ilmó va e Oeek Boerenpaarden over de Santpoortse baan Joannes de Deo overbelast in 1952 H BI o! c Donker Afrika in Bloemendaal .Clowntje Rick Benoemingen bij Haarlemse brandweer ma BB m Vulpennendiefstal bij Haarlemse boekhandel berecht SLOT DEFECT? Heemstede Bloemendaal Santpoorts harddraverij week Radio Moors ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 Uitbreiding van enkele afdelingen nodig Ondercommandant en h oofdbra ndm eest er meubelen Burgerlijke Stand van Haarlem Albert de Klerk speelde op Duitse barok-orgels Programma Haarlems zomerfeestweek Lisse Lustrumviering Keukenhof mmmmrmwrnm** Vooï de kinderen Bereidverklaringen wel nodig, niet beslissend a- 7 „Sterker nog dan in voorgaande jaren, deed zich in het verslagjaar 1952 de overbe lasting van diverse behandelingsruimten gevoelen. Met name dienen genoemd te worden de operatiekamer, waar, in vergelijking met het voorgaande jaar, wederom een groter aantal operaties plaats vond, evenals het laboratorium, dat het aantal te verrichten onderzoeken per dag ziet toenemen. In het bijzonder ook de afdeling physi- sche therapie en massage, welke een grote bloei te zien gaf, wat het aantal te behan delen patiënten betreft. De verwezenlijking van de plannen tot uitbreiding van voor noemde afdelingen heeft dan ook terecht de grootste aandacht van het bestuur van het ziekenhuis. De bezetting was gedurende het gehele jaar zeer hoog (gemiddeld aantal verplcegdagen per dag 149'/2) en vertoonde nagenoeg niet de gebruikelijke inzinking tijdens de vacantiemaanden, wanneer er uiteraard minder personeel ter beschikking is. Het aantal opgenomen patiënten steeg van 2126 tot 2335. De gemiddelde verpleegduur per patiënt daalde ook in 1952 wederom en was 22.34 (in 1951 23.93). De stijging van het aantal besmettelijke ziekten was het gevolg van de heersende Poliomyelitis- epidemie". Aldus meldt het bestuur van het zieken huis „St. Joannes de Deo" te Haarlem in zijn jaarverslag over 1952. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 54.722 tegen 54.088 in 1951. Daarbij zijn 2659 (2539) verpleegdagen van kinderen inbegrepen. Het grootste aantal patiënten bedroeg 159 op 28 November en het klein ste 115 op 1 Januari. De 2335 in 1952 op genomen patiënten kwam'en voor het groot ste deel uit Haarlem (1638), verder 137 uit Bloemendaal, 126 uit Amsterdam, 91 uit Heemstede, 76 uit Velsen, 52 uit Haarlem mermeer, 46 uit Zandvoort, 41 uit Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, 27 uit Hil- legom en 17 uit Beverwijk. Een groot aan tal andere gemeenten leverden kleinere aantallen. Het aantal verpleegdagen dat door zie kenfondsen, of andere instellingen werd bekostigd, overheerste sterk. Voor eigen rekening kwamen 520 verpleegdagen in de eerste klasse; 1521 in de tweede en 1876 in de derde klasse. Tezamen dus 3917 van de 54.722 verpleegdagen, zodat meer dan vijftigduizend verpleegdagen door zieken- B. en W. hebben de heer J. P. Pollé be noemd tot ondercommandant van de Haar lemse brandweer. Tot nu toe was de heer Pollé hoofdbrandmeester. Hij volgt in zijn nieuwe functie de heer W. J. B. van Liemt op. Verder hebben Burgemeester en Wet houders de heer C. H. J. Brauwers uit Til burg benoemd tot hoofdbrandmeester. De heer Brauwers wordt als technisch des kundige belast met de dagelijkse leiding over de beroepskern en zal ook deel uitma ken van het College van hoofdbrandmees ters. De heer Brauwers, die op het ogenblik adjunct-hoofdbrandmeester is van de Til- burgse brandweer, stond als eerste op de door het College van hoofdbrandmeesters opgemaakte voordracht. Hij is een derti ger, heeft een M.T.S.-opleiding en was ge detacheerd bij de brandweren van Amster dam en Rotterdam. Hij heeft een grote belangstelling voor de vraagstukken die met de preventie samenhangen en is niet wars van het in voeren van nieuwe vindingen op brand- weergebied. Men ziet hem dan ook in Tilburg met lede ogen vertrekken. De commandant van de Haarlemse brandweer zal op een corpsavond, welke Woensdag 12 Augustus in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond wordt gehouden, de gouden bijltjes uitreiken aan de vrij willigers die zich door trouwe opkomst hebben onderscheiden. Tevens zullen op die avond de bevorde ringen worden bekend gemaakt. De heer H. Eysvogel Jr. zal zijn Olym piadefilm uit Helsinki inleiden en ver tonen. ADVERTENTIE met schriftelijke garantie De nieuwste ont werpen vindt U op onze 120 modelkamers S3S53I In elk genre In elke prijsklasse een grote keuze i-rj -ji'ïv RSfjrf W WONINGINRICHTING 120 MODELKAMERS ...BEVERW'JK HAARLEM, 7 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 5 Aug., Ph. Peper en B. H. Waas; 7 Aug., P. ter Laag en E. Muhl- haus; H. C. van Gend- en M. Emming. BEVALLEN van een zoon: 6 Aug., M. E. Th. van LunterenVroom; A. M. M. Naaijen —de Haas; M. J. C. Dorlandt—An.thonisse; 7 Aug., J. L. Barmentlo—Steenkist; L. A. Bulters—van der Putten; H. Akkerman- Brouwer. BEVALLEN van een dochter: 6 Aug., J. S. Kolk—Keij; A. J. Holthuis—Swaep; M. E. Smit—Kassing; 7 Aug., J. A. Ooteman—van Leeuwen. OVERLEDEN: 6 Aug., C. Banning, 67 j., Pijnboomstraat; S. W. de Ridder—den Har- tog, 59 j., Brouwerskade; J. Bijmavan San ten, 71 j., Zuidpolderstraat; L. Drooglever Fortuyn, 74 j., Kleine Houtweg; A. M. B. *B»S>e—van Well, 55 j., Kamperlaan. fondsen en andere instellingen werden be kostigd. Op de operatie-afdelingen werden in 1952 2357 operaties verricht tegen 1969 in het jaar daarvoor. Daarvan waren er 472 kleine, gevolgd door 411 verwijderingen van amandelen. Op de derde plaats kwam de herniotomie (310 keer) en pas op de vierde plaats de blinde darm-operaties, namelijk 210 keer. De Röntgenafdeling was geruime tijd buiten gebruik. Vandaar dat het aantal be handelde patiënten „slechts" 5756 bedroeg tegen 7216 in 1951. Eenige maanden geleden hebben dieven 's nachts kans gezien een étalageraam bij de firma ,.De Boekpers" aan de Grote Houtstraat te openen en uit de uitstalkast een groot aantal vulpennen en vulpotloden te ontvreemden. De misdaad werd ontdekt door een sur veillerende agent, die in de omgeving van de winkel een aantal vulpennen en pot loden op de straat zag liggen, die door de inbrekers bij hun snelle aftocht waren verloren. Door deze vondst werd het voor de poli tie vrij gemakkelijk om de verdachten op het spoor te komen: acht Amsterdammers die een complot schenen gevormd te heb ben om in de grote steden van het Westen des lands 's nachts op roof uit te gaan. De plundering in Haarlem was bij voorbeeld het besluit van een mislukte strooptocht naar Den Haag geweest. Gisteren stonden zij voor de Amsterdam se rechtbank terecht. Zij bekenden allen. Een der verdachten riskeerde bijna, dat er een instructie wegens meineed tegen hem geopend zou worden, maar kwam op het laatste ogenblik nog op zijn verklaringen terug. De straffen welke door de officier van justitie werden geëist, hetzij wegens dief stal, hetzij wegens heling, varieerden van twee en een half iaar tot zes maanden. Uitspraak op 21 Augustus. De Engelse schrijver en balletomaan Geoffrey Gorer heeft epkele jaren geleden Frans-Aequatoriaal Afrika gemaakt om de zeden en gewoonten van de bevolking in de binnenlanden te bestuderen. Van zijn interessante bevindingen heeft hij verslag uitgebracht in een aardig boekje, waarin hij onder meer ergens de opmerking maakt: „Als een impresario ooit eens een dans groep van de Ivoorkust of uit de Soedan naar Europa zou kunnen brengen, dan zal die evenveel zo niet meer sensatie wek ken als destijds de Russische balletten van DiaghilewNu het zo ver is en men alom in Nederland het Afrikaanse Neger theater van Kéita Fodéba kan zien, lijkt deze uitspraak wel sterk overdreven. Men moet deze dansen waarschijnlijk in hun natuurlijke omgeving zien om ze als een sensatie te kunnen ondergaan. Maar in ieder geval is het zo men kon het gis teravond bij fraai zomerweer vaststellen dat een dergelijke vertoning in een open luchttheater, zelfs al doet het door het plantsoenkarakter weinig aan een oerwoud denken, veel beter tot zijn recht komt dan in een strakke schouwburg of concertzaal. Uit een oogpunt van bewegingskunst is er niet zo heel veel te beleven. Men raakt op het schokken en sidderen, maaien en stampen vrij spoedig uitgekeken. Erg groot is de verscheidenheid aan motieven niet en Kéita Fodéba heeft er dan ook verstandig aan gedaan de dansen sterk te besnoeien en nauwkeurig aan een tijdslimiet te bin den. Merkwaardig zijn overigens de wijd- beense standen met kromme knieën, de voeten stevig op de grond, ook als uitgangs houding voor de zelden mooie, maar soms wel formidabele sprongen. Het opvallend ste is echter de bezetenheid door het rhythme, luidruchtig en meeslepend voort gebracht door allerhande tamtams. Het dansen zit deze negers in het bloed. Het was lange tijd hun enige en is nog ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 De organist Albert de Klerk is direct na de Haarlemse orgeldagen, dus nadat hij het Concert van Sem Dresden ten doop had gehouden, naar Zuid-Duitsland ver trokken voor een tiendaagse tournée, zowel om de beroemde barok-orgels in Württem- berg en Zwaben te leren kennen als om een paar concerten en een radio-uitzen ding te geven. De Klerk, die de tocht per auto maakte, is terug gekomen met een rijke documen tatie. Hij bespeelde namelijk 25 orgels en wist bij 18 van deze gelegenheden de merkwaardigste zijn bespeling op de ge luidsband vast te leggen en mee naar huis te brengen. Hiermee kan hij de orgelvrien den tracteren op een zeldzame verzame ling instrumentale timbres: een verge lijkende studie van het hoogste gewicht, die bovendien interessant is, doordat van ieder instrument vooraf de bijzonderste registers genoemd en ten gehore gebracht worden. De Haarlemse organist is vooral geest driftig over de orgels van J. Gabler (1700- 1784). Het speet hem dan ook geducht, dat diens meesterwerk, het beroemde orgel van de abdij van Weingarten niet te be spelen was, daar het op het ogenblik her steld wordt. Maar op het Gabler-orgel van Oehsenhausen, dat naar men zegt, qua klank nog mooier is, kon hij zijn hart op halen. Ook in een kleiner instrument te Steinbach, waarop hij improviseerde voor de radio, vond hij de edele kwaliteiten van Gablers meesterlijke orgelbouwkunst terug. Over de wonderlijke werking van de mixturen op het orgel te Amorbach raakt Albert de Klerk niet uitgepraat. Hij nam aldaar het effect op van een mixtuur 12 tot 17 sterk, dat wel een unicum zal wezen in de orgelbouwkunde. Tot de grote ver rassingen behoorde tevens de kennisma king met het beroemde orgel van de abdij van Ottobeuren, een werk van Karei Riepp (17101775) die in Frankrijk gewerkt heeft en met dit instrument een zeldzaam gelukkige combinatie van Franse en Duitse klank-elementen tot stand bracht. De mee gebrachte opnamen kunnen er van ge tuigen. Donderdag 11 Augustus verzorgt Albert de Klerk de gemeentelijke orgelbespeling in de Grote Kerk, als een der plaatsver vangers van de stadsorganist George Ro bert, die met vacantie is. Daarna maakt hij zich reisvaardig voor een tournée in Zwit serland, waar hij onder meer een concert geeft in de kathedraal St. Pierre te Genève, alsmede in dezelfde stad een orgelprogram ma uitvoert in de Victoria-Hal. Dit laatste concert wordt door radio Sottens uitge zonden. steeds hun voornaamste vorm van kunst. De muziek vervult een ondergeschikte, be geleidende en opzwepende functie. Iedere emotie vindt zijn uitdrukking in lichaams beweging. Het dansen is overal goed voor: bij religieuze gelegenheden of uit tijd verdrijf, als uiting van vreugde en leed. ter aankondiging van de grote regenval of ter viering van een geslaagde oogst enzo voorts^ Van dit alles vindt men duidelijke sporen' terug in de door Kéita Fodéba sa mengestelde bloemlezing. Maar het is alle maal betrekkelijk ongedifferentieerd en daarom is terecht naar enige afwisseling gestreefd. Zo werkt er een (van de Franse radio bekend) vocaal trio aan het program ma mee, met „beschaafd" klinkende liedjes bij de guitaar. Bijzonder spectaculair is ook het optreden van echte vuurvreters, die er geen enkel bezwaar in zien zich door vlam mende tongen te laten strelen. Vele dansen zijn verhalend van aard en dikwijls worden maskers gebruikt ter per sonificatie van gestorvenen en bovenaardse machten. Maar sterker in de richting van een soort dramatische kunst gaan de lie deren, waarvan de refreinen in koor wor den meegezongen. Fodéba die wijsbe geerte aan de Sorbonne heeft gestudeerd, nadat deze gewezen dorpsonderwijzer zich in de oorlogstijd via Radio Dakar bekend heid had verworven en die in Frankrijk een alom geprezen bundel poëzie publiceerde deed een belangrijke stap verder met zijn dichterlijke verhalen, die door de gastver- teller Otto Sterman zeer levendig en op de gewenste toon worden voorgedragen. Dit zijn zo maar een paar kanttekeningen bij een voorstelling, die Zondagavond in Bloemendaals unieke Openluchttheater wordt herhaald en waarvoor stellig veel belangstelling zal bestaan, als het mooie weer blijft aanhouden. De meest gewaar deerde nummers zijn de voortreffelijk (want zonder het authentieke karakter aan te tasten) voor het theater geschikt ge maakte „Dans van de bezetene" en het kinderlijk-burleske tafereel van de twee worstelaars ter illustratie van de stelling, dat de sterksten dikwijls niet de besten zijn. DAVID KONING Zaterdag: Kermisvermakelijkheden op de Nas- saulaan (tot 24 uur). Concert door enige muziekgezel schappen op de Grote Markt en in den Hout (20 uur). Tentoonstelling „Des duivels prenten boek" in de Vleeshal (19 tot 22 uur). Bezichtiging Stadskweektuin aan de Kleverlaan (18.30 tot 20.30 uur). Zondag: Tentoonstelling „Des duivels prenten boek" in de Vleeshal (10 tot 17 uur). Bezichtiging Stadskweektuin aan de Kleverlaan (10 tot 12, 14 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur). Maandag: Kermisvermakelijkheden op de Nas- saulaan (16 tot 24 uur). Concert op de Grote Markt (20.30 uur). Tentoonstelling „Des duivels prenten boek" in de Vleeshal (10 tot 17 uur). Bezichtiging Stadskweektuin aan de Kleverlaan (10 tot 12, 14 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur). De luchtverkenning die in de oorlogvoering een belangrijke rol speelt, ontbreekt ook niet in de operatie „Drietand". Op een klein stukje weiland in de nabijheid van Tienraay landen en stijgen regelmatig de Super Pipers voor luchtverkenning. Een sergeant, rechts, fungeert hier als „landingsmeester" terwijl enige Super Pipers over een groep roggemijten scheren. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden 9 Augustus waargenomen door dr. W. v. d. Linde. Heemstede. Dreef 253 en dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zr. G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. ZONDAGSDIENSTEN Artsen, dokter S. B. Drijver, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. Apotheken: Apotheek Elswout, Bloemen- daalseweg 341 te O verveen; Santpoortse apotheek, Bloemendaalsest.raatweg 145, Sant poort-station, telefoon K 2560 8249. Wijkzuster: Zuster Scharrenberg, Van Da lenlaan 20, telefoon K 2560 8348. In Overveen wordt de Zondagsdienst (Za terdagmiddag twee uur tot Zondagavond 23 uur) waargenomen door dokter P. A. M. Krijger, Militaireweg 18, Overveen, tel. 24480. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Clasina Maria, d. van J. J. de Jong en D. v. d. Berg; Cornelia Anna Li- duina Maria. d. van C. G. M. Langeveld en A. P. v. d. Berg; Jacoba Johanna Maria. d. van C. S. Kaandorp en C. M. van Dijk; Mar- garetha Magdalena Maria. d. van J. J. v. d. Voort en M. C. Zonneveld; Gijsbertus Jo hannes Theodorus, z. van J. C. Meijer en M. C. v. d. Meer; Anthonia Johanna Maria, d. van C. Verwer en A. M. van Diemen. ONDERTROUWD: W. M. Beekman en J. A. v. d. Leede. Om meer luister bij te zetten aan de vie ring van het eerste lustrum van de Stich ting Keukenhof te Lisse heeft het bestuur van het Centraal Bloemboller,comité be sloten een subsidie van f25.000 te verle nen. W» -* „Robinson Crusoë" (Lux or). Het is wel prettig om, de verdrinkingsnood nabij op een door de golven stukgebeukt schip midden in de oceaan een eiland onder zich te voelen oprijzen, dat juist bezig is te ontstaan. Die sensatie beleven heden de twee voortdurend met elkaar slaags raken de komieken Laurel en Hardy en dan gaan zij zichzelf een volkomen gesloten huis houding naar het voorbeeld van de heer Crusoë opbouwen. Het gaat allemaal heel aardig alleen iedere dag vissensoep totdat hun territoir, dat natuurlijk propvol met uranium zit, door de geciviliseerde mensheid ontdekt wordt. Zolang hun ge zelschap beperkt blijft tot een blonde chan- sonnière is het leven nog wel riant, maar er komen scheepsladingen vol gelukzoekers aan. Dan wordt een van de fiere pioniers verstoord èn de vaart in de film, want ook de regisseur heeft kennelijk geen raad meer geweten met al die mensen. Daardoor wordt de tweede helft van de film, waar. men zich in zijn vacantie overigens wei mee kan amuseren, wat al te chaotisch. H. B. „The crimson pirate" (Cinema). Een ongebruikelijke zeeroversfilm, ongebruike lijk vooral, omdat de makers de draak steken met het beproefde recept. Zij intro duceren namelijk de humor als nieuw in grediënt im de cocktail van bittere kruit damp, goed-igeconstrueerde jongedames,- morsige schurken en pez.ige helden, maar helaas is die goed-bedoel de poging halver wege blijven steken, want men heeft het kennelijk met aangedurfd het populaire piraten-genre consequent te parodiëren. Zodat deze overigens amusante film hinkt op twee half-verwezenlijkte wensen. Men (NDER een vriendelijk avondzonnetje hebben de boerenpaarden van Santpoort gisteravond over de baan aan de Westlaan gedraafd, dat de kluiten ervan op spatten. Het was een race, nooit eerder vertoond en als zodanig een experiment voor de bestuurderen der Harddraverijvereniging Santpoort en omstreken. Al hebben er zich dan wel eens ongewone situaties voorgedaan, die echt niet bij een draverij horen, dit programma zal hiermee in bijgeschaafde vorm vermoedelijk wel een plaatsje in de jaarlijkse Santpoortse feesten gekregen hebben. Onverwacht veel Santpoorters waren tegen zevenen de Westlaan af komen zak ken om te zien wat de Arics en de Jannen op het paard hunner vaderen presteerden en toen de 24 beesten tenslotte aan de start verschenen, bleek wel dat zulks even an ders zou uitpakken dan de dag tevoren, toen de kortebaandraverijvan-professie op het zelfde stek om de prijzen kampten. Want deze goedige paardebeesten waren ten eerste allerminst getraind en verder niet gewend aan de moderne wonderen van versterker en stroomaggregaat, zodat het menigmaal moeite kostte de dravers langs deze onmisbare uitrustingsstukken van de baan te loodsen en menig zeker- In Bolsward is de 45-jarige begrafenis ondernemer W. W. gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht dat hij zijn vrouw door het toedienen van vergif van het leven heeft willen beroven. Oom Tripje had het wel goed gezien.... Zodra de Bimaboemoe's zijn voetstappen in het zand hadden ontdekt, begonnen ze te zoeken. Want ze waren het er niet mee eens, dat een vreemde zich op het eiland bevond. En dus riep de nijdige hoofdman al zijn mannetjes bij elkaar. „Goed uitkijken!", riep hij. „We gaan 'm zoeken! Vooruit!" Schreeuwend en dreigend met luin speren zwaaiend, begonnen de Bimaboemoe's te zoeken. Oom Tripje hoorde hun gebrul en hij ging nog vlugger op zoek naar een schuilplaats. De Bimaboemoe's hadden gelukkig nog geen erg er in, naar welke kant oom Tripje was gevlucht; ze holden het strand over en keken strijdlustig naar alle kanten rond. En toen, opeens, kregen ze de hut in 't oog, die oom Tripje voor zichzelf had gebouwd. Ze bleven staan en keken naar binnen, terwijl ze hun speren gereed hielden. Wat 'n geluk, dat oom Tripje hen tijdig had ontdektstel je voor, dat hij nog in zijn hut had liggen slapen! Maar in ieder geval wisten de Bimaboemoe's nu zeker, dat er iemand op het eiland was, die niet bij hen hoorde, en ze begonnen nog harder te schreeuwen. „Opschieten!", brulde de hoofdman. „We moeten hem vinden! Ik wil weten, wie hier is! En de mannen begonnen nog harder te hrollen en overal te zoeken. gewonnen rit verloren ging, omdat Bruin of Bles een diepe schrik kreeg van des heren Westerhovens stem, die hem plotse ling in de schichtige oren toeterde. Of de vlaggen te weinig kon waarderen om de baas aan een prijs te helpen. Er mocht naar oude wet en regel niet „gesprongen" of „vierkant" gedraafd wor den en een al te lange galopade werd dan ook prompt met de witte vlag afgestraft. Hoewel de baancommissarissen ook wel eens een oogje dichtknepen en het publiek de stellige mening was toegedaan, dat juist het galoperen de zaak aantrekkelijk maak te, want dan kwam er wat schot in die meestentijds nogal trage paardebenen, ge wend als ze waren aan de sukkelgang van de wagen of het stapvoets voor de eg. Buitenbeentjes in de buitenbaan En menigeen heeft dan ook tersluiks zeer geïnteresseerd gekeken naar de „bui tenbaan", waar de dravers na een vol brachte rit weer langs terugkwamen naar de start: daar zijn de vier benen een paar keer hoog van het gras geweest en dat was maar een machtig mooi gezicht. Kleine mannen en grote knapen bereden in bonte verscheidenheid de paarden van deze avond. Willem Schoorl Azoon zat er met de plusfour los bovenop en een nog prillere confrater bereed eveneens los en vaardig een felle hit: het plezier om dit draversfeest stond de kleine pikeurs met boekdelen tegelijk op het gezicht. Terwijl ook de bedaagderen er een heleboel plezier in hadden en het publiek tenslotte met kennelijk genoegen de favorieten volgde, daarbij het commentaar niet sparend. De eerste prijs van veertig gulden ging tegen donker en na een aantal kampritten naar F. Schoorl; K. Eterman werd tweede 25) en de kleine Wim Schoorl draafde dapper naar de derde prijs (een tientje). oooooooooooooooc Zaterdag 8 Augustus: 2021.30 uur: Muzikale rondgang van de muziekcorpsen en tamboers. 1424 uur: Lunapark op het terrein aan de Hoofdstraat. wil aan de ene kant de burger verrukken met de romantiek-in-technicolor van het 18de eeuwse piratenleven en hem aan de andere kant laten lachen om een paar dwaze vondsten. Dwaas zijn die overigens genoeg, vooral wanneer de piraten-kapi tein zich aan de zijde schaart van een on derdrukte eilandbevoLking, die genoeg heeft van de Britse overheersing. Met be hulp van een vindingrijke geleerde worden even de mitrailleur, de vlammenwerper, het snelvuurgeschut, de nitro-glycerine en de duikboot uitgevonden en met deze mo derne oorlogswapens, die bovendien op de meest onverwachte manier worden gepre senteerd, wordt de verbijsterde Britse be zetting weggejaagd. W.L.B. Op de bres (City) Een opwindende geschiedenis uit het Texas van 1845, toen vóór- en tegenstanders van aansluiting bij de Verenigde Staten geen enkel middel on gebruikt lieten om elkaar het leven zuur te maken. Het gaat in deze film dan ook „van dik hout zaagt men planken", maar men weet al vooruit dat de stoere Clark Gable niet alleen de overwinning op zijn vele niets-ontziende tegenstanders zal behalen, maar ook het hart zal veroveren van de knappe Ava Gardner, die tot het laatst toe net. doet alsof ze niets-van hem wil weten. In het voorprogramma draait een filmpje uit het experimentele tijdperk der drie dimensionale film, dat u dé schrik op het lijf jaagt als 'u er door de aan-de kassa ver strekte bril-naar kijkt. Er vliegt dan schijn baar van alles van hét wittedoek de zaal in en het is op zichzelf al de moeite waard te zien hoe het publiek daarop reageert. S. K. „Cireusbloed" (S p a a r n e). De bioscoop in de Kleine Houtstraat vertoont deze week weer eens een cowboy-film van het betere soort. Roy Rogers vervult de hoofd rol en deze „Koning van het Wilde Westen" bestrijdt met de leden van zijn circus een bende oplichters en onrustzaaiers. Tegen de achtergrond van het circusleven en met medewerking van honderden vluchtende paarden heeft de regisseur een boeiende rolprent weten te vervaardigen, die de toeschouwer onafgebroken in haar ban houdt. Natuurlijk vervult het paard van Roy Rogers, Trigger, weer een voorname rol in dit geheel eu ditmaal wordt het terzijde gestaan door een veulen (Trigger junior), dat kennelijk met evenveel plezier voor de lensen van de camera's optreedt. Al met al een bijzónder aardige film, die zeker een gang naar deze bioscoop waard is. H. d. G. „Meiody Time" (Li do). Ruim een maand geleden schreven wij over Walt Disney's „Melody. Time". De film is een staalkaart van zijn kunnen met herhalin gen van oude vormen, een beetje kitsch en enige verrassende uitschieters als de geschiedenis van Jan Appelzaad en het kleine ondeugende sleepbootje in de haven van New York. Voor ons gevoel is Disney lang niet zo geslaagd als in andere teken films uit zijn studio. Wat wel fantastisch mooi is gerealiseerd is de film over de .Watervogels" in het voorprogramma met een finale, die u enthousiast maakt. Het aantal reprises mag er ook deze week zijn. Dat „Tlie quiet man" in Frans Hals is geprolongeerd wekt geen ver wondering. In lange tijd kon men niet zo hartelijk lachen. Over „Sterren stralen overal" is de bioscoopbezoeker zo lang zamerhand wel ingelicht. Rembrandt prolongeert deze Nederlandse „emigratie"- film. Over „Een koningin is gekroond" (Minerva) behoeven we ook al niets meer te zeggen noch over „Hotel Sahara", die de kroningsfilm opvolgt. De lieftallige Yvonne de Carlo danst er een aantal of ficieren het hoofd op hol. Ter voorkoming van misverstand delen wij in aanvulling op onze mededelingen in ons blad van gisteren over het nieuwe stelsel der huurmachtigingen bij het Haar lemse Huisvestingsbureau nog mede, dat de bereidverklaring welke door de huis eigenaren aan een gegadigde huurder wordt afgegeven ook in de toekomst gehandhaafd blijft. Maar, in afwijking van het tot nu toe gevolgde systeem, zal daarnaast de wo ningzoekende over een huurmachtiging moeten beschikken om de woning ook in derdaad toegewezen te krijgen. Het accent wordt dus nu gelegd op de omstandigheid of men in de termen valt om een huur machtiging te verkrijgen. ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 28 HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9