MALENKOV: Sovjet-Unie kan nu ook waterstofbom maken Bello werd balorig Herhaalde vraag: „Waar is nog een plekje over Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dulles bereid tot soepelheid op politieke conferentie Ontslagen van Ackermann en Else Zaisser gemeld Grote rede van Ruslands nieuwe leider over buitenlandse politiek Mossadeqbij deUNO aangeklaagd Het woord is aan TOPDAG IN ZANDVOORT Piccioni gaat coalitie regering vormen Minder vast weer Twee mannen wilden zilvergeld naar de West smokkelen Treinverkeer van en naar Frankrijk weer normaal Beraad over antwoord op Russische nota Oost-Duitse zuiveringen duren voort Steun van rechtse socialisten Deens schip voor tweede keer bij Formosa geënterd Fusie van benden op Gelebes Weerrapporten 11 1* 6Se JAARGANG No 26 4 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 17 9 Uitgave Grafische Bedrijven Damïate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU, (Reuter). Premier Malen- 1(0v heeft Zaterdagmiddag in de vergade ring van de Opperste Sovjet verklaard, dat de Verenigde Staten niet langer het mo nopolie van de waters! of hom bezitten. Ooi; de Sovjet-Unie is nu in staat de waterstof bom te produceren, o zei hy. Reeds lang bezaten de V. S. niet meer bet monopolie van de atoombom, doch de Amerikaanse leiders troostten zich met de verklaring, dat zij nu een betere bom ver vaardigden dan de Sovjet-Unie, de water stofbom, aldus verklaarde de Sovjet premier. De waterstofbom zou duizend maal krachtiger zyn dan do atoombom, die in 1945 Hirosjima verwoestte. De V. S. hebben nooit officieel bekend gemaakt, dat een waterstofbom was ver vaardigd of tot ontploffing gebracht, doch op 16 November 1952 maakte de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie be kend, dat een nieuwe serie atoomproeven, waaronder „proeven die bijdragen aan het onderzoek in verband met de waterstof bom", zouden worden gehouden. Na de proefnemigen, in de herfst van 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan, zouden atoomgeleerden, naar toen gemeld werd, op een besloten bijeenkomst van de con grescommissie voor atoom-energie hebben verklaard, dat proeven met de waterstof bom „groot succes" hadden gehad. Malenkovs verklaring over de water stofbom werd door de aanwezigen met luid gejuich begroet. Malenkov noemde het Noord-Atlantisch blok het voornaamste gevaar voor de we reldvrede en beschuldigde de V. S. van „atomische chantage". De Sovjet-politiek van vrede door onderhandelingen is geen diplomatieke tactiek, doch de algemene lijn van het huidige Sovjet-beleid. Malenkov herhaalde de in Maart uiteen gezette beginselen van zijn buitenlandse politiek. Er bestaan geen hangende vraag stukken, die niet door middel van vreed zame onderhandelingen tussen de belang hebbende staten kunnen worden opgelost. Hieronder rekende hij ook de Russisch- Amerikaanse geschillen. In deze eerste rede sedert 14 Maart ver klaarde de Sovjet-premier voorts, dat communistisch China moet worden toege laten tot de UNO en alle andere interna tionale organisaties. Sprekende over de val van Beria zei hij, dat het kortzichtig zou zijn om te denken, dat dit geval een zwakheid van de Sovjet staat aantoont. Uitschakeling van een meesteragent van het imperialisme is een demonstratie van inwendige kracht, zo zei hij. Er bestaat geen reden voor een botsing tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, zo verklaarde Malenkov. Hij waar schuwde echter, dat Amerikaanse staats lieden een grote vergissing zouden maken als zij de pogingen om tot vrede te komen beschouwden als tekenen van zwakte. Malenkov juichte de door Eisenhower in April afgelegde verklaring toe, waarin op de Sovjet-Unie een beroep werd ge daan om met de Verenigde Staten samen te werken tot het redden van de „bijna verloren hoop" op wereldvrede door ont wapening en internationale samenwerking. De huidige politiek van de regerende kringen van Amerika is echter in tegen spraak met deze verklaringen. Malenkov sprak verder over de betrek kingen met andere staten en zeide met nadruk, dat de Sovjet-Unie goede betrek kingen met haar naburen wenst te be waren. De hervatting van de diplomatieke be trekkingen met Israel betekent niet, aldus zeide hij, dat de Sovjet-Unie zich tegen over de Arabische landen stelde. De Sovjet-Unie wenst ook goede betrekkingen met de Arabieren te onderhouden. Frankrijk, aldus zei Malenkov, zocht naar een uitweg uit een doodlopend slop en de Sovjet-Unie wenst Frankrijk succes toe bij zijn strijd tegen Duits militarisme. Malenkov richtte tot de Opperste Sovjet de opmerking, dat niet vergeten moet wor den, dat de Sovjet-Unie en Frankrijk een vriendschapsverdrag hebben, dat kan die- TEHERAN (A.F.P.) Haeri Zadeh, de leider van de Perzische parlementaire op positie, heeft Zondag een boodschap ge zonden aan de secretaris-generaal der UNO waarin hij verklaart, „dat de vrije wereld woet weten, dat het door dr. Mossadeq ge organiseerde referendum een wijziging van het bewind beoogde en in strijd was met de wil van het Perzische volk." De boodschap zegt verder, dat de rege- ring-Mossadeq onwettig is, dat de ontbin ding van het parlement in strijd is met de Grondwet, dat de minister-president met de pro-communistischc Toedeh-partij sa menwerkt en de weg effent voor verdeling van het nationale grondgebied. Verklaard wordt tenslotte, dat het leven van Perzi sche afgevaardigden in gevaar is en dat in het algemeen de regering in strijd met de verklaring van de rechten van de mens handelt. Verkiezingen Het onafhankelijke Perzische blad ham" schrijft in zijn editie van Zaterdag, dat eerste minister Mossadeq van plan is om vijftien dagen na de ontbinding van de Madjlis de Tweede Kamer algemene verkiezingen te houden. Dit was, volgens het blad, medegedeeld door Andjabi, de leider van de Iraanse partij, een partij, die achter Mossadeq staat. nen als basis voor verbeterde betrek kingen. De UNO Een belangrijke voorwaarde voor ver sterking van de zaak van de vrede is het doen toenemen van het gezag en van de betekenis van de UNO, aldus zeide Ma lenkov. Heden ten dage verkeert deze in ternationale organisatie in feite in een staat van ernstige crisis, want zij wordt gebruikt als een der hefbomen van het Noord-Atlantisch blok. De UNO moet terugkeren naar de weg, die voor haar door het Handvest is uit gestippeld. De directe taak van de UNO bestaat in het vergemakkelijken van de regeling van internationale problemen, zoals uitsluiting van de mogelijkheid van aggressie van de zijde van een der leden. Over de Duitse kwestie zeide Malenkov, dat de politiek gericht op het insluiten van Duitsland in een aggrief blok losge laten moet worden. De Sovje-Unie heeft in de oorlog tegen het fascisme geen bloed vergoten om het Duitse militarisme te doen herleven. Reacties President Eisenhower is onmiddellijk op de hoogte gebracht van Malenkovs verkla ring, dat de V. S. het monopolie van de waterstofbom hebben verloren. Het Witte Huis wilde nog geen commen taar op deze verklaring leveren. President Eisenhower zou Zaterdagmiddag gewoon, zoals voorgenomen, voor een maand met vacantie gaan in Colorado, zo werd ver klaard. De secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft Zaterdag gezegd dat de bekendmaking van Malenkov alleen maar de nadruk legt op de noodzaak om dergelijke wapenen onder controle te plaatsen. De bekendmaking van Malenkov heeft in Washington niet zo'n sensatie verwekt als de bekendmaking, dat de Sovjet-Unie de atoombom had. Dit werd in 1949 be kend gemaakt. Truman had toen een pers conferentie bijeengeroepen, waarop hij mededeelde, dat de Verenigde Staten in het bezit waren van de bewijzen, dat ex- een atoomexplosie in de Sovjet-Unie was teweeggebracht. De i-epublikeinse senator Wiley, voor zitter van de commissie van de senaat voor buitenlandse betx-ekkingen, zeide Zaterdag in Milwaukee, dat de Russen misschien wel wapenen hebben, waar de Amerika nen nog nooit van hadden gehoord. Duitse geleei-den, die op dit terrein de Amerika nen vooi-uit waren, zijn in de tweede we reldoorlog cloor de Russen gevangen geno men. Misschien zijn zij de Amerikanen nog voor. Volgens Wiley is Amei-ika in groter gevaar, dan na Pearl Harbour. Wiley voegde er aan toe, dat de Verenigde Staten in het bezit van een bom zijn, die binnen een straal van 150 kilometer vernie lingen kan aanrichten. Parys en Londen In Parijse ki-ingen heeft de vei-klaring van Malenkov een levendige belangstelling verwekt. Men was op het eerste gezicht getroffen door de zorgvuldigheid, waar mede Malenkov opnieuw de vredelievende bedoelingen van de Sovjet-Unie heeft uit eengezet. In Bi-itse politieke kringen was men van oordeel, dat Malenkov zonder iets nieuws toe te voegen, de politieke lijn heeft be vestigd die na Stalins dood werd gevolgd. De rede van Malenkov zou bedoeld zijn om het Russische volk gerust te stellen. Kort voor het vertrek van het s.s. „Cot- tica" van de K.N.S.M. uit de Amsterdamse haven naar de West heeft de recherche- dienst van de douane aan boord van dit schip honderdduizenden Nederlandse dub beltjes in beslag genomen. De dubbeltjes waren verstopt in balen met geraffineerde suiker en in bergplaatsen in de hutten van twee leden der bemanning, een slager en een banketbakker. Zij waren van plan het zilvergeld in Curagao en Suriname van booi-d te smokkelen en het daar te ver kopen. In de woning van de slager werd nog voor enkele duizenden guldens aan dubbeltjes aangetroffen die eveneens in beslag zijn genomen. (Reuter). Op een voor zijn vertrek uit Seoel gehouden persconferentie ver klaarde de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, dat de Ver enigde Staten en Zuid-Korea op de poli tieke conferentie géén gemeenschappelijk plan voor de hereniging van Korea ter tafel zullen brengen. Hij verklaarde te hopen dat het krach tige economische herstel, dat de verbon denen Zuid-Korea willen doen doormaken, mogelijk een sterke aantrekkingskracht op het Noorden des lands zal uitoefenen en dat op deze wijze een hereniging in de hand zal worden gewerkt. „In het algemeen gesproken kan worden gezegd dat de kjuis op overeenstemming groter is bij een zo soepel mogelijke be- sprekingswijze", zeide Foster Dulles. „Indien de Noordelijken slechts on vruchtbare propaganda zouden voeren en dit feit door de Amerikaanse en Zuid- Koreaanse delegaties als zodanig wordt ondei-kend, is het mogelijk dat onze lan den de besprekingen zouden staken, voor dat negentig dagen zouden zijn verstreken. Indien er echter na negentig dagen tekenen zijn, dat de besprekingen succes zouden kunnen opleveren, zouden wij kunnen be sluiten de besprekingen ook na deze pe riode voort te zetten". De minister zeide ook nog dat de Ver enigde Staten zich niet van de politieke conferentie zouden terugtrekken, alvorens de andere verbondenen te hebben geraad pleegd. Hij besloot met te zeggen dat een voor stel, om van de toelating van rood-China tot de U.N.O. een agendapunt der bespre kingen te maken, „voor de Verenigde Sta ten volstrekt onaanvaardbaard zal zijn." Vierhonderd communistische vrouwen hebben Zondag op weg naar de plaats, waar zij zouden worden uitgewisseld, rui ten van spoorwagons vernield, zich zelf verwond en met eigen bloed leuzen ge schreven. Bij aankomst te Panmoendjom begonnen zij, totdat een Noord-Koreaanse officier haar streng terechtwees, haar kleren te verscheuren en met schoenen te gooien. Andere gevangenen, gezeten in Ameri kaanse vrachtauto's, wierpen met schoe nen naar een auto, waarin Zwitserse en Zweedse officieren van de commissie van toezicht op de wapenstilstand zaten. De of ficieren werden niet gewond. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een verklaring van de waarnemende minister van Buitenland se Zaken, Bedell Smith, gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Noordelijken alle U.N.O.-krijgsgevangenen dienen uit te leveren, ook diegenen, die tot gevangenis straffen zijn veroordeeld. Bedell Smith verklaarde, dat ernstige bezorgdheid is verwekt door berichten, volgens welke de Noordelijken mogelijk niet van plan zijn alle gevangenen vrij te laten. Eerder deze week verklaarde de U.N.O.- opperbevelhebber in Korea, generaal Clark, te menen, dat de Noordelijken wellicht 3000 Amerikaanse gevangenen in handen hebben, die zij niet op de repatriërings- lijsten hebben geplaatst. Het vertrek en de aankomst van de in ternationale treinen van en naar Frankrijk geschieden weer geheel volgens de dienst regeling, zo hebben de Nederlandse spoor wegen medegedeeld. LONDEN (Reuter) Hoge functiona rissen der Britse, Franse en Amerikaanse ministeries van Buitenlandse Zaken zullen binnenkort te Parijs bijeen komen ter be spreking van het Westerse antwoord op de Sovjet-Russische nota, waarin werd ge reageerd op het Brits-Frans-Amerikaanse voorstel voor het houden van een confe- rentie der ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier". DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA's H. W. Shaw: Er is een zekere bekoring in lelijk heid, als de mens in kwestie enige eigenschappen heeft die dit goed maken en lelijk genoeg is. Bello, het stoomtrammetje dat dit zomerseizoen voor het laatst tussen Alkmaar en Bergen rijdt, heeft Zondagmiddag bij Koedijk rare capriolen gemaakt. Bij een wissel gaf het bejaarde locomotiefje er de brui aan, maakte een zijsprong en beproefde met succes zijn krachten op de rails, die over een lengte van tientallen meters verbogen werden. De wagens, waarmee Bello op weg was naar Bergen, waren evenmin bestand tegen deze weerspannigheid: balcons werden ingedrukt, buffers braken af en ruiten sprongen. Van de weinige passagiers werd niemand gewond. Zondagavond om negen uur stond Bello weer in de rails. Men heeft 's nachts moeten doorwerken om de door hem aangerichte schade aan de baan te herstellen. BERLIJN. (Reuter). Het blad van de Amerikaanse llo?e Commissie in Duits land, de „Neue Zeitung", heeft in zijn editie van Zondag het ontslag van de Oost. Duitse waarnemende minister van Buiten landse Zaken, Ackermann, gemeld. Volgens het blad had de Oost-Duitse ministerraad Ackermann enige dagen geleden ontslagen op een geheime vergadering. Ook Else Zaisser, de minister van On derwijs en de echtgenote van de onlangs ontslagen minister van Staatsveiligheid Wilhelm Zaisser, zou zijn ontslagen. Maar de bekendmaking hiervan wordt nog enige tijd uitgesteld om veronder stellingen dat haar ontlsag in verband zou Het is gisteren dan de topdag van het seizoen geworden waarnaar de Zandvoor- ters al zo lang hebben gesnakt. Niet min der dan 170.000 mensen hebben ontspan ning en verfrissing gezocht aan het Noord zeestrand, waar dan ook om elf uur des morgens al geen stoel meer te krijgen was. Twee uur later werd het bovendien nog een probleem waar men zich zou neer laten, zelfs als men van het comfort van een strandstoel afzag. Negen kilometer lang was geen plekje meer te vinden, men bevond zich aaneen- gerijd als de fietsen in de stallingen. Overigens kwam die drukte niet onver wacht, want reeds Vrijdagavond, was er in de hotels, pensions en bij particulieren al geen kamer meer te krijgen. Het aantal der West-Duitsers in deze badgasteninvasie is weer opmerkelijk groot. Volgens de politie waren er Zondag ln Zandvoort meer auto's dan ooit voor een' wedstrijd op het circuit het geval was ge weest: op de Boulevards stonden ze zelfs in dubbele rijen geparkeerd. Met de mo tor- en bromfietsen was het navenant. Mejuffrouw Nan Drukkers kreeg in haar bewaarplaats van zoekgeraakte kinderen in de Rotonde de zorg over niet minder dan 172 verdwaalden. Tot nu toe stond het record op 22 Juli 1951, die niet alleen snikheet was, maar ook een wedstrijddag op het circuit was. Toen werden er 168 kinderen geregistreerd Degenen die het op het strand te vol vonden gingen naar de établissementen aan de Boulevards en in het dorp, waar het dus ook vol werd. De drukte aan zee duurde tot zonsonder gang. Velen die hun wigwam toen nog niet wilden vinden, bleven in de badplaats verpozing zoeken, zodat allen die in Zand voort van de zee en de zon moeten leven over de negende Augustus 1953 best te vreden waren. staan met bet zijne, te voorkomen, aldus het blad. Ulbricht zou Ackermanns ontslag heb ben verzocht wegens zijn „steun aan tegen de partij gerichte „Activiteit" van Zaisser en Herrnstadt, de ontslagen hoofdredac teur van het communistische blad „Neues Deutschland". Het Oost-Duitse pei-sbureau heeft Zater dagavond het ontslag bekend gemaakt van Jendretzky als eerste secretaris van de communistische partij in Oosl-Berlijn. Jendretzky en Ackermann werden op 27 Juü hun hoedanigheid van candidaat-lid van het politieke bureau van de Oost- Duitse politieke partij ontnomen. In het korte officiële communiqué, dat Donderdag na de vergadering van de mi nisterraad werd gepubliceerd, werd geen melding gemaakt van Ackermann. Ackermann is thans 48 jaar. Hij trad in 1920 tot de communistische partij toe. In de Spaanse burgeroorlog maakte hij deel uit van de internationale brigade. In de tweede wereldoorlog was hij in de Sovjet-Unie, waar hij de radio „Vrij Duitsland" beheerde, die trachtte het mo reel van de Duitse soldaten te ondermij nen. Else Zaisser, thans 49 jaar, is reeds lan ger dan 25 jaar lid van de communistische partij. Zij was van 1936 tot 1948 in de Sov jet-Unie. ROME (A.F.P./Reuter). De Italiaan se politicus Attilio Piccioni heeft president Einaudi Zondagochtend officieel meege deeld, dat hij de opdracht tot vorming van een regering aanvaardt. Het nieuwe kabinet zal een coalitie wor den van christen-democraten, liberalen en republikeinen en in het parlement gesteund worden door de (rechtse) socialisten. Het zal over een meerderheid van 7 stemmen in het Huis van Afgevaardigden, dat 590 leden telt, beschikken. Piccioni, die een week geleden de op dracht tot het vormen van een regering kreeg, is Zondag begonnen met het opstel len van de lijst van ministers. Naar ver wachting zal hij hiermee Maandag of Dins dag gereed zijn. De rechtse socialisten hebben aan hun steun de voorwaarde verbonden, dat de re gering het vraagstuk van de werkloosheid in Italië, dat 2 millioen werklozen telt, krachtig zal aanpakken, het program van landhervorming energiek zal voortzetten, een verzoenende houding zal aannemen tegenover looneisen en pogingen zal doen om de spanning tussen het Oosten en het Westen te verminderen. De rechtse socia listen hopen de socialisten van Nenni er toe te brengen, een afzijdige houding tegenover de regering aan te nemen. HONGKONG (Reuter) De Britse vloot heeft Maandag te Hongkong medege deeld, dat Zondag een onbekende kanon neerboot het Deense schip „Heinrich Jes- sen" in de straat van Formosa heeft be schoten. Het schip had noodseinen uitge zonden. Sedertdien is niets meer van het vaartuig vernomen. Het schip zou geënterd zijn. Het had Zaterdag de haven van Hong kong verlaten. Ook op 6 Mei werd het schip geënterd, toen door Chinese nationalisten. Nadat het schip twee uur lang was door zocht, had men het weer vrijgegeven. De leden van de bendeleider Kahar Mukkar, die behoorden tot het zogenaamd*- „Volksvrijheidsleger" zijn thans opgeno men in de Tentara Islam Indonesia, her zogenaamde leger van de Darul Islam, aldus blijkt uit nieuwe pamfletten, welke in Makassar zijn verspreid en die onder tekend zijn door Kahar Muzakkar. Op de weg van Medan naar Brastagi heeft een bende een bus opgehouden, de Indonesische passagiers beroofd en ge tracht 4 Chinese passagiers te vermoorden. Twee van hen werden inderdaad ver moord (een met drie messteken, een ander met schoten). De derde passagier kon vluchten en de vierde werd ernstig ge wond. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven grote delen van Europa heerste tijdens het weekeinde zonnig en vrij warm zomerweer, dat veroorzaakt werd door een uitgebreid gebied van hoge luchtdruk. Al leen in de Po-vlakte in Italië kwamen zware regen en onweersbuien voor. In Spanje werden maximumtemperaturen van bijna 40 graden gemeten. Elders bleef het kwik vrijwel overal beneden 30 graden. De depressieactiviteit breidt zich gelei delijk naar Noord-West-Europa uit. Ons land bevindt zich op de grens van een nieuw gebied van hoge luchtdruk, dat zich over de Golf van Biscaye uitbreidt 'en depressies die ten Noorden daarvan naar het Oosten trekken. Men moet er wel reke ning mee houden, dat het weer een iets minder vast karakter zal krijgen dan het de laatste paar dagen heeft gehad. (Van hedenmorgen 7 uur) toestand r is 5 25 Amsterdam zwaar bew. Z 2 23 0 Edinburgh onbewolkt W 4 26 0 Londen onbewolkt WNW 2 25 0 Luxemburg onbewolkt ONO 5 25 0 Parijs onbewolkt windstil 27 0 Bordeaux mist windstil 28 0 Grenoble zwaar bew. ONO 2 26 0 Nice half bew. NW 5 25 0 Genève nevel windstil 24 0 Zürich mist windstil 23 0 Berlijn licht bew. windstil 23 0 Frankfort nevel NO 2 26 0 München mist windstil 21 0 Wenen zwaar bew. windstil 22 0 Innsbruck nevel windstil 25 0 Rome zwaar bew. NNO 2 30 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met wisselend bewolking. Overwegend matige Westelijke wind. Lagere middagtemperaturen dan van daag. 11 Augustus Zon op 5.17 uur, onder 20.12 uur. Maan op 7.15 uur. onder 20.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 10 Augustus Hoog water: 4.08 en 16.34 uur. Laag water: 12.12 en uur. Dinsdag 11 Augustus Hoog water: 4.42 en 17.07 uur. Laag water: 0.32 en 12.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1