaar waren per auto met een kennis naar Zand voort gegaan en des avonds om kwart over elf wilden zij een ritje door Zandvoort ma ken. De eigenaar had er geen bezwaar tegen en een der meisjes nam achter het stuur plaats. Zij hadden reeds verscheidene café's bezocht en sterke drank gebruikt. In de Zee straat reed de auto zig-zag over de weg en de wagen kwam in aanraking met een aan de kant van de weg geparkeerde auto. Een agent van politie was in de buurt en achtte het noodzakelijk de meisjes naar het bureau van politie over te brengen. Daar zijn zij tot de volgende dag ter ontnuchtering inge sloten. De ouders van de meisjes zijn ge waarschuwd, die haar van het bureau van politie hebben afgehaald. Reide meisjes waren niet in het bezit van een rijbewijs. De jaarlijkse speldjesdag van „Herwon nen Levenskracht" te Heemstede wordt ditmaal gehouden op Zaterdag 15 Augus tus, waarbij het bestuur, wegens het veer tig-jarig bestaan van deze organisatie, poogt een record-opbrengst te verkrijgen. Vandaar dat men gaarne de beschikking zou hebben over een groot aantal collectri- ces en collectanten, welke zich kunnen aanmelden bij de heer N. J. van der Lin den, Haemsledeplein 13 te Heemstede. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. G. H. Groeneveld en G. Blaak.: H. Buitink en N. H. Baai- bergen; M. H. van Iperen en A. H. Meijer; H. J. Keiiman en D. C. van Wessem; G. A. J. Hendriks en M. M. H. Spann. GEBOREN: Margaretha, dr. v. L. Lam- merts en J. Veltkamp; Charles Guillaume Claude Maria, zn. v. Ch. G. C. Godde en M. N. van Bakel; Cornelis Hendricus, zn. v. H. J. v. d. Eem en Ch. Uitendaal; An neke, dr. v. H. Stefels en A. Langeraar; Ronald Maria, zn. v. S. van Hooff en M. J. C. W. Hoes. GETROUWD: R. W. Kropholler en E. Onstein; W. F. de Groot en W. Keijser: H. D. Huis en W. Verkaik. OVERLEDEN: G. A. Brenninkmeijer, 64 jr.; mei. A. W. Hooreman, 27 jr.; C. Onvlee, 75 jr.; wed. C. H. van de Wiel-Van Gaaien, 81 jr.; wed. D. Grillis-Sloot, 75 jr. Binnenkort zal de Tweede Kamer de Vestigingswet Bedrijven behandelen. Deze wet zal in de plaats komen van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937. Vrijwel alle Kamers van Koophandel hebben dezer dagen een gezamenlijk adres tot de minis ter van Economische Zaken gericht. Daar in wordt verontrusting uitgesproken over de volgens adressanten opgeschroefde eisen en examens, die voor hen, die zich als zelf standige willen vestigen, worden gesteld. In het adres wordt eraan herinnerd dat het doel van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 was, de grote stroom van ongeschik- ten te keren, niet om te waarborgen dat slechts volledig voor hun taak berekende personen zich zouden vestigen. Het ontwerp van de nieuwe Vestigings wet spreekt van „strikt noodzakelijke eisen". Over de interpretatie daarvan zijn de Kamers van Koophandel niet gerust. „Het is niet het vakdiploma dat het publiek trekt aldus het adres maar de goede naam van een zaak. De Kamers zijn ervan overtuigd dat een strikt elementaire ken nis, tezamen met enig economisch inzicht, voldoende zijn om de wet aan zijn doel te doen beantwoorden. De vakexamens dienen meer op de prak tijk te zijn gericht, waarbij alleen de strikt noodzakelijke theorie dient te worden ge- eist. Verder achten de adressanten de eis dat men voor sommige examens niet wordt toegelaten zonder een bepaalde tijd in de desbetreffende bedrijfstak te hebben ge werkt, strijdig met het doel van de Vesti gingswet. Uit het feit, dat er zestig vesti- gingsbesluiten en zes „sperbesluiten", om vattende honderdzevenentwintig bedrijfs takken, zijn, concluderen de Kamers van Koophandel, dat de vestigingsbesluiten meer en meer gebaseerd worden op de situatie in de grote steden en dat men voor het stellen van de minimumeisen uitgaat van een peil, dat hoger ligt dan het ge middelde. Gistermiddag om kwart over vyf is de 2 1/2-jarige Cornelis O. uit de Gjertsen- straat in een onbewaakt ogenblik voor over in een kalkput gevallen. Het kindje moest naar het ziekenhuis, waar men vreest de oogjes niet te kunnen redden. De werklieden waren al naar huis op het moment, dat de kleine achter het hou ten hek bij de kalkput achter de nieuw bouw aan de Gjertsenstraat speelde. Hij is voorover in het kalkwater geval len en toen de moeder te hulp schoot moet hij reeds enige ogenblikken in de gevaar lijke substantie hebben gelegen. Een arts heeft het kind ter plaatse geholpen waar na het naar het Antonius-ziekenhuis werd overgebracht. Al is direct levensgevaar niet aanwezig, men vreest wel voor het gezichtsvermogen van de kleine. De gewoonte, om fietsen en andere ver voermiddelen achteloos tegen het hek rond het Santpoortse kermisterrein te depone ren, is gisteren een jongedame uit Haar lem-Noord hevig opgebroken. Bij terug komst bleek het stalen ros namelijk ver dwenen te zijn. Een Maastrichtenaar, die in IJmulden-Oost logeert, had zijn motor fiets op dezelfde plaats „gestald" en ook hij moest ervaren, dat zijn bezit in minder gewenste handen was overgegaan, terwijl hij zich op de kermis amuseerde. iDCCOCCOOOOOOOOCXXWCOOOOO^OOOOOOCOOOOOOOCOOCOOOOOOOOOOOCOO Vrijdag 7 Augustus. J 18.30 uur: Boerenpaardenrace aan de f 8 Westlaan. 8 1424 uur: Lunapark op het terrein 5 aan de Hoofdstraat. g Zaterdag 8 Augustus. 2021.30 uur: Muzikale rondgang van 5 de muziekcorpsen en de tamboers. o 1424 uur: Lunapark op het terrenn 8 aan de Hoofdstraat. f Naar wij hedenmorgen van de zijde van de afdeling Beverwijk van de vereniging „Volksonderwijs" vernamen, heeft de over heid op last van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens deze afdeling de deelneming aan het Gladiolencorso van Zaterdagmiddag ontzegd, op grond van het feit, dat „Volks onderwijs" een politieke tendenz bezit. Men had reeds van de zijde van het voor bereidend comité de schriftelijke toezegging gedaan, dat „Volksonderwijs" met een wagen kon verschijnen, maar later is deze toezegging mondeling ingetrokken. Burgemeester Scholtens verklaarde ons hedenmorgen, dat uit deze gebeurtenis geen controverse gehaald mag worden tussen de overheid en deze bepaalde vereniging. De optocht, die door de gemeente wordt gesubsidieerd in 'het kader van de Bever- wijkse „Gladiolenweek", moet naar de mening van de gemeentelijke autoriteiten buiten de sfeer van politieke propaganda gehouden worden, zodat ook een deel neming van een andersdenkende politieke groep niet getolereerd zou zijn. Men wenst in deze optocht geen bepaalde politieke of staatkundige overtuiging naar voren te zien gebracht, aldus mr. Scholtens. Het had naar zijn mening in de lijn van het comité gelegen, dat het van de beginne dit standpunt had ingenomen, een stand punt, dat overigens in de kring van het comité zelf en de VW, waaruit het voort kwam, wordt onderschreven. c BONN. (AFP). Bondskanselier Adenauer heeft Woensdag, voor zijn vertrek uit Bonn naar Baden-Baden, te kennen gege ven, dat hij van plan is op de Europese ministerconferentie voor te stellen nauw keurige gedragslijnen voor de bewoordin gen van de voornaamste passages van het verdrag voor een politieke gemeenschap aan te nemen en een commissie van des kundigen voor de uitwerking van het ver drag samen te stellen. Enkele der voor naamste beginselen dienen volgens Adenauer te zijn: directe verkiezing van de afgevaardigden van het Europese par lement en algehele economische integratie van de deelnemende landen. In politieke kringen te Bonn acht men het waarschijnlijk, dat de kanselier op deze conferentie terug zal komen op zijn voor stel voor een veiligheidsstelsel, dat de Europese gemeenschap en de Sovjet-Unie omvat. Ongetwijfeld zal ook de jongste Sovjet-nota besproken worden. De gehele Derde Divisie is Donderdag morgen in het concentratiegebied aange komen. Na de afkondiging van de „oor logstoestand" zullen de stellingen worden betrokken. De chef van de generale staf, luitenant- generaal Hasselman, heeft verklaard dat tot nu toe de mobilisatie-oefening een suc ces is geweest. De generaal vond het „bij na onbegrijpelijk", dat sinds de oproep tot mobilisatie van 7 uur Dinsdagmorgen Woensdagavond alles startklaar was. De generaal had veel lof voor de pers, speciaal wat de voorlichting over de ko mende mobilisatie betrof, die zijns inziens ook heeft bijgedragen tot het succes. Bij het nachtelijke vervoer zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. Er is een jeep in een vaart gereden, maar met de zelfde chauffeur doorgereden na weer op het droge te zijn gebracht. Hetzelfde was het geval met een drietonner, die was om gevallen en ook met een keukenwagen, die tegen een boom was gereden. Generaal Hasselman bracht hulde aan de chauffeurs. Veertig percent van hen is in het burgerleven geen chauffeur. LONDEN, (Reuter). Vrijdag zijn bij zonderheden bekend gemaakt uit een rap port van een Engelse commissie, die werd ingesteld naar aanleiding van de over stromingsramp in Februari, waarbij in Engeland 300 personen het leven verloren en het land een schade van ongeveer 450.000.000 gulden werd toegebracht. In het rapport wordt opgemerkt, dat er geen aanwijzing is, dat een samenloop van omstandigheden, zoals dit in het.begin van dit jaar het geval was, op gezette tijden terugkeert. Dé commissie stelt voor, dat ei een waarschuwingssysteem in Oost- Engeland, tussen Northumberland en Kent. wordt ingevoerd. Indien de waterschappen, naar aanlei ding van de van een centraal punt uit gegeven voorspellingen, bijzonder hoog water verwachten, zullen zij de plaatse lijke politie mededelen, dat een openbare waarschuwing moet worden gegeven. Men achtte het niet gewenst de radio in het waarschuwingssysteem in te schake len, daar hierdoor onnodig onrust zou kun nen worden verwekt in gebieden, die niet door overstroming worden bedreigd, ter wijl een eventuele nachtelijke waarschu wing via de radio weinig doeltreffend zou zijn, daar dan de meeste ontvangapparaten zijn afgezet. LONDEN. (Reuter). De Britse rege ring heeft heden bekend gemaakt dat de prijzen voor suiker, boter, margarine, bak en braadvet en reuzel welke nog onder toezicht staan, zullen worden verhoogd. Te vens is medegedeeld, dat suiker vermoede lijk tegen het einde van September vrij van rantsoenering zou komen en dat de prijs van sommige soorten bacon zal wor den verlaagd. Speurend naar overlevenden van verongelukte R.B.-36 LONDEN (Reuter). Er zijn Donder dag twee lijken van bemanningsleden van de Woensdagochtend in de Atlantische Oceaan neergestorte Amerikaanse RB-36 geborgen. In totaal waren 36 uur na het verongelukken van de bommenwerper vier overlevenden en vijf lijken opgepikt. Het aantal vermisten bedraagt dus nog 15. De twee Donderdag gevonden lijken werden opgepikt door het Zweedse schip „Monica Smith" en het Britse weerschip „India". Bij het zoeken naar overlevenden werden verkenningsvliegtuigen ernstig ge hinderd door regenval, zware zeegang en laaghangende bewolking. Het bericht van A.F.P., dat vliegtuigen zeven vliegers in Woensdag uit de lucht afgeworpen rubberbootjes zouden hebben waargenomen, van wie vier in leven wa ren, is niet bevestigd. WASHINGTON (A.F.P.) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich Donderdag voor het eerst open lijk teweer gesteld tegen senator McCarthy door het verzet van de senator ten spijt, een paspoort te verschaffen aan William Bundy, zwager van Acheson. Bundy was door senator McCarthy op geroepen voor een verhoor: hij zou 400 dollar hebben bijgedragen voor het fonds voor de verdediging van Alger Hiss, een vroeger hoge ambtenaar van het minis terie van Buitenlandse Zaken, die tot ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens meineed in een spionnagezaak. Bundy had geen gehoor gegeven aan de oproep. Maandag verzocht McCarthy het minis terie van Buitenlandse Zaken Bundy geen paspoort te verstrekken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie van voorbereiding van een tweede instituut voor technisch hoger onderwijs ingesteld. Benoemd zijn: tot voorzitter mr. H. L. s'Jacob te Voorburg en tot leden prof. dr. G. Holst, president-curator der Techni sche Hogeschool te Delft, prof. dr. O. Bot- tema, rector-magnificus der Technische Hogeschool te Delft, prof. dr. M. J. H. Cob- benhagen te Tilburg, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van Eindhoven, prof. dr. ir. C. J. Nieuwenburg en prof. dr. ir. W. L. H. Schmid, beiden hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, en dr. ir. F. W. van Berckel te Geleen. De minister heeft bepaald dat de com missie bij haar arbeid gehouden zal zijn aan de volgende uitgangspunten: het twee de instituut zal een rijksinstelling zijn en gevestigd worden te Eindhoven. Het plan moet worden beperkt tot de afdelingen werktuigbouwkunde, electrotechniek en scheikunde. De opleiding moet gelijkwaar dig zijn aan die van Delft. Aan het inge nieursdiploma zal het recht tot promotie zijn verbonden. De aanvankelijke opzet dient bescheiden te zijn. Ter waarborging van de eenheid en onafhankelijkheid van beleid met name ter zake van de hoog leraarsbenoemingen, de inrichting van het onderwijs en de investeringen, zal een ge meenschappelijk orgaan van de beide tech nische hogescholen worden ingesteld. De jeugd van Coevorden heeft deze week drie „wielerronden" georganiseerd, waar bij gereden wordt om prijzen en premies, die door het publiek beschikbaar zijn ge steld. Donderdag liep het parcours van de ronde door het centrum van de stad. Een agent van politie kwam echter tussenbeide en trachtte procesverbaal op te maken tegen de eerste renners. De toeschouwers- verhinderden hem dat te doen, waarna de agent de twee renners sommeerde met hem naar het politiebureau te gaan. Onge veer 500 personen liepen mee en bleven voor het politiebureau wachten. Na enige tijd begon men met stenen het politie bureau te bekogelen, waardoor verschei dene ruiten sneuvelden. Twee politie-agen- ten bevalen de menigte uiteen te gaan, waaraan geen gevolg werd gegeven. Twee personen uit de menigte gingen het bureau binnen om te protesteren tegen het vast houden van de renners. Een groep jonge lui had zich inmiddels naar de woning van de burgemeester begeven om hem de zaak uiteen te zetten. De burgemeester kwam direct naar het politiebureau, waar men nog steeds met stenen gooide. Zelfs ont staken jongelui een groot vuur voor het politiebureau. De corpschef en de burge meester probeerden opnieuw de menigte uiteen te krijgen, echter zonder succes. De politie, die inmiddels was versterkt, heeft daarna de demonstranten uiteengedreven. Voor de woning van de agent, die gepoogd had de wielrenners te bekeuren, bleef het nog lang onrustig. Kellners die Donderdag in Zandvoort deel namen aan een wedloop, stonden niet voor een gemakkelijke taak. Uit het flesje en het glas op het dienblad mocht niets gemorst worden. Winnaar werd hofmeester Simon Wigboldus.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 4