Fabriek van poetskatoen in lichterlaaie Castella-Vaatwas Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem De markante persoonlijkheid van Henri Evenepoel blinkender vaat en zachtere handen! Een Eeuw Geleden Hartelijke ontvangst van de Prins op Curacao Werkloosheid in Juli gedaald r Vonkenregen over Haaksbergen Evangelische Kerk valt Niemöller niet af Hoe is het ontstaan?"^ Een groot Belgisch schilder GAAT U MET VACANTIE? Dr. F. L. Oudendal overleden Masjumi neemt haar plaats in de oppositie in Steinberg-expositïe Maar zij distanciëert zich van zijn politiek Voedseluitreiking gaat voort; minder controle Dit woordKROON Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 6 Augustus 1853 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 VT-WÏ Het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten mag zeker niet gerekend worden tot de schoonste gebouwen van de goede stad Antwerpen en de Place Leopold de Wael, van waar men het langs monumentale trappen bereikt, is ook weinig indrukwek kend. Men voelt zich al te ver van het levende hart der stad verwijderd. De te grote proporties van het museum en de omliggende gebouwen van het haven kwartier, waar weinig welvaart heerst, geven aan het geheel een ietwat troosteloze sfeer. Het café op de hoek van de Rue du Musée is totaal verlaten. De reusachtige tapkast wordt weerkaatst in de enorme spiegels, de slonzige waardin kan zonder de hulp van een kellner de zeldzame klanten „gerieven" en rookt in afwachting kalm haar sigaretje. Arme kinderen spelen in de brede straat en uit de ramen van de hoge woonkazernes kijken de ouders erop neer. Om er haar gemak van te nemen heeft de moeder een vaal gekleurd kussen in de vensterbank gelegd waarop ze haar armen laat rusten. Aan het andere einde van de straat ligt de kolenhaven, met zijn ouderwetse ijzeren loodsen. Hier kan men de trolleybus, die zich als een uit de rails gesprongen tram gedraagt, pakken om zich naar het Steen en de Schelde te laten brengen. Het museumt is omsloten met -een ijzeren hek. Op be tonnen sokkels staan negentiende-eeuwse bronzen groepen, lichtend groen ge- oxydeerd: traditionele kunstwerken, waar niemand meer naar omkijkt, maar die toch wonderlijk knap zijn en getuigen van het sterke plastische gevoel van de ma kers, wier namen nu vergeten zijn. Deze traditie en dit vak manschap zijn de slagaders van de Bel gische kunst en hier door worden de ster ke levenssappen tot op de huidige dag aangevoerd. Wat het meest treft in de Belgische kunst is een sterke vitali teit. Deze weerspie gelt zich in een be zielde weergeving van de eenvoudige levensvormen, zon der echter tot een ge hoorzaam copiëren des dagelijksen le vens te worden. De zichtbare en niet- zichtbare elementen, die het leven stuwen, spelen in de Bel gische kunst hun rol. Op de schilderijen van Ensor. verbergen de levenden hun ge laat achter een mas ker, de dood vertoont zich in zijn magere Zondagswandeling te Saint-Cloud". Tekening door Henri Evenepoel (1872-1899) zien in zijn magere verscheidene ateliers en de academie naaktheid. ITet waren echter met de schil- eerste onderricht tc hcbbcn gcnoten. Jt Hier krijgt hij Gustave Moreau tot leraar, de schilder wiens lessen ook van zo grote invloed zijn geweest op Matisse, Rouault, Desvallières en anderen. Als hij na zeven jaren in Brussel terugkeert, om zich in zijn vaderstad te vestigen, in zijn nieuw atelier, sterft hij plotseling. Ziedaar, in enkele re gels, zijn kort levensverhaal. De vreugde en het verdriet, de voldoening en de twij fels, die er inhoud aan gaven, blijven ge deeltelijk verborgen en worden gedeelte lijk in het oeuvre geopenbaard. Wij weten dat hij zijn nicht, mevrouw Louise van Mattenberg, hartstochtelijk beminde en dat hij, toen de dood hem wegnam, op het punt stond met haar te huwen. Wij kennen haar en haar twee kinderen uit de vele portretten, die hij van haar maakte. Een groot aantal foto's, door de schilder zelf vervaardigd, voegen een waardevol docu mentair supplement aan deze tentoonstel ling toe. Deze belangstelling voor de foto grafie deelt Evenepoel met zijn Hollandse tijdgenoten Breitner en Witsen. Men vraagt zich af of Evenepoel, indien hij de verwachtingen die hij voor zijn ver dere ontwikkeling koesterde had mogen vervullen, een vernieuwer der schilder kunst der twintigste eeuw geworden zou zijn. Zijn gedegen vakmanschap was stellig op de beste tradities gebouwd. Er is ver wantschap met De Braekeleer en hij is schatplichtig aan de Vlaming Leys. Op het moment echter dat, na een kort verblijf in Noord-Afrika, zijn kunst zich begon te ont wikkelen in een richting, die verwantschap met Matisse vertoont, werd zijn leven af gesneden. Zonder inzinkingen zen van Rik Wouters, die ons naar Ant- werpens museum trokken, maar de retro spectieve tentoonstelling van Henri Evenepoel, die daar van 4 Juli tot 30 Augustus gehouden wordt. Tijdens een kort verblijf in België zag ik mij voor de moeilijke keuze gesteld tus sen drie belangrijke exposities: de „Arts Fantastiques" in het zo juist geopende Casino te Ostende, over welk gebouw - ver sierd met reusachtige schilderingen van Delvaux en tegeltabïeaux van de bekende ceramist Pierre Caille - thans ieder hier de mond vol heeft, de tentoonstelling „Het portret in de oude Nederlanden" in het Stedelijk Museum te Brugge en die van Evenepoel in Antwerpen. Natuurijk mag men het aan mijn strikt persoonlijke voorkeur voor deze Bel gische schilder toeschrijven, dat ik mij de, uit toeristisch oogpunt bekeken, meer écla tante kunstmanifestaties liet ontglippen. Ik heb er geen spijt van. Integendeel, de tentoonstelling overtrof mijn verwachtin gen, niet alleen door het grote aantal wer ken van deze, reeds op zevenentwintig- jarige leeftijd gestorven meester, maar vooral om de ongehoord hoge kwaliteit van al het geëxposeerde. Verhaal van zijn leven In een nog kortere spanne tijds dan Vin cent van Gogh en Rik Wouters en op nog jeugdiger leeftijd dan dezen, heeft Henri Evenepoel zijn prachtige taak> volbracht. Te Nice werd hij op 3 October 1872 ge boren. Hij was nauwelijks twee jaar oud toen zijn moeder op achtentwintig-jarige leeftijd stierf. Door zijn vader en diens ou ders werd hij te Brussel grootgebracht. In 1892 belandt hij in Parijs, na in Brussel Wij verzoeken onze weekabonnés, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE VRIJDAG 7 AUGUSTUS Concertgebouw: Piano-avond Theo van der Pas, 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 8.30 en 9.30 uur. Openluchttheater: „Afri kaanse negershow', 8.30 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Crimson Pirate". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Melody time", alle leeft,. 7 en 9.15 uur. City: „Op de bres", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Circusbloed", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 8 AUGUSTUS Stadhuis: Marionettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „Hötel Sa hara", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gelaarsde kat", alle leeft., 10.30 uur; „The Quiet man", 14 jaar, 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ton en Jerry", alle leeft., 10.30 uur; „Sterren stralen overal", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ge vleugelde acrobaten", alle leeft., 10.30 uur; „The Crimson Pirate', 14 jaar 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë, alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „In de penarie', alle leeft., 11 uur; „Melody Time", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Do nald Duck en zijn dolle avonturen", alle leeft., 10.30 uur; „Op de bres", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Circusbloed", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zijn laatste, onvoltooid gebleven werk de „Zondagswandeling te St. Cloud" opent 'met zijn grote, vlakgehouden kleurpartijen nieuwe wegen, die hij niet heeft mogen be treden. Maar al zal men dit betreuren, hier staat tegenover dat de werken die hij ons heeft nagelaten zijn markante persoonlijk heid zo duidelijk aftekenen, dat zijn naam onder de grootste meesters mag genoemd worden. Zijn er schoner en inniger kinder portretten geschilderd dan door hem? En hoe zuiver was zijn gevoel voor de kleur, die steeds helder blijft, zonder schraal deco ratief te worden. Hoe prachtig is de zware pate bewerkt en hoe rijk is hierdoor het bewogen oppervlak van zijn schilderij. Het merkwaardigste is dat er vrijwel geen in zinkingen in zijn vitale en levensechte kunst te signaleren zijn. Een heldere zelf controle heeft hem ervoor behoed uitslui tend op zijn natuurlijke begaafdheid te blijven drijven. Met zijn grote werkkracht heeft hij zijn talent verrijkt, met zijn har telijke mensenliefde heeft hij het verdiept De contour, die de gehele figuur als een arabesque omschrijft, vervult in zijn Pa- rij se straattaferelen een belangrijke func tie. Een grote verwantschap met Toulouse Lautrec wordt men vooral in het grafische werk van Evenepoel gewaar. Ook in zijn voorkeur voor die ontwerpen, waarin de sociale verhoudingen scherp getekend zijn is hij de geestverwant van hem en Stein- len. Deze retrospectieve tentoonstelling toont ten volle aan welk een groot en begenadigd kunstenaar Evenepoel geweest is. Dat zijn naam bij ons zo weinig bekend is bewijst alleen maar dat er aan het cultureel con tact tussen België en Holland nog heel wat mankeert. Mocht u zich gedurende deze vac.ant.ie- tuaanden een paar dagen in de Signoren- stad bevinden, gaat u dan eens kijken of ik me soms vergist heb in de kwalificatie van deze figuur. U kunt dan. en passant nog een aantal van de mooiste Breitners bewonderen en dat is ook al een buiten kansje, want deze meester begint zo zoet jesaan uit onze eigen musea te verdwijnen, een verschijnsel waarop we maar geen commentaar zullen geven. OTTO B. DE KAT Om kwart over acht Donderdagochtend is Prins Bernhard met een Amerikaans militair vliegtuig op het vliegveld Hato van Curagao aangekomen. De erewacht, ge vormd door 100 man van het corps mari niers, presenteerde het geweer, terwijl de politiemuziekkapel het Wilhelmus speelde. De Prins werd begroet door de gouver neur, mr, A. A. M. Struycken, de voorzitter van de regeringsraad, mr. dr. M. F. da Costa Gomez, de voorzitter van de staten der Nederlandse Antillen, de heer Philip C. Henriquez, de vice-voorzitter van de Raad van Advies, de heer Ch. de la Try Ellis, de waarnemend gezaghebber van Curagao, de heer G. C. Sprockel, de bevel hebber cler Koninklijke Marine in de Ne derlandse Antillen, commandeur B. Hes- sing. Vele Curagaoënaars hadden de tocht naar Hato gemaakt om van de aankomst van de Prins getuige te zijn. De Prins en de gou verneur reden in een open auto naar het paleis van de gouverneur, waar de duizen den met luid gejuich de Prins begroetten. Nadat de Prins op het bordes vrolijk lachend voor de toejuichingen had bedankt, begaf het gezelschap zich naar binnen. Daar werden de leden van de regerings raad, de staten, de adviesraad, het hof van justitie en de vertegenwoordigers van de kerkgenootschappen, het bestuurscollege van de eilanden raad van Curagao en de hoofdambtenaren in landsdienst aan de Prins voorgesteld. Enkele uren later maakte de Prins een lange rondrit over het eiland en een tocht over de Annabaai met het jacht van de gouverneur. Vrolijk wapperden in de straten van Otrabanda, waardoor het eerste deel van de rondrit ging, de vlaggen. Overal stonden de mensen rijen dik om de vriendelijk lachende en groetende „Prins Hoelandes" toe te juichen. In Julianadorp bood bij de Schröderschool een kleine verlegen peuter de Prins een grote bos bloemen aan. Via Emmastad en door de woonwijken rondom het Schottegat ging het terug naar Willem stad. 's Middags ging Prins Bernhard diepzee- duiken met leden van de diepzeeduikclub Curagao.. In Juli daalde het aantal werklozen van 56.089 tot 54.667 en het aantal D.U.W.- arbeiders van 15.451 tot 11.009. Tengevolge van het gunstige seizoen daalde het aantal beschikbare bouwvak arbeiders van 7759 tot 7282, landarbeiders van 7728 tot 5196, handelspersoneel van 4308 tot 4135, hotelpersoneel van 1728 tot 1490, transportpersoneel van 5313 tot 4594 en losse arbeiders van 13.217 tot 11.796. Het aantal beschikbare metaalarbeiders steeg van 5837 tot 6756 en kantoorperso neel van 5375 tot 5532. Deze stijgingen waren het gevolg van de inschrijving van leerlingen van de ambachtsscholen en de lagere en middelbare scholen en zijn een jaarlijks terugkerend verschijnsel, waar door ook de dalingen in andere bedrijfs takken werden beperkt. Het beschikbaar aanbod van personen beneden 19 jaar steeg van 1260 tot 3987. Het aantal open staande aanvragen voor mannelijk perso neel steeg van 22.666 tot 28.682, hetgeen ook wijst op een verbeterde werkgelegen heid. De werkloosheid was eind Juli het hoogst in Noordholland met 22 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Zeeland met 6 en Limburg met 9. Het rijksgemiddelde was 18. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg door de inschrijving van meisjes die de scholen verlieten, van 5722 tot 6398. De vraag naar vrouwelijk perso neel steeg van 19.860 tot 21.388. Dr. F. L. Oudendal, geneesheer-directeur van het sanatorium „Oranje-Nassauoord" bij Renkum, is in de leeftijd van 62 jaar overleden. Hij studeerde aan de rijksuni versiteiten te Leiden, Amsterdam, Berlijn, Parijs, Londen, München en Heidelberg en promoveerde in 1928 aan de Leidse univer siteit tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „De specifieke viscositeit van het serum bij tuberculose". Dr. Oudendal was vervolgens zes jaren geneesheer te Winkel (N.H.), van 1934 tot 1938 eerste ge neesheer aan het Amsterdamse sanatorium Hoog Laren. Daarna was dr. Oudendal ge neesheer-directeur van het sanatorium „.Oranje Nassau's Oord" bij Renkum. De crematie is gisteren in alle stilte te Drie- huis-Westerveld geschied. DJAKARTA, (Aneta). De algemeen voorzitter van de Masjumi, Moh. Natsir, heeft een bekenmaking voor de leden van de Masjumi uitgegeven, waarin onder meer wordt gezegd, dat de Masjumi „over eenkomstig de gebruiken in een democra tische staat en in het bewustzijn van haar volle verantwoordelijkheid jegens God", oppositie zal voeren. Natsir waarschuwt de leden van de Masjumi zich niet door provocatie, in welke vorm ook te laten misleiden, en wijst er op, dat elke poging om de orde en veiligheid te verstoren, moet worden vermeden. Intussen heeft Aneta vernomen, dat de Islamietische vakcentrale in Pangkalan Brandan wederom bij de regering heeft aangedrongen op teruggave van de olie bronnen aldaar aan de B.P.M., op voor waarde, dat de productie zal worden op gevoerd en dat de staatsbelangen niet zul len worden geschaad. De leiders van de Masjumi hebben zich reeds herhaaldelijk voor deze teruggave uitgesproken, terwijl daarentegen de voormannen van de P.N.Ï. nationalisatie wensten. Afscheidsbezoek WASHINGTON, (AFP). De ambassa deur van Indonesië in de Verenigde Staten, Ali Sastroamidjojo, heeft Donderdag een beleefdheidsbezoek aan president Eisen hower gebracht, voor zijn vertrek naar Djakarta, waar hij zijn nieuwe post van premier zal aanvaarden. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt tot 13 September een tentoonstelling gehouden van ruim zeventig caricaturisti- sche tekeningen van de Roemeens-Ameri kaanse „cartoonist" Sal Steinberg. Een hevige brand heeft Donderdag twee loodsen van de n.v. Frankenhuis en Zoon aan de Spoorstraat te Haaksbergen bij En schede volkomen verwoest. De beide lood sen, waarin duizenden balen afvalkatoen stonden opgestapeld vormden urenlang een laaiende vuurzee, waartegen de brand weer niets kon nürichten. De schade, die bijna twee millioen gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Tegen be drijfsschade is de n.v. niet verzekerd. De brand is gistermiddag omstreeks drie uur ontstaan toen arbeiders bezig waren balen katoenafval te lossen van een vracht auto, welke in het achterste gedeelte van de fabriek stond. Juist toen men een baal van de auto had gegooid, schoot er vuur BONN (A.N.P.). Na heftige debatten heeft de synode van de Evangelische kerk in Hessen geweigerd een motie van wantrouwen aan te nemen tegen de pre sident dezer kerk, ds. Niemöller, die naar veler mening het aanzien der kerk door zijn politieke activiteit ten gunste van een Duitse neutralisatie geschaad zou hebben. De synode besprak twee dagen lang een verkiezingsoproep, die ds. Niemöller had uitgegeven om alle groepen, die „zonder eenzijdige binding naar Oost of West een Duitse politiek van hereniging willen voe ren", tot eenheid aan te sporen. Zij kwam daarbij tot de conclusie, dat er geen een stemmige mening was over de vraag, of Niemöller hiermede zijn bevoegdheid had overschreden. Wel stelde de synode met nadruk vast, dat de oproep van ds. Nie möller niet de mening van de Evangelische Kerk vertolkte. Ds. Niemöller propageert de „Alduitse Volkspartij" als het verzamelpunt van alle neutrale gezinden. Deze partij wordt ge leid door de vroegere minister van Bin nenlandse Zaken, dr. Ileinemann, die dr. Adenauers kabinet heeft verlaten, zodra een Duitse herbewapening aan de orde werd gesteld. Ook dr. Heinemann bekleedt een hoge functie in de Evangelische Kerk. Tijdens de behandeling van de gerucht makende verkiezingsoproep door de synode heeft de praeses der Westfaalse kerk in een open brief aan de president van de Bondsdag, Ehlers zelf kerkvoogd in Olden burg, het verwijt gericht, dat door de actie tegen Niemöller de indruk zou wor den gewekt, dat alleen uitingen van tegen standers van Adenauers politiek als strij dig met de partijpolitieke neutraliteit der kerk worden beschouwd. Niemöller zelf heeft aan de besprekin gen der synode niet deelgenomen, aange zien volgens hem de synode niet het recht had politieke zaken te bespreken. BERLIJN, (A.F.P. en D.P.A.) Vol gens officiële schattingen zijn Donderdag 160.000 voedselpakketten aan Oost-Berlij- ners en Oost-Duitsers uitgereikt. De bij zondere controle in de Oost-Duitse treinen naar West-Berlijn is, volgens personen die Donderdag van deze treinen gebruik maak ten, bijna geheel afgelopen. Ook werden minder pakketten in beslag genomen. De controle op de identiteitskaarten door de Oost-Duitse politie is daarentegen verscherpt. Ook de propaganda tegen de voedseluitreiking nam in omvang toe. In Oost-Berlijn werd de uitreiking van in be slag genomen pakketten onder bescher ming van de volkspolitie voortgezet. Op voorstel van de sociaal-democrati sche fractie van het West-Berlijnse parle ment heeft het seniorenconvent besloten een buitengewone parlementszitting te be leggen ter bestudering van maatregelen voor sociale bijstand aan werklozen en economisch zwakken in West-Berlijn. Het schijnt, dat de sociaal-democraten de communistische propaganda die ver klaarde dat de West-Berlijnse senaat beter voedselpakketten aan West-Berlijnse be- hoeftigen kon uitreiken dan aan Oost- Berlijners ter beschikking te stellen, de wind uit de zeilen wil nemen. De nieuwsgaring in Berlijn over gebeur tenissen in Oost-Duitsland wordt bemoei lijkt doordat de verslaggevers niet tot de plaats der gebeurtenissen kunnen door dringen, zo meldt Reuter. Net- communis tische geallieerde en Duitse corresponden ten wordt de toegang tot Oost-Duitsland ontzegd, behalve voor gebeurtenissen als de Leipziger Messe, waarvoor speciale visa worden verstrekt. Voor het overige moe ten de verslaggevers afgaan op hetgeen zij in Berlijn zelf aan inlichtingen kunnen verzamelen. Gezicht op de ravage van de brand in de poetskatoenfabriek van de N.V. S. Fran kenhuis Zonen te Haaksbergen. uit te voorschijn, waardoor ook de andere balen vlam vatten. Binnen een kwartier stond de gehele loods met een grondopper- vlakte van ongeveer 1500 vierkante meter in brand. De vrij krachtige wind, die door de achterdeuren naar binnen woei, wak kerde het vuur nog aan. Aanvankelijk hoopte men dat de tweede loods, waarin eveneens honderden balen katoen waren opgestapeld, zou kunnen worden behouden. De brandweer was reeds begonnen met de nablussing van het achterste magazijn toen ook in de voorste opslagplaats brand werd ontdekt. De brandweerlieden moesten in allerijl een goed heenkomen zoeken toen het vuur met razende snelheid om zich heen greep. Na korte tijd stortte het dak in en laaiden de vlammen tientallen meters hoog op. Een regen van vonken en vlokken brandende katoen dreven in de richting van net dorp, waar tal van bewoners angstige ogenblik ken doormaakten. Omstreeks zes uur kwam de Enschedese brandweer te hulp, maar het was onbe gonnen werk om de brand te blussen. Gis teravond laat brandde het gehele complex nog als een fakkel. Volgens de brandweer zal het nog enige dagen duren, voordat de brand in de grote voorraad katoen zal zijn geblust. Bij de n.v. Frankenhuis werkten bijna 100 man. Het bedrijf, dat onder meer poetskatoen vervaardigde, ligt nu groten deels stil. Dat het woord kroon eigenlijk bete kent: krans, is zowel geschiedkundig en taalkundig duidelijk te maken. In het verre verleden plaatste men de over winnaar in wedstrijd of tweekamp een lauwerkrans op de slapen. De man, die bij de Olympische Spelen zegevierde, kreeg zulk een krans als enig teken van zijn overwinning. In uitdrukkingen als: de kroon op het werk zetten, iemand naar de kroon steken, iemand de kroon van het hoofd nemen, blijkt de oude betekenis niet. Wel is dit het geval bij de zegswijze: de kroon spannen. Uit het woord spannen immers blijkt, dat iets gebogen en vastgebonden werd. Familie van kroon is kruin: top, tonsuur. ADVERTENTIE Per pak 25 cenl Dubbel pak 45 cent TONEEL EN DANS Vrijdag 7 Augustus, Bloemendaals Openlucht theater, 20.30 uur: Afrikaanse negershow van Kcita Fobéda met muziek en dans uit Frans-Aequatoriaal Afrika. Vele mede werkenden, waaronder echte vuurvreters. Zondag 9 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond met medewerking van de vocalisten Mieke Telkamp en Joop de Knegt, de Chico's en de Wama's, Roland Wagter, Dick Harris en Tobi Rix met zijn Rainbow-Trio. Zondag 9 Augustus, Bloemendaals Open luchttheater, 20.30 uur: Tweede optreden van Kéita Fodéba en zijn gezelschap met een programma van zang en dans uit Se negal, de Soudan, de Goudkust enzovoorts. Dagelijks, Poesjenellenkelder onder Stad huis: Het marionettentheater van Don en Ly Vermeire vertoont des middags om 14.30, 15.30 en 16.30 uur het kindersprook je „De gouden bal" en des avonds om 19.30, 20.30 en 21.30 een bewerking van het sprookje „Het aanzoek" van Godfried Bomans. MUZIEK Vrijdag 7 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: Populair Chopinrecital door Theo van der Pas, die études, walsen, nocturnes en de Polonaise in As ten gehore brengt. Zaterdag 8 Augustus, Grote Markt, 20 uur: Concert door verscheidene muziekgezel schappen ter opening van de Haaidemse Zomerfeestweek. Ook in Den Hout. Dinsdag 11 Augustus, Grote Kerk, 20 uur: Wekelijkse bespeling op het orgel van Christiaan Muller. Ditkeer wordt de met vacantie uitstedige George Robert ver vangen door Albert de Klerk. Programma nog niet ontvangen. Woensdag 12 Augustus, Grote Kerk, 20.15 uur: Concert door de Wiener Sangerkna- ben met een programma van geestelijke en wereldlijke liederen van Schubert, Mozart, Brahms en anderen, onder leiding van Robert Kühbacher. Koningin Juliana is voornemens op 11 Augustus een kort bezoek aan enige delen van Zeeland te brengen. In de morgenuren zal zij overstroomde gebieden bezoeken, des middags een streek waar reeds aan de we deropbouw wordt gewerkt. Drie van de Wiener Sangerknaben, die Woensdag 12 Augustus in Haarlem optre den nu voor het eerst in de Grote Kerk. Donderdag 13 Augustus, Grote Kerk, 15 uur: Orgelbesepling door Günther Fischinger, die werken van Frescobaldi, Walther, Handel, Couperin en Bach (onder meer Preludium en Fuga in G) vertolkt. Beiaardconcerten: Op Vrijdag 7 Augustus bespeelt H. C. Teygeler, beiaardier te Nijkerk en Barneveld, het carillon van de Grote Kerk. Dinsdagavond 19.15 uur speelt mr. Romko de Waai'd uit Amsterdam, ge volgd door stadsbeiaardier Arie Peters en Ferdinand Timmermans uit Rotterdam. Laatstgenoemde concerteert eveneens op Donderdagavond om 20 uur. Zomerconcerten: Maandag 10 Augustus, Donderdag 13 en Vrijdag 14 Augustus op het podium op de Grote Markt. De zomer feesten van Haarlems Bloei worden Za terdag 15 Augustus besloten. Zondag 9 Augustus, Concertgebouw, 14.30 uur: Kindervoorstelling. Het Rotterdams Jeugdtoneel vertoont een bewerking van het bekende sprookje „De gelaarsde kat". Zondag 9 Augustus, Bloemendaals Open luchttheater, 15 uur: Populaire muziek uitvoering, tevens gelegenheid tot bezich tiging van het duinwandelgebied. DIVERSEN Woensdag 12 Augustus, Grote Markt, 20 uur: Demonstraties door de Haagse Rolsehaats- club Hollandia figuurrijden, walsen en rolhockey als onderdeel van de Zomer feestweek van Haarlems Bloei. Vrijdag 14 Augustus, Concertgebouw, 9.19 uur: Drie kindervoorstellingen voor het Verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen. Opgevoerd wordt „Monus, de man van de maan" naar het gelijknamige hoorspel van A. D. Hildebrand. FILMVOORSTELLINGEN Dagelijks 10.30 uur: Tekenfilm „Ton en Jerry" in Rembrandt, de kleurenfilm „Gevleugelde acrobaten" in Cinema Palace, sportfilms en „Avonturen van Do nald Duck" in City, jeugdprogramma met „De gelaarsde kat" in Frans Hals. Dage lijks 11 uur: „In de penarie" met Stan Laurel en Oliver Hardy in Lido. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en aan winsten uit de Recuperatie van kunst bezit. Dagelijks geopend van 1017 en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Eerste expositie in Nederland van speelkaarten uit vijf eeuwen, collec tie uit Bielefeld en particuliere verzame lingen. Dagelijks van 1017 uur, op Dins dag-, Donderdag en Zaterdag bovendien van 1922 uur, tot 6 September. Kunsthandel Leffelaar: Aan de Grote Markt tentoonstelling van tekeningen en grafiek van Jan Förrer 15 Augustus, op werk dagen geopend van 10—17 uur. Teylers Museum: Etsen van Rembrandt, tekeningen van Rafael, Michelangelo, Lor- rain, Watteau en anderen uit eigen bezit. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 1117 uur, benevens de eerste Zon dag van elke maand van 1317 uur. Huis Van Looy: Drie generaties voor de lens. Foto's van 18401914 uit de verzameling Grégoire van het prentenkabinet der Leidse Universiteit. Geopend op werkda gen van 1012.30 en van 13.3017 uur, op Zondagen van 1417 uur. De Stompetoren, Spaarnwoude: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 14-17 uur. Verder op aanvraag. Men wende zich tot mr. H. K. de Raaf te Heemstede, tele foon 38199. Stadskweektuin, Kleverlaan: Dagelijks te bezichtigen (tot 17 Augustus) van 10—12, van 1417 en van 18.30—20.30 uur, ook des Zondags. UTRECHT. Nabij Zeijst, aan den weg naar Amersfoort, is men bezig een groot militair kamp op te rigten. Er worden gebouwen geplaatst voor eetzalen voor officieren, keukens en magazijnen en ook zijn terreinen in orde gebragt voor de Koninklijke tent, de tent voor den staf en voor de overige tenten. Er zal eene can- tine worden geopend, waar geen sterke drank te bekomen zal zijn. Bij afwijking van den gewonen regel zal in het kamo van Rijkswege geen jenever aan de man schappen worden geschonken. Aan de marketentsters zal op straffe van ver wijdering verboden worden aan de man schappen voor des voormiddags elf ure eenigen sterken drank te schenken.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7