Verkeerslichten en oversteekplaatsen op Rijksstraatweg in Haarlem-Noord Uitvoering plan Verkeerspolitie in 1954 te verwachten Kermisstemming aan de Nassaulaan Kort en bondig Amsterdamse Beurs ^jBrieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gunstig beeld verstoord Geen verkapte snelheidslimiet Burgerlijke Stand van Haarlem Voorrangsweg- verbetering V erkeerslichten V ertegen woordiger verdacht van verduistering van 17.000 Betonmolen beklemd onder een viaduct te Overveen Autobotsing bij Van Eeden en Tempeliersstraat Onvoorzichtige wandelaar op Houtplein aangereden Jeugd uit Oude Tonge bezocht Madurodam Vijfregelig antwoord van B. en W. aan raadslid Progra mma Haa rlemse zomerfeestweek Volleyball Zomercompetitie Volleybaltournooi B.G.V. piNSDAG 11 AUGUSTUS 1953 Het ligt in de bedoeling, dat in het begin van het volgend jaar uitgebreide ïid op de plan Haarlemse Verkeerspolitie in November van het vorige jaar heeft opgesteld maatregelen worden getroffen ter verhoging der verkeersveiligheid op de Rijks straatweg in Haarlem-Noord. Wij vernamen dat op basis van het plan dat de overgegaan zal worden tot het aanbrengen van verkeerslichten, zowel stoplichten als waarsehuwingsseinen. Zoals wij toen hebben gemeld, voorziet dit plan in een verbod voor linksafslaand verkeer gedurende de spitsuren en in het plaatsen van verkeerslichten op de kruispunten Pijnboomstraat-Soendastraat en Zaanen- laan-Zaanenstraat alsmede van een knipperlicht bij de Jan Gijzenkade. Wij ver namen van het gemeentebestuur, dat deze voorstellen thans vrijwel alle com missies en instanties hebben gepasseerd en dat het waarschijnlijk is, dat zij op een enkele uitzondering na, door B. en W. zullen worden overgenomen. Met de uitvoerig van een en ander zal ongeveer vijftig mille gemoeid zijn. Uiteraard zal ook de Rijkswaterstaat als eigenaar van de Rijksstraatweg, zijn toestemming aan de voorgestelde maatregelen moeten geven. In onze rubriek „Brieven aan de redac tie" is wel tot uiting gekomen, hoe de drie ongelukken met dodelijke afloop op de Schoterweg bij de dagelijkse gebruikers van Schoterweg en Rijksstraatweg onge rustheid hebben teweeg gebracht en cri- tiek uitgelokt. Die critiek richt zich op drie punten: de afschaffing van de maximumsnelheids- bepaling, de verklaring tot voorrangsweg van de Schoter- en de Rijksstraatweg en- het uitblijven van afdoende beveiligingen voor het overstekend, respectievelijk het linksafslaand verkeer. Naar aanleiding van de gevoerde discus sies hebben wij ons gewend tot de chef van de Haarlemse Verkeerspolitie, hoofd inspecteur I. B. Brauckmann. Deze wenste voor alles de verkeersvei ligheid te Haarlem te beoordelen aan de hand van de nuchtere cijfers. En die wijzen niet op een slechter worden van de ver keerssituatie in Haarlem, integendeel. Hoe wel het verkeer sinds de bevrijding een veelvoud bedraagt van het vooroorlogse en in het land de aantallen verkeersongeluk ken in overeenstemming daarmee zijn ge stegen, is het aantal verkeersongelukken in Haarlem relatief en absoluut aan het af nemen. De volgende statistiek geeft daarvan een duidelijk beeld. Jaar Aantal Met doodel ongelukken afloop 1935 1342 10 1936 1314 9 1937 1496 10 1938 1196 9 1939 1173 7 1940 708 9 1941 385 8 1942 282 9 1943 187 5 1946 532 5 1947 844 11 1948 848 12 1949 1123 15 1950 1506 16 1951 1484 21 1952 1332 11 Wat nu het verloop van 1953 ten opzichte van 1952 betreft: het eerste kwartaal ver toonde een voortgezette daling van het aantal verkeersongelukken: 288 tegenover 308 een jaar geleden, een tendenz welke ook in het tweede kwartaal waarneembaar was. In het eerste half jaar waren zelfs maar vier dodelijke ongelukken te betreu ren tegenover acht in het eerste half jaar van 1952. Helaas is dat gunstige beeld de laatste weken verstoord door nog twee ongelukken op de Schoterweg in totaal zijn het er daar drie geworden met dodelijke afloop. Dat bracht ons in ons gesprek met de heer Brauckmann op de in de inge zonden stukken tot uiting gekomen critiek. Allereerst dus de afschaffing van de maximumsnelheid. Het is te betwijfelen of er nu inderdaad zoveel harder wordt ge reden dan voor de wijzigingen van de Wegenverkeerswet. Immers al stond er toen een limiet van 45 kilometer per uur in de bebouwde kommen, in de praktijk werd altijd sneller gereden. En het is niet zo. dat er op het ogenblik geen maximumsnelheid zou bestaan. De tegenwoordige formulering van de wet spreekt immers van een snelheid, waarbij de veiligheid van het verkeer niet in ge vaar wordt gebracht. Ieder geval moet dus afzonderlijk wor den beschouwd, want in ieder geval moet nagegaan worden of de omstandigheden waaronder wordt gereden aanleiding geven tot het ontstaan van gevaar voor de ver keersveiligheid. Met andere woorden tachtig kilometer kan zeer wel verantwoord zijn, vijftig kilo meter.onder geheel andere omstandig heden niet. Nu is de verleiding voor de politie groot om op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord een vaste limiet aan te leggen. Zij zou bijvoorbeeld kunnen zeggen: „Op de Rijksstraatweg met zijn talrijke zijstraten, zijn groot verkeer van fietsers en vele oversteekplaatsen is een snelheid van (bij voorbeeld) meer dan zestig kilometer uit den boze. HAARLEM, 10 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 10 Aug., F. B. Boegheim en J. Westhof; N. van Kempen en H. Gottmer. BEVALLEN van een zoon: 7 Aug.. Chr. M. van NordenSnoek; R. Schoutende Groot; 8 Aug., A. M. LiethSeijsener; W. Oeinga Erdtsieck; J. C. Arriëns—Mackaay; B. van der Sluijs—Steenkist; 9 Aug., M. M. Meden- blik—Dekker; C. M. Stoop—de Rooij; Ch. M. SpanjaardJansen; D. Stuijfzandvan Galen. BEVALLEN van een dochter: 8 Aug., J. C. van EekenNuijten; W. SnellensGreebe. OVERLEDEN: 5 Aug., A. A. F. Plak— Brüheim, 95 j., Kenaupark; 8 Aug., A. E. J. Koning, 42 j., van 't Hoffstraat; A. W. J. BruustingLouwen. 74 j„ Kamperlaan: C. Konings, 60 j.. Slagerspoort; J. J. van Schie, 74 j., Romeinenstraal; J. M. M. Tromp, 56 j., Hoeufftstraat; C. W. Blind, 11 j.. Schoter- 9 Aug., P. A. Spoor, 76 j., Kenaupark. Maar dan riskeert zij toch, dat haar op vatting door de rechter niet wordt gedeeld. Men zal zich herinneren, dat de Haar lemse politie in December van het vorige jaar een intensieve controle heeft gehouden op de snelheden der automobilisten op de Rijksstraatweg. Er zijn toen betrekkelijk veel verbalen wegens overtreding opgemaakt, die in eer ste instantie door een veroordeling door de Kantonrechter werden gevolgd. Maar in hoger beroep werd de opvatting van politie en Kantonrechter toch niet in alle gevallen bevestigd. Het is toen wel duidelijk gewor den, dat men bij de rechterlijke macht er niet voor voelt, dat in de plaats van de wettelijke maximumsnelheid een verkapte zal worden vastgesteld. Intussen wil dat natuurlijk niet zeggen, dat men dus geen controle meer uitoefent. Maar het is duidelijk, dat een hoge snel heid op zichzelf geen element meer vormt bij de bepaling van de schuldvraag. In dat verband is het ook tekenend, dat bij de zes dodelijke ongelukken van dit jaar niet tot vervolging van de bij de onge vallen betrokken chauffeurs is overgegaan. Wel is men er niet blind voor, dat door de hogere snelheden der auto's een ver- keersfout van voetgangers en fietsers dik wijls ernstiger egvolgen heeft dan vroeger hetg eval was. Het Ls duidelijk, dat een ge maakte fout gemakkelijker gecorrigeerd kan worden hetzij door de fietser, hetzij door de chaufeur bij lage snelheden dan bij hoge. Het tweede punt betreft dan het feit, dat de minister van Verkeer en Waterstaat de Rijksstraatweg en de Schoterweg tot voor rangsweg heeft verklaard. In tegenstelling tot de mening van onze briefschrijvers neigt hoofdinspecteur Brauckmann tot de gedachte, dat deze maatregel eerder een verbetering dan een verslechtering voor de veiligheid van de weggebruikers betekent. Een telling heeft immers uitgewezen, dat bijvoorbeeld op de Wagenweg minder on gelukken gebeuren na de aanwijzing tot voorrangsweg dan daarvoor. Dat ligt ook wel in de rede: het uit de zijstraten komend verkeer ook de auto's moet afremmen voordat het de voor rangsweg kan oprijden of oversteken. De rechts-gaat-voor-regel (blijkbaar de moei lijkste die er bestaat) geldt dus niet, het geen aanzienlijk minder problemen schept. Er zijn echter op de Rijksstraatweg andere maatregelen te nemen, die effectie ver de fietser en voetganger zullen bevei ligen. Het in de aanvang geschetste com plex van voorzieningen vormt daar een voorbeeld van. Het verbod van linksafslaand verkeer dat tengevolge zou hebben dat de grote fietsersstroom op de spitsuren door zij straten zou worden geleid en bij de Pijn boomstraat en de Zaanenstraat de Rijks straatweg zou moeten kruisen maakt een betrekkelijk eenvoudige, zij het kostbare, regeling door middel van verkeerslichten mogelijk. Het gevolg van dit systeem is bovendien, dat de verkeersstroom in moten wordt ver deeld, die op geregelde tijdstippen als vrij wel gesloten eenheden passeren. De voet ganger die zich niet bij de oversteekplaat sen bevindt heeft dus na het passeren van de „tros" meer gelegenheid tot het over steken van de weg. Een ander gevolg is, dat de snelheid der automobilisten door de opeenvolgende ver keerslichten eveneens zal afnemen. Het is bekend, dat de Rijkswaterstaat over het algemeen niet gaarne verkeers lichten op haar wegen ziet. De Waterstaat waakt immers over de belangen van het interlocale verkeer en ziet het liefst zo min mogelijk belemmeringen in de weg gelegd. Hetgeen niet wil zeggen, dat men a priori zich tegen de voorstellen van Haarlem zou verzetten. Tenslotte wordt nog een vermindering van de verkeersintensiteit verwacht door de voltooiing van de verkeerscirkel bij het Delftplein. Op het ogenblik ligt er door de rotonde nog steeds een rechte baan voor het Noord- Zuidverkeer. Na de voltooiing van het Delftplein zal het uit het Noorden komende verkeer eerst de Delftlaan en dan pas de Rijksstraatweg bereiken. Verkeerspsycholo- gisch bekeken is het redelijk te veronder stellen dat het doorgaande verkeer er op de duur aan zal wennen de Delftlaan te nemen, welke bovendien een snellere ver binding geeft, langs de te herstellen en te verbeteren Kleverparkweg, de Brederode- straat, Verspronckweg, Kinderhuissingel en Leidsevaart. In omgekeerde richting wordt het ver keer op de Wagenweg bij de Iordensstraat „afgetapt" en via de Wilhelminastraat, de Kinderhuisvest en het te verbeteren Kenau park naar de Verspronckweg geleid. Als verdacht van verduistering en op lichting heeft de Haarlemse recherche aan gehouden de vierenzestigjarige vertegen woordiger G. M. L. Deze maakte in het jaar 1947 met een Haarlemse autohande laar een afspraak in Duitsland auto's te kopen en ontving daarvoor van de hande laar geld. De vertegenwoordiger voldeed aan de afspraak en kocht auto's. Hij ont ving bedragen van f 200 tot f 400 en na verloop van enige tijd was hem f 17.000 ter hand gesteld. Het overbrengen van auto's over de grens naar Nederland leverde echter moei lijkheden op en daarom besloot de ver tegenwoordiger de auto's in Duitsland te verkopen. De autohandelaar was hiervan niet op de hoogte en was doorgegaan be dragen ter hand te stellen in de verwach ting, dat de vertegenwoordiger in staat zou zijn de zaken in Duitsland af te wikkelen. De politie werd in de zaak gemoeid en bij een verhoor verklaarde de vertegen woordiger, dat hij het geld bij een Duitser, wonende in Frankfurt am Main, in bewa ring had gegeven. Een onderzoek werd in Frankfurt ingesteld, waarbij bleek, dat de Duitser geen geld in bewaring had ont vangen. Een chauffeur van een Overveens bouw bedrijf wilde vanmorgen om kwart over tien onder het viaduct van de spoorlijn Haarlem-Overveen-Zandvoort rijden met een vrachtauto beladen met een beton molen. Hij vermoedde, dat dit zonder be zwaar kon geschieden, aangezien de molen in een zodanige stand was geplaatst, dat hij lager stond dan tijdens werkzaamheden. De betonmolen raakte echter bekneld, waardoor zinkwerk van het viaduct enigs zins beschadigd werd. Nadat de beton molen in een lagere stand dan daarvoor was geplaatst kon de auto doorrijden. Vanmorgen omstreeks halftien heeft een botsing plaats gehad op het kruispunt van de Van Eeden- en de Tempeliersstraat tussen de auto's van een subsituut-officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank en een tandarts uit Wychen, die een va- cantietocht maakte. De wagen van de tandarts werd ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. De politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen de substi tuut-officier van Justitie ter zake van het niet verlenen van voorrang aan de van rechts komende tandarts. Het laat zich aanzien dat de kermis, die ter gelegenheid van de „Zomerweek" op de Nassaulaan gehouden wordt, voor de ex ploitanten van de kermiskramen en at tracties geen onverdeeld succes zal worden. De meeste eigenaars klagen over het feit, dat de Haarlemmers na de Flora 1953, de Koninginnedag en de diverse andere festi viteiten nu wel „uitgefeest" zijn en liever thuis blijven dan er 's avonds weer op uit te trekken. De exploitanten van de „eetkramen" ver klaarden verder, dat de eigenaars van de tenten met gokautomaatjes, auto'tjes, kort om alles, wat maar een beetje rijdt of draait of waar men iets verdienen kan, zeker niet mochten klagen. Maar het merkwaardige feit deed zich voor, dat de exploitanten van deze „goed-bezochte" kramen ons vertel den, dat alleen de eigenaars van de poffer tjes- en zuurkramen 's avonds iets te doen hadden. Veel houvast heeft men dus niet aan deze verklaringen, maar deze foto geeft toch wel een duidelijk beeld, dat het aan de Nassaulaan nu niet bepaald tjokvol met verpozing zoekende Haarlemmers is. Maar de feestweek is nog maar pas be gonnen, zodat en voor de exploitanten en voor de organisatoren nog wel een keer ten goede kan komen. Gistermorgen werd als onderdeel van de Vacantiespelen 1953 in het zwembad aan de Houtvaart een zwemfeest gehouden, waaraan e'.n groot aantal jongens en meis jes, die allen lid zijn van een der Haarlemse speeltuinverenigingen, deelnamen. Op het programma, dat in een vlot tempo werd afgewerkt, stonden naast de traditionele zwemwedstrijden tevens een aantal hin derniswedstrijden met autobanden, pollepel, bal, ringen en touw. Als extra-attractie was waarbij de kinderen van de lage plank onder meer het ballonspringen ingelast, met een grote sprong moesten trachten een van de ballonnen, die op enkele meters afstand aan een touw hingen, te pakken te - krijgen. Het hoogtepunt van het pro gramma was echter ongetwijfeld de „push- bal"-wedstrijd tussen jongens en meisjes van dertien en veertien jaar. Op de foto ziet men een spelmoment van deze wed strijd, waarbij zowel de kinderen in het water als op de kant uitbundig plezier hadden. Vandaag worden de vacantiespelen in de open lucht besloten met sportwed strijden op het E.D.O.-terrein en tenslotte vindt op Vrijdag in het Gemeentelijk Con certgebouw de sluitingsdag plaats met de opvoering van „Monus, de man van de Maan". Vanmorgen stak een 53-jarige Haarlem mer plotseling het Houtplein over, waarbij hij werd aangereden door een 28-jarige motorfietser uit Hoom. De motorfietser verloor de macht over het stuur en smakte op de grond. Hij lièp echter geen noemens waardig letsel op. De voetganger was er erger aan toe. Hij klaagde over hevige pijn in de rug en is naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht ter observatie. De duopassagier, een 33-jarige Haarlem mer, liep schaafwonden en een bloeduit storting aan het linkeroog op. Vanmorgen om acht uur vertrokken tien autobussen met kinderen uit Oude Tonge cn Haarlem voor een tocht naar Den Haag. Gezamenlijk werd de reis gemaakt onder leiding van het Haarlems adoptie-comité, dat voor de meisjes en jongens uit Oude Tonge, die hun vacantie in Haarlem door brengen, enkele uitstapjes heeft voorbe reid. Aan de tocht naar Den Haag konden ook kinderen van pleegouders deelnemen. Het doel van de reis was Madurodam. De jeugd heeft daar enkele prettige uren be leefd, alvorens zij de terugtocht naar Haar lem begonnen. In de loop van de dag keren zij terug. Medezeggenschap provinciaal orkest Noordholland Op 24 Juli stelde het Haarlemse raads lid H. W. van der Giessen (Arbeid) de vol gende vraag aan het College van Burge meester en Wethouders: „Uit persberichten van de laatste dagen blijkt, dat de laatste hand wordt gelegd aan de voorbereiding om te komen tot de oprichting van het Noordholland Philhar- monisch Orkest. Uit bedoelde dagbladbe- richten blijkt voorts, dat de leden van de H.O.V. er telegrafisch bij de constitueren de vergadering op hebben aangedrongen rekening te houden met de bij de leden van het orkest levende wens hun enige medezeggenschap te geven b.v. door een vertegenwoordiger van het orkest in het bestuur op te nemen. Afgezien van de vraag op welke wijze deze medezeggenschap het best te ver wezenlijken zal zijn, geeft de publicatie van deze aangelegenheid mij aanleiding uw College onder verwijzing naar het recht van schriftelijk vragen stellen de vraag voor te leggen of bij de gehouden besprekingen met de evengenoemde, door de leden van het orkest uitgesproken wens rekening is gehouden.' Thans is het gedrukte, in origineel vijf regelige antwoord van het College ver schenen. Het luidt: „Ten antwoord op uw op 24 Juli 1953 bij ons ingekomen schriftelijke vraag delen wij u mede, dat in het ontwerp van de stichtingsakte voor het nog op te richten Noordhollands Philharmonisch Orkest re kening is gehoudedn met de wens van de orkestleden omtrent medezeggenschap door middel van een vertegenwoordiging in het algemeen bestuur der stichting." Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 98/* 98% A.K.U 174/, 174% 197% 198 Philips Gloeil. 174/* 174% Kon. Petroleum 328/, 329% A'dam Rubber 97 95 Holl. Amer. Lijn 135% 135% N. Scheepv. Unie 129/* 129 H.V.A 112% 110 102% 102% Amsterd. Bank 170/, 170% Ned. Handel Mij. 159/, 159% Rotterd. Bank 165 165 Twentsche Bank 166 166 Anaconda Copper 33% 33 Bethlehem Steel 52% 52 Republic Steel 49% 49% Shell Union 74% 74% 22% 22% 38% 38% Dinsdag: Kermisvermakelijkheden op de Nas saulaan (tot 24 uur). Bezichtiging Stadskweektuin (18.30 tot 20.30 uur).' Tentoonstelling „Des duivels prenten boek" in de Vleeshal (19 tot 22 uur). Beiaardbespeling (19.15 tot 20 uur en 21 tot 22.30 uur). Orgelbespeling in de Grote Kerk door Albert de Klerk (20 uur). Concert in den Hout (20.30 uur). Stadhuis, Marionettentheater (19.30, 20.30 en 21.30 uur). Woensdag: Kermisvermakelijkheden op de Nas saulaan (van 16 tot 24 uur). Bezichtiging Stadskweektuin (10 tot 12, 14 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur). Tentoonstelling „Drie generaties voor de lens" in Huis Van Looy (10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur). Tentoonstelling „Des duivels prenten boek" in de Vleeshal (10 tot 17 uur). Rolschaatsdemonstratie door Haagse Rolschaatsenclub op de Grote Markt (20 uur). Stadhuis, Marionettentheater (14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur). De uitslagen van de zomer-volleybal-com- petitie luiden Dames Die Raeckse—PSVH 12 GiosHBC 2 2—0 HBC—Velox 3—0 HBC 2—AVC 2 0—3 Velox—PSVH 1—2 Die Raeckese 2—Gios 2—0 HBC—AVC 0—3 Die RaeckseVelox 2 21 Die Raeckse 2Santpoort 12 Heren GiosDie Raeckse 2 21 PWN—Die Raeckse 1—2 Gios—AVC 2 0—2 SantpoortLeonidas 02 PWN—Leonidas 3—0 AVC 2Die Raeckse 2 30 AVCSantpoort 20 PWN—AVC 3—1 Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan organiseert de Bloemendaalse gymnastiek vereniging een groot volleybal-tournooi, waar niet minder dan zestien dames- en herenteams voor inschreven. Het tournooi wordt gehouden op de hockeyvelden van BMHC aan de Aelbertsbergweg in Bloemen- daal op Zondag 16 Augustus om één uur. (Verkort weergegeven) Sport en muziek. Het aanvullen en opluisteren met gramofoonmuziek van sportwedstrijden vind ik voor de meeste mensen een aangename gewoonte. Is het echter niet mogelijk betere lichte muziek, bijvoorbeeld opgewekte marsen e.d. te draaien, inplaats van de mindere soort wat meestal gegeven wordt?? Mijns inziens moet men de afbrekende invloed van minder soort muziek op de menselijke geest niet onderschatten. Deze doet afbreuk aan de verfrissende en op bouwende invloed van de sport op lichaam en geest. C. W. v. d. ZOUW-DE JONGE. Vacantiegenoegens. In Haarlems Dag blad van 7 Augustus komt een foto voor van vissende kinderen aan het Noorder Buitenspaarne, een wedstrijd om de groot ste vangst en prijzen als beloning. Die wedstrijd was uitgeschreven door de Haar lemse speeltuinverenigingen, welke prach tig werk verrichten, doch in bovengenoemd geval is sprake van een droevige keus. De jeugd moet later bouwster zijn aan een maatschappij doortrokken van barmhartig heid in plaats van een waarin wreedheid en het recht van de sterkste heerst. Maar dan moet zij nu in die idealen ook worden opgevoed. J. A. HEYDEMAN BINNENLAND De oud-toneelspeler Eduard Verkade, die verscheidene keren de rol van Sint Ni- colaas heeft vertolkt bij de jaarlijkse, door het Initiatiefcomité Amsterdam georgani seerde intocht van de kindervriend in de hoofdstad, is ter gelegenheid van zijn kort geleden gevierde zeventigste verjaardag het ere-lidmaatschap van het ICA aangeboden. De buit aan koffie van de Akense douane was in Juli 3000 kg. lager dan het kwantum dat gewoonlijk per maand bij Aken langs de Nederlands-Duitse en Belgisch-Duitse grens in beslag werd genomen, namelijk gemid deld 5500 kg. Toch werden in Juli bij Aken nog 527 smokkelaars aangehouden. Behalve 3000 kg. koffie raakten zij onder meer 13-000 sigaretten, elf auto's en twee motorrijwielen kwijt. Door de Akense justitie werden in Juli 104 smokkelaars tot totaal 20 jaar gevange nisstraf en 45.000 mark boete veroordeeld. In Vlijmen is in de ouderdom van 73 jaar overleden de heer G- R. van der Ven, oud burgemeester van Vlijmen en oud-lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Post voor naar Nederland terugkerende militairen, die op 3 Augustus uit Korea zijn vertrokken, moet uiterlijk op 20 en 31 Augus tus in Nederland ter post worden bezorgd. Het detachement is in hoofdzaak samenge steld uit militairen die op 21 Juli 1952 zijn vertrokken. Zij worden begin September in Nederland verwacht. Aan de negentien dagen durende Noord- Atlantische vlootoefening .Mariner", die op 16 September begint, zullen van Nederlandse zijde deelnemen de torpedobootjagers „Evert- sen" en „Kortenaer", de fregatten „Van Am- stel", „De Bitter" en „Jan van Brakel", de onderzeeboten „Walrus", „Zeeleeuw" en „Tij- gerhaai", het radar-opleidingsschip „Soemba" én een aantal mijnenvegers en hulpschepen. Van de Marine-luchtvaartdienst zullen Seafu- ries, Fireflies en Harpoons meewerken. Een slager uit Zwartsluis had in Gene- muiden een koe gekocht en het dier in Zwart sluis in een weide laten grazen. Toen het later zou worden gehaald, bleek het te zijn y rdwenen. Na uren zoeken vond men het in de oude weide te Genemuiden terug. De koe moet het brede Zwartewater zijn over gezwommen, want een alleenlopende koe zou op de pont of op de brug te Hasselt zeker '!in opgemerkt. In Den Haag is overleden Dr. P. A. Dietz, zenuwarts en oud-privaat docent in de para psychologie aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hij bereikte de leeftijd van 74 jaar. De heer F. Tysterman, die Donderdag zijn zilveren jubileum in dienst der ge meente hoopt te vieren, verzoekt ons mee te delen, dat hij het feest uitsluitend in. familiekring kan vieren, omdat hij dan pas een dag thuis zal zijn na een operatie in het Diaconessenhuis. By het afbranden van een houten dak lijst aan de achterzijde van Pepijnstraat 3 te Haarlem is Maandagavond om tien over zes een gedeelte van de daklijst in brand geraakt. Bij de werkzaamheden was gebruik gemaakt van een brandlamp. Het vuurtje was spoedig geblust. In de twee weken dat de grote zomer- tentoonstelling „De Venetiaanse meesters" in het Rijksmuseum te Amsterdam nu ge opend is, hebben reeds 10.000 personen een bezoek gebracht aan deze tot 12 October durende expositie. De Haagse raad heeft besloten voor- loping niet deel te nemen aan de uitgave van 't boekje „Burgerschap en Burgerzin". De uit gave hiervan zou f70.000 vergen. B. en W. zijn voorts van mening dat de tekst van het boekje, uitgegeven onder auspiciën van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, niet aan de verwachting: opvoeding tot bur gerzin van burgers die kiesgerechtigd wor den, beantwoordt. De Nederlandse Vakcentrale (N.V.C.) heeft de Sociaal Economische Raad verzocht deze vakcentrale te betrekken bij het vast stellen van het door de regering gevraagde advies inzake de vraag, welke organisaties van ondernemers en van werknemers voor de komen zittingsperiode kunnen worden aangewezen voor het benoemen van leden en. plaatsvervangende leden van de raad. Na tal van procedures sedert 194^, waarbij tenslotte het eigendomsrecht van de gemeente Den Haag op een groot deel van de costumes van het voormalig „Deutsches Theater in den Niederlanden" bewezen kon worden, heeft de Haagse raad besloten deze toneelkleding voor f 11.000 aan een costu mier te verkopen. De rechtbank te Alkmaar heeft de kolenhandelaar D. B. uit Den Helder wegens oplichting van het rijk voor f5000 en het geven van steekpenningen aan een stoker van de marinewerf in Den Helder veroor deeld tot 12 maanden gevangenisstraf waar van zes voorwaardelijk. De stoker S. B. werd wegens het aannemen van giften van de kolenhandelaar en diefstal van enkele voorwerpen veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. In een bijzondere zitting van het ge rechtshof te Amsterdam is de nieuwe presi dent, jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, geïnstalleerd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3